Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Da Vinci... Codul Conspiratiei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AmunRa
People eu zic ca nu are rost sa ne impacientam, la fel sa intamplat si cu "Patimile lui Isus" a lui Mel Gibson, toti au zis ca e prea violent prea sangeros, si in final filmul tot a rulat spiritele s-au calmat.....au realizat ca este vorba doar despre un film si atat.

Deci tamtamul cu Vaticanul si biserica Greceasca sau care o mai fii nu face altceva decat sa promoveze filmu. Poate publicitate negativa, dar oricum curiosi o sa fie si filmul o sa fie un succes, daca nu pentru idee sigur va fii pentru distibutie. cool.gif
abureala
QUOTE (AmonRa @ 15 May 2006, 11:25 AM)
People eu zic ca nu are rost sa ne impacientam, la fel sa intamplat si cu "Patimile lui Isus" a lui Mel Gibson, toti au zis ca e prea violent prea sangeros, si in final filmul tot a rulat spiritele s-au calmat.....au realizat ca este vorba doar despre un film si atat.

Deci tamtamul cu Vaticanul si biserica Greceasca sau care o mai fii nu face altceva decat sa promoveze filmu. Poate publicitate negativa, dar oricum curiosi o sa fie si filmul o sa fie un succes, daca nu pentru idee sigur va fii pentru distibutie. cool.gif

Este otutis o diferenta. Filmul lui Mel Gibson nu fost criticat de biserica, din cate stiu, cel putin de cea ortodoxa. Oricum , parerea bisericii ortodoxe ramane aprope de adevar , spunand ca nici nu trebuie acordata prea mare importanta filmului, vand in vedere continutul fictional, fiindca nu merita atata publicitate.
ilie
QUOTE
Valoarea unui scriitor nu se judeca dupa numarul celor care il apreciaza. Si asta in general pentru orice artist.


dar dupa ce se judeca?
March
QUOTE (Quantum @ 15 May 2006, 01:01 PM)
QUOTE
Valoarea unui scriitor nu se judeca dupa numarul celor care il apreciaza. Si asta in general pentru orice artist.


dar dupa ce se judeca?

Dupa diplomele primite de la oficialitati tongue.gif O fi vrut sa zica el ! laugh.gif
abureala
QUOTE (Quantum @ 15 May 2006, 01:01 PM)
QUOTE
Valoarea unui scriitor nu se judeca dupa numarul celor care il apreciaza. Si asta in general pentru orice artist.


dar dupa ce se judeca?

Dupa aprecierea oamenilor de spirit, zic eu.
March
"Codul lui Da Vinci", fluierat la Cannes

Rāsete īn momentul crucial, o tăcere īntreruptă de cāteva fluierături la final şi, cāteva ore mai tārziu, primele cronici critice la adresa filmului astfel a fost īntāmpinat "Codul lui Da Vinci" marţi seară, cānd a fost proiectat pentru circa 2.000 de jurnalişti la Cannes. "Spectatorii au rămas perplecşi, iar la sfārşit, īn loc de aplauze, s-a instalat tăcerea", a spus Margherita Ferrandino de la televiziunea italiană RAI 3. Filmul "e aproape la fel de plictisitor ca romanul", crede Petre Brunette de la cotidianul american "Boston Globe". "Tom Hanks e un zombie, noroc că joacă īn film şi Ian McKellen. E prea grandilocvent". "Fraza menită să fie cheia filmului a fost primită cu rāsete sau mai degrabă cu şicane. Asta spune totul", a comentat Gerson Da Cunha, critic la "Times of India". Cotidianul "Variety" a postat pe site o cronică īn care califică filmul drept "greoi".
( Mediafax)
1,618033
Mda.... mi se pare ca filmul a fost facut praf de critici - culmea, nu de catre criticii religiosi despre care s-a tot vorbit pana acum, ci de criticii obisnuiti de film.

Poate ca exista totusi o limita in toate... biggrin.gif
ypsilonalpha
Hmmm ... cuvintele-cheie mi se par a fost proiectat pentru circa 2.000 de jurnalişti . Se prea poate ca alta să fie reacţia publicului obişnuit. rolleyes.gif


Editare ulterioară: iată opiniile criticilor, la grămadă:

http://www.metacritic.com/film/titles/davincicode#critics
Leonardo
a vazut cineva filmul? e chiar asa de penibil cum se spune? Tom Hanks care nu e orice actor a fost criticat dur pentru rolul asta. E adevarat?
ypsilonalpha
Per total, filmul a făcut īncasări de vreo 240 de milioane USD īn primul weekend īn īntreaga lume ...

http://www.imdb.com/boxoffice/alltimegross?region=world-wide

Cum ziceam, reacţia publicului obişnuit e altafaţă de cea a criticilor de film.
abureala
QUOTE (ypsilonalpha @ 24 May 2006, 01:01 PM)

Cum ziceam, reacţia publicului obişnuit e altafaţă de cea a criticilor de film.

Asa este. manele vs Bach. Castig net manele.
Sau Milan Kundera vs Sandra Brown. Castig net arta adevarata, adica Sandra Brown. ... blink.gif

Cantitatea consumului nu determina valoarea unei opere artistice.
John B
Controversele stau la baza celor mai bune strategii de marketing. Lumea s-a dus la film nu neaparat pentrru ca este sau nu este bun, ci pentru toata controversa iscata in jurul cartii si subiectului.
abureala
QUOTE (John B @ 24 May 2006, 01:51 PM)
Controversele stau la baza celor mai bune strategii de marketing. Lumea s-a dus la film nu neaparat pentrru ca este sau nu este bun, ci pentru toata controversa iscata in jurul cartii si subiectului.

Foarte exact. Un scriitor mediocru , ca sa nu spun jalnic ca acest Brown ca sa iasa din anonimat a atacat pe cineva foarte cunoscut ca Iisus. Si in felul acesta si-a facut "imagine" cum se spune. Tehnica de marketing pura. Singura lui sansa sa scoata ceva bani din aceasta meserie cu care nu are nimic in comun.
Endgegner
abu, lasa omu' sa traiasca asa cum vrea el si mai ales sa scrie ce vrea el. Tu ca mare oponent al acestei carti poate cumperi vre-o mie de carti si le dai foc unde vrei tu chiar in fata la un cinema. sau mai bine trimite-l pe Barba Rosie de la Tanacu sa scoata "arta" din el.
abureala
QUOTE (Endgegner @ 24 May 2006, 02:13 PM)
Tu ca mare oponent al acestei carti poate cumperi vre-o mie de carti

Eu nu sponsorizez subcultura. Are cine, stai linistit.
Endgegner
Nici nu m-am agitat. Fiecare cu parerea si cu nivelul de cultura la care a ajuns. Si o chestie f importanta in interactiunea sociala care mai trebuie invatata de ff multa lume e toleranta.
Cucu Mucu
QUOTE (Endgegner @ 24 May 2006, 01:45 PM)
Nici nu m-am agitat. Fiecare cu parerea si cu nivelul de cultura la care a ajuns. Si o chestie f importanta in interactiunea sociala care mai trebuie invatata de ff multa lume e toleranta.

Toleranta si biserica sunt diametral opuse.
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 24 May 2006, 02:51 PM)

Toleranta si biserica sunt diametral opuse.

Si unde ar trebui sa fie "toleranta" ? De curiozitate ...
actionmedia
QUOTE (abureala @ 24 May 2006, 12:57 PM)
Un scriitor mediocru , ca sa nu spun jalnic ca acest Brown ca sa iasa din anonimat a atacat pe cineva foarte cunoscut ca Iisus. Si in felul acesta si-a facut "imagine" cum se spune. Tehnica de marketing pura. Singura lui sansa sa scoata ceva bani din aceasta meserie cu care nu are nimic in comun.

Am vazut si eu filmul. Nu exista nici macar un atac, nici macar unul, la adresa lui Iisus. Din contra, cel care vrea sa spuna adevarul lumii intregi, este "the bad guy", personajul negativ. Dan Brown loveste in atei si in stiinta, nu in Iisus.
De asemenea, mai loveste in cateva factiuni religioase din interiorul Bisericii Catolice, dar cam atat. In rest este un film politist si de aventura, ceva in cenul "Vanatoarea Comorilor".
"Faptul ca Iisus a fost muritor sau nemuritor, casatorit sau nu, nu schimba cu nimic invataturile lui", cam asta este concluzia filmului.

Ar mai fi de remarcat un aspect. Cartea este credibila. Atentie! Am spus credibila, nu neaparat adevarata. Ceea ce o face credibila este felul in care este scrisa. Cartea ar putea convinge pe unii oameni ca ceea ce scrie in ea este si adevarat. Si acum sa ne uitam la Biblie, este o carte credibila. Ar putea convinge pe unii oameni ca ceea ce scrie in ea este adevarat. Care ar fi diferenta intre Biblie si Codul Da Vinci?
ypsilonalpha
Dap.

Şi stai să vezi fojgăială cīnd o apărea pe ecrane Īngeri şi Demoni, că īl ecranizează şi pe ăla, cică ...

Īn tot cazul, e remarcabil spiritul destructiv al credincioşilor all-over-the-world ... cine nu e cu noi e īmpotriva noastră ...
abureala
QUOTE (ypsilonalpha @ 26 May 2006, 01:18 PM)

Īn tot cazul, e remarcabil spiritul destructiv al credincioşilor all-over-the-world ... cine nu e cu noi e īmpotriva noastră ...

Intr-adevar "distructiv" aceast Cuvant al Lui Dumnezeu. Cine nu iubeste virtutea , in mod sigur va iubi pacatul. Distructiv intr-adevar caci nu tolereaza nemernicia. Si chiar rau , cum spun ateii...
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 12:39 PM)
"Faptul ca Iisus a fost muritor sau nemuritor, casatorit sau nu, nu schimba cu nimic invataturile lui", cam asta este concluzia filmului.

Care ar fi diferenta intre Biblie si Codul Da Vinci?

Suficienta pentru a condamna fimul. Numele de Arie, de eretic iti spune ceva?

Dar care ar fi diferenta intre povesti nemuritoare si Scriptura?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:32 PM)
Dar care ar fi diferenta intre povesti nemuritoare si Scriptura?

Nici macar una!
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 26 May 2006, 01:37 PM)
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:32 PM)
Dar care ar fi diferenta intre povesti nemuritoare si Scriptura?

Nici macar una!

Stiam. Atunci de ce sa ne mai punem intrebari, nu?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:38 PM)
Stiam. Atunci de ce sa ne mai punem intrebari, nu?

Pai ce intrebari iti pui tu? Tu crezi. Eu sunt ala care habar n-am ce-i cu mine, si sunt unealta numaistiueucui. wink.gif
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 26 May 2006, 01:42 PM)
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:38 PM)
Stiam. Atunci de ce sa ne mai punem intrebari, nu?

Pai ce intrebari iti pui tu? Tu crezi. Eu sunt ala care habar n-am ce-i cu mine, si sunt unealta numaistiueucui. wink.gif

Ai uitat ca mai imi pun si intrebari. Drobul de sare? Remember? Daca atat pot...
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:32 PM)
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 12:39 PM)
  Care ar fi diferenta intre Biblie si Codul Da Vinci?

Suficienta pentru a condamna fimul. Numele de Arie, de eretic iti spune ceva?

Eh, poate nu m-am exprimat eu corect, mai incerc odata.

"Codul lui Da Vinci" este o carte credibila dar ceea ce scrie in acea carte nu poate fi dovedit.
"Biblia" este o carte credibila dar ceea ce scrie in acea carte nu poate fi dovedit.

Ce anume face diferenta, ce anume te face sa crezi ca una dintre ele este adevarata si automat cealalta nu este adevarata?
exergy33
Ma abtin sa comentez cartea lui Dan Brown , insa ma intreb de ce istorici celebri ai epocii , ca de exemplu Filon din Alexandria sau Iosif Flavinus , nu au pomenit nimic in scrierile lor despre Iisus Cristos ?
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 01:48 PM)
"Codul lui Da Vinci" este o carte credibila dar ceea ce scrie in acea carte nu poate fi dovedit.
"Biblia" este o carte credibila dar ceea ce scrie in acea carte nu poate fi dovedit.

Ce anume face diferenta, ce anume te face sa crezi ca una dintre ele este adevarata si automat cealalta nu este adevarata?

Ce ma face sa cred? Certitudinea ca Dumnezeu exista. Iar Dumnezeu este intocmai cum il prezinta Scriptura, fara abatere. Dumnezeul cel Viu, cel care "este in ceruri", cum spune rugaciunea, deci Viu, in viata, "Cel care are viata In Sine" , tot cum spune Scriptura, acest lucru ma face sa cred Scriptura.
Si acest Dumnezeu, a fost in lume Iisus Hristos ,"Fiul Omului", tot cum spune Scriptura. Iar as spune ca Iisus nu a fost Dumnezeu este neadevar.
Cucu Mucu
QUOTE (exergy33 @ 26 May 2006, 12:52 PM)
Ma abtin sa comentez cartea lui Dan Brown , insa ma intreb de ce istorici celebri ai epocii , ca de exemplu Filon din Alexandria sau Iosif Flavinus , nu au pomenit nimic in scrierile lor despre Iisus Cristos ?

Simplu, pt ca e fictiune.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:56 PM)
Ce ma face sa cred? Certitudinea ca Dumnezeu exista.

O.K. si de unde ai aceasta certitudine?


QUOTE
ma intreb de ce istorici celebri ai epocii , ca de exemplu Filon din Alexandria sau Iosif Flavinus , nu au pomenit nimic in scrierile lor despre Iisus Cristos ?


Eu as avea doua raspunsuri simple, posibile:
1. Nu au auzit de Iisus, prin urmare nu puteau sa scrie despre ceva ce nu au auzit.
2. Au auzit si au scris, dar ceea ce au scris acei istorici nu a fost pe placul bisericii, prin urmare acele scrieri au fost distruse, modificate. (Aceasta ar fi oarecum aproape de teoriile conspirationiste vehiculate si de cartea lui Dan Brown)
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 02:06 PM)
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 12:56 PM)
Ce ma face sa cred? Certitudinea ca Dumnezeu exista.

O.K. si de unde ai aceasta certitudine?


Din multele lucruri care mi s-au intamplat . Pur personale , insa.

3. S-au au scris, dar scrierile lor nu s-au pastrat. Au pierit orase, dar scrieri.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 01:10 PM)
Din multele lucruri care mi s-au intamplat . Pur personale , insa.

Hmm. Sunt foarte sceptic ca anumite experiente personale, indiferent care ar fi alea, ar putea sa confirme, sa certifice faptul ca Dumnezeu este exact asa cum scrie in Biblie si cu atat mai putin sa legitimeze Biblia ca purtator de adevar absolut. Am ajuns intr-un punct mort, din moment ce exemple nu se pot da, fiind prea personale.

QUOTE
3. S-au au scris, dar scrierile lor nu s-au pastrat. Au pierit orase, dar scrieri.


Aceasta ipoteza se transforma in 2 daca continui sa iti pui intrebari. Cum s-au pierdut acele scrieri? Dece tocmai acele scrieri s-au pierdut si altele (ale acelorasi istorici) au ramas intacte?
Poate ne lamureste exergy mai bine.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 02:18 PM)
Hmm. Sunt foarte sceptic ca anumite experiente personale, indiferent care ar fi alea, ar putea sa confirme, sa certifice faptul ca Dumnezeu este exact asa cum scrie in Biblie si cu atat mai putin sa legitimeze Biblia ca purtator de adevar absolut. Am ajuns intr-un punct mort, din moment ce exemple nu se pot da, fiind prea personale.


Aceasta ipoteza se transforma in 2 daca continui sa iti pui intrebari. Cum s-au pierdut acele scrieri? Dece tocmai acele scrieri s-au pierdut si altele (ale acelorasi istorici) au ramas intacte?
Poate ne lamureste exergy mai bine.

Am postat cateva si pe aici prin forum , pe la topicul Minuni, Ziua Domnului, si prin alte parti. Dar minunile sunt pentru cei care cred, nu pentru cei care nu cred.

Se transforma in 2 daca chiar vrei sa crezi in teoria conspiratiei. Evanghelii gnostice au existat, si exista si astazi, dar nu sunt recunoscute nici de biserica, nici de credinciosi. Si nu sunt recunoscute de credinciosi nu doar ca nu sunt recunoscute de Biserica.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 26 May 2006, 02:19 PM)
Dar minunile sunt pentru cei care cred, nu pentru cei care nu cred.

Aha, exact asta vroiam sa aud. Deci experienta personala nu este suficienta, degeaba asisti sau participi la tot felul de intamplari ciudate daca nu crezi. Pana la urma nu iti confirma nimic.
Trebuie sa crezi apriorii pentru ca "minunile" sa aiba sens si sa confirme existenta divinitatii. Chiar si asa este evident ca acele minuni sau experiente, nu pot sa ateste sau sa dovedeasca faptul ce ceea ce scrie in biblie este adevarat.

QUOTE
Evanghelii gnostice au existat, si exista si astazi, dar nu sunt recunoscute nici de biserica, nici de credinciosi.


Nu era vorba de evanghelii ci de documente laice, documente ale unor istorici antici. Biserica a facut politica de-a lungul vremurilor, nu m-ar mira sa fi distrus documente pentru a-si pastra puterea politica. Vino tu cu alta explicatie logica prin care acele documente ar fi putut sa dispara, daca au existat vreodata.
Hai sa iti fac mai usor rationamentul, sa presupunem ca ai un caiet cu notite si la un moment dat constati ca dispare o foaie din mijlocul caietului, ce s-a intamplat? Cum a disparut foaia?
1. A luat-o vantul
2. A rupt-o cineva
3. Adisparut in mod misterios, vreo vraja ceva
4. Combustie spontana
5. A mancat-o o vaca.

Bun, acum imagineaza-ti ca sunt 3 caiete cu continut asemanator si ca dispare cate o foaie din fiecare, foaie care continea cam aceeasi informatie. Cum au disparut ele? Probabil ca vaca respectiva are o pasiune pentru un anumit continut al foii.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2006, 04:08 PM)
Aha, exact asta vroiam sa aud. Deci experienta personala nu este suficienta, degeaba asisti sau participi la tot felul de intamplari ciudate daca nu crezi. Pana la urma nu iti confirma nimic.
Trebuie sa crezi apriorii pentru ca "minunile" sa aiba sens si sa confirme existenta divinitatii. Chiar si asa este evident ca acele minuni sau experiente, nu pot sa ateste sau sa dovedeasca faptul ce ceea ce scrie in biblie este adevarat.

QUOTE
Evanghelii gnostice au existat, si exista si astazi, dar nu sunt recunoscute nici de biserica, nici de credinciosi.


Nu era vorba de evanghelii ci de documente laice, documente ale unor istorici antici. Biserica a facut politica de-a lungul vremurilor, nu m-ar mira sa fi distrus documente pentru a-si pastra puterea politica. Vino tu cu alta explicatie logica prin care acele documente ar fi putut sa dispara, daca au existat vreodata.

Minunile pe care le poti trai, fara credinta le vei explica natural. Si vei incerc tot felul de explicatii. "Cause and effect, my darling" - Matrix. Trebuie sa crezi apriorii ca minunile sa aibe efect, deoarece daca nu crezi , ele pot avea n cauze, insa in nici un caz o cauza care nu exista.

De ce m-as mira? cand copiai in clasa a 2-3 -a nu ti se intampla sa dai doua foi? Si pot fi n motive. Si poate ca nici macar nu a scris despre Iisus. Insa daca VREI sa crezi in teoria conspiratiei, vei alege aceasta varianta.
Tu crezi ca este nevoie de un document ca sa ateste ceea ce vezi? Crezi ca am nevoie de hartii sa imi confirme ca ceea ce vad exista? E copilarie.

March
"A.C." ne anunta ca Regele Cioaba, florinul rromilor, a declarat ca rromii vor organiza un mars de protest la adresa ecranizarii cartii lui Dan Brown, Codul lui Da Vinci pe motiv ca reprezinta o blasfemie la adresa religiei crestine ! tongue.gif

Cam ciudat, nu ? Despre carte nu au zis nimic rau ! Sa fie oare pentru ei cititul mai greu si vazutul mai usor ? unsure.gif

Si de ce ar face de abia acum scandal ? Nu cumva au informatii ca Sfantul Graal, ala din aur de-l cauta toata lumea, il purta un stramos de-al lor si s-au gandit sa-i dea de urma ? unsure.gif
Cucu Mucu
Haules baules, cumva marsul ala e prin romana, mancat-as? Ca daca e aglomeratii mai decodeaza si gagii un tilifon, un portofel, un ceas, ceva, sa nu moara puradeii de foame. Si da carti ce sa zica, mancati-as, ca s-au uitat pa toate cincizacisidoo si nu l-au vazut pa De Canci ala.
flori
rofl.gif roflmao.gif rofl.gif
wasp
Asta vrea sa faca Cioaba ??? Pai sa aiba de lucru cei din Noua Dreapta in fiecare weekend ???? Nu e corect, frate.... Ca sa citez cateva versuri din lirica trupei Brigada de Asalt: "Urasc ciorileeeeee....../Cine are-n cas-o pusca/ Si un caine rau in cusca/Urasc ciorileee". Am citat din memorie, poate am bramburit textul....

Si Sf. Graal sa-l caute ei in "dintili di aur". ohyeah.gif
ZAMOLXE

... in primul rand, despre ce conspiratie este vorba ? ... conspiratia impotriva Bisericii si a religiei ... oare asa o fi ? ... de ce sunt atacate, atat de tare, intens, cu patima chiar, carti care "spun" altfel decat Biblia ? ... asa zisi credinciosi, indemnati de Biserica, cer dovezi ... dar de ce nu cer ei dovezi despre faptele, afirmatiile, personajele din Biblie ? ... stiu credinciosii ca nu sunt dovezi despre existenta faimosilor regi David, Solomon ? ... acele fapte, "pilde demne de urmat", in special din V.T. cca. 70 de omoruri, violuri, incesturi, furturi etc., nu le vad/inteleg in adevarata lor lumina?

... sunt oameni care scriu carti in care pun intrebari si cauta raspunsuri pt. problemele acestei lumi ... ei nu sunt crezuti pt. ca nu merg cu "turma" ... sigur ca este un cod al lui Da Vinci, un cod ezoteric, e adevarat pt. initiati dar si pt. cei care vor sa-si/sa puna intrebari, demonstrand ca gandesc/rationeaza si nu iau de buna orice afirmatie, nedovedita, ca asa spune cartea sfanta, Biblia...

... in afara de romanele de "succes" care abordeaza un subiect fierbinte, mai sunt si carti scrise in urma unor cercetari facute de oameni care au avut curaju,l nu sa blasfemieze un asa zis adevar nedovedit, la ora actuala decat prin ... vorbe, ci si-au pus intrebari, au cautat argumente-dovezi plauzibile, reale, invitandu-ne si pe noi sa ne punem intrebari, sa gandim, sa rationam ... de fapt de asta se teme Biserica si slugile ei : ca nu cumva oamenii sa gandeasca, sa caute/ceara dovezi, afland de fapt ca sunt manupulati !

... am spus ca este, intr-adevar un cod ... cititi, de exemplu, "Misterele Templierilor", de Lynn Picknett si Clive Prince, unde cei doi cercetatori ne invita, impreuna cu ei, sa ne punem intrebari, sa gandim ... mai sunt si alte carti de aceeasi factura ... aveti curaj, curiozitate sa le cititi si apoi reflectati la cele citite si veti vedea cata "miopie" poate fi pe aceasta lume ... e vremea sa aflam ADEVARUL !
wasp
Esti sigur ca vreunul dintre noi e pregatit sa afle ADEVARUL ?
March
Ei, deocamdata e o invitatie sa citim tot vraful ala de carti zgubilistice de pe lista lui tongue.gif
wasp
Cartile de pe lista lui sunt usor de citit, sunt placute... Adevarul pe care il cere e o problema....
ZAMOLXE
Pt. Wasp

... eu, unul sunt pregatit si sunt convins ca mai sunt si altii ... oricum, prefer adevarul in locul minciunii !

Pt. March

... te-am mai rugat si altadata sa fii atent cum te exprimi ... ce citesc altii si tie nu-ti place le declari "zgubilitice" ... pt. mine esti unul dintre acei "miopi"
wasp
Daca Adevarul acela pe care il vrei iti va demonta toate principiile dupa care existi, cat timp iti va lua ca sa te aduni ? Sau daca o faci foarte repede, de unde stii ca ceea ce faci e bine ? Ce poate fi omul lipsit de repere ? Pentru ca, din nefericire, asa suntem crescuti. Legati de niste repere, mai mult sau mai putin rigide. M-am bagat o singura data in forumul despre credinta si am intrebat cum ar fi aratat lumea fara cele 10 porunci. Majoritatea a spus ca la fel. Oare chiar asa sa fie ?
Erwin
w:
QUOTE
Daca Adevarul acela pe care il vrei iti va demonta toate principiile dupa care existi, cat timp iti va lua ca sa te aduni ? Sau daca o faci foarte repede, de unde stii ca ceea ce faci e bine ? Ce poate fi omul lipsit de repere ?


cautarea Adevarului presupune renuntarea la prejudecati si nu la demontarea principiilor existentiale, acestea sunt adevaruri in sine. inseamna ca ai indoieli si deci esti pregatit sa iti schimbi reperele.

QUOTE
cum ar fi aratat lumea fara cele 10 porunci


lumea exista in cea mai mare parte a ei fara cele 10 porunci! populatia crestina este minoritara in comparatie cu cea de celelalte religii.
ZAMOLXE
QUOTE (wasp @ 10 Jun 2006, 11:27 PM)
Daca Adevarul acela pe care il vrei iti va demonta toate principiile dupa care existi, cat timp iti va lua ca sa te aduni ? Sau daca o faci foarte repede, de unde stii ca ceea ce faci e bine ? Ce poate fi omul lipsit de repere ? Pentru ca, din nefericire, asa suntem crescuti. Legati de niste repere, mai mult sau mai putin rigide. M-am bagat o singura data in forumul despre credinta si am intrebat cum ar fi aratat lumea fara cele 10 porunci. Majoritatea a spus ca la fel. Oare chiar asa sa fie ?


... sunt niste legi, Universale (sau ale Universului) dupa care ma ghidez: a rezonantei, cauza si efect, etc. ... acestea sunt niste repere f. bune, daca sunt intelese si mai ales ... aplicate. Sigur, trebuie sa ai rabdare, incredere ca vor fi/aparea rezultate benefice... acestea sunt, mai ales, in planul psihic, spiritual...

"... de unde stii ca ceea ce faci e bine ?"

... trebuie sa avem puterea/bun simt sa recunoastem cand gresim, sa intelegem CE am gresit, sa constientizam ca NOI suntem cauza greselii si... s-o reparam ... voi stii ca am facut bine cand voi vedea pe ceilalti ca se uita cu alti ochi la mine: zambesc, asculta cu atentie, discuta sincer, ... ma iubesc ... in fond toate se pot reduce la acest lucru formidabil: IUBIREA, cea mai mare forta din Univers, fara de care viata nu ar putea exista/evolua si, ca fiu in ton cu topicul, cred ca Leonardo, din iubire fata de oameni, a transmis, peste secole o parte din Adevar...

... scuze pt. un off topic cam mare...
Blakut
QUOTE (zamolxe)
, afland de fapt ca sunt manupulati !


Si ce scop are aceasta manupulare?
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 11 Jun 2006, 07:00 PM)
QUOTE (zamolxe)
, afland de fapt ca sunt manupulati !


Si ce scop are aceasta manupulare?


... scuze, vroiam sa spun manipulati ... iar scopul este clar: ca oamenii sa nu-si dea seama de faptul ca sunt folositi pt. bunul plac al altora ... mai "alesi" ... sau, poate ca nu se vede ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.