Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:BOR - probleme de administrare si organizare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
turbo trabant
QUOTE(abis @ 31 Jan 2011, 12:42 PM) *
Cei mai mari filantropi din România: Biserica Catolică și Patriarhia Română. Așa zice Forbes, care spală imaginea bisericii, în ultimele zile din an, printr-un articol în care laudă „investițiile” clerului în actele de caritate. 24 de milioane de euro și 800.000 de beneficiari. Ziaristul de la Forbes uită să spună în articol și de sutele de milioane de euro pompați de stat în biserici, ba chiar comite o minciună gogonată când scrie că „O biserică se întreţine exclusiv din donaţii, fonduri care constituie ulterior bugete pentru anumite programe sociale”.

Articolul se vrea un soi de portret al celor doi „mari filantropi” ai României, cu un accent extaziat pe sumele cheltuite. Totuși, simpla enunțare a sumelor șifonează taman imaginea Patriarhiei Române. Se spune că în 2009 Biserica ortodoxă ar fi cheltuit 10,6 milioane de euro în programe de caritate, în timp ce Biserica catolică a dat aproape 13 milioane. Diferența nu e uriașă, în cifre absolute, dar dacă o raportăm la procentele de credincioși (86% dintre români se declară ortodocși, și vreo 5-6% catolici) face de râs ortodoxia.

Aceste sume filantropice ar avea altă greutate dacă bisericile n-ar fi finanțate atât de generos de către stat, cu bani pentru salarii, construcții noi sau cu facilități fiscale. În condițiile în care numai pentru salariile clerului noi toți românii plătim 60 de milioane de euro pe an, actele de caritate de 24 de milioane de euro ale preoților „din donațiile credincioșilor” fac din această filantropie încă o gaură neagră a economiei.

eh, nu e nici o conspiratie intre forbes si BOR, ditamai citatul rofl.gif

mai lipsesc bubulii si e gata ciorba pentru spitalul noua, sectiunea telectuali da' multi. thumb_yello.gif
abis
Si uite asa faci tu cum faci si (cica!) subtil schimbi vorba de la subiectul discutiei (si anume fatarnicia BOR) catre teorii de tine inventate... rolleyes.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 31 Jan 2011, 06:52 PM) *
Si uite asa faci tu cum faci si (cica!) subtil schimbi vorba de la subiectul discutiei (si anume fatarnicia BOR) catre teorii de tine inventate... rolleyes.gif

poate fatarnicia revistei forbes conform "articolului" postat de tine. bubulii sunt din partea casei devil.gif
Cucu Mucu
Forbes e revista aia care spune ca in Romania temperatura medie e -20 de grde Celsius? secret.gif rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jan 2011, 07:06 PM) *
Forbes e revista aia care spune ca in Romania temperatura medie e -20 de grde Celsius? secret.gif rofl.gif

http://www.forbes.com/

abis
QUOTE(turbo trabant @ 31 Jan 2011, 06:00 PM) *
poate fatarnicia revistei forbes

Nu cred ca Forbes a inventat cifrele din articol. smile.gif

Doar ca le-a dat o alta interpretare decat cea pe care am subliniat-o eu.
turbo trabant
nu ei au interpretat ci bubulii huh.gif .

mai ales la prostiile cu catolicii vs ortodoxii am ras cu pofta , cine a scris prostioara aia habar nu are ce inseamna Caritas-ul catolic ( spre deosebire de ala rrromanesc si laic unde au bagat telectualii romani de 8 ori si au luat deloc).
Marduk
Domnul a luat Domnul a luat, 10 milioane pentru catedrala neamului a dat guvernul la solicitarea BOR, restul va fi acoperit de enoriasi. Ma intreb ce s-ar intampla daca guvernul ar da 10 milioane pentru un spital nou iar restul sa-l suporte asiguratii la CNAS? Chiar era nevoie de o catedrala care sa inghita atatia bani? Ce naiba se intampla cu oamenii astia?
turbo trabant
10 milioane de ce? euro sau lei?
Marduk
lei, aprox 2,3 milioane de euro
March
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2011, 08:18 PM) *
Domnul a luat Domnul a luat, 10 milioane pentru catedrala neamului a dat guvernul la solicitarea BOR, restul va fi acoperit de enoriasi. Ma intreb ce s-ar intampla daca guvernul ar da 10 milioane pentru un spital nou iar restul sa-l suporte asiguratii la CNAS? Chiar era nevoie de o catedrala care sa inghita atatia bani? Ce naiba se intampla cu oamenii astia?

Trimite-i urgent lui Boc o scrisoare publica de indignare !
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2011, 07:23 PM) *
lei, aprox 2,3 milioane de euro

si cu asta basta, adica nu se mai cere nimic de la bobor?

adica fiecare cetatean al scumpei noastre patrii contribuie o data in viata cu importanta suma de 12 eurocenti la asa ceva?

abis
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2011, 06:31 PM) *
si cu asta basta, adica nu se mai cere nimic de la bobor?

Asta s-o crezi tu...
QUOTE
adica fiecare cetatean al scumpei noastre patrii contribuie o data in viata cu importanta suma de 12 eurocenti la asa ceva?

De ce sa nu dea doar cei care vor, atata cat vor? Daca vrei, n-ai decat sa donezi si 12.000 euro, nu te impiedica nimeni... Dar atat timp cat din punctul meu de vedere constructia nu este doar inutila, ci si ilegal construita, este un abuz sa fiu obligat sa contribui la contruirea ei indiferent despre ce suma este vorba.

Daca furi "doar" 12 eurocenti nu se mai cheama furt, e "contributie benevola"? De la ce suma incolo incepe sa se numeasca "furt"?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Feb 2011, 11:59 AM) *
Asta s-o crezi tu...
eu am pus o intrebare deci ma indoiesc

Daca furi "doar" 12 eurocenti nu se mai cheama furt, e "contributie benevola"? De la ce suma incolo incepe sa se numeasca "furt"?

eram sigur ca incepi cu dreptul de a nu da. te rog sa faci petitie la parchet, politie, onu, ue si spui ca ai fost furat de 12 eurocenti.
noh si daca toti te trateaza ca pe pensionarul de la bloc care urla ca cade blocul din cauza antenei de geseme, te consolez eu si iti donez 12 eurocenti/an toata viata. si cu asta basta.

on topic: catedrala va costa pe putin 100-200 de milioane de euro, inseamna ca deja BOR-ul se bazeaza masiv pe donatii benevole de au nevoie de asa putin de la stat. interesant ca pot sa gestioneze astfel de sume pe crize wink.gif.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 11 Feb 2011, 04:34 PM) *
inseamna ca deja BOR-ul se bazeaza masiv pe donatii benevole de au nevoie de asa putin de la stat

Aiurea. BOR primeste de la stat oricum o gramada de bani pentru salariile preotilor si pentru constructia si intretinerea altor biserici in afara de catedrala (plus tributul in natura: cladiri, terenuri, scutiri de taxe si impozite samd). Si fii sigur ca o sa mai ceara si alti bani. Ca deh, romanii sunt ei credinciosi pe hartie, dar cand e vorba sa dea ceva bani la biserica, din buzunarul lui...
QUOTE
interesant ca pot sa gestioneze astfel de sume pe crize

Ia sa imi dea si mie statul cand cer bani, asa cum da BOR-ului, sa vedem, pot sau nu sa-i gestionez? rofl.gif

Mare scula de management iti trebuie cand iti vin plocoanele gratis, tot ce trebuie sa faci e sa indrugi enoriasilor niste indemnuri de a vota bine din cand in cand dupa slujba si gata, autoritatile locale si centrale se fac pres...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Feb 2011, 05:44 PM) *
Mare scula de management iti trebuie

iti trebuie cam peste tot in lumea civilizata.

dar nu in romania unde tot romanu e expert in constructii si face o constructie de aproape 100 de metri inaltime, asa , numai din geniul si inteligenta lui. si dupa aia se mira ca nu are autostrazi romania devil.gif .
abis
Da? Doar 100 m o sa aiba catedrala?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Feb 2011, 06:23 PM) *
Da? Doar 100 m o sa aiba catedrala?

pentru tine 1000 de metri sa se vada pana la poplaca. rofl.gif

inutil.sau poate nu, ca poate mai pune BOR in varful catedralei o "antena de gesemeu" ca de fapt aia irita rofl.gif
Marduk
March
Ce ? Au devenit Basea,Boc,Udrea & gasca ateii cumva ?
Rovaniemi
Și toate astea doar pentru a satisface ego-ul preafericiților păi cum, să n-am io Catedrală Patriarhală unde să slujesc? să stau la mila diverșilor mitropoliți?

păi du-te băi nene și slujește într-o mănăstire, într-un schit dacă e nevoie. Dacă turma are credință, te va urma și acolo.

Mai mult, eu aș da bucuros cenții ăia, dar cu condiția ca această catedrală să fie amplasată la vreo 10-15 km de București, in the middle of nowhere. Credincioșii nu ar trebui să aibă o problemă cu asta ...
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 13 Feb 2011, 10:30 PM) *
Mai mult, eu aș da bucuros cenții ăia, dar cu condiția ca această catedrală să fie amplasată la vreo 10-15 km de București, in the middle of nowhere. Credincioșii nu ar trebui să aibă o problemă cu asta ...
eu sunt zuper fericit de amplasament ala drept pe terenurile Bisericii confiscate de comunisti biggrin.gif.

bonus: cand va fi gata, va fi mai inalta decat casa boborului (care acum e cea mai inalta si cea mai vizibila constructie din bucale) deci nea nicu&co ( adica 60% dintre romani) are o broblema de dialectica ohyeah.gif .

in rest, in mod cert se va fura din bani, doar se construieste in rrromania. dar e cea mai frumoasa palma data parlamentarilor si governelor democratice si e drept in ograda lor thumb_yello.gif

abis
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2011, 01:01 PM) *
e cea mai frumoasa palma data parlamentarilor si governelor democratice si e drept in ograda lor

Cum sa fie o palma data guvernului ori parlamentului atat timp cat astia o finanteaza (din banii nostri, nu ai lor)? Intre politica si BOR nu exista niciun fel de conflict, astia isi dau mana impreuna pe spinarea noastra.

In alta ordine de idei, oare de ce nu ma mira incantarea pe care ti-ar provoca-o orice abatere de la democratie?

QUOTE
in mod cert se va fura din bani

Fac popii si din astea? Tocmai ei, stalpii moralitatii autohtone? unsure.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 14 Feb 2011, 02:48 PM) *
In alta ordine de idei, oare de ce nu ma mira incantarea pe care ti-ar provoca-o orice abatere de la democratie?
de ce nu ma mira ca tragi repetat concluzii aiurea cu privire la multe chestii?
Fac popii si din astea? Tocmai ei, stalpii moralitatii autohtone? unsure.gif

popii sunt si ei multi pristanda. nobody is perfect. si nu numai popii fura in rromania ca doar nu sunt 90% din bobulatie.

numai ca proiectul pare bine inchegat si condus dur spre deosebire de tot ce face guvernul&parlamentul rromaniei. mwah1.gif
Marduk
Ieri am fost la biserica, la manastirea Caraiman, peisaj minunat, se vede ca s-a muncit mult, mai este de munca, dar la un moment dat m-a taiat ca pe tot omul, am intrebat in stanga-n dreapta toti ma trimeteau in padure. De ieri pana azi m-am oprit la mai multe biserici sa vad cum e cu WC-ul, care mi se pare ceva civilizat, necesar, am avut o mare surpriza, nu stiu de ce dar ma asteptam sa nu gasesc buda langa biserica, ca doar ce intra in noi e placut ce iese din noi e neplacut si spurcat. ohyeah.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2011, 01:55 PM) *
nu numai popii fura in rromania ca doar nu sunt 90% din bobulatie.

Nu sunt 90%, din moment ce ortodocsii sunt 87%... Eu ma gandeam ca or fura numai ateii, adica aia 0.01%, si din cauza lor merg toate anapoda.
QUOTE
proiectul pare bine inchegat si condus dur spre deosebire de tot ce face guvernul&parlamentul rromaniei

Defineste "bine inchegat". smile.gif

Normal ca condus dur, ce, stie altcumva BOR-ul cum sa faca?

"Dati banii sau va ia mama dracu' la alegeri" e mesajul, normal ca puterea se executa. Si normal ca parlamentul si guvernul nu poate adopta acelasi discurs.

Din partea mea n-au decat sa construiasca nu una, ci zece catedrale, cu doua conditii:
- sa respecte legile
- sa foloseasca pentru asta exclusiv banii celor care vor sa doneze pentru asa ceva.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 14 Feb 2011, 03:09 PM) *
Eu ma gandeam ca or fura numai ateii, adica aia 0.01%, si din cauza lor merg toate anapoda.
a spus cineva asta? unsure.gif
Defineste "bine inchegat". smile.gif
ca orice proiect de genul asta, trebuie conceput bine, proiectat bine si urmarit bine. modul cum au actionat pana acum nu ii deosebeste cu nimic de modul de actiune al unei corporatii axata pe realizarea unui proiect gen burj-al-arab
Normal ca condus dur, ce, stie altcumva BOR-ul cum sa faca?
ma refeream la cum verifica BOR-ul lucrarile si ce subcontractori de calitate au ales.

cand o sa fii in stare sa discuti fara ranchiuna poate ai sa intelegi. thumb_yello.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2011, 02:28 PM) *
trebuie conceput bine, proiectat bine si urmarit bine

Adica, mai concret?

Cum adica este "proiectat bine"? Si ce inseamna "urmarit bine"? E urmarit bine daca deja stii ca se va fura...?

QUOTE
modul cum au actionat pana acum nu ii deosebeste cu nimic de modul de actiune al unei corporatii axata pe realizarea unui proiect gen burj-al-arab

Aici nu te contrazic, aceeasi megalomanie, aceeasi risipa de bani, doar ca burjul ala o sa si aduca bani, nu doar ii papa...
QUOTE
ma refeream la cum verifica BOR-ul lucrarile si ce subcontractori de calitate au ales

Cum le verifica? Si ce calitate au subcontractorii alesi? In afara de conexiunile la mediul politic smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 14 Feb 2011, 03:33 PM) *
Cum le verifica? Si ce calitate au subcontractorii alesi? In afara de conexiunile la mediul politic smile.gif

aoleo, subcontractorii sunt pedelisti? hai sa fim seriosi si sa nu vorbim tampenii, acolo nu se lucreaza decat cu filiale de multinationale, nu suntem la capitolul asfaltangii portocalii sau rosii. chit ca prea cinstitii parlamentari vor sa isi bage coada pardon firmele.

ce imi place ranchiuna care te mana in lupta ohyeah.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2011, 02:35 PM) *
aoleo, subcontractorii sunt pedelisti?

Habar nu am cine sunt subcontractorii, dar credeam ca ii stii tu. Eu am spus doar ca sper sa aiba ai alte calitati in afara conexiunilor la nivel politic, n-am spus nici pedele, nici pesede, nici romani, nici straini... smile.gif

Uite ce mi-a spus google:

Cu două zile întârziere faţă de data comunicată iniţial, 30 iunie, numele firmei care va construi viitoarea Catedrală a Neamului a fost făcut public, vineri, 3 iulie. O firmă din Bacău, clasată pe locul II, întrucât nicio lucrare nu a obţinut peste 90 de puncte, a fost desemnată câştigătoare a concursului de proiectare pentru ridicarea lăcaşului de cult. SC Vanel Exim SRL va încheia astfel cu Patriarhia Română contractul de proiectare complet.

Potrivit Bisericii, lucrarea societăţii băcăoane a fost desemnată câştigătoare pentru că a punctat la rezistenţă - locul întâi, la instalaţii - locul doi şi la preţ «rezonabil » - în jur de 100 de milioane de euro. Iniţial, preţul lucrării la roşu fusese estimat la 180-200 de milioane de euro. "Niciun proiect nu s-a ridicat la nivelul exigenţei comisiei şi nu a primit 90 de puncte. Totuşi comisia l-a ales pe cel care a primit premiul II, întrucât a răspuns bine exigenţelor şi a avut un preţ rezonabil, nu cel mai mic" (nota mea: ca doar nu da de la el), a spus vineri Ciprian Câmpineanul, episcop vicar patriarhal

"Într-un an de grea încercare economică pentru România", Patriarhia va începe lucrările la Catedrală cu bani împrumutaţi şi nu de la stat. Potrivit vicarului patriarhal, Biserica negociază cu cinci chiar şase bănci din ţară şi străinătate pentru deschiderea unei linii de creditare în valoare de 100 de milioane de euro.

Înaltă cât un turn cu 30 de etaje, catedrala va avea 120 m lungime, 70 m lăţime şi 120 m înălţime

La începutul lunii trecute, Constantin Stoica, purtător de cuvânt al Patriarhiei Române, declara pentru Gândul că Biserica îşi asumă întreaga responsabilitate financiară, banii împrumutaţi urmând a fi înapoiaţi într-un termen de 15 - 20 de ani, plus o perioadă de graţie, de la ridicarea construcţiei la roşu". Tot atunci, Nicolae Noica, responsabil cu proiectul Catedralei din partea Adunării Naţionale Bisericeşti, preciza că "împrumutul va fi garantat cu bunurile deţinute de BOR - păduri, imobile şi altele, cum ar fi complexul Lebăda din Pantelimon".


Cine sunt subcontractorii pentru constructie, n-am gasit. Ma ajuti tu?
turbo trabant
de ce nu urmaresti tu evolutia lucrarilor, a licitatiilor si etcetera pe siteul catedralei? welcome to sec 21 smile.gif.
gypsyhart
L-am auzit odata la Radio Romania Actualitati pe un vicar/episcop/ce-o fi fost, cu un argument de genul: "Pai sunt X milioane de ortodocsi in Romania (a folosit cifra de la recensamant), daca ne gandim la impozitele pe care platesc ei, atunci suma alocata de la buget pentru Catedrala reprezinta ....(un procent mic, oricum) din aceste impozite platite de ei". Ietete la ei, cata nesimtire! Data viitoare cand vin astia cu recensamantul cred ca ar trebui sa ma declar ateu, sau de alta religie, ca sa nu mai vina preotii cu argumente din astea stupide.

Cel mai normal era ca banii sa fie luati din donatii. Dar e evident ca ierarhii se cam tem ca nu vor strange suficienti bani. Asa ca, daca poti sa iei fara sa intrebi, de ce sa mai dai oamenilor libertatea de a da sau nu bani pentru aceasta catedrala?

Ce nu inteleg ei e ca in felul asta toti cei care nu au fost de acord cu construirea ei nici nu vor calca pe acolo....
turbo trabant
QUOTE(gypsyhart @ 16 Feb 2011, 01:40 PM) *
Asa ca, daca poti sa iei fara sa intrebi, de ce sa mai dai oamenilor libertatea de a da sau nu bani pentru aceasta catedrala?

Ce nu inteleg ei e ca in felul asta toti cei care nu au fost de acord cu construirea ei nici nu vor calca pe acolo....

as vrea sa se aplice aceasta libertate de a da sau nu bani si atunci cand platim impozitele. si sa existe aceasta minima responsabilitate si transparenta in privinta banului cheltuit cum exista la proiectul asta.

nu sunt de acord ca un catolic, protestant, ateu sa fie obligat sa dea bani pentru catedrala dar statul roman este absolut incapabil in a colecta diferentiat acesti bani si nici nu va dori vreodata sa o faca.

in ce priveste ca cei care nu au fost de acord cu construirea ei nu vor calca pe acolo smile.gif se vor calca in picioare si va fi locul cel mai trendy de nunti, parastase si botezuri din bucale si nu numai.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 01:04 PM) *
as vrea sa se aplice aceasta libertate de a da sau nu bani si atunci cand platim impozitele

Impozitele le platesti catre stat. Din stat facem toti parte. Din biserica, nu facem parte toti. Mi se pare normal sa nu plateasca toti...
QUOTE
statul roman este absolut incapabil in a colecta diferentiat acesti bani si nici nu va dori vreodata sa o faca

Nu e treaba statului sa se amestece in bucataria financiara a bisericii. Sa isi stranga singura banii. Ce-i atat de greu sa-si deschida un cont pentru donatii, iar cei care intr-adevar vor catedrala, sa doneze cat vor si cand vor acolo?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 16 Feb 2011, 02:13 PM) *
Impozitele le platesti catre stat. Din stat facem toti parte. Din biserica, nu facem parte toti. Mi se pare normal sa nu plateasca toti...
nu facem toti parte din stat si daca ar fi sa se aleaga la recensamant o intrebare de genul " mai vreti sa existe statul roman daca asta ar insemna sa nu mai platiti impozite celor din romania" foarte multi ar spune ca nu mai vor sa existe statul roman
Nu e treaba statului sa se amestece in bucataria financiara a bisericii. Sa isi stranga singura banii. Ce-i atat de greu sa-si deschida un cont pentru donatii, iar cei care intr-adevar vor catedrala, sa doneze cat vor si cand vor acolo?
conturi de donatii sunt deschise de mult, vezi pe site

chestia cu BOR, "povara" Bisericilor asupra statului servesc de minune drept tap ispasitor tuturor politicienilor si indreapta atentia bizonului de la principalul beneficiar al cascavalului: statul.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 01:22 PM) *
nu facem toti parte din stat

Adica? smile.gif
QUOTE
daca ar fi sa se aleaga la recensamant o intrebare de genul " mai vreti sa existe statul roman daca asta ar insemna sa nu mai platiti impozite celor din romania"

Bineinteles ca intr-un astfel de caz ipotetic ar trebui dusa mai departe intrebarea: in conditiile in ca nemaplatind impozite nu vor mai exista nici pensii de stat, nici drumuri publice (asa proaste cum sunt), nici transport in comun, nici retele electrice, nici pompieri, nici altceva din ceea ce face statul acum. Probabil ca raspunsul covarsitor nu ar fi "da".... Fa un sondaj pe tema asta.

Daca insa BOR s-ar sustine doar prin donatii, care ar fi problema?
QUOTE
conturi de donatii sunt deschise de mult, vezi pe site

Deci s-a rezolvat, nu mai este nevoie de bani de la stat. Nu?
QUOTE
hestia cu BOR, "povara" Bisericilor asupra statului servesc de minune drept tap ispasitor tuturor politicienilor

Aiurea, cati politicieni au un asemenea discurs?!
turbo trabant
QUOTE(abis @ 16 Feb 2011, 03:21 PM) *
Bineinteles ca intr-un astfel de caz ipotetic ar trebui dusa mai departe intrebarea: in conditiile in ca nemaplatind impozite nu vor mai exista nici pensii de stat, nici drumuri publice (asa proaste cum sunt), nici transport in comun, nici retele electrice, nici pompieri, nici altceva din ceea ce face statul acum. Probabil ca raspunsul covarsitor nu ar fi "da".... Fa un sondaj pe tema asta.

se vede ca tu consideri statul ca fiind solutia la toate serviciile publice. mai ales statul roman. rofl.gif

servicii si bunuri publice pot fi facute si de "privati": pensii private, spitale private, drumuri publice in concesiune, transport in comun asigurat de firme private, retele electrice (?) rofl.gif , pompierii in tarile din vest sunt platiti de comunitatea respectiva si nu de la buget national.

statul roman nu face altceva decat sa fure. daca maine ar disparea statul ca actor economic nu inseamna ca nu s-ar mai intampla nimic altceva decat ca cea mai mare gaura din economie ar disparea.

daca maine s-ar da o lege ca romanii au dreptul sa aleaga intre a dona statului si a dona unor institutii culturale sau religioase direct , statul ar intar in 24 de ore in incapacitate de plata.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 02:42 PM) *
se vede ca tu consideri statul ca fiind solutia la toate serviciile publice.

N-am spus asta, ci doar am descris ceea ce se intampla acum. smile.gif

Dupa parerea mea, pe care am expus-o pe topicurile de la Politica, rolul statului ar trebui sa fie doar cel de legiferare si de ordine si administratie publica. Adica statul da legi si se asigura ca sunt respectate, in rest totul ar trebui lasat in seama initiativei private. Inclusiv constructia de drumuri, asigurarile de sanatate, pensiile si, de ce nu, finantarea cultelor.
QUOTE
daca maine ar disparea statul ca actor economic nu inseamna ca nu s-ar mai intampla nimic altceva decat ca cea mai mare gaura din economie ar disparea

Doar teoretic...

turbo trabant
QUOTE(abis @ 16 Feb 2011, 03:51 PM) *
Dupa parerea mea, pe care am expus-o pe topicurile de la Politica, rolul statului ar trebui sa fie doar cel de legiferare si de ordine si administratie publica. Adica statul da legi si se asigura ca sunt respectate, in rest totul ar trebui lasat in seama initiativei private. Inclusiv constructia de drumuri, asigurarile de sanatate, pensiile si, de ce nu, finantarea cultelor.

am mai spus-o, in aceste conditii sunt de acord ca sa nu existe finantare pentru culte, statul nemaifiind un "intermediar" intre credinciosi si Biserici. dar nu vad sa fie indeplinite conditiile de mai sus vreodata pe plaiurile mioritice, nu se vrea, la fel cum nu se vrea federalizarea romaniei.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 02:56 PM) *
am mai spus-o, in aceste conditii sunt de acord ca sa nu existe finantare pentru culte

Chestiunile astea nu sunt interconectate. smile.gif

Cum ar fi sa spun ca nu sunt de acord cu pensiile private pe motiv ca inca exista pompieri platiti de stat?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 16 Feb 2011, 05:30 PM) *
Chestiunile astea nu sunt interconectate. smile.gif

nici nu am spus ca sunt smile.gif. ele sunt rezultatul unui etatism osificat, birocratic si care doreste sa impuna monopol sau sa controleze vietile oamenilor. si da, sunt rezultatul unei mentalitati etatiste a boborului.
March
Se dedica lui Abis & Co. :

Patriarhia Română ataca ASUR: Continuă ateizarea iniţiată de comunişti
abis
Maicile de la Petru Voda canta lui Justin Parvu la implinirea a 92 de ani
gypsyhart
QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 01:04 PM) *
as vrea sa se aplice aceasta libertate de a da sau nu bani si atunci cand platim impozitele. si sa existe aceasta minima responsabilitate si transparenta in privinta banului cheltuit cum exista la proiectul asta.


Religia e un lux, nu o necesitate. Si catedrala asta e un lux evident. Am auzit ca o sa fie mai mare chiar decat casa poporului. Sa nu-mi spuna mie orice preafericit ortodox ca romanii AU NEVOIE de aceasta megacatedrala ca sa evolueze spiritual si sa se apropie de Dumnezeu. Aceasta catedrala exprima pur si simplu nevoile interioare ale castei preotesti. Nevoi care nu sunt nicidecum spirituale, ci cat se poate de egoiste si politice. Bleah.

QUOTE
nu sunt de acord ca un catolic, protestant, ateu sa fie obligat sa dea bani pentru catedrala dar statul roman este absolut incapabil in a colecta diferentiat acesti bani si nici nu va dori vreodata sa o faca.

De ce trebuie sa colecteze statul banii? O poate face Biserica si slujitorii sai, foarte bine. Dar cred ca preotii de la varful piramidei isi dau foarte bine seama ca daca se lasa pe mana donatiilor s-ar putea sa aibe de asteptat muuult si bine, pana se strang (daca se strang) toti banii. Plus ca, sunt sigur ca o parte din preoti (am auzit chiar la radio, in emisiunea de care ziceam, asta) nu sunt de acord cu construirea acestei catedrale acum. Deci, de ce sa ma intrebi femeia, daca poti s-o violezi? Cam asta fac capii BOR acum....

QUOTE
in ce priveste ca cei care nu au fost de acord cu construirea ei nu vor calca pe acolo se vor calca in picioare si va fi locul cel mai trendy de nunti, parastase si botezuri din bucale si nu numai.

Eu ma cam indoiesc. Daca stii ca un loc "pute" de ce te-ai duce sa stai acolo?
turbo trabant
QUOTE(gypsyhart @ 21 Feb 2011, 01:31 PM) *
Am auzit ca o sa fie mai mare chiar decat casa poporului.
ai auzit partial gresit. datorita "antenei de gesemeu", va fi un pic mai inalta ca casa boborului restul dimensiunilor clar va fi mult mai mica decat ceilalti mastodonti comunisti din zona.
Eu ma cam indoiesc. Daca stii ca un loc "pute" de ce te-ai duce sa stai acolo?
hei, cate nunti se fac in casa boborului si cat de tare pute casa aia datorita 'ctitorului' sau actualilor locatari?come on, nevoia de epatare intrece orice ( mai ales la romani)

oricum, nu este altceva decat un monument care va ramane peste veacuri, restul argumentelor pro/contra palesc prin cat de meschine sau minore sunt.

sigur, multi vor spune ca nu era nevoie, mai ales acum in criza si intotdeauna se vor gasi carcotasi (mai ales in romania). asta pana cand va fi gata constructia si atunci toti se vor imbulzi la ea si o vor lauda bla bla.

vor fi greseli, scandaluri., orgolii vor fi si fraude si probabil ca de-a lungul timpului lucrarile se vor intrerupe din cand in cand. nu e un lucru simplu sau usor si e nevoie de mult curaj sa faci asemenea lucrare.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 12:45 PM) *
oricum, nu este altceva decat un monument care va ramane peste veacuri, restul argumentelor pro/contra palesc prin cat de meschine sau minore sunt

Este genul de argumentatie pe care o poti folosi si ca sa sustii utilitatea Casei Poporului ori a oricarui alt mastodont comunist din zona ori de aiurea.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2011, 01:54 PM) *
Este genul de argumentatie pe care o poti folosi si ca sa sustii utilitatea Casei Poporului ori a oricarui alt mastodont comunist din zona ori de aiurea.

nope, alea nu o sa ramana pentru ca nu au un propritar care sa le intretina si se vor degrada incet dar sigur.

apropo nimeni nu se da de ceasul mortii in privinta valorificarii mastodontilor comunisti din zona. tacere totala, nu mai intreb de ce biggrin.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 12:57 PM) *
nope, alea nu o sa ramana pentru ca nu au un propritar care sa le intretina si se vor degrada incet dar sigur.

Si in cat timp estimezi ca va disparea Casa Poporului? rofl.gif

Nu intelegi ca argumentul "va dainui peste veacuri" nu este neaparat un argument in favoarea construirii unui mamut? Da, va dainui peste veacuri, dar va dainui un monument al kitch-ului, al prostului gust, al risipei, al megalomaniei - asociate pe drept cuvant cu cele doua ideologii atat de asemanatoare, comunismul si crestinismul.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2011, 02:06 PM) *
Si in cat timp estimezi ca va disparea Casa Poporului? rofl.gif
destul de repede pana in 50 de ani biggrin.gif

Nu intelegi ca argumentul "va dainui peste veacuri" nu este neaparat un argument in favoarea construirii unui mamut? Da, va dainui peste veacuri, dar va dainui un monument al kitch-ului, al prostului gust, al risipei, al megalomaniei - asociate pe drept cuvant cu cele doua ideologii atat de asemanatoare, comunismul si crestinismul.

si iata cum iti arati adevarata fata thumb_yello.gif
Rehael
QUOTE(gypsyhart @ 21 Feb 2011, 12:31 PM) *
Religia e un lux, nu o necesitate.


'Ai, ca esti tare! Sa intelegem ca tu nu iti permiti luxul asta. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.