Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rudolf Hess
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Rovaniemi
Bene, bene, treziţi-mă cînd apar în scenă monştrii din spaţiul cosmic sau măcar elefanţii de la circ. spoton.gif evil.gif
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 4 Mar 2011, 08:53 PM) *
Bene, bene, treziţi-mă cînd apar în scenă monştrii din spaţiul cosmic sau măcar elefanţii de la circ. spoton.gif evil.gif

imediat dupa ce se baga publicitate jamie.gif
Marduk
PUBLICITATE

The Dude
Sigur, fiecare participa la aceasta discutie dupa cum poate....Pana la urma participarea e meritorie in sine.
The Dude
Inapoi la psaltire..

Acum, stim despre puterea cuvantului rostit si mai stim si despre actul invocatiei ca metoda de a provoca evenimente. Putem admite sau nu astfel de teorii, insa nu le putem nega existenta si nici rolul pe care ele le joaca in constinta umanitatii. Ca functionalitate invocatoare nu a fost asadar deloc greu sa se treaca de la cuvantul vorbit la cel scris…dimpotriva: scrisul oferea suplimentar garantia pastrarii intocmai a mesajului care invoca si in timp posibilitatea imbunatatirii lui calitative..
little1
Am o intrebare... mai la prezent... multa lume vorbeste despre schimbarile din 2012, a zis cumva R Hess despre asa ceva?
Just curious!

http://www.youtube.com/watch?v=oZsJrY1aW3g&feature=fvw
The Dude
Nu tocmai...In fapt, viziunea si predictiile lui Hess aspura viitorului se refera la o revenire a atlantilor, in forma lor germanizata...sau ma rog, cea pe care germanii o revendicau prin succesiune directa. Singura similitudine pare sa fie cea a termenului pe care si Hess il vede destul de curand (fara alte precizari) Cumva mai exact Hess se vede pe sine ca pe urmatorul furher, asta insa dupa ce a absolvit un ciclu complet. El credea ca in 1987, atunci cand a murit sinucis , intrase deja intr-un proces revers care urma sa il aduca inapoi la varsta maturitatii, moment in care va putea prelua al patrulea reich...Hess mai credea si in moarte ca in ceva irevocabil, asadar predictiile lui se dovedesc neantemeiate de vreme ce el a decedat.
The Dude
Asta desigur, daca nu cumva lucrurile au evoluat altfel, Hess este inca sub supraveghere si in detentie, are azi varsta de 68 de ani si se indreapta spre varsta de 47, cand ceea ce a anticipat se va adeveri...si iarasi desigur, in locul lui, in puscarie, s-a sinucis o sosie. Ajuatata sa faca asta in cea mai mare masura.
The Dude
Sooooo.....Va vine sa credeti sau nu, Hess a parasit o pozitie de leader a unei puteri aflate in plina ascensiune, riscandu-si chiar viata printr-un zbor periculos si o parasutare in premiera absoluta in teritoriu inamic, pentru a profera o slujba dintr-o carte sfanta. Una care sa impiedice un anumit curs al razboiului. Una care s-a dovedit eficienta.

Pentru ca artefactul sacru pe care il luase cu el nu era Lancea lui Longinus asa cum s-a crezut...ci Psaltirea din Mainz.
Hess nu ar fi putut sa o activeze de unul singur si nici nu putea asigura un cadru propice reusitei unui ritual care era impotriva lui Adolf, chiar la el acasa.
Mai exact impotriva politicii duse de Adolf, caci impotriva lui Hitler, Hess nu a fost niciodata.
The Dude
Asadar, ce avem pana acum bref:

- o civilizatie extraterestra, imbarcata pe o armada de nave disimulate in sateliti naturali, ori asteroizi, care descopera ssitemul nostru solar; si care decid sa il populeze si mai apoi, sa il utilizeze ca baza de experimente.
- avem un plin esec rasunator al acestei entitati, care se soldeaza cu distrugerea conditiilor de viata de pe planeta Marte si stramutarea laboratorului de pe Marte, pe Pamant, cu asigurarea prealabila a conditiilor necesare pe aceasta planeta.
- avem o divizare a entitatii si probabil un conflict intern
- avem viata humanoida de pe Pamant cu evolutia ei (o sa luam de buna aici propunerea religiei, potrivit careia viata inteligenta de dupa interventia divina, nu are mai mult de 8000 de ani).
- avem un esec rasunator, soldat cu resetarea experimentului (potopul) si avem mai multe interventii radicale, evidente, ale entitatii expolratoare impotriva oricarei tentatvive de stabilire a unei identitati a omenirii. Mai mult, nenumarate piedici impotriva organizarii ei sociale.
- avem o a doua interventie majora cu un scop necunoscut, dar banuit, care s-a numit razboiul mondial.
- avem o afirmare a rasei umane, care atinge un nivel de la care isi poate creea propriul Dumnezeu, sub forma unei centru energetic comun.
- avem o decadere a zeilor initiali.
- avem o opozitie demascatoare prin actul unui singur om, care intelege ca entitatea civilizatoare este vulnerabila si chiar usor de invins.
- avem actul de rebeliune al acestui om, cu consecintele lui inca neclare.
- avem numele acestui om: Rudolf Hess.
little1
QUOTE(The Dude @ 8 Mar 2011, 12:51 PM) *
Nu tocmai...In fapt, viziunea si predictiile lui Hess aspura viitorului se refera la o revenire a atlantilor, in forma lor germanizata...sau ma rog, cea pe care germanii o revendicau prin succesiune directa. Singura similitudine pare sa fie cea a termenului pe care si Hess il vede destul de curand (fara alte precizari) Cumva mai exact Hess se vede pe sine ca pe urmatorul furher, asta insa dupa ce a absolvit un ciclu complet. El credea ca in 1987, atunci cand a murit sinucis , intrase deja intr-un proces revers care urma sa il aduca inapoi la varsta maturitatii, moment in care va putea prelua al patrulea reich...Hess mai credea si in moarte ca in ceva irevocabil, asadar predictiile lui se dovedesc neantemeiate de vreme ce el a decedat.

Ah pe mine m-ar fi interesat consecintele asupra viitorului nostru, daca pot fi speculate vreunele.
The Dude
Sigur ca da...

Nici Hess, nici mayasii nu spun ca lumea se va sfarsi apocaliptic in 2012, ci atat unul cat si ceilalti afirma ca atunci un ciclu se va inchide.
Asta pentru a face loc unuia nou...de asta e ciclu...

Un fapt de care am cunostinta directa, dar despre care nu pot dezvolta, imi confirma mie personal ca lumea se pregateste de un eveniment iminent ce are sa aiba loc curand. Astea nu mai sunt speculatii, ori simple tribulatii, ci fapte concrete la care am participat fizic si intelectual...contra cost.
Pot doar spune ca in acest moment, multe state ale lumii au in curs de realizare, in diverse stadii de executie, o constructie subterana uriasa, cu destinatie imprecisa, care se realizeaza peste tot dupa acelasi proiect...inclusiv in Romania. Stiu asta intrucat am participat la acest santier cu ceva vreme in urma.
little1
QUOTE(The Dude @ 10 Mar 2011, 12:20 PM) *
Sigur ca da...

Nici Hess, nici mayasii nu spun ca lumea se va sfarsi apocaliptic in 2012, ci atat unul cat si ceilalti afirma ca atunci un ciclu se va inchide.
Asta pentru a face loc unuia nou...de asta e ciclu...

Un fapt de care am cunostinta directa, dar despre care nu pot dezvolta, imi confirma mie personal ca lumea se pregateste de un eveniment iminent ce are sa aiba loc curand. Astea nu mai sunt speculatii, ori simple tribulatii, ci fapte concrete la care am participat fizic si intelectual...contra cost.
Pot doar spune ca in acest moment, multe state ale lumii au in curs de realizare, in diverse stadii de executie, o constructie subterana uriasa, cu destinatie imprecisa, care se realizeaza peste tot dupa acelasi proiect...inclusiv in Romania. Stiu asta intrucat am participat la acest santier cu ceva vreme in urma.


Aflasem de aceste lucruri din alte surse, multumesc ca ai riscat sa-mi confirmi.
Cred ca cei care au mult de pierdut ar investi in asemenea constructii chiar daca ar fi exista doar un procent oarecare de probabilitate ca suprafata Pamantului sa fie afectata. Deseori ma intreb pe ce criterii permite Entitatea Suprema supravietuirea unora sau a altora. Nu m-ar mira daca Universul ar decide ca lucrurile sa se intample cu totul altfel decat s-ar astepta oamenii (astfel incat schimbarea sa-i surprinda si pe cei pregatiti, si pe cei nepregatiti). Insa credinta mea este ca ideea noastra de dreptate, si ideea de dreptate a Universului, sunt doua lucruri diferite.

Daca ai putea dezvolta ideea, cea cu ciclurile ma refer (astfel incat sa aiba tangenta si cu topicul) ar fi minunat!



Felina
QUOTE(little1 @ 10 Mar 2011, 08:58 AM) *
Insa credinta mea este ca ideea noastra de dreptate, si ideea de dreptate a Universului, sunt doua lucruri diferite.


subscriu thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(The Dude @ 10 Mar 2011, 10:20 AM) *
Pot doar spune ca in acest moment, multe state ale lumii au in curs de realizare, in diverse stadii de executie, o constructie subterana uriasa, cu destinatie imprecisa, care se realizeaza peste tot dupa acelasi proiect...inclusiv in Romania.


Te referi la asa numitele DUMB?

Sau la cele tip Aeroportul din Denver?

QUOTE
- o civilizatie extraterestra, imbarcata pe o armada de nave disimulate in sateliti naturali, ori asteroizi, care descopera ssitemul nostru solar; si care decid sa il populeze si mai apoi, sa il utilizeze ca baza de experimente.


Din ce am citit eu, nici Venusul nu ar fi de mult pe orbita, ea nefiind evidentiata in hartile cosmice antice.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 10 Mar 2011, 10:20 AM) *
Nici Hess, nici mayasii nu spun ca lumea se va sfarsi apocaliptic in 2012, ci atat unul cat si ceilalti afirma ca atunci un ciclu se va inchide.
Asta pentru a face loc unuia nou...de asta e ciclu...

Celor care inca mai cred in aceasta apocalipsa le recomand sa citeasca "L'an Mil" de Henri Focillon. Curios, de ce acest istoric eminent al evului mediu nu este pomenit in literatura apocalipselor si impactul lor asupra civilizatiei europene. In Romania cartea asta a aparut la editura Meridiane in anul de gratie 1971 sub titlul "ANUL O MIE". E o carte care merita citita, dupa ce o citesti incepi sa te gandesti cine profita de pe urma unor svonuri de acest gen.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 10 Mar 2011, 10:26 PM) *
editura Meridiane in anul de gratie 1971 sub titlul "ANUL O MIE". E o carte care merita citita, dupa ce o citesti incepi sa te gandesti cine profita de pe urma unor svonuri de acest gen.



Curios...mie nu mi-a dat prin cap sa ma gandesc la profitori dupa lectura cartii aleia. Dimpotriva, am putut intelege limpede biserica si rolul ei precum si modul de reactie al gloatei in situatii capitale.

QUOTE
Te referi la asa numitele DUMB?
Sau la cele tip Aeroportul din Denver?


Nici la una, nici la alta. Proiectul de care zic eu e unul relativ recent si dupa stinta mea numai americanii l-au definitivat..
In rest este inca in lucru peste tot. Nu ma mai provoca, ca despre asta atat am avut de spus.

QUOTE
Din ce am citit eu, nici Venusul nu ar fi de mult pe orbita, ea nefiind evidentiata in hartile cosmice antice.


Am afirmat deja pe undeva ca au venit in flota. Recent am ascultat pe Cultural o emisiune in care se vorbea despre astfel de planete calatoare ce se deplaseaza fara sa respecte nicio logica a fizicii...E un domeniu de aprofundat. Poate ne zice Erwin cate ceva..


Little1, multumesc de fotografie...m-am bucurat de ea. Zilele astea Palarierul e unul din favoritii mei.
Voi spune despre cicluri ceva mai incolo....

Despre dreptatea umana si cea universala, eu cred invers. Cred ca e una singura. Din pacate in aceasta existenta nu putem vedea decat o parte a ei.
Cand vom avea toate instrumentele, abia atunci o vom putea contempla in intreaga ei imagine...si desigur numai atunci o vom putea aprecia corect.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 11 Mar 2011, 12:59 PM) *
Curios...mie nu mi-a dat prin cap sa ma gandesc la profitori dupa lectura cartii aleia................

Curios dar chiar au existat profitori, s-au pierdut averi, s-a creat o noua structura sociala, hotii si smecherii, pentru ca existau si in acele vremuri, au profitat din plin, doar venea apocalipsa si nimeni nu mai avea nevoie de bani, averi, etc. Un alt aspect legat de apocalipsa este si schimbarea calendarului, care calendar se spune ar fi fost dat inainte de un papa pentru a se feri de apocalipsa, sunt unii care afirma ca de fapt nu suntem in anul de gratie 2011 ci in 1711, dar exista putine date referitoare la acest eveniment, poate si pentru ca am fi mai aproape de anul musulman iar moartea lui Isus si aparitia islamului ar fi relativ apropiate.
The Dude
Eu din cate imi amintesc (am citit acea carte la vremea ei) era vorba, in principal, despre deruta in care intrase omenirea atunci cand biserica, speriata de faptul ca cifra era atat de rotunda (anul 1000) devenise convinsa ca o asemenea intamplare nu va ramane fara consecinte. Sigur au fost si cei care s-au grabit sa fabrice si sa vanda indulgente, insa chiar si ei credeau ca sfarsitul este iminent.

Mai apoi, dupa ce anul 1000 a trecut fara vreo apocalipsa notabila, discreditand prognozele bisericii, s-a inventat corectia. Au spus ca e gresit sa numeri timpul de la nasterea lui Cristos, ci ca numaratoarea trebuie inceputa de la moartea lui..Potrivit acestei noi amanari sfarsitul lumii trebuie sa se petreaca la 1033...da nu s-a intamplat nimic nici atunci, asa ca au mai scornit o alta inventariere a anilor care a mai amanat deznodamantul inca vreo 80 de ani...dupa care n-a mai contat pentru ca nimeni nu mai credea in profetiile fetelor bisericesti...

Sigur ca s-au facut si desfacut averi, insa cheia era ca toti au crezut ca vine sfarsitul si fiecare a reactionat in felul lui, iar pana la urma toti la unison.
The Dude
"Alinierea Precesionala din 20-22 decembrie 2012 va permite tranzitia sufletelor catre densitatile 4 si 5. Deschiderea, care faciliteaza saltul galactic (centura fotonica, zona electromagnetica nula) va dura circa 150 de ani, perioada in care evenimentele cosmice mentionate for functiona ca un accelerator evolutiv."

Desi aceasta teorie, cea mai bine construita din cate cunosc in acest caz, pare perfect plauzibila ea pacatuieste prin faptul ca natura sufletului uman este extrem de complexa si variata, iar actiunea conjugata a tuturor sufletelor care asista Pamantul, are multiple implicatii in toate planurile si sub-planurile atat din interior cat si din exterior. Este asadar greu de prognozat in ce masura sufletele ce reusesc sa faca saltul spre cele doua densitati (dimensiuni), vor recapata forma, structura electromagnetica proprie, identitate fizica..sau ma rog, greu de prezis efectele saltului in sine.

"Se pare ca fiinte din tot Univesrul doresc sa fie implicate in procesele aferente planetelor care in aceste momente trec prin schimbari masive in evolutia sufletelor ce le locuiesc. Exista aproximativ 24 de planete care vor intra in Centura Fotonica in aceeasi perioada cu Pamantul. Din milioane de lumi cu viata inteligenta din sectorul de Galaxie ce trece prin schimbare, numai o foarte mica parte se gasesc in pozitia in care suntem noi. Pentru celelalte planete din aceasta regiune de spatiu care totusi nu trec prin schimbari masive cum trecem noi, fie alinierea lor precesionala nu potenteaza asa un proces masiv, fie formele de viata ce le locuiesc nu sunt inca suficient de evoluate pentru a "profita" de situatie, fie formele lor de viata au evoluat dincolo de nevoia acestui "ajutor" cosmic."


Rudolf Hess, fara sa fie la curent, sau poate ignorand deliberat astfel de teorii, crede ca procesul de selectie al rasei pure este unul natural. Nazismul practicat de Hitler nu a incercat decat sa grabeasca in mod brutal acest proces, la capatul caruia arianul pur oricum va locui si guverna intreaga planeta.
Acuma, Hess nu a excelat niciodata prin ascutimea mintii ori prin supletea discursului. Cred ca era mai degraba o persoana inceata si lipsita de metoda. Interesele lui din perioada de detentie sar mereu de la una la alta, la fel ca si declaratiile. Nimic nu e dus pana la cap si mai mult decta atat, Hess nu are nici macar un singur concept limpede de la inceput pana la sfarsit.

Exista aici doua posibilitati: fie el cunostea in intregime adevarul complexului de imprejurari in care evolua, dar avea o imposibilitate intelectuala de a il retransmite coerent; fie nu era constient si incerca in mod haotic sa asocieze evenimente de fiecare data dupa alte criterii si mereu cu alte rezultate.

Am dat citatul de mai sus tocmai pentru a indica similitudinea ideei in esenta ei: atat teoria cea mai avansata, cat si predictiile confuze ale lui Hess converg catre acelasi final...o lume de suflete purificate la capatul unui ciclu care se inchide
little1
Mai exista o teorie care mi se pare mult mai credibila, ma rog, credibila in termeni de 'dincolo de ratiune':
- initiativa lui Dolphy n-ar fi putut avea succes dintr-o cauza simpla: fiecare dintre rasele existente pe pamant sunt supravegheate si monitorizate de 'creatorii' respectivei rase, respectiv 'zeii' din mitologia lor.
- arienii sunt doar una din rase, nici macar cea mai avansata
- exista un consens la nivel cosmic ca toate rasele sa abia oportunitati de crestere si dezvoltare in acest 'laborator cosmic' care este planeta noastra

little1
.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 11 Mar 2011, 03:30 PM) *
Sigur ca s-au facut si desfacut averi, insa cheia era ca toti au crezut ca vine sfarsitul si fiecare a reactionat in felul lui, iar pana la urma toti la unison.

Din ceea ce s-a intamplat nu rezulta ca "toti au crezut" ca vine sfarsitul lumii.

QUOTE(The Dude @ 12 Mar 2011, 08:56 AM) *
QUOTE
"Alinierea Precesionala din 20-22 decembrie 2012 va permite tranzitia sufletelor catre densitatile 4 si 5. Deschiderea, care faciliteaza saltul galactic (centura fotonica, zona electromagnetica nula) va dura circa 150 de ani, perioada in care evenimentele cosmice mentionate for functiona ca un accelerator evolutiv."

Citatul asta ma duce cu gandul la o tehnologie pe care evreii si nu numai ei au folosit-o ani de-a randul pentru a prosti oamenii, inelele din aur, goale prin interior, dar umplute cu plumb. rofl.gif Tehnologia asta de faurire a bijuterilor a fost atat de secreta si de bine protejata incata fost descoperita abia la aparitia radiatiilor electromagnetice sau razele Röntgen. Umanii au o problema, pot fi manipulati usor d.p.d.v psihic, toti cei care au cunoscut aceasta slabiciune a umanilor au profitat de ea. Disparitia acestei specii, in opinia mea va avea la baza tocmai exploatarea acestei slabiciuni si anume PSIHICUL UMAN, controlabil, manipulabil, modelabil.

The Dude
Marduk poate ca tu ai alta treaba........... Sigur e una pentru care ai mai multe abilitati...oricare ar fi ea..

little1, exista cicluri inexplicabile si pentru 40 de ani. Stiu asta intrucat am o pregatire in domeniu: tubercloza urmeaza un astfel de ciclu.
Cazuistica il confirma fara posibilitate de tagada si fara nicio legatura cu explicatiile din sfera logicului.

Sigur e un subiect deosebit de interesant de discutat zilele astea...insa nu aici.

mai am putin...ramai pe frecventa...ceva peste asteptari imi va confirma sau infirma teoria...
Nimic mai frumos si mai de dorit decat asta, pentru cel care cauta...
Marduk
QUOTE(The Dude @ 12 Mar 2011, 08:32 PM) *
Marduk poate ca tu ai alta treaba........... Sigur e una pentru care ai mai multe abilitati...oricare ar fi ea..

Te deranjez? e ca naiba sa ai un nebun in urma ta care este mai nebun ca tine si care iti urmareste fiecare miscare, fiecare gand, care nu este de acord cu tine si care incearca sa-i convinga si pe altii ca afirmatiile tale sunt aiurea. Un adevarat cosmar, un tampit care nu este de acord cu rolul profetic jucat de Rudolf Hess, cu masonii, cu organizatiile, fratiile, etc. in general. N-am sa fiu "elegant" cu teoria ta, desi este dincolo de ratiune, nu cred in ea, nu cred in nazisti, neonazisti, comunisti, sionisti, masoni, francmasoni, lombarzi, rosi..... sau cum se vor fi numi ei. Lumea creata de religie, misticism, vrajitorie, samnaism, etc. lumea bazata pe dominatia unor indivizi asupra altora, lumea artificiala pe care ati construit-o e pe cale sa se prabuseasca, doar pentru ca este o creatie a unor cercuri de putere ce nu au tinut cont de cea mai mica si mai insignifianta variabila, individul, care are aspiratiile sale, dorintele sale, familia sa, universul sau. Acest individ simte din ce in ce mai mult ca a fost manipulat, educat, crescut, doar sa care crosele de golf pentru un hamburger si o cola.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 12 Mar 2011, 10:16 PM) *
N-am sa fiu "elegant" cu teoria ta,


Pentru ca nu ai aceasta posibilitate...Nu e in limitele personajului tau sa fi elegant.

QUOTE
..nu cred in ea (teoria ta), nu cred in nazisti, neonazisti, comunisti, sionisti, masoni, francmasoni, lombarzi, rosi..... sau cum se vor fi numi ei.


.....este decizia ta si a majoritatii covarsitoare a celor care au ales sa se lase incalecati, subjugati, manipulati, manevrati. Aici discutam despre lucruri care pe unii ii pot elibera..se pare ca asta te deranjaza mai mult pe tine decat pe oricine altcineva.

Marduk, am vesti proaste pentru tine. Desigur n-ai cum sa fi in cunostinta de gravitatea lor, dar chiar si asa..
Tocmai ti-ai pierdut dreptul de a mi te adresa pe acest topic...Vezi ce faci cu celelalte...Nu actiona la nervi, ori din impuls....
Marduk
QUOTE(The Dude @ 12 Mar 2011, 09:32 PM) *
QUOTE
......Aici discutam despre lucruri care pe unii ii pot elibera..se pare ca asta te deranjaza mai mult pe tine decat pe oricine altcineva.

sa ma eliberezi de ce? de ce m-ar deranja eliberarea? sau mai bine ce te face sa crezi ca nu sunt liber?
QUOTE
Tocmai ti-ai pierdut dreptul de a mi te adresa pe acest topic...Vezi ce faci cu celelalte...

The Dude, asta este un forum si am dreptul sa ma pronunt asupra afirmatiilor tale atata vreme cat moderatorul considera ca nu am incalcat regulile, poate nu ai inteles eu nu-l cunosc pe The Dude, nu am nimic cu el ca personaj, disputa pe forum este legata de idei si asta imi place, daca tu ai luat-o ca pe ceva personal, regret, nu m-ai inteles, nu ai inteles ce inseamna sa dialoghezi, fara patima, fara pareri preconcepute, aici e vorba doar de idei de afirmatii, nu de indivizi, poate intr-o zi o sa ne cunoastem si atunci ai sa regreti decizia asta cu tonalitati regaliste, autoritare "Tocmai ti-ai pierdut dreptul de a mi te adresa pe acest topic"
Poate ca ar trebui sa exersezi putin puterea SMERENIEI, esenta ei, sa descoperi cat de mic esti, cat de insignifiant esti in aceasta fascinanta panorama a vietii. Sa sti ca nu este greu, si nici nu trebuie sa-ti fie rusine chiar daca intr-o zi ai sa realizezi ca in aceasta stare in care te gasesti pana si viermii sunt mai importanti decat tine, decat ideile tale.

The Dude
QUOTE(little1 @ 12 Mar 2011, 11:28 AM) *
- arienii sunt doar una din rase, nici macar cea mai avansata



Da. M-a surprins si pe mine sa constat asta...
Sunt modesti ca sa ma exprim asa....
Cucu Mucu
QUOTE(little1 @ 12 Mar 2011, 10:28 AM) *
- arienii sunt doar una din rase, nici macar cea mai avansata


Stii un clasament, fie el si discutabil, al raselor dpdv al stadiului lor de dezvoltare? Mi-ar fi de folos si constelatiile de unde provin.
little1
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Mar 2011, 12:34 PM) *
Stii un clasament, fie el si discutabil, al raselor dpdv al stadiului lor de dezvoltare? Mi-ar fi de folos si constelatiile de unde provin.


Intr-adevar aceasta informatie, structurata in forma de care ai avea tu nevoie, ar fi binevenita.
O sa caut, daca intre timp gaseste altcineva, ar fi fain sa scrie.
Cu toate ca acest clasament ar trebui sa fie destul de stufos, gandeste-te ca vorbim de superioritate, dar din ce punct de vedere.
Fizic, as zice fara dubii, rasa africana/neagra este superioara.
Intelectual, as ezita intre caucazieni si asiatici.
Dar 'mistic'?
Artistic, popoarele latine cred ca bat tot (in ce rasa-i grupam?)
Samd..
The Dude
Da...se pare ca negroteii au fost si primii..si oricat de greu de crezut ar fi sunt peste noi....alboteii (asta ca sa nu fiu acuzat de rasism)

Acum informatiile mele se refera strict la locatii.
Ele par sa fie Aldebaran si Cassiopeia..daaaaa, stiu unul e soare si celalalt constelatie, dar au sisteme si acolo se petrec multe lucruri...
The Dude
New Swabia was explored by Germany in early 1939 and named after that expedition's ship, the Schwabenland, itself named after the German region of Swabia









The Dude


Primele expediţii germane spre Antarctica au avut loc încă din anii 1901-1903. Începând cu 1938 naziştii au început să trimită numeroase expediţii spre regiunea Queen Maud din Antarctica. Majoritatea acestor numeroase si constante expediţii porneau din Africa de Sud. Au fost cartografiaţi peste 370.000 km pătraţi din continentul îngheţat, germanii descoperind vaste regiuni care nu erau acoperite de gheată, lacuri cu apa calda si numeroase peşteri.



Diferite echipe ştiinţifice au fost trimise in aceste zone : botanişti, agricultori, zoologi, biologi marini etc, in aceasta misiune secreta fiind implicate multe divizii din guvernul nazist. Toate aceste expediţii au culminant prin revendicare de către Germania a acestor teritorii. Numele ales pentru aceasta colonie a fost Neuschwabenland sau New Swabia si a fost delimitata prin aruncarea din avioane a sute de ţăruşi având ataşaţi de ei steagul cu svastică.
The Dude



In New Swabia au început să ajung echipe de construcţii care au construit baze militare subterane, porturi pentru submarine, toate bine camuflate. Noua baza-oraş este numita New Berlin sau Base 211. In vasele militare, civile si submarine au fost aduse materiale de construcţii, provizii si armament. Chiar înainte de sfârşitul celui de-al doilea război mondial doua submarine, U-530 si U-977, au dus in aceste baze oamenii de ştiinţa care se ocupau cu studiul si dezvoltarea discurilor anti-gravitaţionale precum si ultimele componente ale acestora ( multe din aceste componente au fost transportate aici in timpul războiului ) si alte numeroase schiţe si proiecte ale farfuriilor zburătoare proiectate in Germania. Cele doua submarine au fost capturate, la întoarcere, pe coastele Argentinei iar echipajele supuse interogatoriilor de către marina SUA. In urma acestor interogatorii s-a luat decizia de a trimite o armada navala in Antarctica, o forţa se invazie, sub comanda lui Richard E. Byrd. Operaţiune militara, cunoscuta sub numele de Highjump, a avut loc intre 1946 si 1947 si era compusa din peste 40 nave de război, un purtător de avioane, USS Philippine, submarine si 4700 de soldaţi.

The Dude
In 5 martie 1947, in ziarul chilian El Mercurio apare un interviu cu Richard E. Byrd, realizat de Lee van Atta, in care amiralul face câteva afirmaţii şocante. El afirma ca ” este imperativ ca SUA să iniţieze imediat măsuri de apărare împotriva unor regiuni ostile deoarece in cazul unui război, SUA poate fi atacata de obiecte zburătoare care pot călători de la pol la pol cu viteze incredibile”. El a continuat să susţină aceste afirmaţii dar, mai târziu, i-a fost interzis sa mai tina conferinţe de presa si a fost internat într-un ospiciu. Totuşi, in 1955 a fost pus să conducă operaţiunea Deepfreeze de explorare a Antarctici iar la scurt timp după acea, in 1957, a murit…

The Dude


Proiectarea, construirea si testarea unor aparate de zbor experimentale sub forma de discuri de către nazişti, nu pare a fi o afirmaţie hazardata, luând in in calcul progresul tehnic german de la sfârşitul războiului ( amintesc aici doar de avioanele cu reacţie Messerschmitt Me 262 si primele rachete balistice V1, V2 ).




In ultimul timp ies la suprafaţa noi informaţii si documente despre aceste aparate de zbor, informaţii care sunt preluate si difuzate de canale media credibile: Discovery si History Channel. Au fost descoperite numeroase schiţe ale acestor “farfurii zburătoare” după război, iar piloţii aliaţi raportau constant întâlniri deasupra Germaniei cu celebrele “Foo Fighters”. Întreg programul spaţial american ( incluzând zborul spre Luna cu Saturn V ) a fost conceput si realizat pe baza studiilor in domeniul rachetelor ale lui Wernher Von Braun ( nazistul “bun” si fost ofiţer SS ), racolat de americani la sfârşitul războiului împreuna cu echipa sa de oameni de ştiinţa de la Peenemünde.



Deasemenea avioanele cu reacţie americane si sovietice care se întâlneau pe cerul peninsulei Coreene in timpul războiului din anii 1950, erau aproape identice, ele fiind realizate după aceleaşi schiţe ale unui viitor avion cu reacţie nazist, furate din Germania atât de către sovietici cat si de americani.


The Dude
Acesta este contextul in care in mai 1941, Rudolf Hess una dintre cele mai inalte ierarhii ale Reichstag-ului, decide sa il paraseasca pe Hitler si ideea de razboi, in favoarea pacii. Chiar daca alegi sa nu crezi in aceste baze si programe secrete, tot nu poti ignora puterea extraordinara a wehrmacht-ului din 1941.

Acum, momentul istoric al contactarii entitatii eliberatoare, despre care spuneam ca s-a realizat prin invocatie, in cadrul unui ritual si intr-un spatiu sacru; in prezenta unui artefact puternic incarcat energetic (am numit asta Psaltirea din Mainz), este riguros evocat intr-un film de mare succes..
Un box office, pe care cei mai multi dintre voi l-au vizionat fara sa priceapa ce vad.

The Dude


George Lucas , un geniu al parabolei, marturiseste ca i-a sugerat lui Lawrence Kasdan in notele directoare pe care le-a scris impreuna cu Kaufmann, sa introduca in finalul filmului ‘Indiana Jones & The Raiders of the Lost Ark’ o scena in care prin invocatie un artefact trebuia sa devina activ si incontrolabil, facand astfel aluzie la una dintre teoriile vremii, care circulau in legatura cu zborul lui Hess in Anglia.

In acea perioada, momentul scrierii povestirii, speculatiile pe marginea detentiei lui Hess erau foarte actuale…ca si toate zvonurile legate de el. Kasdan, un scriitor in plina afirmare a preluat in scenariul filmului tema unui ritual pe care un inalt ofiter german ar fi urmat sa il tina in invocarea divinitatii, dar care din cauza impuritatii sale are efecte contrare celor scontate si care duc in final la moartea tuturor personajelor implicate.

The Dude




Povestea nu e acceptata chiar asa de catre producatori: Indiana nu trebuia sa moara, pentru ca filmul trebuia sa fie o trilogie pe de o parte si o aventura continua pe de alta..S-a retinut insa ideea ofiterului german (ulterior inlocuit de un savant initiat), care a antrenat dupa ea introducerea in film a unei intrigi ce implica si mistere din al doilea razboi mondial cu toata recuzita fabuloasa pentru cinematografie pe care el o presupune…

Submarinul care ii duce pe eroi in insula secreta pe care urmeaza sa aiba loc procesiunea ar fi trebuit sa ajunga in Agarta prin baza nazista 211, insa reteta filmului nu mai permitea si investitia unei calatorii in Antarctica iar o complicare de aceasta natura a fost socotita inadecvata pentru povestirea si asa prea incarcata



aceasta ultima imagine din film enunta parerea lui Lucas ca secretele sunt doar temporar abandonate..
little1
http://www.youtube.com/watch?v=Q2m5BLg18Rc&feature=player_embedded#at=272

Patru martori diferiti filmand acelasi lucru... curios, ce cauta la Ierusalim?? Apropo de legatura cu sacrul, magia etc.

Marduk
QUOTE(The Dude @ 12 Mar 2011, 08:32 PM) *
Marduk poate ca tu ai alta treaba........... Sigur e una pentru care ai mai multe abilitati...oricare ar fi ea..

M-am gandit mult la sfatul acesta si m-am pus pe treaba, peste ce crezi ca am dat? peste o carte "ORGANIZATII SECRETE SI PUTEREA LOR IN SECOLUL XX" scrisa de Jan Van Helsing (Jan Udo Holey) teoria ta seamana izbitor cu cea a controversatului scriitor german. Trebuie sa recunosc ca in munca mea m-a ajutat putin si gypsyhart si postarile sale. Pentru mine teoria este inchisa, daca vrei sa continuam sa discutam pe aceasta tema iti stau la dispozitie, cu o singura conditie, nu mai incerca sa ma aburesti cu teorii personale.
The Dude
Filmul despre care am vorbit a ales ca artefact Arca, sau mai exact Chivotul Legii.
E posibil ca aceasta alegere sa aiba ratiuni care mie imi scapa. Ce este interesant sunt calitatile ce ii sunt atribuite: "este un mijloc de a comunica cu divinitatea"...ii spune René Emile Belloq, arheologul rival, lui Indiana Jones.

Este interesanta aceasta functionalitate a obiectului mistic pe care se pune mult accent si in intreaga practica religioasa.

Oricum, pentru a intregi si demonta parabola propusa de Lucas: Rudolf Hess trebuie imaginat in locul celui care conduce procesiunea din finalul filmului despre care am vorbit, locul acesteia trebuie situat undeva in Scotia, iar anturajul necesar din randul aliatilor... rolleyes.gif
goguta
Buna ziua.
Am urmarit cu interes topicul la recomandarea unei bune prietene.
Foarte interesant pana aici si astept cu nerabdare firul povestii in continuare.

In legatura cu problema asta:

QUOTE(The Dude @ 10 Mar 2011, 10:20 AM) *
multe state ale lumii au in curs de realizare, in diverse stadii de executie, o constructie subterana uriasa, cu destinatie imprecisa, care se realizeaza peste tot dupa acelasi proiect...inclusiv in Romania.


Are vreo legatura cu seria de cutremure din 4 mai-10 iunie 1993 dintr-o anumita zona muntoasa de la noi? - ar fi singura explicatie logica.
Sau, fiind la "dincolo de ratiune", poate cu Sala Proiectiilor din aceasi zona muntoasa ... ?

Multumesc oricum pentru informatiile din acest thread, nu stiam nimic pana acum despre Hess si existenta lui.
The Dude
goguta !!!

han.gif han.gif han.gif

Multumesc de aprecieri. Nu cunosc motivele pentru care se realizeaza asemenea constructii.
Nu cred sa fie numai cu scop antiseismic, pare sa fie ceva cu mult mai important.
Ce pot sa confirm este ca se lucra dupa documentatii elaborate in mai multe tari si ca se lucra intr-o graba care sacrifica si mare parte din discretie .
Am promis ca nu mai vorbesc despre asta intrucat nu cred ca e sanatos pentru mine.
Nnu m-a amenintat nimeni, n-am semnat niciun angajament....dar am aceasta intuitie.

Cu Rudolf Hess si eu am fost la fel de surprins..inca sunt.
Mi-am propus aici sa il descoperim impreuna si pana la cap...poate dai si tu o mana de ajutor thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 24 Mar 2011, 02:18 PM) *
Filmul despre care am vorbit a ales ca artefact Arca, sau mai exact Chivotul Legii.

Arca sau Chivotul Legii? blink.gif
exergy33
O sinteza a unor puncte de vedere
http://www.gazetademaramures.ro/fullnews.php?ID=10566

Voi reveni cu alte informatii ... adica dupa ce le voi citi si le voi digera.

Gordin
Tocmai ce am terminat de citit Shangri Laul lui Murillio.
The Dude
exergy33..da imi pare un corelar al datelor acceptate pana in prezent. Noi, aici am atins toate aceste etape ale discursului..
Gordin....ei bine si ???
exergy33
Hess ... omul inconjurat de mistere smile.gif

Capturat in 1941, tinut prizonier de catre englezi, transferat apoi aliatilor, judecat la Tribunalul de la Nurenberg pentru crime de razboi, condamnat pe viata, executand aproape patru decenii de detentie in solitudine, ca in final, la varsta de 93 de ani, sa se sinucida. Aceasta e teoria oficiala ce pune punct biografiei lui Rudolf Hess.

Ma opresc la cateva puncte extrem de discutabile.

Tribunalul de la Nurenberg a condamnat oficiali nazisti aflati in functie in momentul capitularii. Crimele de razboi au fost comise in perioada 1941-1945 ( a se vedea dosarele tuturor inculpatilor unde capetele de acuzare nu au fost formulate pentru perioadele anterioare).
Bine, deci cum putea fi acuzat Hess pentru o perioada in care nu s-a aflat in libertate si nu a avut nici o functie?

Deci e condamnat pe viata pentru niste crime inexistente si e transferat la Spandau. Alt aspect ciudat : desi pe parcurs ceilalti incarcerati au fost eliberati, lui Hess nu i s-a acordat acest privilegiu. In plus, si de neinteles , el era pazit zi si noapte de forte ale aliatilor. Militari americani, britanici, rusi, francezi etc, nu-l scapau din ochi pe batran.
Oare de ce atata ravna in paza unui personaj ce nu a avut nici un rol pe timpul marilor ofensive ale celui de-al doilea razboi mondial?

E ciudat ca dupa o perioada extrem de lunga de detentie, fara contactul cu alti detinuti, fara legaturi cu familia si prietenii ( doar fiului sau i s-a acordat dreptul la o vizita pe luna), Hess era posesorul unei luciditati incredibile pentru un om de varsta sa ... nici vorba de vreo asemanare cu batranii ramoliti.
Chiar si fotografiile facute in perioada senectutii redau fidel energia degajata de privire si chip.

Deci Rudolf Hess parea sa nu imbatraneasca, sa nu se erodeze psihic, sa nu aiba probleme de sanatate trupeasca ...

Oficial se spune ca s-a sinucis ... la 93 de ani .... spanzurandu-se cu un cablu electric.
E ridicol sa se sustina ca dupa patru decenii petrecute in inchisoare ar fi recurs la o astfel de solutie.
Nu mai intreb de unde si cum putea face el rost de un cablu suficient de lung pentru acest act, tinand cont ca era pazit zi si noapte.
Dar in fine, sa acceptam ca e posibil. Sa acceptam ideea ca lui Hess i s-a facut chef de sinucidere.

Dar si "sinuciderea", si tot ce a secondat-o, e socanta in momentul in care e analizata in amanunt.
Cadavrul nu a fost inmanat imediat familiei. De ce?
La mai multe saptamani dupa eveniment, fiului lui Hess i-a fost remis un sicriu inchis, fara dreptul de a-l deschide si de a solicita reluarea analizelor de autopsie. I s-a cerut ca sa pastreze secret locul unde isi va ingropa tatal.
De ce? Ce era de ascuns?

Ce rost a avut sa fie tinut inchis atatia ani un fost oficial nazist, chiar si dupa ce voci ale opiniei publice internationale au cerut pe fata eliberarea lui pe motiv de varsta inaintata ?
Tot opinia publica a pus la indoiala corectitudinea tribunalului de la Nurenberg care, in cazul lui Hess, nu a facut dovada nici unei crime.
Ramane ca sa se descopere pe ce motive s-a decis sentinta .

Suntem la topicul "dincolo de ratiune".
Deci pot lansa, sper, intrebari abracadabrante.
Te-ai gandit vreodata la ipoteza ca Hess, in ceea ce priveste fiziologia si materia organica, ar fi fost 'putin' diferit fata de noi? ... sau ca ar fi avut niste "extensii" si " implementari" ce il faceau diferit fata de restul semenilor?
Te-ai gandit ca in sicriul inmanat familiei nu se afla cadavrul lui Hess ... pentru ca Hess nu murise?

Uluitor ar fi sa aflam ca el a disparut din celula.
smile.gif


Gordin
E despre Noua Suabie, Antarctica, baza 211, coroana vril, Thule, Hitler, etc, o poveste cu legaturi. Dar nu e mentionat Hess.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.