Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Un Prim Pas...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Intalniri Forumistice
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Cucu Mucu
QUOTE (marduk @ 21 May 2007, 08:24 PM)
Taclale bautura si curatat cartofi ca-n armata. Ai probleme cu statul social sau familial?

Pai ce, nene, mergem la concursul "bucatarul priceput" sau mergem intr-o excursie pe munte?

QUOTE
ramane sa vedem la fata locului ce atributii o sa-ti repartizam.


Ce-ai zice sa supraveghez gratarul cu o bere in mana, sa casc ochii la peisaje, sa frec menta si altele?
Marduk
QUOTE (mariusc2 @ 21 May 2007, 08:54 PM)
QUOTE (marduk @ 21 May 2007, 08:24 PM)
Taclale bautura si curatat cartofi ca-n armata. Ai probleme cu statul social sau familial?

Pai ce, nene, mergem la concursul "bucatarul priceput" sau mergem intr-o excursie pe munte?

QUOTE
ramane sa vedem la fata locului ce atributii o sa-ti repartizam.


Ce-ai zice sa supraveghez gratarul cu o bere in mana, sa casc ochii la peisaje, sa frec menta si altele?

OK, gratarul iti apartine, eu voi fi supervizorul tau, nu vreau sa arzi bunatate de fripturi cand casti ochii sau freci menta, bere tu vin eu.
Papadie_62
Am senzația că încă de la început s-a făcut confuzie între ceea ce s-a propus a fi, adica întâlnire forumistică într-o locație în natură, ocazie de relaxare (cu taclale, grătare, clacă la treburi, muzici, karaoke și alte alea) și între ceea ce o să fie până la urmă, adică expediție, excursie la munte (cu bagajul în spate, pe cărări de munte, cu plecat dimineața și întors seara, frânt de oboseală, când nu-ți mai trebuie decât un spălat pe picioare și soamne).
Și încă se face mișto pe tema asta, prin diverse odăi ale Hanului... sad.gif
actionmedia
rofl.gif
Super funny a devenit topicul asta. Excelent! Oameni buni, nu mai luati totul persoanl. Ceea ce pentru unii dintre noi pare perfect normal, pentur altii pare iesit din comun, ridicol, amuzant, etc. Nu conteaza. Important este sa invatam sa zambim, uite asa: smile.gif sau asa: laugh.gif si sa ne simtim bine. Nu va mai stresati atata ca nu pica cerul daca utiam mustarul sau daca nu avem cu ce sa intoarcem friptura sau daca nu avem ulei sa punem la salata... Ne descurcam noi cumva, si daca nu ne descurcam, ne ajutam de bere sau de vin ca sa uitam si daca punem si o muzica avem toate sansele sa ne simtim bine.

Poate ca unii vor sa se relaxeze, sa stea la taclale si sa pregateasca mancarea pe care dupa aceea sa o savureze cu pofta, bravo lor! thumb_yello.gif Poate ca altii prefera sa dea oarece tarcoale zonei si sa se bucure de frumusetile din jur si sa lase mancarea pe mai tarziu, bravo si lor! thumb_yello.gif Poate ca unora le plac cartofii copti la focul se tabara si carnatii parliti pe bat, iar poate ca altora le cade mai bine o ciorba de burta (apropos, nu are la cabana, dar se poate prepara) si salate sofisticate, din nou nu vad care e problema nici intr-un caz nici in celalalt. Este important ca toata lumea sa se simta bine asa cum stie mai bine.

Prea multa planificare dinainte strica cheful de petrecere dupa aia. Din experienta mea, cele mai reusite intalniri si excursii au fost alea care au fost planificate cel mai putin inainte. Pana la urma nu facem o intalnire oficiala, nici nu punem de o afacere ca sa o planificam la sange, mergem sa ne distram, sa ne relaxam si sa ne simtim bine.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 22 May 2007, 01:18 AM)
Poate ca unii vor sa se relaxeze, sa stea la taclale si sa pregateasca mancarea pe care dupa aceea sa o savureze cu pofta, bravo lor! thumb_yello.gif Poate ca altii prefera sa dea oarece tarcoale zonei si sa se bucure de frumusetile din jur si sa lase mancarea pe mai tarziu, bravo si lor! thumb_yello.gif Poate ca unora le plac cartofii copti la focul se tabara si carnatii parliti pe bat, iar poate ca altora le cade mai bine o ciorba de burta (apropos, nu are la cabana, dar se poate prepara) si salate sofisticate, din nou nu vad care e problema nici intr-un caz nici in celalalt. Este important ca toata lumea sa se simta bine asa cum stie mai bine.

rofl.gif Bre, eu vreau sa anunt dinainte, sa se stie : eu trag ceva plimbari prin zona, ca e frumusete rara (o sa vedeti) si ar fi pacat sa nu o colind putin.
Papadie_62
Se pare că prognoza nu este îmbucurătoare... sad.gif
alysoft2003
Poat s-o gandi cineva sa ia niste carti de joc, pt vremuri d e restriste tongue.gif
simonsays
Mhm. Si o masa de biliard... spoton.gif
Mara
Ma iertati ca intervin, dar e criminal topicul! rofl.gif Zau ca nu vreau sa fac misto, dar parca e Balul de Cristal, nu o iesire la munte. laugh.gif

Papa, nu te mai supara, inteleg ca ai pus suflet, dar sunt doar glume, nu-s spuse cu rautate. Daca te detasezi un pic o sa vezi ca e chiar super hilara toata discutia asta elaborata despre mancare. Oricum, ideea e buna, sper sa aveti bafta de vreme faina si sa faceti tone de poze si pentru ochii nostrii. thumb_yello.gif
Papadie_62
QUOTE (Mara @ 23 May 2007, 02:54 PM)
Ma iertati ca intervin, dar e criminal topicul! rofl.gif Zau ca nu vreau sa fac misto, dar parca e Balul de Cristal, nu o iesire la munte. laugh.gif

Papa, nu te mai supara, inteleg ca ai pus suflet, dar sunt doar glume, nu-s spuse cu rautate. Daca te detasezi un pic o sa vezi ca e chiar super hilara toata discutia asta elaborata despre mancare. Oricum, ideea e buna, sper sa aveti bafta de vreme faina si sa faceti tone de poze si pentru ochii nostrii. thumb_yello.gif

Multumesc!...
Totul este un mișto, dar n-am ce face... asa se întâmplă cînd unul pune suflet iar celalți găsesc în asta motiv de distracție!
Am greșit, n-am decât să trag... sau, să mă retrag!... Mai este timp pt decizii finale...

Distracție plăcută în continuare pe seama unora!!!
simonsays
Deci esti mai labila...aaa..asta, sensibila decat presupuneam. Ghinion. hh.gif
Mara
QUOTE (Papadie_62 @ 23 May 2007, 03:10 PM)
Multumesc!...
Totul este un mișto, dar n-am ce face... asa se întâmplă cînd unul pune suflet iar celalți găsesc în asta motiv de distracție!
Am greșit, n-am decât să trag... sau, să mă retrag!... Mai este timp pt decizii finale...

Distracție plăcută în continuare pe seama unora!!!

Mda, n-ai inteles nimic din ce-am vrut sa spun. Imi cer scuze, intentia n-a fost asta, cat sa te detasezi putin si sa vezi umorul situatiei.
Marduk
Pai bine mai "hahalelelor", "zdrentelor" ce sunteti, carcotasi pe te miri ce, voi daca nu credeti in nimic si nimeni, vreti sa distrugeti tot ce-i frumos. Nu tineti cont de oameni de vise, de placeri, intrati asa cu buldozerul in tot si-n toate. Daca aveti muschi pe voi faceti bine si vineri 01.06.2007 veniti la Siriu si n-o sa regretati. Aduceti ceva care poate fi comestibil si cu ajutorul imaginatiei vom gati ceva pentru toata lumea. Va asigur ca discretia va fi absoluta, puteti sa va trimiteti si reprezentantii, asta pentru cei ce sunt prea ocupati sau nu sunt in tara asta de amarati, care se distreaza cu mici si bere... salate si multa placere. Sa auzim de bine.
Cucu Mucu
QUOTE (simonsays @ 23 May 2007, 02:38 PM)
Mhm. Si o masa de biliard... spoton.gif

Io as vrea si un pinball d-ala cu "razboiul stelelor". tongue.gif roflmao.gif


Sushi
aerul curat de munte face-o foame de aia de lup, cel putin mie. si cu matzul chioraind nu cred ca-i arde cuiva de peisaje wink.gif Nu vad de ce-ar fi hilara ideea cu salata, muraturile si carnitza din belsug. Se poate si manca bine si vedea natura sau una exclude pe alta? Si daca cuiva-i face mai mare placere sa stea langa foc sa bucatareasca decat sa se catere pe stanci unde e problema? Si io-s genul ala si nu vad unde-i buba chiar deloc. Pot fi in mijlocul naturii, alaturi de prieteni, cu o salatzica delicioasa langa mine si tot se cheama excursie, nu-i musai sa rup bocancii. Parerea mea, of course. Si, cum io, de fapt, nici macar n-oi fi acolo, parerea mea nu face vreo diferenta right? wink.gif

Daca avea alysoft loc in masina va trimiteam si-un borcan cu socata desi-am pus cam putin zahar dar asta se poate corecta tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Carmelita @ 24 May 2007, 08:42 PM)
Daca avea alysoft loc in masina va trimiteam si-un borcan cu socata desi-am pus cam putin zahar dar asta se poate corecta tongue.gif

Bre, trimite-o cu iupiesul! laugh.gif
simonsays
QUOTE (Carmelita @ 24 May 2007, 09:42 PM)
Nu vad de ce-ar fi hilara ideea cu salata, muraturile si carnitza din belsug. Se poate si manca bine si vedea natura sau una exclude pe alta?

Na, ce sa zic, nu toti ne-am nascut cu vocatie de ospatari-bucatari .. Acu', vorba ta, daca ii face cuiva mare placere sa stea langa foc, cu matzul chioraind, si sa i se falfaie de peisaje..
Dar tot mai bine era o excursie cu cortul la Carefour !! ohyeah.gif
Marduk
Mai sunt 5 (cinci zile) pana la acest W.F. asa cum am mai spus astept sa-i vad pe cei care se vor prezenta la Siriu pana pe 31.05.2007. apoi voi trage concluziile. Eu voi fi la Siriu vineri 01.06.2007 si voi sta pana 02.06.2007, sper sa pot sa postez ceva fotografii in acest topic. Nu va asteptati la surprize, viata este plina de inedit, salate, multe salate, la final trabuce coniac si multe multe discutii. Nu uitati de ecusoane. Sa auzim de bine.
alysoft2003
Eu am ceva probleme cu netul, sper sa reusim sa ne mai auzim pana atunci sad.gif
alysoft2003
Mey, eu cu Papadie o sa facem ceva cumparaturi, adica vom lua strictul necesar pt a ne asigura o sedere decenta pe acolo. Cheltuielile vor fi impartite intre toti. Nu cred ca o sa fie ceva exagerat. Cine are ceva de spus, sa zica acum, iar daca nu, sa taca pe vecie tongue.gif


EDIT : a ramas ca berea o ia mariusc2?
Later EDIT : 50-60 de mici 25 pulpe d epui 5-6 kg de rosii 3-4 de castraveti ceapa eventual si vreun kg de ardei gras zahar (pt cafea)ulei (pt cartofi si salate)sare, piper, condimente servetele malai (pt mamaliga) vesela de unica folosinta (farfurii, furculite, cutite, lingurite)...sunt ieftine si te salveaza in caz de....lipsuri
Cucu Mucu
Iau io berea! Cu privire la cumparaciunilii de mancare, sa zic acum, ca apoi sa tac pe vecie - haideti sa facem lista, da' sa nu punem tot felul de rahatisuri pe ea, sa stie si oamenii astia ce trebe sa cumpere si noi ce trebe sa mancam.

Edit: marduk, WF inseamna "What the F**k!" ? blink.gif
Papadie_62
Ce înțelegi prin "răhățișuri"?
alysoft2003
50-60 de mici 25 pulpe d epui 5-6 kg de rosii 3-4 de castraveti ceapa eventual si vreun kg de ardei gras zahar (pt cafea)ulei (pt cartofi si salate)sare, piper, condimente servetele malai (pt mamaliga) vesela de unica folosinta (farfurii, furculite, cutite, lingurite)...sunt ieftine si te salveaza in caz de....lipsuri
Eventual ceva dulce.
Cucu Mucu
4 kg cartofi, ceva carnita pt frigarui (1 kg-2), si ceva carnati.
Marduk
QUOTE (mariusc2 @ 27 May 2007, 08:18 PM)

Edit: marduk, WF inseamna "What the F**k!" ? blink.gif


"Weekend Forumistic"

Inainte de a vedea ce cumpara fiecare, trebuie sa avem o lista cu cei care vor veni. Cum aceasta lista nu poate fi considerata reala, propun ca fiecare sa aduca ceea ce vrea sa manance si sa bea, vasele sale tacamurile sale, etc. Asta pentru a nu avea surprize, in Moldova la hramuri asa se procedeaza, la masa fiecare mananca ce si-a adus, mai face schimb cu vecinii daca doreste.

Asa cred ca ne putem feri de probleme si acuze.

Astept reactia voastra.
Papadie_62
Eu ziceam că ceea ce am vrut sa inițiez nu este un hram, nici o pomana și nici o întrunire "la pachet".

Reacția mea este aceasta: dezamagire
Se pare că totul este un fiasco...
alysoft2003
In principiu ar fi vorba de 14 persoane, dintre care tikky o sa vina a doua zi. Cine vrea sa manance salam cu paine, sa spuna, iar cantitatile de produse cumparate vor fi ajustate, nu se supara nimeni, numai sa stim de la inceput pe cati ne putem baza. De aceea am si intrebat wink.gif
Cucu Mucu
Cica, daca in locul lui Moise ar fi fost un comitet, evreii si azi ar fi fost tot in Egipt. rofl.gif Ce cuvinte grele, dezamagire, fiasco, alea,alea. Bre, luati-o mai usor, nu va ambalati asa ca o sa iasa frumos. Cum spunea si action, prea multa programare strica.

Softici, io ma bag pa lista si la salam cu paine (moama, mortal cand iti chioraie matele), precum si la friptane.

Marduk, unde anume in Moldova, ca eu, prin ce parti am umblat, mai sa ma bata romanii ca nu terminam imensitatile de mancaruri cu care imi umpleau masa?
alysoft2003
Atunci cum facem? Fiecare aduce ce are si nu mai cumparam nimic la comun? Poate vrea cineva sa traiasca din ce ii ofera natura, vanat, castane, jir, ciuperci si alte ierburi tamaduitor/hranitoare. Eu trebuie sa stiu clar ce fac : cumpar pt toti sau cumpar numai pt mine?

Cu riscul de a parea ridicol, eu nu mai inteleg mare lucru. E vorba de niste bani pe care 2 persoane ( eu si Papadie) ne oferim sa riscam sa ii cheltuim anticipat. Probabil ca multi nu apreciaza lejeritatea de a veni la cabana cu mainile in buzunar si sa gasesti totul gata cumparat.
Daca pana maine nu se va hotara ceva, eu voi lua produse numai pt mine, ramanand la atitudine fiecaruia sa aduca ce vrea, cum vrea si de ce vrea. Ramane de vazut daca mariusc mai vrea sa ia berea smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (alysoft2003 @ 27 May 2007, 11:29 PM)
Ramane de vazut daca mariusc mai vrea sa ia berea smile.gif

Io iau berea! Howgh! woot_jump.gif
alysoft2003
Ce marca de bere iei? Si la ce forma de ambalaj?
Papadie_62
Ok!... Atunci, eu ma retrag de la orice cumpărătură... Nu vreau să mi se dea în cap că am luat ceva ce nu priește cuiva.
Faceți fiecare ce vreți, dacă vreți ceva până la urmă. Chiar și pentru grătar ne putem aduce fiecare de acasă... și chiar și berea s-ar putea să nu priască cuiva...

Mariuse, să-ți spun una... În astfel de acțiuni, dacă nu există comunicare, comun acord și dacă mesele nu sunt la comun, nu se leagă prietenii... Vor fi bisericuțe, grupuri de genul "noi am venit împreună" și ceea ce eu am vrut să fac se dovedește nepotrivit pentru această comunitate.
Îmi pare rău și chiar stau și mă gândesc la ce a trebuit să ne angajam la asta când puteam să mîncam "pachețelul" acasă, când vrem, în compania cui vrem?
Cucu Mucu
QUOTE (alysoft2003 @ 27 May 2007, 11:39 PM)
Ce marca de bere iei? Si la ce forma de ambalaj?

Golden la conserva.

QUOTE
Mariuse, să-ți spun una...

Sa iti spun si eu: la Lepsa am ajuns noaptea, am luat-o cu "mai aveti un loc in plus",unii au ales camere, altii cort, am asteptat o ora sa se decongeleze pulpele pe galeria masinii smile.gif si a fost super. Nu iti mai face atatea probleme, nu dai concurs de manager de uichenduri forumistice.
Papadie_62
Mulțumesc, Marius!

Bafta!

De ce oare n-ați luat cuvantul din martie și până acum, ca să știu și eu de ce mă caut?... M-am milogit atât de voi ca să scoateți o vorbă și acum ați făcut tot posibilul ca să mă simt aiurea... Trebuia să spuneți și nu să o tot bălăcăriți...
Marduk
Nu inteleg de ce si pe cine a deranjat propunerea mea? A fost doar o PROPUNERE. Comparatia cu hramurile din Moldova este cat se poate de normala in opinia mea si nu are conotatii religioase ci strict organizatorice. Eu cred ca poate exista macar o persoana careia nu-i place berea Skol, spre exemplu, sau ca pofteste peste in loc de carnati. Daca stam acum si decidem sa infiintam un comitet care sa decida ce si cine sa cumpere, pierdem WF-tic. Apoi mi se pare ca nominaliza pe cineva sa cumpere si sa care alimente si bauturi pentru toti ceilalti este intr-un fel o decizie de comitet. Daca propunerea mea nu v-a placut eu ma supun majoritatii, va rog sa-mi spuneti ce sa aduc si voi aduce. Sa inteleg totusi ca se vor face niste cumparaturi la comun a caror valoare va fi impartita dupa numarul de participanti. Urmand ca fiecare persoana care doreste altceva sa isi aduca ceea ce doreste.
Cucu Mucu
Io nu am fost deranjat, ci amuzat,la un moment dat. Fiecare e liber sa manance, sa doarma si sa se manifeste cum vrea (ma rog, intlegeti voi laugh.gif ). Si mai confirm sigur 4 persoane la mine, probabil 6, nu stiu sigur inca, maine aflu oanhandridparsent.
Cucu Mucu
Vineri, 1 Iunie Parțial Noros Max: 27° / Min: 16° 10%
Sambata, 2 Iunie Furtuni Izolate Max: 27° / Min: 16° 30%
Duminica, 3 Iunie Averse Izolate Max: 27° / Min: 16° 30%
Papadie_62
QUOTE (mariusc2 @ 29 May 2007, 01:19 PM)
Si mai confirm sigur 4 persoane la mine, probabil 6, nu stiu sigur inca....

.. în afară de voi doi..? ohmy.gif ohmy.gif
Papadie_62
QUOTE (marduk @ 29 May 2007, 12:59 PM)
Sa inteleg totusi ca se vor face niste cumparaturi la comun a caror valoare va fi impartita dupa numarul de participanti. Urmand ca fiecare persoana care doreste altceva sa isi aduca ceea ce doreste.

Uf, marduk, unde ai fost până acum?
De ce a trebuit să ajungem la "ultimile 3 zile" ca să discutăm (omenește și fără miștouri sau interpretări) ceea ce trebuia discutat din timp?

Nu îți va spune NIMENI ce să aduci tu... Contextul era de a ne OFERI fiecare, în funcție de puteri și pentru a da o mână de ajutor, nu unui comitet, ci unor oameni bine intenționați...

Văd ca numărul participanților tinde să tot crească, iar discuțiile noastre sunt tot ambiguue...

Există pe topic o listă a cumpărăturilor comune (am s-o rescriu), iar din ea, cine vrea și poate, se oferă să cumpere și se anunță (pt a se evita situația de a lua mai mulți acelși produs) contribuind astfel la impuținarea atribuțiunilor unei singure (eventual două) persoane...
Papadie_62
4-5 kg carne pt gratar.........?
25 - 30 buc carnati grosi.........?
2,5 - 3 kg carne pt frigarui.........?
50-60 de mici......... (Papa + Alysoft)
25 pulpe de pui......... (Papa + Alysoft)
5-6 kg de rosii......... (Papa + Alysoft)
3-4 kg de castraveti......... (Papa + Alysoft)
ceapa eventual si vreun kg de ardei gras......... (Papa + Alysoft)
5 kg cartofi......... (Papa + Alysoft)
usturoi......... (Papa + Alysoft)
1 l ulei (pt cartofi si salate).........?
sare, piper, condimente, servetele......... (Papa + Alysoft)
cafea.........?
zahar (pt cafea).........?
1 kg malai (pt mamaliga).........?
vesela de unica folosinta (farfurii, furculite, cutite, lingurite, pahare)... sunt ieftine si salveaza in caz de nevoie........ ?
bere (2l/persoana -golden la conserva)......... marius2c
apă minerala (pt vin - 6-8 stile de 1,5l)......... ?
suc (6-8 stricle de 2 l - cu sau fara bule)......... ?
pâine (10 buc ??)......... ?

... Cam așa se prezintă "lista", la momentul acesta...
Ar fi bine de atașat și confirmările (sigure) ale participanților pt a sti, totuși, câți vom fi.
Pt orice nelămuriri sau pt orice sugestie, scrieți în topic.... suntem deja în criză de timp comparabil cu ceea ce stim sigur.
Cucu Mucu
QUOTE (Papadie_62 @ 29 May 2007, 02:01 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 29 May 2007, 01:19 PM)
Si mai confirm sigur 4 persoane la mine, probabil 6, nu stiu sigur inca....

.. în afară de voi doi..? ohmy.gif ohmy.gif

Nu, bre, 4 cu toti!
Marduk
Preocupari si ganduri :
1.) Ma preocupa prognoza meteo. Ce facem cu gratarele daca avem ploaie, unde pregatim masa, unde mancam, ce mancam???
2.) Cine aduce carbunii si lemnele pentru gratare (daca vom putea sa le pregatim)??
3.) Daca ploua unde stam la o sueta, lasam mancarea, trecem pe stiksuri, dar o berica un vin un coniac o discutie unde tinem??

Doar intrebam, nu sariti la mine, am vazut ultimele prognoze meteo si din aceasta cauza pun aceste intrebari.
alysoft2003
QUOTE (marduk @ 29 May 2007, 09:34 PM)
Preocupari si ganduri :
1.) Ma preocupa prognoza meteo. Ce facem cu gratarele daca avem ploaie, unde pregatim masa, unde mancam, ce mancam???
3.) Daca ploua unde stam la o sueta, lasam mancarea, trecem pe stiksuri, dar o berica un vin un coniac o discutie unde tinem??


in cabana wink.gif
Papadie_62
"Ăla io, ăla io... niciunul!"
Bravos națiune și fiilor tăi de nădejde!

Marduk, dacă va ploua și nu vom putea face grătare, facem friptane la cuptor.
De stat, vom sta în cabana, că de-aia o închiriem...
Și-mi vine să te bat că abia acum ai inceput să dai atenție topicului și problemelor ce s-ar putea ivi și ar putea fi prevenite...

Oricum, tot sunt surprinsă că nu există reacții, că nu este luată în serios această acțiune, nici măcar acum, pe ultima sută de metri.
Și mai stau și mă gîndesc dacă se merită riscul la care eu și alysoftul ne angajăm.
Cucu Mucu
Ce teapa mi-am luat! roflmao.gif Am auzit ieri ceva la radio si nu intelesesem prea bine, cum ca s-a rupt barajul de la Siriu, au fost evacuate Nehoiu si Siriul, catastrofa, nu asa. Azi, dupa ceva telefoane la pompieri, am aflat ca a fost doar simulare! Ptiu, drace! roflmao.gif
Papadie_62
Puteai să mă întrebi pe mine, pt că aveam informații clare... tongue.gif
actionmedia
Io imi cer scuze ca nu am mai dat pe aici, dar ieri si azi am fost prins cu alte trebi.
Din pacate, 99% sigur ca nu voi putea sa vin decat sambata dimineata. Asa ca micii ii mancati fara mine. De fapt am putea sa mai facem o tura de mici sambata, mici proaspeti adusi de mine...
Partea buna e ca daca va dati seama la timp ca lipseste ceva ma puteti anunta si vom cumpara de pe drum.
Oricum daca nu luam chiar tot ce ne trebuie sau daca se epuizeaza ceea ce am luat, mai sunt sanse sa gasim ceva prin Nehoiu.
Neaparat trebuie pusi pe lista carbunii de gratar, la cum e vremea, slabe sanse sa gasim lemne uscate.
Si mustar zic eu, ca daca o sa avem mici, carnati etc, trebuie sa avem si mustar.
Marduk
QUOTE (Papadie_62 @ 29 May 2007, 02:40 PM)
4-5 kg carne pt gratar.........?
25 - 30 buc carnati grosi.........?
2,5 - 3 kg carne pt frigarui.........?
50-60 de mici......... (Papa + Alysoft)
25 pulpe de pui......... (Papa + Alysoft)
5-6 kg de rosii......... (Papa + Alysoft)
3-4 kg de castraveti......... (Papa + Alysoft)
ceapa eventual si vreun kg de ardei gras......... (Papa + Alysoft)
5 kg cartofi......... (Papa + Alysoft)
usturoi......... (Papa + Alysoft)
1 l ulei (pt cartofi si salate)........marduk
sare, piper, condimente, servetele......... (Papa + Alysoft)
cafea......... marduk
zahar (pt cafea)...marduk
1 kg malai (pt mamaliga).......marduk
vesela de unica folosinta (farfurii, furculite, cutite, lingurite, pahare)... sunt ieftine si salveaza in caz de nevoie....marduk
bere (2l/persoana -golden la conserva)......... marius2c
apă minerala (pt vin - 6-8 stile de 1,5l).......marduk
suc (6-8 stricle de 2 l - cu sau fara bule).......marduk
pâine (10 buc ??)......... ?

... Cam așa se prezintă "lista", la momentul acesta...


Astept noutati, cam cata cafea ar trebui sa cumpar si din ce categorie Lavazza-Elitte??!!! sau de mijloc poate vrea cineva ness?
Pot sa iau si carnatii dar ar trebui sa stiu de care, taranesti, picanti, plai, etc. Propun, carnea pentru fripturi sa fie luate de cei care sunt mai aproape de Siriu.
Papadie_62
QUOTE (actionmedia @ 30 May 2007, 06:00 PM)
Din pacate, 99% sigur ca nu voi putea sa vin decat sambata dimineata. Asa ca micii ii mancati fara mine.
Bănuiesc că... toți 3 veniți sâmbătă, nu? În cazul ăsta, micșorăm cantitatea inițială de mici.
Asta e!

QUOTE (actionmedia @ 30 May 2007, 06:00 PM)
De fapt am putea sa mai facem o tura de mici sambata, mici proaspeti adusi de mine...
Aduci diferența... noi luam 45, tu vii cu restul... wink.gif

QUOTE (actionmedia @ 30 May 2007, 06:00 PM)
Partea buna e ca daca va dati seama la timp ca lipseste ceva ma puteti anunta si vom cumpara de pe drum.
Oare?

QUOTE (actionmedia @ 30 May 2007, 06:00 PM)
Neaparat trebuie pusi pe lista carbunii de gratar, la cum e vremea, slabe sanse sa gasim lemne uscate. Si mustar zic eu, ca daca o sa avem mici, carnati etc, trebuie sa avem si mustar.

Sigur luăm tot noi, că sunt pe toate drumurile... și cărbunii și muștarul...
Papadie_62
QUOTE (marduk @ 30 May 2007, 09:27 PM)
Astept noutati, cam cata cafea ar trebui sa cumpar si din ce categorie Lavazza-Elitte??!!! sau de mijloc poate vrea cineva ness?
Pot sa iau si carnatii dar ar trebui sa stiu de care, taranesti, picanti, plai, etc. Propun, carnea pentru fripturi sa fie luate de cei care sunt mai aproape de Siriu.

Marduk, având în vedere că nici nu mai știm câți venim și când anume fiecare, că nu se va mai ști cine contribuie și cu cât la ce, avand în vedere că este un amalgam total și nici cel mai renumit contabil n-ar face față să facă un BVC, eu zic să iei doar jumatete de kg de cafea (elite-selected) și de n-o ajunge, vom vedea....
Iar cârnați, cred că "Trandafir" se cereau sau ce este mai cărnos...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.