Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rudolf Hess
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
The Dude
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jan 2011, 03:45 PM) *
Oho, esti intr-o greseala imensa privind puterea Luftwaffe. Era cea mai importanta forta aeriana, si a avut cea mai mare contributie in razboaiele castigate.


Fara nicio discutie. Luftwaffe era de departe asa ceva, ea alaturi de conceptul razboiului din aer.
Astea doua au facut diferenta.
Armata germana a aerului si raidurile coordonate facusera deja dovada puterii lor la Guernica.
Nici nu discutam...ca ne departam de subiect.




QUOTE
Au crezut ca venise timpul pentru reformarea lumii, timpul Supraomului. S-au inselat sau au fost trasi pe sfoara?


...niciuna, nicialta. Supraomul exista, Germania nu a pierdut razboiul, istoria e in derulare...vom vedea in cele ce urmeaza...
The Dude
QUOTE(Erwin @ 22 Jan 2011, 05:31 PM) *
De ce să nu fi fost nemţii suficient de avansaţi tehnologic? Au avut cele mai bune laboratoare şi fabricile cele mai bine utilate. Americanii şi ruşii le-au cărat la ei cu tot cu savanţii respectivi şi pe baza lor au făcut bomba atomică, avioanele cu reacţie, rachetele spaţiale, ca să le enumăr doar pe cele mai cunoscute.


Asa este...de departe asa este. Nemtii erau cei mai tehnologizati.

QUOTE
Greşeala cea mai mare a fost nebunia lui Hitler şi a acoliţilor săi, crimele holocaustului şi teroarea Gestapo-ului, care n-au nimic de-a face cu tehnologia. Dacă s-ar fi bazat exclusiv pe tehnologie şi nu şi-ar fi ridicat toată lumea în cap, inclusiv din interior, fără să cotropească şi să supună Europa sau să încerce să cucerească URSS-ul, nemţii ar fi fost capabili să schimbe lumea. De fapt, au făcut-o, dar cu vreo 50 ani întârziere.


Gresit !!
Hitler nu era un nebun oarecare. Tot ce i s-a pus la dispozitie i s-a pus cu un scop precis.
Spre deosebire de Hess, Hitler a fost un colaborator fidel care si-a tinut partea lui de targ.
Nemtii au fost capabili sa schimbe lumea si au schimbat-o...nu dupa placul lor, nu dupa matricea declarata, ci dupa invoiala stabilita..dupa planul conceput...dupa contractul semnat...
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jan 2011, 05:54 PM) *
Sumerienii erau o populatie indo-europena, au fost asimilati mai tarziu de babilonieni, populatie semita. Stai jos, patru!

Este o ipoteza, nu stie nimeni de unde au aparut sumerienii, personal nu cred ca erau indo-europeni, eu cred ca sumerienii sunt o populatie autohton din zona Mesopotamiei, zona in care s-au dezvoltat primele civilizatii. Faptul ca au fost asimilati de babilonieni spune foarte multe, daca pentru asta merit patru accept. Dar poate ca ar trebui sa ne concentram asupra lui Hess si a actiunilor sale decat sa vorbim despre indo-europeni.
The Dude
Acum, Marduk, presupunand ca tu ai fi acea entitate extraterestra care ar avea ca interes sa arunce lumea intrun conflict mondial, fie pentru a reduce numarul populatiei, fie pentru a o selecta, fie pentru a preveni un conflict mai amplu cu consecinte dezastroase...pana la urma motivul e neesential in acest exercitiu; Daca ai fi acea entitate si ai interveni pe Pamant la anul 1935 catre ce natie te-ai indrepta ??? Cu cine ai incerca sa iti realizezi planurile..???
Care popor ar fi fost cel mai potrivit ??? Cu experienta unor razboaie, suficient de motivat, corespunzator de meticulos si de precis ???
The Dude
QUOTE(little1 @ 23 Jan 2011, 02:06 PM) *
Sunt curios sa vad reactia lui Dude rolleyes.gif


Tocmai o ai sub priviri..dar daca nu e suficient de limpede atunci:

Recurs la metoda: Rudolf Hess



The Dude
QUOTE(Marduk @ 23 Jan 2011, 10:00 PM) *
Dar poate ca ar trebui sa ne concentram asupra lui Hess si a actiunilor sale decat sa vorbim despre indo-europeni.



Fara indoiala....



Marduk
QUOTE(The Dude @ 23 Jan 2011, 08:45 PM) *
QUOTE
Fara nicio discutie. Luftwaffe era de departe asa ceva, ea alaturi de conceptul razboiului din aer.

Nu sunt de acord, Luftwaffe nu a stiut sa exploateze bombardamentul strategic, de fapt si-a data seama prea tarziu de eficacitatea unui astfel de bombardament, cand practic nu mai conta. Daca o entitate superioara si externa civilizatiei umane sa-i fi controlat ar fi trebuit sa-i invete astfel de lucruri.
QUOTE
...niciuna, nicialta. Supraomul exista, Germania nu a pierdut razboiul, istoria e in derulare...vom vedea in cele ce urmeaza...

Ciudate aceste afirmatii, daca nu as considera ca suntem "dincolo de ratiune", te-as intreba unde exista acest supraom? Cum se face ca Germania nu a pierdut razboiul? Istoria, ok este in derulare dar ne aflam in alt stadiu, alta stare, alt timp, chiar nu inteleg la ce te referi!
QUOTE
Asa este...de departe asa este. Nemtii erau cei mai tehnologizati.

Dar cu timpul au pierdut intrecerea cu americanii, mai ales in ceea ce priveste resursele si productivitatea, poate cea mai mare pierdere a Germaniei a fost ca pierde "supraoamenii" pe care in cele din urma s-a hotarat sa-i inlocuiasca cu fele de fel de oameni normali din tarile ocupate.
QUOTE
Hitler nu era un nebun. Tot ce i s-a pus la dispozitie i s-a pus cu un scop precis.

Ok, Hitler nu era nebun dar era un om bolnav care traia cu "medicamente" fabricate de doctorul sau personal. Cum este posibil ca entitatea sa fi avut incredere intr-un astfel de om, un om care nu mai putea lua decizii corecte, care sacrifica mii de "supraoameni" de dragul unei ideologii?
Spre deosebire de Hess, Hitler a fost un colaborator fidel care si-a tinut partea lui de targ.
Poate ca nu de fidelitate ar trebui sa vorbi ci de posedare, nu cred ca exista entitati malefice care sa respecte o invoiala sau targ, mai ales daca acest targ este facut cu o specie inferioara.
Rovaniemi
Daaa, supraomul german ... cel căruia în stepele Rusiei îi îngheţa pişatul în medie cu 0,0007 secunde mai tîrziu decît unui om normal şi cu 0,0013 secunde mai tîrziu decît unui sub-om rus. Ce să-ţi povestesc ...

Şi acum Germania e plină de supraoameni turci, sîrbi, albanezi, români ...

Iar faza cu "Hitler nu e de vină pentru măcel, este din cauza unei entităţi malefice extraterestre care-l manipula" mi se pare că este doar ultima găselniţă a grupărilor neonaziste pentru a-şi justifica "puritatea" ideologiei, nu? Bravo, băi dudă nazisto-hitleristă, din ăştia îmi eşti! Cine plm a mai auzit de masoni nazişti?!? o fi vreo specie nouă.

În orice caz, eu ştiam că apologia mişcărilor extremiste este interzisă prin Constituţie. Nu şi aici, se pare. Ruşine!!!
little1
QUOTE(The Dude @ 23 Jan 2011, 10:36 PM) *
Nu inteleg intrebarea. Teran, suprateran, subteran, subcelest, celest ??? Fii mai specific.


Am luat nota de consideratiile tale, n-o sa insist ca sa nu divagam. Am rabdare.

Am cateva observatii legate de sistemele de credinte in general si sistemul de 'credinte' nazist, si are legatura cu specificarea pe care mi-o ceri mai sus.
Exista o 'clasificare', pot spune ne-oficiala, si ne-autorizata, a populatiei planetei, care tine cont de tipul de energie pe care-l emite.
Acest spectru are mai multe variatii, cu toate acestea, voi aduce in discutie doar doua, capetele spectrului:
- luminiscenta radianta
- luminiscenta mata
Sau, daca preferi, Qi greu si Qi usor.
Am observat ca populatiile care au Qi greu (luminozitate mata) au ca centru al sistemului de credinte un Zeu luminos.
Populatiile care au Qi usor (luminozitate radianta) au ca centru al sistemului de credinte un Zeu intunecos = prin intuneric, ei inteleg o lumina atat de puternica, incat fata de lumina normala ea apare ca intuneric. Mai este numita si Lumina Primordiala.
Motivatia? Complementaritatea. Polaritatea din care se naste viata...
Insa, de-a lungul istoriei religiei occidentale, au avut loc niste schimbari neplacute, care au modificat acest mers normal al lucrurilor dupa criterii politice si filosofice. Polaritatea nu mai exista, si progresul spiritual este incetinit sau stopat, din aceasta cauza.

As putea da exemple, context, cadru, referinte, dar ezit, din mai multe motive, pe care sper ca le intelegi.
Un singur lucru vreau sa pun in vedere. Populatia 'ariana' are ca energie Qi-ul usor (luminozitate radianta).

Daca orientarea nazistilor era catre interiorul pamantului, catre 'ierarhiile intunecate', catre Soarele Negru, acest lucru nu mi s-ar parea intamplator.

Acest daca as vrea sa mi-l clarifici, daca poti.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 23 Jan 2011, 10:30 PM) *
Nu sunt de acord, Luftwaffe nu a stiut sa exploateze bombardamentul strategic, de fapt si-a data seama prea tarziu de eficacitatea unui astfel de bombardament, cand practic nu mai conta. Daca o entitate superioara si externa civilizatiei umane sa-i fi controlat ar fi trebuit sa-i invete astfel de lucruri.


Divinitatea care i-a sprijinit nu ii coordona pas cu pas. Oferta tehnologica era livrata pe cale telepatica, sau intr-un fel mai greu de inteles pentru noi astazi. A fost un moment in istorie in care nimeni nu a pus la indoiala superioritatea Luftwaffe. Acel moment a fost Guernica...nu numai primul atac aerian devastator ci unul dintre primele atacuri aeriene coordonate...E iar alta discutie in care nu vreau sa derapez.

QUOTE
Ciudate aceste afirmatii, daca nu as considera ca suntem "dincolo de ratiune", te-as intreba unde exista acest supraom? Cum se face ca Germania nu a pierdut razboiul? Istoria, ok este in derulare dar ne aflam in alt stadiu, alta stare, alt timp, chiar nu inteleg la ce te referi!


Supraomul nu a aparut imediat ce Germania a declarat razboi. Nici in timpul conflictului nu prea exista...acolo s-a fabricat, insa productia de serie a inceput ceva mai tarziu. Ca sa stopam aici aceasta cale, ce se cere abordata mai pe indelete ceva mai incolo, voi mai adauga un lucru: Zarathustra coboara de pe munte si spune oamenilor: Dumnezeu a murit. Trebuie sa il inlocuim cu ceva. Din ce este disponibil la acest moment nu avem decat alternativa de a crea un om nou, unul care sa poata sa reziste fara religie...unul care sa puna de la el ceva pe locul lui Dumnezeu. Acest nou om va fi supraomul.
Niciodata ca dupa cel de al doilea mondial nu au existat atat de multi atei...in felul in care spunea Zarathustra: supraoameni.

QUOTE
Dar cu timpul au pierdut intrecerea cu americanii, mai ales in ceea ce priveste resursele si productivitatea, poate cea mai mare pierdere a Germaniei a fost ca pierde "supraoamenii" pe care in cele din urma s-a hotarat sa-i inlocuiasca cu fele de fel de oameni normali din tarile ocupate.


Nu au pierdut-o, au exportat-o acolo...in cea mai mare parte fara voia lor.
Supraoamenii nu sunt ceva ce poti controla, misionaria, gestiona..Nu ii trimiti nicaieri, nu le poti impune nimic...Nu pot fi substituiti cu nimic intrucat esenta ii deosebeste de restul.

QUOTE
Ok, Hitler nu era nebun dar era un om bolnav care traia cu "medicamente" fabricate de doctorul sau personal. Cum este posibil ca entitatea sa fi avut incredere intr-un astfel de om, un om care nu mai putea lua decizii corecte, care sacrifica mii de "supraoameni" de dragul unei ideologii?


Nu a avut incredere in reactia lui, ci doar in faptul ca va realiza ceea ce i s-a incredintat. Nu cred ca cineva sa fi impus metodele, dupa cum nu cred ca cineva a stat sa urmareasca procesul in desfasurarea lui. Cumva planul a reusit si asta e singurul lucru care conteaza. Desigur asta nu il disculpa pe Hitler de nimic, la fel dupa cum Iuda nu poate invoca un plan divin in sprijinul tradarii sale.
The Dude
QUOTE(little1 @ 24 Jan 2011, 01:10 AM) *
Daca orientarea nazistilor era catre interiorul pamantului, catre 'ierarhiile intunecate', catre Soarele Negru, acest lucru nu mi s-ar parea intamplator.

Acest daca as vrea sa mi-l clarifici, daca poti.


Trebuie sa mai imi acorzi un mic ragaz. Ai sarit la o tema pe care doream sa o aduc in discutie ceva mai incolo.
Pana atunci o notificare importanta: erau intr-adevar fiinte abisale, dar nu din interiorul pamantului ci din strafundul marilor.
Dumnezeii care au guvernat acest experiment pamantean sunt amfibieni, daca nu chiar in totalitate fiinte acvatice (a doua varianta e cea mai plauzibila).

Au fost, sunt si vor continua sa existe acolo, asta in timp ce noi scrutam cerul in cautarea lor...
Au organizat si realizat experimentul construind viata pe Pamant, o viata care sa functioneze cu ajutorul gazelor in principal, in incercarea de a isi depasii aceasta conditie ce le ridica mari stavile in toate intreprinderile expeditionale..

La momentul potrivit voi dezvolta si argumenta aceasta ipoteza..
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 24 Jan 2011, 12:50 AM) *
Iar faza cu "Hitler nu e de vină pentru măcel, este din cauza unei entităţi malefice extraterestre care-l manipula" mi se pare că este doar ultima găselniţă a grupărilor neonaziste pentru a-şi justifica "puritatea" ideologiei, nu?

nu ti-e rusine sa spui asta, se pare ca si pe tine te controleaza hentitatea aia extraterestra!

ce a cautat adolfel in siberia? pai na, antartica era departe si la batranete construiesti bazele mai pe langa casa sorry.gif

si apoi fata de tine eu sunt deja pe jumate supraom (tehnologie aeriana DDR-ista)
The Dude
Inapoi la Rudolf Hess.
Il vedem aici in camera de detentie intr-o fotografie extrem de interesanta pentru expunerea noastra :



Pe peretele camerei se pot vede hartile despre care am mai amintit.
Mai inainte de a le comenta in vreun fel sa facem cuvenita precizare si sa constatam ca intr-o perioada atat de lunga de detentie si de izolare, multe afirmatii pot capata conotatii bizare ce pot afecta credibilitatea oricarui personaj.

The Dude


Luna...

Exista foarte multi oameni care se simt nedreptatiti pentru ca nu au avut niciodata experienta intalnirii cu un OZN. Inca si mai multi nu cred in asa ceva numai pentru ca nu au avut o asemenea experienta. Cei mai multi refuza sa creada in fenomenul OZN, intrucat sunt victime ale unor campanii atent elaborate, purtate la limita subliminala.
Insa putini stiu ca cel mai mare OZN posibil este la dispozitia oricui, noapte de noapte, in mijlocul cerului…Este Luna !!

Pentru foarte multi vizionari luna este o nava extraterestra uriasa, ce a servit si poate inca serveste ca unitate de monitorizare si control a activitatilor umane. Ei aduc in sprijinul acestei teorii argumente consistente dar si teorii banale. Sa le luam pe rand: instrumentele de masurare a activitatilor seismice amplasate pe luna de misiunile Apollo au raportat perioade de vibratii extrem de lungi la impactul cu meteoritii. Singura explicatie logica pana la un punct ar fi ca Luna e goala pe dinauntrul ei. Miscarea lunii in raport cu pamantul incalca cateva principii ale fizicii dar sustin aceasta ipoteza. Efectul "marele vampir galactic" ramane in continuare fara motivatii plauzibile. Fata nevazuta a lunii isi pastreaza la randul ei secretele nealterate, iar efectul lunii asupra mareelor, al femeilor, al bolnavilor mentali starnesc in continuare nenumarate controverse.

Ca vanator as mai adauga si comportamentul bizar al cainilor din noptile cu luna plina pe care ei o latra cu mult patos, ori de care se ascund cat pot mai bine uitand de toate obligatiile pe care in conditii normale le urmeaza cu strajnicie.

Teoretic varsta lunii este estimata la 4,5 miliarde de ani, varsta ce convine teoriei care presupune existenta ei anterior primei varste a planetei Marte

Supun discutiei de aici subiectul Luna=OZN, dar pentru continuarea expunerii mele voi socoti aceasta ipoteza adevarata.
The Dude
.....si cu asta am atins momentul in care putem reconstitui un scenariu construit pe cateva dintre afirmatiile lui Hess:

In timpuri pentru care ancestral devine un termen neancapator, o nava spatiala a descoperit la capatul unei calatorii fara tinta, intamplator sau premeditat, sistemul nostru solar. Ar fi putut fi vorba de o nava rebela in raport cu civilizatia unei planete mult prea indepartate, poate de o nava de cercetare a ei, poate de o nava supravietuitoare a acelei civilizatii aflate in stare muribunda, de ce nu, de un experiment scapat de sub control al unei alte civilizatii…Toate aceste scenarii sunt la fel de bune..Ne vom intoarce la ele, intrucat exista multe indicii care ne pot ajuta sa lamurim in mare masura si problema asta.

Un fapt ce se profileaza a fi deasupra multor suspiciuni si care convine majoritatii speculatiilor, dar care ramane insuficient exploatat de literatura de specialitate este acela ca locuitorii navetei erau fie amfibieni, fie fiinte acvatice…Traiau in apa si spre deosebire de ceea ce stim despre amfibienii terestrii ei consumau in sensul pe care noi il dam respirarii: apa. Apa era vitala pentru ei.

Ati putea sa va imaginati un costum de cosmonaut care sa poata asigura utilizatorului necesarul de apa ?? Poate ca da, insa numai daca nu ati putea depasii complexul amfibienilor terestrii cei care nu fac decat sa proceseze apa pentru a respira pana la urma tot oxigen.

Au acostat pe Marte. Pe vremea aia Marte era o planeta complet inundata de apa (prima dintre cele asa zise trei varste ale planetei-Alberto Farien SETI). Nu exista uscat si din acest motiv planeta corespundea nevoilor, mai bine decat locul initial de la care se plecase. Pe durata unei lungi perioade incepand cu 4,2 miliarde de ani in urma, ocupantii navetei (ei si desigur descendentii lor) au reusit sa stabileasca mai intai un avantpost, dupa care o repopulare majora.
The Dude
In tot acest timp doua imperative au motivat noua colectivitate: nostalgia dupa starea originala si dorinta acuta de a se elibera de dependenta de apa, intr-un univers in care ea e relativ rara si in care mai totul functioneaza pe gaze. Pana la culmea dezvoltarii ei tanara civilizatie s-a cheltuit intre cele doua deziderate cunoscand deopotriva si reusite dar si esecuri. In varianatele in care erau rebeli, ori cercetatori sau poate pionieri, ori misionari, este de crezut ca au reusit o repatriere mai inainte de dezatrul care a anulat viata de pe Marte. Teoria noastra nu se sinchiseste prea mult de demersul lor in aceasta directie dar e profund marcata de cealalta preocupare.

Cam cu 3,6 miliarde de ani in urma ceva s-a intamplat pe Marte. Ceva devastator in toate sensurile cuvantului. Atunci, in acel an, luna,saptamana, zi, secunda, totul s-a aneantizat..Planeta a murit. Temperatura a scazut brusc, campul magnetic s-a pierdut iar apa a inghetat in totalitate. In acel moment Pamantul era o planeta fara apa. Apa a fost creata pe Pamant imediat dupa evenimentul de pe Marte sau imediat dupa declansarea lui. Apa, uscatul...chiar si lumina care dupa formarea atmosferei a inceput sa poata fi perceputa in felul in care o intelegem azi…totul in numai sapte zile ?? Plauzibil...fara sa pretindem a sti ce reprezenta aceasta perioada de timp, atunci, pe vremea aia.

Ce putem specula este ca evenimentul tragic de pe Marte s-a petrecut neasteptat, sau oricum intr-o perioada prea scurta pentru ca masuri protective ample sa poata fi aplicate; altfel cum am putea interpreta corpul ceresc denumit Luna ????
The Dude
Teoretic varsta lunii este estimata la 4,5 miliarde de ani, varsta ce convine teoriei care presupune existenta ei anterior primei varste a planetei Marte

Supun discutiei de aici subiectul Luna=OZN, dar pentru continuarea expunerii mele voi socoti aceasta ipoteza adevarata.


Asadar Luna este nava spatiala care a transportat si servit populatiei migratoare ce a populat planeta Marte. Ne putem imagina ca Luna ascunde in interiorul ei bazine uriase de apa ce permit asigurarea unui mediu propice ocupantilor ei, dar si aparatura complexa necesara unei astfel de calatorii. Mai putem specula ca Luna a fost o vreme satelitul lui Marte. De fapt a fost lasata in parcare pe o orbita extramartiana si preluata in mare viteza atunci cand evenimentul tragic care a distrus conditiile prielnice vietii de pe planeta, a impus o evacuare rapida si fortata.

Inapoi la Pamant. Oceanele create au constituit primul pas din lungul drum al colonizarii planetei. E de presupus ca dupa experienta avuta cu planeta Marte populatiile supravietuitoare (nu erau zei nemuritori) sa se fi concentrat cu toate eforturile in directia realizarii proiectului umanoid, adica, realizarea unei fiinte care sa le semene intrutotul dar care sa nu depinda in mod esential de mediul acvatic. S-a stabilit atunci ca este necesar ca apele sa fie retrase pana la nivelul constituirii unor forme de uscat necesare experimentului, ceea ce s-a si facut.

The Dude
Cu infrastructura deja amenajata s-au inceput primele incercari. De la formarea acidului acetic, la cianobacterii, la euglena si de acolo mai departe…pe un traseu incurajator dar nelipsit de peripetii si de rezultate periculoase. Unul din ele de o gravitate atat de insemnata incat a fost necesar un reboot care sa stearga cea mai mare parte a evolutiei de pana atunci (cu salvarea datelor importante si valoroase pe care experimentul le acumulase la acel moment precis). Evenimentul s-a numit potop si e mentionat in toate culturile de pe Pamant ca un diluviu urias si a tot distrugator…Il amintim aici din doua motive: apartine teoriei noastre intrucat produce o scindare importanta intre zeii creatori si dovedeste ca cei care ne-au creat erau supusi greselilor.
gypsyhart
@The Dude
QUOTE
QUOTE
(little1)Mintea trebuie sa fie indreptata si spre obiectul cercetarii, dar si spre ea insasi in acelasi timp.
Mintea care va face asa ceva e una care nu va reusii in nimic. Cele doua orientari sunt in opozitie si ireconciliabil opuse.
Cercetarea are nevoie vitala de obiectivitate, iar introspectia e cel mai periculos factor de deturnare al ei..

Vorbesti ca cineva care nu are experienta "patrunderii" constiente in interior.
Mintea oricum se intoarce la "ea insasi" in timpul somnului. Somnul e tot ca un fel de introspectie, dar cu un grad de constienta mult mai redus.
Orice om poate sa confirme faptul ca dupa un somn bun mintea este mai limpede, este mai libera (de ganduri), si deci mai...obiectiva.
Daca somnul are acest efect la un om normal, cu atat mai mult patrunderea in interior constienta!
Iti spun, din experienta, ca aceasta patrundere in interior iti ascute atat simturile cat si mintea/ inteligenta.


QUOTE
QUOTE
(little1)'Teza' 'mea' este ca orice cautare in exterior mai devreme sau mai tarziu ne va conduce catre interior.

Teza ta este buna. Te-ai grabit cantarindu-i proportiile.
Cercetatorul adevarat se va investiga pe sine numai dupa ce va fi sfarsit opera de cercetare.
Aceasta este o datorie, efectele cercetarii asupra sinelui sunt un artificiu individual ce tine de alte reguli.

Sunt intru totul de acord cu little1.
Stii, asta imi aduce aminte de o poveste cu un om care cauta focul cu o torta aprinsa. Si ii intreba pe toti daca l-au vazut.....Iar replica unui Maestru Zen a fost: "Daca acest om ar fi stiut ce este focul, si-ar fi gatit orezul mai devreme!"

Eu as zice mai mult, ca orice cautare in exterior nu este de fapt decat o cautare interioara. Dar una ocolita, ocolita rau....
The Dude
gypsyhart, regret ca nu pot impartasi acest punct de vedere. In cercetare obiectivitatea este fundamentala, iar in impartialitate trebuie sa razbesti pana acolo unde limitele tale biologice nu iti mai permit sa avansezi. Fara indoiala ca fiecare intamplare isi are efectul ei cat de mic asupra fiintei si fara doar si poate ca toate culmineaza prin cauzalitatea lor in reactii exteriorizate.

Cel care doarme e un nebun care se crede mort (nu mai stiu cine a spus asta...Borges ??).
Cel care isi proiecteaza obiectul studiului catre interiorul sau e tot un cercetator al carui obiect de investigare devine in acest caz particular propria fiinta; chiar si aici el trebuie sa aplice aceiasi etica fata de actiunea de a cerceta.

Nu neg efectele benefice ale introspectiei...poate doar consecintele lor in calitatea judecatii, dar nu cred ca e important asta. Importanta este dezimplicarea emotionala a cercetatorului atunci cand el practica actul cercetarii. Continui sa cred ca introspectia si cercetarea obiectiva sunt discipline ce functioneaza separat, desi admit ca exista o relatie de interdeterminare care le poate afecta buna desfasurare.
The Dude
"Popoarele din S-E Asiei erau ramasitele populatiei anticii Lemuria.Ramasitele Atlantilor se gaseau in vestul si nordul Asiei si in sudul Europei.
In acest teren au fost implantate ramurile rasei Ariene.
Avem,astfel,doua curente :Lemurienii Arieni si Atlantii-Arieni.
Dar aceste doua civilizatii au absorbit o civilizatie si mai antica :in Siberia ,Scandinavia ,Rusia de nord si China erau ramasitele civilizatiei Hiperboreene.
In primul exod avem doua ramuri:Indo-arienii si hamitii (in Africa) In India indo-arienii au adus cu ei cuvintul revelat al lui D-zeu-Vedele si au primit doctrina reincarnarii
A doua migratie este cea a mezilor si a persilor care o putem urmari in calatoriile lui Abraham.Rasele care au mers catre vest au intilnit ramasitele atlantilor,pe turani(tuaregi?,iranieni? ) si un nou amestec a rezultat,odata cu dezvoltatrea agriculturii si a initierilor in magie si invataturile lui Zarathustra.
O ramura de colonisti a mers catre vest si s-a amestecat cu popoarele atlanteene semite primare rezultind babilonienii,fenicienii,arabii si caldeenii.Mezii si persii s-au amestecat,intr-o regiune unde lemurieni nu existau.Persii au pus accent pe virtutile si calitatile umane.
In zona semitica Rishi-preoti migreaza acolo si gasesc o civilizatie semita primara si acadiana decadenta .Din acest amestec iese ceea e este numita azi intelepciunea chaldeeana a astrologiei,aritmeticii,calendarul,masurile de greutate si lungime etc.
Astfel s-au format popoarele feniciene si tyrene.
O alta colonie de rishi a emigrat in Europa unde a gasit in nord anticul element hiperboreean si in sud ,pe cel atlanteean.De fapt ,elementul hiperboreean era in sud deja asimilat de catre atlanteeni.
Pe terenul Greciei antice se ridica astfel,o noua populatie,pelasgii,care practicau un cult al naturii,ca reminiscenta egipteana ,dar nu un cult al rasei,ci mai mult un cult al sfinteniei locului,copacilor,pesterilor etc
In Italia,de asemenea,gasim un amestec de atlanteeni si rishi ,un amestec al planului fizic ,al tehnicii care trece mai departe prin legislatura sociala si abilitatile tehnice ale etruscilor.
In nord,amestecul hiperboreean cu civilizatia rishi produc noua civilizatie celta.Aceasta civilizatie s-a amestecat cu cultura druidica,profund spirituala.
Am ajuns astfel ,la o a treia si mai complicata migratie.Astfel ,un grup de initiati a mers spre vest si a impulsionat din nou zona semitica.Acestea le regasim in geneza,care este rezultatul celei de-a 3-a migratii.
O alta ramura de initiati a mers catre Asia minor,din nastere la civilizatia troiana.Astfel s-au format state bazate pe cultura materiala sau religioasa.
In zona asiatica gasim poporul evreu hipertrofiat Pe de alta parte,in Europa gasim puternicul element atlanteean .
Colonia etrusca lucrind impreuna cu statul inalt-preotesc de la Alba Longa ,creaza Roma.
Cind romanii si-au desavirsit arta oratoriei si grecii au devenit artisti perfecti,popoarele au intrat in declin.Astfel,rishi au venit cu un nou impuls pe acest teren fertil: elementul spiritual din Galileea.
Iudaismul nu reusise sa penetreze Galileea,care era o zona cu populatie amestecata.( v si Isaiah-Galillea natiunilor)
Isus nu trebuia sa aiba nimic din amestec galilean in El,el trebuia sa vina dintr-o sursa ascunsa,de aceea a fost numit copilul mamei(fecioarei)Isus era un Chela(?) al celui de-al 3-lea nivel de initiere.
La acest moment intervine faptul de a-l face pe Isus cel mai inalt initiat din planul terestru prin preluarea personalitatii sale de catre entitatea Cristos,care reprezinta intreaga radacina a celei de-a cincea rase.
Astfel,radacina celei de-a 5-a rase s-a unit cu subrasa a 4-a,simbolic reprezentata prin coborirea porumbitei.Astfel, "intunericul a devenit lumina" .Astfel,cea de-a 4-a subrasa,cea greco-romana l-a primit pe Crist in interiorul sau.Astfel,ideea ca toti oamenii sint egali a fost semanata.
Cristos este principiul interior,divin.El s-a turnat pe sine in formele umane existente.Aparitia sa in zona iudaica a facut ca el sa nu fie acceptat,deoarece iudeii aveau cea mai inalta forma existenta atunci de teocratie.Iata de ce grecii au fost cei care i-au inteles intelepciunea,ptr ca erau inalti filozofi.
Astfel,Isus a luat forma in zona iudaica,poate fi inteles prin gnoza greaca si culmineaza in zona romana prin intelegerea acestora fata de zeii incarnati.
Ajungem astfel la un punct culminant.Invatatorii(rishi) au dorit sa pastreze crestinismul primar prin initiati,si astfel,s-a nascut Fratia sfintului Graal.
Crestinismul este implicat intr-un proces continuu de degenerare.
Astfel a parut apostolul germaniei,Bonifaciu.Asa a aparut un nou impuls spiritual,amestecindu-se crestinismul cu druidismul.
De aici s-a dezvoltat misticismul medieval.
Astfel a aparut a 5-a subrasa, germana-engleza.
Rosicrucienii sint cei care au cultivat evolutia,legislatura si vor fi leaderii celei de-a 6-a subrase.
"


din "Migratia raselor",de Rudolf Steiner.
The Dude
Acum sa concluzionam un pic.
Potrivit unor insinuari si/sau interpretari (extreme) ale multora din afirmatiile facute de Hess, civilizatia extraterestra care a creat viata de pe pamant este una acvatica. Denumirea ei ar putea fi civilizatia atlanta pe care nu numai Hess o identifica cu cea ariana (fie ca ele s-ar afla in diverse grade de relationare).

Mai intelegem ca scufundarea Atlantidei nu s-a petrecut pe Pamant si este o catastrofa de pe suprafata lui Marte, contorsionata de timp si contaminata de amanunte incerte cauzate caii pe care ea ne-a parvenit.
calfa
Din perspectiva de ... Dincolo de Ratiune ... gypsyhart are evident dreptate ... in privinta a ceea ce este cercetarea. smile.gif

Hmm ... rar mi-a fost dat sa vad o discutie care sa reflecte atat de bine ... stilul haotic al scrierilor celor ce ... au trecut cu totul dincolo. Si asta desi subiectul a fost lansat si ghidat de catre cineva care evident ... nu a trecut dincolo. Cam atat aveam de spus ... despre incadrarea acestui subiect in subformul in care a fost lansat. Cum s-ar spune ... si interventia mea este in ton cu felul in care a curs pana acum subiectul.

Daca nu poti sa ii convingi ...

smile.gif

The Dude
As putea sa contest calitatea ta de a emite sentinte definitive in vreun domeniu, dupa cum as face la fel cu orice pozitie asemanatoare adoptata de oricine, oriunde...Eu insumi ma feresc ca dracu de tamaie de asa ceva....Dar pana la urma, vorba ta, la Dincolo de Ratiune merge...(ce mai nume si pentru subforumul asta ???..insa trebuie sa recunosti ca sunt perfect on topic rolleyes.gifthumb_yello.gif)

Gresesti cand numesti expunerea de aici "stil haotic al cuiva".
Este un haos intrucat informatii neprelucrate sunt prezentate de-a valma intr-o insiruire pe care e imposibil sa o pastrezi coerenta.
Scopul discutiei este tocmai acela de a identifica firul Ariadnei care sa te scoata din tot acest labirint iar mie imi place sa cred ca, desi totul e amestecat si confuz, povestea care se intrevede e una fascinanta si posibila. Pe de alta parte stilul e participativ (interactiv), dinamic si modern...Nu m-as grabi sa ma leg taman de el.

....da pentru ca ai si un epitaf, am si eu unul care se potriveste de minune in continuarea celui citat de tine..

E ultima fraza din filmul lui Pintilie..."De ce trag clopotele Mitica ??"


Lasa-i sa moara prosti...
Marduk
... de sfoara nene!

'The Dude' 24 Jan 2011
„Divinitatea care i-a sprijinit nu ii coordona pas cu pas. Oferta tehnologica era livrata pe cale telepatica”

Daca Entitatea, zeitatea, divinitatea, nu-i coordona pas cu pas atunci inseamna ca fie ii testa sa vada daca erau apti pentru actiunea planuita fie era preocupat cu alte chestii, dar in acest caz se vede ca a comis o grava eroare. Cat despre „oferta tehnologica” cred ca ea a fost facuta si celorlalti dar probabil ca ceilalti, americanii si englezii, nu au acceptat ceea ce vroia entitatea dar s-au folosit de cunostintele primite. Pe de alta parte as avea doua intrebari :
1.Oare aceasta entitate, zeu, divinitate, nu stia ce se va intampla in viitor?
2.Foarte multi oameni de stiinta din Germania pana in 1939, erau evrei, care apoi au plecat la englezi si la americani de frica nazistilor, nu cumva aceste „oferta tehnologica” le era destinata, avand in vedere ca evreii sunt poporul ales?

„A fost un moment in istorie in care nimeni nu a pus la indoiala superioritatea Luftwaffe.”
A fost, dar au pierdut destul de repede acest avantaj.

„Supraomul nu a aparut imediat ce Germania a declarat razboi......acolo s-a fabricat, insa productia de serie a inceput ceva mai tarziu.”
Sa inteleg ca acest supraom era, a fost un fel de prototip? S-ar putea sa ai dreptate cu aceasta „productie de serie” multe femei au fost „insamantate” de baietii din SS (prototipurile supraomului) nasterile avand loc in timpul razboiului sau dupa terminarea acestuia, putem considera ca acesti supraoameni traiesc printre noi.

„Zarathustra coboara de pe munte si spune oamenilor: Dumnezeu a murit. Trebuie sa il inlocuim cu ceva. Din ce este disponibil la acest moment nu avem decat alternativa de a crea un om nou, unul care sa poata sa reziste fara religie...unul care sa puna de la el ceva pe locul lui Dumnezeu. Acest nou om va fi supraomul.”
The Dude cred ca trebuie sa-ti atrag atentia ca am iesit din domeniul pe care singur l-ai trasat „dincolo de ratiune” in momentul in care incepem sa vorbim de Zoroastru, omul nou, supraomul, cu siguranta trebuie sa ajungem la Nietzsche si amalgamul creatiei sale despre Zoroastrism, moralitate si imoralitate, dar cred ca e mult prea mult de discutat si poate periculos. Nazismul fiind inca considerat malefic de catre multi oameni, probabil ca intr-un viitor indepartat civilizatia umana va ajunge la un nivel, cultural, social, politic, militar si filozofic cand vom considera incercarea nazistilor drept ceva normal si firesc in dezvoltarea umanitatii.

„Niciodata ca dupa cel de al doilea mondial nu au existat atat de multi atei...in felul in care spunea Zarathustra: supraoameni.”
Nu stiu ce legatura ai gasit intre atei, Zarathustra si supraoameni, poate ca ai citit prea mult Nietzsche, pentru mine nu este decat o alta forma a religiei, religiozitatii folosita de catre unii care ar putea sa-si zica „supraoameni” pentru a conduce aceasta civilizatie, CREATORII DE ORICE, cum imi place sa-i numesc.

„Nu au pierdut-o, au exportat-o acolo...in cea mai mare parte fara voia lor.”
Ok, ceva tehnologie au „exportat” germanii in USA, UK si URSS, chiar impreuna cu cercetatorii care s-au ocupat de aceasta tehnologie. Totusi este suspect si rusinos tot odata cum de entitatea, zeul, divinitatea, le-a permis celorlalti sa se foloseasca de cercetarile germanilor! Trebuie sa recunoastem ca desi nemtii erau in materie de proiecte, unele chiar fantastice, cu mult inaintea aliatilor, nu au reusit sa se mobilizeze sa le produca in serie. Poate ca supraoamenii au subestimat rolul suboamenilor, posibil ca entitatea, zeul, divinitatea, supraoamenii, sa fi facut aceiasi gresala ca zeii olimpului, atlantii, lemurii, etc. in relatia lor cu oamenii?

„Supraoamenii nu sunt ceva ce poti controla, misionaria, gestiona..Nu ii trimiti nicaieri, nu le poti impune nimic...Nu pot fi substituiti cu nimic intrucat esenta ii deosebeste de restul.”
Totusi cineva ii controleaza, entitatea, zeul, divinitatea! Ei se deosebesc de ceilalti si desi sunt atei sunt totusi tributari acelei divinitati cu care nazistii au incheiat un contract.

„Nu a avut incredere in reactia lui, ci doar in faptul ca va realiza ceea ce i s-a incredintat.”
Si tu crezi ca a realizat ceva? In afara acelui salt tehnologic, pe care umanitatea l-a facut cu prilejul oricarui razboi, MORAL, SPIRITUAL, umanitatea a decazut, poate ca asta dorea entitatea respectiva.

„Desigur asta nu il disculpa pe Hitler de nimic, la fel dupa cum Iuda nu poate invoca un plan divin in sprijinul tradarii sale.”
Interesanta asociere, incet dar sigur vom ajunge la vechea, simpla disputa dintre bine si rau, la modalitatile de aplicare a dorintei entitatii, divinului si la rolul omului in toata aceasta lupta.

"Migratia raselor",de Rudolf Steiner.”
Pentru discutia asta ar trebui sa deschidem un topic nou, am avea de scris cat sa umplem tot forumul, mai usor ar fi sa ne intalnim si sa ne privim in ochi si sa discutam. Mi se pare ciudata si tot odata incitanta asociarea lui Seiner cu discutia despre Hess, Hitler, nazism, supraom, entitati si divinitati!!

„Potrivit unor insinuari si/sau interpretari (extreme) ale multora din afirmatiile facute de Hess, civilizatia extraterestra care a creat viata de pe pamant este una acvatica.”
Dupa ultimele cercetari este tot mai clar ca viata a aparut in mediul acvatic, probail Hess avea oarece cultura generala cand a facut, daca a facut astfel de afirmatii.

„Denumirea ei ar putea fi civilizatia atlanta pe care nu numai Hess o identifica cu cea ariana (fie ca ele s-ar afla in diverse grade de relationare).”
Aici ar trebui sa discutam daca atlantii au disparut sau nu, daca au disparut apar alte intrebari, daca nu au disparut de ce au preferat sa se amestece cu celelalte populatii? De ce ar fi devenit ei arienii acestei lumi, de ce ar fi asteptat atat de mult sa creeze din nou supraomul, atlantul si nu s-au impus imediat ca stapanitori, ori poate are o legatura cu rosicrucienii sau gnostici?!? Ar mai fi o intrebare care ma preocupa in toata aceasta discutie nu am intalnit nimic despre chinezi, coreeni, japonezi!! ce sunt ei, de unde vin si de ce sunt atat de diferiti fata de restul raselor de pe acest pamant.

„Mai intelegem ca scufundarea Atlantidei nu s-a petrecut pe Pamant si este o catastrofa de pe suprafata lui Marte, contorsionata de timp si contaminata de amanunte incerte cauzate caii pe care ea ne-a parvenit.”
Da, poate fi ceva ce putem discuta, numai ca ar trebui sa mutam toata istoria umanitatii in urma cu cateva miliarde de ani. E mult ezoterism in tot ce am discutat aici, mituri, legende, religie, filozofie, natura umana, etc. poate prea mult dar suntem pana la urma oameni si vrem sa scoatem din nou acel necunoscut care ne macina. Vrem sa-l disecam, sa-l patrundem, pentru a afla de unde venim, care este rostul nostru si starea in care ne aflam, pentru ce ne aflam aici si de ce acum, ce ce in aceasta stare si nu in alta. Imaginatia nastra este un infinit inchis intr-un spatiu dominat de temerile si intrebarile noastre. Nu stiu daca vom gasi raspunsurile pe care le asteptam si asta este groaznic, oamenii au incercat sa creeze o imagine a lumii in care se afla in acest moment, numai ca aceasta imagine s-ar putea sa nu corespunda cu realitatea.

P.S.
Nu stiu de ce am impresia ca o postare de a ta sau chiar doua au disparut! hmm.gif
Cucu Mucu
QUOTE(The Dude @ 23 Jan 2011, 08:45 PM) *
Germania nu a pierdut razboiul


Cand spui asta te gandesti la ciudatul plan Marshall si la actuala configuratie si functie a UE?
calfa
QUOTE(The Dude @ 24 Jan 2011, 08:48 PM) *
As putea sa contest calitatea ta de a emite sentinte definitive in vreun domeniu, dupa cum as face la fel cu orice pozitie asemanatoare adoptata de oricine, oriunde...Eu insumi ma feresc ca dracu de tamaie de asa ceva....Dar pana la urma, vorba ta, la Dincolo de Ratiune merge...(ce mai nume si pentru subforumul asta ???..insa trebuie sa recunosti ca sunt perfect on topic rolleyes.gifthumb_yello.gif)

Gresesti cand numesti expunerea de aici "stil haotic al cuiva".
Este un haos intrucat informatii neprelucrate sunt prezentate de-a valma intr-o insiruire pe care e imposibil sa o pastrezi coerenta.
Scopul discutiei este tocmai acela de a identifica firul Ariadnei din tot acest labirint iar mie imi place sa cred ca, desi totul e amestecat si confuz, povestea care se intrevede e una fascinanta si posibila. Pe de alta parte stilul e participativ (interactiv), dinamic si modern...Nu m-as grabi sa ma leg taman de el.

....da pentru ca ai si un epitaf, am si eu unul care se potriveste de minune in continuarea celui citat de tine..

E ultima fraza din filmul lui Pintilie..."De ce trag clopotele Mitica ??"
Lasa-i sa moara prosti...

--------------------

"...daca ai cunoaste la fel de bine ca mine timpul...."
...ii spuse atunci Palarierul Nebun lui Alice.

The Dude email: <hamputhegreat@yahoo.com>


Ce tare semnatura ai, The Dude !! rofl.gif

Pai zi dom'le asa, esti reincarcarea lu' Hampu The Great aka http://www.hanuancutei.com/forum/user/1378//

Acum inteleg si de ce tii atat de mult la acel ... The ... de te iei de piept cu moderatorii pentru el.

Zau ca pe mine m-ai dus tot timpul asta ...

Sa concluzionaam, sa concluzionaam !

The Dude
Calfa, te salut cu respect...Nu mi-am tinut ascunsa dubla identitate si nici nu am incercat sa propun un personaj alternativa..au fost alte motive.
Dar sa lasam acum...Ma bucur ca iti amintesti de mine si sper sa avem ocazia sa combatem ca in vremurile trecute.
Pana atunci sa concluzionam:

Cercetarea stiintifica isi are regulile ei, normele ei, principiile ei..
Ea incepe cu un proiect (plan, program), continua cu stabilirea unor obiective si cu etapizarea termenelor si a tintelor.
Se realizeaza prin cumularea de date, analiza si sinteza lor, interpretarea si evaloarea lor practica.

Spre deosebire de asta, cercetarea introspectiva e mai mult una filozofica. Cred ca Nietzsche a sugerat-o cel mai bine (ca tot veni vorba de el) atunci cand a formulat celebra constatare: "Cu cat privesti mai adanc abisul, cu atat abisul priveste mai adanc in tine", si conchidem ca aici e vorba de o cercetare de tip determinativ ce isi propune investigarea fiintei...Un teritoriu imens, lipsit de repere precise (fiecare sistem filozofic propune mereu altele), si in care numai drumul e cert....In fine ne departam...i made my point
The Dude
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jan 2011, 11:56 PM) *
Cand spui asta te gandesti la ciudatul plan Marshall si la actuala configuratie si functie a UE?


Nu numai la astea...ci la discursul lui Hitler. Lungile lui diatribe teatrale si pline de fanatism, in care purtat de euforie lasa sa ii scape multe din motivatiile adevarate. Eu nu il vad pe Hitler ca pe o persoana inteligenta. Inteleg ca istoria l-a retinut in aceasta postura, cu care repet nu pot fi de acord.
Era insa un excelent oportunist si un destul de bun strateg (nu am in minte numai activitatea militara), atunci cand actiona lucid.

Hitler motiva expansiunea militara a Germaniei pe nevoia unui spatiu vital si in subsidiar pe necesitatea de a realiza o selectie a populatiei prin reducerea numarului ei. Din toate obiectivele declarate ori presupuse ale Germaniei naziste care anume si mai ales cate din ele nu erau realizate la terminarea razboiului ??

Mai mult decat atat, 20 de ani dupa razboi Germania era deasupra multora din castigatorii cobeligeranti.
Sa mai adaug si ca astazi ei sunt cea mai importanta putere economica europeana ???
Marduk
QUOTE(The Dude @ 25 Jan 2011, 09:12 AM) *
...........................In fine ne departam...i made my point

Ne departam dar revenim mereu in acelasi punct, Hess este legat de WW2, nazism, holocaust, nebunie, invinsi, invingatori, misticism si ezoterism. Incercatd sa descifram aceasta enigma nu putem sa facem abstractie de la realitate, pentru ca asa cum sustii, scopul urmarit de cei aflati in cauza, actiunea lor a creat aceasta realitate.
The Dude
QUOTE
„Divinitatea care i-a sprijinit nu ii coordona pas cu pas.”


Am inteles in trecut ca tu esti (sau ai fost) crescator de albine. Pentru ele tu esti unul din zei. Regina te recunoaste ca atare si cred ca la fel face si fiecare dintre soldati. Cand faci (faceai) asta (cresterea albinelor) te ocupai de fiecare albina in parte ?? Le cunosteai macar pe fiecare in parte ?? Ai aflat vreodata de conflictele lor cu alte roiuri ?? De altele din conflictele aparute intre diversele ierarhii din care isi au comupsa structura organizatorica ??

Ca si in relatia dintre tine si stupii tai, zeii care au creat viata de pe Pamant nu erau interesati decat in scopul lor. Pe tine te interesa mierea, pe ei cel mai probabil obtinerea unui hibrid capabil de functionalitati biologice care le lipseau (in varianta explorata de noi aici)

QUOTE
"Oferta tehnologica era livrata pe cale telepatica"


Sa ramanem la albine. Eu nu ma prea pricep, insa inteleg ca din timp in timp trebuie sa le ajuti cu zahar pentru a trece peste iernile grele. Trebuie ca sunt si alte interventii ale apicultorului care au scopul de a le ajuta. Cum crezi ca arata asta din punctul de vedere al albinelor ?? Ce interpretare ar putea sa dea ele unor astfel de gesturi ???

Zeci, sute, mii, milioane si miliarde de mere au cazut din copac pana cand caderea unuia singur a fost inteleasa cum trebuie. Poti spune ca Isaac Newton era un erudit care a trudit mult pentru ca sa ajunga la acest grad de intelegere, dar preferam sa spunem ca el a avut o revelatie, o epifanie...Ca acel gand, sau acea intelegere i-a fost daruita.

Eu spuneam acolo ca toate proiectele mari au fost transmise omenirii pe calea revelatiei....
The Dude
QUOTE
”Daca Entitatea, zeitatea, divinitatea, nu-i coordona pas cu pas atunci inseamna ca fie ii testa sa vada daca erau apti pentru actiunea planuita fie era preocupat cu alte chestii, dar in acest caz se vede ca a comis o grava eroare. Cat despre „oferta tehnologica” cred ca ea a fost facuta si celorlalti dar probabil ca ceilalti, americanii si englezii, nu au acceptat ceea ce vroia entitatea dar s-au folosit de cunostintele primite”


Nu cred ca oferta divina este una negociabila. Este, ca sa ma exprim asa o oferta pe care nu o poti refuza, adica inca si mai exact “An Offer You Just Can't Refuse”. Mai cred ca everii nu au fost niciodata un popor ales (e doar inca una din pretentiile lor stupide), si mai cred ca tehnologic divinitatea nu a transmis nimic altor popoare la acel moment. Eu am informatii precise din domeniul optic si as vrea sa iti spun ca nivelul de cunoastere al nemtilor la perioada respectiva era incomensurabil. Ca sa iti faci o idee lentilele asferice descoperite de nemtii prin anii 30 si abandonate in favoarea unor proiecte inca si mai ample, au fost considerate o adevarata minune pentru anii 2000. Decalajul tehnologic intre Germania interbelica si restul popoarelor este unul urias si fara explicatii pentru o tara care a iesit cum a iesit din primul razboi mondial.


QUOTE
”1.Oare aceasta entitate, zeu, divinitate, nu stia ce se va intampla in viitor?”


Nope…Nu stia si nu stie. Nu poate controla viitorul mai mult decat o facem noi azi, adica anticipand evenimente in baza unor evolutii trecute.

QUOTE
“2.Foarte multi oameni de stiinta din Germania pana in 1939, erau evrei, care apoi au plecat la englezi si la americani de frica nazistilor, nu cumva aceste „oferta tehnologica” le era destinata, avand in vedere ca evreii sunt poporul ales?”


Nu sunt poporul ales. Sunt primul popor care a inteles valoarea mediatizari si primii care si-au construit o imagine. Una impresionanta dar fara sustinere. La vremea la care au iesit pe piata cu produsul asta au avut multe de castigat. Scurgerile de tehnologie veneau tardiv. Cred ca divinitatea le-a anticipat si preconizat. In cea mai mare parte a lor devenisera efective, iar faptul ca altii beneficiau acum de ele nu mai era de vreun interes. Nici nu puteau fi tinute secrete, dat fiind natura umana pe care divinitatea o cunostea extrem de bine…de vreme ce participase la confectionarea ei..
The Dude
QUOTE
”Sa inteleg ca acest supraom era, a fost un fel de prototip? S-ar putea sa ai dreptate cu aceasta „productie de serie” multe femei au fost „insamantate” de baietii din SS (prototipurile supraomului) nasterile avand loc in timpul razboiului sau dupa terminarea acestuia, putem considera ca acesti supraoameni traiesc printre noi.”


Nuuuu, e total gresit. Supraomul nu e Superman, Batman sau Catwoman. Nu e ceva ce se fabrica. Eu am folosit acolo o figura de stil..Supraomul e omul care poate sa functioneze in lipsa unui sistem religios si al ansamblului de reguli, legi etice si morale, pe care religia le impune…Crezi ca e putin lucru ?? Supraomul care a aparut dupa razboiul mondial e acel cetatean responsabil, ponderat, constincios si eficient, care contribuie activ la dezvoltarea societatii, care isi intelege perfect si grijile si nevoile…care e deopotriva meticulos si exact in tot ce face…Nu ti se pare u n profil cunoscut ??? Unii ar zice ca vorbim de poporul german de azi….
The Dude
QUOTE(Marduk @ 25 Jan 2011, 10:36 AM) *
Ne departam dar revenim mereu in acelasi punct, Hess este legat de WW2, nazism, holocaust, nebunie, invinsi, invingatori, misticism si ezoterism. Incercatd sa descifram aceasta enigma nu putem sa facem abstractie de la realitate, pentru ca asa cum sustii, scopul urmarit de cei aflati in cauza, actiunea lor a creat aceasta realitate.


Nicidecum, avansam glorios in inima subiectului.
Hess este legat indisolubil de toate alea, insa pe noi ne intereseaza gestul lui si motivatiile care i-au stat in spate..

Felina
The Dude, multumesc pentru topicul de fata. smile.gif

Multe nu inteleg, dar l-am savurat. Mai in graba, mai pe sarite, dupa posibilitati si pricepere, dar l-am savurat.
Astept cu nerabdare continuarea, oricare ar fi ea. Din pacate nu am cu ce sa contribui la subiect, cel putin deocamdata, dar ceva informatii de aici vibreaza cu ceva informatii din interiorul meu. Nu m-am inselat cand am afirmat ca Hanul este un loc mistic.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 25 Jan 2011, 11:17 AM) *
Nicidecum, avansam glorios in inima subiectului.

S-ar putea ca unii sa creada ca suntem filonazisti, daca vor exista eu tin sa le spun de pe acum ca nu sunt filonazist si nici neonazist ci doar discut un subiect pe care multi il considera tabu. Spre exemplu as putea face legatura intre dorinta germanilor de a crea supraomul, asistati de entitate la care ai facut referire si descoperirile genetice si experientele genetice din ziua de azi. Germanii au fost precursorii acesti ramuri a medicinii, eu cred ca in viitor oamenii vor ajunge la concluzia imorala ca un copil degenerat nu are de ce sa traiasca. Mi se pare ipocrita toata aceasta mascarada facuta de dragul moralei crestine incercarea de a tine in viata toti acesti copii dezavantajati de tarele genetic primit de la parinti. Desigur se pot stabili niste limite stiintifice in definirea problemelor genetice, se poate ajunge chiar la interventia medicala inainte de nastere pentru a elimina aceste probleme, dar intr-un final ne intoarcem la moralitate. Poate ca entitatea, zeul, divinitatea de care faci pomenire asta a dorit sa aduca umanitatea la un nivel de constiinta in care sa nu mai fie nevoie de o distrugere in masa pentru a transforma, a crea un nou om, ci omul insusi sa se transforme pe sine si urmasii sai intr-un astfel de om.
The Dude
Te salut Felina 5.gif ...long time no see...heeey ??

Iti multumesc la randul meu pentru aprecieri, cu atat mai mult cu cat sunt constient ca e un topic greu de urmarit fiind dezlanat si cu informatiile prezentate aleatoriu. Povestea insa ar putea sa merite efortul.

Marduk, nimeni nu te poate banui de asa ceva...exprima-te liber si lasa la o parte astfel de temeri. Numai in mintile cu mult spatiu liber (popular=capete seci) se pot cuibarii asemenea suspiciuni. E posibil ca laboratoarele din intreaga lume sa aiba in vizor si un astfel de interes, iar pe de alta parte o selectare a indivizilor inapti pentru viata de pe aceasta planeta e o chestiune care s-ar putea situa deasupra moralei in conditiile in care cei mai multi dintre ei chiar nici nu doresc sa mai apartina acestei lumi..

Nu cred ca divinitatea de care discutam aici are vreo preocupare legata de aceasta selectie...Nu ne vrea mai bine dotati, mai sanatosi ori mai longevivi...Sau poate ca ne vrea si nu ne poate face..Cred ca mai degraba e interesata sa duca evolutia (citeste progresul) pana intr-un anume moment...Nu imi dau seama in ce scop, dar imi dau seama ca ne vrea perpetuati in anumite limite...Daca numarul nostru creste peste aceste limite declansaze un eveniment (catastrofa, molima, razboi) de corectie, daca numarul scade alarmant sunt introduse imediat contramasuri reparatorii..

Teoria pe care o discutam aici sustine ca suntem un fel de pepiniera ce urmeaza a prelua activitatile organice ale populatiilor acvatice...un fel de androgin (in sensul platonian al cuvantului) care sa compuna o singura fiinta amestecand un om cu un atlant ca in mitul grecesc.
Cucu Mucu
QUOTE(The Dude @ 25 Jan 2011, 11:13 AM) *
Supraomul e omul care poate sa functioneze in lipsa unui sistem religios si al ansamblului de reguli, legi etice si morale, pe care religia le impune…Crezi ca e putin lucru ?


thumb_yello.gif Bingo, asta tot incerc sa spun pe topicul despre atei (sper din tot sufletul sa nu apara aici habotnicii sa degeneram) - dificultatea in care este pus un om fara religie. Nu e o alegere usoara, si trebuie un alt fel de perceptie pentru a trece dincolo, macar si din curiozitate. Daca reusesti sa-ti reconstruiesti sistemul de valori, o faci mai mult intuitiv, ca si cum ai avea un sufleur cu noua lista de reguli.


QUOTE
Nu imi dau seama in ce scop, dar imi dau seama ca ne vrea perpetuati in anumite limite...


Am putea cauta raspunsul in genetica , si anume la numarul limitat (extraordinar de mare, dar totusi limitat) de combinatii pe care le putem face in genomul uman.

QUOTE
Teoria pe care o discutam aici sustine ca suntem un fel de pepiniera ce urmeaza a prelua activitatile organice ale populatiilor acvatice...Teoria pe care o discutam aici sustine ca suntem un fel de pepiniera ce urmeaza a prelua activitatile organice ale populatiilor acvatice...


Sa ne legam aici si de afinitatea delfinilor pentru oameni, in special pentru fetusi?


QUOTE(Marduk)
S-ar putea ca unii sa creada ca suntem filonazisti


Ma gandeam ca de cand ai intrat in moara lui March, te-ai mai imunizat la diversele epitete ce ti se arunca. rofl.gif Cine nu studiaza istoria se face vinovat pentru greselile viitorului. Nu e nici un pacat sa te documentezi si sa iti pastrezi obiectivitatea in documentare. jamie.gif






Erwin
Delfinii sunt specia nr.2 ca inteligenţă, dar n-au dezvoltat tehnologie. Cum ar putea nişte fiinţe acvatice să dezvolte tehnologie? Mai mult, cum ar putea nişte fiinţe acvatice să dezvolte o tehnologie care să-i aducă pe Terra folosind zborul interplanetar? E o întrebare destul de grea...
The Dude
Cucu Mucu, vorbim aceiasi limba bro... thumb_yello.gif

Erwin: "Cum ar putea nişte fiinţe acvatice să dezvolte tehnologie?" pai in mai multe decat un intr-un singur fel.
Un documentar de pe o televiziune cu pretentii avansa ideea manipularii obiectelor prin simularea undelor electromagnetice. Un fel de telekinezie.
Sa mai spun ca tot mai multe din procesele tehnologice de prelucrare avansata a metalelor se desfasoara azi in submersie ??
Sau poate sa iti mai amintesc inca o data numele acestui subforum, ori scopul pe care si l-a propus ???

Nuuu...sigur ca e perfect posibil, insa mi-a venit chiar acum in minte povestea cu neamul lui Goa'uld din filmul Stargate care propune o civilizatie extraterestra simbiotica ce poate utiliza drept gazde mai multe rase incluzand rasa umana...Simbiotul ca atare e o creatura lipsita de orice instrument de creatie cunoscut. Nu are membre si e un fel de vierme, insa chiar si asa reuseste sa domine cea mai mare parte din univers.....ma rog, o divagatie si un alt posibil raspuns....
Cucu Mucu
QUOTE(Erwin @ 25 Jan 2011, 11:48 PM) *
Delfinii sunt specia nr.2 ca inteligenţă, dar n-au dezvoltat tehnologie. Cum ar putea nişte fiinţe acvatice să dezvolte tehnologie? Mai mult, cum ar putea nişte fiinţe acvatice să dezvolte o tehnologie care să-i aducă pe Terra folosind zborul interplanetar? E o întrebare destul de grea...


Nu sustin ca ei ar veni de pe Marte(nu prea as avea motive, acum), ci ei, ca specie inteligenta, ne percep ca "acvatisti" de-ai lor.

Pai de ce nu ar putea dezvolta tehnologie o populatie acvatica? Sa zicem ca ei nu ar alimenta cu energie electrica, ci cu hidrogen. Asta da, n-ai mai vedea proteste la benzinarii si reportaje la realitatea ca se scumpeste iar curentul. rofl.gif Sau sa ne amintim de sonarul delfinilor, care cam da clasa la sonarele speciei nr. 1 ca inteligenta cunoscuta. Eu zic ca se poate, ma mai gandesc.
little1
Referitor la supraom, mi-am adus aminte de un fragment din J Bergier in Le matin des magiciens in care autorul reda cateva bucati din discursurile lui Dolfy.
Opinia autorului e ca Dolfy s-a referit la o entitate in the flesh, pe care a avut ocazia s-o intalneasca personal.
Entitate care i-a dat lui Dolfy the hibbidy-jibbidy's... ohyeah.gif (pentru referinte despre expresie, Madagascar, King Julian)
Btw, religie sau nu, supraomul avea in mod clar afinitati si abilitati oculte.





The Dude
Mai....nu stiu...nu stiu... rofl.gif

Supraomul este inventat de Zarathustra exact ca o persoana ce nu are atribute de acest gen.
As spune ca Zarathustra vede supraomul ca pe un om perfect liber si normal, pe cata vreme omul inferior, cel cotidian ca sa il numesc mai bine, e cel care are in doze diferite ocultism, religie, misticism, superstitii, angoase existentiale, zei si dumnezei, demoni si ingeri. Fata de un om ce evolueaza intr-un asemenea context, omul nou propus de profet nu poate fi situat decat pe o pozitie superioara.

Ca ideologia nazista a speculat conceptul de supraom, amestecandu-l cu arianismul e o trufie cu accente pubilicitare si propagandistice ce vizeaza presupusa natura ariana a poporului german (coarda ei sensibila) si mizeaza mult pe discursul lui Hitler despre arieni. Germanul de rand ar fi trebuit sa se identifice automat cu rasa ariana si prin urmare pretentiile lui la apartenta clasei de supraom capatau astfel o justificare.

exergy33
Am reusit sa recuperez (cu cititul) ultimele mesaje postate si sa le diger pe indelete.
calfa e putin nedrept in afirmatii ... smile.gif discutiile de abia acum au inceput sa devina foarte interesante.

Religia propavaduita de Zoroastru/Zarathustra/Zarthusht se reduce in esenta la trei aspecte. Acestea trei i se cer omului superior nu cantece de lauda zeilor, ofrande si temple scumpe :

- goftare nik, kerdare nik, pendare nik -
- vorba buna, fapte bune, ganduri ( vise) bune
Cucu Mucu
QUOTE(exergy33 @ 26 Jan 2011, 06:33 PM) *
Am reusit sa recuperez (cu cititul) ultimele mesaje postate si sa le diger pe indelete.
calfa e putin nedrept in afirmatii ... smile.gif discutiile de abia acum au inceput sa devina foarte interesante.

Religia propavaduita de Zoroastru/Zarathustra/Zarthusht se reduce in esenta la trei aspecte. Acestea trei i se cer omului superior nu cantece de lauda zeilor, ofrande si temple scumpe :

- goftare nik, kerdare nik, pendare nik -
- vorba buna, fapte bune, ganduri ( vise) bune


Calfa, si el ca de obicei...

Interesanta completarea despre Zarathustra!
andra_v
QUOTE(The Dude @ 24 Jan 2011, 09:03 AM) *
Pana atunci o notificare importanta: erau intr-adevar fiinte abisale, dar nu din interiorul pamantului ci din strafundul marilor.
Dumnezeii care au guvernat acest experiment pamantean sunt amfibieni, daca nu chiar in totalitate fiinte acvatice (a doua varianta e cea mai plauzibila).

Revenind la Hess (e drept, am citit topicul in diagonala, nu am pretentia ca am strabatut in detaliu pagina cu pagina), ceea ce doream sa spun este ca nu are nici o legatura cu zeii, dumnezeii, ezoterismul lui peste. Toate aceste explicatii care tin de ocult, paranormal nu au alt rol decat acela de a hrani curiozitatea publicului si de a ascunde realitatea cat se poate de prozaica a luptelor geopolitice intre "grei" pentru obtinerea dominiatiei marilor si uscatului.

Un articol despre geopolitica si fortele secrete ale istoriei, marile conspiratii geopolitice - atlantista, respectiv continentalista:

http://roncea.ro/2010/04/27/marele-razboi-...omagiu-marelui/

Parerea mea: Hess nu a innebunit.
Hess a jucat teatru la proces la comanda fratilor din Marea Loja/Marele Orient Continentalist sau pangermanist sau cum s-o fi numind cu scopul clar si precis de a deturna atentia publicului larg de la o istorioara care, odata divulgata, avea sa o data sa compromita imaginea Casei Regale Britanice de nepatata, neintinata si antinazista, a doua oara, ar fi scos in evidenta realitatea goala-goluta conform careia dracul germano-rus nu a fost nici mai negru, nici mai alb decat cel anglo-americano-sovietic (atlantist).
cocosel
De unde am plecat si unde am ajuns... drool.gif

Pentru ca suntem aici la dincolo de orice bruma de ratiune...am sa merg pe una din ipoteze dar nu inainte de a sublinia un mic aspect...
In analele istorice avem mai multe precizari legate de vizita lui Hess..si de pacea asa zisa urmarita care de fapt era mai mult o alianta... unsure.gif In prima parte a lunii iunie 1941, , Hess a prezentat proiectul de document „Bazele unei întelegeri" lordului cancelar John Simon, în care, pentru armonizarea intereselor celor doua parti, se prevedea:
- pe viitor sfera de interese a Germaniei este Europa iar a Angliei imperiul sau;
- sa se restituie Germaniei fostele sale colonii;
- sa se acorde despagubiri cetatenilor germani care au suferit daune din cauza actiunilor guvernului britanic. Sa se acorde despagubiri cetatenilor britanici pagubiti de actiunile guvernului german...

Revenind la limita ratiunii jamie.gif ...
In deplinatatea ei, umanitatea a avut la origine trei radacini (si 7 rase:adamitii polari, hiperboreenii, lemurienii, atlantii, arienii, si inca doua pe care va las sa le descoperiti singuri rolleyes.gif ) :Prima dintre ele au fost adamitii, care puteau sa comunice cu ingerii, cea de-a doua – atlantii, o rasa nordica foarte puternica, disparuta din cauza folosirii magiei negre, iar cea de-a treia radacina au fost lemurienii – niste creaturi slabe, care aveau capacitati telepatice. Acestia din urma insa s-au dovedit foarte putin rezistenti si au disparut relativ repede.
De la aceste enigme plus cea legata de dealul Kula din Himalaya isi trag originile ideile marete ale prizoneriului nazist.
Datorita Ordinului negru si faptului ca insusi Hitler dorea sa cunoasca o parte destul de incoerenta a umanitatii...au avut loc mai multe expeditii in Tibet...cu scop precis.Se subliniaza ca s-ar fi descoperit ceva (umila mea pricepere spune un manuscript) care aduce lumina in istoria civilizatiei umane...
Acesta reitereaza ca....rasa humanoizilor si rase extra sau sub sau supraterestre rationale, venite din alte lumi, au creat in mod artificial pe planeta noastra un nou tip de viata, folosind pentru mutatie o fiinta protohumanoida – aceasta fiinta a fost adaptata existentei pe Pamint cu luarea in consideratie a tuturor particularitatilor mediului de viata si i s-a dat posibilitatea unei dezvoltari intelectuale si sociale individuale bine determinate.Supraomul? thumb_yello.gif
Prin amalgamul acesta o lume lua sfarsit si o alta isi incepea istoria...

Exista draga Dude in arta tibetana aceea minunatie denumita mandala.Calugarii tibetani au transformat-o in perfectiune prin insasi felul lor aparte de intelegere si rabdare...de comuniune a tuturor partilor.Crearea acesteia poate dura mai multe zile si, uneori saptamani chiar luni de zile. Una dupa alta.. mii, sau chiar milioane de boabe de nisip se aseaza pe o masa, completand modelul de o frumusete unicala. Si acest lucru doar pentru ca in final a fi distrusa ca un simbol al efemeritatii lumii si tuturor lucrurilor din aceasta lume.

Nu distruge ce ai inceput.. jamie.gif
The Dude
AndraV, daca nu ai avut timp sa citesti de ce te grabesti sa tragi concluzii ??
Parerile tale, total deplasate, aflate la zeci de mile (marine) in afara subiectului au fost consemnate si vor fi respectate. Pana atunci, facand pe nebunul sau chiar suferind de vreo maladie psihica (iarasi, absolut neesential pentru aceasta discutie) Hess spune niste lucruri. Ar fi putut fi rostite de Gica, de Marin sau de Vasile si ar fi avut acelasi ecou, intrucat ele se confirma intr-o logica sustinuta de unele intamplari petrecute dincolo de ziua in care au fost enuntate, si de descoperiri si speculatii recente...despre asta e vorba...pricepi ???

Tu, si inca multi altii de pe aici cum auziti de Hess pac cu cliseul: nazism, holocaust, tradare, unelitiri diplomatice, spionaj...numai prostii pentru acest subforum, relativ la aceasta abordare si pentru tema ei...Ai lucruri de spus despre Masonerie, despre motivatii geopolitice si strategii diplomatice deschide fata un topic si afima-te acolo...Aici discutam de un Hess aflat in afara personajului lui cunoscut..pricepi ???

QUOTE
De unde am plecat si unde am ajuns...


Cocosel..habar n-am ce a fost in capul tau cand ai venit prima data pe aici (la acest subiect). Din punctul meu de vedere (al celui care a lansat discutia) suntem exact acolo unde am dorit in ce priveste initiativa si dezvoltarea subiectului. Nu ne-a interesat catusi de putin contextul politic, ci doar cel mistic intrucat Hess cel pe care il tot intoarcem aici pe toate fetele sustine motivatii din aceasta zona..El face un gest total incoerent (iarasi nu ne intereseaza valoarea lui) pentru care vine cu motivatii catalogate ca fantasmagorice..DESPRE ELE DISCUTAM !

Acum consideratiile tale despre rase si radacini sunt bine venite, nu insa si tonul categoric care sustine afirmatiile si nici readucerea in discutie a unei faze peste care s-a trecut deja (cand lipsesti nemotivat trebuie sa recuperezi ca sa poti sa ai sanse la examen...)

Tema mandalei spre care te-ai lasat alunecand, puratat probabil de starea de beatitudine si contemplatie vis a vis de frumusetea propriului discurs, este iarasi o demonstratie de cultura fara mare legatura cu acest subiect. O putem relua si o putem dezbate inca o data, intrucat nu este una noua pe acest site...dar aici ea pare sa fie nepotrivita.

Aici (si aiurea), atata vreme cat nu poti face o corelare cat de cat a unei abordari noi, in raport cu ce discutam (ceea ce sincer m-ar surprinde in cazul mandala/Hess) e mai bine sa taci....dragul meu Cocosel....

QUOTE
Nu distruge ce ai inceput..


Nu stiu daca intelegi ce am inceput si iarasi nu am deloc senzatia ca asi ucide ideea de la care am pornit prin evolutia ei prezenta.
Dimpotriva, imi place tare mult cum decurge si cel mai tare ma fericeste faptul ca ea e pe punctul sa reconstiutuie in totalitate un scenariu posibil (pe care, in estimarile mele de inceput il vedeam reabilitat numai in parte)
Marduk
QUOTE(The Dude @ 26 Jan 2011, 05:00 PM) *
QUOTE
As spune ca Zarathustra vede supraomul ca pe un om perfect liber si normal, pe cata vreme omul inferior, cel cotidian ca sa il numesc mai bine, e cel care are in doze diferite ocultism, religie, misticism, superstitii, angoase existentiale, zei si dumnezei, demoni si ingeri.

Daca ar fi doar asta rezolvarea ar fi mai simpla, as spune de ordin spiritual desi cand vrei sa faci o asemenea schimbare te lovesti de fapt de nucleul dur al acestei lumi de esenta exstentei ei, religia. Zoroastru ar fi trebuit sa ne zica ceva si despre transformarea genetica, despre eliminarea tarelor organismului imperfect si transformarea urmasilor in fiinte superioare atat d.p.d.v. spiritual cat si fizic.
QUOTE
Fata de un om ce evolueaza intr-un asemenea context, omul nou propus de profet nu poate fi situat decat pe o pozitie superioara.

Omul a evoluat pe pamant el s-a adaptat acestui mediu, sau a fost invatat, fortat, etc. sa o faca, omul actual poate fi asa cum spunea cocosel, o simpla mandala sau o tulpa, o creatie a unor entitati, zei, divinitati, sau pur si simplu o creatie genetica a altei civilizatii. Mergand mai departe pe aceasta idee am putea spune ca omul ar putea fi si un experiment genetic nereusit, scapat de supravegherea creatorului sau. Un lucru este cert, nu stim ce suntem, de unde venim si incotro ne indreptam, dar suntem inzestrati cu o curiozitate care uneori este vecina cu nebunia, ne place sa cream lucruri de multe ori nefolositoare si la un nivel care pote suporta multe etape si imbunatatiri pana la forma perfecta si utila. Omul cotidian nu a inventat ceva care sa functioneze din prima, cel putin nu stiu eu, in concluzie nu cred ca a primit indicatii, note sau induceri mentale, or daca a primit asa ceva a fost ca un vis intrerupt din cand in cand in final omul ajungand sa creeze obiectul respectiv ca pe un puzzle, cine stie unde o fi sursa acestor cunostinte, in adancul pamantului, al oceanelor, al galaxiei, or poate in propriul nostru organism, obligat zi de zi sa supravietuiasca.
QUOTE
Ca ideologia nazista a speculat conceptul de supraom, amestecandu-l cu arianismul e o trufie cu accente pubilicitare si propagandistice ce vizeaza presupusa natura ariana a poporului german (coarda ei sensibila) si mizeaza mult pe discursul lui Hitler despre arieni.

Este cat se poate de clar acest lucru, arienii nu sunt nu au fost si nu vor fi supraoameni, sunt doar o etapa in drumul catre supraoameni. Cand ne referim azi la supraoameni multi dezvolta acea angoasa legata de nazism, si de actiunile sale tot asa cum comunismul a perimat conceptul unei civilizatii in care toti membri ei sunt egali. Or conceptul de supraom dupa parerea mea ar fi trebuit sa puna acent pe transformarea sistemului, educational, genetic, spiritual si social pentru a forma in viitor supraomul si nu pe exterminarea a milioane de indivizi doar pentru ai elimina pe cei considerati d.p.d.v antropologic impuri. Poate ca aceste etape sunt doar teste la care suntem supusi, suntem oare pregatiti pentru asta, pentru saltul spiritual care ne va salva ca civilizatie sau vom sfarsi asa cum s-a intamplat cu altii din trecut?



QUOTE(exergy33 @ 26 Jan 2011, 06:33 PM) *
QUOTE
- goftare nik, kerdare nik, pendare nik
- vorba buna, fapte bune, ganduri ( vise) bune

Corect, numai ca interpretarea cuvintelor, sfaturilor date de cei care au ajuns la intelepciune nu a fost si nu este aplicata corect in practica. La aplicarea unor principii intervine natura umana care lasa intodeauna portite de ocolire, de incalcare a perceptelor respective si cu cat ne indepartam in timp de momentul initial al exprimarii primare a perceptelor cu atat gasim mai multe adauguri si transformari care nu reprezinta de fapt decat interesul unei intregi pleiade de oportunisti si profitori. Interesul de moment sau mai rau viziune, perceptia, gresita asupra viitorului, al conducatorilor de orice natura ar fi ei, au schimbat complet invataturile primite de la primele "modele" de supraoameni care cu siguranta au existat si exista printre noi.
cocosel
Stiu despre ce discutam...

Insa te-ai cam indepartat...urmeaza sa ne spui ca o mega civilizatie ne-a faurit si se joaca cu noi... unsure.gif rofl.gif mwah1.gif

Cat priveste mandala...insasi Hess a fost patruns de minunatia sa..O modalitate transparenta de a lasa sa se inteleaga ca lumea comporta un "cerc exterior" si un "cerc interior" si deci o dubla invatatura , una pentru neofiti si alta pentru initiati. thumb_yello.gif
Mai bine ai spune cat l-a influentat Golden Dawn si societatile obscure germane care au tinut prelegeri mereu despre Tibet..caci de acolo se trage toata nebunia personajului.
Sau mai simplu de manuscriptul "Lebor Feasa Runda" pe care Hess trebuia sa il aduca Ducelui de Hamilton in 1941...in care ne sunt prezentate cateva teorii...ca cele expuse mai sus...cu precizarea ca druizii au fost primii oamenii.In timpuri imemoriale zeii/divinitatile se stipuleaza ar fi trait pe un continent in estul Irlandei pana cand acesta s-a scufundat in Oceanul Atlantic..Tot aici din imixtiunea divinitatilor cu o alta rasa ar fi aparut primul om.
Mai bine...las "ochiul care a fost facut din lumina pentru lumina" sa caute altceva mai coerent. rofl.gif

"Un Duh este bun, celălalt e rău;
Iar între acestea două, înţelepţii vor alege corect;
Neînţelepţii nu aleg astfel – şi se vor rătăci."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.