Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Printre Picaturi...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
passenger
Azi, la chioscul de unde cumpar ziarele (si unde ajung sa stau cate 10 minute " la o parola" cu vanzatoarea ) se opreste un "nene" pedant, trecut de 60 de ani.
"Va rog, as vrea sa cumpar niste reviste de specialitate pentru fica-mea. A terminat "Stiinte Economice" si acum e in Suedia. M-a rugat sa ii trimit reviste de aici"
"Pai nu prea avem reviste 'de specialitate'... ce anume cautati?"
"Stati ca am lista aici (se cauta prin buzunare)... Asa... aceea cu 'femina', 'bucatarul amator' si 'povesti adevarate'.. "(n-am dat numele real al revistelor, nu tin sa fac reclama - da' ati prins ideea)
A platit omul revistele si a plecat multumit. Femeia s-a uitat la mine blink.gif , eu la ea tot blink.gif dupa care am izbucnit amandoua in ras.... care va sa zica "de specialitate" rofl.gif
tikky
o pereche smile.gif

user posted image
passenger
tikky smile.gif

Cred ca ar trebui sa cumpar niste perdele... sau niste jazulele dintr-acelea verticale. Nu albe.
Studiu pe tema data pana termin cafeaua.
dascalita
passenger, a fost ziua ta! Nadajduiesc ca a fost o zi frumoasa! wub.gif La multi ani!

Urmele astea de picioare imi amintesc de jocul preferat al copilariei mele... tongue.gif Pe timp de vara ulita satului era acoperita cu un strat gros de praf, asa de fin ca-l mangaiam cu talpile si cu palmele, lasam urme de prasi cand mergeam si ma uitam mereu in urma sa vad daca am mers drept! laugh.gif Uneori era asa de fierbinte ca ma frigea si alergam prin pulberea aceea cu picioarele goale sau faceam floricele cu talpile...Doamne, ce amintiri mai am! tongue.gif
Nefertiti
Eu şi garoafa laugh.gif raportăm că am ajuns cu bine.
Mulţumesc. smile.gif
passenger
dascalita, saru'mana pentru gandul bun hug.gif


urmele talpilor goale isi amintesc cel mai usor de copilarie smile.gif



Adina mwah1.gif
user posted image
passenger
Mi se intampla uneori sa-mi fuga pamantul de sub picioare... fara sa am ce face... nu pot sa il opresc, nu pot sa ma opresc.
De fiecare data sper ca e ultima data...

Nu mai fac scenarii, planuri si schite in creion pe care apoi sa le mototolesc si sa le arunc la cosul de gunoi.



Voi aduna destule picaturi cat sa imi fac o ploaie


user posted image



vroiam de fapt sa intreb... poate retoric... Stii cum e sa treci printr-o zona anume si sa simti cum ti se surpa caile respiratorii?...
passenger
As vrea sa pot sa urlu cu sunetul inglobat cumva in picturi de ploaie... le-as potrivi mai intai ton/strop, vibratie/picatura intr-un nor mare si intunecat si l-as impinge apoi cu ultimele puteri, departe de mine... sa pluteasca o vreme printre nuantele de albastru, sa-si intinda umbra peste munti, paduri, cladiri, oameni (si pietre, frunze, ferestre, ochi sa-si aminteasca sa se bucure atunci cand redevine senin)
...iar cand ajunge suficient de departe sa isi cada picaturile incet, una cate una... sa se scurga pe obrazul fiecarui om si, cand il atinge pentru prima data, sa se sparga in mii de particule... si fiecare particula sa elibereze urletul meu... poate atunci acel cineva pe care nu il cunosc (desi credeam) ma va auzi si ma va intelege...

user posted image

...dar nu pot.
passenger
ferestre...

user posted imageuser posted image
...............................user posted image..................................



.... majoritatea inchise.


Teama devine o stare permanenta. Pacat...
passenger
Somn agitat, prima alarma, refuz, perna irezistibila, a doua alarma, carte transformata in proiectil cu tinta precisa, pasi adormiti, alternata de cald si de frig, primul ochi deschis, cafea, play&sound, al doilea ochi deschis, inceputul sfarsitului, trimis oferte, sedinta, locatii, rapoarte, discutii, alta cafea, facturi, brainstorming, pauza de tigara, poze, trei telefoane sunand concomitent, invitatii, nemultumiri, refacut oferte, deadline-uri, multa cafea, parteneriate, contracte, ceata, estimari, trafic infernal, reclamatii, scaner blocat, numaratoare inversa, inspiratie, proiecte scoase de la naftalina, dialogul surzilor, masuratori, zvonuri, idei, emailuri la care ma uit ca mata-n calendar...
...si ziua nu e pe sfarsite biggrin.gif

user posted image
passenger
pauza

user posted image
Hashaspire
smile.gif Vreau şi eeeeeeeu.
Fără zahăr, dacă se poate (linguriţa aia...).
Yvonne
Mai vreau imagini din acestea...plssss
passenger
smile.gif
user posted image

era un subiect cu stereograme... dar nu l-am gasit repede sorry.gif mai pun acolo cateva (cate vreti? biggrin.gif )
Yvonne
Merci. IO si Rosinanta a mea thumb_yello.gif
tikky
QUOTE (passenger @ 5 Dec 2006, 07:40 PM)
pauza


ce se afla in interiorul canii? e un ceva care iese din cana si nu-mi dau deloc seama ce reprezinta unsure.gif
passenger
buna intrebare spoton.gif

cred ca e scufia lui Mos Nicolae... surprins in timp ce se ascundea in ceasca laugh.gif
passenger
E ceata multa - implicit vizibilitate redusa... dar nu e nevoie sa vad ca sa stiu. E acolo - plina... ironie si insomnie captive in interiorul unui halou.

Senzatii/reactii adverse... cea mai pregnanta de neterminat... teoretic dupa ce (ori chiar in timp ce) momentul unei lungi perioade de asteptare se termina, urmeaza un "deznodamant"... doar teoretic... practic se poate intampla ca totul sa ramana intr-un soi de punct culminant care nu are forta sa isi depaseasca in vreun fel conditia... urata treaba... devin alergica la tipurile astea de cicatrizari fortate.

Mda... sa zicem ca alergatul dupa cai verzi pe pereti nu mai ocupa un loc prioritar. Se stie doar, caii verzi nu exista. Si oricum sunt prea rapizi ca sa ii poti prinde. biggrin.gif





[edit] ce inseamna "cuminte" ? unsure.gif
passenger
user posted image
Kristin
QUOTE (passenger @ 6 Dec 2006, 02:10 AM)

Mda... sa zicem ca alergatul dupa cai verzi pe pereti nu mai ocupa un loc prioritar. Se stie doar, caii verzi nu exista. Si oricum sunt prea rapizi ca sa ii poti prinde. biggrin.gif

[edit] ce inseamna "cuminte" ? unsure.gif

Important e ca sunt VERZI. De fapt, nu degeaba sunt VERZI. Poate iti da Hash o explicatie cu privire la culoarea VERDE rofl.gif

"Cuminte" ? "Cu minte".

Buna dimineata. Ba nu, nu e contradictie in termeni. Mos Nicolae NU e Mos Craciun laugh.gif
Hashaspire
Explicatie? Aoleu. OK: laugh.gif

Mmmpai... nu ma pricep foarte bine la pictura, dar stiu sa desenez in Paint. laugh.gif
Caii sunt maro, majoritatea. Maro-ul este "un cocktail" facut din doua parti rosu si una verde. Deci "un sambure" de cal verde este in orice cal maro. O alta concluzie ar fi ca opusul calului verde, cel definit ca imaginar, NU este calul maro, alb, negru, etc... Deci calul verde nu este sinonim cu un cal pur imaginar. Complementul verdelui este "magenta". Iata un cal oarecum magenta: laugh.gif
user posted image
Evident, nu e foarte natural. laugh.gif

Ca sa obtinem un cal verde, ar trebui sa ducem un cal bleu intr-o discoteca in care neoanele lumineaza galben, ceea ce nu prea se intampla (cred)... sau sa luminam un cal galben de la o sursa bleu.
Imi aduc aminte ca hoinaream noaptea pe strazi, trecand ba prin cartiere mai putin luminate, ba prin intuneric bezna. Cele luminate, de "stalpi de lumina", evident, erau cateodata eye-catching, pentru ca unele becuri pareau galbene, altele bleu (cica albe - dar erau clar bleu). Calul galben... ăăăă... nu există. Shit! Nu-i bine. laugh.gif
Deci clar, asta e singura explicatie: calul verde e o componenta a celui maro. Daca exista cai pur-sange, desi rosii, nenicule... tre' sa existe si cai verzi. Pai nu?
user posted image

Cum m-am descurcat?
Kristin
GIZAAAAAAAAAAAS !! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Hashaspire
QUOTE (passenger @ 6 Dec 2006, 03:10 AM)
caii verzi nu exista. Si oricum sunt prea rapizi ca sa ii poti prinde. biggrin.gif

Nu exista, dar sunt rapizi? unsure.gif

Acum ca stii ca exista, inseamna doar ca sunt "prea rapizi". Hmmm... nu cred nici asta. Doar nu crezi ca o treime de cal o ia la galop si restul la trap... S-ar deforma bietul cal. Deci fuge cu tot cu pur-sangele. Fuge tot calul, ce sa mai! Calul maro, adica. Ai vazut cai maro "prea rapizi"?
passenger
laugh.gif Bun. Sa le luam in ordine smile.gif

Dimineata e buna doar in formula standard. Adica dupa o noapte dormita. Cand nu exista somn, dimineata e doar o prelungire incercanata a noptii... si cearcanele nu sunt bune tongue.gif
Mos Nicolae e "avangarda"... un fel de "test preliminar" care, odata trecut, iti deschide partia spre sarbatoare smile.gif

Calutii, in majoritatea timpului stiu sa se camufleze... de aceea ii vedem cam asauser posted image , cu baza maro pe fundal verde.

Desi suntem tentati sa atribuim cailor pur-sange rosul (nu e cam evident? laugh.gif ) culorile de baza raman verdele si albastrul.
Asauser posted image.

De ce nu cred in rosu? Pentru ca e deja copt. Si ceva copt isi pierde calitatea de "pur".
passenger
In alta ordine de idei... calul galben exista, orice copil stie asta tongue.gif user posted image

E drept ca nu-l pasioneaza discotecile laugh.gif Poate cel rosu sa fie interesat rofl.gif

Hashaspire
Ai mei sunt vii, OK? dry.gif rofl.gif
passenger
blink.gif Ai mei sunt in continuare verzi laugh.gif rofl.gif

[edit] adica ce vroiai sa spui?!
uite unul multicolor laugh.gif user posted image pentru toate preferintele tongue.gif
Pana si asta e viu tongue.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (passenger @ 6 Dec 2006, 03:13 PM)

De ce nu cred in rosu? Pentru ca e deja copt. Si ceva copt isi pierde calitatea de "pur".

Hmmmmm interesant
Pentru ca mie imi place tare mult culoarea rosie daca trag concluzie la cuvintele tale ajung sa cred ca ori sunt coapta deja de aia port rosu ori tanjesc sa ma coc in sfarsit laugh.gif .
Caii mei sunt din fuiori de ceata .Ce culoare trebuie sa aiba ?

passenger
Azi, in centru.
"Luuuumee- luuumeeeeeeeee!!! Ia nuiaua colorata la domnita preferata!" Ceva de genu'... Colorat e putin spus. Putine exceptii nonagresive pentru retina.
Si dialoguri de tip : " cumpara-le pe oricare....vezi care sunt mai ieftine... gestul conteaza."
Asa. Prin urmare "gestul" conteaza. Ceva nu e ok... "oricare" si "conteaza" nu se impaca. Sau? blink.gif

Oricum azi e deja tardiv pentru majoritatea cazurilor... daca vrei sa faci un gest frumos gandeste-te la el din perspectiva celui care "primeste". Altfel e fals. Inutil.
tikky
QUOTE (passenger @ 6 Dec 2006, 05:13 PM)

De ce nu cred in rosu? Pentru ca e deja copt.

sau ... poate ... bronzat unsure.gif
Hashaspire
Hei, ia lasati voi fata in pace! laugh.gif
Zi, passenger! glases.gif
passenger
Oiski
In primul rand tu nu esti cal tongue.gif In al doilea rand, rosul, cu toate ca a pierdut un atribut, e mai viu decat majoritatea culorilor. Asa ca nu e cazul sa ai motive de ingrijorare smile.gif

Ai spus la inspiratie "fuioare"... ai mai imblanzit "ceata" smile.gif Nimic nu trebuie smile.gif Dar calutii tai pot fi bleu-ciel, uneori cu accente de orange...

passenger
tikky
daca e bronzat e un rosu inconstient laugh.gif

[edit] ...asta nu e de rau laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (passenger @ 6 Dec 2006, 04:09 PM)
Oiski
In primul rand tu nu esti cal tongue.gif

Aici ai dreptate.Ma simt adeseori ca si vaca , uneori pisica, de multe ori capra, si as vrea sa ma simt de si mai multe ori girafa insa nu reusesc deloc .Insa desigur ca ar fi minunat ca si cal rolleyes.gif .Negru ca si noaptea , misterios , mandru.

Caluti bleu-ciel e perfect.
tikky
mie mi-ar placea sa fiu calut de mare sorry.gif
passenger
si ce anume te face sa crezi ca nu esti? smile.gif
tikky
inca ma zbat pe uscat, n-am invatat sa inot precum un calut de mare sorry.gif sorry.gif

oare calutii de mare dau si ei din coada? laugh.gif
Erwin
cred ca in cazul cailor verzi e vorba de o substractie ... de imagine. daca stai si te uiti fix cam doua minute la un cal maro si apoi te uiti la un perete alb, in fata ochilor ti se profileaza calul verde in toata splendoarea lui!
poti sa probezi cu cana de cafea daca n-ai nici un cal

pe cai!
dar n-avem cai!
atunci, pe curand! smile.gif
passenger
tikky hug.gif cand va fi momentul o sa descoperi ca vei fi stiut smile.gif

Dau din coada precis. Atunci cand nu sunt prin preajma aricii de mare. ph34r.gif
Mai nou am impresia ca au invatat (ori stiau... dar nu stiam si eu) sa-si lumineze drumul cu nasucul... asa, ca Rudolf rolleyes.gif


Erwin
substractie?! sigur?... poate substitutie? unsure.gif
Cert e ca m-am holbat la cana pentru cafea vreo cinci (5) minute si tot n-am vazut calul verde laugh.gif Sa fie din pricina ca era goala(cana)? tongue.gif




Sper sa-mi aduc aminte data viitoare cand o sa vad o masa pe care troneaza mai mult de sase feluri de mancare sa fug cat ma tin picioarele. Daca exista in casa respectiva vreun patruped (preferabil catel, pisicile sunt ceva mai mofturoase) pot risca maximum jumatate de ora de popas. Da' pana la urma... cat poate sa manance si bietul catel? blink.gif Da, fuga e sanatoasa laugh.gif
passenger
http://www.youtube.com/watch?v=6JEdf7XsV5g





...si un ultim gand inainte sa adorm pe tastatura : de cate ori realizez cate lucruri nebunesti am facut numai ca sa fiu/par "normala" mi se face rau laugh.gif
Yvonne
Passenger, m-ai pus pe ganduri...culoarea rosie, o resping instinctiv, desii e culoarea zodiei mele...de ce ?
passenger
Poate pentru ca la un moment dat te-ai apropiat prea mult de ea (intr-un clocot, o cireasa amara, un strop tamaiat... numai tu ai de unde stii) smile.gif
Zodiile...hmmm... nu cred sa aiba atata influenta... ascendentul ce zice? tot rosu? hmm.gif
Yvonne
Ascendentul ? habar n-am, nu mi-l stiu, dar culoarea rosie nu mi-a placut decat la altii. In schimb ador albul.
passenger
Am observat smile.gif
Albul, nefiind culoare, implica o proiectie.


Yvonne
...sau denota lipsa mea de imaginatie wink.gif
passenger
Nici vorba... poate doar o nevoie de spatiu smile.gif
Yvonne
...nda, nevoia de acces intr-un spatiu....si de stabilitate . Din cate imi amintesc albul este compus din 7 sau mai multe culori....
passenger
user posted image
passenger
[edit]
Combinatia tuturor culorilor din spectrul solar formeaza albul, iar absenta acestora formeaza negrul. Dar asta e explicatia banala...
Yvonne
QUOTE (passenger @ 7 Dec 2006, 04:10 PM)
[edit]
Combinatia tuturor culorilor din spectrul solar formeaza albul, iar absenta acestora formeaza negrul. Dar asta e explicatia banala...

...si io nu-s la fel ? rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.