Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:The F....g Life
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Marduk
QUOTE(Erwin @ 6 Jan 2015, 08:15 PM) *
...arabi care vor să vadă cum Statele Unite sunt nevoite să renunțe la tehnologiile neconvenționale prea scumpe...

Crezi? mie mi se pare ca oricat ar fi de scumpe tehnologiile neconventionale sunt mai rentabile pe termen lung, decat extragerea si consumul de petrol. Oricum la pretul asta toata lumea cumpara petrol, piata nu stagneaza, productia a ramas la fel sau chiar a crescut. Arabii au investit si ei foarte mult in imobiliare IT si tehnologie neconventionala constienti ca rezervele de petrol n-or sa tina o vejnicie. Razboi economic?! rusii sau chinezii n-ar rezista in fata UE-NATO unui astfel de razboi, posibil sa-l prefere pe cel clasic, pentru a-si rezolva problemele economice, politice si teritoriale. Dar la final ai dreptate "scapa cine poate" urmeaza N.O.M.
Marduk
In fata guvernului "revolutionarii" protesteaza fata de un OUG dat de V.V. Ponta, care-i obliga pe "revolutionari" sa obtina noi certificate, altele decat cele pe care le-au primit. In primul rand tin sa precizez ca eu nu sunt de acord cu titulatura de "revolutionari" acordata la gramada tuturor celor care au apucat sa se remarce pe ici pe colo cu ocazia revoltei populare. Nu sunt de acord ca printre revolutionari sa se regaseasca foste cadre ale armatei, militiei, securitatii, functionarilor vechiului regim, fosti informatori, pentru orice fapta eroica ar fi facut, asta deoarece acesti oameni se aflau la datorie, erau obligati sa fie acolo, platiti, n-au venit de buna voie, din propria constiinta civica sa-l dea jos pe Ceausescu. Pe scurt, in opinia mea eroi ai revolutiei, revolutionari ar trebui sa fie doar mortii, ranitii si urmasii acestora, civili nu militari. Mi se pare un nonsens cand aud afirmatii cum ca in Romania ar fi avut loc o revolutie, cand vad ca sunt prezentati ca eroi ai revolutiei fosti comunisti, militieni, securisti, functionari ai regimului Ceausescu. Ce eroi sunt acestia? ai carei revolutii? Sper ca acest OUG sa mai limpezeasca aceasta mlastina fetida a societatii romanesti, altfel nu-i vad rostul, mai ales ca-i venita de la guvern, de la V.V. Ponta. Sa fie doar un fel de a le arata pisica celor care au de gand sa mai schmbe cate ceva pe ici pe colo, o avertizare de genul: "aveti grija, uite ce oameni de baza avem". Este o rusine pentru aceasta natie c-a lasat inca odata sa se cladeasca o minciuna, fata de adevaratii eroi ai revoltei. La fel ca dupa 23 August 1944, cand au rasarit fel de fel de eroi care ne-au adus pe cap stalinismul, comunismul si ceausismul. Daca vrem sa aratam ca vrem sa ne schimbam, cu aceasta curatenie ar trebui sa incepem, fiecare revolutionar sa renunte de bunavoie la indemnizatie, sa se multumeasca doar cu faptul ca datorita lui ceva s-a schimbat in Romania. Ce ziceti, se poate?
Marduk
3 oameni au reusit sa paralizeze un oras ca Parisul! Privesc siderat la tembelizor cum o capitala a unui stat european este supusa terorii, iar in acest timp analistii vorbesc, se intreaba, ca si autoritatile franceze, ce vor acesti teroristi, cine sunt ei, ce-i impinge pe acesti oameni credinciosi sa comita asasinate in numele lui Dumnezeu. Eu cred ca a cauta raspuns la aceste intrebari este o pierdere de timp, trebuie sa intelegi islamul, sa-i citesti cartea de capatai, Coranul, istoria islamului, pentru a avea cat de cat o imagine a ceea ce se petrece azi in Europa. Islamul nu vrea beneficii materiale, desi arabii, turcii, iranienii etc. au inclinatie in a negocia un castig fie cat de mic, islamul este o religie care se vrea unica, universala, care considera ca legile sale sunt cele mai bune pentru civilizatia umana. Islamul nu are nevoie sa pregateasca religios teroristii, se preocupa de asta imami din moscheile de pe intreg mapamondul. Orice tanar musulman invata de mic sa-i identifice pe infideli, pe necredinciosi, Coranul este plin de exemple, de pedepse, de conduite moral religioase, de la care nu se poate face rabat in fata lui Dumnezeu prin spovedanie, prin iertarea de pacat. In islam nu exista scapare, ai facut o fapta rea, neconforma cu legea islamica, iti primesti pedeapsa, fara drept de apel. Determinarea teroristilor nu are tipare, nu este nevoie de o armata de islamisti sa imprastie teroarea, in Europa sau in lume, sunt de ajuns cativa, n-au nevoie de comunicatii, Osama Bin Laden le-a demonstra ca pentru a fi puternic nu ai nevoie de comunicare, de resurse, ai nevoie de determinare si credinta, ca ceea ce faci, faci in numele lui Dumnezeu (Alah) si vei avea tot ce-ti trebuie. Sute, mii de soldati antrenati, inarmati se retrag zi de zi in Irak din fata unor credinciosi fanatici incaltati cu papuci, cu salvari si turban, inarmati cu aceleasi arme ca si soldatii irakieni, dar cu o forta, o determinare, care nu poate veni decat din credinta. ISIS nu le da acestor combatanti mancare mai buna, apa mai multa, bani etc. le ofera speranta ca odata lupata incheiata sharia va domni peste tot in lume, sau cel putin in tara lor, toti se vor inchina la un singur dumnezeu, Alah, iar cei care vor muri pentru asta vor devenii martiri cu toate avantajele postmortem ce decurg din aceasta moarte. Europa este bulversata, la fel cum a fost si USA, europenii nu pot intelege ce i-a lovit, de ce i-a lovit, dar mai presus de toate nu inteleg de ce sunt loviti de proprii cetateni, crescuti si educati in sistemul social occidental. Toti acesti copiii au fost crescuti fizic ca niste clone, fara respect fata de valorile occidentale, in schimb mental au primit o educatie religioasa prin care au fost invatati sa urasca valorile occidentale si sa respecte valorile islamiste. Nu vreau sa ma gandesc la o reactie generala islamista radicala in tot occidentul, la haosul ce va fi generat de o astfel de reactie, care pana la urma n-ar fi greu de crezut, de anticipat, daca ne gandim ca astfel de reactii au avut loc, la o scara mai mica, chiar la Paris. Ceea ce vedem azi la tembelizor nu pare ceva organizat, pare opera unor lupi singuratici la fel ca in atacul de la Boston, doi frati, decisi sa razbune pe Mahomed etc. dar in profunzime este o miscare bine conturata, cu “artificii” menite sa distraga atentia, de la cazul principal, cu zvonuri menite sa deruteze etc. Europenii, in opinia mea nu trebuie sa mai caute cauzele acestor atacuri, trebuie pur si simplu sa actioneze, sa lase la o parte toleranta, liberalismul, ultraliberalismul, pana la urma mila, fata de acesti teroristi, potentiali teroristi, doar pentru motivul ca acestia nu stiu ce inseamna mila, toleranta fata de om. Islamul nu intelege valorile occidentale, nici nu cauta sa le inteleaga, islamul vrea supunere totala, a infidelilor fata de islam, asta este religia islamica, iar daca Europa va continua sa caute puncte de legatura intre cele doua culturi si religii va disparea pur si simplu. O sa se vorbeasca despre Europa in cartile de istorie, daca o sa se vorbeasca, pomenita fiind datorita descrierii victoriei islamului asupa crestinismului a infidelilor. Politicienii, clericii, elita europeana trebuie sa ia masuri urgente, pentru ca altfel europenii se vor indrepta catre extreme, dreapta sau stanga, care poate deveni purtatoare a stindardului salvarii, iar extremismul politic european are o istorie cotroversata, plina de evenimente care nu fac cinste civilizatiei europene.
Marduk
Azi am incercat sa gasesc un topic dedicat unirii, am dat mai multe cautari dar n-am gasit ceva care sa ma multumeasca, poate ca exista un astfel de topic, unde romanii, forumistii sa discute despre "unirea mica", practic crearea statului, ce avea sa poarte numele de Romania.
Dupa cum am mai afirmat pe acest forum, eu cred ca atat limba romana "literara" cat si numele tarii romanilor, "Romania" sunt niste "creatii" artificiale fara legatura cu aspiratiile nationale de moment ale vlahilor, valahilor privind numele, simbolurile, drapelul, limba etc. Dar asta este doar parerea mea, imi cer scuze fata de cei care cred altceva. Eu cred ca in aceasta zi n-ar trebui sa discutam decat despre, momentul istoric, "clipa astrala" care ne-a permis ca popor, sa dobandim o tara in arealul geografic pe care se intampla sa-l ocupam, de mii de ani, dupa unii de cateva sute de ani. Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca (Muntenia) este o mare realizare a acestui popor, fie ca s-a facut cu ajutorul, implicarea, masonilor, francezilor, nemtilor sau rusilor chiar nu mai conteaza, azi suntem toti aici, munteni, olteni, banateni, caraseni, oseni, dobrogeni, maramureseni, moldoveni, bucovineni etc. iar in opinia mea asta este ce-a putut sa obtinem, la margine imperiilor, indiferent de numele pe care l-am ales sau pe care ni l-au atribut altii, important este ca inca ne mai aflam azi aici, chiar daca unii ne confunda cu tiganii, romii, rromii, noi vom continua sa fim ceea ce suntem de fapt, niste "triburi" de ciobani, muntene, dobrogene, maramuresene, banatene, oltene, argesene, moldovene etc. Poate ca ne deranjanza apropierea artificiala, academic legalizata de romi, rromi, dar eu unul sunt fericit ca lumea a inceput sa faca distinctie intre romani, romi si rromi. Asta nu inseamna ca sunt rasist, sunt doar un roman care stie si accepta ca exista cetateni romani de alte etnii, asa ca la final am sa le urez tuturor celor care se intampla sa fie cetatenii acestei tari, care se simt romani, sa devina cetateni constienti in primul rand de responsabilitatile, obligatiile lor si apoi de drepturile lor.
Marduk
1. In timp ce noi discutam discutii pe aici, un eveniment extrem de important s-a petrecut in Romania, seful SRI a demisionat. Nu stiu cati dintre cei prezenti realizeaza ce-i SRI-ul asta, care-i rolul acestei institutii in cadrul statului roman. Unii zic ca Maior a demisionat ca C.C n-a fost de acord cu legea "big brother", a vanzarilor cartelelor pre pay sau securitatea informatiilor, oricare ar fi acestea si orice vectori de transmitere ar folosi, de la porumbei la serverele de net.
Posibil ca Maior sa fi ales aceasta oportunitate pentru a se elibera in vederea preluarii altei functii, zic asta pentru ca SRI oricum controla mai tot ce misca in tarisoara asta. Cine-si inchipuie ca Romania a devenit peste noapte un stat democrat, eliberat de structurile fostei securitati, zic eu ca se inseala. Parerea mea este ca Maior & Co au decis sa-l lase pe "neamt" sa se descurce cum poate, cu alte cuvinte : "asta au ales, cu asta sa se descurce". Pe de alta parte Maior poate sa preia de la V.V. Ponta conducerea PSD aflat in criza, in pericol de disparitie, de pierdere totala a controlului asupra "prajiturii" mostenite de la tov. Ion Iliescu. Nu in cele din urma ma gandesc la actiunile DNA, la cei care urmeaza sa se prezinte in fata judecatorilor, de ce? pentru ca eu nu cred ca in aceasta "tarisoara" s-a miscat ceva de importanta majora, nationala, internationala fara ca SRI sa stie ce se petrece, cine vrea sa faca ce vrea sa faca etc.

2. Tot azi se implinesc 70 de ani de la eliberarea detinutilor din lagarul de la Oswiecim (Auschwitz) si 39 de cand am vizitat acest lagar, loc in care am vazut atrocitatile comise de nazisti. Milioane de oameni omorati in numele unei ideologii demente, a unei credinte efemere in schimbarea prin forta a societatii umane. Nazistii au impins dincolo de orice inchipuire modul de exterminare a unor fiinte umane. Inca ma intreb cate sute de mii de poeti, savanti, pictori, ingineri, profesori, scriitori, filozofi au disparut in aceste lagare, fara sa-i uit pe cei care au murit in urma razboiului, in gulagurile comuniste etc. Holocaustul a sters sansa acestor oameni de a transmite generatiilor viitoare "amprenta" gandirii lor, visele, sperantele etc. Omenirea nu trebuie sa mai permita ca astfel de evenimente sa se mai intample pe aceasta planeta.
Marduk
De curand am aflat ca voi fi bunic, asa ca azi m-am hotarat sa dau la toata lumea de baut, fiecare musteriu sa-si umple paharele drunk.gif io platesc. Va doresc tuturor sa ajungeti ca mine, sanatosi si fericiti. Ce poate fi mai frumos ca la un moment dat in aceasta calatorie dintre nastere si moarte, sa afli ca viata are valoare doar prin aceste evenimente normale, firesti, naturale, ca restul nu mai conteaza, ca singura "batalie" trebuie dusa pentru a ajuta specia umana sa supravietuiasca.
exergy33
Asta chiar ca e o veste care merita sarbatorita, bunicule ! smile.gif
dascalita
Chiar ca e o veste tare buna! Sa va traiasca si sa va duca neamul mai departe! thumb_yello.gif
Marduk
Va multumesc din suflet, sunt foarte fericit, nu-mi vine sa cred ca am reusit sa ajung pana la aceasta intersectie a vietii mele.
DDS
Sa fie sanatos nepotul/nepoata iar tu sa dai de baut asa cum ai promis! thumb_yello.gif
Erwin
Să trăiască nepotul, bunicul și toată lumea! thumb_yello.gif
Marduk
Multumesc.
Marduk
Se intampla din nou, a cata oara in istoria acestui neam, romanii, sunt obligati sa lupte si sa moara in razboaiele altora. Ce tragedie poate fi mai mare decat ziua in care feciorii satelor bucovinene sunt chemati sa se lupte si sa moara intr-un razboi in care nu aduce romanilor, Romaniei nici un avantaj. Din nou peste veacuri cei care refuza sa lupte pentru altii vor fi declarati dezertori iar cei care vor fi prinsi vor fi judecati. Mi-a venit in minte un cantec care, zic eu ilustreaza foarte bine aceasta tragedie a romanilor ce traiesc in afara hotarelor geografice si etnice ale Romaniei.


Marduk
Se redeschid dosarele mineriadelor, de ce? La atatia ani de la faptele minerilor, cine mai stie pe unde sunt arhivele, care sunt vinovatii, martorii etc. Tovarasul Ion Iliescu este calm, nimic nu pare sa-l deranjeze, el deja crede ca doar istoria are dreptul de a discuta pe aceste dosare. Nici eu nu cred ca se va ajunge la adevaratii vinovati, e doar un act dintr-o piesa de teatru prost regizata, prin care n-am reusit sa valorifica valul de simpatie obtinut in urma "revolutiei", din contra. Ce se mai asteapta de la Ion Iliescu? cainta? recunoastere a greselilor facute? mai poate schimba ceva redeschiderea acestor dosare? sau este un alt test la care ne supune lumea civilizata, democratica.
Marduk
De cand am urmarit acest videoclip incerc sa decid daca sa plang sau sa rad, un lucru este cert, sunt trist doar cand ma gandesc ca membrii acestei "coloane a cincea" a PSD-lui pot avea din nou sansa, peste cativa ani, sa decida soarta Romaniei, a romanilor.

„Cei din Diaspora sunt bine mersi, muncesc pe salarii de mii de euro, nu stă cu noi în ţară să stea să drămuiască leul, stă pe salarii de mii de euro, şi ei vorbesc în numele nostru. Să vină în ţară să muncească, să fie şomeri cum sunt copiii noştri şi atunci să fim egali, şi atunci să voteze, să fie egali cu noi. Au influenţat foarte mult şi nu suntem de acord. Diaspora să-şi vadă de treaba lor, au plecat din ţară pentru mai bine, să stea acolo unde este mai bine. Noi am stat în ţară noastră, bine, rău cum a fost, dar am stat aici”
Marduk
Am fost la film, am vazut "Chappie". In sala erau unii spectatori care se amuzau, unii radeau, mie nu mi s-a parut ca filmul este o comedie. Ilaritatea personajelor era, la fel ca in "District 9", fin exploatata, in fapt o tristete, o neputinta sfasietoare, in fata vietii care nu trebuie se fie musai sofisticata, tehnologizata, pentru a ne asigura supravietuirea. Tema filmului mi-a placut, pentru ca mi-a lasat impresia ca scoate in evidenta, rolul educatiei, chiar si un robot, in acest caz, are nevoie de educatie. Educatia il defineste ca individ, desi poate ca genetic are oarece inclinatii, educatia primeaza, il ajuta in momentele critice ale vietii, sa-si controleze instinctul etc. Un alt aspect care mi-a atras atentia, dorinta omului de a deveni "creator" si totodata speranta ca exista o solutie pentru a salva constiinta, "eul" dobandit cu ajutorul educatiei, oricare ar fi aceasta.
Marduk
Azi am citit in presa ca in Polonia a fost infiintat un partid prorus, Zmiana adica schimbare. Mi-am adus aminte de vremea petrecuta in Polonia, de polonezi de cardinalul Wojtyła etc. Prin anii 78-79 am fost la polonezi, auzisem ca erau demonstratii, greve, ca aveau un sindicat liber etc. Am vizitat cateva orase Varsovia, Krakow, Wieliczka, dar si Gdansk-ul. Prietenii mi-au zis ca in Polonia e rau, nu se gaseste mai nimic de mancare etc. urma sa petrec craciunul si revelionul in Varsovia si respectiv in Gdansk. Aa ca am decis sa-mi iau ceva de ale gurii. N-o sa uit toata viata ce s-a intamplat pe aeroport cand am ajuns la Varsovia, aveam la mine cateva kilograme de zahar, ulei, un jambon, 4 salamuri de Sibiu, 4 sticle de vin Murfatlar, muraturi si bineinteles un borcan cu sarmale si unul cu carne in untura la borcan, cafea etc. Toate alimentele erau intr-o valiza maro imitatie din piele, cu doua manere solide, un fel de sacosa. In acelasi timp cu mine a sosit un avion de la New York cu polonezi americani. Toti vamesii erau ocupati cu avionul respectiv. Eu cautam o zona mai putin agitata prin care sa incerc sa trec cu "bacania" mea. Am vazut un culoar liber, la margine, unde vames era o poloneza frumoasa foc. Mi-am prezentat pasaportul, m-a intrebat cu ce treburi prin Polonia i-am zis ce urma sa fac, dupa care ma intreaba direct: "aveti alimente de declarat, pentru ca este interzis sa intri in Polonia cu alimente". Brusc admiratia mea pentru persoana respectiva s-a transformat in ceva indescriptibil, probabil ca a durat cateva secunde pana cand am ingaimat un raspuns tot atat de direct: "nu am alimente la mine". Vamesa mi-a pus o stampila pe pasaport si mi-a urat distractie placuta in Polonia. Afara ma astepta un prieten polonez, la care urma sa-mi petrec craciunul. Ningea marunt iar eu priveam prin geamul masinii, fara sa vad nimic, gandindu-ma la ce s-ar fi intamplat daca frumoasa vamesa ma punea sa-mi desfac bagajele. Janek ma tot intreba cum a fost zborul, ce mai este prin Romania, eu il auzeam ca prin vis, nedeslusit, fara sa-i raspund. Intr-un tarziu am ajuns la hotel, i-am multumit lui Janek ramanand sa-l intalnesc dimineata. Am urcat in camera, iar primul lucru pe care l-am facut a fost sa desfac "camara". Stateam in camera de hotel cu televizorul deschis, privind la aranjamentul pe care il facusem in valiza cu pricina, o adevarata capodopera si nu-mi venea sa cred cat riscasem pentru niste alimente la sugestia unor colegi binevoitori. Surpriza ce-a mare avea sa vina a doua zi, cand am iesit la o plimbare prin Varsovia, unde erau demonstratii, greve, lipsurile de care mi-au vorbit colegii etc. Soarele stralucea si zapada, putina, scartaia sub pantofi, m-am indreptat catre un magazin de alimente, sa vaz cu ochii mei tragedia alimentara. Era un fel de BIG, cum ar fi azi un supermarket. Am crezut ca visez, aveau de toate, in afara de carne, tot ce-si poate dori un om care se pregateste de sarbatori. Multe conserve, cu de toate, inclusiv conserve de carne romanesti, o conserva avea sa-mi placa in mod deosebit, golabki, un fel de sarmale romanesti, dar mult mai mari, dar la fel de bune. Nu-mi venea sa cred ce vad, multa vodka, vin putin si scump, cafea foarte scumpa, alaturi de celebra Inka, electronice etc. Intr-un cuvant era total diferit de ceea ce auzisem de la colegi. Am iesit din magazin incercand sa inteleg daca nu cumva cineva imi facuse o farsa. In apropierea magazinului era un cinematograf cu cafenea, am baut o cafea si-am zis sa vad un film, m-am uitat pe afise, erau doua filme Hair si Apocalypse now, l-am ales pe Coppola, de Forman inca nu stiam prea multe. Sala, aveam sa aflu dupa ce a inceput filmul, era una interactiva, sunetul venea de pretutindeni, scaunele se miscau la scenele in care erau folosite masini sau barci in actiune etc. Era in decembrie '79 iar eu ma gandeam la Romania!
Marduk
Ma gandesc serios sa fac un studiu asupra puterilor mirului. Nu este o gluma, trebuie sa fie ceva la mijloc cu acest mir, ulei sfintit, ce are puteri miraculoase asupra celor alesi. De ce doar alesi? pentru ca dupa cum am putut observa in parlamentul Romaniei, al doilea senator care a folosit uleiul respectiv capata superimunitate in timp ce ceilalti care n-au fost miruiti merg la inchisoare. Este un adevarat miracol ceea ce s-a petrecut in parlamentul Romaniei, in acest secol XXI bantuit de rautatile ateilor, laicilor si necredinciosilor. Cred ca imaginile cu miruirea senatorului Dan Sova vor avea un impact emotional puternic asupra mirenilor de rand, cred ca vom mai auzi de aceasta miruire simbolica, de forta si sacralitatea miruirii, prin biserici, manastiri pe la babele din sate aflate la o cleveteala duminicala pe marginea santului. Ar putea exista o legatura intre mir si miracol, adica se poate obtine un miracol daca un ales este miruit. Cu siguranta vor creste vanzarile de mir, dar in opinia mea credinciosii n-ar trebui sa stea la coada pentru a obtine produsul respectiv, pentru ca nu miruirea in sine conteaza, ci conteaza sa fi ales pentru ca mirul sa-si faca efectul. Daca esti un neica nimeni, mirul n-o sa aiba nici un efect, doar o ungere acolo, cel mult o piele mai catifelata in zona respectiva, nici un alt fenomen astral nu se va produce cu persoana respectiva, din contra s-ar putea ca d.p.d.v sacru sa atraga asupra sa oprobiul celor alesi, pentru ca numai ei au acest drept, de a fi miruiti si a beneficia de binefacerile sale.
Marduk
Azi am citit in ziar, un articol al unui om care afirma ca Isus n-a existat. Omul aduce argumente serioase, bazate pe studii istorice, izvoarele antice despre Isus etc.
Eu cred ca acest om, autor, face o gresala pe care au facut-o multi altii inaintea sa, il cauta pe Isus ca fiind reprezentantul a ceva magic, religios, sectar, divin legat musai de miracole etc. In opinia mea Isus a fost un simplu om, el a existat asa cum in acest moment pe pamant exista milioane de oameni, care nu sunt musai crestini, musulmani, hindusi, budisti etc. dar care gandesc umanist, asemeni lui Isus. Cei care nu cunosc sau nu accepta decadenta societatii umane, in fapt inexistenta umanismului, din timpurile lui Isus nu pot intelege ce inseamna evolutia unor principii umaniste, intr-o epoca marcata de sclavie, barbarism, sadism etc.
Eu il percep pe Isus ca pe un exponent al unei gandiri colective primordiale, cum am spune azi, un trend cu priza la publicul larg. Ca si azi, societatea precrestina era divizata, romanii stapaneau aproape intreaga civilizatie umana, cu mici exceptii, legile romanilor erau extrem de dure, mai ales cu cei care nu erau cetateni romani. In acest context apare omul Isus, un tamplar, sau pescar, putea sa fie orice altceva, important este momentul astral, in care Isus realizeaza ca lumea, civilizatia umana, poate fi altfel, poate exista in afara principiilor stabilite de cutumele imperiale. Isus, tamplarul vine si arata tuturor celor oprimati, schingiuiti, exilati, saraci, bogati, soldati, cler, comercianti, mestesugari etc. ca lumea are nevoie de de altceva pentru a supravietui, are nevoie de iubirea aproapelui, de compatimire si intelegere pana si fata de sclavi, niste unelte ale vremii, pentru ca in fiecare individ exista ceva, anume pus acolo, pentru al desparti pe om de animal. Cand face Isus aceste afirmatii? intr-o vreme in care nu exista intelegere fata de nimeni si de nimic, viata unui om nu valora nici cat o gura de apa sau un colt de paine, cand nu existau sisteme social politice care sa asigure individului un minim necesar supravietuirii, in acele vremeui supraviatuia cine putea. Totusi viata reprezenta pentru multi indivizi, la fel ca si azi, bunul cel mai de pret, unii spun ca asta se datoreaza instinctului de conservare, altii naturii umane, altii dau vina pe gene etc. Oricare ar fi cauza, Isus vine si adauga ceva acestei vieti, valorii ei, manifestata inca din pantecul mamei doritoare, ocrotitoare a pruncului nenascut, din orice regn ar face parte. Isus aduce in viata de zi cu zi acea manifestare materna, pe care multi o catalogheaza ca fiind hormonala, ce face ca relatia dintre mama si progenitura sa ajute cumva la supravietuirea speciei respective, anume AFECTIUNEA, pe care Isus o defineste ca fiind dragostea fata de aproapele tau. Poate ca n-a fost primul, sigur au fost si altii care au abordat subiectul, filozofi, clerici etc. dar n-au ajuns sa-i dea forma necesara impactului colectiv, viral cum am spune azi. Conceptul despre lume, prezentat de Isus, avea un fundament inaltator, ridica speranta la nivel de perceptie mentala, in sensul ca facea din viata de apoi o rasplata a vietii materiale traita de trup. Pana la crestinism putem gasi alte religii care aveau ca oferta viata de apoi, Poate ca Isus, precrestinii, sau inspirat din alte religii, fie prin contact direct, fie prin povesti transmise oral etc. Cert este ca la un moment dat aparitia lui Isus, a ideilor sale, sau ale sectelor precrestine, ce se bazau pe aceste idei, a coincis cu aspiratiile uni popor ce avea capacitatea, forta de a transfera aceste aspiratii si altor indivizi, popoare etc. M-am intrebat de multe ori de ce crestinii, nu-l vad pe Isus ca pe un om ce transcede asemeni lui Budha, din pozitia de om in cea divina. De ce nu poate fi Isus om, normal ca toti ceilalti, care prin gandirea sa transcede la un moment dat desupra tuturor, vede raul din societatea in care se intampla sa traiasca si decide sa imparta aceasta constatare celor din jurul sau, aducand acea revelatie celor care au inteles mesajul sau. Da, Isus, divinul, nascut din divinitate n-a existat, in schimb Isus omul marunt, tamplarul sau pescarul a reusit cumva sa transmita mesajul cel mai important care azi sta la baza credintei crestine, ca dragostea, afectiunea, nu are la baza doar ceva hormonal, ci vine de undeva din strafundul nostru. Nu pot sa cred ca Isus n-a existat, exact cum nu pot sa accept ca a fost nevoie de interventia divina, genetica, pentru ca Isus sa ajunga la nivelul la care sa poata sa-si explice un fenomen legat chiar de viata, dragostea, afectiunea, iubirea aproapelui, sacrificiul facut de mama pentru a proteja puiul, specia etc. O singura intrebare imi staruie in minte, oare animalele au in mintea lor, CONSTIENT, acest sentiment, al sacrificiului, in beneficiul speciei? Da Isus a existat si ar fi cazul ca cei care l-au confiscat, l-au divinizat, sacralizat, pentru propriile interese, sa-l redea oamenilor, pentru ca din randul lor s-a ridicat, pentru ca ei sa beneficieze de nesacralitatea eu-lui, de simplitatea si necesitatea, increderii in sinele fiecarui individ ca parte a societatii umane, a constiintei colective.
Marduk
Am plecat sa iau lumina, cica au adus-o cu avionul de la Ierusalim, unde intr-o biserica, lumina asta vine de sus, din cer, fie ca este senin sau ploua. Sarbatori fericite tuturor, credinciosi sau necredinciosi, sa profitam de aceste zile minunate in acest timp si spatiu, pentru ca de dincolo, in afara de Isus, nu s-a intors nimeni.
Marduk
De vineri 17.04.2015 ora 00:00 or fi murit in tara asta multi romani, nu mai amintesc de cei care au murit in alte locuri pe aceasta planeta. Totusi in Romania atentia media s-a concentrat asupra mortii unei romance, mama unei artiste celebre, nu vreau sa-i pronunt numele de teama sa nu-mi provoc sila. Timp de 2 zile tembeliziunile si-au facut planul de rating cu o intamplare cat se poate de banala, moartea unui om, ca oricare altul, cate mame or fi murit in acelasi timp cu mama artistei? Dar apogeul acestei manifestari mortuare s-a produs abia azi cand sute, poate mii de romani s-au calcat in picioare pentru a fi aproape de evenimentul respectiv, o inmormantare. N-am rezistat sa urmaresc la tembelizor intregul circ, dar ma intreb de ce tembeliziunile nu s-au dus la inmormantarea Culitei Agafton? o femeie simpla, taranca vaduva, mama a 10 copii ajunsi toti intelectuali, doctori, invatatori, ingineri, profesori etc. Ce poate sa fie atat de diferit intre cele doua mame decedate? incat tembeliziunile sa acorde atata timp de emisiei doar uneia si sa o ignore coplet pe cealalta. De ce nu s-a bulucit "pulimea" la poarta cimintirului pe care intra in tacere sicriul modest al Culitei? ce astepta toata aceasta masa amorfa de curiosi, la poarta unui cimintir privat? este mama sau aceasta "diva" atat de importanta pentru asistenta tembelizata? ce filmografie o recomanda? or poate ca nu "diva" este de vina, poate ca ea nici nu-si doreste o astfel de publicitate sufocanta, poate ca vina apartine doar tembeliziunilor si celor care se lasa manipulati de lucruri marunte, de fapte insignifiante dar abil prezentate sa creeze dependenta. Oricum ambele femei au avut noroc, au prins ultima zi in care portile Raiului sunt deschise pentru toti crestinii, pacatosi sau nu. De azi am inceput sa ma gandesc serios la aceasta zi, la sansa de a intra in Rai pe usa din dos, oricat as fi de pacatos. Inainte de toate am un regret, ca nu ma simt in stare sa las totul in urma sa-mi iau "fetitele" si sa plec in pastoral undeva in sudul Frantei, Italiei sau Sloveniei, mai ales ca are ceva comun cu "fetitele" mele.
Marduk
1. Azi este ziua pamantului, o planeta dintre atatea milioane sau poate miliarde de alte planete pe care s-a dezvoltat viata. Ca apicultor amator ce sunt, nu pot sa nu aduc un omagiu celor care lupta zi de zi pentru ca aceasta planeta, care se gaseste intr-un echilibru extrem de precar, pe muchie de cutit, cum ar zice romanii. Pamantul este singurul loc in care putem trai, aici ne nastem, crestem si murim intr-un ciclu implacabil, de neevitat. O planeta pe care am luat-o cu imprumut de la stramosii nostri si pe care trebuie s-o predam urmasilor nostri, nepoluata, nealterata, propice vietii asa cum am primit-o si cum o cunoastem de la primii pasi. Cum putem sa le lasam copiilor nostri o planeta in colaps, secatuita de resurse, cu ape otravite, lipsite de viata biologica. Ce fel de specie suntem? daca nu ne gandim la cat rau facem "casei" in care locuim. Ce vor face urmasii nostri, vor migra? unde? pe o alta planeta? de ce sa ne jucam cu viitorul cand putem prin lucruri marunte, simple, care tin de fiecare dintre noi, sa incepem sa ne schimbam atitudinea fata de planeta care ne-a dat viata. Pamantul nu are nevoie de oameni, sute, mii de specii dispar aproape zilnic de pe aceasta planeta, dar oamenii au inca nevoie de o planeta.

2. Tot azi se implnesc 25 de ani de la declansarea miscarii de protest anticomuniste din Piata Universitatii, care avea sa culmineze cu descinderea minerilor si muncitorilor, oameni de bine, care au "curatat" Piata Universitatii de "golani", cei care doreau disparitia comunismului, a comunistilor din viata publica. Inca de la "revolutie" s-au desprins doua curente, cei care demonstrau si cereau demisia, disparitia lui Ceausescu si cei care doreau ruperea totala a Romaniei de trecutul comunist. Nu stiu daca azi ar mai avea un efect celebrul punct 8 al declaratiei de la Timisoara, dar mi-ar fi placut ca azi in parlamentul Romaniei, macar un deputat sau senator sa fi citit aceasta dorinta primilor romani liberi de comunism. Dar cum in aceasta tara, parlamentarii nu tin cont nici de votul romanilor dat intr-un referendum, nu ma mir ca din clica de nemernici care crede ca si-a gasit culcus etern in Casa Poporului, nu s-a gasit niciunul sa zica doua vorbe despre aceasta tragedie nationala inceputa din speranta, in sfarsit de aprilie si terminata in sange si moarte la mijloc de iunie. Tovarasul Ion Iliescu trebuie sa fie foarte multumit de prestatia sa de politruc, ne-a "lucrat" inca din primele zile, poate ca planul era de mult elaborat, nu stiu cine or fi fost regizorii dar sigur executantii o duc bine mersi azi, fara sa le pese de romani, de mortii revoltei, pe care au transformat-o in "revolutie", datorita careia azi, calai si victime, sunt eroii acestui neam, primind indemnizatii pentru care lupta, in caz de nevoie, cot la cot. Ce napasta poate fi mai mare decat neputinta unui popor de a afla ADEVARUL, de a distinge raul de bine si de a repune istoria prin care a trecut, pe fagasul sau normal si firesc.
Marduk
1 Mai 2015. O alta zi din viata mea in care nu pot sa nu-mi aduc aminte de vremurile trecute, cand luptam sa supravietuiesc intr-un regim dictatorial, lipsit de cele necesare unei vieti normale. Am fost un norocos, trebuie sa recunosc, iar azi am sa va vorbesc despre laptele praf, poate ca am mai amintit undeva pe forum despre aceasta mare problema a mea, a familiei mele, care m-a afectat atat de mult. mai mult decat ciocolata, carnea, untul, uleiul etc. Eram proaspat tatic, sotia nascuse un baietel, ce mandrie poate fi mai mare pentru un "macho" de 20 si de ani, sa primeasca din prima un cadou divin de sex masculin, nu ca as avea ceva cu fetele, dar asa era "trendul" atunci, mai ales printre unele bunici. Baietelul a venit cu ceva probleme, nu de sanatate, n-a vrut sa iasa pe "usa" din dos, asa ca a iesit pe "fereastra" facuta de un doctor (Pascal), foarte bun la vremea aceea, azi din cate stiu este in USA. In urma acestei interventii sotia n-a putut alapta. Aveam cateva solutii o doica, vestitul lapte "Raraul" sau "Similacul" de import. Problema era ca doica nu ne permiteam, nici nu se dorea etic la nivelul familiei ca o alta femeie sa hraneasca noul membru al familiei, iar laptele "Raraul" era sub orice critica (l-am gustat) si nici nu prea se gasea. Similacul care era considerat un lapte facut special pentru bebelusi, nu se gasea in farmacii in Romania, mai bagau din cand in cand pe la "free-shop-uri", care la vremea aia nu insemna acelasi lucru ca azi. In aceste magazine aveau acces doar cei care aveau voie sa posede legal valuta, primita fie din munca depusa in strainatate fie de la rude, restul populatiei nu avea acces la aceste magazine fara riscuri, chiar daca ar fi facut rost cumva de valuta. In mod normal copilul era condamnat, cu "Raraul" probabil ca ar fi avut ceva disabilitati, nu stiu, ca n-a fost cazul, cu laptele de la magazin sigur murea de foame, doica nu se punea problema, asa ca singura speranta a ramas Similacul. Dar de unde sa cumperi atata Similac cat ii trebuie unui copil sanatos? Am fost norocos, unul din putinii care au avut nororcul acesta in acele vremuri grele, o ruda care lucra in strainatate si-a facut din aceasta problema un scop in viata, sa ajute un copil sa creasca sanatos cu vestitul Similac, care in fond nu era decat un banal lapte pentru sugari, ceva normal intr-o lume normala, in care copiii au acces la tot ceea ce este bun si propice dezvoltarii. Am o varsta, dar sincer nu-i inteleg pe nostalgicii comunismului, azi chiar daca nu esti bogat, dar muncesti pe bune, poate 2 job-uri, poti sa-ti permiti un lapte praf banal de bun, pentru copilul tau. Atunci oricat as fi muncit n-as fi putut sa-mi hranesc copilul cu cel mai bun lapte, la acea data, daca nu exista acel om care sa ma aprovizioneze cu lapte praf.
Marduk
Acum doua zile m-am plimbat cu trenul. rofl.gif Aveam treaba prin Bucuresti si-am zis ca este o buna ocazie sa nu mai folosesc masina, e si mai ieftin, fara stres etc. M-am urcat intr-un tren, 3004, un personal, pe romaneste si mai nou, regio, care totusi a venit la timp. Totul a decurs cu bine pana la Peris, unde a inceput asteptarea, nu stia nimeni ce asteptam, de ce asteptam, cat mai asteptam etc. Alaturi de linia noastra, stationa un alt tren, o "nasa" vine si ne anunta ca s-ar putea ca trenul nostru sa mai stationeze, dar ca trenul de alaturi pleaca primul, asa daca ne grabim ar fi bine sa mergem cu celalalt tren, care era interregio. Aproape toti calatorii s-au sculat ca la o comanda si s-au mutat in celalalt tren, asteptand grabiti si nedumeriti, plecarea, unii la munca la program, altii cu treburi prin Bucuresti, fiecare cu viata sa. SURPRIZA, pleaca trenul regio golit de calatori la indemnul unei ceferiste tembele, poate ca era inca adormita, ca era dimineata. Am ramas toti cu gura cascata in gara la Peris, urmarind cum pleaca trenul regio, care normal trebuia sa-l astepte pe celalalt, interregio. Aproape gol, nu cred c-a mai ramas cineva in afara ceferistilor cretini, trenul cu pricina s-a pierdut in zare, iar noi cei care ne-am mutat impreuna cu ceilalti care asteptau deja, am mai stat in gara la Peris alte 20 de minute. Cand am ajuns in Bucuresti trenul regio era tras la peronul 1, fara intarziere, in timp ce trenul interregio avea intarziere 40 de minute. Tronsonul respectiv este refacut, modernizat, face parte din coridorul paneuropean IV, exista panouri peste tot care anunta marea realizare si cat a costat, dar trenurile circula cu doar 60-80 km/ora. Curat anapoda nene!
Marduk


Sunt trist, am ratat ocazia de a vedea acest graffiti modern, care i-a oripilat pe miticii preacuviosi. Ce dovedeste atitudinea bucurestenilor care au cerut acoperirea desenului respectiv? in opinia mea dovedeste faptul ca desi multii dintre noi vrem sa aratam Europei ca suntem un popor deschis, civilizat, in adancul sufletului celor multi, al "pulimii", am ramas niste habotnici, ce nu suntem in stare sa acceptam ca arta, chiar si cea religioasa poate fi exprimata in diverse moduri si forme. Ce-or fi dorit cei care au "luptat" pentru desfiintarea acestei realizari? sa picteze in loc o icoana clasica cu Sfantul Gheorghe? Eu cred ca trebuie sa lasam religia acolo unde-i este locul, la manastiri, in biserici, statul roman este un stat laic, cei care cred ca la baza renasterii spirituale a acestui popor trebuie sa stea religia ortodoxa comit o mare gresala, care s-ar putea sa ne coste nu numai viitorul, dar riscam ca aceasta atitudine sa ne arunce intr-un trecut intunecat din istoria noastra.
Marduk
De cateva zile urmaresc la tembelizor o afacere, scoasa din anonimat de niste filmari cu camera ascunsa, mai exact afacerile unei firme austriece, Holzindustrie Schweighofer. Ca orice firma care se respecta aceasta companie austriaca tace si face ce stie sa faca mai bine, recte afaceri cu lemne. Mai exact aceasta firma taie copacii din padurile romanesti si-i exporta oricui are nevoie de material lemnos. Nu stiu daca acest material lemnos sufera vreo prelucrare in Romania, daca la pretul de vanzare i se adauga ceva plus valoare. Cert este ca firma cu pricina cumpara lemn de la oricine are lemn de vanzare, cu acte fara acte, conform cotelor sau fara cote, de provenienta nu mai vorbim, important este sa fie lemn ieftin romanesc. Urmarind reportajele, articolele, blogurile etc. celor care au avut curajul sa se apropie de aceste afaceri am descoperit o situatie asemanatoare cu cea din Africa, Amazonia, Papua unde marii exploatatori defriseaza sute, mii de hectare de padure de pe domenii in care legea nu exista, sau mai corect unde companiile respective fac legea. Ciudat in toata aceasta afacere mi se pare modul in care Holzindustrie Schweighofer a reusit sa puna la punct acest sistem de "jefuire" a padurilor romanesti. Nederanjata de nimeni pana de curand acest "castor" european a trait o viata plina de profit si lipsita de griji in codrii Romaniei cu implicarea directa a unor "baroni" politici locali si cu acceptul tacit al conducerii centrale de la Bucuresti. Timpul a trecut peste afacerile companiei Holzindustrie Schweighofer, au fost alegeri, sau schimbat guverne, presedinti, dar Holzindustrie Schweighofer a ramas de neatins vazandu-si de "afacerile" sale cu lemn. Dupa ce s-a declansat aceasta campanie impotriva sa, a actiunilor sale de fapt, Holzindustrie Schweighofer iese la atac, amenintand Romania, desi n-a mai facut asta pana acum, ca va pleca din Romania si va lasa pe drumuri 3000 de salariati si alte cateva zeci de mii de hoti de lemn. De cand am citit declaratiile companiei Holzindustrie Schweighofer, ma tot gandesc ce-or sa faca austriecii? or sa se duca in Austria sa exploateze lemnul din padurile austriece? ca doar au si acolo paduri, or sa-si cumpere niste domenii peste mari si tari unde sa exploateze in voie paduri intregi? aproape sa le plang de mila acestor lotrii numai cand ma gandesc la reactia ecologistilor din Austria la auzul abuzurilor savarsite de catre Holzindustrie Schweighofer in Romania. Cat despre ecologisti, astept sa vad daca si cum va reactiona unitatea europeana in acest domeniu sensibil, pentru ca de oriunde in Europa ai taia copacii din paduri, efectele se rasfrang asupra intregului continent. Poate ca prin acest NOU cod silvic, Romania va stipula clar nu este colonia nimanui. Nu-mi ramane decat sa sper ca presedintele Klaus Johannis se va dovedi roman in acest caz, desi exista carcotasi care sustin altceva.
Marduk
Am fost fascinat intodeauna de zbor. Mi-am imaginat o lume, dominata de oameni care au reusit sa stapaneasca acest "ocean" aerian, plutind la nesfarsit pe intinderile sale. Azi mi-am adus aminte de un temerar, un om "nebun", a carui moarte n-ar trebui sa puna capat acestei dorinte a oamenilor, aceea de a zbura liber, fara motoare, carcase, fuselaje etc. in imensitatea atmosferei terestre. Dean Potter este urmasul unui alt "nebun" mort la Paris acum aprox 100 de ani, in incercarea sa de a demonstra ca omul poate sa stapaneasca regatul pasarilor. Dean Potter a murit in aceasta incercare, poate pentru a-si demonstra ca poate sa zboare asemeni pasarilor, dar eu cred ca in afara acestei dorinte, ne-a demonstrat inca odata, ca multi altii inaintea sa, CE INSEAMNA VOINTA, CREDINTA, celor care pot face ceva, prin care sa demonstreze la un moment dat, cat de banal este sa "zbori". RESPECT.


Cla
smile.gif Daca stii de asemenea peripetii, atunci stii de Baumgartner si Evel Knievel smile.gif
Marduk
Mi-am dorit sa vizitez multe locuri in care homo sapiens a lasat "marturii" ale trecerii sale prin acest timp si spatiu. Unul din aceste locuri este Palmira. Sunt socat de posibilitatea ca acest sit arheologic sa fie distrus de teroristii islamisti, unii le-au gasit o prescurtare (ISIS) dar eu nu sunt de acord cu aceasta, pentru ca Isis era o zeita a armoniei, or ISIS nu se gandeste la armonie, la pace, ISIS vrea dominatie, supunere, sclavie si orice conotatie care are legatura cu subiectul. Nu pot sa accept ca luptatorii ISIS vor distruge Palmira, asa cum n-am crezut ca talibanii vor distruge statuiile lui Buda. Ma gandesc ca in conducerea ISIS exista si oameni care vad in aceste artefacte, un potential profit pentru viitorul "califat". Poate ca in randul acestor extremisti exista macar un OM, asemeni lui Mahomed II- lea, care a inteles importanta armoniei intre religiile acestei planete.
Cla
... nici eu nu înteleg treaba asta, e ca si cum te-ai pune sa ruinezi Petra, piramidele din Egipt cu Sfinxul, Machu Picchu, Angkor Wat sau Louvre... mad.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 22 May 2015, 11:25 AM) *
...Daca stii de asemenea peripetii, atunci stii...

Cunosc aproape toate "peripetiile" pe care acesta specie le-a trecut pentru a ajunge in acest timp si spatiu, dar cel mai mult imi place sa ma visez zburand peste intinderile acestei planete, precum pasarile. E ceva fantastic, iar daca intr-o zi genetica ar permite dezvoltarea unui hibrid om-pasare, as accepta imediat orientarea respectiva. Ce poate fi mai fantastic? ca zborul unei "pasari" peste intinderile nesfarsite ale acestei planete. In fiecare primavara si toamna privesc mut de uimire "transhumanta" acestor aripate, care zboara zeci de mii de kilometri. Sunt fascinat de randunele, imagineaza-ti o "inimioara" atat de mica, capabila sa calatoareasca atat de mult, iar printre aceste aripate sa existe indivizi care sa faca acest traseu de mai multe ori in viata. unsure.gif Pentru mine este ceva fantastic, dincolo de orice intelegere a umanilor.
Cla
E fain-fain-fain wub.gif Mie-mi pare rau ca la mine se renoveaza casa pe de-afara si nu mai am sub streasina lastunii mei, care veneau în fiecare an... sau copiii lor sad.gif
Cla
...si ca apropos de vedeta ta sau de maica-sa ca s-a facut atât tam-tam la tembelizor...
Era prin anii '90, a murit Marlene Dietrich.
Am auzit-o la radio, si zic unui coleg: "Ai prins faza ? Dietrich a murit."
El: - Na si ? Habar n-ai cât s-a cacat la viata ei rofl.gif
Marduk
Cla
O poza care nu are nevoie de cuvinte, danke Marduk smile.gif
Marduk
Exista indivizi in aceasta tara care nu sunt multumiti cu cu performantele Simonei Halep, cu prestatia trupei Voltaj la Eurovizion, cu locul 2 sau 3 la concursul de catarari pe peretele vopsit in nuante retro-religioase din centrul Bucurestilor. Acestor nemultumiti le atrag atentia ca Romania nu este "buricul pamantului" ca romanii care se "lupta" sa ne reprezinte aiurea pe acest pamant, fie ca sunt rai sau buni, fac o treaba buna. Fie ca sunt manelisti, suti, proxeneti, cantareti, folcloristi, sportivi, aiuristi, dive, fufe etc. Toata "adunatura" asta de nemultumiti ar trebui sa se stranga intr-o asociatie sa dezbata de ce romanii nu pot urca mai sus in ierarhia valorilor internationale, unde pentru multi romani a fi pe locul 56 e ceva tragic, desi altii se multumesc si cu locul 150.
Marduk
Ieri sotia a avut activitati religioase, mosii de vara. Am calatorit la 40 de km de Bucuresti catre sud-vest, intr-o comuna de unde se trage jumatatea mea. O comuna asezata pe niste dealuri ce are in centru izlazul comunal, iar intr-o margine Nejlovul si Calnistea ce fac parte din sistemul hidrografic al Argesului. Este un sat in care au ramas doar batranii si romii care au cumparat casle de la rudele celor morti. Cimintirul este o parloaga fara garduri, "ingrijit" sub forma sa naturala, ceea ce mie chiar imi place, un loc in care ici si colo din burianul inalt de 1,20 m rasar crucile crestinilor ce odata erau mandrii de comuna lor, azi devenit sat al unei comune ce altadata era un sat component al etc. Dar altceva vrea sa va povestesc. Am revenit in satul asta dupa 5-8 ani, la rugamintea consoartei mele, ca asezare satul este o incantare, aflat sub "stapanirea" altor neamuri cu siguranta ar fi o asezare extraordinara, cu de toate, dealuri cu vii, sesuri cu paioase, iazuri cu peste, pasuni mustind de apa, ideale pentru cresterea bivolilor, cu doua margini acoperite de paduri de tei,salcam, foioase, flora propice stuparitului, oieritului etc. Putinii romno-bulgari care il mai locuiesc sunt prea batrani ca sa mai poate scoata aceasta asezare din amortirea sa, tineretul care incearca cat de cat sa faca ceva, fie face lucruri ilicite, ilegale, fie este marginalizat de cei care "conduc" afacerile satului, alta parte a celor tineri vand si nu se mai uita inapoi. Cumparatorii, caci despre acestia vreau sa vorbesc nu sunt dintre cei care vor sa fac ceva pentru sat, pentru ei si etnia lor, cumpara cu bani putini si se inmultesc. Nu vrea sa cred ca asta este o strategie, as fi considerat rasist, dar nu pot face abstractie de existenta situatiei, pentru ca este reala. Noii locuitori se integreaza repede in randul celor care fac un gen de "afaceri", crema satului, care ii priveste dispretuitor pe cei care muncesc de dimineata pana seara prin solarii, la camp, la vie etc. Am discutat cu cativa sateni muncitori, doritori de mai bine pentru satul lor, constienti de forta productiva si posibilitatea de a face afaceri legale in acest sat. Desi este inceput de vara, toti se gandesc si discuta despre cules, toamna etc. ziua in care roadele vor fi injumatatite de "hoardele" nevazute, de NUP-uri colective etc. Este ca un dat, un blestem pe care si-l asuma atat pradatorii cat si victimile, politia este neputincioasa, nu are probe, producatorii n-au putere sa se apere iar atunci cand o fac devin infractori, desi este propietatea lor, munca lor apararea avutului iese din discutie, la final ramanand doar dezamagirea si scarba fata de .... STATUL ROMAN, indiferent de cine este reprezentat, dreapta, stanga, centru nu conteaza, toti sustin aceasta "maladie" care cred eu, nu este locala, zonala. I-am intrebat de ce nu se asociaza, de ce nu tocmesc firme de paza etc. Au facut plangeri, au tocmit firme de paza care s-au dovedit a fi mai rele de cat "hoardele" culegatoare, nu pot exprima tragedia ce se citeste in privirea acestor oameni, in adancul ochilor lor nu exista nici o urma de speranta, apatici, asteapta doar sa culeaga ceea ce le mai ramane de pe urma "hoardelor" culegatoare. In sat dupa "revolutie" au venit investitorii, un grec care a cumparat CAP-ul si un arab care a cumparat moara. Grecul a dat faliment, arabul s-a dezvoltat si cumpara orice lot de pamant la prima strigare. Prin sat se zvoneste ca este bogat, are in tara la el puturi din care tasneste petrolul, atunci eu ma intreb ce cauta arabul aici, unde din pamantul asta nu tasneste decat spicul de grau si porumb? Satul a ramas incremenit in aceiasi situatie pe care am gasit-o acum 5-8 ani, probabil ca peste alti 5-8 ani, daca voi mai trai, voi constata ca doar populatia s-a schimbat, dar ma intreb, odata cu disparitia producatorilor, ce-or sa faca "hoardele" de culegatori? vor pune mana la munca? sau va cumpara arabul tot pamantul si va produce grau si porumb, cu ajutorul "hoardelor" pentru consumatorii din tara sa. Nu stiu ce o sa fie, dar cu siguranta cimintirul o sa arate la fel.
Marduk
Prin targ e zarva mare, un tortionar securist a fost condamnat la 20 de ani de inchisoare si la plata unor daune de 300.000 de euro. Lumea e impartita, unii se bucura altii regreta si contesta rolul pedepsei cei mai multi cred ca toata aceasta parodie are loc tardiv, ca astfel de situatii, procese, pedepse ar fi trebuit sa se intample imediat dupa "revolutie". Cand l-am vazut prima data pe acest tortionar, inca plin de nerv si ura, pe jurnalistii care l-au descoperit, m-a pufnit rasul, individul era un mosulica insgnifiant, ce purta cu mandrie o mapa soioasa din vinilin, plina de "documente" importante, unele salvate probabil de la "crematoriul" din Berevoiesti. Prinderea "monstrului" sadic chiar nu m-a impresionat, iar procesul sau, condamnarea venita mult prea tarziu mi-au starnit in acelasi timp compasiune si indignare. Compasiune pentru un batranel care este chemat sa plateasca toate faptele odioase savarsite de comunisti, securitatea si militie in epoca de aur a acestei natii. Indignat pentru ca jurnalistii au gasit o victima stafidita de vreme, in timp ce "burtosii" acestei "specii" raman necunoscuti, printre noi drept oameni de incredere, continuand sa manipuleze, sa induca in eroare, in numele unei doctrine ce speram c-a disparut acum 25 de ani. E nedrept, nu pentru ca mosul n-ar fi vinovat, ci doar pentru ca justitia si o parte a "pulimii" si-a gasit satisfactia in aceasta condamnare cu talc, mai ales in ceea ce privesc daunele, care din cate am inteles, in cazul in care "securistul de serviciu" n-are resurse financiare, vor fi platite tot de "pulimea", multumita de decizia justitiei. E ceva putred, in tot acest demers, sa-i zicem popular, mediatic, pentru ca a venit de jos in sus, de la jurnalisti, nu de la politicienii emanati, ma gandesc ca jurnalistii au gasit o tinta moarta deja, in timp ce fostii securisti, secretari de partid, functionari comunisti, politisti, procurori, judecatori, informatori, acoperiti sau descoperiti, o duc bine mersi, au afaceri, pensii pe masura si raspund la apelul PSD & Co ori de cate ori este nevoie. Ce se vrea de fapt cu aceasta condamnare? un exemplu, un inceput al unei curatiri tarzii, o trezire a societatii civile!!?? Parerea mea este ca inainte de aceasta condamnare, societatea civila trebuia sa ceara punerea in functiune a masinii de spalat istoria, de curatire si prezentare a realitatii in care aceasta tara a trait inainte de '89 cat si dupa. Putini sunt cei care mai discuta despre arhivele pierdute ale PCR, securitatii si altele cate or mai fi fost arse pentru a se sterge orice posibilitate de identificare a adevaratilor tortionari, a celor care au beneficiat de pe urma sistemului comunisto-cooperatist. E hilar ca un batran, care poate mai are cateva luni sau ani de trait, sa fie condamnat la 20 de ani de inchisoare, ce satisfactie, in afara celei pecuniare pot sa aiba victimile acestui tortionar? Am vazut, prin filme cum calaii si victimile s-au intalnit peste ani, incercand sa repare in comun "bubele" istoriei, secrete inca nedescifrate, menite sa curate societatea de ura nestapanita, mostenita din trecut. Oare victimile acestui tortionar il mai urasc? simt satisfactie daca mosul moare in puscarie? Spre exemplu eu as avea oarece satisfactie daca toti "fostii", secretari de partid, securisti, cooperatisti, militeni, politruci etc. ar intra sub incidenta unei legi care le-ar reduce pensiile nesimtite la un nivel modest, iar banii ar fi folositi pentru azile, spitale etc. Lovim intr-un individ sperand ce? crede cineva ca acest exemplu va fi urmat de alte actiuni asemanatoare? cum vor fi dibuiti cei care au asuprit de-a valma romanii din intreprinderile comuniste? cei care au inscenat procese jignitoare unor razvratiti, cei care au trimis la balamuc oameni sanatosi care protestau impotriva lipsurilor curente in regimul comunist. Cum vom scapa de aceasta plasa tesuta cu dibacie timp de 25 de ani de emanatii "revolutiei" din '89? prin acest exemplu? care mie imi pare ca zicala ca "urma scapa turma" si nimic mai mult. Ne multumim in continuare sa bagam gunoiul sub pres, traind cu impresia ca tot am facut ceva, macar asa de ochii lumii, sa nu se mai spuna ca n-am incercat.
Marduk
Doar ce-am terminat de citit un articol scris de Andrei Plesu despre o lege care condamna legionarismul, promulgata de presedintele Johannis. Sustin si subscriu afirmatiilor lui Andrei Plesu fata de ipocrizia unor fripturisti politici, fie ca sunt de stanga sau de dreapta, care uita ca atat fascismul, nazismul, legionarismul cat si comunismul au fost la fel de odioase ca doctrine politice. Milioane de oameni au murit pe altarele celor doua ideologii, dictatori au fost atat in comunism cat si in fascism sau nazism. Nu voi accepta niciodata ca exista diferente intre cele doua ideologii extremiste, ambele si-au dorit sa creeze un altfel de OM, un om nou modelat dupa niste principii condamnabile, fara ocolisuri sau scuze. Comunism=Nazism, brun sau rosu? umanitatea a pierdut milioane de indivizi care in lipsa acestor ideologii ar fi putut impinge civilizatia inainte, fara sacrificiul si experienta prin care unii scuza aceste regimuri, justificand oarecum dezvoltarea umanitatii.

"În principiu, niciun om cu mintea întreagă nu poate contesta legitimitatea unui act normativ care condamnă manifestările de extremă, care amendează glorificarea unor fanatici şi care penalizează orice fel de propagandă pentru idei de natură să submineze statul de drept. Din păcate însă, la noi şi aiurea, dezbaterea publică privind cei doi demoni ai veacului trecut (cel brun şi cel roşu) este blocată. Orice ai spune ”la mijlocul terenului”, adică în teritoriul argumentelor, al faptelor, al judecăţii lucide, stîrneşte furie, obnubilare agresivă, stigmat."
"...e inadmisibil să nu vorbim, în textul legii cu pricina, şi despre sîngeroasa catastrofă simetrică, aceea a comunismului. De altfel, cele două au colaborat, cum ştim, mai mult decît se crede."
Marduk
Se intampla sa-l cunosc din vedere pe acest batran, ori de cate am drum catre AFS6, mergand pe Stirbey Voda de la Cismigiu catre Popa Tatu, aproape de semafor pe partea dreapta, e geamul cu pricina. Batranul e acolo privind strada, trecatorii, incercand parca sa recunoasca pe cineva. Nu stiu cine este, dar citind articolul si vazand fotografia mi-am amintit de el si de multi altii pe care-i cunosc, care la fel ca batranul respectiv sunt singuri, asteptand ca timpul sa treaca pe langa ei, incercand sa incetineasca, sa "fenteze" cumva, scurgerea implacabila a acestuia, catre finalul calatoriei. Autoarea mi-a adus aminte de Olanda, de vizita pe care am facut-o la un "azil" de batrani din Haga, de modul in care olandezii, au reusit sa rezolve problema batranilor. Azilul arata ca un hotel, la parter o receptie, sala de mese, un mic cinematograf, la etajul 1 clinica medicala, sali de tratament etc. de la etajul 2 in sus, garsonierele batranilor. Nu stiu de ce majoritari erau barbatii singuri, din cate am inteles acestia sunt vizati in mod special de serviciile si ONG-rile olandeze, femeile ajungand la "hotel" doar in cazul unor afectiuni grave. M-am intrebat de ce nu ar putea sa existe asa ceva in Romania, din cate am inteles de la administratorii olandezi, batranilor li se cere pentru serviciile oferite sa-si cedeze locuintele, in schimb primind ingrijire pana la finalul vietii. Mi-am adus aminte de fermitatea cu care mama, soacra, respingeau orice discutie pe tema batranetii, dar mai ales cerbicia cu care se legau de casa, apartamentul in care locuiau: "de aici nu ies decat cu picioarele inainte". Poate ca asta sa fie raspunsul pentru nereusita unor astfel de proiecte in Romania!? locul in care batranii prefera sa continue sa locuiasca singuri in apartamente cu 2, 3 sau 4 camere, platind la intretinere bani pe care altfel i-ar cheltui pentru ingrijire. E trist ca datorita acestor mentalitati avem inca batrani care asteapta pur si simplu sa moara, e trist ca serviciile, ONG-rile nu s-au adaptat acestor cutume romanesti, mai ales la sate, prin catune pierdute cine stie pe unde, batranii mor ca si cainii fara stapan, ajungand cateodata "staruri" la stirile de la ora 17:00.
Marduk
Tot ce-mi doresc in aceasta zi este anularea consecintelor PACTULUI RIBBENTROP-MOLOTOV, o intelegere intre doua dictaturi care a schimbat destinul si soarta Europei. COMUNISM=NAZISM. In timp ce nazismul, fascismul si legionarismul au fost judecate, condamnate, blamate si aproape desfiintate, comunismul a beneficiat de circumstante atenuante, scapand de oprobiul istoriei. COMUNISMUL n-a disparut, el traieste printre noi si prin unii dintre noi. Sa fie doctrina comunista o speranta pentru viitorul omenirii? motiv pentru care a fost spalat, parfumat si pus la pastrare pe rafturile istoriei in veterea refolosirii lui in viitor?
Marduk
Ungurii au gasit vinovatul de serviciu:
"Potrivit unui oficial ungar, camionul aparţine unui cetăţean român şi era înmatriculat în Ungaria. Vehiculul a fost achiziţionat recent de un cetăţean român de la o companie slovacă şi a fost înmatriculat în localitatea Kecskemet, situată în sudul Ungariei, a explicat Janos Lazar."
Europa o sa vorbeasca de maine de nemernicii de romani care fac afaceri cu imigranti. Aceste "informatii" ar trebui tratate serios atat de presedintele cat si de premierul Romaniei. Ungaria vrea sa ne atraga in acest scandal aruncand in presa informatii menite sa discrediteze Romania, s-o implice in aceasta "afacere" balcanica in care ei ungurii sunt doar niste victime.
exergy33
Ultimele noutati in aceasta trista poveste ...



QUOTE
ACTUALIZARE 19.00. Ministerul român de Externe a transmis că şoferul nu este român şi că nici camionul nu este înmatriculat în România.

Pe de altă parte, Poliţia Română a comunicat, pe surse, că şoferul care a condus camionul ar fi fost bulgar.

Camionul avea plăcuţe cu numere provizorii din Ungaria, iar pe remorcă este inscipţionat numele unei firme din Slovacia. Un bărbat a obţinut schimbarea numerelor de înmatriculare în localitatea Kecikemet.

Oficialii ungari bănuiesc că în reţea sunt implicaţi şi cetăţeni maghiari.

Janos Lazar, şeful de cabinet al premierului Ungariei: „Camionul avea plăcuţe de înmatriculare maghiare, deci este posibil să fi traversat Ungaria sau cel puţin o parte dintre traficanţi ar putea fi cetăţeni maghiari”.



În acest moment poliţiştii austrieci şi maghiari cercetează împreună acest caz.

Hans Peter Doskozil, şeful poliţiei din Burgenland: „Cercetăm în detaliu locul faptei, este o prioritate pentru noi să găsim făptaşii. Este o faptă îngrozitoare, care nu s-a mai întâmplat de zeci de ani în Burgenland. Avem de-a face cu situaţii în care este vorba de reţele de crimă organizată, situaţii în care sunt mulţi bani în joc şi din care se câştigă mulţi bani. Situaţii în care unii profită de necazul altor oameni”


Vezi te rog si atitudinea Angelei Merkel.
Marduk
Trist, socant sa lasi niste oameni sa moara intr-o duba, plini de speranta ca vor ajunge in "raiul" din occident. Angela Merkel o sa se confrunte cu mari probleme la viitoarele alegeri, e o parere personala. Societatea germana este deja divizata de politicile centrale fata de imigranti si imigratie. Personal imi doresc sa se gaseasca o solutie pentru a ajuta acesti oameni, copii, femei, batrani. Tinerii si barbatii in putere, trebuie motivati, sa se intoarca la lupta impotriva ISIS, dupa ce vor fi instruiti temeinic si inarmati.
Marduk
QUOTE(Marduk @ 27 Aug 2015, 09:02 PM) *
Ungurii au gasit vinovatul...Europa o sa vorbeasca de maine de nemernicii de romani care fac afaceri cu imigranti...

Tot mai multi cetateni romani implicati in tarficul de persoane sunt arestati in Ungaria si Austria. Nu stiu daca printre cei arestati sunt si cetateni din celelalte state aflate pe ruta imigratiei, dar spre rusinea Romaniei, se pare ca cei mai multi nemernici, de care vorbeste toata media europeana si numai, sunt cetateni romani. sad.gif Ar trebui ca guvernul sa inaspreasca pedepsele pentru astfel de infractiuni, MI sa vada cum a fost posibil ca acesti traficanti sa treaca prin vama romaneasca, cu care atata ne-am laudat ca pazim granitele Schengen.
Marduk
In UK nu pare sa fie atata zarva pe tema imigrantilor. Lumea de aici este obisnuita cu imigratia. Cineva imi spunea ca in UK pana la masurile guvernului Cameron, legate de emigratie, in UK intrau aprox. 300.000 de imigranti anual. Acum s-au inasprit conditiile pentru imigrantii din afara UE. UK ramane o tinta pentru emigratia din Asia si din afara UE. In oraselul asta mic, de langa Londra sunt emigranti multi din Pakistan, care ocupa tot felul de job-uri pe care englezii le refuza. Foarte multi sunt angajati in fast-food-uri, azi am discutat cu un kenian care era instalator, venise sa verifice o teava, de la aeroport m-a dus acasa un pakistanez ce a vemit in UK cu toata familia, insa la un moment dat parintii s-au intors acasa iar el a ramas cu nevasta si cele 2 fete. M-a surprins faptul ca s-ar intoarce oricand in Pakistan daca sistemul medical ar fi ca cel din UK. L-am intrebat: "doar sistemul medical?", nu luptele cu talibanii! nu veniturile! doar sistemul medical, brusc mi-am adus aminte de ultimul film pe care l-am vazut "Elysium".
Marduk
Sambata si duminica am fost la "piata" in UK. Eram sigur ca la fel ca in Olanda, undeva in centru orasului trebuie sa apara sambata si duminica o "piata" in care producatorii locali sa-si aduca produsele. Tarabele erau acolo, aliniate precum stiam, pline de fel de fel de produse. Cand merg la piata, imi place sa studiez chipurile vanzatorilor, producatorilor incercand sa gasesc o legatura intre fizionomia acestora si produsul oferit. Din multimea de oferte mi-au atras atentia cateva tarabe. Un "mestesugar" britanic a gasit o idee nastrujnica, traforajul monedelor si pastrarea efigiilor imprimate pe aceste monede pe post pandantive. O alta "trasnaie" care mi-a placut la aceasta taraba, transformarea unor mecanisme de ceas defecte, in butoni pentru camasa. Taraba unor marocani care vindeau cani, starchini, oale din lut specific arabesti, frumos ornate si practice. Indienii erau si ei prezenti cu produse de marochinarie, lenjerie, haine etc. Britanicii in general ocupau tarabele cu produse agroalimentare, chinezii, filipinezi, asiaticii, tarabele cu electronice, scule si dispozitive etc. Tarabele mestesugarilor apartineau britanicilor 100%, la unul dintre ei am gasit pe taraba o colectie de monezi si bancnote. Avea din toata lumea, n-am gasit nici una din Romania, asa ca i-am oferit o bancnota de 5 lei. A fost teribil de incantat si a cercetat-o cu atentie, m-a surprins faptul ca nu stia ca Romania are bancnote de plastic. In rest lume multa ca la piata.

L.E.
Mi-as dori ca la astfel de piete sa participe si romanii cu produse alimentare, vinuri si de olarit. Ar fi in opinia mea ce-a mai buna forma de promovare a Romaniei. Poate ca asociatiile de producatori or sa se gandeasca in viitor la asa ceva. Poate ca n-or sa vanda cine stie ce, dar sigur multi europeni vor aprecia produsele noastre.
Marduk
Incerc sa fac o lista cu produsele pe care le-am gasit atat in UK cat si in Romania, bazata pe diferenta sau apropierea de pret. Ciudat la M&S in UK preturile sunt mai mici ca in RO! Cel mai mult mi-au placut magazinele 99P si One Pound, care spre deosebire de romnestile 5 lei 10 lei sau 15 lei orice produs, aici chiar merita sa-ti arunci ochii peste oferta magazinelor respective, cele din RO fiind niste copii complet ratate. N-am gasit inca celebrul kapia, dar la ardei gras pretul este identic cu cel din RO. Este incredibil cat de simplu poti sa-ti pregatesti o cina decenta acasa, cu produsele din supermarket, au un sistem, o oferta greu de refuzat, desi foarte multi din ce-i care-si permit fie merg la restaurant fie comanda acasa mancarea preferata. Carnea este de departe mult mai scumpa decat in RO.
Marduk
Azi mi-am propus sa numar cati angajati, vanzatori nebritanici, au magazinele din centru. Intr-un magazin, Clarks, din 4 vanzatori unul singur era britanic (cel putin dupa infatisare), la M&S am numart 8 din care doar 2 mi s-au parut a fi europeni. La Wilko, din 6 doar 2 erau europeni, iar un casier purta turban si-o vanzatoare purta chador.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.