Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:The F....g Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Erwin
Steve a fost orfan... smile.gif
March
QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2011, 03:18 PM) *
Moncher, voi vorbi despre tot ce se intampla in jurul meu, despre ce ma deranjaza, ce-mi face placere, chiar si despre apicultura.

Nu-mi vinzi niste pastura ? La un pret rezonabil ca doar suntem colegi aici biggrin.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2011, 11:15 AM) *
mi-ar fi placut sa stiu si originea mamei sale

Cred ca a fost femeie unsure.gif
Cla
QUOTE(March @ 15 Oct 2011, 12:38 PM) *
Nu-mi vinzi niste pastura ? La un pret rezonabil ca doar suntem colegi aici biggrin.gif

Se poate ca dupa apicultura ai nevoie de plastura laugh.gif
Marduk
QUOTE(Erwin @ 15 Oct 2011, 01:27 PM) *
Steve a fost orfan... smile.gif

A avut parinti naturali si parinti care l-au infiat, nu?
Marduk
QUOTE(March @ 15 Oct 2011, 01:38 PM) *
Nu-mi vinzi niste pastura ?

Nu strang pastura, eu o consider hrana albinelor, e ca si cum te-ai apuca sa vinzi din fanul vitelor sau oilor lasandu-le sa supravietuiasca cu mai putin.
Marduk
Am urmarit ieri tragedia in care a fost implicat Serban Huidu. Nu sunt un fan al carcotasilor, ii urmaresc cand si cand, nici nu scriu aceste randuri spre ai lua apararea sau spre al judeca pe Serban Huidu. Din informatiile transmise pana in prezent de tembeliziuni si de presa ar rezulta ca este vinovat, si daca lucrurile s-au intamplat ca atare Serban Huidu este vinovat de moartea celor 3 pasageri ai Loganului. A depasit in curba, pe linie continua, a pus in pericol viata propriei familii si a curmat alte 3 vieti dintr-o eroare pe care unii incearca sa o transfere sechelelor accidentului suferit la schi. Din imagini Huidu arata distrus, un om care-si vede ruinata cariera, viata, din cauza unei prosti de care se fac vinovati multi teribilisti de pe soselele noastre, astea asa cum sunt. Pe o astfel de sosea un om constient de riscurile la care se supune atat el cat si ceilalti participanti la trafic, ar sta linistit pe banda lui, indiferent ce masina ar avea, ce l-a impins sa faca acel gest? Probabil nu vom sti niciodata ce se petrece in minte unui om cand comite astfel de erori. Sincer il compatimesc, imi pare rau de modul abrupt in care se incheie viata si cariera unui tanar, oricine ar fi el, Huidu, Mitoseru etc. M-a dezgustat atitudinea unora pe care Huidu i-a satirizat, cata ura poate un om sa stranga in sufletul sau pentru a o exprima deschis si cat de josnic poate sa fie un om care gaseste de cuvinta sa atace un alt om exact cand acesta este la pamant, terminat, singur cu durerea lui si constiinta incaracata de vietile a 3 oameni. Din nefericire asta este viata pe care o traim, ca o zana frumoasa si fericita de la distanta, care ne incanta si ne amgeste, dar dura, rece, neiertatoare, fara regrete, fara remuscari atunci cand gresim.
Felina
Marduk, de departe cel mai frumos post al tau la Han. multumesc.
Marduk
Am o problema si va rog sa ma ajutati. Din vara am observat ca au disparut vrabiile, am crezut ca se intampla doar in zona mea, la deal in Prahova la 800 de metri altitudine, dar la sfarsitul lui octombrie am ajuns in Bucuresti si am observat ca vrabiile au disparut, or poate nu le mai vad eu. Inainte le vedeam peste tot, topaind de colo colo, le dadeam firmituri si veneau la geam, azi nu mai sunt, au disparut pur si simplu. Daca le vedeti in orice zona, va rog sa-mi trimiteti un mesaj.
Felina
Eu ma uit dupa ele de cativa ani si nu le mai vad... M-am gandit ca aici in irlanda pur si simplu nu or fi traind...
Afrodita
Eu am vrabii aici - da' nu foarte multe. Sunt in sudul Angliei. Si este un stol de vrabii ce se cearta mereu in niste tufisuri langa gara smile.gif In fiecare dimineata le auzeam glasurile suparate smile.gif Acum nu mai lucrez, dar le vad inca prin oras... Insa ai dreptate... Nu mai sunt asa de multe...
Marduk
Imi vine in minte o intamplare din copilarie, eram cu mama si tata prin zona Intercontinentalului, care la vreme aia nu arata asa. Intre Arhitectura si blocul Dunarea si spre bulevard erau multi pomi, era toamna tarzie iar pomii erau incarcati, cu vrabii, erau atat de multe incat pomul parea infrunzit si era un ciripit care acoperea zgomotul masinilor, iar pe jos era o mizerie ce curgea de sus din copaci ca o ploaie sau ninsoare, dar oamenii stateau si se uitau la vrabii, parca erau vrajiti. In acel an a fost o iarna extrema, a nins atat de mult incat tata a trebuit sa faca un tunel sa iesim din casa, am facut o cazemata enorma din bulgari imensi de zapada si un om de zapada care au rezistat pana pe la mijlocul lui Martie.
leirn
Aici, in centrul tarii, vrabiile par cam tot asa ca inainte. smile.gif Am chiar si 2 cuiburi de randunici la geam. E posibil ca si aici sa fie vrabii mai putine, dar nu am acordat atentie deosebita fenomenului...ma uit mai mult dupa corbi si ciori, care sunt muuulte. biggrin.gif
dascalita
In oras vrabiile vor fi vizibile cand pamantul va fi acolperit cu zapada. Eu asa cred, acum cele mai multe sunt dupa hrana pe campuri...Nici eu nu le-am acordat atentie, dar voi studia fenomenul.
leirn
Azi am intrat intr-o cafenea. Inauntru era o vrabie care manca linistita dintr-o frimitura mare de paine. Poate ca s-au reprofilat, acum umbla prin alte locuri... biggrin.gif
Marduk
Azi am vazut si eu prima vrabie pe aceasta vara, de fapt un vrabioi, le-am pus la geam niste firmituri si daca altadata era bataie azi un singur vrabioi a venit timid si a ciugulit pana au sosit porumbeii.
Oiski-Poiski
Ma gandesc ca vrabiile sunt asa mici ca poate trecem cu vederea peste ele.Aici vad din cand in cand .Insa pentru ca vad si porumbei si alte pasari nu mi-a sarit in ochi ca nu mai sunt vrabii.Poate uneori dupa o iarna mai grea fiind mai mici de felul lor nu mai supravietuiesc toate unsure.gif
Marduk
Nu stiu ce sa zic, eu am constatat disparitia lor vara, initial am sesizat reducerea drastica a numarului lor apoi disparitia totala in zona de deal, la 800 metri altitudine.
Marduk
Se apropie craciunul, un alt craciun, o alta sarbatoare, un alt an si an de an la craciun cineva a stabilit ca trebuie ca fiecare crestin sa aiba in casa un brad. Un brad, un pui de brad care nu a apucat sa traiasca decat 3-4 ani din cei 2-300 pe care ar putea sa-i traiasca. La New York, Vatican, Londra, Casa Alba etc. nici nu se pune problema unui brad de 2-3 ani acolo se cere un brad de 50-80 de ani, taiat riguros de la radacina asa cum prevad standardele stabilite de nu stiu ce organizatie, fratie etc. An de an ne uitam plini de admiratie la un brad mort, un corp fara vlaga, plin de stralucire si speranta, un corp mort care simbolizeaza nasterea unui alt simbol. Dar cum poti sa sarbatoresti o nastere privind, admirand un corp mort, un brad care a trait, poate s-a luptat sa ajunga in lumina soarelui in speranta ca va trai 300 de ani? De ceva ani nu m-ai cumpar brazi taiati, cumpar in chiveci incercand apoi sa-i replantez sau daca nu prind la ghiveci sau sunt prea scumpi, am unul din plastic care face acelasi lucru, sa adaposteasca la baza lui cadourile. In acest an am hotarat ca este momentul sa fac o schimbare, am in gradina un molid, frumos de vreo 4 ani, am sa-l impodobesc, am sa-i pun beculete, in casa am sa pun niste crengi de brad unde am sa pun cadourile, iar de la geam am sa admir molidul meu frumos, viu, impodobit stralucind in lumina lunii si reflexia zapezii. Cred ca bucuria va fi de ambele parti.
Felina
foarte frumos Marduk smile.gif
nici eu nu vreau brad... dar am de luptat cu convietuitorii... poate castig, cine stie smile.gif
Marduk
Azi am fost intr-o casa a "sistemului", a statului, sunt multe astfel de case, casa de pensii, casa de snatate etc. Pe din afara casa este noua, frumoasa, moderna, cu geamuri din termopan, cu scari luminoase si lifturi, dar in interior acelesi probleme, aceiasi oameni acelesi cozi, aceiasi nedumerire si multe intrebari la care nu-ti raspunde nimeni sau se mai gaseste cate unul care le stie pe toate si-ti spune ce si cum sa faci din propria experienta. Senzatia pe care am trait-o intr-o astfel de casa este neputinta sistemului de a rezolva problemele cu care se confrunta contribuabilul roman, cetateanul, cel de pe urma caruia statul ar trebui sa stranga banii din taxe si impozite. Tratamentul pe care statul il aplica contribuabilului nu s-a schimbat aproape de loc, am trecut printr-o revolutie, am intrat in UE, am bagat miliarde de euro in informatizare, dar sistemul ne trateaza la fel ca acum 20-30 de ani. Aceleasi cozi interminabile unde stai cate 3-4 ore, la capatul carora ai mari sanse sa nu rezolvi mare lucru, fie nu ai un act la tine, fie nu termini pe loc si mai trebuie sa vi inca odata pentru raspuns, fie trebuie sa te duci la un alt departament din aceiasi casa, institutie, de unde sa iei o hartie cu care sa te intorci la aceiasi usa unde ai pierdut 2-3 ore, infruntand privirile si reprosurile celor care inca nu au apucat sa intre in camera respectiva etc. Nu pot intelege de ce sistemul nu foloseste CNP-ul, de ce acest sistem nu este conectat la o baza de date, pe care din cate stiu sistemul o poseda, unde fiecare roman are un numar, faimosul CNP, pe care il capata la nastere si de care se desparte la moarte. In baza CNP-lui platim taxele la fisc, acolo ar trebui sa fie prima rutina care sa perie baza date sau bazele de date ale altor institutii sa faca interconectare cu CNP-ul respectiv si sa-ti spuna: cetatene ai de platit suma x catre directia y, suma z catre directia q, sa-ti emita un document cu care sa platesti la orice banca sumele respective. Nu inteleg de ce acest sistem vrea sa ne vada tropaind pe holurile sale, pierzand ore la ghiseele sale, platind atati de multi functionari care cate odata contra unor mici atentii sunt gata sa te ajute sa rezolvi o problema care la prima vedere parea de nerezolvat. Am tot sperat in toti acesti ani de dupa "revolutie" ca acest sistem va fi reformat, ca vom scapa in secolul XXI de aceste umilinte mostenite de la comunisti, cozile, de teama ca odata ajuns in fata nu mai apuci ori ca este pauza, sau ca programul s-a incheiat de functionarul care se crede atotputernic caruia trebuie sa i te adresezi cu supunere ca si cum el te-ar plati sa stai la coada. Pentru mine ziua de azi marti 13.12.2011 va ramane o zi in care am constatat ca reforma mult promisa nu este decat praf in ochii romanilor, mai am o speranta ca faimoasa lege a asigurarilor de sanatate sa treaca prin parlament sa devina obligatorie pentru toti romanii, ai asigurare primesti ingrijire nu ai primesti doar acele ingrijiri minime care sa nu-ti puna viata in pericol iar pentru celelalte platesti. M-am saturat de solidaritate, m-am saturat de constiinta cetateneasca, corectitudine, m-am saturat sa stau la cozi, sa platesc sume pe care nu le folosesc direct pentru sanatate mea dar care sunt folosite pentru "sanatatea" altora. Ca cetatean al acestei tari declar ca acest sistem este total ineficient, parazitar, parazitat, ca nu reprezinta un ajutor pentru cetatean ci un cosmar in care daca intri e ca si cum te-ai afla intr-un labirint in care gasesti numai "binevoitori" gata sa te ajute, dar nu sa iesi cat mai repede, ci sa intrii in cat mai multe incaperi si sa pierzi cat mai mult timp in sistem, pentru ca sistemul sa-si dovedeasca necesitatea, utilitatea. Tragedia acestui popor este ca acest sistem s-a perpetuat de-a lungul timpului sub ochii lui, nascand alte noi forme de umilire menite sa-i arate romanului ca sistemul il domina, din nefericire nu vad ca romanul va schimba acest sistem prea curand, ca-l va domina, reforma, reconstrui, asta din cauza ca va trebui sa se schimbe el insusi.
Marduk
Marduk
Azi sarbatorim 22 de ani de la "revolutia" din '89, eu nu sunt de acord nici cu data de 20 nici cu termenul de "revolutie". Eu cred ca ar trebui sa sarbatorim revolutia pe 16 decembrie cand aceasta revolutie s-a declansat la Timisoara, ar trebui sa sarbatorim declaratia de la Timisoara si nu lovitura de stat de la Bucuresti din 20-22 decembrie '89. Nu inteleg de ce romanii nu-si asuma faptul ca un pastor reformat ungur a declansat acest foc mocnit din sufletele romanilor. Accept zicerile celor care spun ca actiunea pastorului a venit intr-un moment prielnic dar a venit atunci cand trebuia, daca ar fi fost un roman cel care declansa aceasta revolta sarbatoream pe 16 decembrie? Nu pot accepta aceasta situatie nici de dragul romanismului, nationalismului, consider ca trebuie sa acceptam ca situatia de la Timisoara a declansat revolta nationala, s-o sarbatorim ca atare si nu sa insistam ca daca revolta nu avea succes la Bucuresti nu exista o revolta la nivel national.
Marduk
De cateva zile am aflat ca NASA cu ajutorul telescopului Kepler a descoperit o planeta asemanatoare Terrei, ca pe aceasta planeta ar putea exista viata deoarece ar putea exista apa in stare lichida. De 50 de ani se face cercetare serioasa a spatiului, a universului, telescopul Kepler a fost lansat in martie 2009 in 2 ani de la lansare a descoperit ceea ce oamenii incearca sa descopere de zeci, sute de ani, o alta planeta care sa sustina viata. Una dintre aceste planete candidate la locul detinut pana acum de Terra se afla la 600 de ani lumina, din ceea ce cunosc asta ar insemna ca lumina ar strabate distanta de la pamant la aceasta planeta in 600 de ani. Deci orice incercare a oamenilor de a intra in contact cu aceasta planeta, civilizatie, daca ea exista, ar dura la viteza luminii 600 de ani dus plus 600 de ani intors, in cazul in care si fiintele existente pe aceasta planeta ar utiliza cam aceleasi sisteme de comunicatie, 1200 de ani. Vom mai fi aici peste 1200 de ani? la nivel planetar 1200 de ani este enorm, la nivelul universului 1200 de ani sunt o fractiune infima dintr-o secunda terestra, dar cui ii pasa de alte planete locuite, de distante, de eternitate de stiinta etc. Viata pe pamant este dura, oamenii se calca in picioare pentru paine, orez, ulei, salam etc. totul in numele unei srabatori care celebreaza nasterea celui care urma sa ne mantuiasca, sa ne salveze. Oare pe acea planeta indepartata fiintele ce traiesc acolo, daca exista, or avea astfel de sarbatori, or avea un sistem de valori asemanator cu al nostru, al pamantenilor? Ce cautam in acele lumi indepartate? ce vrem sa aflam, la ce intrebari ne asteptam sa gasim raspunsuri in aceste descoperiri? Chiar am raspuns tuturor intrebarilor, problemelor, situatiilor care exista de mii de ani pe acest pamant ca sa ne indreptam privirile si intrebarile spre alte planete? Ciudata viata mai traim pe acest pamant, sa fie oare speranta egoista care ne indeamna spre a cerceta daca in alta parte viata este la fel ca la noi, cu acelesi probleme, trecatoare, implacabila, neinduratoare?
Erwin
QUOTE
Ciudata viata mai traim pe acest pamant, sa fie oare speranta egoista care ne indeamna spre a cerceta daca in alta parte viata este la fel ca la noi, cu acelesi probleme, trecatoare, implacabila, neinduratoare?


Cred că ar fi foarte bine dacă omenirea ar intra în contact cu o civilizaţie extraterestră asemănătoare din cel puţin un punct de vedere: am conştientiza că nu suntem stăpâni, că trebuie să avem mai mult respect pentru natura care ne-a dat viaţă şi ne-o susţine. Că nu suntem buricul Universului şi nici în vreun fel privilegiaţi de Creator şi astfel să înţelegem că trebuie să ne purtăm mai bine unii cu alţii nu ca să ajungem în rai ci să trăim în armonie şi să ne bucurăm de acest dar de preţ: viaţa.

Sărbători Fericite!
Marduk
Sarbatori fericite! Anul nou sa va aduca multa sanatate si fericire. La multi ani!
Marduk
Sunt la 800 m.a. primele sarbatori pe care le fac in cabana mea. De aici de la mine vad DN1 si Valea Prahovei este superb, am scos curcanul din cuptor si as vrea sa fac un foc in gradina, se obisnuieste prin zona ca sfarsitul de an sa te prinda in jurul focului cu un prieten langa tine si un pahar de vin. Nu stiu cum va fi anul viitor stiu cum a fost anul asta, dupa ce am tras linie n-am avut cine stie ce castiguri dar sunt multumit ca sunt sanatos si pregatit sa incep un nou an cu speranta de mai bine. va doresc tuturor un an fericit, sa fiti sanatosi si increzatori in viitor. La multi ani! love.gif drunk.gif girlchat.gif
Felina
La multi ani Marduk! hug.gif
Marduk
De ceva vreme urmaresc la tembelizor aberatia asta sociala, situatia asta imbecila exploatata de media in care se afla un profesor, domnul Dan Visan. Asist siderat la o alta facatura media, o alta denaturare a realitatii in numele democratiei. Sa rezum: un PROFESOR are o relatie sexuala cu o eleva a sa, minora, respectiva eleva dezamagita probabil de prestatie sau de cerintele domnului profesor, merge la politie si-l reclama pe domnul profesor, politia il aresteaza, media, societatea sare in apararea domnului profesor iar in cele din urma acesta este eliberat si invitat la tembeliziuni sa-si sustina cauza. Domnilor, tovarasi, cetateni, discutam despre relatia dintre un profesor si eleva sa minora, ca aceasta a dorit aceasta relatie sau nu este mai putin important, nu discutam despre relatia unui fotbalist, cocalar, interlop etc. cu o eleva, este vorba de un PROFESOR. Eu nu pot sa-i gasesc vreo scuza acestui om, acestui PROFESOR, poate daca venea si zicea: "Am fost beat, drogat, n-am stiut ce fac etc." mai gaseam puterea sa-i caut o scuza. Nu inteleg ce se intampla in aceasta societate, in aceasta democratie originala, nu zic sa-l ina in arest preventiv, dar sa-l tarasti prin tembeliziuni pentru audienta, fara sa te gandesti la mesajul pe care il transmiti, asta mi se pare de neinteles. Ce sa inteleaga elevi sau profesorii ca este posibil intr-un anumit context sa-si faca de cap? sa profite unii de altii? ca greseala acestui PROFESOR este o gresala dar nu capitala? Iar daca profesorii nu vor intelege asta ce-o sa fie in mintea elevior, or sa inteleaga ca pot sucii mintile unui profesor, sa profite de el sau de ea, domnul sau doamna profesoara. De unde atata compasiunea pentru acest caz, Dan Visan? cine este acest Dan Visan? de ce este el diferit de cel care a trait cu o minora de 11 ani si pe care a lasat-o gravida cu stiinta mamei acesteia? Voi ce parere aveti?
Felina
ce parere sa am? e de plans!
Suna daca poti in direct la emisiune si spune-ti parerea, fa plangere la CNA, la redactie, oriunde poti...
Marduk
crezi ca rezolv ceva? crezi ca o sa ma asculte cineva? o sa inteleaga cineva cat de anormal suna in gura unui PROFESOR, faptul ca a fost sedus de elevul sau? Omul asta incearca acum sa scape de acuzatia de viol, atat si nimic mai mult. Domnul profesexor este pe cale sa calce orice regula de morala, etica, deontologie etc. in picioare doar pentru a scapa de acest viol, chiar si acuzatia de sex cu o minora este mai slaba ca cea de viol. Vreau sa fiu bine inteles, nu-l cunosc, nu am nimic cu acest om, am cu PROFESORUL Dan Visan.
Erwin
Da, prietene, asta-i lumea modernă... libertate fără de morală şi morală fără de căpătâi... O să fie vai-ş-amar de noi la bătrâneţe când vin beizadelele ăstora la putere.
Marduk
Sunt siderat de ceea ce am aflat din reportajul de pe PROTV "Romania te iubesc" la Tulcea bolnavii care au nevoie de o tomografie, sunt transportati de salvarea la clinica privata unde directorul spitalului, clinica la care impreuna cu sotia sa sunt actionari majoritari. Cate astfel de afaceri exista in Romania, de ce guvernul nu face nimic in cazul acestor dezvaluiri ale jurnalistilor? De ce nu se sesizeaza DNA-ul, ONG-urile etc.? Baietii astia de la PROTV sunt foarte buni, am in minte reportajul despre padurile devastate din Romania. Sper ca aceasta emisiune sa continue sa ne arate ca lacomia unor romani nu are legatura cu politica, ideologia sau religia celor care cauta cu orice pret sa profite rapid de posturile pe care vremelnic le ocupa.
Erwin
Nene, treaba asta-i binecunoscută demult. Cred că niciun sef de secție de spital nu este fără clinică privată, darămite directorii! Poate nu toți sunt acționari majoritari ci colaborează în policlinici private, însă fără astfel de "deturnări" n-ar fi existat un sistem privat atât de dezvoltat. Statul ar face bine să desființeze sistemul de stat care este catastrofal la ora asta, cred că nu mai are cum să fie salvat. Ucide oamenii cu bună știință obligându-i să plătească contribuții medicale, de voie sau de nevoie bolnavii se internează sau merg la spitale de stat că doar au plătit și ies pe la subsol, atâta grijă li se acordă dacă nu plătesc nimic în plus... tongue.gif
Marduk
QUOTE(Erwin @ 4 Mar 2012, 10:21 PM) *
.... Statul ar face bine să desființeze sistemul de stat care este catastrofal la ora asta, cred că nu mai are cum să fie salvat .....

Nici nu sti cat imi doresc asta. Pe acest site puteti sa faceti propuneri pentru noua lege a sanatatii. Nu ma astept la o lege care sa rezolve toate problemele din sanatate dar macar sa se renunte la sistemul asta al contributiilor medicale in care oamenii platesc iar banii se pierd cine stie pe unde.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 4 Mar 2012, 07:03 PM) *
Cate astfel de afaceri exista in Romania, de ce guvernul nu face nimic in cazul acestor dezvaluiri ale jurnalistilor?


Sa iti spun cum se face prin zona noastra: te duci la cabinetul particular al doctorului, asta te incaseaza pt investigatii, apoi investigatiile ti le face in spitalul de stat - te interneaza fictiv pt o zi sau 3, depinde de valoarea investigatiilor, iti face analize, tomograf, si tot felul de teste ce iti pot trece prin minte, si toate astea tot pe banii tai, ceilalti, din asigurari, cum ar veni, daca esti platitor onest de asigrari medicale platesti de 2 ori.
Marduk
Cu alte cuvinte: si tomografiati si cu banii luati mellow.gif
Marduk
O crima avand la baza un conflict conjugala tine de cateva zile primele pagini ale ziarelor, stirile din tembeliziuni si talk show-rile. O crima din gelozie, nefireasca, doar prin locul in care s-a consumat si prin numarul mare de victime colaterale pe care le-a generat. Unele victime au fost ucise sau ranite chiar de catre agresor altele au fost demise in urma dezvaluirilor legate de criminal si relatia sa cu MI-ul. Mie mi-au atras atentia alte aspecte ale acestei crime odioase, anume: cauzele care au dus la comiterea asasinatului. Una din aceste cauze este cat se poate de elocventa, normala, as zice banala, desi astfel de "declansatoare" de cazuri de violenta se intampla frecvent in sectiile de politie din Romania. Un agent şef, pe numele sau Ivan Carpov a primit spre rezolvare plangerea inaintata de nefericita sotie, viitoarea victima a sotului criminal, agentul sef Carpov ce face, il suna pe sotul criminal si-i zice ca sotia a depus o plangere ca trebuie sa se prezinte la sectie sa discute despre situatia respectiva. Sotul gelos, anuntat de agentul sef Carpov in loc sa se duca la sectie, pune mana pe pistol se duce la coafor si comite carnagiul. Am putea crede ca agentul sef si-a facut treaba corect, ca asa trebuia procedat, ca s-a intamplat ca sotul gelos sa fie fost deja hotarat sa o ucida pe sotia sa si ca acest telefon al agentului sef Carpov nu a insemnat cine stie ce. Numai ca mi-am adus aminte de o stare devenita aproape regula in Romania, la romani, neancrederea in politie, in agentii de politie, de banuielile care planeaza asupra acestor agenti ca fiind in legatura cu clanurile din cartierele unde acestia isi profeseaza meseria de politist. Cum ar putea avea romanii incredere in oamenii legii cand mai toti romanii cunosc faptul ca politistii cand primesc o plangere care vizeze un mahar, un interlop, un alt politist, un militar ii suna pe respectivii si le dau detalii despre cel care a depus plangerea. Incriminatul nu are altceva de facut de cat sa se duca la usa celui care a depus plangerea si sa-l "convinga" sa si-o retraga, simplu civilizat, toata lumea este multumita, politia nu se inregistreaza cu dosarul nerezolvat, incriminatul isi vede de treaba lui onorandu-l poate c-o bere pe politistul respectiv iar cel care a facut plangerea se transforma in mielusel, intelegand in cele din urma cum stau treburile in democratia originala unde unii este mai egali decat altii. Acest agent sef, plutonier Ivan Carpov, are un nume care probabil va ramane intiparit in mintea politistilor romani ca fiind fenomenul Carpov, rezolvarea lui Carpov, strategia lui Ivan etc. a devenit peste noapte oglinda militeanului transformat in politist, a sectoristului devenit agent de proximitate, parca-l aud trancanind la telefon cu fostul politist, sofer, ambulantier sau ce-o mai fi fost acest om bolnav.: "Mai Gheorghe vezi ca ti-a facut iar reclamatie nevasta, zice c-o bati, c-o ameninti, ca ai pistol si ca vrei sa o omori. Vino pe la sectie sa stam de vorba sa rezolvam plangerea asta ca nu vreau sa raman agatat cu ea, ca doar tu sti cum e cu plangerile astea". Nefericita a avut incredere in politie, fara sa stie ca chiar de acolo i se va trage moartea. Dupa ce s-a comis fapta toata politia, care mai de care sef afirma raspicat ca omul nu este politist, ca e doar un sofer, un neica nimeni ca nu a folosit arma din dotare, ca nu e la nu stiu care departament, dar ca a fost si-a dres, te apuca amocul cand ii vezi pe nesimtitii astia cum incearca sa scape cand le fuge pamantul de sub picioare. N-a iesit unul sa zica: "imi asum faptele, motiv pentru care imi prezint demisia", toti cautau sa se salveze, sa musamalizeze ce nu mai putea fi musamalizat, dar mizeria care colcaie prin cotloanele intunecate ale politiei romanesti a iesit la suprafata dand jurnalelor si tembeliziunilor o paine de mancat. Ce ramane in urma? o alta drama consumata din cauza muncii de mantuiala, a neprofesionalismului, manifestat de mai toti romanii dar mai ales de functionarii statului. Cine plateste? romanul care e buimacit tot timpul datorita celor care stiu ca starea asta ii ajuta pe ei sa traiasca mai bine, le da sentimentul ca sunt desupra prostimii, a "pulimii" care nu merita decat sa stie unde-i este locul si ca trebuie sa plateasca ori de cate ori cei asemeni agentului sef Ivan Carpov nu stiu sau nu vor sa-si faca treaba pentru care au fost educati si instruiti.
Marduk
Azi am vazut primii sturzi, se spune ca atunci cand vin sturzii vine si primavara. Zapada s-a topit aproape peste tot, au ramas acoperite doar vaioagele cu fata spre nord. Acum intreg peisajul este unul gri deschis cu pete intunecate si albe de la zapada netopita. Astept prima ploaie, dupa care voi asista la eruptia vietii, acel verde crud care se asterne aproape peste noapte pe coamele dealurilor si muntilor din jurul cabanei mele, e ceva ce te copleseste, o forta nestavilita de un verde crud iese din toti porii acestui pamant. Cred ca oamenii care traiesc la tropice sau ecuator nu au acest sentiment al renasterii naturii asa cum il au cei din zona temperata, in fiecare primavara vezi verdele atat de crud si flori atat de firave care au reusit sa treaca prin aceasta iarna, ai crede ca fac asta doar din dorinta de a se mai scalda inca un an in razele soarelui, sa se bucure de rostul, locul si rolul lor pe care Creatorul le-a harazit fiecarui firicecel de iarba sau gaza in parte, dar nu este asa, tot acest tablou este pur si simplu VIATA, acea etapa parcursa de orice fiinta vie, de la nastere pana la moarte. Ca in fiecare an ma minunez de mica mea prietena ce are cuibul in zmeurisul din curtea mea, cum poate un sufletel atat de mic si plapand sa strabata mii de kilometrii an de an, eu un om in toata firea daca m-ar pune cineva sa calatoresc atat amar de zile, prin ploi, arsite, urmarit de fel de fel de primejdii, nu cred ca m-as incumeta, dar ea vine face pui, ii ingrijeste, canta, apoi pleaca pentru a se intoarce din nou anul urmator. Mi-am propus s-o prind si sa-i pun un inel, sa vad daca este aceiasi pasare, pitulicea din curtea mea.
Marduk
Cand ma trezesc dimineata arunc o privire in jurul curtii mele, de cateva zile urmaresc o familie de iepuri care tocmai a scos pui, se joaca si se soresc mai jos de curtea mea. Azi dimineata am asistat la o "tragedie" ca sa-i zic asa, in fond o alta zi banala din aceasta viata, ce se desfasoara in jurul nostru fara ca noi s-o observam. O gaie a prins un iepuras din care se delecta nesatioasa privind atent in jur la orice miscare. Incerc de ceva timp sa-mi conectez o camera CMOS la telescop sa surprind aceste evenimente din desfasurarea vietii, am gasit ceva pe Youtube, cum sa transformi o camera web intr-o camera pentru telescop dar nu am gasit inca o camera web ieftina si buna, care sa poata fi transformata.
Erwin
Poți conecta o cameră la telescop foarte ușor, nu e nevoie de ceva prea complicat! Caută o canistră goală de film foto pe 35mm (poate chiar ai prin casă una), taie fundul cutiei ca să obții un tub. Tubul se potrivește în focuserul lunetei dacă este de 1,25". Apoi caută un material moale, lemn, plastic, tablă de aluminiu și taie un disc care intră fest în tub la capătul unde era capacul. E posibil să poți folosi chiar capacul canistrei dacă se potrivește oarecum la cameră. Trebuie să-ii faci o gaură centrală, să scoți lentila camerei și să lași doar filtrul de infraroșu (e un gemuleț cu irizații roșu-închis). Telescopul tău va fi un fel de teleobiectiv pentru camera web. Fixează cu un adeziv tip epoxy corpul camerei fix în centrul căpăcelului sau al piesei confecționate în acest scop. Desigur, camera va fi dedicată pentru asta, va fi mai greu să pui lentila originală la loc dacă nu se poate scoate separat de filtrul IR. Există și o soluție gata făcută, un adaptor metalic de la 1.25" la filetul original al camerelor web tip PHILIPS SPC900 care se folosesc curent drept camere astro-foto cu rezultate foarte bune la planete și Lună deoarece are un senzor CCD sensibil la lumină puțină. Eu am găsit de ocazie așa o cameră cu adaptor cu tot dar încă nu am folosit-o din lipsă de timp...

Philips SPC900 adapter

Atenție la focalizare! Trebuie să miști foarte fin focalizatorul și să eviți folosirea telescopului din casă, prin geam! Curenții de convecție din exteriorul clăririi provoacă deformații considerabile ale imaginii iar geamul... nu mai vorbesc!
Marduk
Multumesc pentru sfaturi, am vazut si pe Youtube ceva similar, problema mea este camera, nu stiu care ar fi mai sensibila, mai buna, Philipsul SPC900 pare a fi o solutie, nu stiu daca se poate demonta ca sa-i scoti obiectivul. Am sa vad pana la urma ce si cum, de canistra am facut rost, mai am camera.
Erwin
Se poate demonta, are un filet fin acolo cu care faci și focalizarea cu obiectivul propriu. Mai sunt câteva camere bune pe timp de zi, majoritatea au chip CMOS = zgomot mare, dar principiul este același. Mai nou se găsesc camere HD însă sunt cam scumpe. Mai poți folosi și o cameră foto dacă ai, pusă pe un suport în dreptul ocularului de la lunetă. Pe timp de zi am făcut poze cu camera obișnuită sau cea de la telefon, ținută în mână, dar ideal e să ai suport, să nu apară mișcate imaginile.
Marduk
De cateva zile urmaresc "dezradacinarea autoimpusa" a unor romani si a familiilor lor. In speranta ca vor scapa de originea lor si mai ales a copiilor lor cativa parinti s-au gandit ca pot face asta cu ajutorul unei declaratii la notariat, devenind din romani neaosi, minoritari germani in Romania. M-am tot gandit in aceste zile ce-i poate determina pe acesti romani sa faca gestul de renuntare la identitatea dobandita prin nastere, sa fie acesti romani cu un pas inaintea celorlalti? sa intelega mai bine decat noi toti ce inseamna sa fi cetatean european, cetatean al pamantului si nu al unei etnii, popor, natie? Pana la urma acesti romani au tot dreptul sa se considere ce vor, germani, francezi, uzbeci, evrei, tigani etc. dar de ce vor sa-si transforme copiii din romani in nemti? de ce nu i-ar intreba si pe acei copii daca vor sa fie nemti in loc de romani? Doar de dragul unei diplome, a unei educatii de care nu sti daca acel copil va beneficia pe deplin candva in viata sa, cativa romani au decis ca e mai bine sa fi german decat roman, e mai usor sa dai mandria pe etnie decat sa muncesti, sa inveti, sa dovedesti ca si romanii pot fi asemeni germanilor, freancezilor, englezilor sau olandezilor. Inainte li se spunea tradadori de tara, de neam etc. azi nu stiu cum i-am putea numi, europeni? pamanteni? cetateni universali? Ma intreb ce naiba o fi in capul acestei natii, de ce admira si ia in brate tot ce-i occidental, strain, de ce-i privesc suspiciosi pe strainii care sunt fascinati de tara lor, asa cume e ea, amarata, nedezvoltata, plina de gunoaie si caini. Cand vor intelege romanii ca-i mai frumos sa-ti faci curat in curtea ta decat sa fi sluga si sa curatesti curtea altuia, pe a ta lasand-o in paragina. Intr-un final m-am mai linistit, am citit scrisoarea unei mame, a unei romance si am vazut ca inca mai exista romani care nu viseaza la cai verzi pe pereti, care-si asuma starea in care se afla, incercand sa nu fuga de aceasta stare sa si-o asume si luptand sa o schimbe odata cu starea sa schimbe si ei. Aceasta mama a inteles care este rolul educatiei, avantajele ei dar respinge usurinta, oportunismul de care unii romani dau dovada atunci cand isi renega neamul din care fac parte.

Scrisoarea unei mame

"A fi roman, se pare că nu mai este o mândrie pentru unii dintre noi în aceste vremuri. Sau, poate că este, când echipa favorită sau vedetele preferate au facut înconjurul lumii cu acrobaţiile lor. În rest, pot usor lepăda haina de român, în schimbul celei de neamţ, american, francez, sau oricărei alte RASE, dacă acest lucru promite un avantaj. Departe însă, se pare, pentru aceştia, mândria de a fi români şi de a se identifica cu ideologia, cultura şi obiceiurile românilor.

Mai mult ca sigur, în inima lor nu se naşte emoţia pe care o simte românul când vorbeşte de Mihai Eminescu, de Aurel Vlaicu, de Nicolae Tesla, de Mircea Eliade sau de mulţi alţii, dar, fără îndoială, trebuie să tresară când aud îndemnuri din înţelepciunea lui Goethe: “Mulţimea, sluga şi stăpânul din orice vremuri, recunosc cu toţii că supremul bun al fiilor pământului este personalitatea.”

Am amintit de ilustrul Johann Wolfgang Goethe, care a trasat o veritabilă conduită etică de integrare a omului în sistemul social, aspect trecut în istorie de către conducerea Colegiul German din Bucureşti ce-i poartă numele, şi ignorat de către cei care, în calitate de părinţi, au sfidat morala şi normele sociale pentru ca fiii şi ficele lor să poarte în piept un ecuson sau să primească o diplomă pe care stă scris: “Goethe”.

Asa se explică faptul cum mai mulţi părinţi, de dragul aderării în rândurile celor consideraţi elitişti, au ales să se depersonalizeze ca etnie, să renunţe la identitatea naţională, la cultură, la tradiţii într-o clipă, semnând o declaraţie în forma autentică prin care îmbrăţşează apartenenţa la minoritatea germană. Nu insemnă că îşi iubesc mai puţin copiii cei care nu au ales să facă acest lucru, înseamnă că îşi doresc ca tot ceea ce este demn să fie purtat cu credinţă de copiii lor , căci ce folos să porţi numele “ Goethe” ca pe o efigie cît timp nu i-ai înţeles filozofia."

Marduk
Ma tot gandesc la ziua asta de 1 Mai, zi ce pe vremuri se sarbatoarea la demonstratii, iarba verde sau prin munca, functie de ce dorea partidul comunist. Sunt forumisti care zic ca tara este distrusa, ajunsa la sapa de lemn, ca se moare de foame, ca BUBA a devastat tot ce i-a picat in mana, zugravita de acesti forumisti ai crede ca viata in Romania este un calvar fara de sfarsit. Eu m-as hazarda sa-i intreb pe acesti forumisti, unde sunt muncitorii romani? nemultumiti, exasperati de guvernarea Boc si prezidentia lui Basescu, unde sunt cei care mai acum cateva luni pe un ger de crapau pietrele cereau demisia lui Boc si a lui Basescu? Toti acei nemultumiti ar trebui sa fie in strada sa demonstreze sa-si ceara drepturile, sa se lupte cu politia dictatoriala a lui Basescu, doar este 1 Mai sarbatorit in democartie de peste 20 de ani, nu mai exista PCR sa ne spuna ce sa facem, cum sa facem cand sa facem, unde sunt acesti oameni? De ce nu ies romanii in strada precum grecii? or sunt lipsiti de vlaga din cauza foamei generata de politica guvernantilor PDL-isti, or forumistii care tot trambiteaza ca tara este disperata, distrusa, devastata, mint cu nerusinare sau fac pur si simplu propaganda pentru o cauza care imi scapa. Romanii insa se distreaza la mici si bere, fie la mare sau la munte, se bucura de nenorocirile facute de guvernantii BUBA, gandindu-se probabil ca guvernul Ponta o sa le dea salarii si pensii mai mari pentru distractiile viitoare. 90% din turistii aflati in Bulgaria azi sunt romani, altii sunt plecati la munte, la mare fiecare dupa posibilitati, ma intreb cum poate un popor care conform statisticilor si sodajelor vehiculate de unii creatori de opinie, este aproape de colaps economic dupa ce guvernul Boc a cheltuit cam tot ce se putea cheltui, a vandut cam tot ce se putea vinde, poporul acesta ar trebui sa fie revoltat, ar trebui sa inunde capitala cerand socoteala politicienilor, fostilor guvernanti etc. Ma gandesc totusi ca de bucurie ca a picat guvernul Ungureanu si ca-l vor suspenda pe Basescu, romanii au mai pus de-o distractie cu mici si bere ca sa mai uite de suferintele pricinuite de fosta guvernare PDL-ista. Oare cati dintre cei care azi se bucura de aceasta sarbatoare muncitoareasca se gandesc ca politicienii romani s-au sters la c.r cu rezultatul referendumului lor.
Felina
romanii o duc bine
Marduk
Atunci de ce vor unii sa ne faca sa credem contrariul?
Felina
habar nu am! Sunt interese peste interese, dar mai e si coplexa minte a omului. ca si mie, multora le e greu sa-si verbalizeze fericirile de teama sa nu ramana fara ele. asadar cel putin in ro romanul isi etaleaza bunastarea prin obiecte, lucruri, case etc, dar nu cuvanteaza decat necazurile pe care le au. daca i-ai auzi pe irlandezi cum se vaita, ai fi surprins sa vezi ca aceia care sunt mai bine situati se plang. cel mai probabil e ca oamenii sunt la fel peste tot
Cucu Mucu
Iegzplicatia vine din budism - cu cat ai mai mult, cu atat iti faci mai multe griji si iti proiectezi mai multe dorinte, care bineinteles ca nu ti se vor indeplini toate. De la aceste dorinte neindeplinite apare senzatia de nefericire, de fapt, si nu de la ceea ce posezi.
Erwin
cei care o duc greu nu se plâng și nu ies în stradă, își caută resurse să supraviețuiască pe cont propriu, nu așteaptă mila guvernului. Cei care-și permit o mică vacanță profită de ea. Cei care o duc bine și-o petrec în străinătate iar cei care o duc super-bine îi doare la bască de ce se întâmplă cu ceilalți... Cam așa este peste tot în lume, nu e specific României.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.