Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Printre Picaturi...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
passenger
Cu ajutorul unei oglinzi poti dubla timpul.

Dar daca pui doua oglinzi fata in fata oare ce se intampla?...


mirror
passenger
smile.gif
passenger
Am gasit un widget care iti da informatii despre vreme (iti arata in fiecare clipa temperatura de afara, da prognoza pe nu stiu cate zile, te avertizeaza in legatura cu fenomenele meteorologice etc.etc). E free. Trebuie doar sa te inregistrezi si sa-l instalezi apoi.
Aici urmeaza partea draguta biggrin.gif Formularul arata asa:

user posted image


Da, doar primele campuri sunt obligatorii... Dar ma intrebam asa, retoric, daca declari un venit "consistent" si vreo doua doctorate oare ai parte doar de timp frumos? biggrin.gif
passenger
E liniste. Atat de multa incat imi pot atinge gandurile. In mod obisnuit (firescul acceptand zgomotul de fond, oricat de marunt) le aud, le ordonez, le cert ori le aprob grabit, le spionez cu coada ochiului, le adulmec... dar nu le pot atinge.
Se intampla atat de rar sa pot aduna in causul palmei farama de senin incat, atunci cand reusesc, o privesc descumpanita si facinata in acelasi timp. As vrea sa pot s-o asimilez cumva, s-o posed pentru totdeauna. Dar tentatia unui strigat prelung, impletit din toate vocile mele nascatoare de ganduri, asemeni unui bici care sfasie noaptea, e mare...
Gandurile ce s-au abandonat imbratisarii tacute sunt vulnerabile... In mod paradoxal, ca sa le pot pastra sunt nevoita sa le alung o vreme...


Si le-am trimis departe... Cand pata de lumina va straluci rotund, stiuta doar de-o parte in marea de-ntuneric, voi sti ca au ajuns.

user posted image
passenger
user posted image

Imi face placere (intotdeauna) sa descopar o minte sclipitoare, in fata careia sa-mi scot (cand momentul o cere) palaria. Accept chiar, in fata unui rationament fara cusur, sa-mi schimb punctul de vedere, sa ma pun in cauza, sa rationez altfel. Insa, in aceeasi masura in care ma livrez spontan unui exercitiu de admiratie, detest slabiciunile, transparentele involuntare, momentul in care intuitia mea incalca barierele pe care interlocutorul isi imagineaza a le fi pus.

Imi place competitia (joc = bucurie in stare pura), algoritmii si supletea pe care o impun "regulile" unei confruntari. Cand jocul nu include manevre de culise si se deruleaza in mod firesc (toate cartile pe masa) aproape ca nu conteaza daca se intampla sa pierd. Ma intristeaza insa cand "adversarul" pierde stupid, fara ca eu sa fi depus vreun efort cat de mic.

Sunt si jocuri unde regulile se inventeaza pe parcurs. Suplimentul de adrenalina. Interesant, cand se "infrunta" doua minti structurate asemanator. Daca jocul e fair pot exista doi invingatori in acelasi timp (varianta ideala).
Tentant si cand exista o alta configuratie (jucatori de calibre diferite). Haotic insa in proportie covarsitoare. Si in aceeasi proportie rezultatul contine doi loseri concomitent.
passenger
Revelatie de moment: imaginea doctorului (in exercitiul functiunii) mi-a furnizat efectul placebo dorit.
Pot ignora reteta. biggrin.gif
passenger
poate ca sunt acolo sus, intr-o camera cu deschidere directa la nori, contempland linistea...

user posted image

sau poate stau de vorba cu bunicul pe bancuta aceea mica, in lumina cruda a primaverii...

user posted image

ori m-am ascuns intre straturile de ierburi parfumate sa dibuiesc joaca furnicilor si a greierilor de camp...

user posted image

ori poate am gasit pur si simplu un petec de albastru si-l cant cat mi-e noaptea de mare...

user posted image

Pana la urma conteaza mai putin unde sunt cu exactitate. Important e sa nu ma trezesti.
ilie
te vor trezi picaturile oricum
passenger
sau nu.








_________________


Am gasit aici 4 (patru) imagini care imi plac. Multe, avand in vedere ca sunt 49 de toate (doua se repeta).
ilie
care 4 ?
passenger
Pe amicul T. il stiu de pe vremea copilariei mici. Pana in momentul admiterii la liceu eram aproape de nedespartit (vecini de cartier, colegi de banca toata scoala generala, lideri de necontestat in organizarea ori inventarea tuturor jocurilor posibile si imposibile ce umpleau vacantele de vara...si nu numai). Chiar daca drumurile noastre s-au despartit in perioada liceului, chiar daca ne-am mutat in cartiere diferite, chiar daca T. a plecat pentru vreo doi ani in Germania, am pastrat mereu legatura. Si, cu toate ca in ultimii ani ne-am vazut mai rar, de fiecare data cand ne intalnim ne descoperim vorbind de parca suntem in continuare colegi de banca... si ne bucuram (ori ne intristam, dupa caz) pentru fiecare eveniment pe care-l trecem in revista in orele petrecute in fata unui pahar de vorba... asa cum faceam si acum 10-15 ani (ufff...cum trece vremea).

Baiat istet si intreprinzator, amicul meu s-a descurcat (de la foarte bine in sus) mereu in mai toate planurile. Mai putin intr-unul: nu se pricepe la femei. Si daca pana acum cativa ani asta nu era neaparat o problema (ale tineretii valuri, mai invata omul si din experiente... cu final neasteptat cool.gif ), in ultimul timp a inceput sa se ingrijoreze. Ar vrea sa-si intemeieze o familie, da' are parte (in opinia lui) numai de femei ciudate. Eu le spun altfel biggrin.gif biggrin.gif ... ofteaza resemnat si nu ma contrazice. Oricata munca de lamurire am incercat sa duc, indiferent de numarul exemplelor/exemplarelor de femei normale pe care i l-am prezentat, n-am reusit sa-l ajut. E tot in incurcatura: are o fixatie pentru femeile tip "Barbie" (n-am reusit sa aflu de unde i se trage). Partea proasta e ca majoritatea duduilor de genul asta au tot atata minte cata au si papusile cu numele mai sus mentionat. Ori asta nu e satisfacator pentru el, are nevoie de o femeie "extrem de frumoasa" dar "dotata la mansarda". Combinatia mai putin intalnita, din pacate. De aici si durata (de la scurta - doua luni, la foarte scurta - doua ore) relatiilor cu care se poate "lauda" amicul meu. I-am recomandat (mai in gluma, mai in serios) vizita la un psiholog. Poate se trezeste.

Pentru ultima "achizitie", despre care imi vorbeste fericit de vreo cateva zile (si pe care "trebuie s-o vezi neaparat, de data asta e altfel"), mi-am facut ieri timp si am iesit sa mancam in oras. Am tarat un coleg dupa mine (sa nu merg singura) si ne-am intalnit toti 4 in fata unui restaurant. Ma straduiesc sa nu cataloghez o persoana in primele 30 de secunde in care dau cu ochii de ea (chiar daca intuitia ma inseala destul de rar) si nu ma influenteaza major aspectele care graviteaza in jurul vestimentatiei, lungimii/culorii parului sau parfumului cuiva. Dar cand am in fata ochilor un exemplar de tipul don'soarei ce da rapid din genele bine rimelate si imi intinde cu un gest teatral mana (cu inele pe fiecare deget), lansand din varful buzelor un "buna, tu! sunt X, imi pare bine!" mi-e aproape imposibil sa cred ca ma insel. De dragul amicului meu am zambit amabil. Dar n-am reusit sa ma abtin de la un "sper ca si mie o sa-mi para bine".
Am intrat sa mancam. Dupa ce am i-am adus la cunostinta ospatarului ce am bifat pe meniu am incercat un soi de conversatie cu fatuca. Sigur ca nu am implicat in discutie nivelul cotelor la bursa, politica externa sau configurarea firewall-ului. Totusi privirea... mmmnedumerita a fetei m-a convins destul de repede ca ar fi mai simplu daca as directiona discutia spre chestiuni cat mai prozaice. In disperare de cauza m-am uitat (pseudo)admirativ spre poseta ei. Brusc s-a insufletit si a inceput sa turuie: "Iti place? e Viuton!(cred ca a vrut sa spuna Vuitton da' n-a iesit din prima). E original. L-am cumparat asta vara din Grecia, cu 25 de euro. Am avut noroc ca am gasit-o la unu intr-o pravalie, mi-a zis ca e doar atat pentru ca are manerele putin oxidate si e la reducere. Da' nus' ce o sa ma fac, ca deja a aparut alta colectie si asta nu mai e in tendinte". M-am uitat cu mila la ea. Pentru o clipa am vrut sa-i povestesc ceva despre cea mai copiata marca de posete din lume si faptul ca e putin probabil sa fie un Vuitton original la banii aia... dar era atat de mandra de achizitia ei incat am renuntat. In plus ma lasa cam rece actuala, trecuta ori viitoarea colectie de posete, indiferent de firma care o lanseaza. Am aflat apoi (daca a intrat pe terenul favorit - moda si toate anexele- a fost de neoprit) de la care firma si-a cumparat cizmele, la ce asorteaza nus' ce bluza, la ce salon se duce sa se coafeze, ce se poarta in materie de haine primavara asta si alte asemenea informatii pretioase (fara de care in mod cert as fi putut sa ma consider total anacronica tongue.gif ).
Ciripeala vesela s-a diminuat imbucurator in momentul in care au aparut ospatarii. A existat chiar un moment de liniste subita la aparitia bolului cu apa si lamaie (comandasem pui). Dar se pare ca acel moment a fost... linistea de dinaintea furtunii hh.gif Pentru ca imediat a urmat "perla zilei" : "Aaaa... uite ca au adus lamaie pentru pui, ca e carne grea... Dar puteti sa aduceti si niste zahar pentru limonada asta?". M-am uitat o fractiune de secunda spre amicul meu - trecea instant prin toate culorile curcubeului hh.gif sorry.gif ... ospatarului ii tremurau vizibil farfuriile in mana si i se bulbucasera ochii in cap yikes.gif ... colegul meu incepuse sa mestece efectiv din tigara huh.gif blink.gif ... Mi-a fost imposibil sa rezist (adio eticheta, adio autocontrol, adio mila pentru suferinta lui T.). rofl.gif roflmao.gif rofl.gif Am ras pana am avut senzatia ca mi s-a dizlocat maxilarul...


Pe seara am primit un mesaj de la amicul meu "Saptamana viitoare am programare la un psiholog."
mdA!
iarta-ma ca napustesc, da' tre sa iti zic ca rad cu lacrimi. si eu.
poate ca amicul tau nu a avut voie sa se joace cu papusile cand a fost mic si de aici fixatia.. smile.gif
passenger
voie parca avea...da' stia ca mie nu-mi plac papusile "barbie"... te pomenesti ca a ramas omu' cu sechele blink.gif nu risc sa fac speculatii pe tema asta rofl.gif


________________


creta colorata smile.gif



Julian Beever

Julian Beever 2
passenger
Street Painting


portrait
passenger
"Nous sommes très fautifs envers le verbe. Le verbe n’a de force magique que lorsqu’il est vrai. Aujourd’hui le verbe est utilisé pour cacher les pensées. En Afrique, on a découvert une tribu qui ne connaît pas le mensonge. L’homme blanc a essayé de leur expliquer et ils n’ont pas compris. Essaye de comprendre la mystique de ces âmes-là, et tu sauras pourquoi au début il y avait le verbe. L’état du verbe démontre l’état spirituel du monde. Actuellement l’écart entre le verbe et ce qu’il signifie ne fait que s’amplifier. C’est très étrange. C’est une énigme !"

(Andrei Tarkovski - in ultimul interviu publicat in "Nouvelles Clés" )
Afrodita
Aoleu!! Fatuca aia e 'Karl - varianta feminina' rofl.gif rofl.gif Zahar la limonada aia? rofl.gif Off, mare-i gradina rofl.gif Mi-au dat lacrimile de ras rofl.gif Super faza rofl.gif

Saracul amic T... Il compatimesc sincer rofl.gif
passenger
smile.gif

user posted image
passenger
Doua fantome stateau cocotate pe un gard. Una o intreaba pe cealalta: "Mai crezi in oameni?"
tikky
sper sa-ti placa smile.gif
passenger
the ballon


___________________

sunt zile in care ma simt legata cu fire invizibile de ceea ce se afla in spatele tuturor lucrurilor (cele nevazute)... atunci sunt foarte aproape de sentimentul acela care impleteste armonia cu linistea si da un sens intregului din care fac parte...
dar sunt si zile in care nu.
ilie
cum mai merge?
passenger
smile.gif
Mi-e dor de "acasa"...

user posted image
Kristin
A venit vara.

user posted image

Ce mai faci? wub.gif
passenger
Da, a venit vara... si e deja pe cale sa plece

Inca nu pot spune nimic despre vara asta ( probabil te strambi tongue.gif te-ai trezit fara confirmari/infirmari ).
Am sa spun doar cate ceva despre picaturi: picatura chinezeasca a incetat sa fie o forma de tortura (ca si in cazul otravurilor administrate in doze mici, pe parcursul unei perioade indelungate de timp... se ajunge la imunitate); picatura care umple paharul e tot un mit (ori am invatat sa redimensionez paharul acela biggrin.gif ... pana acum nu s-a umplut); printre picaturi gasesc mereu loc pentru un alt final neasteptat ... sunt incurabila wink.gif


Zambetul de azi ... si aplauze la scena deschisa celor care indraznesc sa se elibereze de rutina smile.gif
passenger
Am uitat ceva important : nu plecarile sunt dificile, ci intoarcerile.
Afrodita
Uitasem cat de frumos e jurnalul tau sorry.gif

Superb "zambetul de azi" rofl.gif Fantastici tipii smile.gif

Uneori intoarcerile sunt imposibile...

mwah1.gif
passenger
Am nimerit printre alte picaturi si mi-a fost imposibil sa nu ma intorc smile.gif

passenger
Cat a fost ziua de lunga (si de lata) am avut senzatia ca sunt urmarita de o legiune de dinozauri (si nu dintr-aceia vegetarieni biggrin.gif ).
Impresia persista... dar am gasit (mai bine mai tarziu...) o solutie care sa-i faca suportabili ... si acum sunt aproape simpatici.





passenger
Si ceva linistitor inainte de somn smile.gif
factura
Ai transformat ceva urat in culoare si zbor.Dinozaurii aia mici sunt scumpi foc.Si au si bicicleteee!
passenger
Vreau sa-ti dezvalui un secret: astazi e o zi minunata .

Nu e nevoie sa ma crezi. Cauta printre picaturi ...




Stiai deja jamie.gif
factura
Am incercat sa prind niste picaturi de soare,sa le bag in cutie ,n-au vrut,au zis ca mai vin pe la mine.Ti-am trimis niste cuvinte,le-am indesat bine in sac,erau colturoase unele,altele rotunde,tipau,n-aveau loc(uitasem sa pun si spatiile) apoi s-a gaurit putin sacul,scoteau mainile afara si gesticulau,s-au aranjat singure pe drum,cateva au cazut si le-a plimbat vantul prin vreo gradina.Si nu stiam adresa,dar nu conteaza ca n-au ajuns inca.Daca gasesti cateva agatate prin copaci sau pe strada ,colorate si batause,demente,subtirele si agitate ,sa stii ca sunt de la mine.
passenger
Daca tot m-am hotarat sa experimentez in fiecare zi altceva (da, ziua bazata pe zambete functioneaza) ieri a picat la sorti "ziua fara nu" (unde nu e cuvantul cheie ce trebuie evitat cu orice pret). Pare simplu. Dar este?
Pentru ca te poti nimeri ( mie mi se intampla precis, dar am antrenament in materie de situatii bizare biggrin.gif ) in fata unor intrebari incuietoare, gen: "mai vrei o portie de...?" (si tu esti satul ori, mai grav, prima portie ti-a cam intors stomacul...cuvantul fara autorizatie organizeaza mitinguri, isi cere drepturile gaurindu-ti timpanul, dar rezisti eroic pe baricade: poate mai tarziu, pe moment a fost suficient ); "domnisoara, ati consumat bauturi alcoolice inainte sa urcati la volan?" (aici apelezi clar la naivitatea blonda : am baut o cafea si o limonada...sunt considerate alcool?); "mi-am pierdut ochelarii.. i-am uitat la tine pe birou?" (am aici o pereche de ochelari portocalii cu rame verzi si cu lentila stanga crapata... sunt ai tai?)... s.a.m.d.
Asadar e simplu. Si pana la urma e chiar placut sa te surprinzi selectandu-ti cu mai multa grija cuvintele inainte de a le lasa sa se faca auzite. Extinzand aria de aplicabilitate... e preferabil -> necesar. "M-a luat gura pe dianainte" e o scuza valabila doar pentru momentele in care ti-e prea lene sa gandesti tongue.gif



In alta ordine de idei.... am avut oaspeti (cuminti, cuminti) smile.gif
Crezi ca te pacalesc? Uite :



Au ajuns cu bine smile.gif
passenger
Azi a venit randul unei culori. A iesit galbenul. Boooon.... Sa vedem de unde iau galben...







passenger





passenger







... cam putin sad.gif Abia la nevoie am observat ca nu am prea multe lucruri galbene in jur... E adevarat insa ca nici nu am avut voie sa fac poze in toate locurile unde m-am impiedicat astazi de galben. Ce ti-e si cu oamenii astia...
tikky
De ce galbenul? rolleyes.gif
passenger
Sunt cateva lucruri pe care tin eu mortis sa le evit. Unul dintre ele e rutina. Asa ca experimentez in fiecare zi cate ceva nou.
Azi a fost ziua unei culori. Am facut biletele (cate unul pentru fiecare culoare), le-am amestecat intr-o palarie si am extras azi...galbenul spoton.gif Nu l-am gasit din abundenta, e drept... dar e abia inceputul wink.gif




La ora asta sunt curioasa ce idee o sa-mi decoreze ziua de maine biggrin.gif
dascalita
[color="#FF8C00"][/color]Poti incerca aramiul, e culoare calda si in ton cu anotimpul, cu un oarecare optimism (bine, nu debordant ci asa, cu bun simt ),ne mai aminteste de minunatele frunze ce acum au deja culoarea pamantului si poate ca da Doamne-Doamne si e si un pic de soare pe ulita noastra...Incerci?
passenger
Aaa... soarele il invoc in fiecare zi... si daca nu apare de fiecare data probabil nu m-am straduit suficient. Sau poate a avut cineva, in alta parte, mai multa nevoie de el smile.gif
Vine si randul aramiului ... doar ca nu stiu dinainte cand, pentru ca trag la sorti o culoare pe saptamana (nu in aceeasi zi). Poate nimeresc si data viitoare tot galbenul laugh.gif Ptiu! Sper sa nu cobesc laugh.gif





Am gasit si aici cateva imagini frumoase. Si le dau mai departe smile.gif
passenger
Sunt bune si jurnalele. Te ajuta sa iti amintesti si sa (te) vezi mai bine. smile.gif Desigur, in varianta in care esti cinstit - cu tine si cu jurnalul tau.
O discutie din alta parte a forumului m-a "determinat" sa ma uit putin in urma, printre pagini. Am zambit des, pentru ca am gasit multe greseli, lucruri pierdute in ceata, negatii multe....
De fapt omul nu invata din greseli. Le constientizeaza sau nu. smile.gif
passenger
"reflective art" smile.gif





passenger
smile


Frisky
passenger



1 secunda pentru impuls... 2 ochi pentru aprobare... 3 silabe pentru inutil... 4 directii pentru vant... 5 cani pentru cafea... 6 minute pentru tigara... 7 cioburi pentru ghinion... 8 argumente pentru intoarcere... 9 alune pentru ciocolata... 10 degete pentru atingere... 11 crizanteme pentru rasfat... 12 ore pentru jumatate... 13 numere pentru noroc... 14 zile pentru proiect... 15...17...32...78...154...279......n+1. Pentru ca intotdeauna e ceva "mai departe".
passenger
A promise is a promise...

Afrodita
Frumos jurnal smile.gif

Si tare frumos linkul cu Chaplin smile.gif Sarumana ca l-ai dat mai departe, pe mine una chiar m-a facut sa zambesc smile.gif

O zi frumoasa hug.gif
passenger
Afrodita hug.gif




Savurez pe intuneric ultima tigara pe ziua de azi... Imi trece prin minte ca e singura tigara pe care o fumez realmente cu placere...prima tigara e arareori "placuta", urmeaza dupa ce spal dintisorii sau dupa ce inghit cerealele cu lapte/iaurt - esec gustativ garantat. Celelalte sunt adesea pretexte pentru pauze scurte... sau mai rau, reflex conditionat. Hmmm... nu e bine... Oricum nu e bine biggrin.gif pentru ca tigarile nu sunt bune (imi sopteste o voce in urechea stanga... stiam deja, pot sa o ignor linistita tongue.gif)
Legat de "nu sunt bune" asta, nu sunt bune pentru nimeni. Adica raul e general valabil, nu se aplica doar femeilor... argumentele de genul "femeilor nu le sta bine cu tigara in mana" sunt mai mult decat aiuristice... s-au mai incercat speculatii de soiul acesta si cand femeile au inceput sa se imbrace in pantaloni biggrin.gif
Am dat intr-o zi, intamplator, peste un text care "zicea de bine" in privinta tigarilor... Se pare ca atunci cand visezi ca fumezi ai parte de prosperitate laugh.gif Tot e ceva ... Sunt curioasa insa cum viseaza un nefumator ca fumeaza ... si ca, eventual, ii si place senzatia hmm.gif Oare l-ar convinge un vis sa se apuce de fumat? biggrin.gif
Mda... sunt deja pe campii verzi si insorite, mai bine (pentru toata lumea) ma indrept spre somn...poate ma las de fumat in noaptea asta...in vis laugh.gif aoleo! nu e bine, ca dispare prosperitatea rofl.gif


Ce merita atentie sa afla aici. smile.gif




*Nota: termenul "aiuristic" nu cred sa apara prin vreun dictionar.... dar imi place prea mult cum suna tongue.gif
Afrodita
rofl.gif Tocmai voiam sa ma iau de tine ca nu dormi la ora asta - ca doar n-ai proiecte de facut pentru faculta, ca noi astia micii si amaratii harhar.gif - cand am vazut cat de frumos ai scris in cateva cuvinte despre placerea de-a fuma, lasatul de fumat, aia de predica si tot asa biggrin.gif Si deja te iubesc nespus hug.gif laugh.gif Nu ca inainte nu te-as fi iubit, da' acum a crescut dragostea, caci am vazut ca "esti de-a noastra", adica fumatoare si mai si scrii frumos despre asta biggrin.gif mwah1.gif

Aiuristic e un termen tare fain biggrin.gif

Gata, fug la somn, ca mi-s prin campii verzi si inflorite si eu rofl.gif Dar nu inainte de-a savura ultima tigare wink.gif
passenger
N-ai crede, dar fac si proiecte pentru faculta uneori... pentru altii, e drept laugh.gif (ma exploateaza bestiile... da' nu ma lasa sufletul sa nu ajut unde pot smile.gif )
Pe de alta parte, orele acelea infernal de mici la care faceai referire cu atata duiosie rofl.gif ma includ (automat, zic eu) in categoria celor "mici si amarati".. Daca as fi mare si tare laugh.gif poate as beneficia de somn mai mult blink.gif

Asta m-a amuzat azi rofl.gif Serviti cat e proaspat laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.