Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ziaristi Romani Rapiti In Irak
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
abis
Singura alterantiva de forta posibila este suplimentarea trupelor romanesti din Irak. Pe care ati mentionat-o tu si Actionmedia. Localizarea a trei ostatici in toata nebunia aia care-i in Irak mi-e teama ca este cu adevarat imposibila, oricat de competent ar fi un serviciu secret (si ma gandesc in primul rand la serviciile secrete americane, nu la SRI).

In plus, ma indoiesc ca SRI-ul are o retea prea grozava de agenti in Irak...

QUOTE
pe teatrul de operatiuni ... departe de tara ...se mai intimpla si excese

Ca la Abu-Gheraib, sau cum? Excese de genul asta fac mai mult rau decat bine.
mutulica
eu zic ca o actiune valabila e sa incepem sa boicotma afacerile arabesti din romania. se stie ca multi dintre ei cotizeaza la snapanii astia de teroristi

astept cu interes ca extrema dreapta sa isi faca simtita prezenta... si sa vad niste harapi rapiti si pe la noi. ii eliberam contra ziaristi sau soldati ostatici
MIA
QUOTE (mutulica @ 9 May 2005, 12:55 PM)
astept cu interes ca extrema dreapta sa isi faca simtita prezenta... si sa vad niste harapi rapiti si pe la noi. ii eliberam contra ziaristi sau soldati ostatici

Care ... "extrema dreapta" ? unsure.gif

In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea, bla, bla si e posibil sa-i considere pe insurgenti niste semi-inocenti si in al doilea rind ca in afara de seminariile organizate de ONG-urile care spera sa mai ciupeasca vreun ban asa ceva e aproape inexistent in Romania. rolleyes.gif

Si plus de asta astfel de "solutie", care in fond e clasica solutie a apelului la fanatici, ar avea sens daca, de ex., islamismul s-ar fi instaurat deja ( sau ar fi pe cale sa o faca ) in Bulgaria ... sorry.gif - altfel e prea riscanta si cu prea posibile multe "daune colaterale". smile.gif
abis
Daca apelezi la fanatici (in cazul ca acestia exista...) risti ca mai tarziu sa nu-i mai poti controla si sa se intoarca impotriva ta. Cum au patit americanii cu mujahedinii afgani.
MIA
Nope. Acolo situatia e alta - si asta in primul rind pentru ca era vorba de o zona indepartata, in care americanii s-au folosit ( desi dupa parerea mea a fost o prostie ) de cine au gasit disponibil pe zona... smile.gif

Eu aveam in minte o situatie "interna" si anume modul in care iacobinii au ajuns la putere si au respins invazia fortelor coalitiei. Ca daca Revolutia Franceza merita sau nu sa fie aparata ... asta e cu totul alt subiect de discutie. rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (Dorin_ccdj @ 6 May 2005, 09:57 PM)
Ce va spune treaba asta?

Ca nu ai citit cu atentie sau nu ai inteles ce am vrut sa spun. In plus ai plecat de la premise gresite si ai ajuns la concluzii gresite. Bunaoara te-ai inselat cand ai spus despre mine ca:
QUOTE
am facut afirmatiile respective doar pentru a nuanta un mic defect de-al dvs., va impresioneaza lucrurile acestea dramatice mult prea usor.(...) In principiu, daca se extrapoleaza esenta sau mesajul redactarilor dvs. se poate observa ca doriti sa va implicati in situatia ostaticilor din Irak.


In ceea ce priveste afirmatia urmatoare:
QUOTE
Eroi ei nu sunt. S-au dus singuri in gura lupului, in pofida avertismentelor aliatilor.

Sunt de acord, desi ma indoiesc ca i-a avertizat cineva.
Dar eu nu am spus ca sunt eroi ci ca ar trebui sa ii facem eroi. Sau mai precis sa nu ii victimizam, asa de ochii lumii. Dar ca sa nu ii victimizezi si nici sa nu ii ignori, poti sa faci un singur lucru, eroi. Si te costa cel mai putin.
Superunknown
Actionmedia, adica tu vrei ca tot romanu' sa zica intr-un glas: "Stim ca ziaristii aia nu sint eroi, da' ne prefacem ca sint ca sa-i pacalim pe teroristi si sa le dea drumul". Poate daca eram o natzie in pantaloni scurtzi mergea joaca asta.
Dorin_ccdj
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 01:15 PM)
In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea...

De rerum natura et semidoctis profundis..
Corrige in me. Dixit.
abis
De la www.hotnews.ro :
QUOTE
Presedintele organizatiei Initiativa R de la Romania Libera, Romulus Cristea ne-a declarat ca 4 jurnalisti de la cotidiane centrale si politicieni de la mai multe partide au venit in Piata Universitatii in timpul manifestatiilor care au avut loc in sprijinul jurnalistilor rapiti in Irak si le-au cerut sa provoace haos.

Mai exact, le-ar fi solicitat sa incendieze masinile jandarmilor si politistilor, sa indemne oamenii sa mazgaleasca zidurile Cotroceniului si sa protesteze impotriva presedintelui Basescu.


Ce politicieni au fost in Piata Universitatii? mad.gif
MIA
QUOTE (Dorin_ccdj @ 11 May 2005, 12:53 AM)
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 01:15 PM)
In primul rind ca aia - chiar daca presupunem ca ar exista la un nivel cit de cit - pariez ca ar fi mai degraba impotriva complotului iudeo-masonic care a orchestrat interventia in Irak, vrea sa cucereasca lumea...

De rerum natura et semidoctis profundis..
Corrige in me. Dixit.

Habar nu am de latina - poti sa traduci ? unsure.gif

Abis - nu a fost tatal ziaristei ? Senatorul Vasile Ion ? Desi ma indoiesc ca a lansat indemnuri de-astea complet iresponsabile ... rolleyes.gif
abis
Este posibil - presupun ca un parinte disperat poate deveni usor iresponsabil. Si, in cazul lui, e scuzabil.

Dar ziaristul spunea "politicieni de la mai multe partide". Ma intreb care ori fi alea, ca de Ion Vasile si de Geoana stiam.
mutulica
mi se pare mie sau s-a cam fisiit subectu asta?...
se va edeschide daca ajung respectivii acasa sau daca ... mai bine nu ma gindesc...
oare... arabii... cu blonda...
SORIN
ranting.gif ranting.gif ranting.gif mai ales la arabii cu blonda devil.gif devil.gif

Sorin.
March
QUOTE (MIA @ 11 May 2005, 04:44 PM)
  - nu a fost tatal ziaristei ? Senatorul Vasile Ion ? Desi ma indoiesc ca a lansat indemnuri de-astea complet iresponsabile ... 

Individul asta face parte din acel grup al pesedeiilor netrebnici. Ce nu ti-l aduci aminte cum la alegerile generale tzopaia , cu un zambet de devil.gif , in fata camerelor tv, pe o placarda electorala a Aliantei ?! Asa ca n-as fi surprins ca , in "subteran" , sa fi incitat niscaiva pesedei si peremei la vreo actiune necugetata, cu "mireasma" de mineriada ! devil.gif
SORIN
Gata...sunt liberi thumb_yello.gif

Sorin.
Eclectic
Acum am aflat si eu. smile.gif
SORIN
QUOTE (SORIN @ 2 May 2005, 03:49 PM)
Eu bag la inaintare o naveta de bere, ca nu au sa le faca nimic thumb_yello.gif

Care sare la bord??

Sorin.

A fost doar Cronica Sfarsitului Stiut de la Inceput thumb_yello.gif

Da nimeni n-a bagat contra naveta....cel putin asea aveam ce bea in cinstea eliberarii lor. Sper ca nu au sa uite lectia.......

Sorin.
Eclectic
Nu am vazut, pentru ca as fi pariat. Sincer sa fiu, eu chiar nu ma asteptam. Ma bucur ca ai avut dreptate. wink.gif
SORIN
Nu conteaza prietene thumb_yello.gif sper sa bem pe socoteala ta la ocazii mai fericite smile.gif

Si eu ma bucur................

Sorin.
Thelma
Ne bucuram cu totii ca sunt liberi acum. Insa ma gandesc ca este posibil sa nu aflam ce s-a intamplat cu adevarat acolo; cel mult, cred ca vom avea parte de o versiune cosmetizata.
dascalita
Indiferent de speculatiile care se vor face,dedesupturile care nu se vor spune palesc in fata ELIBERARII lor.Am trait alaturi de ei deznadejde si speranta...M-am temut pentru viata lor si m-am rugat pentru un final fericit...Bine ca au scapat!
March
Dezvăluiri din cartea "Puterea din umbră" de E.O. Ohanesian
De ce a fost arestat Omar Hayssam în Siria?


Sinteza este foarte interesanta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.