Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:The F....g Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Marduk
Preturile la carne imi dau frisoane cand ma gandesc la trecerea la euro a Romaniei. Carnea de vita de la 9 lire la 30 de lire, la pork si pui stau ma bine de la 6 la 14 lire, mai exista si oferte care sunt sub 4,5 lire. La mare cautare sunt produsele organice, dar preturile sunt mai mari.
Azi am mai remarcat ceva, la autoturisme. La semafor din 5 sau 6 autoturisme doar 2 am numarat fara stop motor si multe dintre autoturisme sunt hibride, practic nu le auzi cand trec pe langa tine.
Raman in continuare mirat de dimensiunile, la fatada, ale caselor. Am vazut una care nu are mai mult de 3 m latime, nu stiu cat o avea in adancime, dar am remarcat-o pentru ca pe strada era ce-a mai mica, dar in fata in parcarea de 2x3 era parcat un Porsche boxer. Pe strada respectiva 50% din case aveau dimensiuni mici. Ma gandeam ca in Romania daca te-ai apuca sa construiesti astfel de case minimaliste n-ai vinde nici una, dar poate ma insel, daca as avea bani m-as baga sa construiesc astfel de case mici, minimaliste, mie chiar imi plac. Poate ca as avea probleme in a obtine autorizatie de constructie pentru astfel de case.
Marduk
Ieri ma plimbam prin centrul acestui orasel britanic, plin de constructii istorice, din epoca romana, evul mediu, epoca victoriana etc. Toate aceste cladiri sunt exploatate de catre primarie, sunt etichetate, au panouri cu date istorice, chiar si grajdurile de acum 300 de ani, azi transformate in casute cochete, au placute care amintesc un eveniment istoric. Tot in centru am gasit si un asa zis mall, care nu seamana cu ceea ce avem in Romania. Mall de aici este pur si simplu o strada, alee, care face legatura intre doua strazi principale, un fel de Lipscani, dar mult mai curat si ordonat, plin de magazine diverse. M-a mirat ca englezii chiar au denumit mall aceasta strada, dar poate ca este o alegere inteleapta, sa nu construiesti o ditai cladirea destinata unui mare mall, intr-un oras istoric. In timpul acestei plimbari am vazut pe strada 2 barbati, am presupus ca erau musulmani din cauza ca aveau barbi erau imbracati cu camasi pana la genunchi , fara guler si purtau fesuri care le acupereau tot capul. Barbatii erau urmati indeaproape de 5 femei imbracate in acelasi stil dar cu fetele descoperite, 4 dintre femei aveau cate un copil de mana iar ce-a de a cincea avea unul intr-un carut si altul de mana. Brusc mi-am adus aminte de abis, de discutia de pe forum, de Guta care are 12 copii cu 12 femei, de concubinajul din randul romilor etc. Din intamplare in timpul unei discutii pe tema inregistrarii noilor nascuti am dat de legea englezeasca, referitoare la acest capitol. In lege se stipuleaza ca pentru inregistrarea unui copil este necesara prezenta ambilor parinti, in cazul cand acestia sunt casatoriti si doar prezenta mamei cand aceasta se declara singura. Deci o femeie poate fi concubina unui barbat care are mai multe femei, tatal nefiind obligat sa recunoasca copilul. Mai mult la varsta de 18 ani, chiar daca copilul a parasit UK in tara de origine a mamei sau a parintilor, are dreptul pentru ca s-a nascut in UK sa ceara cetatenia britanica. Ca un adevarat conspirationist, smile.gif nu am putut sa nu ma gandesc ca aceasta "portita" poate fi exploatata de imigranti in detrimentul britanicilor. Nu stiu cum stau lucrurile in alte tari europene, dar cata vreme in Romania, unul ca Guta poate avea oricate concubine doreste, daca-i permite "legea" tribului sau, poate avea tot atatia copii de la fiecare concubina, nu vad de ce aceasta posibilitate n-ar exista si in alte tari din UE. Dar poate ca e mai bine sa revin la istoria acestui oras medieval englezesc, care pare sa fie construit doar din caramizi, din loc in loc aparand cate o casa tencuita asa cum se obisnuieste pe la noi.
Fantasee
Citesc cu plăcere notele tale britanice, Marduk, și îți mulțumesc că le scrii. flowers.gif
În caz că nu ai văzut această știre deja, sper să îți fie de vreun folos.
Marduk
Eu iti multumesc ca le citesti. Despre plantele de cultura, ca in cazul Lophantus Anisatus, sa sti ca eu nu sunt pentru utilizarea culturilor mari de plante pentru producerea mierii. Parerea mea este ca acest tip de culturi uzeaza albina, aceasta nu se mai comporta natural, intreaga activitate este controlata de stupar iar albina produce doar 2-3 sortimente de miere. In mod natural albina nu culege anual doar 3-4 sortimente de miere, in stupul natural se gaseste miere poliflora cu nuante predominante ale culesului principal, eu cred ca asta este ce-a mai buna miere.
Marduk
"...oamenii de ştiinţă consideră că imaginile trimise în spaţiu cu sonda Pioneer 10 spre exemplu nu ar fi potrivite deloc...o imagine a unui bărbat și o femeie nud, în speranța de a educa „prietenii noștri extratereştri despre ceea ce sunt oamenii”..."experții susțin acum că imaginea este depășită reprezentând "un om ridicând mâna într-un mod foarte viril, în timp ce femeia apare blândă și supusă"...
WTF. Am rezolvat problemele intregii lumi si nu ne-a mai ramas decat sa ne preocupam de mesajele transmise extraterestrilor. Specia asta este complet nebuna, deja traieste pe datorie, furand azi din resursele ce ar trebui sa le lase viitoarelor generatii. Ne-am batut joc de acest pamant, "raiul" din care ne-am nascut, crezand ca vom ajunge intr-o zi asemeni zeilor, distrugem sau deja l-am distrus, acel echilibru fragil pe care planeta noastra la capatat in decursul a milioane de ani. Ne omoram intre noi mai ceva ca animalele, milioane de indivizi din specia noastra mor rapusi de foame, de boli, in conflicte religioase, in calamitati naturale etc. lasand in urma sute de mii de orfani. Cu toate astea ne gasim timp sa ne gandim ca mesajul transmis in cosmos, nu reprezinta corect genurile acestei specii!! Poate ca cineva doreste ca "razboiul" dintre sexe sa se amplifice, pentru ca in viitor copiii sa fie procreati in laborator nu in pantecele mamelor "blande si supuse".
Marduk
M-am intors din scurta mea calatorie in UK. Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma intorc in Romania ma simt ACASA. Fiecare tara, popor are problemele sale, poate ca romanii au mai multe probleme ca altii, sau poate ca modul in care abordeaza aceste probleme sa fie diferit de modul occidental, organizat, disciplinat etc. poate ca in Romania sunt mai multi "Dorei" de cat in occident, dar am observat ca recuperam tare, dar despre asta mai vorbim. La aeroport am avut parte de o intamplare cu caracter "rasist" ca sa-i zic asa, desi poate ca a fost doar o gresala a unei angajate mai zeloase. Trebuia sa am la mine tiparit, un "boarding pass" biletul de calatorie. M-am asezat la coada iar cand am ajuns, am ales sa ma duc la o femeia de culoare, ca sa-mi demonstrez ca nu am resentimente rasiste, consoarta mea a nimerit la un englez, sau sa-i zicem caucazian. Doamna in cauza ma intreaba daca am acest "boarding pass" tiparit pe hartie, i-am zis ca nu-l am, dar e posibil sa-l am pe e-mail, dar nu puteam sa i-l arat ca nu aveam net pe telefon. De aici toata discutia a luat-o razna. Tipa mi-a zis ca trebuie sa platesc 25 de lire daca nu am "foaia tiparita", sau sa ies afara unde e posibl sa am net sa salvez "boarding pass-ul", dupa care sa ma asez din nou la coada sa i-l arat. Atunci am explodat, i-am zis ca glumeste, dar tipa continua sa insiste sa platesc 25 de lire sau sa ies afara. Intre timp, cu coada ochiului, am vazut ca englezul nu are nimic de obiectat fata de consoarta mea, care era in aceiasi situatie care deja terminase si s-a apropiat de mine sa vada ce se intampla. Cand am vazut ca are "boarding pass-ul" am intrebat-o din nou pe tipa: de ce doamna nu a platit nimic pentru "boarding pass"? e sotia mea si este in aceiasi situatie, nu inteleg de eu trebuie sa platesc iar doamna nu? in acel moment tipa are un moment de ezitare si se uita la colegul ei. Acesta realizeaza ce se intampla, vine de la postul sau la cel al colegei sale si-mi spune: "domnule data viitoare daca nu aveti tiparit "boarding pass-ul" trebuie sa platiti 25 de lire, acum este in regula", si-mi da hartia de 25 de lire, facandu-i cu ochiul colegei sale. Am luat hartia de 25 de lire si-am plecat fara sa multumesc nimanui, pentru ca am considerat toata chestiunea un abuz al unui angajat, care probabil dorea sa scoata niste bani pentru companie de la un pasager oarecare, cu alte cuvinte tipa era la pescuit de prosti, dar am avut noroc cu englezul care s-a comportat corect cu un alt pasager aflat in aceiasi situatie. Asa ca aviz amatorilor, daca o sa calatoriti in UK sa aveti tiparit sau salvat in telefon acest "boarding pass" pentru ca altfel o s-o gasiti pe zeloasa amazoana care pescuieste ca in jungla ei din Africa, la nimereala, cred ca abia acum am devenit rasist adevarat. Nu va pot descrie ce-a fost in capul meu cand tipa mi-a cerut 25 de lire pentru un print, daca i-as fi spus toate vorbele ce le-aveam in cap, cred ca englezi ma arestau pe loc, poate mai stateam cateva zile pe banii lor in UK. jamie.gif rofl.gif Cum ar zice romanul, am avut noroc.
Marduk
Azi dupa 15 zile de UK m-am confruntat cu "romanismul" direct, fara ocolisuri. Mai exact cei care au venit sa coseasca otava de pe terenul meu, desi nu le-am cerut nimic pentru faptul ca la iarna isi vor hrani vitele cu fanul de pe terenul meu. La final mi-au zis: "Ce frumos arata curtea asa cosita, curata" etc. adica si cu alte cuvinte tot eu trebuia sa le multumesc ca am o gradina frumoasa si curata. drunk.gif bop.gif rofl.gif Pentru asta romanii au nota 10 la a scoate in evidenta "efortul" depus pentru ca eu sa am o gradina curata si frumoasa. Sincer sa fiu i-as plati pentru asta dar nu accepta, considera ca au facut un efort ca eu sa fiu fericit, iar penru asta eu nu pot decat sa le multumesc.
Marduk
N-am vrut sa ma alatur "bocitoarelor" lui CVT, dar o declaratie a tovarsului Ion Iliescu m-a facut sa scriu aceste randuri:
Toavarase secretar, si eu imi iubesc tara cu ardoare, dar n-o vopsesc cu cacat, scuzata fie-mi expresia, pentru a da bine in lume. Au trecut atatia ani de la "revolutie" iar voi neocomunistii n-ati inteles nimic din speranta, dorinta, acestui popor de palmasi care isi iubeste tara mai mult decat orice epigon marunt, nascut dupa ce aceasta eticheta a fost pusa de Mihai Eminescu. N-ati inteles nimic din mesajul transmis de "luceafar", anume ca tot ce se va zice, fara a fi urmat de fapte, este doar mandrie "epigoneasca" lipsita de continut si efect pentru poporul roman. Cei care azi il plangeti pe CVT, doar pentru ca el a apartinut unei "caste" de lingatori, salvati de la mareata "revolutie", de catre perestroica ilesciana, continuati sa profitati de NAIVITATEA acestui popor, nu realizati ca sunteti doar niste dinozauri, rinoceri, pe cale de disparitie, iar eu asta va doresc, sa dispareti in negura istoriei, pe care urmasii, urmasilor nostri, o vor studia la ora de ISTORIE.
Marduk
Sa vedem daca CVT, strange mai multe bocitoare de cat, Maria Tanase, Dolanescu, Ceausescu etc. eu mi-as dori ca acest "epigon" sa fie insotit pe ultimul drum de un "viennese cortege", simplu care sa demonstreze capacitatea acestui popor de a alege intre farisei si ....
Marduk
No comment.
Marduk
Azi am avut o discutie cu o ruda, care datorita unei boli are un certificat de handicap NEREVIZUIBIL. Curios din fire m-am dus pe net sa vad ce inseamna "nerevizuibil". Ce-a mai mare surpriza mi-a oferit-o DEX-ul, care cica n-ar avea acest cuvant in baza sa de date. Am plecat de la premisa ca eu n-am habar de modul in care A.R. notifica si improspateaza DEX-ul, dar ma asteptam ca acest cuvant sa se regasesca in alte medii, in afara de cel medical. "In nemernicia mea" am sperat ca acest cuvant defineste o sintagma clara, cel putin pentru mine, NEREVIZUIBIL= adica nu se mai revizuieste. Cu alte cuvinte ce-a constatat o comisie este bun costatat si orice alta "revizie" este nula si neavenita. Ei bine stimati musteri, am constatat ca in aceasta tara, pe langa faptul ca ca acest cuvant "NEREVIZUIBIL" este folosit in documentele oficiale, desi el nu este definit de DEX, multi romani SUFERA de pe urma acestei "stampile" idioate puse pe un petec de hartie, ce-si aroga titlul de certificat. Urmand indemnul unui forumist, am incercat sa ma documentez pe net, sa gasesc legatura intre acest "NEREVIZUIBIL" si problemele cu care mii de romani declarati "NEREVIZUIBILI" se confrunta la fiecare noua "REVIZIE", ca si cum ar fi masini, autoturisme, vite etc. nu oameni grav bolnavi, cu dizsabilitati, "handicapati" cum li se spunea in vremurile in care nu eram europeni pe de-a intregul. Ca sa revin la subiect, in urma discutiei cu ruda mea, satula sa tot fie tarata prin fel de fel de comisii, desi are un handicap indiscutabil si o varsta cu putine sanse de a se mai integra in campul muncii, nu ca nu ar vrea, dar IN ROMANIA NU EXISTA LOCURI DE MUNCA PENTRU ASTFEL DE DIZABILITATI, cum de altfel nu exista locuri de munca pentu oameni sanatosi tun. Am decis sa fac acest demers pe net, pe han, sa vad daca sunt bolnav la cap si nu inteleg rostul acestui CERTFICAT NEREVIZUIBIL emis de o comisie, cica de 7-8 doctori, certificat care totusi se revizuieste din cand in cand. Acum as putea sa inteleg dorinta statului, de a elimina orice scapare, orice intrusi ce ar profita de acest sistem de ajutor social, dar ce nu inteleg este comportamentul doctorilor care participa la aceasta parodie, ca sa nu-i zic discriminare, fata de unele persoane care chiar au dizabilitati si care se incadreaza in categoria "NEREVIZUIBILI", adica in expresia unui cuvant care nu exista in DEX, deci care nu poate fi folosit in justitie impotriva celor care au pus la cale aceasta marsavie, fara comparatie in lumea moderna. Doctorii, medicii care participa la astfel de "REVIZUIRI" pot fi comparati, in opinia mea cu doctorii nazisti din lagarele de exterminare. Ei verifica niste decizii ale unor colegi de breasla, declarand la final daca acestia au avut sau nu dreptate in decizia data initial, recte doctorii reviziuesc de fapt alti doctori nu starea unui om cu dizabilitati. Daca aceste revizii s-ar intampla o singura data, daca doctorii intruniti intr-o comisie de 7-9 membrii ar decide o singura data si definitiv in favoarea persoanei cu dizabilitati, mai treaca mearga, dar cand aceste persoane, pentru ca sunt zeci de mii de romani, sunt tarati, batjocoriti prin tot felul de comisii doar pentru a "STIMULA" si sustine acest sistem de sluji, generator de mici avantaje pecuniare, extrem de rusinoase, in opinia mea, cred ca este timpul ca cineva, din Romania sau UE sa priveasca cu atentie asupra acestui subiect, a acestui cuvant "NEREVIZUIBIL". Avocatul poporului, onorabilul Ciorbea, ar trebui sa se intrebe daca este ceva normal ca acest cuvant inexistent in DEX sa poata fi folosit pentru HARTUIREA unor romani care n-au nicio vina ca au scleroza in placi, cancer in faza terminala, 70% din plamani sau 50% din ficat etc. ca nu merita sa fie bataia de joc a unui SISTEM care se multumeste sa "ciupeasca" si putinul "seu" de pe "vita" bolnava pe cale de a fi sacrificata, pentru ca consuma mai mult decat produce.
Marduk
Ploua de 5-6 zile, e inorat si o ceata acopera dealurile din jurul cabanei. Am pierdut si eclipsa, sfarsitul lumii n-a venit nici de data asta, desi nu-l asteptam. N-am simtit nici saltul pe care ar fi trebuit sa-l facem cu totii intr-o alta dimensiune spirituala, dar cine stie poate ca nu fac parte dintre cei alesi sa simta acest salt. Trecerea asta brusca de la vara la toamna, ma deprima. Unii zic ca toamna va fi lunga, ca trebuie sa ne obisnuim cu 2 anotimpuri, vara si toamna cu episoade scurte de iarna crunta, atunci de ce ne mai trebuie cauciucuri de iarna? doar pentru ca se fabrica? La albine nu pot inca sa umblu din cauza ploii, iar calatoria asta in UK mi-a rapit placerea de a le ura "inimioarelor" zburatoare, drum bun catre Africa. Am auzit ca nemernicii aia de maltezi prind cintezele la intoarcerea din Africa, cu plase, apoi fac din aceste "inimioare" diverse delicatese culinare. Maltezii au sustinut ca asta este un obicei si ca UE trebuie sa respecte obiceiurile, traditiile, probabil c-au avut in minte traditia romanilor cu taiatul porcului de Craciun si al mielului de Pasti. Totusi daca dintr-un porc poti sa mananci ceva consistent, satios, ma gandesc ce mancaruri or face maltezii din "inimioarele" zburatoare, trebuie sa prinda zeci de mii de astfel de "inimioare" ca sa sature toti maltezii. Ce ti-e si cu obiceiurile astea! unii nu vor sa renunte nici in ruptul capului la ele si ma gandesc serios ca de aici au plecat unele conflicte ale acestei specii, obiceiurile. Daca pentru unii a manca ciorba de cinteze, reprezinta un rafinament, altora le repugna doar ideea de a prinde "inimioarele" cu pricina, in schimb altii n-ar pune gura pe porc considerandu-l spurcat, nesanatos afurisandu-i pe consumatorii de bacon din toata lumea. Asta este lumea in care traim, ceea ce e bun pentru unii, e rau pentru altii, iar UE vrea sa ne multumeasca pe toti, uitand ce-a patit Babilonul, unde se zice ca totul a plecat de la graiul omenesc nu de la obiceiurile, culinare sau religioase.
Marduk
Acum ca NASA a gasit apa pe Marte, ma intreb daca disputa, intre "triburile" acestei planete, va continua si pe Marte! O sa revendice NASA planeta Marte in numele USA sau in numele umanitatii?
Marduk
Am un amic, nu-i zic numele ca-i becher, caruia i-a pus Dumnezeu mana-n cap. "A prins" cum s-ar zice pe romaneste niste cursuri sponsorizate de UE. In fiecare zi omul se duce la cursuri, invata, primeste o masa, o sticla de apa iar la sfarsit, daca trece de exemen ia si niste bani, asa ca o prima c-a acceptat sa faca un efort suplimentar cu aceste cursuri, cere poate il vor ajuta in activitatea sa de mai tarziu. Pana aici n-ar fi nimic interesant, un om, niste cursuri, mancare, apa, si bani, daca voi continua or sa zica unii ca bat campii sau ca sunt carcotas. Dupa ce-am discutat cu amicul, care mi-a dezvaluit ca aceste cursuri nu s-ar face fara stirea forurilor de conducere, recte ministere, directii, sindicate etc. am aflat ca la aceasta data se desfasoara o multime de astfel de cursuri prin toata tara, unii invata sa taie lemne, altii sa sparga pietre, sa fie amabili, sa nu injure cu gura plina etc. Lasand la o parte faptul, zic eu, ca la aceste cursuri se vehiculeaza o multime de bani, n-am de unde sa stiu exact sumele, desi ar fi interesant de stiut, apoi ca roman sadea de ce m-ar interesa, ca doar sunt de la coana Europa, sau ca imediat ce au demarat cursurile au fost puse pe picioare afaceri "tovarasesti" extrapartinice. Unul cu mancarea, altul cu apa, altul cu tiparitul, cu locul in care se tin cursurile etc. In "invarteala" asta logistica, unde toata lumea pare sa castige, conform unei proceduri capitaliste win-win, in care eu nu cred, ceva ce pentru unii ar parea nesemnificativ, mi-a atras atentia. Anume, apa de izvor imbuteliata, o banala sticla de apa, pe care cursanti o primesc, ca sa-si potoleasca setea dupa orele de curs. De ce apa si nu mancarea? Ei bine apa cu pricina nu este produsa in Romania, desi ar putea, pentru ca exista zeci de izvoare si tot atatea companii care imbuteliaza apa. Eu am crezut initial ca apa este produsa in UE, doar banii pentru cursuri vin de acolo si conform win-win, cineva din UE trebuia sa castige si el ceva banuti din acest efort comunitar de scolire a romanilor, poate viitori someri dar scoliti. Banala apa este produsa intr-o tara care face legatura intre orient si occident, nu c-as avea ceva cu tara respectiva, dar curios din fire am gustat si eu din licoarea respectiva, bine inteles dupa ce am citit cu atentie eticheta. Dupa degustarea respectiva, mi-a ramas o urma de intrebare, ce-are turcu cu aceste cursuri, de-a intrat si el in morisca asta win-win comunitara?
Marduk
Pentru unii ie prea greu la puscarie, moncher, motiv pentru care s-a enventat arestul la domiciliu, al respectivului desigur. Nu ca as avea ceva cu aceasta procedura democratica, umana as putea zice, dar parca unii sunt mai idreptatiti ca altii, de aceea voi sa ma aplec asupra acestui caz, baiat fin de cartier, merita complezenta domnu doctor, ca doar n-a furat ca alde conu Nastase meleoane, a luat si acolo de-o friptura la Monaco. In aceasta tarisoara de la marginea imperiilor, pe care unii istorici o cred plina de venetici sau corcituri, in care n-a mai ramas nici un dac sau roman autentic, traieste o natie, dar mai bine ar fi sa-i zic specie, de romani care se cred mai presus de orice. Cand fac aceste afirmatii va asigur ca stiu de ce vorbesc, desi unii ar pute crede ca sunt baut sau ca habar nu am. Indivizii astia, asemeni lui Oprescu, Oprea (or avea legatura oprelistile astea) si multi altii ca ei, au impresia ca pot face ce vor din plamadeala asta mamaligoasa a acestui neam. Eu crez ca astfel de indivizi se inseala, din doua motive, pe care le-am invatat de la matusa mea, Dumnezeu s-o odihneasca, care-mi zicea ca: daca vrei sa iasa mamaliga buna trebuie sa controlezi si focul si invarteala, dar mai ales la sfarsit sa nu uiti de sfanta cruce. Nu stiu de ce am fost intodeauna de acord atat cu controlul focului cat si cu invarteala, dar n-am inteles ce-i cu sfanta cruce, care-i rolul ei in calitatea unei mamaligi bune. Dar sa revenim la domnu doctor, imi plce sa-i zic asa, ca se pronunta in varful buzelor, domnia sa, din cate stiu, are porecla de "buzita", dar cred ca nu conteaza o porecla asa cum nu conteaza efortul, sustinerea domniei sale de a organiza si moderniza centrul de vanzari de flori din fata spitalului universitar. O fi avand omul placerea florilor, i-o placea mirosul caracteristic al bursei de flori de la Amsterdam, desi zic eu ca la mijloc e altceva. Nu pot sa crez ca Oprescu a fost atat de prost incat sa greseasca, sa puna botul, copilareste pentru o suma atat de mica, sigur e vorba de altceva, atat mituirea edilului sef cat si in arestul sau la domiciliu care vin, parca la unison, cu condamnarea unui clan ce a avut curajul sa-l infrunte chiar pe seful statului. Sa fie vreo potrivire, ce sa zic!? dar mie mi se pare ca are legatura, asa ca o invatatura de minte, pentru romanii care s-au lasat "pentrati" de intelighentia rroma si mijlocele sale de a controla si profita de societatea subterana, o societate paralela care face afaceri frumoase din lacomia si viciile unora sau altora. Da cine stie, s-ar putea sa ma insel, desi sper ca realitatea sa-mi dea dreptate si ca in cele din urma normalitatea sa castige in fata "realitatii induse" de lacomie, interese si bani.
Marduk
3 zile de doliu national! asta au decis conducatorii acestui neam, pentru tragedia de la clubul "Colectiv". De ce nu 5, 7 10, 20...? 3 zile dupa care ce va urma? ne vom curata toti de mizeria stransa timp de 25 de ani in aceasta groapa vetusta, numita de unii, societatea romaneasca postdecembrista, democratia originala!?
Vom face dus cu putin sampon, sapun si gata am iesit cu totii curati din baia nationala? Acest tragic eveniment mi-a demonstrat ca romanii nu vor sa apeleze la introspectiva, la cautare a raului si mizeriei morale, sociale, in interiorul fiecaruia dintre noi. Ne-am aruncat din nou, a cata oara in ultimii 25 de ani, unii asupra altora, ne-am despartit in tabere, rockeri, credinciosi, politicieni, interlopi, cetateni, merituosi, nemerituosi, patroni, consumatorii, ONG-uri, functionari etc. toti membrii ai aceluiasi popor, toti plini de intentii bune, nevinovati sau vinovati, culti sau inculti intreaga societate a vrut, a avut, ceva de spus despre tragedia petrecuta intr-o spelunca (club) din Romania, unde se gaseste alcool ieftin, fete, distractie, revolta, ambianta, idei comune etc. un loc in care oamenii care impartasesc aceleasi idei se aduna sa asculte muzica preferata, sa dezbata, sa comunice fiecare in felul sau. Un loc in care se simteau parte a tribului si pe care ceilalti, indifernt de opinie, trebuiau sa-l respecte.
Nu vreau sa reiau tematica subiectului, acolo in "etuva" aia au murit oameni, care ar fi putut sa supravietuiasca daca s-ar fi respectat reguli elementare de prevenire a incendiilor, daca in acest "proiect" n-ar fi aparut cativa "dorei", fripturisti care pentru o placinta si o bere, n-ar fi semnat ca primarele, documentatia de functionare a "clubului" respectiv. CLUB, cand auzi cuvantul asta, care are oarece rezonanta, ai crede ca este vorba de ceva ce vedem prin filmele americane, ceva sigur, unde te duci, bei ceva, asculti muzica buna, dansezi, socializezi etc.
Dupa tragedie, au aparut fel de fel de discutii, ipoteze, resemnari, revolte etc. unii au zis ca trebuie verificate toate aceste cluburi, altii ca vor fi inchise toate cluburile, unii patroni s-au oferit sa-si inchida afacerile din cluburi, poate din solidaritate, poate de frica etc.
Eu nu-i cred nici pe unii nici pe altii, cluburile, barurile, restaurantele, alimentatia publica, in general, produce bani, multi bani.
Cum sa renunti la o astfel de afacere, din care banii se scurg ca dintr-un izvor, unde o bere costa cat o sampanie din supermarket? E o "valurile" ordinara, cum ar zice un forumist. Nu mai vorbesc ca toate aceste afaceri, sunt o sursa de venit pentru lumea interlopa, unde promiscuitatea se impleteste cu legalitatea, o capra de muls pentru cel mai marunt functionar al administratiei, o masa bogata pentru fripturistii de sector. E o utopie sa crezi ca maine toti vor inchide afacerile de acest gen, din cauza acestei tragedii, ajungi sa crezi ca de fapt e doar o publicitate mascata.
Normal ar fi ca cei care detin astfel de afaceri sa apara cu declaratii, prin care sa recunoasca erorile din sistem, sa-si asume responsabilitate si sa aduca cluburile, afacerile, la un nivel de siguranta care sa inlature frica, neincrederea generata de aceasta tragedie. Au aparut patroni care au zis ca inchid afacerile, ca sistemul este asa si pe dincolo, ca nu se merita etc. autoritatile s-au dat la fund, ascunzandu-se in "bradisul" legislativ, inspectorii au ramas cu pieptul dezgolit si burtile pline de fripturile primite pentru a inchde ochii fata de nerespectarea legilor, alea asa cum sunt, BOR s-a umplut de penibil lasand ca barfa babelor sa faca clara decizia divina in acest caz, legat oarecum de diavol. Guvernatii au cautat capitalul politic, la flacara lumanarilor, sanatatea si-a tras partea ei de glorie etc. N-am auzit pe nimeni sa vorbeasca de vina colectiva, a noastra a tuturor celor care se intampla sa traim in aceasta regiune a Europei, numita Romania. Multi s-au prezentat sa doneze sange, altii, se spune, ca au buzunarit victimele, pompierii au venit tarziu, doctorii au fost prea putini, preotii si cioclii si-au zis ca e ceva de castigat, taximetristii si vanzatorii de candele neautorizati de patriarhie si-au rotunjit castigurile etc. Dorinta de a impartii vina colectiva poate fi o reactie in fata dorintei da a supravietui ca individ, dar daca vom continua sa face impartirea vinei colective, vom gasi intodeauna langa noi o scuza, un individ pe care sa-l acuzam ca n-a facut ceea ce trebuia. Eu cred ca fiecare roman, pentru a invata ceva din aceasta tragedie, trebuie sa se uite in sufletul sau, sa-si analizeze activitatea, atitudinea, rolul si locul sau in aceasta societate, inainte de a arunca orice acuzatie asupra oricui, trebuie sa vedem unde am gresit noi, romanii, indivizii acestei societati profund corupte, mostenitori ai unei coruptii etatizate de comunism. Coruptia este o boala, un virus care afecteaza intreaga societate romaneasca, iar consecintele acestui virus le vedem la tot pasul, devenind oarecum imuni la aceasta infestare, traim intr-un mediu impropriu vietii normale un loc in care anormalitatea a ajuns normalitate, in care "ciobanii" prosti si idioti, datorita lacomiei lor, profita mai mult decat poate sa le ofere turma.
Am ajuns intr-un moment in care turma, nu mai vede o salvare in "ciobanii" sai, bezmetica se arunca in "prapastie" doar pentru a scapa de "raia" indusa de "ciobani". Nici macar cainii nu mai cred in deciziile "ciobanilor", magarul a fost sacrificat, berbecii sunt nauci, singura, miorita se gandeste la salvarea turmei, dar nu stie incotro s-o apuce.

http://www.evz.ro/asistenta-care-a-povesti...-jurnalist.html
http://www.evz.ro/patronul-de-la-expirat-s...si-pe-mine.html
http://www.evz.ro/scrisoare-pentru-preafer...-incalzite.html
http://adevarul.ro/news/politica/aurelian-...fdd8/index.html
http://www.timesnewroman.ro/life-death/zec...ia-din-colectiv
Marduk
Zilele trecute am fost in nordul Moldovei, prin Bucovina. Am avut de rezolvat ceva probleme funciare, ramase in "conservare"de vreo 10 ani. Orasele, comunele, satele s-au mai schimbat, Suceava este un oras de provincie, care mie mi s-a parut foarte aglomerat. Desigur pentru o resedinta de judet, ar trebui sa existe oarece activitate, dar totusi mie mi-a parut ca "agitatia" este prea mare, peste masura mai ales in zona mall-lui. Multe masini, circulatie ingreunata, magazine etc. mai pe scurt dezvoltare, dar nu o dezvoltare armonioasa, echilibrata, asa cum am vazut prin orasele din occident, e o invalmaseala conceptii, de culori, stiluri etc. care oboseste calatorul, turistul. Daca orasele, comunele, infrastructura s-au schimbat, oamenii au ramas la fel, prin comuna in care am avut de rezolvat problema funciara, primarul a ramas neschimbat, "functionarii" de la primarie, parca ar trai intr-o familie care mostenesc posturile de la o generatie la alta. Desi situatia funciara ar trebui sa fie destul de clara, cu atatea proiecte guvernamentale si europene, localizare prin satelit, registru agricol, carte funciara etc. la primaria respectiva in biroul in care trebuia sa existe macar un calculator, conectat la o baza de date centralizata a M. Agriculturii, CJ, RA, Cadastru etc. nu exista nimic, doar registre si dosare pe care "functionarii" le parcurg in vederea identificarii suprafetelor agricole. Pe unul din pereti era o "harta", fotografie facuta din avion sau satelit care incerca cat de cat sa arate cam care ar fi repartizarea terenurilor agricole. Am incercat sa inteleg ceva din fotografia respectiva dar un inginer mi-a zis ca nu mai este de actualitate, M-am tot intrebat de ce toata aceasta debandada, de ce lipsesc instrumentele moderne prin care orice propietar sa-si identifice corect suprafetele de teren. Am discutat cu arendasul, cautand raspunsuri, nici el nu era multumit de starea de lucruri din agricultura, din domeniul funciar, al reprezentarii fizice a terenurilor. Mi-a explicat ca foarte multe loturi de teren se suprapun unele peste altele, ca reprezentantii APIA refuza atribuirea indemnizatiilor din aceasta cauza, ca EXISTA FOARTE MULT TEREN FARA PROPRIETARI, ramas fie in urma mortii proprietarilor fara urmasi, fie mostenitorii n-au stiut ca au o bucata de teren agricol etc. De tot acest teren, existent fizic, profita "smecherii" locali, care cunosc foarte bine situatia, il cultiva si produc ilegal si neimpozabil sute, mii de tone de porumb, soia, sfecla etc. Din cate stiu exista o institutie ADS, care ar trebui sa cunoasca precis aceasta situatie, iar statul ar trebui sa revendice orice suprafata de teren ramasa fara proprietari, atat de facto cat si de jure, terenuri pe care ar trbui apoi sa le explateze in numele statului prin arendare, vanzare etc. Am remarcat, cel putin local, ca exista un interes major ca acesta "brambureala" sa fie intretinuta voit, desi uneori, cand cineva remarca vreo "greseala", vina este aruncata pe sistem. Ca n-avem instrumente, ca legea este ambigua, ca terenul l-a lucrat a lu cutare din mosi stramosi si trebuie sa fie al lui etc. O cardasie generala bazata pe cumetrii si relatii subjuga si exploateaza ce-a mai mare parte din terenurile agricole nerevendicate. Ani de zile, pana la arendare, terenul meu a fost arat, insamnatat si cules de niste indivizi pe care nu-i cunosc, de care n-am auzit, dar care au considerat ca pamantul este al lor. Arendasul cu titlul de proprietate in mana a avut dispute serioase, imbranceli, injuraturi, politie cu acesti indivizi care se facusera stapani pe un teren pe care eu nu-l puteam gestiona din varii motive. Oare cate terenuri or fi in aceasta situatie in Romania? cine sunt cei care profita de pe urma acestui mod mafiot de a beneficia de roadele unui teren care nu le apartine de drept? cand va intra Romania rurala in epoca IT? in care sa ajunga si acolo la "functionarii" din primarie un GPS prin care cu ajutorul unor coordonate sa se delimiteze clar fiecare teren, al cui este si cine il mosteneste sau daca mai are proprietari. Eu vad in toate aceste cazuri, o retea mafiota la nivel national, intretinuta prin firele nevazute ale fostelor cadre de "nadejde" ale PCR sau ale urmasilor acestora, prin cine stie cate primarii din orase si comune. Toti acesti mafioti isi cunosc bine interesele si le apara facand pe nestiutorii dand vina pe sistem. Sunt convins ca datorita castigurilor mari nici un om, tanar care ar vrea sa puna ordine in sistem, n-ar reusi, pentru ca i-ar fi anihilata orice initiativa, ar fi "sufocat" de acesti nemernici care se fac ca muncesc din greu in folosul cetatenilor, cand de fapt ei pazesc o avutie ce le aduce profit an de an, cum sa piarda controlul asupra acestor resurse?

In calatoria mea, am trecut si prin secuime, asa m-a dus drumul pe care l-am ales. Am dormit o noapte intr-o pensiune din Tg. Secuiesc 55 lei un pat, desi pe afis scria 35 de lei un pat, iam zis secuiului sa nu-mi mai bage pe nimeni in camera, avea 2 paturi si atunci probabil s-a gandit sa-mi faca o "reducere". Dimineata am cautat ceva de mancare, in centru totul se deschide la ora 9:00, dar la 9:00 nu gaseai nimic, toti abia incepeau sa se trezeasca, ospatarii si barmanii isi beau cafeaua la o tigara, parca era un tablou cu angajati romani nu secui, asa ca nimeni n-avea timp de un calator grabit. Toti cu care am intrat in discutie sau pe care -i-am intrebat ceva mi-au raspuns in limita bunului simt, in romaneste, mi-au dat detalii etc. Am plecat din secuime cu o impresie buna, desi n-am reusit sa mananc micul dejun, si nici n-am vazut ceea ce speram sa gasesc in secuime, un hotel pentru insecte.



Nu pot decat sa-i felicit pe unguri pentru ideea asta nastrusnica, in acelasi timp le spun din nou romanilor sa fie atenti la unguri, ca au ce invata. N-am stat mult in secuime, dar pot sa spun ca m-am simtit bine, era cald, senin iar secuii isi vedeau linistiti de treburile lor, la fiecare 5-7 case, cartofii, ceapa, kurtos colac si paine secuiasca, sunt prezentate frumos in fata casei respective. In opinia mea, ungurii si secuii au inteles mai bine ca romanii ce inseamna sa fi CETATEAN EUROPEAN, sa profiti de "darurile" europenilor.
Marduk
Sunt inca soacat de atentatele de la Paris. N-am fost in Franta, mi-as dori sa ajung in aceasta viata, sa vad orasul luminilor, sa vad daca se potriveste cu ceea ce am citit despre acest oras, aceasta tara in care s-au plamadit libertatile civilizatiei moderne in care se intampla sa traim azi. Inca nu reusesc sa-mi revin din indignarea ce ma macina, la gandul ca o multime de oameni care s-au iubit, si cine stie poate se mai iubesc, s-au dus intr-o seara romanitca din viata lor sa ia o cina la Paris, sa savureze un pahar de vin, privindu-se dragastos ca in filmele artistice, au avut parte de o moarte brusca, nemeritata. Niste actori ai acestei lumi, indragostiti de visurile lor despre Parisul iubirilor de orice fel, au fost sacrificati pe altarul unei religii, civilizatii absurde, nemiloasa. Visele s-au sfarsit in sunetul sec al AKM-rilor si scurgerea sangelui nevinovat pe dalele reci ale strazilor, construite pentru a primi mersul tandru al indragostitilor nu furisarea lasa, perfida a terorismului islamist. Cine urmeaza? ce popor european isi astepta martiriul in fata calailor acestui secol? Cat mai poate rabda Europa in numele umanismului, slaba reactie a celor care spun ca islamul este o religie a iubirii, care nu permite asasinatul, dar ii face martiri pe ucigasi? Eu ca european nu pot decat sa pun o intrebare tuturor musulmanilor din lumea intreaga: CE VREA ISLAMUL DE LA EUROPA? Daca islamul nu este in stare sa se adapteze civilizatiei europene, n-are decat sa-si ia moscheile si sa plece in pustiul din care s-a nascut. Vreau sa vad o reactie clara din partea musulmanilor moderati, fata de aceste asasinate, vreau ca toti umanistii si ulatraliberali sa taca in fata acestor monstruozitati, sa nu mai gaseasca afirmatii absurde pentru a scuza URA care se naste in fiecare zi de rugaciune a musulmanilor, demonizati, transformati de zicerile unor imami turbati, din musulmani moderati in musulmani teroristi, pregatiti sa devina martiri, pentru ca islamul sa devina singura religie dominanta in Europa. Oricat as incerca sa inteleg, nu-mi pot explica modul, procesul mental, prin care un islamist se poate schimba "peste noapte" dintr-un cetatean, poate model pe strada sau blocul sau, intr-un criminal religios pregatit sa ucida fara pic de remuscare oameni nevinovati. Ce versete satanice din Coran poate transforma un individ in asemenea hal incat sa-l pregateasca pentru sacrificiul suprem, doar din dorinta de a lua cu el cat mai multi necrediciosi?
Marduk
Se infiripa in mintea mea o "directie", catre care observ ca se indreapta "cugetul romanesc". Incerc sa gasesc o cale de unire a acestor "incercari" al lui Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu, Lucian Boia, Dan Alexe si multi altii (fara a diminua rolul si importanta acestora in acest proces), ca fiind "stropii" acelui terci ce sar din mamaliga primara, ce par ca nu vor sa faca parte din "fierberea comuna" (viitoarea mamaliga vartoasa) stropindu-ne din cand in cand cu "fierbinteala" cugetarilor lor, peste degetele incrancenate, concentrate, in a tine mamaliga sub control. Pentru a mentine aceasta linie gastronomica, conceputa ca o mamaliga traditionala, vad in aceste pozitii, scrieri, cuvantari etc. o incercare de a transforma mamaliga banala, intr-un desert, o prajitura, ceva fin care ar trebui sa schimbe pozitia slaninii, branzei, fasolei, micilor, cefei etc. ( la bauturi nu ma mai gandesc) atat de prezente in mintea romanilor. In prelegerea lui Andrei Plesu am remarcat ca omul are o problema cu "political correctness" mai pe romaneste: corectitudinea politica. Nu pot decat sa fiu de acord cu Andrei Plesu, nu din motivatii rasiste, xenofobe, cum ar fi tentati sa creada unii, ci din credinta ca orice om ar putea sa se simta discriminat la un moment dat, motiv pentru care propun transformarea acestui termen, discriminare, intr-un termen general care sa defineasca discriminarea fata de modul in care un individ, vrea sa gandeasca si sa traiasca, fara ai afecta pe cei din jurul sau, far a se face remarcat, socant, urmarit, scos in evidenta etc. Eu cred ca orice individ are dreptul sa gandeasca sa traiasca asa cum ii dicteaza propria constiinta, pregatire etc. cu o singura conditie, respectul fata de celalalt, de modul in care "celalalt" vrea sa gandeasca, sa traiasca, fara a deranja pe nimeni cu modul sau de a trai. Fara beneficii sau restrictii din partea societatii, religiei, fara impuneri de orice fel, doar respect fata de dreptul la a-si trai viata asa cum crede de cuvinta.

"In numele mincinosului “respect” pentru credințele idioate ale celuilalt ni se ronțăie zilnic, tot mai mult libertatea, iar un drept fundamental trebuie să rămână acela de a-i ironiza pe tâmpiți și pe sectanții cu credințele idioate de toate felurile." (D.A.)

E usor sa ironizezi, dar e greu sa accepti ironizarea. Totul depinde de nivelul, "starea" la care a ajuns un individ, pentru a intelege ironia, a o accepta ca pe un sfat in a-si corecta comportamentul.
Marduk
Azi, ca in fiecare dimineata, am citit presa. La un moment dat am vazut un articol despre mesajul USA catre romani, cu ocazia sarbatorii nationale. Mi-ar fi placut ca macar azi, acest mesaj sa fie transmis de B.H. Obama, presedintele USA, nu de "vizirul" John Kerry. Dar eu ca roman invatat cu modestia, supusenia nu pot decat sa ma gandesc ca poate acesta este protocolul Casei Albe, al democratiei americane etc. Totusi o intrebare ramane in mintea mea: de ce presedintele USA transmite personal astfel de mesaje altor tari precum Germania, Franta, UK, Jopnia, China etc. Poate ca presedintele USA nu transmite astfel de mesaje nici Bulgariei, Croatiei, Cehiei, Poloniei Laosului etc. deci ar trebui, ca roman, sa inteleg ca protocolul american nu-l lasa pe B.H Obama sa ne transmita el insusi, un mesaj de felicitare de ziua noastra nationala, ca exista o ierarhizare a tarilor care merita ca acest tip de mesaj sa fie transmis unora sau altora. Nu ma afecteaza prea mult faptul ca John Kerry ne-a transmis mesajul si nu B.H. Obama, ceea ce ma deranjaza este acest protocol care ierarhizeaza statele lumii conform unei logici care-mi scapa. Dar poate ca B.H. Obama, desi o fi vrut sa ne transmita acest mesaj, n-a avut timp, o fi fost prins in aceste zile cu alte treburi mai importante, pe terenul de golf, sau la cine stie ce eveniment american. Dar mai am o speranta, daca B.H. Obama nu si-a gasit timp sa ne transmita un mesaj de felicitare, poate ca o sa-si faca timp pentru asta V. Putin, sau macar sultanul Recep Tayyip Erdogan sa ne bage in seama cu aceasta ocazie.
exergy33
Nu o fi cumva si din cauza ca Iohannis a renuntat la receptia oficiala cu prilejul zilei nationale ? rolleyes.gif
Marduk
In acest caz o sa primeasca felicitarile conu Tariceanu, ca el a facut bayram la Casa Poporului.
Marduk
Azi m-am intrebat ce atata zarva cu cainii ciobanilor, de ce sunt ciobanii suparati ca statul nu le mai da voie sa detina mai mult de 1-3 caini pe langa oi. Cum stiu ca romanu-i cioban de veacuri iar cainii sai au devenit personaje mioritice, m-am intrebat de ce parlamentul, adica reprezentantii ciobanilor din aceasta tara, vrea ca stanele sa ramana prada lupilor. Noroc cu un parlamentar care a iesit c-o declaratie ce m-a dumirit. Parlamentarul de care vorbesc, nu merita sa-i dau numele, a spus clar ca parlamentul reprezinta puterea, deci merita sa aiba pensii speciale. Asa ca am tras concluzia ca in timp ce ciobanii si unii cetatenii simpatizanti ai acestora, fie iubitori de caini de mioare sau de branza protesteaza in strada, LUPII din parlament voteaza legi speciale pentru pensii speciale, fara sa le pese de CAINII din strada.
Marduk
Am auzit prin targ pe unii discutand de necesitatea unei "resetari" a civilizatiei, motivul? datoriile prea mari acumulate. Ce m-a facut sa dau atentie acestei "resetari" a fost modul in care vedeau unii procesul resetari, direct, la obiect, fara regrete, fara mustrari etc. solutia, UN NOU RAZBOI MONDIAL. I-am intrebat pe cativa daca au habar ce presupune un razboi mondial, daca beligerantii vor avea puterea, vointa sa se limiteze doar la folosirea armamentului clasic, tactica, strategie, victime, pierderi materiale etc. Unii dintre idiotii, pentru ca nu pot sa-i numesc altfel, cu care mi-am gasit sa vorbesc, habar nu aveau ce s-ar intampla daca maine s-ar declansa o confruntare mondiala, sau chiar una regionala intre doua tari care poseda arme nucleare, spre exemplu India si Pakistan. Ma tot intreb cum de ajung sa gandeasca astfel niste oameni total dependenti de supermarket-uri, de mall-uri, de civilizatia IT, de comunicatii etc. fara sa ia in calcul ca din momentul declansarii unui astfel de conflict, totul, dar totul, normalitatea asa cum o cunoastem, s-ar transforma brusc intr-un cosmar. Unii dintre sustinatorii acestei "resetari" habar nu au sa tina o sapa in mana, sa ingrijeasca o gradina, sa cresca un animal etc. cum ar supravietui unei lumi resetate in care nu mai exista supermarket? in care n-ar mai avea apa curenta, energie electrica, haine, mancare etc.? Le-am spus ca in urma unui astfel de conflict, planeta pe care traim si pe care o folosim excesiv, s-ar putea sa intre intr-o "era" glaciara, ca oamenii vor fi nevoiti sa traiasca ca animalele sub pamant, in subsolurile blocurilor sau in grote, prin paduri etc. Pentru sustinatorii resetarii, acest conflict ar trebui sa fie o operatie simpla, rapida, de genul celei pe care o faci asupra unei tablete sau al unui calculator, apesi un buton si gata, totul revine la normal in cateva secunde. In loc sa ne gandim la redistribuirea bogatiilor, la incalzirea globala, la cresterea nivelului de trai a tarilor sarace, la educatie, la eliminarea saraciei, la investitii in tehnologiile eco, bio etc. Indivizii astia se gandesc sa reseteze planeta, civilizatia, uitand pur si simplu ca s-ar putea ca la un moment dat, planeta sa reseteze civilizatia umana, printr-o eruptie a vreunui supervulcan, o ciocnire cu vreun asteroid sau comete, o explozie a unei supernove etc.
exergy33
QUOTE(Marduk @ 15 Dec 2015, 06:27 PM) *
Asa ca am tras concluzia ca in timp ce ciobanii si unii cetatenii simpatizanti ai acestora, fie iubitori de caini de mioare sau de branza protesteaza in strada, LUPII din parlament voteaza legi speciale pentru pensii speciale, fara sa le pese de CAINII din strada.

Din pacate tind sa cred ca actiunea aceasta neobisnuita ce la prima vedere ar avea legatura cu numarul de caini si pasunatul oilor nu reprezinta decat o manevra de a inlatura atentia opiniei publice vizavi de votarea pensiilor speciale pentru parlamentari.
Mi-a atras atentia si faptul ca majoritatea ciobanilor veniti in Bucuresti erau din Muntenia si Oltenia, plus cativa din Transilvania, insa nu am reperat nici unul din Bucovina, Moldova (Bacau, Piatra Neamt, Vrancea) sau Maramures si Tara Oasului.

Ma insel cumva?
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 17 Dec 2015, 06:02 PM) *
....Ma insel cumva?

Posibil sa fi fost o diversiune, mai ales ca printre manifestanti s-au aflat si cativa "oameni de bine" fosti securisti, transformati de "revolutia" din '89, din ciobani de oameni in ciobani de oi. N-am inteles prea bine rolul lui Nini Sapunaru in afacerea asta mioritica cu vanatori, ciobani, caini si oi. Ce pot sa spun despre acesti caini, este ca in zona mea am vazut in padure caprioare alergate de caini semisalbaticiti, care nu aveau jujeu, deci acest fenomen exista, parte din vina ciobanilor care nu selecteaza cainii corect, iar pe cei care nu-i mai vor ii lasa prin paduri, parte din vina taranilor care nu-si sterilizeaza catelele etc. Corect, in opinia mea, ar fi ca numarul cainilor sa fie limitat, nu la 1-3 ci la un numar convenabil pentru ciobani dar conditiile de crestere, inmultire si pastrare a acestor caini sa fie clar specificat in lege. Cat despre pensiile nesimtite si cresterile salariale ce sa mai zic, mi-e rusine de declaratiile unor parlamentari si politicieni care incearca sa justifice aceste "pomeni" politice.
Marduk
Sunt scarbit de ceea ce se intampla la tembeliziuni in aceste zile cu scandalul "amoros" intre domnul Borcea si domnisoara Pelinel, care mie nu mi se pare decat un scenariu idiot, care-i oferea domnului Borcea o aura de "zimbru" comunal grav bolnav de inima. Daca n-as fi un fan a lui nenea Iancu, cred ca as face "infract", dar sunt pregatit sa vaz altele si mai dihai. Ma gandesc ca slusbasii tembeliziunilor si jurnalelor nu mai au "argumente" motiv pentru care cauta sa ofere "pulimii" in loc de "paine si circ", cozonac si circ. Mie sila de lupta asta mediatica, exploatata la maxim de cei care vor sa creeze realitatea cu orice pret, sa manipuleze aceste minti bolnave, ce cauta cu orice pret senzationalul.
Marduk
Am aflat azi ca in Germaina are loc un campionat mondial la aruncat brazi. Mi-as fi dorit din partea nemtilor un campionat mondial de sadit brazi, dar se pare ca nemtii, europenii, prefera sa-si demonstreze aptitudinile sportive cu ajutorul brazilor taiati, ca simbol pentru o sarbatoare religioasa, nasterea lui Isus. Condamnabil este ca dupa desfasurarea acestui "campionat", in care s-au desemnat castigatorii umani, brazii au fost arsi pur si simplu. Cat de greu este sa aduci in casa un brad intr-un ghiveci, iar dupa sarbatori, sa-i dai o sansa sa renasca sub razele soarelui, in loc sa-l arunci sau sa-l arzi? Nu e greu, eu am incercat si functioneaza. Salvati bradutii, ca simbol a continuitatii, chiar daca taiati mieii ca simbol al sacrificiului.
Cla
Nu-i adevarat, în Suedia se arunca brazii pe geam, în Germania nu.
Nu stiu care tâmpit a scris-o, dar s-au prins multi. E ca la Bugs Bunny, sau el se crede Popeye.
Cla
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2016, 06:10 PM) *
Salvati bradutii, ca simbol a continuitatii, chiar daca taiati mieii ca simbol al sacrificiului.


Sacrificiu pentru ce ? Pentru a taia mieii ? Nu e paradox? De Pasti cica e Renasterea si fiecare prost român omoara copii de oi si mai si bea o tuica de-asta, ca ce breaz a fost.
Marduk
Am fost la film, "The Revenant". Dorinta de razbunare, instinct de supravietuire, sacrificiu si multa violenta intr-un cuvant viata asa cum este in realitate, inca, in multe locuri pe aceasta planeta. Este primul film a lui Inarritu, pe care l-am vizionat. La Birdman, desi l-au dat la tembelizor, n-am rezistat pana la sfarsit, n-am reusit sa ma concentrez mi s-a parut plictisitor etc. dar acum mi-am propus sa-i acord mai multa atentie. Alejandro Gonzalez Inarritu reuseste sa transmita ceva ce rezenoneaza cu perceptia mea asupra acestei lumi. Este vorba in primul rand despre dorinta, puterea unor indivizi de a supravietui in orice conditii, fie pentru a duce la bun sfarsit o sarcina, fie pentru a se razbuna, pentru a salva o situatie etc. Am citit cateva cronici despre "The Revenant" in care autorii faceau trimitere la dorinta lui Inarritu de a arata genocidul amerindienilor. Am remarcat in unele secvente aceasta incercare, dar cred ca pe langa aceste aspecte, Inarritu dezvaluie individul, dovedeste, daca mai era nevoie, cat de nefasta poate fi lacomia oamenilor, cum se pot transforma niste europeni "civilizati" in indivizi mai salbatici decat amerindienii, definiti de europeni ca fiind salbatici. Pentru mine filmul descrie foarte bine latura animalica a fiecarui individ, educat sau nu, rapiditatea cu care unii indivizi se pot transforma din oameni pasnici in adevarate fiare, dominate doar de instinctul de supravietuire. Indivizii inclestati intr-o lupta, menita parca a alege la final, pe cel mai pregatit sa supravietuiasca. Desi toti sunt dotati cu arme, echipati, increzatori, ai crede ca toti vor reusi s-o scoata cumva la capat, intr-un final reusesc doar cei inzestrati sa supravietuiasca. Inarritu sparge, spiritul de echipa, lasand individul gol in fata primejdiilor, parca anume inventate pentru ai testa rezistenta, determinarea, instinctul, natura umana.
Marduk
Am cumparat in sfarsit, la insistentele consoartei, un produs, un supliment alimentar "revolutionar", recomandat pentru cei de varsta mea:
-regleaza colesterolul si trigliceridele
-reduce riscul afectiunilor cardiovasculare
-mentine tensiunea arteriala in limite normale
-reface necesarul de acizi grasi esentiali si de antioxidanti naturali
-etc.
N-am sa va spun numele produsului dintr-un motiv pe care unii il vor considera stupid, altii egoist etc. cert este ca motivul este cat se poate de eco. produsul contine un ulei extras dintr-o vietate care, face parte din baza intregului lant trofic din oceanul planetar, mai pe scurt cam tot ce misca prin oceane se hraneste cu aceasta vietate. Prin urmare daca toti ar incepe sa foloseasca acest supliment alimentar, ar creste cererea, s-ar pescui o cantitatea mai mare pentru a onora cererea, ar creste pretul etc. dar cel mai rau le-ar fi animalelor care se hranesc cu aceasta vietate. Motiv pentru care am decis sa fac doar o incercare, sa vaz daca chiar da rezultate, dupa care voi trece la produsele naturale traditionale, slanina, usturoi, palinca, vin rosu si din cand in cand niste sarmale sau miel la cuptor. Nu de altceva dar nu vreau sa fiu acuzat ca am contribuit la disparitia balenelor, doar ca sa traiesc cativa ani in plus poate pentru a prinde extintia acestei specii.
Marduk
Sunt un mare admirator al naturii umane, al modului in care umanii aleg sa-si traiasca viata pentru a-si indeplini visele, unele marete altele marunte. Sunt fascinat de realizarile arhitectonice ale acestei specii, de efortul comun, uneori similari cu activitatea dintr-un stup sau un musuroi de furnici, locuri in care aceste specii nu tin cont de pierderile cauzate de efortul respectiv ci doar de telul final, in acest caz, aurul. Cateva fotografii extraordinare din minele de aur braziliene ale anilor '80.



Marduk
De cand cu calvarul parintilor romani si copii lor, din Norvegia ma tot gandesc daca nu cumva si Anders Breivik, norvegianul care a ucis 77 de nevinovati, a beneficiat si el de "serviciile" si bunavointa Barnevernet??!! Sunt impotriva batailor administrate de unii parinti spre educarea copiilor lor. Dar de la o palma data la fund si o pedeapsa ca interzicerea televizorului tabletei sau calculatorului pana la interventia statului in familie, pentru a prelua copiii "abuzati" e o cale extrem de sinuoasa ca sa nu zic ciudata.

L.E.

Apropo de filorusul de Marduk.
Marduk
Zilele astea par ca niste clipe suspendate intre evenimente astrale. Nu stiu de ce dar nu ma incanta deloc situatia, starea in care se gaseste civilizatia umanilor la inceputul acestui an.
exergy33
QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2016, 11:38 AM) *
De cand cu calvarul parintilor romani si copii lor, din Norvegia ma tot gandesc daca nu cumva si Anders Breivik, norvegianul care a ucis 77 de nevinovati, a beneficiat si el de "serviciile" si bunavointa Barnevernet??!!

Nu are rost sa te gandesti daca nu cumva ... au spus cei de la Antena 3 ca e asa in urma informatiilor parvenite de la fratele lui Marius Bodnariu care a facut ample investigatii pe aceasta tema.
Marduk
Nu stiam asta! nu urmaresc Antenele. Dar mai mult ca sigur copiii sunt foarte afectati daca sunt luati de langa parintii naturali, oricat de bine intentionata ar fi interventia autoritatilor. Cred ca si copiii care nu traiesc in conditii civilizate cu parintii, nu sunt atat de bucurosi sa plece de langa familia lor, ma gandesc la unii romi nevoiasi sau la familiile cu probleme sociale grave, parinti alcoolici etc.
exergy33
Am gasit un articol interesant din care si citez dar si o informatie foarte interesanta. S-ar putea ca acest caz Bodnariu sa ascunda lucruri ce ar putea sa sustina existenta unor eventuale animozitati intre Ruth Bodnariu si fosta ei coleg/actuala functionara la protectia copilului cat si intre tatal lui Ruth si actuala conducere locala a institutiei in cauza.
QUOTE
Să luăm exemplul copiilor Bodnariu. De ce au fost separați cei cinci frați? Pentru că se pot “popula” trei noi familii cu ei: cinci timbre pe trei plicuri, nu? De ce au fost grupați copiii mai mari doi câte doi, de vârste apropiate, și de ce li s-a dat program diferit de vizitare de către părinți? Pentru că atașamentul față de familia lor biologică este în stadii diferite de formare, în funcție de vârstă: Eliana și Naomi au deja un atașament stabil (format deja de la 5-6 ani în sus), deci ele au trebuit separate complet de părinți, fără vizitare, fără conversații telefonice, fără cadouri. Ca urmare, telefoanele de câte 10 minute permise părinților au fost o mare concesie, făcută doar de dragul autorităților române. Acest lucru nu ar fi trebuit niciodată să se întâmple, dar s-a întâmplat, grație implicării tuturor celor care au ieșit în stradă, astfel că s-a aflat că a existat o scrisoare a fetelor, care a fost împiedicată să ajungă la părinți, iar una dintre fetițe a declarat: “Am crezut că urmează să muriți”. Ele nu ar fi trebuit niciodată să afle că părinții nu sunt morți deloc, ar fi trebuit să înceapă deja să își pună în mișcare mecanismele de reatașare la noua familie, conform Barnevernet.

Cu cei doi băieți, de 2 și 5 ani, Matei și Ioan, situația este și mai inumană: la această vârstă, teoria atașamentului susține că despărțirile repetate au efect de “consolidare a doliului”. Ca urmare, mama a fost lăsată să îi vadă periodic, ca ei să dezvolte agresivitate față de ea, și apoi să nu mai dorească să o vada, pentru ca așa spune teoria că trebuie să se întâmple.

Acesta este motivul pentru care unul dintre copii a întrebat: “Chiar a spus tati că îi este dor de mine?”. Cu cel mic, nu și-au bătut prea tare capul, i-au permis cu “generozitate” mamei să îl viziteze de două ori pe săptămână, fiindcă el nici nu va ști că a avut-o de mama pe Ruth, dacă va rămâne la Barnevernet.


Traiesc cu impresia ca in cazul acestor copii a fost ceva mai mult decat niste palme date la fund ocazional de catre tată.
Marduk
Interesant. Eu cred ca orice s-a intamplat in aceasta familie, exceptie facand pedepsele sadice, coji de nuca, babe de porumb, batai zdravene, infometare situatie paupera genarale, boli psihice etc. aceasta institutie nu trebuia sa ia copiii de la familie. Familia este caramida ce sta la baza societatii, decizia dezradacinarii unui copil, oricare ar fi motivul, trebuie analizata in profunzime pentru ca lasa sechele greu de tratat. Practic transforma copilul intr-un individ marcat de aceste intamplari, frustrari, trairi pe care le ascunde adanc, in subsolul mintii sale si care la un moment dat pot sa-l copleseasca, facandu-l sa reactioneze violent. Din ce am mai citit e posibil sa fie si o razbunare, conform unui scenariu si regii, ca in filmele scandinave.
Marduk
1 Martie 2016. O alta zi din calatoria mea pe aceasta planeta, un traseu de la materia amorfa, la materia ganditoare, un nou inceput de an, asa cum il perecepe-au stramosii mei. 1 Martie dupa unii gnaditori este un nou inceput al eternului ciclu al trecerii de la neviata catre viata, al reneasetrii noastre naturale, un eveniment care nu are conotatii similare in alte zone in care natura este perpetuu verde, in care "moartea" naturala este "sufocata" de nasterea instantanee. Aici in emisfera boreala viata are cicluri profunde, oamenii si animalele s-au obisnuit cu aceste cicluri: "vreme vine, vreme trece". Fara sa abuzez de modestie am crezut ca pe acest forum voi gasi oameni cu care sa pot dialoga, iar cand spun asta am in minte o carte, un autor, care a scris ceva despre aceasta arta, mai exact "Arta Conversatiei". Nu vreau sa fi catalogat drept un admirator, al acestei filozofii, dar cred ca autorula tintit in acele vremuri exact ce se petrecea in apartamentele prost incalzite, fara produsele pe care consumerismul ni le ofera azi, cu multa munca si abnegatie, romanii acelor vremuri, cand ceaiul si biscuitul erau surse de inspiratie filozofica, reuseau sa transforme barfa, ura, ranchiuna, intr-o "arta" de dragul conversatiei. Care conversatie ti-o asumai ca fiind ascultata de "ochiul si timpanul" partidului. N-am gasit pe acest forum un "musteriu" care sa tina cont de "Arta Conversatiei", de conceptul pe care aceasta carte mi l-a insuflat in relatia verbala dintre doi parteneri de dialog. Drept urmare consider ca arta conversatiei, arta dialogului, au disparut, sau mai optimst, au intrat in conservare, pe acest forum. Eu astept o provocare din partea oricarui musteriu si regret ca unii musterii s-au retras din acest dialog, pe care acet forum se bazeaza.
Marduk
Continua buimaceala autoritatilor in legatura cu soarta bebelusilor infectati cu o bacterie E Coli. Fel de fel de versiuni au invadat piata media, a fost acuzata o fabrica de branzeturi, vaccinurile au se pare rolul lor, dupa unii, altii acuza apa, babele stranse la raspantie zic ca asa a fost sa fie etc. Premierul si ministrul sanatatii s-au declarat socati da aparitia unui nou caz care n-a fost declarat de administratia spitalului. Informatia asta m-a facut sa ma gandesc cati copii, batrani, oameni suferinzi de cine stie ce banale infectii au murit in spitalele din tara lui Dorel fara ca autoritatile sa se manifeste. In acesta tara unde exista o institutie ce ar trebui sa joce rolul celebrului CDC, lucrurile sunt lasate, cel putin la nivel declarativ, la mana oricui doreste sa-si exprime o parere despre cazul respectiv. Tembeliziunile abunda de discutii cu fel de fel de doctori care mai de care pregatiti sa spuna cate ceva despre cum ar trebui sa se procedeze in cazul micutilor infectati. N-am vazut pana in prezent o somitate care sa fie recunoscuta de toata romanimea, care sa vina si sa ne spuna: "infectarea a fost sau este cauzata de ......... si trebuie facut asta si asta..." dupa care toti romanii sa puna mana la treaba si sa indrepte lucrurile pentru viitor. Societatea romaneasca este tributara inexistentei liderilor onesti, integri, bine intentionati, modesti, profesionisti, neimplicati politic sau afacerist in domeniul lor. N-am in minte un lider, cleric, doctor, militar, politist care sa fie curat ca lacrima, fara dosare sau suspiciuni, caruia presa sa nu-i gaseasca nod in papura, sa vina sa ne demonstreze ca toti suntem prosti, dar sa ne dea o solutie, iar noi recunoscatori sa ne apucam de treaba. Tara asta pare un stup bezmetic care in lipsa reginei bazaie pe tonuri diferite incapabil sa faca ce trebuie sa faca, conform unor legi, planuri de situatie etc.
Marduk
Azi am citit in ziar ca unul din bebelusii, de 7 luni, ajuns la spital in ultimele zile a fost hranit cu SARMALE. E posibil asa ceva? ok sarmalele desi le-am copiat de la turci, reprezinta o mancare traditionala, dar sa dai sarmale unui bebelus de 7 luni, mi se pare pur si simplu prostie, inconstienta, "dorelism" cronic sau lipsa de educatie profunda. Am trait zile cand eram copil, in care am vazut cum mame care dadeau bebelusilor hrana mestecata din gura, poate ca pe vremuri "vietatiile" alea care azi ne provoaca atat de multe probleme nu erau atat de evoluate, poate ca nu le deranja modul asta de hranire al bebelusilor. Ceva insa s-a schimbat, iar "vietatile" care traiesc in noi, in bebelusii nostri par sa nu mai accepte modul asta de "hranire". Sa fie de vina sistemul imunitar? sau sistemul sanitar, care s-o fi confruntat si in trecut cu astfel de probleme, dar azi este obligat sa cerceteze si sa declare cauzele care duc la astfel de cazuri!!! Chiar sa traim zilele din urma a le proverbului trist: "atatea zile a avut" sau "asa i-a fost scris"???!!!
Cla
Dragule, le mai dam niste sarmale, mai si se pun niste tzâtze si ceva pe barba, nu conteaza de ce.
Marduk
Cand citesti o stire ca asta, te apuca damblaua! Daca stirea este corecta, reala, atunci avem o mare problema aici in Romania. daca stirea nu este reala, atunci itele acestor imbolnaviri pot duce catre un "razboi" economic, dus de cine stie ce interesati in a controla branzeturile produse in Romania. Orice caz romanii au ajuns rau, daca nici macar branza nu mai poate fi consumata in siguranta in aceasta tara, sa nu uitam ca vine primavara, verdeata, rosia, ceapa care merg de minune cu cascavalul italienesc sau olandez, francez, german de oriunde, numai din Romania nu.
Cla
De asta m-am enervat rau de tot, brânza autohtona nu mai e vinduta, merge în export be bani putini, si se importa altele la pret dublu.
Peste tot gasesti un cascaval de Olanda, Germania, Elvetia. dar nu unul de România, de parca ar fi mai rau
Daca ma pun la cumparaturi, as avea o gramada de timp sa gasesc produse din România, si atunci sunt scumpe.
Le cumpar, asa, din apreciere. Un ananas din America de Sud e mai ieftin decât o rosie sau un castravete din România, la asa un hal am ajuns...

Edit: am fost în Timisoara la piata, voiam sa cumpar piersici de la tarani, era sezonul.
Si ce gasesc? Nektarine din Turcia blink.gif
De fapt, nu te mira ca copiii nu mai stiu ce e o piersica, spun ca e o nectarina cu covor pe sus. Asta e generatia Smartphone.
Marduk
QUOTE(Cla @ 16 Mar 2016, 10:18 PM) *
...brânza autohtona nu mai e vinduta, merge în export be bani putini, si se importa altele la pret dublu.Peste tot gasesti un cascaval de Olanda, Germania, Elvetia. dar nu unul de România...

Daca acest caz nu este real, poate fi o problema la fabrica de branzeturi, atunci trebuie sa luam in calcul un "atac" economic asupra unui mic investitor roman, BRADET (cine stie de fabrica asta in afara de romanii care mananca branza cu smantana si branza de veci, de zeci de ani de la aceasta fabrica) care a incercat sa puna pe picioare o afacere moderna, din cate am inteles din presa. A cumparat utilaje, a gasit un "izvor" de lapte in zona, a beneficiat de renumele firmei in randul romanilor etc. Sigur ca in Romania exista firme de renume european care produc loco lactate si branzeturi cu lapte ieftin de la vacile romanilor, toate aceste companii au utilaje de ultima generatie, cred ca si Bradet are ceva asemanator, presupun, n-am vizitat fabrica. Cum se face ca fabricuta asta, care vrea sa devina un brand, are asemenea probleme? De ce "Bradet" si nu alta firma care are in spate o companie mare din UE? unde au gresit romanii de la Bradet? Pe de alta parte trebuie sa spunem ca in Romania exista o piata de branzeturi produse de diverse persoane fizice, ciobani, care nu au probleme cu produsele lactate. Romanul se duce in piata, cumpara branza, o consuma si nu ajunge la spital cu sindrom hemolitic. Oare la stana ciobanul respecta strict regulamentul sanitar? nu mai cade cate o cacareaza, un fir de par, de la oaie, cioban, bacita sau caine in putinei sau panza din care iese branza!!!??? Nu stiu ce aveau in cap investitorii de la Bradet, dar sigur au deranjat pe cineva, ceva, o politica, o strategie pentru ca altfel nu-mi explic, ori cat as incerca, cum de-au cazut tocmai ei in "capcana" asta. Ce stiu sigur este ca toata industria romaneasca de lactate existenta inainte de '89 a fost facuta praf si pulbere sau a fost preluata de companii internationale care vand azi produse cu valoare adaugata, la pret european, dar salariile romanilor sunt la nivel romanesc.
Cla
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2016, 09:52 AM) *

Arata ca si catasrofa lui Pol Pot din Cambodgia...
Cla
QUOTE(Marduk @ 17 Mar 2016, 01:36 PM) *
Daca acest caz nu este real, poate fi o problema la fabrica de branzeturi, atunci trebuie sa luam in calcul un "atac" economic asupra unui mic investitor roman, BRADET (cine stie de fabrica asta in afara de romanii care mananca branza cu smantana si branza de veci, de zeci de ani de la aceasta fabrica) care a incercat sa puna pe picioare o afacere moderna, din cate am inteles din presa. A cumparat utilaje, a gasit un "izvor" de lapte in zona, a beneficiat de renumele firmei in randul romanilor etc. Sigur ca in Romania exista firme de renume european care produc loco lactate si branzeturi cu lapte ieftin de la vacile romanilor, toate aceste companii au utilaje de ultima generatie, cred ca si Bradet are ceva asemanator, presupun, n-am vizitat fabrica. Cum se face ca fabricuta asta, care vrea sa devina un brand, are asemenea probleme? De ce "Bradet" si nu alta firma care are in spate o companie mare din UE? unde au gresit romanii de la Bradet? Pe de alta parte trebuie sa spunem ca in Romania exista o piata de branzeturi produse de diverse persoane fizice, ciobani, care nu au probleme cu produsele lactate. Romanul se duce in piata, cumpara branza, o consuma si nu ajunge la spital cu sindrom hemolitic. Oare la stana ciobanul respecta strict regulamentul sanitar? nu mai cade cate o cacareaza, un fir de par, de la oaie, cioban, bacita sau caine in putinei sau panza din care iese branza!!!??? Nu stiu ce aveau in cap investitorii de la Bradet, dar sigur au deranjat pe cineva, ceva, o politica, o strategie pentru ca altfel nu-mi explic, ori cat as incerca, cum de-au cazut tocmai ei in "capcana" asta. Ce stiu sigur este ca toata industria romaneasca de lactate existenta inainte de '89 a fost facuta praf si pulbere sau a fost preluata de companii internationale care vand azi produse cu valoare adaugata, la pret european, dar salariile romanilor sunt la nivel romanesc.

Bineînteles, sa se boicoteze importurile, oamenii sa-si aduca aminte de chestii autohtone, nu numai de brânza, ci si de Eugenia si Cico în loc de Cola.
Cla
"Ce stiu sigur este ca toata industria romaneasca de lactate existenta inainte de '89 a fost facuta praf si pulbere sau a fost preluata de companii internationale care vand azi produse cu valoare adaugata, la pret european, dar salariile romanilor sunt la nivel romanesc."

De-aia gândeste-te Marduk daca cumperi vreodata BonAqa de la Coca-Cola sau Nestle.
Iau apa de la robinet, baga un sifon si o vând scump, asa ceva poti sa faci si acasa cu nimic, doar CO2.
Si mistocarii fac o gramada de bani cu asta si omul de rând habar n-are si mai si cara lazile pâna la etajul patru.
Bine, la zece si mai multe exista lift, dar nu la un bloc normal, la patru.
Marduk




Nu stiu de ce dar mie mi se pare ca acesti oameni au ceva in comun, sunt rude etc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.