Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:BOR - probleme de administrare si organizare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
March
Cate camine pentru oameni in varsta administrate de BOR exista in tara noastra ? Ma refer la camine unde nu sa stai gratis ci sa platesti din pensia aia atata cat e si sa ai o ingrijire si o mancare decenta. Plus hrana spirituala.
andra_v
Trebuie o reforma morala in interiorul BOR, care, dupa cum spunea si Bartolomeu Anania, se va face lent. 50 de ani de comunism dupa secolele fanariote si-au pus amprenta in toate domeniile. Bineinteles ca centrele sociale, camintele facute de preotul X sunt insuficiente, dar nu pune bani, ci numai critica. Biserica nu mai are terenurile, bunurile si n-o sa-mi spuneti ca padurile Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor aduc profit. Hai sa fim seriosi, BOR-ul nu are magnati care sa o sustina financiar, precum catolicii. De protestanti nu mai vorbesc.
Dar problema coruptiei, cat si cea a implicarii membrilor parohiilor nu este de neglijat. Dar iarasi este un subiect dedicat exclusiv celor care au pus banul intr-o cutie, etc. La mine in cartier sunt in constructie trei centre sociale, cu cantine pt. amarati, in functie de fondurile stranse.
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 22 Aug 2007, 01:51 PM) *
Biserica nu mai are terenurile, bunurile si n-o sa-mi spuneti ca padurile Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor aduc profit.


roflmao.gif roflmao.gif Hai sa ma cocosez de ras, si alta nu!! Pai stii tu cat aduce o simpla biserica? Ptiii, daca s-ar da liber la sereleuri, doo biserici mi-as deschide si as trai ca regele!!! Ca sa nu mai spunem de padurile SUCEVEI - stii care e valoarea lor de piata - 2 MILIARDE DE EURO yikes.gif yikes.gif . eu nici nu stiu sa numar atatia bani. Daca nu ar fura popii asa mult, si in loc de passaturi si mertzane si-ar lua loganuri, ar fi bani cu diumul. Saaa nu mai vorbim si de sereleurile de la intrarea in "sfintele lacasuri de cult" cu lumanari, carticele, cerceluti, bratarele, lame si chiloti de dame...
abis
QUOTE(andra_v @ 22 Aug 2007, 01:51 PM) *
Dar iarasi este un subiect dedicat exclusiv celor care au pus banul intr-o cutie, etc.

M-am insurat si eu la biserica, pentru ca asa a vrut sotia... De ce n-am primit chitanta? smile.gif
andra_v
Mariusc, biserica este un loc public, de candelabre, picturi se bucura toata lumea. Iar pt. un confort cat sa nu te inghesui la o sarbatoare iti trebuie mult mai mult de doua miliarde. Si cat profit scoate din paduri Arhiepiscopia Sucevei?
March, pt. camine sa-ti platesti intretinerea, masa, medicamentele, imbracamintea, avand o pensie de cinci-sase milioane este nevoie de fonduri uriase.
Si cu ocazia asta reinnoiesc rugamintea celor pe care nu ii intereseaza implicarea in viata bisericii sa continue discutiile pe Stirea Zilei. Asteptam o abordare religioasa a problemei.
abis
Guvernul va aloca 50% din fondurile necesare construirii Catedralei Mantuirii. Asta este echidistanta fata de cultele din tara? Sau cele trei miliarde de euro ale BOR sunt insuficiente?
Former
Fantastic...sad.gif
Am fost ceva timp plecat din tara si intre timp, mi-a placut sa cred ca proiectul absurdei catedrale a fost ingropat. Dar iata ca m-am inselat amarnic.
andra_v
Asta este, trebuie sa accepti realitatea. Nu-ti convine, pleci din tara. Eu n-am tupeul sa critic modul in care guvernul Israelului sprijina cultul majoritar. Nici relatia dintre guvernul italian, ceh, polonez si biserica catolica.
Un procent imens din impozitul meu merge la stat, nu este dirijat ca in Germania sau Italia cultului de care apartin.
Du-te in America si vorbeste acolo despre modul in care este favorizata comunitatea protestanta. Sau indrazneste in Anglia sa megi Bisericii Anglicane calitatea de biserica de stat. Sau regelui rolul de cap al bisericii.
abis
QUOTE(andra_v @ 4 Sep 2007, 04:12 PM) *
Nu-ti convine, pleci din tara

Sau ai varianta sa incerci sa schimbi lucrurile aici. Lumea evolueaza si prin cei care aleg sa lupte, nu doar prin cei care aleg sa fuga.
QUOTE
Eu n-am tupeul sa critic modul in care guvernul Israelului sprijina cultul majoritar. Nici relatia dintre guvernul italian, ceh, polonez si biserica catolica.

Pai tu nu esti, cred, nici cetatean israelian, nici ceh, italian sau polonez. Deci nu pe banii tai spijina acele guverne bisericile (apropo, cum sprijina Cehia biserica catolica?) smile.gif
Pe de alta parte, de ce crezi ca nu ai dreptul sa critici felul in care guvernele Israelului, Poloniei, Italiei, Iranului, Afganistanlui sau Siriei sprijina cultul majoritar din tara respectiva?
QUOTE
Un procent imens din impozitul meu merge la stat, nu este dirijat ca in Germania sau Italia cultului de care apartin

Ai posibilitatea ca o parte din impozit sa-l dirijezi catre un ONG. Poate fi foarte bine un ONG creat de BOR... Pe de alta parte, nu vad nici un motiv pentru care cultele, oricare ar fi ele, trebuie sa primeasca fonduri publice. Se pot finanta din donatiile membrilor, din taxele pe care le percep pentru servicii religioase (nunti, botezuri etc), din comercializarea lumanrilor, icoanelor, publicatiilor pe care le editeaza etc. Pentru o biserica a carei avere depaseste trei miliarde de euro este penibil sa accepte pomana din partea statului. Un gest de demnitate ar fi sa refuze fondurile guvernamentale, care pot fi mult mai bine folosite in alte parti...
QUOTE
Du-te in America si vorbeste acolo despre modul in care este favorizata comunitatea protestanta. Sau indrazneste in Anglia sa megi Bisericii Anglicane calitatea de biserica de stat. Sau regelui rolul de cap al bisericii.

Crezi ca nu sunt americani sau englezi care fac asta? Crezi ca sunt cumva arestati sau expulzati din SUA ori UK pentru asa ceva? smile.gif
Former
Andra
QUOTE
Asta este, trebuie sa accepti realitatea. Nu-ti convine, pleci din tara.

Mda, mi-ai zis-o ca un fel de "accepti sau 'ai sictir".
QUOTE
Eu n-am tupeul sa critic modul in care guvernul Israelului sprijina cultul majoritar.

Ai cetatenie israeliana, locuiesti acolo ? Daca nu, e firesc sa-ti vezi de treaba. Daca da, foarte rau ca nu o faci.
QUOTE
Du-te in America si vorbeste acolo despre modul in care este favorizata comunitatea protestanta.

Cred ca nu prea stii ce se intampla in SUA. Nu e ce crezi tu. Acolo fiecare biserica isi construieste singura catedrala fara ajutor de la stat.
QUOTE
Sau indrazneste in Anglia sa megi Bisericii Anglicane calitatea de biserica de stat.

Cine vorbea de negatii ? Era vorba de bani publici in raport de un proiect inutil si absurd.
Rehael
QUOTE(Former @ 4 Sep 2007, 03:35 PM) *
Fantastic...sad.gif
Am fost ceva timp plecat din tara si intre timp, mi-a placut sa cred ca proiectul absurdei catedrale a fost ingropat. Dar iata ca m-am inselat amarnic.

Asa-i ca neamul nostru merita o catedrala mult mai frumoasa decat cea din proiectul actual? Oricum, e bine ca se face si asta, sa avem si noi, romanii, Sacre Coeur-ul nostru. rolleyes.gif
Former
Merlina
QUOTE
Asa-i ca neamul nostru merita o catedrala mult mai frumoasa decat cea din proiectul actual?

N-am vazut proiectul actual dar acum vreo 2-3 ani am vazut un mamut indescriptibil.
QUOTE
Oricum, e bine ca se face si asta, sa avem si noi, romanii, Sacre Coeur-ul nostru.

Ca doar comoara noastra aici e nu ? Aici a zis Isus sa ne strangem comori, nu ? Nu e comoara ? Inseamna ca nu stii cat costa. Si daca avem in vedere ca majoritatea enoriasilor fideli si dedicati traiesc ca vai de ei...mda, modesta mai e megalomania asta a neamului. Stii cum pare goana asta dupa Sf. Petru de Bucuresti ? O goana compensatorie fata de frustrarile istorice.
Rehael
QUOTE
Si daca avem in vedere ca majoritatea enoriasilor fideli si dedicati traiesc ca vai de ei...mda, modesta mai e megalomania asta a neamului.


Nu fa si tu ca Iuda... Nu cred ca e cazul sa ne zgarcim tocmai cu Dumnezeu. Bani sunt cat lumea si pentru cei saraci insa cei bogati nu se prea indura sa-i imparta... Isi fixeaza target-uri de profit cat mai ridicate cu salarii minime.
Eu nu am vazut proiectul dar sper sa nu fie ceva chiar foarte mare pentru ca mie mi-e frica in preajma cladirilor prea mari. cold.gif
Former
Merlina
QUOTE
Nu fa si tu ca Iuda... Nu cred ca e cazul sa ne zgarcim tocmai cu Dumnezeu.

Merlina stai o clipa, valoarea la care a obiectat Iuda e similara celei la care obiectez eu ? Sa nu ne zgarcim cu D-zeu ? Dar unde cere el asa ceva ? Sta el acolo intre peretii aia ? Oare nu e clar ca mamutul are menirea de a adaposti ditamai orgoliul clerical ?
QUOTE
Bani sunt cat lumea si pentru cei saraci insa cei bogati nu se prea indura sa-i imparta.

Pai bani pot fi dar sa nu fie publici. Nu cred ca mi-am spus complet parerea dar eu nu am ce am doar cu prostul gust al unei constructii nostime, ci cu fondurile alocabile din bugetul de stat. Legat de cei bogati. Daca si BOR e saraca...aa, poate fata de mamasa din nord-est.
Rehael
QUOTE
Sta el acolo intre peretii aia ?

Pai eu zic ca este prezent la Sfanta Liturghie... si acolo se aduna de regula oamenii in numele lui. "Unde se aduna doi sau trei in numele Meu, acolo voi fi si Eu", parca asa-i citatul.

Adevarul este ca pragmatismul nu ma prea da afara din casa asa ca imi este greu sa analizez obiectiv o asemenea problema. Nici la compatibilitatea dintre meseria de preot si statutul de potlogar nu prea am meditat...
Former
QUOTE
Pai eu zic ca este prezent la Sfanta Liturghie... si acolo se aduna de regula oamenii in numele lui. "Unde se aduna doi sau trei in numele Meu, acolo voi fi si Eu", parca asa-i citatul.

Niciodata aceasta prezenta nu a fost acceptata ca fiind una fizica ci spirituala. Ca atare, necesitatea peretilor si tavanelor...
Rehael
Inafara de faptul ca in biserica se afla o serie de obiecte care servesc serviciului spiritual si care trebuiesc adapostite (iar credinciosii tin ca acest lucru sa nu se intample intr-o magazie oarecare), eu cred ca lui Dumnezeu nu i-ar place sa-si primeasca oaspetii din aceasta lume in vant si in ploaie, ger si viscol.
abis
Eu cred ca nu i-ar placea nici sa-i primeasca intr-o cladire opulenta de proportii faraonice.
Rehael
Pai asta spuneam si eu ieri, ca nu-mi plac cladirile prea mari. Dar ma gandeam ca asta ar putea fi doar problema mea.
abis
Inseamna ca n-o sa-ti placa nici catedrala.
Rehael
N-as putea spune cu siguranta dinainte. Dar daca lumea se simte bine acolo, din partea mea e ok. Mai trist ar fi ca un simbol, cum se vrea sa fie, de o dimensiune materiala mare, sa insemne putin in constiinta oamenilor. Dar trag nadejde ca nu o sa fie asa...
Former
Merlina, cand se ajunge la solicitarea de fonduri bugetare, aia nu va fi in nici un caz o bisericuta. Ci un ditamai mastodontul. Sufletele mari nu reclama cladiri gigant insa cele mici, spera ca invers, vor compensa micimea lor. Mediteaza la asta.
Rehael
Pai de aceea ma temeam... Dar in continuare trag nadejde ca aceasta temere sa nu se implineasca iar acea catedrala sa fie cu adevarat un simbol al credintei.
gypsyhart
QUOTE(abis @ 4 Sep 2007, 03:07 PM) *
Guvernul va aloca 50% din fondurile necesare construirii Catedralei Mantuirii. Asta este echidistanta fata de cultele din tara? Sau cele trei miliarde de euro ale BOR sunt insuficiente?

Mda...e destul de trist ce se intampla.
Modul in care Biserica incearca sa faca rost de bani spune multe despre ce inseamna aceasta catedrala. Preotii si poliiticenii isi dau mana. Nu e prima oara. Bleah!


abis
Un articol interesant este aici. smile.gif
Clopotel
Draga Abis,
In acel articol se zice:
QUOTE
Unul din cei mai vehementi sustinatori ai ideei ca statul sa asigure integral salarizarea preotilor a fost Mitropolitul Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, IPS Bartolomeu Anania.
Acesta a cerut in repetate randuri ca in Legea Cultelor sa fie introdus un articol care sa prevada plata intergrala a salariilor de catre stat, si nu partial cum se intampla in acest moment.
Anania spunea in iulie 2006 ca religiile vor fi aruncate pe o piata comerciala, ghidata dupa raportul cerere si oferta, BOR fiind clar dezavantajata.

Daca ar fi dupa mintea mea proasta, dar poate bine ca nu e, eu as zice ca statul sa nu dea un singur leu catre BOR, din urmatoarele motive:
- daca statul laic da bani catre Biserica, are si pretentii si interese, ceea ce este foarte rau, este grav de tot, adica se va ajunge ca Biserica sa fie condusa de stat, ceea ce, cu regret constat, nu e departe de asta...
- daca preotii nu ar mai primii bani de la stat, si li s-ar interzice sa pretinda taxe aiurea, incalcand grav porunca Mantuitorului: "in dar ati luat, in dar sa dati" (Matei 10:8), atunci lupii in piei de oaie ar fugi ca potarnichile din Biserica, ca nu mai au ce roade, si s-ar cerne graul de neghina, adica preotii lui Hristos, de popi. thumb_yello.gif
abis
Clopotel, sunt de acord cu tine. In utlima vreme incepe sa se intample cam des, ar trebui ca lucrul asta sa ne puna pe ganduri! laugh.gif
gypsyhart
QUOTE(Clopotel @ 6 Sep 2007, 06:57 PM) *
Draga Abis,
In acel articol se zice:

Daca ar fi dupa mintea mea proasta, dar poate bine ca nu e, eu as zice ca statul sa nu dea un singur leu catre BOR, din urmatoarele motive:
- daca statul laic da bani catre Biserica, are si pretentii si interese, ceea ce este foarte rau, este grav de tot, adica se va ajunge ca Biserica sa fie condusa de stat, ceea ce, cu regret constat, nu e departe de asta...
- daca preotii nu ar mai primii bani de la stat, si li s-ar interzice sa pretinda taxe aiurea, incalcand grav porunca Mantuitorului: "in dar ati luat, in dar sa dati" (Matei 10:8), atunci lupii in piei de oaie ar fugi ca potarnichile din Biserica, ca nu mai au ce roade, si s-ar cerne graul de neghina, adica preotii lui Hristos, de popi. thumb_yello.gif


Ai dreptate.
Former
Clopotel, treci la patriarhie. smile.gif
March
Adevarul trebuie spus si pentru ca toti suntem pacatosi sa ne rugam Domnului sa ne ierte greselile !

The Independent: Teoctist, cantaretul lui Ceausescu

(...) Totusi, contributia sa la cresterea cultului personalitatii lui Ceausescu a fost cea care a ramas intiparita mai bine in minti. In 1983, de exemplu, el a marcat a 65-a aniversare a lui Ceausescu printr-un articol de cinci pagini in Ortodoxia, intitulat simplu "Omagiu", abundand de elogii extravagante:
"O inima mereu se deschide spre nevoile, bucuriile si durerile tuturor, o minte limpede indreptata spre culmile prosperitatii tarii si fiilor ei si o hotarare ferma de a ajunge in raiul bunastarii si pacii, acasa si peste hotare - acestea sunt caracteristicile cu care este dotata personalitatea iubitului si stimatului nostru presedinte".
Potrivit standardelor grotesti ale ultimilor ani ale regimului lui Ceausescu, poate ca acest stil exagerat ar fi fost considerat moderat, dar Teoctist nu ar fi putut fi numit in inalta functie fara astfel de demonstratii publice de fidelitate.
Se relateaza ca Teoctist ravnea de mult timp functia de patriarh, iar ocazia s-a ivit in iulie 1986, dupa moartea lui Iustin. Desi era mitropolit de Moldova, succesor natural si candidat acceptabil pentru autoritatile comuniste, unii cred ca varsta lui - avea deja 71 de ani - i-ar fi fost potrivnica. Dar la 9 noiembrie, Colegiul electoral al Sinodului Bisericii l-a ales pentru a-i succeda lui Iustin si el a fost uns in calitate de al cincilea patriarh al Bisericii, dupa o saptamana.
Dupa desemnarea sa, Teoctist i-a adus elogii lui Ceausescu in paginile cotidianului partidului, Scanteia. El a laudat creativitatea presedintelui "pusa in slujba neabatuta a progresului si fericirii intregului popor" si si-a exprimat "gratitudinea speciala si profunda recunostinta pentru conditiile de deplina libertate religioasa in care isi indeplinesc activitatea Biserica Ortodoxa Romana si celelalte culte religioase ale tarii".
Aceasta si alte declaratii similare nu l-au facut deloc indragit pentru romanii supusi unor indelungi suferinte, care indurau saracia si represiunea in ultimii ani, paranoici, ai lui Ceausescu. In aceasta perioada dictatorul isi urmarea ambitioasele planuri de remodelare a centrului Bucurestiului, care presupuneau inutila daramare a bisericilor si cartierelor rezidentiale pentru a ridica grandioasele monumente ale megalomaniei lui. Teoctist nu a facut declaratii publice impotriva politicii guvernamentale.
Teoctist a fost de asemenea obligat, asemenea altor reprezentanti de frunte ai bisericii romane, sa raspandeasca in lume mesajul fals ca guvernul permitea deplina libertate religioasa si sa dezminta relatarile privind persecutiile. La o conferinta interreligioasa, la Bucuresti in august 1989, Teoctist a "evidentiat libertatea religioasa de care s-au bucurat religiile din Romania in ultimii 45 de ani, cand si-au putut desfasura activitatea neingradite".
Ca Biserica "de stat" intr-un stat ateu, Biserica Ortodoxa era mai controlata, dar mai putin persecutata decat celelalte. Dar pana si Teoctist trebuie sa fi fost stanjenit sa faca astfel de remarci, stiind ca nu sunt adevarate, intr-un moment in care atentia lumii era tot mai mult atrasa de dosarul abisal al regimului Ceausescu in domeniul drepturilor omului.


Articol preluat din "Romania Libera"
andra_v
Pune articolele din Scanteia, data si contextul.
Clopotel
De la un timp ma intreb, retoric, este adevarat, daca la Patriarhie si la Sfantul Sinod, care se zice ca ar fi ortodoxe, mai este pe acolo vreun ortodox adevarat si nu de fatada...?!
Citeam astazi un articol din Curentul primit pe email:
Parastas de 40 de zile la 43 pentru Părintele nostru Teoctist.
Parastas "de protocol"
În realitate însă, Parastasul Părintelui Patriarh Teoctist a avut loc vineri, săptămana trecută. Parastasul "oficial" are loc astăzi, cu o zi înainte de alegerile pentru scaunul patriarhal. La parastasul "pe bune" au fost prezenţi doar doi apropiaţi ai Patriarhului - părintele vicar Varsanufie, crescut de Părintele Teoctist, şi stareţul de la Radu Vodă, părintele Nectarie.
Festivalul ecumenic de la Sibiu, organizat de Daniel Ciobotea, "ecumenistul de serviciu" din randurile ierarhiei ortodoxe, a determinat opţiunea organizării insolitului "parastas oficial" de astăzi. Cum cea mai mare parte a ierarhiei apropiate lui Daniel era în păr la Sibiu, "la program", s-a hotărat un aranjament pios, profitabil (şi) ca eveniment media, astfel că s-a ajuns la formula ciudată a parastasului la 43 de zile. Oricum o dai, oricum o întorci, numai pioasă nu mai este reculegerea de astăzi. Sufletul Patriarhului nostru a cutreierat printre noi în cele 40 de zile şi s-a întalnit cu cine a vrut să privească către dansul. Acum, la împlinirea celor 40 de zile de la moartea Patrarhului Teoctist, ierarhii aveau program. Ecumenic, plătit de stat cu juma´ de milion de euro. Cu Daniel Ciobotea pe post de primadonă în toate trusturile unor "colegi de patrafir" deplin conspirat.

rofl.gif
Deja, pentru mine, este clar ca Biseroca Ortodoxa, la ora actuala, nu prea mai este condusa de ortodocsi, si atunci ma intreb cine sunt astia care se lauda ca ne conduc Biserica si in numele cui o conduc...
A..., apropo de ecumenismul asta care a avut loc la Sibiu...Am vazut cateva reportaje si nu stiam ce sa fac mai intai; sa plang sau sa rad de neroziile vazute acolo...
Oricum, ca sa fie clar pentru cine inca nu a inteles... Ortodoxia nu are nici in clin nici in maneca cu ecumenismul. Ecumenismul a fost condamnat de la inceput, chiar din Biblie, apoi de Sfintii Parinti, si de toti marii parinti ai Bisericii Ortodoxe. Parintele Arsenie Boca: "Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa"
Iata aici un link video catre parerile marilor duhovnici romani despre ecumenism
IoanV
QUOTE(Clopotel)
Sfantul Sinod, care se zice ca ar fi ortodoxe, mai este pe acolo vreun ortodox adevarat si nu de fatada...?!
Eu cred ca mai sunt, cred ca si stiu vreo citiva. Si daca e unul singur tot e bine. Duhul merge mai departe prin cei pe care El ii alege. De aceea sfintii, care au critticat adesea clericii, ne spun sa tinem si sa ne iubim biserica. Inca din vremurile vechi au fost astfel de situatii in biserica, imi vine in minte acum cazul Sfintului Ioan Gura de Aur ... Din fericire pentru noi puterea bisericii e in tainele ei, in sfinti si in cei curati, sincer iubitori de Iisus. Iar prin taine primim pe Iisus intreg, nemurdarit de pacatele unui preot sau prelat...
March
Daniel va fi intronizat duminica

Ceremonia de intronizare a IPS Daniel ca Arhiepiscop al Bucurestilor, Mitropolit al Munteniei si Dobrogei, loctiitor al tronului Cezareei Capadociei si Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane va avea loc duminica, in prezenta membrilor Sf. Sinod, a informat Patriarhia Romana.
francmason32
QUOTE(Clopotel @ 6 Sep 2007, 05:57 PM) *
Draga Abis,
In acel articol se zice:

Daca ar fi dupa mintea mea proasta, dar poate bine ca nu e, eu as zice ca statul sa nu dea un singur leu catre BOR, din urmatoarele motive:
- daca statul laic da bani catre Biserica, are si pretentii si interese, ceea ce este foarte rau, este grav de tot, adica se va ajunge ca Biserica sa fie condusa de stat, ceea ce, cu regret constat, nu e departe de asta...
- daca preotii nu ar mai primii bani de la stat, si li s-ar interzice sa pretinda taxe aiurea, incalcand grav porunca Mantuitorului: "in dar ati luat, in dar sa dati" (Matei 10:8), atunci lupii in piei de oaie ar fugi ca potarnichile din Biserica, ca nu mai au ce roade, si s-ar cerne graul de neghina, adica preotii lui Hristos, de popi. thumb_yello.gif


Sa te auda Dumnezeu.
March
Scuze. sorry.gif E vorba de niste maici , da' surori cu cele ortodocse .
abis
Esti off-topic, nu are legatura cu BOR. wink.gif
March
Se rasucesc in mormintele stiute si nestiute preotii ortodocsi care au murit in inchisorile comuniste dupa nerusinatul Comunicat de marti al Sinodului BOR.
Clopotel
Poate sa ma lamureasca cineva ce cauta indivizii astia maltezi in Biserica Ortodoxa din Timisoara?
Chiar asa am ajuns de rasul curcilor sa vina toti indivii cu sabii si alte alea, si sa-si faca ritualurile lor pagane in Biserica lui Hristos?! 50.gif
Maine poimaine or sa inceapa si cu sacrificii... mad.gif
andra_v
Unde o fi Victor? E cel mai informat de pe net in domeniu.
N-am avut rabdare sa ma uit pana la sfarsit, e un film lung, dar nu pare un ritual religios. O joaca cu spadele si niste juraminte solemne care le dau un sentiment al importantei, se creeaza/intareste o solidaritate de grup. Urmeaza vad o conferinta, nu observ slujbe ecumenice, cu atat mai putin sa se impartaseasca.
Nu judec eu credinta si disciplina canonica a membrilor Ordinului de Malta, are cine. Din cate stiu este vorba de un ordin laic, care cuprinde membri din toate confesiunile crestine, cu scopuri caritabile. Dumnezeu ii va lumina si ii va intari pe toti cei de buna-credinta.
Clopotel
Draga Andra,
Ca e religios sau nu, ca au membri laici cu preocupari caritabile este total irelevant...
Eu intrebam (retoric este adevarat, ca nu mai ma mira nimic cand e vorba de BOR), ce cauta paganii astia cu sabii in Biserica Ortodoxa?! Nu au gasit un parc, o padure, un teren de fotbal sa-si etaleze sabiile lor?! E posibil sa profaneze astfel Biserica?... Si mamelucul ala de popa, (ca preot al lui Hristos nu prea vad cum ar putea sa fie devreme ce permite asa ceva in Biserica), sunt convins ca face si el parte din gasca lor, devreme ce i-a invitat acolo cu sabii, ritualuri si tot tacamu... 50.gif
Pe popa ala daca-l intrebi ce scop are Biserica, o sa te intrebe ce este aia Biserica... mad.gif
Na ca m-am ofticat iara...sad.gif
March
QUOTE(Clopotel @ 30 Oct 2007, 09:39 PM) *
Pe popa ala daca-l intrebi ce scop are Biserica, o sa te intrebe ce este aia Biserica... mad.gif


Da' cand Baselu a tinut discursuri politice in biserica n-am observat sa fi fost asa de ofuscat !!
andra_v
March, ai vazut cum a primit Traian Basescu Crucea Patriarhala, cea mai inalta distinctie a BOR-ului pt. serviciile inestimabile facute Bisericii Ortodoxe? Discursul de la Patriarhie l-a saltat cred cu cu 20% in ochii electoratului.
cocosel
QUOTE(Clopotel @ 30 Oct 2007, 06:30 PM) *
Poate sa ma lamureasca cineva ce cauta indivizii astia maltezi in Biserica Ortodoxa din Timisoara?
Chiar asa am ajuns de rasul curcilor sa vina toti indivii cu sabii si alte alea, si sa-si faca ritualurile lor pagane in Biserica lui Hristos?! 50.gif
Maine poimaine or sa inceapa si cu sacrificii... mad.gif




Cum asa pai nu au voie credinciosii in Biserica??..Ei nu sunt credinciosii..?? unsure.gif

A fost denumit la inceput Ordinul Sfantului Ioan de Ierusalim (L'Ordine di San Giovanni di Gerusalemme).Toti membri ordinului erau credinciosi..aproape monastici.Crucea Malteza (insemnul ordinului), cu patru brate si opt terminatii, reprezinta urmatoarele opt tari si provincii care au trimis voluntari pe insula Malta: Franta, Provence, Auvergne, Aragon, Castilia, Italia, Anglia, Germania. Au purtat initial denumirea de "ioanitii".

"Nasterea Ordinului Ioanit (Maltez) este indisolubil legata de persoana complexa a patronului sau spiritual: Sfantul Ioan Botezatorul, care ocupa un loc aparte in traditia crestina orala si scrisa. “El este acela despre care a zis proocul Isaia: Glasul celui care striga in pustiu: pregatiti calea Domnului, drepte faceti cararile Lui” (Mat. 3, vers. 3). Inainte Mergatorul Domnului dezleaga Legea Veche si o deschide simbolic pe cea Noua, anuntand venirea Mantuitorului Hristos. “Adevarat zic voua: Nu s-a ridicat intre cei nascuti din femei unul mai mare decat Ioan Botezatorul.” (Mat 11, vers. 11).
Al doilea aspect al fondarii Ordinului Ioanit tine de o activitate comerciala extinsa in sfera religiosului. Stim ca dupa anul 800, bazinul mediteraneean se scindeaza in doua: partea occidentala si partea orientala. Conceptul roman de “Mare Nostrum” inceteaza sa mai existe odata cu patrunderea elementelor musulmane in teritoriile rasaritene iesite de sub autoritatea Basileilor bizantini. Activitatile comerciale mediteraneene sunt preluate de catre republicile maritime italiene, care vor initia un comert mercantil in tot bazinul Marii Mediterane, inclusiv la portile Levantului. Pana la Epoca Marilor Descoperiri Geografice aceste republici maritime intra in atentia istoriografica crestina si musulmana, lasandu-ne vii marturii peste veacuri despre relatiile lor cu marile puteri ale timpului. Cu siguranta stim cu totii despre relatiile economice si politice dintre Tarile Romane si “emisarii” venetieni sau genovezi, dar foarte putin despre celelalte republici maritime, cu precadere despre Amalfi.Un al treilea aspect important ce tine de istoricitatea Ordinului este faptul ca el nu s-a nascut in timpurile Cruciadelor, dar ca s-a implicat ulterior pe taram militar. Catre anul 1050, un grup de negustori din Republica Amalfi obtin de la califul Egiptului dreptul si permisiunea de a construi la Ierusalim o biserica, o manastire si un asezamant de asistenta sociala pentru toti acei pelerini, crestini sau musulmani, prezenti in Tara Sfanta. Contrar imaginii pe care ne-am format-o deja, intre crestini si musulmani erau relatii de toleranta reciproca pana la invaziile cruciate de dupa 1095. Acest asezamant religios a fost dedicat Sfantului Ioan Botezatorul si a nascut implicit o comunitate monastica de sine statatoare cu titulatura oficiala de Ordinul Sfantului Ioan de Ierusalim care si-a concentrat intreaga activitate de obste in administrarea ospiciului (a se intelege aici loc de cazare temporara, de aici fratii calugari s-au numit mai tarziu si Ospitalieri) si in acordarea asistentei necesare pelerinilor aflati in trecere prin Tara Sfanta. Cavalerii Ioaniti vor fi recunoscuti oficial, ca ordin militar la 15 februarie 1113. In 1120, succesorul lui Gerard Sasso (ulteror beatificat de Biserica Catolica), fratele Raymond du Puy va reorganiza confreria Ioanita dandu-i un pronuntat caracter militar. Pe drumurile de acces catre fosta capitala davidica, Ierusalimul, el va dispune construirea unei retele de ospicii pentru pelerinii bolnavi, neajutorati. Trei reguli de baza, care vor deveni determinante pentru evolutia ulterioara a Ordinului, sunt respectate riguros de catre fratii calugari: Saracia, Castitatea, Supunerea.
Ca insemne distinctive au adoptat crucea alba amalfitana - pentru a nu-si uita originile indepartatei Republici Amalfi - brodata pe fond rosu si cusuta pe o manta neagra. Raporturile fratilor Ioaniti cu prea puternicii suverani europeni implicati in Cruciade au fost foarte bune, mediind chiar conflictele dintre acestia. Evolutia ulterioara a Ordinului Ioanit se va derula sub insemnele “expansiunii” mediteraneene, asa cum vom deslusi in continuare. Inca din vremea sederii lor in Tara Sfanta au fost supranumiti, cu precadere de catre luptatorii musulmani, “cavalerii negri”, datorita echipamentului purtat de cavalerii calugari. Aceasta denominatiune a planat mult timp ca o “anatema” (blestem, stigmat) asupra membrilor ordinului, capatand o aura mistica asemanatoare pana la un punct cu cea atribuita Templierilor.

Dincolo de mit si legenda, Cavalerii Ospitalieri s-au sacrificat in numar mare la asediul Ierusalimului din anul 1187, marele mastru, Roger des Moullins pierzandu-si viata alaturi de nobilii sai confrati. Dupa reculul fortelor crestine din Tara Sfanta, regasim Ordinul reorganizat cu baza provizorie pe insula Cipru, catre anul 1291, sub comanda Jean de Villiers. de la 1310, Ordinul se instaleaza in insula Rhodos, de unde va incepe expansiunea pe insulele din Marea Egee.Apoi urmeaza insula Malta unde vor si ramane pana in 1802 cand va fi mutat administrativ la Roma (oare de ce?? rofl.gif )..
Bonaparte desfiinteaza ordinul, iar ultimul Mare Maestru, Hompesch, paraseste insula “fara glorie si fara onoare”.
Cuceritorul isi insuseste toate bogatiile cavalerilor, dar acorda o serie de libertati populatiei malteze, desfiinteaza sclavia si introduce invatamantul primar gratuit. Stapanirea franceza nu dureaza mult. O rascoala populara, sprijinita de ostenii amiralului Nelson, goneste garnizoana franceza si ii instaleaza pe britanici ca stapanitori ai insulei. "




Rolul lui iniţial a fost apărarea, sprijinirea şi îngrijirea pelerinilor în drumul lor spre Pământul Sfânt. S-a consacrat acestei obligaţii de-a lungul secolelor cu mijloace conforme spiritului timpului. Ca recunoaştere a realizărilor sale Ordinul se bucură de dreptul de suveranitate şi întreţine relaţii diplomatice cu peste 90 de ţări.

Cand Biserica Catolica sa folosit de ordin pentru a apara credinta erau buni..puteau sa aiba acces in orice loc sacru...Acum cand nu mai au nevoie de ajutorul lor sunt transformati in pagani si eretici...indivizi cu sabii...
Cand luptau cu sabiile acelea impotriva musulmanilor lui Soliman Magnificul pentru aceeasi credinta pe care in biserica din Timisoara un preot o propaga, azi erau minunati, azi sunt acuzati de sacrilegii...
Intreb atunci Jean de la Valette poate fi considerat crestin,dupa ce datorita iscusintei sale a tinut piept timp de 3 ani invaziei otomane asupra insulei (Malta)??

Si inca ceva in tara noastra exista oficial, un nucleu ortodox, sub denumirea de "Familiarii Ordinului de Malta",primul constituit in lume din cate stiu condus de Balaceanu-Stolnici.

Ritualul de investitură vechi de aproape 1000 de ani a cuprins următoarele etape. Prima, citirea de către Marele Maestru a jurămîntului care a fost repetat în cor de candidaţi în care aceştia promiteau solemn să se dedice ordinului, să fie fideli şi loiali acestui corp religios, să fie servii lui Iisus Hristos, să poarte permanent în inimă semnul crucii, să contribuie prin rugăciuni şi fapte la salvarea lumii creştine, să se comporte creştineşte şi ca persoane de onoare. A urmat semnarea de către fiecare candidat a jurământului de credinţă de pe altar după care Marelui Maestru i-a fost adusă spada ce a fost transferată apoi maestrului de ceremonii. Acesta a trecut prin faţa fiecăruia cu sabia ţinută cu mânerul în sus, ca cruce, pe care candidaţii au atins-o, au sărutat-o şi au ridicat-o rostind formula "Înalţ această spadă binecuvântată în numele Sfintei Treimi". După aceea sabia a ajuns din nou în mîna Marelui Maestru care a dat citire unui text cu învăţăminte pentru cavaleri vizând virtuţile care trebuie să-i caracterizeze, creştinismul, buna credinţă, politeţea, respectul faţă de femei. Au fost prezentaţi apoi fiecărui candidat, spre atingere, pintenii care "reprezintă serviciul prompt", fiind totodată binecuvântate şi podoabele pe care le vor purta cavalerii, însemnele Crucii de Malta cu opt colţuri (un "semn al izbăvirii, al luptei împotriva forţelor răului"). În faţa altarului a fost adus apoi un stativ pe care, după ce le-a fost legată la gât panglica ordinului de cavaler iar pe umeri le-a fost pusă mantia cu semnul alb al Crucii de Malta, au îngenunchiat toţi cei aleşi spre a fi purtătorii acestui titlu, iar Marele Maestru, ţinându-le sabia deasupra creştetului, i-a onorat numindu-i (în numele Sfintei Treimi şi a Sf. Ioan) CAVALERI.


Intr-adevar este ceva pagan la mijloc...spalarea in apa inocentei... rofl.gif


Tuitio fidei et obsequium pauperum
francmason32
QUOTE(Clopotel @ 30 Oct 2007, 06:30 PM) *
Poate sa ma lamureasca cineva ce cauta indivizii astia maltezi in Biserica Ortodoxa din Timisoara?
Chiar asa am ajuns de rasul curcilor sa vina toti indivii cu sabii si alte alea, si sa-si faca ritualurile lor pagane in Biserica lui Hristos?! 50.gif
Maine poimaine or sa inceapa si cu sacrificii... mad.gif



Propun, la initiativele repetate ale lui clopotel&Co, sa scoatem din cartea de istorie pe Vlad Tepes, al carui tata a fost Membru in Ordinul Dragonului cu titlul de Cvaler, pe Dimitrie Cantemir, Cavaler Rozacruciat, si toti cei ce au facut parte din Ordine Cavaleresti de alta sorginte decat cel Autentic Ortodoxe, de altfel inexistente.
Propun de altfel ridicarea la rang de Sfinti in Asteptare pe toti preotii care au incalcat Taina Spovedaniei semnand rapoarte catre Securitate si la rangul de Sfant Ortodox Roman pe Toti cei din Inalta Ierarhie BOR pentru acceptarea demolarii de Biserici.
Clopotel
Draga Francmason,
QUOTE
Cum asa pai nu au voie credinciosii in Biserica??..

Pai eu ce zic... Ca in Biserica ortodoxa sa intre ortodocsii nu paganii ca sa-si faca ei ritualurile lor
QUOTE
Ei nu sunt credinciosii..??

Cine?! Aia care-l imita pe Zorro cu sabiile? Nope...Aia nu au cum sa fie credinciosi ai lui Hristos, eventual ai altcuiva...
Prin ritualurile lor, prin etalarea sabiilor, aduc ei singuri marturia de urmasi ai criminalilor... Acestia au ucis si ucid oameni "in numele lui Hristos", dar este la mintea gainii ca ei nu au cum sa faca ceva cu adevarat in numele lui Hristos, pentru ca Iisus a poruncit foarte clar: Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, (Matei 5:44) Deci nici o treaba cu sabiile si iataganele voastre, ba din contra...
Plus ca in Biserica Ortodoxa se face slujba ortodoxa, deci voi ce cautati acolo? Nu mai aveti loc in capistea (templul) vostru?
QUOTE
A fost denumit la inceput Ordinul Sfantului Ioan de Ierusalim (L'Ordine di San Giovanni di Gerusalemme).

Pai este o practica raspandita in randul vostru, si nu numai al vostru, in special al vrajitorilor, sa va legati denumirile de persoane sau obiecte de cult din Biserica lui Hristos...
Iata ce zice Iisus la Ioan 8:
42 Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-aţi iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieşit şi am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43 De ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Fiindcă nu puteţi să daţi ascultare cuvântului Meu.
44 Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

QUOTE
Toti membri ordinului erau credinciosi..aproape monastici.
Ai vazut tu credincios adevarat cu sabia in mana?!
QUOTE
Crucea Malteza (insemnul ordinului), cu patru brate si opt terminatii, reprezinta urmatoarele opt tari si provincii care au trimis voluntari pe insula Malta: Franta, Provence, Auvergne, Aragon, Castilia, Italia, Anglia, Germania. Au purtat initial denumirea de "ioanitii".

Sa fie sanatosi... Eu intrebam ce cauta astia in Biserica Ortodoxa? Altfel nu am nici o treaba cu ei...
QUOTE
"Nasterea Ordinului Ioanit (Maltez) este indisolubil legata de persoana complexa a patronului sau spiritual: Sfantul Ioan Botezatorul, care ocupa un loc aparte in traditia crestina orala si scrisa.
Pai asta spun si eu... Indivizii astia nu au nici o treaba cu Sfantul Ioan Botezatorul, doar ca se folosesc de numele lui.

Al doilea aspect al fondarii Ordinului Ioanit tine de o activitate comerciala extinsa in sfera religiosului.

Nu are nici o legatura ordinul asta cu Biserica Ortodoxa... De aceea eu intrebam ce cauta acolo sa-si faca ei ritualurile si nimeni nu a luat nici o masura sa-i dea afara... Cum sa stai pasiv cand vezi Biserica lui Hristos batjocorita astfel?!

Dincolo de mit si legenda, Cavalerii Ospitalieri s-au sacrificat in numar mare la asediul Ierusalimului din anul 1187, marele mastru, Roger des Moullins pierzandu-si viata alaturi de nobilii sai confrati.

Sa fie sanatosi, au ridicat sabia de sabie au pierit... Ce legatura are asta cu Ortodoxia insa?!

Rolul lui iniţial a fost apărarea, sprijinirea şi îngrijirea pelerinilor în drumul lor spre Pământul Sfânt. S-a consacrat acestei obligaţii de-a lungul secolelor cu mijloace conforme spiritului timpului. Ca recunoaştere a realizărilor sale Ordinul se bucură de dreptul de suveranitate şi întreţine relaţii diplomatice cu peste 90 de ţări.

Asta este politica... BOR nu ar trebui sa faca politica...
QUOTE
Cand Biserica Catolica sa folosit de ordin pentru a apara credinta erau buni..puteau sa aiba acces in orice loc sacru...Acum cand nu mai au nevoie de ajutorul lor sunt transformati in pagani si eretici...indivizi cu sabii...
Pai daca catolicii s-au folosit de voi, asa cum zici, atunci duceti-va cu sabiile si ritualurile voastre in Biserica Catolica, nu in cea Ortodoxa... Sau ati gresit cumva Biserica?
Biserica Ortodoxa nu a avut, nu are, si nici nu o sa aibe niciodata nevoie de ucigasi cu sabii, deci nici de voi ca sa aparati ceva in Ortodoxie, pentru ca singurii nostri aparatori sunt Iisus Hristos si Maica Domnului... Noi in Dumnezeu nadajduim sa ne apare de ceva rau, nu sabiile voastre...
QUOTE
Cand luptau cu sabiile acelea impotriva musulmanilor lui Soliman Magnificul pentru aceeasi credinta pe care in biserica din Timisoara un preot o propaga, azi erau minunati, azi sunt acuzati de sacrilegii...
Ei ucideau alti oameni, fie ei si musulmani, din porunca satanei nu a lui Hristos... Hristos a poruncit credinciosilor Sai sa se roage pentru vrajmasii lor, nu sa-i omoare...
Mai mult, chiar El a dat acest exemplu chiar pe Sfanta Cruce: Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac. (Luca 23:34), asta dupa ce a atras atentia inainte: Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici. (Ioan 18:36)
Iata deci ca nici un crestin adevarat nu are vreo nevoie de sabiile si iataganele voastre, asa ca nu stiu de ce va bagati singuri in seama ...
Singura noastra nedejde, repet, este la Iisus Hristos si Maica Domnului....

Intreb atunci Jean de la Valette poate fi considerat crestin,dupa ce datorita iscusintei sale a tinut piept timp de 3 ani invaziei otomane asupra insulei (Malta)??
Jean asta nu poate fi considerat nicidecum crestin pentru iscusinta sa in a ucide oamenii... Chiar e greu de priceput asta?!

Si inca ceva in tara noastra exista oficial, un nucleu ortodox, sub denumirea de "Familiarii Ordinului de Malta",primul constituit in lume din cate stiu condus de Balaceanu-Stolnici.

rofl.gif Pai Stolnici e mare mason, ce treaba are el cu Ortodoxia altfel decat modul declarativ... Daca ar fi ortodox adevarat, ar trebui sa-i fie de ajuns Biserica Ortodoxa, dar se pare ca lui nu-i este de ajuns Ortodoxia devreme ce mai face ritualuri si prin templele masonice...Asa ca nucleul ala, conform practicilor masonice, si-a pus singur in denumire cuvantul ortodox, pentru ca da bine, in fapt, el neavand nici o legatura...
Cand te intalnesti cu Stolnici, ia intreaba-l tu ce intelege prin cuvantul biblic: Şi ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?
QUOTE
În faţa altarului a fost adus apoi un stativ pe care, după ce le-a fost legată la gât panglica ordinului de cavaler iar pe umeri le-a fost pusă mantia cu semnul alb al Crucii de Malta, au îngenunchiat toţi cei aleşi spre a fi purtătorii acestui titlu, iar Marele Maestru, ţinându-le sabia deasupra creştetului, i-a onorat numindu-i (în numele Sfintei Treimi şi a Sf. Ioan) CAVALERI.

rofl.gif Asa ceva nu exista in Biserica Ortodoxa... Daca tu imi arati vreo dogma ortodoxa, vreun canon ceva, fie din Biblie, fie din Sfanta Traditie, ca ar trebui sa introduci sabii in Biseria lui Hristos, si sa-i onorezi pe masoni acolo cu grade de cavaleri, atunci putem sta de vorba... Ori cum nu exista asa ceva, deocamdata, (ca nu este exlus ca prin reprezentantii vostri din BOR sa adaugati acestea), pe ce baza afirmi cele ce le afirmi?!
QUOTE
Intr-adevar este ceva pagan la mijloc...spalarea in apa inocentei...

Sau introducerea masonilor in Biserica Ortodoxa si profanarea Bisericii cu ritualurile lor...
Insa nu s-a inteles ca in Biserica Ortodoxa singurul care poate face vreun ritual este preotul ortodox si nu "maestrul" mason?!

Propun, la initiativele repetate ale lui clopotel&Co, sa scoatem din cartea de istorie pe Vlad Tepes, al carui tata a fost Membru in Ordinul Dragonului cu titlul de Cvaler, pe Dimitrie Cantemir, Cavaler Rozacruciat, si toti cei ce au facut parte din Ordine Cavaleresti de alta sorginte decat cel Autentic Ortodoxe, de altfel inexistente.

Poti sa propui ce vrei, eu nu vorbeam aici de istorie ci de Biserica Ortodoxa...
Apoi faptul ca atribuiti voi calitatea de masoni unor personalitati care nu au fost de fapt masoni, ce ne mai mira... Ultima isprava de acest gen ati facut-o cu Brancoveanu, care nu era mason evident, dar voi va autoamagiti cum ca ar fi fost de-al vostru...

Propun de altfel ridicarea la rang de Sfinti in Asteptare pe toti preotii care au incalcat Taina Spovedaniei semnand rapoarte catre Securitate si la rangul de Sfant Ortodox Roman pe Toti cei din Inalta Ierarhie BOR pentru acceptarea demolarii de Biserici.

Propunerile tale nu au nici o valoare, arata doar batjocura la adresa Bisericii Ortodoxe, caci acei preoti care au incalcat Taina Spovedaniei si cei care au acceptat daramarea de Biserici, si care sunt masoni si preoti, nu sunt cu nimic mai prejos decat popa ala care i-a primit pe indivizii aia in Biserica Ortodoxa sa-si faca ei ritualurile lor...
abis
QUOTE(Clopotel @ 31 Oct 2007, 11:45 AM) *
Acestia au ucis si ucid oameni "in numele lui Hristos", dar este la mintea gainii ca ei nu au cum sa faca ceva cu adevarat in numele lui Hristos, pentru ca Iisus a poruncit foarte clar: Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, (Matei 5:44)

Stefan cel Mare, care-i sfant in calendar, cum a procedat cu dusmanii? smile.gif
QUOTE
Ai vazut tu credincios adevarat cu sabia in mana?!

Stefan cel Mare, cum am mai zis, e numai un singur exemplu. Ar mai fi si Sfantul Gheorghe, si Sfantul Constantin, si altii care au purtat arme si chiar s-au folosit de ele.
Apostolii care-l insoteau pe Isus nu aveau si ei sabii? smile.gif
March
QUOTE(abis @ 31 Oct 2007, 02:07 PM) *
Apostolii care-l insoteau pe Isus nu aveau si ei sabii? smile.gif

Or fi fost din ... paine sfintita ! biggrin.gif Da' cruciatii aia care taiau cu sabia in stanga si in dreapta ?!
Si apoi Clopotel merita niste circumstante atenuante ! Din cauza antimasonismul lui feroce !
Clopotel
Draga Abis,
Te asteptam pe tine sau pe un alt prieten de al tau sa ma intrebi exact acest lucru la acele afirmatii ale mele thumb_yello.gif
Tocmai de aceea nu am spus acolo, ca stiam ca ma intrebi tu in mod special...
QUOTE
Stefan cel Mare, cum am mai zis, e numai un singur exemplu. Ar mai fi si Sfantul Gheorghe, si Sfantul Constantin, si altii care au purtat arme si chiar s-au folosit de ele.

Pentru cei interesati, trebuie studiat si inteles ceea ce se intelege prin sintagma "sfant" in Biserica... Nu doresc sa spun mai multe despre Stefan cel Mare sau Constantin, ca sa nu smintesc pe unii frati de-ai mei ordodocsi care nu cunosc mai mult aceste aspecte, pur dogmatice...
Insa pentru tine, draga Abis, pot spune doar atat, ca in mesajul catre Francmason, am avut in vedere sfintii pe care Dumnezeu ni i-a arata sfinti cu adevarat inaintea Lui... Acest lucru inseamna ca m-am referit la viata lor de crestini, in post si rugaciune, in minunile pe care le-au facut cu Harul lui Dumnezeu... Aici am in vedere inclusiv pe Sfintii Parinti... Din aceasta categorie, ca sa fiu mai usor inteles, dau exemplu pe Sfantul Serafim de Sarov... Cine cunoaste viata sfantului, intelege la ce ma refer...
QUOTE
Apostolii care-l insoteau pe Isus nu aveau si ei sabii?

Ma asteptam sa ma intrebi si despre asta, cum ma asteptam sa ma intrebi si despre anumiti ingeri care sunt reprezentati cu sabii in mana in diferite icoane, insa acest aspect poate l-ai omis, dar... nu e timpul trecut...
Ok... sa vedem ce este cu sabiile apostolilor...O sa dau citatul, evident, ca totul sa fie foarte clar:
51 Şi iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia şi, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
52 Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.
53 Sau ţi se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu şi să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?
(Matei 26)
Citatul este foarte clar si plin de invatatura. Invatatura pe care unii, dupa cum se vede nu au priceput-o...
Cand unul din Apostoli, adica Petru, a scos sabia si a taiat urechea potrivnicului, s-au intamplat urmatoarele lucruri:
1. Iisus l-a dojenit, ba mai mult i-a si poruncit sa lase sabia in teaca, caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri - adica sabia aceluia, ca si a oricui este inutila si potrivnica voii lui Iisus Hristos
2. Iisus Hristos a vindecat rana produsa de apostol cu sabia: 50 Şi unul dintre ei a lovit pe sluga arhiereului şi i-a tăiat urechea dreaptă.
51 Dar Iisus, răspunzând, a zis: Lăsaţi, până aici. Şi atingându-Se de urechea lui l-a vindecat
(Luca 22)
Prin urmare, inca odata a aratat ca sabia aceluia este spre rau si nu spre bine, devreme ce Iisus a trebuit sa repare ce sabia a stricat
3. Dup atoate acestea, cand a aratat clar ca sabia este instrumentul ucigasilor de oameni, si potrivnii lui Iisus Hristos, a aratat si care este scaparea credinciosilor adevarati: "sa-l roage pe Tatal sa-i ajute"... Iisus Hristos spune clar ca daca cerem ajutorul de la Dumnezeu in caz de nevoie, acesta va trimite ingerii Sai sa ne apere, deci nu avem nevoie de sabiile masonilor pentru acest lucru...
Pricepusi acu' ?! smile.gif
March
Te chinui degeaba cu explicatiile astea. Crestinismul ortodox( pe toate fronturile) a fost aparat cu sabia si nimeni nu a zis de-alungul istoriei ca a fost ceva rau. Deh, scopul scuza mijloacele !

N.B. Sabia aia a cavalerilor de Malta e ceva simbolic si nu o arma de lupta propriu-zisa !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.