Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Voiculescu Si Pur
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
wasp
Nu la asta ma refeream, ca nu sufar de scenarita cronica ! Doar ca articolul respectiv era singurul din toata presa de azi care a facut, cumva, nota discordanta.
March
QUOTE (wasp @ 17 Jun 2006, 05:21 PM)
Nu la asta ma refeream, ca nu sufar de scenarita cronica ! Doar ca articolul respectiv era singurul din toata presa de azi care a facut, cumva, nota discordanta.

tanti wasp,
articolul ala trebuie crezut fiftifiti . De ce ? Pai apare in ziarul ex-securistilor, ex-National ! tongue.gif O grupare care se plaseaza si ei, sanchi , echidistant, intre "baietii cu ochi albastri" ai Prim-Chelbosului tarii si grupuletele frustrate (da' bine platite) ale lu' Don' "profesor" tongue.gif
wasp
nene March, tu ori esti rauvoitor, ori citesti in dunga..... M-ai mai si citat ! Spuneam ca e singurul care a facut nota discordanta, nu ca ii acord credit 100%. Daca aparea articolul in Jurnalul National, nici nu ma uitam pe el. Ca sa nu mai spun ca am o incapacitate fizica de a citi fituica aia nenorocita. Am senzatia ca si rubrica Monden se face tot ca sa-i placa lui Dom' Profesor !
ZAMOLXE
QUOTE (alfa @ 16 Jun 2006, 10:43 AM)


Lenin&co nu pot muri de doua ori. Azi te rafuiesti cu urmasii lor.


... sa ma fac mai bine inteles ... vorbeam de cei care au creat comunismul (si nu numai) ... de cei care fac jocurile lumii si care au creat haosul (aparent) de ieri si astazi ... astia ar trebui sa fie aratati oamenilor care se chinuie sa supravietuiasca de pe o zi pe alta pt. ca ei nu au tupeul acestor indivizi care ne dau lectii de economie de "piata" si "democratie" ...
March
L-ati vazut pe Don' "Profesor" aseara la emisiunea lui Turcescu ? Jalnic si dezgustator !

Voiculescu si-a dat Felixul pe fata

mutulica
la cit de sigur era pe el ca nu o sa il dea astia in git...
din marele motan, a ajuns bietul pisoi
March
CNSAS a confirmat astazi ceea ce banuia toata lumea . Voiculescu a facut politie politica . Consiliul a constatat asta in unanimitate !
mutulica
iti dai seama ce frustrant pentru bietul om? care se considera acoperit
wasp
Razboiul nu s-a terminat.... Mai urmeaza ceva batalii.
March
Dinescu despre una Firea de la "Antena" lui' "Felix" : si-a pus costumul de spalatoreasa de cadavre si a incercat sa-l spele pe Dan Voiculescu
wasp
Dar despre intalnirea de la Taverna Sarbului ce spui ? Ti-am spus ca razboiul nu s-a terminat... Abia a inceput.
mutulica
cine are argumente isi spune parerea, cine nu are argumente valide loveste in lateral... asa ca voiculescu
nasol moment, misto coliva... spunea cineva pe aici
March
Politic, Felix e deja un "cadavru" ! tongue.gif
wasp
Eu m-as simti nasol daca as fi in locul lui Tariceanu....
mutulica
eu nu...
nici macar in locul lui voiculescu
March
Se pare ca Don' "Profesor" a luat-o peste bot din nou !

Conservatorii îl obliga pe Voiculescu să rămână la guvernare
Cucu Mucu
Pii ei au dat o caciula de euroi pe fotoliile alea de secretarasi, vice ministerasi, etc si asta vrea sa le ia malaiul de sub bot! laugh.gif
Crispy Duck
Da, jenibil, toata vanzoleala in weekend a fost asa de prost regizata ca si ultimul copil stia deznodamantul.
mutulica
de unde l-au scos pe piticul ala nervos de se pune acuma vice?
ZAMOLXE
QUOTE (mutulica @ 27 Jun 2006, 09:02 AM)
de unde l-au scos pe piticul ala nervos de se pune acuma vice?


... din rezerva de "criza" laugh.gif
Crispy Duck
are balta peste!
mutulica
bine mah...
terbe ca a fost tare suparata saracuta...
tocmai a ratat sansa de a face pe cea dreapta si cea desteapta
ca baiatul cela are probabil fundul acoperit cumva, din moment ce si-a permis sa isi atace patronul pe fata
actionmedia
Face ce face Voiculescu si iar iese pe sticla.

Dupa ce in urma cu putin timp a anuntat ca "demareaza procedurile de suspendare din functie a lui Base" pe motiv ca se sprituieste impreuna cu democratii prin carciumile din Bucuresti, azi a mai gasit el un motiv sa arate acuzator catre Guvern.

Citez din memorie un fragment din discursul lui Voiculescu:
"Solicitam Premierului Tariceanu sa o demita din functie pe Dna Monica Macovei in baza documentelor pe care am sa vi le prezintam... In anul 1984 blink.gif doamna Procuror Monica Macovei semneaza un act de perchezitie in alb!!!" hh.gif

Hai sa fim seriosi. Ce are sula cu prefectura?
March
Domn' profesor gheneral, turnatorul "Felix" , vine si trage un partz crezand ca va produce valuri care s-o clatine pe Monica Macovei. mad.gif Sarmanul "Felix" n-a vazut pe ce loc sa afla Macovei in ultimile sondaje !! Si ce procente are partidul lui televizor.

ps : la conferinta de presa a lu' Voiculescu in stanga lui statea un libidinos de asa-zis fost revolutionar , traseist politic, care e plin de sclifoseli ori de cate ori apare in public ! tongue.gif
abureala
Voiculescu si partidul sau cu nume de detergent folosit sa le spele mizeriile in public.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 3 Oct 2006, 05:56 PM)
Voiculescu si partidul sau cu nume de detergent folosit sa le spele mizeriile in public.

Ce detergent are numele PC? Poate nume de calculator. thumb_yello.gif
March
PC se intareste. L-a primit ca membru pe Dan Ioan Popescu ! tongue.gif
wasp
Dar de seria de intalniri si discutii cu Adrian Nastase, ce mai spui ? devil.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 3 Oct 2006, 07:48 PM)
QUOTE (abureala @ 3 Oct 2006, 05:56 PM)
Voiculescu si partidul sau cu nume de detergent folosit sa le spele mizeriile in public.

Ce detergent are numele PC? Poate nume de calculator. thumb_yello.gif

Politica stii tot cata religie?
PC sau PUR
actionmedia
QUOTE (abureala @ 4 Oct 2006, 03:18 PM)
QUOTE (actionmedia @ 3 Oct 2006, 07:48 PM)
QUOTE (abureala @ 3 Oct 2006, 05:56 PM)
Voiculescu si partidul sau cu nume de detergent folosit sa le spele mizeriile in public.

Ce detergent are numele PC? Poate nume de calculator. thumb_yello.gif

Politica stii tot cata religie?
PC sau PUR

Asa, si? Nu se mai numeste PUR se numeste PC. PUR e de domeniul trecutului.

Vad ca matale nu prea stii de gluma.
March
QUOTE (wasp @ 3 Oct 2006, 10:20 PM)
Dar de seria de intalniri si discutii cu Adrian Nastase, ce mai spui ? devil.gif

Astept mai intai reactia doamnei Dana laugh.gif La iesirea de la DNA tot baiguia ceva ! tongue.gif
mutulica
DIP in PC... urmeaza si altii ...
PC suna mai bine decit PUR, oricum... nu ii credea nimeni puri, poate purii
March
Ex-PURistul SERES isi facea autocritica in fata bulgarului Stancev : " M-AM FACUT DE CACAT "


"M-am facut de cacat azi in Guvern. Din opt acte normative, asta a fost singurul care nu mi-a trecut", i-a spus Seres lui Stancev, care a insistat ca proiectul sa fie sustinut in continuare: "De fapt, nu trebui sa-l sustii, trebuie sa-l prezinti... Treaba ta nu este sa sustii, ci sa prezinti". Potrivit inregistrarilor SRI, demersurile lui Stancev s-au bucurat si de sprijinul ministrului Comunicatiilor, Zsolt Nagy, care l-a asigurat ca poate rezolva el, prin cativa ministri care-i sunt prieteni, opozitia intampinata de Seres pentru respectiva lege din partea ministrului de Interne Vasile Blaga.
Michelle
Groaznica sinucidere simulata a dlui Voiculescu (de Traian Ungureanu)

Cu posibila exceptie a lui Dan Voiculescu, nimeni nu isi ia viata pentru a o continua in alte forme. Sinucigasii sint oameni seriosi. Cind pleaca, pleaca definitiv. Insa Dan Voiculescu e neserios.

Recenta sa sinucidere politica nu are nimic grav. Dimpotriva, ea e un act vesel si iresponsabil, in cu totul altfel decit o cer disparitiile propriu-zise.

Ea are datele comediilor marunte dupa care se dau in vint grandomanii: un partid conservator, plictisitor si inexistent, o popularitate care se plimba cale lunga, intre hotarele prea largi ale unui procent si un aer doctrinar de lider african care colectioneaza diplome, subtiind rezervele de gaze sau de fildes ale tarii.

Sa recapitulam. Dan Voiculescu anunta ca partidul pe care il salarizeaza si il televizeaza se retrage, cu procent cu tot, din Guvern. Lovitura grea. Sistemul politic se clatina seismic, ziarele si televiziunile sint luate cu asalt de analisti voiculescologi. Care e problema? Simplu. De fapt, nimeni nu intelege ce sens are decizia lui Dan Voiculescu.

Ce importanta si ce consecinte poate avea, in definitiv, momentul de rebeliune a nimicului? Caci prima observatie ce trebuie sa intimpine acest non-eveniment e tocmai lipsa de importanta. Pretentia goala. Farsa. Asta in termenii bunului-simt. Insa antipolitica romaneasca s-a constituit dupa alte reguli.

Gestul lui Dan Voiculescu e, din acest punct de vedere, o lectie si un avertisemnt ce trebuie neaparat intelese.

Mai intii, actiunea aparent inexplicabila a conservatorilor e rodul prostiei. Nu e putin lucru. Ingimfarea si ignoranta sint, de multa vreme, argumentele principale ale vietii publice si profesionale romanesti. Clovneria intensa a conservatorilor care isi aroga un nume din care nu inteleg nimic e desavirsirea cristalina a incompetentei cu care am iesit din comunism.

Partidul Conservator e, in preajma si in umbra liderului sau, rezultatul direct si impaunat al acumularilor grozave de prostie cu care am sosit la sfirsitul comunismului. Dan Voiculescu e intruparea visului postcomunist al Securitatii si razbunarea invidioasa prin care pleava comunista tine sa isi rezolve complexele de inferioritate.

Elita de tip Voiculescu nu are obiective politice nationale si nu le poate avea intr-o tara pe care o umfla si o dezumfla, o incalta si o descalta dupa nevoi. Cine s-a imbogatit clandestin, in ciuda societatii si nu o data cu ea, nu are nevoie de lumea din jur si a invatat sa-i dispretuiasca nevoile.

De aici scirba si necugetarea cu care Voiculescu si-a plasat pantomima politica in clipele care premerg admiterea in UE. Europa poate aduce romanilor o speranta in existenta faptelor si a vointei colective. Insa acest punct de vedere ii e strain lui Dan Voiculescu, politicianul de clan care a conchis, demult, ca societatea e ceva care voteaza si pleaca acasa.

Nu e tot. Antipolitica e, totusi, o forma de creatie, mai exact spus de negatie. Ea include un calcul si urmareste un obiectiv. In cazul manevrei lui Voiculescu, singurele elemente care contrazic impresia prima de irational sint referintele inspumate la Traian Basescu si la „partidul totalitar“. Aici are loc unificarea si apare intelesul.

Intonind furibund impotriva „tiranului“, Voiculescu se asaza intr-un cor larg, disciplinat si motivat. Participa: PSD, componenta petro-liberala instrumentata de Dinu Patriciu, si, de pe un taburet recent inaltat, frustrarea trista a fostului presedinte Constantinescu. La un loc: partidul antiprezidential.

Initiata mult inainte de aparitia neconfirmata a partidului prezidential, aceasta alianta e o institutie formidabila. Adversarul ei e Traian Basescu, pur si simplu pentru ca asa se numesc factorul si persoana care limiteaza aspiratia spre control politic absolut a subteranei oligarhice. Dan Voiculescu nu s-a sinucis. Dan Voiculescu incearca sa obtina un viitor lesnicios, fara adversar. O lume in care dumneavoastra urmeaza sa fiti spectatori-platitori.


Cotidianul, Traian Ungureanu, 06 dec 2006
MIA
Şi totuşi - e prima dată în 17 ani când un partid renunţă de bună voie la încă 2 ani de stat la ciolan ... rolleyes.gif
Uncle Sam
QUOTE (MIA @ 7 Dec 2006, 12:09 AM)
Şi totuşi - e prima dată în 17 ani când un partid renunţă de bună voie la încă 2 ani de stat la ciolan ...  rolleyes.gif

Ai uitat de PRM smile.gif
Tot partide unul si unul, dupa cum vezi.
John B
QUOTE (MIA @ 7 Dec 2006, 12:09 AM)
Şi totuşi - e prima dată în 17 ani când un partid renunţă de bună voie la încă 2 ani de stat la ciolan ... rolleyes.gif

Toata lumea stie ca n-o sa fie 2 ani impliniti pana la alegeri ca popa! Eu zic ca la primavara e musai sa avem anticipate!
MIA
QUOTE (John B @ 7 Dec 2006, 09:14 AM)
QUOTE (MIA @ 7 Dec 2006, 12:09 AM)
Şi totuşi - e prima dată în 17 ani când un partid renunţă de bună voie la încă 2 ani de stat la ciolan ...  rolleyes.gif

Toata lumea stie ca n-o sa fie 2 ani impliniti pana la alegeri ca popa! Eu zic ca la primavara e musai sa avem anticipate!

Acuma - dupa ce s-a retras PC-ul da, e aproape sigura faza asta.
In mod normal insa ... imediat dupa aderare ... nu cred ca s-ar fi decuplat asa de usor baietii de la 2 ani de supt inclusiv din fonduri europene. tongue.gif
actionmedia
QUOTE (MIA @ 7 Dec 2006, 10:50 AM)
Acuma - dupa ce s-a retras PC-ul da, e aproape sigura faza asta.

Eu zic ca dimpotriva. PC-ul s-a retras pentru ca Felix a aticipat anticipatele. Un alt motiv este "hartuirea" reprezentatilor sai in Guvern. Vezi Copos si acum Seres. Si cred ca Seres este foarte probabil sa fie trimis in justitie. Deci scandal in jurul PC-ului.
De data asta nu ii impartasesc opinia lui Ungureanu, care de altfel nu este decat un alt lingau, are si Basescu lingaii lui, PC-ul nu s-a retras din prostie ci pentru ca nu avea alternativa. Singura lui sansa este sa traga in actuala putere, mai precis in Basescu si in PD si astfel spera sa mai castige cateva procente din electoratul lui Vadim si al lui Gigi, si eventual ceva nehotarati sau dezamagiti de actuala guvernare.
Deocamdata nu trage deloc in PNL Tariceanu si probabil spera la o alianta cu acestia, pentru a mai prinde odata parlamentul.

In ciuda aparentelor nu este o sinucidere si nu din prostie, repet, era practic singura optiune viabila.

Vorba lui Base The Sailor Man din Animat Planet Show: "Sa 'nceapa balul!" laugh.gif
Michelle
A fost bestial astazi Frattini care, la intrebarea ziaristilor daca a citit scrisoarea dnului Voiculescu , a raspuns in direct cu toate televiziunile transmitand live:
Who is mr Voiculescu? laugh.gif laugh.gif laugh.gif roflmao.gif
Cica prezentatoarea de la antena 3 s-ar fi inverzit subit!

cititi si comentariile de pe hotnews
March
Un "pur" invitat sa ia conducerea Partidului Conservator ! Silviu Prigoana ! laugh.gif Deci Bahmuteanca va fi pe cai mari. tongue.gif
March
Prinţesa Briana Caragea s-a inscris în PC

Dupa atatea sasaieli mondene, sa le auziti acuma pe cele politice rolleyes.gif

Cu Voiculescu in frunte PC aduna vreo 3 % , cu alegerea "stersei" de Popa o sa ajunga la 0,3 % !
March
Voiculescu, relatii apropiate cu Isarescu si Stolojan, pe vremea lui Ceausescu ohyeah.gif

(...) Stolojan era, se pare, “omul de legatura” intre Voiculescu si Nicolae Ceausescu, deoarece acesta era obligat sa raporteze periodic activitatea valutara a firmei Crescent.
gigip
QUOTE(March @ 1 Mar 2011, 01:42 PM) *
Voiculescu, relatii apropiate cu Isarescu si Stolojan, pe vremea lui Ceausescu ohyeah.gif

(...) Stolojan era, se pare, “omul de legatura” intre Voiculescu si Nicolae Ceausescu, deoarece acesta era obligat sa raporteze periodic activitatea valutara a firmei Crescent.

Tetio,draga Stolo era seful directiei valutare,nici o marca ori un dolar nu intra ori iesea din tara decat prin pixul lui.
Cat priveste pe Felix,normal,ca orice colaborator al securitatii statului(unii numiti ca sefi de agentie la Anvers),au infaptuit politica partidului in domeniul valutar ceausist.
Toti trei au fost colaboratori de nadejde ai tovarasilor comunisti,pentru ca altfel nu ajungeau pe acele functii!
gigip
Marduk
"se arata intr-o nota informativa, care a circulat printre demnitarii diverselor guverne de dupa 1989 si care a ajuns si pe masa fostului presedinte, Emil Constantinescu."

Cine a mai ramas nedenigrat, neblamat din cei ce ar putea ajuta PDL-ul Isarescu si Stolojan. Bravo baieti, pe ei pe mama lor sa-i dam jos de pe placinta noastra. cool.gif
turbo trabant
o zi trista pentru justitia din romania. s-a comis o mare nedreptate omului de afaceri, economistului, ganditorului si filantropului DV

http://www.mediafax.ro/politic/verdict-fin...ritatea-8050361

Cucu Mucu
Mai exista cineva care credea ca Voiculescu, Basescu, Iliescu nu au facut lucrul ala?
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 06:14 PM) *
Mai exista cineva care credea ca Voiculescu, Basescu, Iliescu nu au facut lucrul ala?

dap. Voiculescu, Basescu si Iliescu.

mai trist este ca nu exista consecinte, poporul e ca o molusca.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 07:14 PM) *
Mai exista cineva care credea ca Voiculescu, Basescu, Iliescu nu au facut lucrul ala?

Oare cine se ducea la el cu caciula in mana in 2004 sa-i cerseasca voturi ?!? tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.