Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:World War II - Batalii Si Nu Numai
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Apr 2015, 10:10 PM) *
Dupa WW2 influenta UK ca putere mondiala, imperiala s-a prabusit pur si simplu.

Bineinteles. Nu iti imagina ca imi spui noutati.

Dar sa spui ca asta s-a intamplat din cauza ca a urmarit SUA un plan de distrugere a Imperiului Britanic, mi se pare ca imi jignesti inteligenta.
Marduk
QUOTE(abis @ 10 Apr 2015, 10:43 AM) *
...Dar sa spui ca asta s-a intamplat din cauza ca a urmarit SUA un plan...

Departe de mine ideea de a-ti jigni inteligenta. Vreau sa iti amintesc doar parerea lui F. D. Roosevelt despre situatia "postwar" discutata de catre acestsa cu Churchill la bordul navei U.S.S Agusta, cat si de pozitia USA fata de De Gaulle si pretentiile Frantei fata de coloniliile sale. Eu voi continua sa cred ca in 9-10 August 1941, americanii stiau ca Imperiul Britanic si nu numai, trebuie sa dispara si-au facut tot ce-au putut pentru a duce la indeplinire acest deziderat.
abis
QUOTE(Marduk @ 10 Apr 2015, 06:12 PM) *
si-au facut tot ce-au putut pentru a duce la indeplinire acest deziderat.

Ce anume au facut
Marduk
Au inarmat si-au sprijinit miscarile pentru independenta, penalizandu-le doar pe cele care erau de stanga, Koreea, Vietnam, Cuba etc.
abis
In ce colonii britanice au trimis americanii arme celor care luptau impotriva englezilor?
Marduk
In Palestina, doar un exemplu, dar exista si altele. blink.gif unsure.gif
abis
Care altele?

Deci, Imperiul Britanic care ocupa o treime din planeta a disparut pentru ca americanii au trimis arme in Palestina evreilor. Pe bune?!
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Apr 2015, 10:19 PM) *
...Deci, Imperiul Britanic care ocupa o treime din planeta a disparut pentru ca americanii...

Americanii au avut rolul lor, daca o sa citesti despre conditiile puse de americani, referitoare la liberalizarea comertului in Imperiul Britanic, ai sa vezi rolul pe care l-au jucat americanii in disparitia imperiilor britanic si francez.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.