Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tema Zilei: Specificul unei generatii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88
Cla
QUOTE (Achernar @ 22 Feb 2005, 09:53 AM)
In comparatie cu ce se intampla ACUM ceea ce se intampla in urma cu 30 de ani era apa de ploaie.

Uff!! Stai un pic, Archenar, vreau sa te inteleg:
Cu apa de ploaie ai nimerit-o: Ce se intampla cu noi, nu are sens deloc, chiar ca e apa de ploaie... dry.gif
Sensul e ca vei fi "educat", daca vrei asa. Oamenii insa ca noi sunt incomozi... si-i bine asa...
QUOTE
Dupa cele scrise de tine, eu sunt un sunt un bosorog (ca aveam 18 ani in '89)...
Vezi ca aia care s-au revoltat au fost exact cei educati inainte...

No, si io ce-s?? huh.gif
QUOTE
'Bosorogii' educati ante '89 au fost conditionati sa accepte supunerea. Implicit, au invatat sa-si ascunda sentimentele si ambitiile personale si sa astepte momentul propice pentru a-si atinge obiectivele.

WHRIGT!! A trebuit sa invatam... shit. sad.gif

Mersi pt. definitia de "Bosorog", yeah!! spoton.gif

dead-cat
sunt multi care au avut 35-45 de ani in '89 si nu s-au mai regasit in "oriduirea noua" pentru ca erau "asimilati" de vechiul sistem. tipul de om, pseudo-intelectual, care ti se adreseaza cu "d-l inginer" si are titlul academic pe placuta de la usa apartamentului de bloc si vede in orice initiativa privata de a-ti lua (economic) traiul in propriile maini si a realiza ceva, ca fiind ceva suspect.

astia au apucat sa fie "manevrabili" si e mentalitatea lor cea, care te face sa fugi in lume (deoarece nu le poti lua dreptul de vot).
Cla
QUOTE (dead-cat @ 22 Feb 2005, 06:05 PM)
(deoarece nu le poti lua dreptul de vot).

rofl.gif Wie wär's mit "Frau Akademikerin??" rofl.gif
nefertiti-old
Meeeey, tradu' si mie, ca altfel zic ca esti off topic. rolleyes.gif rofl.gif
Cla
Auzi nefe, hai sa/ti zic ceva.
Toata lumea intelege engleza, dar germana ba. O sa fie cazul cand o sa aveti nevoie peste 2 ani, think about it...
Off... si off topic n-oi fi,
Wie wär's mit "Frau Akademikerin??"inseamna. ce-ar fi cu o doamna academiciana... sorry, nu stiu ce am schimbat si am ajuns la tastatura engleza, nu ma prea pricep...
nefertiti-old
Cum reactionati cand aflati sau va dati seama ca cineva v-a mintit? Fie ca e vorba de o persoana foarte apropiata, de 'jumatate', de un coleg etc. Ii spuneti ca ati aflat, ii dati de inteles, va retrageti, pur si simplu, va enervati si ii aruncati in fata minciuna?
Achernar
Depinde de situatie si de persoana. Uneori e chiar mai interesant daca dau de inteles ca n-as fi aflat sau ca respectiva minciuna nu ma deranjeaza.
nefertiti-old
Mda, daca reusesti sa joci teatru si sa te prefaci ca nimic nu s-a schimbat... biggrin.gif
iniya
QUOTE (nefertiti @ 23 Feb 2005, 03:10 PM)
Mda, daca reusesti sa joci teatru si sa te prefaci ca nimic nu s-a schimbat... biggrin.gif

umila mea persoana indrazneste sa te contrazica wink.gif

ai spus ca depinde de persoana si de caz............dar ce importanta are persoana in sine; la urmei urmei minciuna s-a infaptuit si oricat sentiment ai Pentru ea (daca ai) tot mintit ramai sad.gif
de la caz la caz; cred ca este foarte important ca a mintit; este grea prima minciuna......urmatoaRele isi fac simtita prezenta (mai devreme sau mai tarziu)..........

daca o persoana m-a mintit ma- racesc fata de aceasta si incerc sa-i mai dau 'o a doua sansa' prin faptul ca-l iert dar...nu uit; daca se repeta sansele ca intre noi sa mai existe ceva cad;nu-mi place sa fiu mintita(de fap........la urma urmei,cui ii place?)........si nu mint nici eu la randul meu......
bineinteles ca daca ma raneste cu minciunica ..........iau masuri ca sa nu mai existe o posibila......A DOUA OARA devil.gif ; meciul s-a incheiat; ma retrag simtitor .........nu sunt ranchiunoasa,dar CE DAI ASTA PRIMESTI!
abis
Depinde de gravitatea minciunii...

Daca as minti-o si i-as spune ca fac ore suplimentare, iar in realitate ma intalnesc cu alta ar fi mult mai grav decat daca o mint si-i spun ca in timpul cat a fost ea la coafor am citit, iar eu in realitate m-am jucat pe calculator (pretinde ca nu-i sanatos sa fac asa ceva...).
iniya
ai dreptate abis; este adevarat ca gravitatea minciunii este cea care determina........ fapta;rasplata(nu stiu cum sa-i spun......)
dar......daca tu ii spui de comp este deja un (mic e adevarat dar este un pas..........) spre minciuna; cu cat aceste minciunele se inmultesc cu atat existenta lor isi va scade din disconfortul psihic si astfel nu-ti vei da seama cand o minciuna de alt rang iti va scapa pe gurita.........la asta nu vreau sa se ajunga;intr-un final toti mintim.....sa incercam insa sa nu le repetam.........altfel de cate ori il privesc pe cel/cea in ochi voi avea o remuscare care va scade cu repetarea gogosii rolleyes.gif

repetarea este mama perfectiunii mad.gif
abis
iniya,

Minciuna care doare este doar cea care ascunde o fapta care raneste... Exista "minciunile nevinovate" si chiar "minciunile utile" (sa-ti dau un exemplu: "Draga, cum a fost...?" wub.gif "M-ai dus in al noulea cer!" innocent.gif in loc de "Cam prea rapid..." blink.gif )...
milimetru
Eu, cînd sînt minţit, nu mă tulbur prea tare. Nu mă tulbur nici cînd sînt jignit (chiar pe nedrept). Cred că "s-a tăbăcit pielea" de acum... tongue.gif

O minciună, eh, ce mai înseamnă o minciună astăzi? Face parte din peisaj...
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 23 Feb 2005, 04:12 PM)
"minciunile utile" (sa-ti dau un exemplu: "Draga, cum a fost...?" wub.gif "M-ai dus in al noulea cer!" innocent.gif in loc de "Cam prea rapid..." blink.gif )...

Hmmm, asta e minciuna utila pentru tine, nu si pentru ea, nu? laugh.gif
abis
Vorbeam si eu asa, teoretic... rolleyes.gif
iniya
abis....daca astea sunt minciunile 'necesare' atunci .........
cred ca.................aceste minciunele pot fi inlocuite cu sinceritate de suprafata rofl.gif spune-i ca a fost rau ca si cum a fost bine.........lasa cartea deschisa care poposeste prin preajma calculatorului biggrin.gif rolleyes.gif ......ceea ce incerc sa-ti spun este o incercare de a spune ceva ce tu ai facut(in discordanta cu asteptarile celuilalt) prin recunoasterea adevarului intr-o forma draguta;subtila ......deloc marshava a ADEVARULUI ; si nu plasarea minciunii;
e o lasitate; e mai dureros cand afli/realizezi ca esti mintit pentru niste lucruri aparent nimicuri in care tu ai crezut.........eu cel putin asa vad lucrurile;

o mica jonglare de cuvinte: arata-i cu zambatul pe buze garoafa ca si cum ar fi un trandafir.......ea vede ca nu este si stie ce primeste ;dar felul in care il dai este ca si cel al trandafirului; cred ca am inceput sa aberez........... sorry.gif



abis
QUOTE (iniya @ 23 Feb 2005, 04:37 PM)
ceea ce incerc sa-ti spun este o incercare de a spune ceva ce tu ai facut(in discordanta cu asteptarile celuilalt) prin recunoasterea adevarului intr-o forma draguta;subtila ......deloc marshava a ADEVARULUI

Am facut pe dos: cand m-a intrebat, am raspuns fastcit si cu privire vinovata: "Am citit...". A pufnit-o rasul... Am intrebat-o daca s-a suparat ca m-am jucat la calculator si mi-a zis: "Ce sa fac? Un copil am si eu..." (adica eu sunt copil, auzi! mad.gif )
iniya
QUOTE (abis @ 23 Feb 2005, 04:55 PM)
QUOTE (iniya @ 23 Feb 2005, 04:37 PM)
ceea ce incerc sa-ti spun este o incercare de a spune ceva ce tu ai facut(in discordanta cu asteptarile celuilalt) prin recunoasterea adevarului intr-o forma draguta;subtila ......deloc marshava  a ADEVARULUI

Am facut pe dos: cand m-a intrebat, am raspuns fastcit si cu privire vinovata: "Am citit...". A pufnit-o rasul... Am intrebat-o daca s-a suparat ca m-am jucat la calculator si mi-a zis: "Ce sa fac? Un copil am si eu..." (adica eu sunt copil, auzi! mad.gif )

hh.gif ohyeah.gif saracuta sad.gif atunci se pare ca nu e prima oara cand 'gogoselele dulci' s-au servit la masa mad.gif

drool.gif apropos de gogosi....ce este mai greu?...........sa minti razand sau sa minti marshav fara 'urme' ohyeah.gif
abis
QUOTE (iniya @ 23 Feb 2005, 05:08 PM)
atunci se pare ca nu e prima oara cand 'gogoselele dulci' s-au servit la masa mad.gif

Asta imi aduce aminte de alta "gogoasa": a facut intr-o zi o ciorba (reteta proprie) extrem de sanatoasa, numai din legume fierte si fara nici un gust... Ea manca entuziasmata de capodopera culinara pe care tocmai o crease, iar eu inghiteam fiecare lingura ca si cum as fi inghitit scaieti.

"Ce-i, nu-ti place ciorba?"
"Ba da" zic eu cu voce stinsa, "numai ca nu prea mi-e foame..."

Dar am impresia ca sunt off-topic vorbind despre cum e sa minti, nu cum este sa fii mintit... Am si asa un exemplu:

Ea: "Am stat de vorba cu prietenele..."
Eu: "Despre ce?"
Ea: "Nu despre voi!" (adica eu&sotii prietenelor)
Eu: "Daaaaa? Iar ne-ati barfit!"
Ea: "Doar un pic..."
iniya
Ea: "Am stat de vorba cu prietenele..."
Eu: "Despre ce?"
Ea: "Nu despre voi!" (adica eu&sotii prietenelor)
Eu: "Daaaaa? Iar ne-ati barfit!"
Ea: "Doar un pic..."



rofl.gif no comment
dar..................picatura de misogin s-a strecurat aproape neobservata hmm.gif
femeile sunt barfitoare evil.gif e adevarat rolleyes.gif
dar......sincer (vorbind harhar.gif nu sunt offtopic tongue.gif ) cand barbatul barfeste (rar e adevarat whistling.gif ) ...........dar si cand o face devil.gif -i de noi; tareeeeeee rai sunt........nimic nu ramane 'neobservat' 23.gif ...........
abis
QUOTE (iniya @ 23 Feb 2005, 05:52 PM)
femeile sunt barfitoare evil.gif e adevarat rolleyes.gif
dar......sincer (vorbind harhar.gif nu sunt offtopic tongue.gif ) cand barbatul barfeste (rar e adevarat whistling.gif )

Daca regina imi iarta un mic off-topic... pls.gif

Un secret... secret.gif Ramane doar intre noi: cred ca in realitate barfim mai mult decat voi... hmm.gif Dar asta nu o voi recunoaste niciodata! nonono.gif
nefertiti-old
Off topic iertat, pentru ca iti dau dreptate la chestia aia pe care nu o vei recunoaste niciodata. laugh.gif
nefertiti-old
Orasele mai mici, cum ar fi Resita, Suceava, Ploiesti, Arad sau altele asemenea vor ramine in citiva ani fara universitati de stat. Ministerul Educatiei a repartizat anul acesta mult mai putine locuri ca altadata univeristatilor infiintate in ultimii ani in aceste orasele. Motivul invocat de minister: 'Incurajam universitatile traditionale'. Rectorii au inceput sa vocifereze, spunand ca studentii din aceste orase sunt astfel discriminati. De fapt, adevaratul motiv este faptul ca ei si ceilalti profesori 'universitari' si-ar putea pierde catedrele caldute si comode, de acasa.


Asadar, ce credeti? E preferabil sa existe universitati mari, cu traditie si nume, cu profesori universitari adevarati si sa dispara pseudouniversitatile infiintate in ultimii ani, unde predau toti avocateii, functionarii publici si alte pseudocadre didactice? In plus, zic eu, la acestea, nu se face o selectie veritabila a candidatilor, fiind admisi dupa principiul 'cat mai multi, chiar daca-s prosti, ca altfel ne desfiinteaza'.
abis
Sunt de acord cu tine. Ar mai fi nevoie, pe langa asta, si de o selectie mai riguroasa a celor care ajung sa predea chiar in universitatile mari - si acolo sunt (sau erau, pe vremea cand eram eu student) tot felul de nechemati...
nefertiti-old
Da, asta poate fi un alt subiect de discutie. Dar, adevarul e ca, in ultimii ani, ne-am trezit ca avem universitati prin tot felul de orasele, pe toate coclaurile, ca ma si miram cum or fi indeplinit alea conditiile ca sa primeasca autorizatii de functionare? Iar treaba legata de cei care predau pe acolo si isi spun profesori universitari chiar nu e de neglijat, pentru ca multi nu au deloc vreo calificare pedagogica.
contraste
Sloganul mic si prost, aici nu isi are sensul.
Nu valoarea/prostia studentilor/profesorilor din cadrul unei facultati isi spune cuvantul, ci tendinta unei monopolizari, si a unei centralizari de interese, studenti adica, de catre facultatile cu traditie. Numarul mic de studenti impune coagularea acestei mase si nu fragmentarea acesteia. Nu se va tine cont de valoarea nimanui, ci, de interesele de atins, si, mai ales de puterea de a le atinge, intr-un final.
nefertiti-old
Cum sa nu isi spuna cuvantul si valoarea? ohmy.gif
Achernar
Inainte de toate poate ar trebui vazut care-i situatia prin vestul ala salbatic. Si mai ales in Europa.
milimetru
Eu unul nu am nimic împotrivă să fie universitate la... Vălenii de Munte, de exemplu wink.gif . Trebuie însă, spun eu, judecată situaţia calitativ, nu cantitativ. Sînt universităţi noi, care promit, şi care sînt lovite fără scrupule în părţile lor vitale. Pe de altă parte, în universităţile de tradiţie sînt "insule" (chiar "arhipelaguri", pe alocuri) unde tronează fosile care trebuiau să fi tras demult pe dreapta, concepţii învechite despre cum se face învăţămîntul superior sau proaspăt veniţi, lacomi de glorie şi măriri, aduşi de tăticu, mămica, unchiu etc care, vorba poetului, "calcă totul în picioare" în dorinţa lor de a-şi dobîndi o legitimitate a titularizării pe post pe care nu o merită.
nefertiti-old
@ Achernar: Da' de ce, ma rog? Noi nu putem gandi singuri, fara sa ne raportam la altceva decat la un sistem propriu de valori? nonono.gif Spun asta pentru ca nu orice sistem de afara se potriveste situatiei de la noi, asta pe de o parte. Iar pe de alta, nu tot ce se aplica in faimosul Occident s-a dovedit ca e si bun. tongue.gif


P.S. Da, tocmai, e vorba de aspectul calitativ, care ar trebui sa primeze. Problema este daca, intr-adevar, pe la mama zmeilor, pe nu stiu ce coclauri, se face scoala de calitate, in conditiile in care nu ai, in primul rand, oamenii care sa faca asta. Plus ca, sunt deja cunoscute situatiile in care stacheta este foarte coborata la admitere in asemenea cazuri, tocmai ca sa poata intra cei care nu reusesc la universitatile mari, cu renume si sa poata si ei sa se scoleasca 'acasa'.
Achernar
Imi inchipui ca fratii din vest si-au organizat sistemul de invatamant superior in functie de anumite necesitati. E de vazut care-au fost parametrii pe care i-au luat aia in calcul si in ce masura sunt aplicabili si pentru Romania.

De exemplu, de ce-au nemtii atat de multe universitati in localitati relativ mici ?
Lista :
Aachen University of Technology
Academy of Media Arts
Albert Ludwigs Universität Freiburg
Berufsakademie Ravensburg
Brandenburg Technical University of Cottbus
CDI-StW Management Institute
Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
Dortmund University
Duisburg Technical University
Ernst-Moritz-Arndt-University Greifswald
Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
European Business School Schloß Reichartshausen
Fachhochschule Fulda
Fachhochschule Furtwangen
Fachhochschule Harz
Fachhochschule Köln
Fachhochschule Karlsruhe
Fachhochschule Konstanz
Fachhochschule München
Fachhochschule Offenburg
Fachhochschule Osnabrück
Fachhochschule Reutlingen, Hochschule für Technik und Wirtschaft
Frankfurt University
Freie Universität Berlin
Friedrich Schiller Universität, Jena
Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden
Hochschule für Technik und Wirtschaft Mittweida
Hochschule für Technik und Wirtshaft Zwickau (FH)
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig
Hochschule für Technik,Wirtshaft, und Sozialwesen Zittau/Görlitz(FH)
Humboldt-University, Berlin
Institut f. Semantische Informationsverarbeitung
Institut fur Lasertechnik
Johannes Gutenberg Universität, Mainz
Julius-Maximilians-Universität, Würzburg
Katholische Universität Eichstätt
Ludwig Maximilians Universität, München
Medical University of Luebeck
Otto von Guericke Universität, Magdeburg
Ruhr-Universität Bochum
Technische Fachhochschule Berlin
Technische Hochschule Darmstadt
Technische Universität Berlin
Technische Universität Braunschweig
Technische Universität Chemnitz-Zwickau
Technische Universität Clausthal
Technische Universität Dresden
Technische Universität Freiberg
Technische Universität Ilmenau
Universität Augsburg
Universität Bamberg
Universität Bayreuth
Universität Bielefeld
Universität Bremen
Universität Erlangen-Nürnberg
Universität Gesamthochschule Essen
Universität Gesamthochschule Kassel
Universität Giessen
Universität Hannover
Universität Heidelberg
Universität Köln
Universität Kaiserslautern
Universität Karlsruhe
Universität Koblenz - Landau
Universität Konstanz
Universität Lüneburg
Universität Leipzig
Universität Mannheim
Universität Osnabrück
Universität Passau
Universität Potsdam
Universität Regensburg
Universität Rostock
Universität Stuttgart
Universität Trier
Universität der Bundeswehr Hamburg
Universität der Bundeswehr München
Universität des Saarlandes
Universität, Hohenheim
Universität-GH Paderborn
Universitaet des Saarlandes
University of Marburg
WHU Koblenz School of Corporate Management
Westfälische Wilhelms Universität, Münster

nefertiti-old
M-ai omorat cu lista aia! laugh.gif
La asta poate ne raspunde cineva care locuieste prin Germania.

Insa, imi repet ideea: nu putem gandi noi sistemul de aici, fara sa copiem modele?
Achernar
Stiam eu ca-i o arma ucigatoare ! Lista, vreau sa spun.

Un model romanesc e simplu de construit. Necazul e ca deocamdata inca n-am aflat nici macar care-s obiectivele pe care ar trebui sa le aiba marele invatamant romanesc. Teoria cu 'invatamantul de nivel european' e stupida si nici nu cred ca exista cineva in ministerul respectiv care sa stie ce-i aia.
nefertiti-old
Pai hai sa nu mai vorbim la modul general, ca doar de asta am propus un subiect anume azi, legat de invatamant, nu? wink.gif
Achernar
OK. Dupa parerea mea de individ care se pricepe la toate, as zice ca nu are importanta daca o institutie de invatamant superior se afla intr-o localitae cu 300.000 de locuitori sau intr-una cu 5.000. Ideea e sa dispuna de toate cele necesare - cadre didactice, baza materiala, etc - pentru ca procesul de invatamnat sa decurga normal.



milimetru
Man, man, azi sîntem 2-2. Abis şi Nefertiti vor să-i radă pe ăia micii (sper că am înţeles bine poziţia lor şi scuze pt exprimarea poate prea liberă...) iar Achernar şi cu mine le mai dăm o şansă.

Lipseşte cineva care să încline balanţa!! drool.gif
dead-cat
Dortmund e mic?? are cca 600 000 locuitori.
Köln are peste 1 000 000
Mainz, in care locuieste subsemnatu are peste 200 000 iar universitatea e cu traditie de prin evul mediu. idem pt. tübingen etc. etc.

o mare parte din institutele mai mici au aparut pe linga diverse firme ce au sediul in acele localitati.
milimetru
Deci ce facem dead-cat? Îi lăsăm pe noii veniţi să "trăiască" şi să se dezvolte sau nu? Nu ne lăsa în ceaţă, ai atuul în mînă, taie! biggrin.gif
dead-cat
unde face sens lasi. daca ai mina la Petrosani, e normal sa lasi institutul de mine acolo ca nu face sens sa muti sectiile la Iasi. dar daca ai facultatea de litere poplaca vest, aia-i redundanta.
nefertiti-old
Eu vorbesc de universitati, nu de facultati. Da, daca ai nevoie de o facultate ce face parte dintr-o universitate undeva, in Petrosani, na, exemplul dat de dead-cat, e ok. Dar nu faci pentru asta o intreaga universitate la Petrosani. Asta era ideea.
Endgegner
QUOTE (Achernar @ 24 Feb 2005, 02:22 PM)
Imi inchipui ca fratii din vest si-au organizat sistemul de invatamant superior in functie de anumite necesitati. E de vazut care-au fost parametrii pe care i-au luat aia in calcul si in ce masura sunt aplicabili si pentru Romania.

De exemplu, de ce-au nemtii atat de multe universitati in localitati relativ mici ?

La 80 de milioane de locuitori sunt universitati si la orase mai mici.
Cum a spus dead cat, unversitatile au aparut deja din evul mediu pe langa "judetele" bisericesti din acea vreme.
Universitati precum Bamberg, Tübingen, Dresden, Regensburg, Weihenstephan, Bayreuth,...
Eu am fost la FAU (Friedrich-Alexander-Universität ER-N) si 100 km in jurul Nürnbergului mai sunt inca 6-7 facultati, pe putin.
Chiar si pe o raza de 100 km e o mare diferenta la nivelul de predare si "ranking" pe tara, intre facultati. sad.gif
nefertiti-old
Mda, diferenta e ca, la noi, in universitatile alea mici aparute ca ciupercile dupa ploaie, in ultimii ani, preda si primarul, si prefectul, si nu stiu ce avocatel de mana a saptea, si nevasta nu stiu carui consilier samd.
Achernar
Pai tocmai de-aia si ziceam. Vrea cineva sa faca universitate la Pocraca de Sus ? Treaba lui. Daca are dotarile necesare si personal didactic de calitate nu vad care-ar fi problema. Nu le are ? Out ! Universitatile din localitatile mici trebui doar monitorizate cu atentie. Daca nu se aliniaza unor standarde atunci sa fie rase (tunse si frezate). Daca o fac, nu vad de ce ar fi necesara o interventie. Imi inchipui ca nici un profesor universitar nu se va deplasa pana la Pocraca daca nu gaseste acolo conditii adecvate. Iar daca unele cadre didactice nu au calificarea necesara atunci universitatii respective trebuie sa i se retraga autorizatia de functionare.
nefertiti-old
Conventia Cadru a Organizatiei Mondiale a Sanatatii privind Controlul Tutunului a intrat in vigoare incepind de ieri. Prin acest document se vor inaspri legile impotriva fumatului. Printre altele, prin amintitul document, fumatul este recunoscut drept o epidemie.

Ce parere aveti? Este fumatul (nu efectele sale) o boala? Poate fi asociat cu un consum de alte produse ce dau dependenta?
Achernar
O fi. Da-i lunga rau. Eu fumez de 18 ani si inca n-am murit. E adevarat, n-as putea spune ca viitorul e prea roz, ca daca trebuie sa urc doua etaje pe scari deja am nevoie de masca de oxigen.
Oricum, cred ca se face cam prea mult caz pe tema data. Fata de SIDA, TBC, hepatituri si alte nenorociri d-astea fumatul e chiar inofensiv.
abis
Nu am date statistice la indemana, dar cred ca in lume mor astazi mult mai multi oameni din cauza fumatului, decat din cauza oricarei alte boli, inclusiv SIDA sau TBC.
Achernar
Mor din cauza unor boli favorizate sau accentuate de fumat. Dar de exemplu un numar mare de oameni au serioase probleme cardiace (si nu numai) din cauza stresului cotidian si cu toate astea n-am vazut sa se fi declansat pana acum vreo campanie pentru interzicerea stresului.
dead-cat
ca genereaza dependenta e clar. asta s-a stabilit chiar si juridic in procesele impotriva concernelor de tabac, ca Philip-Morris etc. in anii '90.

eu sunt pentru:
- interzicerea consumului de tabac in locuri publice si mijloace de transport in comun (desfintarea vagonului pt. fumatori, respectiv interzicerea fumatului in vagonul restaurant, interzicerea fumatului in gari, pe peron etc. cu exceptia unor locuri special amenajate)
- sa se tina cont la calculul cotizatiei asigurarii de sanatate daca omul este fumator/nefumator
Achernar
Cred ca interzicerea fumatului in spatiile inchise ar fi necesara. Dar nu inteleg de ce ar trebui interzis si in 'aer liber'.
Iar in ceea ce priveste cotizatia ... ok, dar ar trebui luate in calcul si alte aspecte. Cum ar fi de exemplu alimentatia necorespunzatoare. Un cetatean care consuma frecvent prajeli, grasimi in exces si alte minuni din astea e cu mult mai expus unor boli grave in comparatie cu unul ce incearca sa se alimenteze corespunzator. Asta ca sa nu mai zic de fast-food, racoritoare tip cola, etc.
dead-cat
din partea mea sa se taxeze si supra-masa aparuta prin haleala cu vagonu.

QUOTE

Dar nu inteleg de ce ar trebui interzis si in 'aer liber'.

stau pe peron si linga mine-s 3 ce fumeaza. de ce sa fiu eu obigat sa le inhalez fumul?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.