Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Printre Picaturi...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
nefertiti-old
Dacă vii īn TM, mergem să 'zburătăcim' porumbeii din Piaţa Operei! Vrei? wub.gif
passenger
La capitolul "zburatacit porumbei" maestrii sunt kinderii aia mici, care abia invata sa mearga smile.gif
Putem sa-i admiram si pe cei din Piata Unirii (ma intreb daca nu sunt aceeasi...si migreaza unde e mai multa mancare tongue.gif )... Acolo sunt terase mai multe si circulatie mai putina wink.gif
nefertiti-old
Păi eu mă simt ca şi kinderii ăia uneori...

Nu-mi spune că eşti īn TM, că mă īntorc mai devreme decāt am plănuit! laugh.gif
passenger
biggrin.gif nu fug nicaieri...inca tongue.gif
nefertiti-old
Glumeşti??

Nu glumeşti! yeah.gif
passenger
noaptea vazuta din perspectiva unei mandarine...
dr.

...nu stiu de unde-ti vin ideile acestor picturi, insa talentul este vizibil! smile.gif
passenger
Talentul?!... nu pun nici o secunda in discutie vreun talent... e vorba de stari, redate si altfel... pentru ca nu ma pot reduce doar la cuvinte...
nefertiti-old
Buna seara. smile.gif
passenger
Mmmm...am oaspeti de seama si nu sunt "acasa"... rusinica sa-mi fie sorry.gif
Buna sa fie seara la tine Nefertiti smile.gif
passenger
Sunt momente in care aleg sa tac. Asta nu echivaleaza cu o retragere. Din contra. Dar inseamna ca undeva, ceva nu rezoneaza cum ar trebui...
Aramis
Iti spun si eu "buna seara" si'ti dau in dar un... zambet smile.gif
passenger
Multumesc frumos, Aramis smile.gif ...conteaza wink.gif


asta e imaginea de azi:
passenger
Nu iau niciodata de la casa restul care se prezinta sub forma monedelor mai mici de 5 mii. Nu-mi place sa port metal zornaitor dupa mine tongue.gif Aproape de casa am un singur magazinel de unde cumpar aproape zilnic tigari. 49 de mii pachetul. Arareori cate un pachet, de obicei doua. Rest - doua mii. Nu-l iau niciodata. Asta daca se intampla sa il primesc. Fetele de acolo in ultimul timp imi dau uneori in loc de rest cutii cu chibrite, guma, bomboane, pliculete de zahar si alte maruntisuri. Daca stau bine sa ma gadesc si la alte magazine am primit guma sau bomboane din start in loc de rest...dar nu le iau nici pe acelea...cu exceptia magazinului de unde cumpar tigari. Aseara am cumparat de acolo mai multe produse (printre care si tigari desigur) si am descoperit ca imi mai trebuiau vreo 3 mii de lei. In mod evident am bagat mana in geanta si am scos un pumn de gume, pliculete de zahar si bomboane. Daca tot sunt moneda de schimb ar fi fost logic sa le primeasca. Surpriza! Fetele au ras si mi-au spus: "nu-i nici o problema, ne aduci restu' data viitoare" blink.gif "pai asta nu e rest? biggrin.gif " intreb. "Nu primim decat bani la casa" simte nevoia sa imi sublinieze una dintre ele si am simtit ca ma apuca dracii. Am renuntat la o cutie cu cereale (sa nu raman datoare cumva), am ignorat maruntisul pe care urma sa il primesc la rest si am iesit calculand...distanta pana la urmatorul magazin de unde o sa cumpar tigari de acum incolo.
Hashaspire
laugh.gif
Mda. E oribil cu monede. Eu am adunat de prin casa toate monedele si le-am aranjat, pe "valori", fiecare la pusculita ei.
Intr-o zi am luat 10 monede de 1 Ban (100 de lei) si am vrut sa intru in gara cu 8 de 500 si 10 de 100. devil.gif
Handicapata pamantului a trantit monedele de 100 de lei din mana si a zis: "Noi nu primim de-astea".
passenger
Sigur ca nu le primesc...ar trebui sa faca o adunare simpla biggrin.gif Si asta e prea mult pentru orice functionar sau vanzator care nu are doctoratul in matematica, nu? wink.gif
Hashaspire
Cerşetor īn uniformă.
Felina
Faceam si eu prostia asta cand eram in romania, sa nu iau rastul marunt. M-am vindecat repede aici cand, dupa ce am lasat un cent pe tijghea si am plecat, m-am trezit in usa magazinuli cu vanzatoarea strigand dupa mine sa ma intorc ca mi-am uitat restul. Mi-am dat seama in timp ca nu exista nici un motiv suficient de bun pentru a lasa restul la casa. Sunt banii tai, magazinul isi pune suficient adaos in fiecare produs incat sa-si permita sa-i cumpere mertanul din fata scarii, vanzatoarele sunt platite... care-i rostul? Sunt banii tai, mici mari, si e bine sa-i iei. Daca chiar n-ai chef sa-i cari prin buzunare, strange-i acasa intr-un borcan si cand se umple borcanul, faci o mica donatie/cadou cui vrei tu.

Iar pliculete si gume nu ar trebui sa accepti din start in loc de rest, daca n-au rest, nu mai cumperi ce voiai si te duci in alta parte.

Gata cu morala, iertare. tongue.gif
passenger
Oricum as face nu pare sa fie bine. Daca iau maruntisul si incerc sa platesc in alta parte cu monede inevitabil o sa dau peste un vanzator care nu e in stare sa adune valorile monedelor in mai putin de 5 minute (timp in care rabdarea mea - si a cozii care se formeaza in urma mea- e pusa la grea incercare). Daca primesc alte "bunuri" in loc de rest nu le iau in genere . Dar la magazinul cu pricina am observat ca aveau bani pentru rest si totusi tineau sa ma "recompenseze" cu alte "monede". De aici si replica mea fireasca: daca moneda=bomboana, dinspre vanzator spre client, atunci si bomboana=moneda, dinspre client spre vanzator, nu?

mmm...vroiam sa mai spun ceva si am uitat laugh.gif In functie de valoarea restului pe care il lasi la casa se observa si amabilitatea vanzatorului. Daca ii lasi 50 de bani sau mai mult te saluta la plecare cu un zambet larg si te invita sa mai treci pe acolo. Daca suma e mai mica de 50 de bani (totusi peste 20) zambetul exista, dar salutul nu e la fel de calduros. Sub 20 de bani "recompensa" e cel mult un dat din cap aprobator. La 5 bani...nimic. Pai daca, vorba Felinei, e banul meu si il las acolo totusi, nu merit macar un gest, cat de mic?
blink.gif
passenger
in acest moment cainele meu mananca grepfrut rofl.gif (pe principiul: daca tu poti, pot si eu biggrin.gif )

Nota: grape-fruit-ul e un fruct enigmatic pe care il gasesti cel mai ades in magazine sau pe tarabe sub denumirea de "grefa"
passenger
Powers of Ten
passenger
Zi lucratoare. Plina. Vreme frumoasa. Am de plimbat niste hartii la un moment dat si ma hotarasc sa merg pe jos (in centru oricum nu se poate parca in prea multe locuri, e prea aglomerat). Tinuta oarecum oficiala: sacou la doi nasturi, fusta (nu foarte scurta), ciorapi, pantofi cu toc, poseta (tot plina). La o intersectie, asteptand verdele la semafor, observ in partea opusa a trecerii de pietoni 3 smecherasi care ranjesc. Langa mine nimeni. Se face verde si incep traversarea. In momentul in care ma intersectez cu flacaii veseli observ cu coada ochiului cum cel care era cel mai aproape de mine isi intinde labele (garantez ca nu erau maini). Instantaneu poseta mea zboara spre scafarlia neinspiratului. Din pacate miscarea prea brusca se soldeaza si cu zborul nasturilor mei de la sacou.Nu ma uit in urma (se aude pitigaiat, printre rasetele celorlalti doi, ceva de genu:"ce naiba are asta in poseta?!pietre?!") fiind prea preocupata cu gasitul nasturilor. Reusesc sa gasesc unul si renunt la cautare (se facuse rosu demult si soferii asteptau -culmea- destul de rabdatori,claxonand discret).Cand ajung la ghiseu, cautand in poseta dupa hartia care trebuia predata, descopar si cauza vaicarelilor aluia: port dupa mine de doua zile lama unui topor pe care mi-a dat-o vecina de langa mine sa o ascut (baietii de langa locul meu de munca au un fel de polizor).Fiind frumos ambalata (pe de alta parte oricum din poseta mea nu stiu ce nu lipseste) am uitat cu desavarsire de ea. Sper ca n-am nimerit totusi capatana magarului...
passenger
Cateva lucruri pe care le fac inainte sa adorm: apuc lumea de colturi si fac din ea o rama pentru visul care se va scurge mai tarziu dintre pleoape...arunc povara cuvintelor pe umerii intunericului si pretind ca le pierd acolo...ascult copacii cum isi invata frunzele sa cada si le admir in secret cadenta ...prepar potiuni pentru fiecare fel de rana castigata peste zi si uit sa le beau...dintr-un ghem de tacere albastra imi impletesc o patura sa-mi tina de cald...adun amintirile interzise si le inchid in piatra, apoi cioplesc din ea un stilet care stie sa taie singuratatea-n doua...numar cu atentie stelele din doua in doua si rezultatul imi da intotdeauna rest un licurici...
Intr-un final convertesc toate acestea intr-o holograma ce reda simetric harta pulsului meu.
contraste
Bună dimineaţa, suflet ales !
Hashaspire
QUOTE (passenger @ 14 Sep 2006, 05:26 PM)
port dupa mine de doua zile lama unui topor

rofl.gif
In poseta. rofl.gif
passenger
Buna sa-ti fie inima Contraste:)

Oare de ce razi Hash? hmm.gif E atat de ciudat ca o dama (aparent inofensiva) sa aiba in poseta cam orice i-ar trece cuiva prin cap(inclusiv un topor)? whistling.gif
tongue.gif
passenger
user posted image
passenger
Cateva lucruri pe care la fac atunci cand ma plictisesc: impart lumea in patratele si aleg traseul nebunului de negru...iau strazile si le asez pe verticala, doar-doar n-o sa-si mai zgarie nimeni genunchii...arunc o pata de portocaliu peste amaraciune si o camuflez intr-o piersica...culeg cateva raze de soare, le adun ghem si il dau de-a dura printre cuvinte...imi prelungesc degetele cu frunze albastre si astept imprimavarearea gesturilor...imi trimit caii si fluturii si ceilati gargauni la plantat arbori de cafea...pacalesc departarea cu monosilabe sa-mi pot rascumpara identitatea...
Si-ntr-un final ma razgandesc si joc sotronul pe apa.
passenger
A doua sansa e in sine o vanatoare de greseli, nimic mai mult.
Kristin
QUOTE (passenger @ 15 Sep 2006, 01:48 PM)
Cateva lucruri pe care la fac atunci cand ma plictisesc: impart lumea in patratele si aleg traseul nebunului de negru...iau strazile si le asez pe verticala, doar-doar n-o sa-si mai zgarie nimeni genunchii...arunc o pata de portocaliu peste amaraciune si o camuflez intr-o piersica...culeg cateva raze de soare, le adun ghem si il dau de-a dura printre cuvinte...imi prelungesc degetele cu frunze albastre si astept imprimavarearea gesturilor...imi trimit caii si fluturii si ceilati gargauni la plantat arbori de cafea...pacalesc departarea cu monosilabe sa-mi pot rascumpara identitatea...
Si-ntr-un final ma razgandesc si joc sotronul pe apa.

Imi place ce faci tu cand te plictisesti. Si cand ai de dus hartii. Si in rest.

Iti place sa joci sah ?

thumb_yello.gif
passenger
QUOTE
Iti place sa joci sah ?


Imi place sa (ma) joc wink.gif

Am tendinta sa complic lucrurile simple...
Kristin
.. si sa le simplifici pe cele complicate ?
passenger
Ntz.
Kristin
Cunosc senzatia.

Week-end minunat !
nefertiti-old
QUOTE (passenger @ 15 Sep 2006, 06:17 PM)
A doua sansa e in sine o vanatoare de greseli, nimic mai mult.

Cīt se poate de adevărat.

smile.gif
ilie
ai pus doua filme: unul frumos, altul interesant.
asta ma face sa ma uit si la poze , si o sa citesc si jurnalul. sorry.gif
passenger
Cortina se ridica din nou...
Replici uzate, lumina gri.Aceleasi masti care fixeaza cu insistenta becul rosu din capatul salii.Dupa o draperie, femeia de serviciu asteapta sfarsitul actului III mancand seminte.Pe scena istoria isi urmeaza cursul, in virtutea inertiei, fara sa-i pese ca nu va ajunge niciodata contemporana. Numai mie pare sa nu-mi pese de toate acestea. Stau cuminte,in semiintuneric, si ma surprind zambind: Hamlet stie ce e putred in Danemarca.
passenger
Lonely Light
Hashaspire
M-am gandit la ceva:
De ce nu-ti iei 2 pachete mici (daca fumezi Marlboro, de exemplu) in loc de unul mare? Ca doua pachete mici costa impreuna 5 ron si nu mai apare problema cu restul.
Si e mai usor de carat un pachet mic (daca pana vii de unde pleci smile.gif fumezi pana in 10 tigari).
passenger
Pentru ca fumez Marlboro lung. Din mai multe considerente...cel practic ar fi ca 8mm in plus inseamana aproape 3 tigari in plus fata de un pachet scurt. Si pachetele cu 10 tigari sunt scurte. Mai practice la carat, e drept... pentru o persoana normala (dar aici eu ma ma incadrez in standarde).
In plus... restul acela nu a fost niciodata o "problema" reala. Problemele sunt altele...si nu tin doar de logica din pacate...
Hashaspire
Ah, si doar vazusem undeva... dar acum a disparut laugh.gif ca era tigara lunga, dar nu cu filtru alb...
passenger
"Tutunul dauneaza grav sanatatii" tongue.gif
Hashaspire
Mda. Nu si fumatul. tongue.gif
passenger
siiiigur ca nu biggrin.gif
Hashaspire
Mda, frumoasa faţă are fumul.

N-ai auzit de tigari antiastmatice?

[edit]Īţi place albastrul. O persoană slab conturată e "the stuff" din coşmarul tău?
passenger
" Tigari antiasmatice – se folosesc in perioadele acute de dificultate respiratorie, mergand pana la sufocare. Acestea produc o dilatare a bronhiilor, o linistire a spasmelor, creste ventilatia pulmonara, uneori fiind suficiente numai cateva fumuri. Sunt preparate din flori de sulfina (Flores meliloti), flori de matraguna (Folium Belladonnae), frunze de podbal (Folium Farfarae), frunze de maselarita (Folium Hyosciami), frunze de menta (Folium Menthae), frunze de laur (Folium Stramonii), azotat de potasiu."

care va sa zica matraguna, maselarita, laur... ohyeah.gif o alternativa minunata, deja sunt fan rofl.gif
Dai si in carti? tongue.gif

[edit] Raspunsul este nu. Un singur element nu e suficient de puternic pentru a creea cosmaruri. Nu in cazul meu cel putin.
Hashaspire
QUOTE (passenger @ 19 Sep 2006, 05:00 PM)
Dai si in carti? tongue.gif

Nu. Esti "blue" tare, sper sa nu ai nimic de pierdut si sa rezolvi cat mai repede.
Gata, las un cadou si ma opresc, ca ti-am "invadat" jurnalul si tre' sa si plec acasa smile.gif

Cadoul:
user posted image
Aramis
QUOTE (passenger @ 14 Sep 2006, 05:26 PM)
port dupa mine de doua zile lama unui topor pe care mi-a dat-o vecina de langa mine sa o ascut (baietii de langa locul meu de munca au un fel de polizor).Fiind frumos ambalata (pe de alta parte oricum din poseta mea nu stiu ce nu lipseste) am uitat cu desavarsire de ea.

Esti grozava rofl.gif
Eu nu umblu cu toporul dupa mine, doar cu teancul de agende, carti si un spray paralizant (nu ca mi-ar fi folosit vreodata, doar ca imi da un sentiment de siguranta).

user posted image
passenger
Genul acela de intrebare "Daca ai putea sa dai timpul inapoi cu x ani, ce ai face altfel?" ma lasa rece. O data pentru ca nu sunt in masura sa jonglez la acest nivel cu timpul. Si in al doilea rand pentru ca imi asum responsabilitatea fiecarei actiuni pe care o realizez la un anume moment. Intrebarile acelea cu un continut ridicat de regret si de nesiguranta nu-si gasesc rostul in agenda mea. Nu sunt genul de om care poate trai din amintiri si nici nu-mi construiesc universuri false, bazate pe iluzii desarte. Ca imaginatia mea sfideaza cu nerusinare anumite asa-zise limite e cu totul alta poveste...


passenger
The Shadow Of Your Smile
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.