Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Experiente Personale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Tear
Mai mult sau mai putin rational, IO ! La care atunci te referi ? Iar cu exemplul personal, ai dreptate . Asa este ! Dar si aici sunt scapari de perceptie, in functie de (iarasi) capacitatile fiecaruia, nu ?
IO
QUOTE
Mai mult sau mai putin rational, IO ! La care atunci te referi ?

Cei care pot gandi mai mult, inteleg mai mult.
Cei care pot gandi mai putin, inteleg mai putin.

Similar e si la cei care simt. La toate acestea ma refer.

QUOTE
Dar si aici sunt scapari de perceptie, in functie de (iarasi) capacitatile fiecaruia, nu ?

Ba da.
bdl
Asadar, ajutorul e bine sa fie dat atunci cand e cerut sau/si primit !
Foarte bine spus, Tear, cind vreau ceva intreb, nu trebuie sa-mi bata nimeni la usa ...... wink.gif
Ajutorul trebuie dat cind e cerut..... altfel seamana a altceva....

Ca ajutor, ne putem ruga pentru ei - rugaciunea dedicata altei persoane se constituie intr-un dar de iubire care imbogateste spiritual persoana respectiva.
IO, sint atitia credinciosi care au necazuri girla, mai bine rugati-va pt ei, nu pt atei....pt atei treaba asta oricum nu conteaza.... oricum mersi de intentie.... Oameni credinciosi cu boli incurabile, sau copii bolnavi, sau care patesc diverse accidente, si alte belele, exemple sint girla.... pe ei de ce nu ii aude D-zeu, de ce le trimite necazurile alea ?

Nu-mi sta in fire sa ma mandresc cu credinta mea si, in general, cu nimic.
Tear, am multi prieteni credinciosi, si ne intelegem f bine.... sti de ce? Pt ca ei nu deschis niciodata discutii despre credinta? Sti de ce? Pt ca ei considera credinta ceva f personal, nu ceva cu care se face parada pe forumuri....

Ma refeream doar la eforturile facute in zadar cu cineva care, asa cum spui, nu are unde sa primeasca ceea ce ii oferi !
Vesnica poveste cu fapta buna... hai sa trecem strada baba chiar daca ea nu vrea.... rofl.gif Fratilor, o fapta buna e BUNA daca e si necesara....dixit. Ma duc sa-i dau si eu lui Donald Trumph 1 milion de lei? Ce zici, e fapta buna?

Si un mic exemplu de dialog :

Dar si aici sunt scapari de perceptie, in functie de (iarasi) capacitatile fiecaruia, nu ?
Ba da.
rofl.gif
flori
Intr-adevar tu esti tare amuzant si pe undeva ai dreptate "Pt ca ei considera credinta ceva f personal, nu ceva cu care se face parada pe forumuri...."[COLOR=red]dar pe forumuri sint si subiecte unde cei credinciosi au dreptul sa-si expuna parerile si sa schimbe impresii.Daca nu te intereseaza de ce-ti bagi coada? Nu te trage nimeni de mineca ! Dar eu cred ca ceva te intereseaza ! ori nu esti sigur pe principiile tale, Ori tu, esti cel care vrei sa convingi pe ceilalti ca principiile tale sint adevarate! rofl.gif
bdl
Da-da-da,
Esti iute, ai prins esenta..... wink.gif
Evolution
Flori ai pus punctul pe i - bravo
OMU'BUN
bdl, lasand la o parte tonul si stilul tau inconfundabil de care eu am cautat sa stau departe in viata (sa stii ca am si eu prieteni f. buni, atei, dar cred ca n-ar pronunta niciodata interjectiile pe care tu le tot fluturi prin mesaje, si probabil ca iti dai singur seama "de ce"?) constat fara surprindere ca n-ai inteles chiar nimic din toata "vorbaria" mea. Probabil te-a deranjat faptul ca-mi permit sa-mi "fie mila", dar nu la tine personal ma refeream, ci inclusiv la unii care se considera foarte credinciosi, dar care trec prin viata fara sa inteleaga ARMONIA. Poti sa trambitezi zi si noapte ca esti credincios, daca NU SIMTI PERFECTIUNEA NATURII! Iar aceasta perfectiune nu poate veni de nicaieri, ci exista un anume echilibru natural care nu lasa lucrurile la voia intamplarii (sau a Omului), ci ajusteaza pe ici-pe colo ceea ce se poate ajusta, si cat INCA se mai poate ajusta!
Probabil ca eu vad lucrurile cam "limitat", dar pana acum nu m-ai convins ca ai inteles ca palinka inainte de a fi o bautura extraordinara, mai inainte a fost pruna, iar mai inainte floare, care daca nu era polenizata, nu ajungea pruna, si nu aveai de unde bea palinka. E simplu sa ne pomenim cu bautura in pahar si s-o dam pe gat, dar poate ca ar trebui sa mai stim cate ceva si de unde provine ea, ca tare bine ne mai simtim cand o savuram! (Aceasta este o metafora. Daca n-o intelegi, n-o mai comenta, ca ii strici gustul!

QUOTE
citi atei ti-au batut la usa sa-ti explice cum sta treaba

La usa mea au batut destui, majoritatea escroci. Iar eu i-am tratat pe fiecare ca atare. Care a venit sa-mi propavaduiasca ceva, l-am sfatuit ca-si pierde vremea, f-ca nu-s cel pe care-l considera pierdut. Daca a venit sa "ma binecuvanteze" cu mana stanga sau facea alte gafe vizibile pentru orice enorias, l-am sfatuit s-o ia la fuga pana nu sun politia; iar daca a venit preotul, eu nu l-am alungat. Probabil pentru tine "chestia" aia se numea "apa", si apa va ramane in veci. Pentru mine a fost altceva si S-A DOVEDIT a fi altceva!
Si-apoi oare-i chiar asa cum spui tu? A intrat cineva la tine "la bancuri" sa-ti explice cum sta treaba? De ce pozezi in victima? Oare nu tu intervii in toate locurile cu tot felul de comentarii care nu sunt tocmai ceea ce se asteapta persoanele intrerupte sa asculte? Noi te tulburam pe tine, sau invers? Nu eu te invat pe tine cum sa-ti traiesti viata, ci tu faci bascalie de modul in care noi ne-o traim! Aici e diferenta, draga Dane!
Si chiar nu inteleg de ce toata lumea il ia ca punct de referinta pe thunder, aici, pe Minerval la masoni, sau alti asemenea useri care in timp s-au dovedit a fi un pic cam exagerati. Am mai spus-o si prin alte locuri: cei care exagereaza se autoelimina. Dar uneori parca si bascalia asta devine un pic cam exagerata!... Pentru ca de multe ori cu cat vrem sa spunem ceva, incepem sa nu mai spunem nimic, fiindca toata lumea STIE la ce sa se astepte.

QUOTE
Oameni credinciosi cu boli incurabile, sau copii bolnavi, sau care patesc diverse accidente, si alte belele

Intr-o alta viata, ai putea sa treci prin aceleasi nenorociri? ACUM ai putea inca avea in fata ochilor aceasta perspectiva. ATUNCI intrebarea ta, sau a celor care se vor intreba ca si tine astazi "de ce?", ma tem ca va fi tardiva, iar pentru superficiali, desigur, nedreapta. Spui ca INTELEGI si ca si ateii pot gandi la fel. Eu spuneam ca nimic nu-i intamplator pe aceasta lume, ci TOTUL se plateste intr-o zi. Poate consideri ca nu e drept sa platesti fara sa stii, dar te asigur ca nu vei ramane nelamurit in aceasta privinta!

QUOTE
am multi prieteni credinciosi, si ne intelegem f bine.... sti de ce? Pt ca ei nu deschis niciodata discutii despre credinta? Sti de ce? Pt ca ei considera credinta ceva f personal, nu ceva cu care se face parada pe forumuri....

Din fericire tu nu poti dicta nimanui ceea ce sa vorbeasca. Stii bine ca imi plac si bancurile si glumele mai deochiate, sunt totusi un om. Dar pentru fiecare tema in parte exista un locusor special, iar eu nu obisnuiesc sa le amestec. E un principiu pe care nu mi-l incalc. Poate gresesc, dar nu tu ma poti convinge de asta.

QUOTE
Vesnica poveste cu fapta buna... hai sa trecem strada baba chiar daca ea nu vrea....

De ce trebuie sa se parodieze un gest cand nici pe departe nu e cazul. Acelasi lucru il mai sustinea si altcineva nu cu foarte mult timp in urma. Pe mine asta ma duce cu gandul la perioada cand prin Brasov se formau gasti de moldoveni (vezi, nici macar nu zic de olteni... ca aia erau prin Timisoara!... wink.gif ) si se legau de oricine li se parea lor ca n-ar fi de-al lor. Aici nu e vorba de a obliga baba sa treaca strada, ci de o regula a bunului simt pentru omul de langa tine!

Cat despre "necesitatea" faptelor bune, eu am invatat un lucru: singurele fapte nenecesare in viata, dar care pot fi facute foarte usor, sunt faptele rele. E destul de greu de gasit momentul sa faci o fapta buna! Cum ar fi sa impingi o baba sa traca strada, cand semaforul e pe rosu: o scapi de chinurile batranetii, nu? cry.gif


PS- Exista totusi un lucru care ma pune pe ganduri: am sperat intr-o liniste si o ambianta placuta, in urma boicotului pentru acest subforum. Dar se vede ca nu va pasa de initiatorul lui!... sad.gif
bdl
QUOTE (Evolution @ 22 Oct 2004, 11:47 PM)
Flori ai pus punctul pe i - bravo

Pe y omule.... dar nici tu nici ea nu l-ati prins pe un anume bubu care la topicuri despre sex baga chestii religioase.....si nu e singurul.....
Fratilor, eu sint ateu, da stiu un lucru: credinta nu se discuta, se traieste.... wink.gif
Asa ca ...... mai bateti-va cu caramida in piept putin..... oricum, nu exista certuri mai mari nicaieri ca la topicurile despre religie.... si nu intre atei si credinciosi, ci intre crediciosi din culturi diferite.... spoton.gif

Omu Bun , chestia cu "totul se plateste"... ce-as putea sa spun, cam suna a razbunare din partea cuiva sus pus.... bleah, mai bine lipsa de asemnea credinte.... si asa cum ai spus tu cu ceva timp in urma, sa plateasca copilul "pacatele " parintilor, cel putin ie imi suna a mitocanie....daca are cineva ceva cu mine, pai sa ma pedepseasca pe mine.....

Iar legat de "interjectii"..... rofl.gif , cred ca tot cei credinciosi arunca mai multe pe aici.....vrei sa incepem sa numaram?
IO
QUOTE
IO, sint atitia credinciosi care au necazuri girla, mai bine rugati-va pt ei, nu pt atei....pt atei treaba asta oricum nu conteaza.... oricum mersi de intentie....

Rugaciunea "conteaza" la fel de mult, indiferent daca persoana careia i-a fost dedicata e credincioasa sau atee.

QUOTE
Oameni credinciosi cu boli incurabile, sau copii bolnavi, sau care patesc diverse accidente, si alte belele, exemple sint girla.... pe ei de ce nu ii aude D-zeu, de ce le trimite necazurile alea ?

Uite, pe mine astfel de pareri ma indreptatesc sa afirm ca o mare parte din neintelegerile dintre atei si credinciosi - si chiar dintre credinciosi - se datoreaza unei ignorante crase in chestiuni care tin de "cele sfinte".
Cum sa spui ca boala, accidentul si alte belele vin de la Dumnezeu? Acestea sunt efecte ale propriilor noastre pacate, efecte aplicate de mikidutza si ai lui cu Voia Tatalui Ceresc. Deci, cand de exemplu pe tine te doare capul dupa o stare avansata de ebriebrea, suporti consecintele exercitarii viciului bauturii, prin care tu il imputernicesti pe demonul coordonator al acestui viciu sa te trozneasca, lucru care este in Voia lui Dumnezeu - a Carui Lege ai incalcat-o. Proportional cu gravitatea si cu gradul de repetabilitate al incalcarii Legii, "amenda" poate varia de la f. usoara pana la moartea ta fizica. Nu intamplator am ales acest exemplu.
In plus, nu exista boala incurabila. Si stii de ce nu-i aude Dumnezeu pe toti oamenii? Pentru ca Sfantul Duh are un "defect": e surd la rugaciunea prostului.
flori
dar nici tu nici ea nu l-ati prins pe un anume bubu care la topicuri despre sex baga chestii religioase.....si nu e singurul.....
Da ce sintem noi politisti? Tu daca l-ai prins pe acolo si te deranjeaza ia si-l bubuieste pe acolo ! Sau vrei sa te razbuni pe el si vii sa ne deranjezi pe noi?
Fratilor, eu sint ateu, da stiu un lucru: credinta nu se discuta, se traieste.... wink.gif
Propui cumva sa desfiintam forurile despre credinta ? In calitate de ateu care stie cum se traieste credinta poate ne spui si noua! Ar fi un subiect f.interesant!
mai bateti-va cu caramida in piept putin.....
Cum adica? ohmy.gif
oricum, nu exista certuri mai mari nicaieri ca la topicurile despre religie.... si nu intre atei si credinciosi, ci intre crediciosi din culturi diferite.... spoton.gif
Dumnezeu e Unul ! thumb_yello.gif Culturi sint multe ! devil.gif Certurile nu se isca din cauza celor credinciosi ci din cauza celor orgoliosi! cry.gif
thunder
QUOTE (Evolution @ 22 Oct 2004, 05:56 AM)
Apar fisuri in reprezentarea lumii de catre tine... de unde si reactia ta nervoasa.... esti pe drumul cel bun don't worry... la inceput toti incearca sa-si apere "reprezentarea", lumea si realitatea lor.

- adevarat ! spoton.gif
bdl
Din pacte eu nu am o "reprezentare" a lumii.... eu o iau asa cum e , cu bune si cu rele..... wink.gif
Se cheama realism treaba asta....
Nu apar nimic, incerc sa nu-mi incarc mintea cu tot felul de prostii inutile....
thunder
QUOTE (OMU'BUN @ 22 Oct 2004, 03:20 AM)
Uneori am sentimentul ca fac parte dintr-o lume daca nu ciudata, macar diferita. Ma intreb de ce unii au fost sortiti sa vada, sa simta, sa perceapa altfel lumea inconjuratoare.

- nu e vorba numai de soarta (destin, karma), cu toate ca si ea sta la baza a ceea ce sintem acum si aici. Dincolo de notiunea de soarta, este PREZENTUL. Acest prezent ne arata ceea ce sintem de fapt, cu limitele, inzestrarile, calitatile si defectele noastre. Toate acestea sint "rodul" (efectul) matricii subtil-spirituale a fiintei (sufletului) nostru, cel care s-a intrupat in corpul fizic in care ne aflam acum in lumea fizica apartinind acestui Univers fizic vizibil noua acum.

- fiecare dintre aceste inzestari sau lipsa lor sau slaba/puternica trezire a lor este data de o anume vibratie subtila specifica acelei inzestrari. Totalitatea subtil energetica a acestor inzestrari ne da un asa zis nivel preponderent al vibratiei subtil aurice a fiintei noastre si corespunzator ei, un nivel de constiinta specific. Presupunind ca am avea in total 10 (in realitatea sint numeroase) inzestrari launtrice, cu o posibilitate de manifestare de la 0-100%, am avea sa zicem o "configuratie" de genul: A (10%), B (2%), C (25%), D (40%), E (0.2%), F (45%), G (70%), H (3%), I (0%) si J (1%). Deci energia subtila la nivelul fiecarui "compartiment" al fiintei noastre "ruleaza" cu o vibratie in proportia expusa mai sus. O alta catalogare a celor 10 am putea sa o definim printr-o "unitate de masura" ca de ex. Hertz. Astfel, plaja de vibratie a eneregiei subtile la nivelul fiecarei inzestrari ar fi sa zicem de la 10Hz la 10.000 Hz (folosesc aceste cifre doar pt. a sugera un model experimental de expunere a unei teorii ocult-ezoterice).

- sa luam un ex. al unei inzestrari: vazul ! In cazul lui avem posibilitatea manifestarii sale de la 0-100%. Corespondenta sa fiecarei structuri a fiintei, respectiv structura (corpul) fizic, astral si cauzal, avem deci si o vedere fizica, una astrala si una cauzala. Diferenta intre vederea fizica si cea astrala sau cauzala este ca fiecare functioneaza pe o anume frecventa de vibratie, motiv pt. ca putem sau nu accesa lumile specifice acestor structuri doar in masura in care este "activata" acea vedere. Astfel, in cazul vederii fizice si al lumi fizice, avem de ex. o plaja de la 10-1.000Hz, in cazul vederii astrale si al lumi astrale avem o plaja de la 1.000-5.000Hz, iar in cazul vederii cauzale si al lumi cauzale avem o plaja de la 5.000-10.000Hz. De regula, la omul obisnuit (profan, neinitiat in tainele si invataturile oculte spirituale), sint activate vederea fizica si cea astrala, dar nu amindoua odata, ci separat. Astfel, cind fiinta se afla in perioada de veghe (e treaza), este activata vederea fizica, iar cind se afla in perioada de somn, este activata vederea astrala. Trecerea de la o faza la alta se face in mod automat in cazul fiintei obisnuite (profane). In cazul fiintei initiate si practicante a unei invataturi si practici spirituale, aceasta trecere se poate face la vointa, dar se poate si interfera una cu alta. Acesta esta cazul clarvazatorilor. Nivelul lor de perceptie al realitatilor subtile difera functie de nivelul de vibratie la care a ajuns vederea lor astrala. Din acest motiv, chiar si clarvazatorii vad "diferit" realitatea subtila, dar nu in sensul ca unul vede un porumbel (astral) si altul un cocos (astral), ci ca unul vede porumbelul, iar celalalt poate vedea si porumbelul si alta realitate mai subtila/elevata, datorita vibratiei sale mai inalta/elevata.

- acest principiu se manifesta la nivelul tuturor simturilor si inzestrarilor launtrice si fizice, deci avem si un simt subtil (empatie) si un clarauz, miros subtil, gust subtil, samd. Toate aceste inzestrari se afla sub incidenta nivelului de vibratie global al fiintei si interfereaza unul cu celalalt. Per golobal am putea spune ca avem un nivel de vibratie aurica subtila si un nivel de constiinta adecvat. Datorita acestui nivel de constiinta si a vibratiei subtile personale se poate spune ca vedere, simtire, auzul, intelegerea samd al unei fiinte difera de a alteia. prin metode si mijloace oculte inituatice se poate obtine controlul asupra acestor mecanisme launtrice si modifica la vointa ce/care anume parte a realitatii inconjuratoare dorim sa accesam/vedem. Clarvazatorul, empaticul samd nu au ceva in puls in fiinta lor subtila, ci in cazul lor vibratia aurica este modificata.

- notiunea de "focar de asamblare" se refera intr-o mare masura la aceasta vibratie globala si preponderenta a fiintei. Ea poate fi la un nivel, hai sa-i zicem 3 (din cele 7 principale) al fiintei, dar la nivelul simtului vazului de ex. sa fie mult dimanizat si din acest motiv acea fiinta (clarvazator) sa poata vedea in lumile subtile.

- din acelasi motiv o fiinta poate intelege usor anumite informatii de natura ocult-subtil spirituala sau chiar lumesti, iar altele mai greu sau deloc. Nivelul de vibratie al "etajului" 6 al fiintei este diferit de la un om la altul, iar asta are ca rezultat intelegerea diferita a aceleasi realitati obiective. Cazul cel mai banal: avem pe o masa un pahar jumate plin cu vin. Doi oameni pot vedea: primul vede paharul jumate plin, iar al doilea paharul jumate gol. In alt caz mai complex: avem o pilda a intelepciunii crestine iar unul o interpreteaza intr-un fel, iar altul in altfel. Din acelasi motiv anumiti oameni nu pot sa creada/inteleaga anumite manifestari ale unor realitati subtile si fizice mai elevate, iar altii pot. Din acelasi motiv anumiti oameni nu pot sa creada (datorita nivelului de vibratie f. jos) un adevar care li se expune, iar altii in cred. Din acest motiv se spune ca fiecare primeste/intelege ceea ce merita, adica cit ii este accesibil nivelului sau de constiinta, dupa cum acesta vibreaza. Nu trebuie sa ne mire nici reactia acestora, fie ea de neincredere, fie de respingere, fie de bascalie, cum e a unor clovni prezenti si aici pe han. Asta le e nivelul ! spoton.gif

QUOTE
Cine are cel mai mult de castigat de la viata asta, lasand la o parte orice eventuale recompense ale unei viitoare lumi sau vieti care pot fi interpretate drept speculatii ce nu vor putea fi niciodata dovedite (Oare chiar niciodata??? Hm! Niciodata NU EXISTA!)

- au fost si sint dovedite, insa nu toti merita sa ajnga la acele informatii si dovezi iar altii, chiar daca au ajuns, nu au nivelul de constiinta sa le inteleaga si accepte.

QUOTE
Cu ce suntem noi diferiti,

- global vorbind, cu nivelul de constiinta. smile.gif

QUOTE
(cei ce acceptam de bunavoie in viata noastra ideea unei Constiinte Supreme, iar acceptand-o, o si simtim direct proportional cu credinta noastra), fata de ceilalti care nu sunt ca si noi, dar pentru care noi simtim de multe ori o adanca compasiune?

- nivelul de constiinta ne da aceasta traire si intelegere diferita. Dupa cum se vede, chiar si cei care accepta ideea de Dumnezeu sau Constiinta Suprema difera in intelegere si acceptarea unor realitati fizice sau subtile. Aici intervine si nivelul de vibratie al discernamintului personal. Cu cit aceste este mai elevat, vibreaza mai inalt, cu atit discernamintul si accesul la adevaruri mai inalte este mai mare.

QUOTE
Se intampla in viata sa te bucuri de ceva cu adevarat divin; poate o imagine speciala surprinsa pe un varf de munte, poate parfumul unei flori care nu poate fi exprimat in cuvinte, poate o privire si un zambet a unui trecator pe care nu l-ai cunoscut niciodata, dar ti-a umplut sufletul de toata caldura lumii...

- aceste perceptii sint specifice trezirii launtrice a unei anume realitati. Alti oameni pot sa fie si eila fel de spirituali sau cahir mult superiori, dar sa nu aibe activata/dinamizata aceasta realitate launtrica, care sa-i favorizeze vibratia la unison cu ceea ce tu descri mai sus, cu frumusetea naturii si lumii inconjuratoare ... dar sa aibe alte calitati si inzestrari trezite la nivel f. f. inalte. Ca un nivel superior de manifestare a ceea ce spui tu, adica a savura frumusetea din jur, este acea posibilitate a fiintei de a vedea TOTUL ca fiind frumos, chiar si un cazan cu gunoi, un stipl, un gard, etc. Aceasta situatie se pliaza pe principiul divin: "frumusetea (la fel si uritenia) este in ochii privitorului". initiatic vorbind insa e vorba de vibratie diferita de la caz la caz, iar cel ce poate vedea frumosul oriunde are un nivel de vibratie (pe acel nivel al fiintei sale) f. inalt. nu intimplator multi vad numai raul si uritul ... chiar si acolo unde el nu exista sau este doar o palida manifestare fizica pe care ei o interpreteaza personal. Din acest motiv avem si diferite "gusturi" la femei/barbati si ii gasim pe unii mai frumosi, pe altii mai putin. Se spune ca cine iubeste mult, chiar si urita daca e iubita sa o vede a fi frumoasa. Deci iata, frumusetea e in ochii sai, iar aceasta se datoreaza vivelului inalt de vibratie pe care il produce in fiinta lui acea iubire intensa. Sint si alte metode, initiatice de a vedea totul ca find frumos, dar nu le comentez, ci doar le mentionez in treacat ca existind.

QUOTE
Cum sa nu-ti fie mila de cei care nu au parte de asemenea "mici" miracole?

- si asta tine tot de nivelul de constiinta. smile.gif

QUOTE
Cum sa poti descrie o imagine pe care doar tu ai surprins-o intr-un fel personal? Aceeasi imagine poate parea banala dintr-un alt unghi! Cum sa descrii inocenta parfumului atator flori?... Cum se deschid, cum se polenizeaza, cum plang unele din ele... Cum sa nu accepti ca ARMONIA nu poate fi ignorata decat din rea-vointa sau din... ignoranta? Ce trebuie sa mai descrii cand nu ai decat sa...

- ceea ce spui reveleaza o anumita trezire si deschidere (inconstienta) a ta cu ceea ce orientalii au numit Marea Putere Cosmica a frumusetii si armoniei, Tripura Sundari. Tot ce pot sa-ti spun ca exista perceptii si mai inalte si elevate fata de cele prezentate de tine aici, dar pt. asta trebuie sa-ti ridici nivelul de vibratie si de constinta si sa trezesti/dinamizezi si mai mult aceasta "rezonanta" (vibratie) sau legaturea cu aceasta realitate divina cosmica, Tripura Sundari.

QUOTE
QUOTE
ca sa vedem realitatea e deajuns sa mergem cu ochii "deschisi" pe strada...... 

Care-i realitatea de fapt?

- realitatea obiectiva suprema e ... Dumnezeu ! smile.gif Dar cum noi nu vibram la unison cu aceasta realitate ci mult mult mai jos, avem fiecare parte de realitatea pe care o intelegem, cu care vibram/rezonam. Ginditi-va la multi dintre invatatorii spirituali ai acestei planete, cit de diferit au fost ei intelesi si apreciati de cei din jur. Iisus a stat in fata oamenilor si doar citiva l-au inteles si acceptat. Altii l-au renegat, huiduit, vinat si chiar rastignit. Tot ceea ce i depaseste pe oameni, mai ales pe cei rauvoitori si mediocri, au produs o repulsie fata de aceasat realitate/fiinta elevata, motiv pt. care au sarit si sar precum ciinii si sacalii la "gitul" aceluia si vor scuipa si huidui invatatura lor spirituala. Ei vor cauta numai noduri in papura sau asa zise greseli in acea invatatura si la acei invatatori spirituali. ASTA LE ESTE NIVELUL ! Putem sau nu sa-i acceptam si noi pe ei asa cum sint, sau sa le aratam "cu degetul" nimicnicia in care se afla si sa le intindem o mina celor care sint pregatiti sa o primeasca si sa se ridice din limite in care se afla. Fiecaruia dupa ce merita !

QUOTE
De ce unii oameni au fost sortiti sa nu inteleaga toate astea si sa caute intr-un exces de orgoliu, tot felul de explicatii, tot felul de "nepotriviri" dupa... parerea lor si a altora ca ei...

- priveste lucid si atent la tine. Esti la fel ca ei, daor ca tu vezi din propria perspectiva ceea ce einu vad, si invers. As cum tu vezi la unii ca refuza sa vada o anume realitate, este f. f. posibil sa faci si tu la fel, cu alte persaona si alte realitati si expuneri. Nu e vorba numai de orgoliu, ci si de nivelul de constiinta.

QUOTE
Ce-ti trebuiesc explicatii cand e de-ajuns sa privesti in jurul tau? De ce trebuie sa-l tragi de guler pe unu' si pe altu' ca sa-l inveti TU ce-i bine? Cati dintre noi acceptam sa invatam altfel decat din propriile noastre greseli? Poate ca unii exagereaza intr-o anumita directie, dar si aici este vorba de punctul nostru de vedere. Asa vedem noi: individul exagereaza, e dus cu pluta, e yoghin, e mason, e adept MISA. Mai intai e un om care a descoperit o portita catre ceva sau undeva. Acea portita ar putea sa-i aduca mari bucurii sau i-ar putea rupe gatul, dar el si-a ales-o. Iar alegerea devine tulburatoare pentru cei din jur in momentrul in care se apeleaza la invective fata de cei care poate nu impartasesc tocmai aceleasi idei.

- asta e nivelul !
bdl
Astfel, in cazul vederii fizice si al lumi fizice, avem de ex. o plaja de la 10-1.000Hz, in cazul vederii astrale si al lumi astrale avem o plaja de la 1.000-5.000Hz, iar in cazul vederii cauzale si al lumi cauzale avem o plaja de la 5.000-10.000Hz.
Hombre, cum au fost masurate frecventele alea? Sau sint doar niste cifre aruncate din burta? Exista niste experimente care sa demonstreza chestia asta? Ca daca dai niste detalii "tehnice" atunci trebuie sa le susti cu ceva.....
axel
E suficient sa te uiti un pic la numerele acelea ca sa vezi ca sunt scoase din burta. Lumina nu lucreaza la nivel de mii de Hz, ci la nivel de 10^14 - 10^15 Hz (lumina rosie are 4.48 * 10^14 Hz).
Dar e frumos sa vii cu argumente din fizica, chiar daca de la orele de fizica din generala n-ai retinut decat niste denumiri interesante gen hertzi, voltzi si newtoni. Par fundamentate afirmatiile tale si apari bine (adica destept si cultivat) in ochii celor care cred aceleasi lucruri ca si tine.

Si apropos, plaja aceea de frecvente nu e buna nici ca exemplu pentru auz. Oamenii se cearta pe intervalul respectiv, dar macar 20Hz-18000Hz tot suntem in stare sa auzim.
OMU'BUN
Mie nu mi s-a parut ca ce a prezentat thunder a fost o Conferinta de presa. Nu sunt un initiat si NU ma initiez pe un forum de discutii. La drept vorbind, toate cifrele au trecut pe langa mine, fiindca si eu ca si bdl (se intampla uneori sa gandim pe aceeasi frecventa! wink.gif ) nu-mi incarc memoria cu lucruri inutile. Ceea ce trebuia sa ramana din mesajul lui, a ramas. Din pacate unii nu cauta esenta, ci doar faptul ca thunder s-a prezentat in fata inaltului si invatatului auditoriu, fara sapca, dom'ne. La "perle" cu el!... Multi "moldoveni" se pare c-au fost izgoniti din Brasov!... (Rog adevaratii moldoveni sa nu se simta lezati; e doar o metafora. )
thunder
QUOTE (bdl @ 23 Oct 2004, 05:44 PM)
Astfel, in cazul vederii fizice si al lumi fizice, avem de ex. o plaja de la 10-1.000Hz, in cazul vederii astrale si al lumi astrale avem o plaja de la 1.000-5.000Hz, iar in cazul vederii cauzale si al lumi cauzale avem o plaja de la 5.000-10.000Hz.
Hombre, cum au fost masurate frecventele alea? Sau sint doar niste cifre aruncate din burta? Exista niste experimente care sa demonstreza chestia asta? Ca daca dai niste detalii "tehnice" atunci trebuie sa le susti cu ceva.....

- ce hilar si trist in acelasi timp. Sa oferi niste informatii integrate in anumite analogii (principii imbracate in "haine") si cel fara nivelul necesar de intelegere, se uita la "haine" nu la principii. Cei doi care au intervenit mai sus ne arata/dovedesc realitatea exprimata in mesajul meu anterior, cind vorbesc de nivelul de constiinta si capacitatea de intelegere specific acestui nivel. Nici daca ma "tocmeam" cu ei nu puteam sa evidentiez mai bine aceasta realitate oculta. smile.gif

- daca citeati mai atent spusele mele, probabil ati fi inteles mai mult, sau macar ati fi vazut pasajul asta:

QUOTE
- fiecare dintre aceste inzestari sau lipsa lor sau slaba/puternica trezire a lor este data de o anume vibratie subtila specifica acelei inzestrari. Totalitatea subtil energetica a acestor inzestrari ne da un asa zis nivel preponderent al vibratiei subtil aurice a fiintei noastre si corespunzator ei, un nivel de constiinta specific. Presupunind ca am avea in total 10 (in realitatea sint numeroase) inzestrari launtrice, cu o posibilitate de manifestare de la 0-100%, am avea sa zicem o "configuratie" de genul: A (10%), B (2%), C (25%), D (40%), E (0.2%), F (45%), G (70%), H (3%), I (0%) si J (1%). Deci energia subtila la nivelul fiecarui "compartiment" al fiintei noastre "ruleaza" cu o vibratie in proportia expusa mai sus. O alta catalogare a celor 10 am putea sa o definim printr-o "unitate de masura" ca de ex. Hertz. Astfel, plaja de vibratie a energiei subtile la nivelul fiecarei inzestrari ar fi sa zicem de la 10Hz la 10.000 Hz (folosesc aceste cifre doar pt. a sugera un model experimental de expunere a unei teorii ocult-ezoterice).

- sa stiti ca pt. indivizi ca voi am facut acea precizare pe care acum am bolduit-o si inrosit-o.
thunder
QUOTE (axel @ 23 Oct 2004, 07:13 PM)
Dar e frumos sa vii cu argumente din fizica, chiar daca de la orele de fizica din generala n-ai retinut decat niste denumiri interesante gen hertzi, voltzi si newtoni. Par fundamentate afirmatiile tale si apari bine (adica destept si cultivat) in ochii celor care cred aceleasi lucruri ca si tine.

- e o vorba inteleapta: unii nu vad padurea de copaci.

- daca as fi vorbit celor ca mine foloseam termeni si definitii si prezentari initiatice, nu analogii si "pilde" si termeni lumesti. Repet pasajul expus mai sus, ca poate ajuta repetarea:

QUOTE
- din acelasi motiv o fiinta poate intelege usor anumite informatii de natura ocult-subtil spirituala sau chiar lumesti, iar altele mai greu sau deloc. Nivelul de vibratie al "etajului" 6 al fiintei este diferit de la un om la altul, iar asta are ca rezultat intelegerea diferita a aceleasi realitati obiective. Cazul cel mai banal: avem pe o masa un pahar jumate plin cu vin. Doi oameni pot vedea: primul vede paharul jumate plin, iar al doilea paharul jumate gol. In alt caz mai complex: avem o pilda a intelepciunii crestine iar unul o interpreteaza intr-un fel, iar altul in altfel. Din acelasi motiv anumiti oameni nu pot sa creada/inteleaga anumite manifestari ale unor realitati subtile si fizice mai elevate, iar altii pot. Din acelasi motiv anumiti oameni nu pot sa creada (datorita nivelului de vibratie f. jos) un adevar care li se expune, iar altii in cred. Din acest motiv se spune ca fiecare primeste/intelege ceea ce merita, adica cit ii este accesibil nivelului sau de constiinta, dupa cum acesta vibreaza. Nu trebuie sa ne mire nici reactia acestora, fie ea de neincredere, fie de respingere, fie de bascalie, cum e a unor clovni prezenti si aici pe han. Asta le e nivelul !
OMU'BUN
Oare nu credeti ca e de-ajuns? Pana cand ar trebui sa gasim acelasi gen de mesaje prin care unii vaneaza, iar altii se apara? Am incercat prin orice forma sa va determin sa incetati cu acest gen de disputa care nu aduce nicicui altceva decat nervi. Vad ca se continua. In cazul in care cei care intretin acest gen de conversatie sunt moderatori, ii rog sa o faca pe subforumurile pe care le au sub observatie. Vreti sa aruncati invectiva si mizerii, va rog frumos, nu aici.
Am constatat ca NIMENI nu poate gresi, ca imediat se vede la perle. Daca asta va face multumiti, bravo voua, baiteti: va meritati cu prisosinta functiile de moderatori, si sa va bucurati in viata numai de "moderatori" care sa imparta dreptatea asa cum voi o impartiti. Mie insa a inceput de mult sa-mi fie lehamite. Si cum mi-am permis s-o spun, evident ca am ajuns o tinta. Si oricine se opune stilului sarcastic, devine o prada daca nu este destul de sigur pe modul cum se exprima sau isi aseaza ideile in pagina. Adica trebuie sa fiu obsedat sa nu inversez doua cuvinte intre ele, sau sa nu cumva ca teoria sau metafora mea sa nu ajunga PERFECT la urechile unor filfizoni boemi, care nu au altceva de facut decat sa stea la panda si sa arate cu degetul, ca asa au invatat la gradinita. Oare cand vor invata unii, ca noi, cei vanati, nu meritam importanta care ni se da? Am inteles de ce cainele moare de drum lung, dar de ce unii trebuie sa poarte de grija altora? E tampit, dus cu sorcova, vai de mama lui, ce-i treaba magarului de unde beau oile apa? Oricum NIMENI nu poate schimba nimic in aceasta privinta. Dar avem datoria sa ramanem oameni. S-au facut greve cu pretentie de boicot, s-au facut misto-uri si vad ca inca se continua pe latura asta, dar oare sunteti atat de plini de ura si rautate incat sa intrati si sa faceti "varza" un topic care se vrea o confesiune despre ceea ce simte omul in adancul sufletului lui? N-am cerut altceva in prezentarea acestui subforum, decat sa ramaneti afara daca nu considerati ca impartasiti acelasi gen de caldura sufleteasca. N-am mai editat de mult pe-aici, dar vad ca pe zi ce trece se incearca o subminare si o compromitere a acestui subforum si o lehamite a celor care veneau cu placere pe-aici. Ca atare, cine va incalca regula expusa in prezentarea subforumului "Dincolo de Ratiune", va fi editat fara nici o explicatie, iar pentru asta n-aveti decat sa va plangeti si la Guvern.
thunder, nu e prima oara cand avem divergente! Te rog fa dovada de mai multa intelepciune si nu mai intra in polemici inutile, dar mai ales nu te mai lasa provocat. Sunt convins ca ai motivele tale sa fii nemultumit, dar incearca sa ignori pe cei care nu te inteleg, nicidecum sa intri in aceste polemici fiindca atat timp cat il faci pe altul clovn, dar continui sa-i raspunzi, nu esti cu nimic mai diferit de el. mad.gif
Tear
Nu pot deschide un subiect nou, dar ce vreau este de acest domeniu :
Ce parere aveti despre Viorel Pop, care apare la OTV ?
OMU'BUN
Personal nu stiu nimic despre Viorel Pop si probabil ca nici ceilalti nu sunt foarte familiarizati. Nu vrei tu sa ne spui despre ce-i vorba? Te rugam mult! smile.gif
Eu ma intreb cum interpretati lacrimile de pe chipul Fecioarei la o icoana dintr-o biserica din Iasi, care au inceput sa apara in urma cu doua saptamani. Am vazut la stiri fenomenul si mi s-a parut cutremurator!
thunder
QUOTE (Tear @ 18 Nov 2004, 02:34 PM)
Nu pot deschide un subiect nou, dar ce vreau este de acest domeniu :
Ce parere aveti despre Viorel Pop, care apare la OTV ?

- e un individ care are un anume tip de clarviziune, fapt dovedit si in direct, la OTV. Ziceau ca ii fac emisiune, de la 19:45 la 20.15 ... parca. I-au dat drumul pina la urma la emisiune ?
thunder
QUOTE (OMU'BUN @ 18 Nov 2004, 05:22 PM)
Personal nu stiu nimic despre Viorel Pop si probabil ca nici ceilalti nu sunt foarte familiarizati. Nu vrei tu sa ne spui despre ce-i vorba?

- nici eu nu am stiut nimic pina l-am vazut in direct OTV, la Dan Diaconescu in emisiune. Poseda se pare reale capacitati de clarviziune, dovedite si in direct la OTV. El zice ca ajuta oamenii, nu cere bani si merge prin toata tara si ofera ajutorul sau "paranormal". Nu cunosc prea multe detalii despre el.

QUOTE
Eu ma intreb cum interpretati lacrimile de pe chipul Fecioarei la o icoana dintr-o biserica din Iasi, care au inceput sa apara in urma cu doua saptamani. Am vazut la stiri fenomenul si mi s-a parut cutremurator!

- eu personal nu am vazut/auzit nimic pina acum despre asa ceva. Ceva detalii poate sa ofere cineva ? O sa incerc sa vorbesc si eu cu cineva de la Iasi ... poate aflu mai multe detalii.
Tear
Viorel Pop apare la OTV in direct vreo doua zile pe saptamana (miercuri si joi, parca la 18,30), primeste apeluri telefonice si transmite energie vindecatoare (daca pot spune asa) catre apelant sau chiar catre persoana de care se intereseaza apelantul (sot, copil). Tinteste foarte bine organul bolnav, chiar daca este destul de evaziv la amanunte. Colega mea de birou a fost la el, in urma unei programari facute cu circa 1 saptamana inainte (tipul vine in Bucuresti saptamanal) pentru necazuri cu unul din fii sai. Inainte de toate, de cum a intrat i-a spus : Dumneata ai un baiat brunet si unul cu ochelari, nu ? Vreau sa spun ca exact asa este si colega mea n-a mai fost pana atunci la el. Apoi i-a precizat problemele de sanatate pe care le are. In perioada in care colega mea a asteptat sa intre in cabinet, circa doua ore, nu l-a vazut iesind. Tot in aceasta perioada, a intrat in vorba cu doua doamne si s-a asezat langa ele un tip nou venit, neingrijit, posac si tacut. Consultatia colegei mele nu a durat mai mult de 10 minute si, indata ce a terminat cu ea, Viorel Pop a iesit repede si vizibil afectat din cabinet si s-a dus glont la omul acela posac, spunandu-i : "Pe dumneata te rog sa parasesti cladirea, ma incarci cu energie negativa ! Umbli pe la babe si vrajitoare ! Te rog pleaca !" Omul a plecat fara sa scoata un cuvant. Colega mea, care tocmai iesise de la el din cabinet, a asistat la aceasta scena si a vorbit apoi cu doamnele dinainte, care i-au spus ca acel om le destainuise intre timp ca fiica lui e posedata si ca nu stie ce sa mai faca, dupa ce incercarile babelor si vrajitorelor la care a fost au dat gres ! Ce parere aveti ? A, si in timp ce era la el colega mea, i-a spus, cu privirea in jos (nu ridica capul niciodata cand consulta) : "Va fi cutremur in Thailanda si in Taiwan." Ei bine, in acea seara chiar a fost cutremur in una din acele tari, nu mai stiu in care.
Din punct de vedere material, nu pretinde nimic de la cei pe care-i vede mai saraci, nu urmareste sa-i puna omul banii undeva, nu are pe nimeni care sa ceara bani nici inainte, nici dupa consultatii. Colega mea a pus 200.000 lei undeva pe birou, fara sa-i ceara.
La un moment dat, la televizor povestea despre bio-comunicatia existenta intre plante. Povestea, de exemplu, de ciupercile ce sunt culese din padure. Daca un culegator striveste cu piciorul o ciuperca ce i se pare lui stricata, in loc sa o lase si sa treaca mai departe, vibratiile acesteia alerteaza celelate ciuperci, care se incarca cu energie negativa, producand culegatorului, respectiv consumatorului probleme la stomac sau chiar otravirea, chiar daca nu fac parte din ciupercile otravitoare.
Am auzit ca si baiatul sau poseda capacitati mai mari ca ale lui, dar nu-l lasa sa faca nimic deocamdata, probabil pana nu-l initiaza.
Mama mea si-a facut programare la el. Abia astept sa vad ce-i va spune.
Ce parere aveti ?
IO
Are darul clarviziunii.
Intr-o masura mai mica, il are si pe cel al vindecarii.
Nu are o cunoastere suficienta; chestia cu transmisul de energie vindectoare la distanta tine mai degraba de reiki. Daca este practicata fara parcurgerea unor etape preliminarii obligatorii va duce la un aparent reviriment al suferindului, urmat de o inrautatire rapida a bolii. Ceea ce se intampla de fiecare data cand se apeleaza la "falsi vindecatori".
Nu trebuia sa-l dea afara pe acel om din cabinet. Si in orice caz nu trebuia sa-l agreseze.
Face foarte bine ca nu cere bani si ca incearca sa-si ajute semenii. thumb_yello.gif
indubitabil
Daca nu deranjez, as vrea sa ma intorc la experiente personale.
Ca majoritatea celor care au apucat sa fie pionieri si utecisti, si eu, mai ales dupa orele de filosofie, aveam placerea sa ma declar atee. Ma gandesc cu tristete la acele vremuri... Eram extraordinar de tanara si mi se parea un lucru extraordinar sa aduc argumente pentru al desfiinta pe Dumnezeu... Anii au trecut, am inceput sa am alte preocupari. Am invatat mult, multe... Si cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca nu stii mare lucru, ca-ti raman lucruri neexplicate, fenomene pe care nu le-au explicat marii oameni ai lumii din toate timpurile, si atunci te intorci la Dumnezeu, spasit, pocait, cerand iertare.
In toate momentele importante ale vietii mele, cand m-am rugat cu infrigurare, cand ceea ce stiam, ceea ce puteam face nu ma putea ajuta, cand am fost debusolata, singura, disperata Dumnezeu mi-a intins o mana. Au fost ca niste relevatii. In ruga mea spuneam: Doamne, stii ca m-am straduit, stii ca mai mult nu pot face, ajuta-ma! Si Dumnezeu m-a ajutat...
Tear
Ceva mai concret se poate, indubitabil ?
Imi pare rau ca am deturnat subiectul, dar consider ca ce am avut de spus tine de topicul de baza de aici, respectiv "Dincolo de ratiune". Nu cred ca am gresit si nici nu vreau sa ma scuz, consider suficient ca am spus mai inainte faptul ca nu pot deschide un subiect nou nicaieri, avand in vedere accesarea anonima a Hanului printr-un site tip anonimyzer.
indubitabil
Nu ai gresit si nu trebuie sa te scuzi. Nu am vrut nici eu sa intrerup subiectul tau, Tear, dar am vrut sa spun despre experientele mele. Cel care a propus subiectul a povestit despre un ajutor primit in sesiune.
Am fost odata foarte ingragostita de cineva. O dragoste nepermisa pentru ca el era insurat. Trebuia sa uit ca exista, asa era bine. Nu puteam trai cu sentimentul acela pe care nu-l puteam controla. Si atunci m-am dus si m-am rugat. M-am rugat fierbinte si cu disperare. Cand am iesit din biserica nu mai aveam acea apasare, acea insuficienta respiratorie (ca sa ma exprim in termeni medicali). Eram ca dupa o baie dupa o zi in care te-ai colbait pe drumuri de tara.
De atunci l-am regasit pe Dumnezeu. Si cred cu toata fiinta ca exista si ne simte durerea si spaima. Si nu asteapta decat sa constientizezi existenta Lui pentru a te putea ajuta.
Nu spun lucruri noi. Daca gandesti bine, daca esti bun, daca poti trai privindu-te in oglinda, daca nu-ti este frica sa traiesti in meandrele tale sufletesti.... totul este bine. S-a povestit despre un mail cu indemnuri care se astepta sa fie trimis (impartasit) si altora. Gandurile bune pe care le faci sa circule aduc mai multa pace, fericire semenilor. Si atunci primesti si tu ceea ce ai semanat.
thunder
QUOTE (IO @ 19 Nov 2004, 11:18 AM)
Are darul clarviziunii.

- in mod sigur

QUOTE
Intr-o masura mai mica, il are si pe cel al vindecarii.

- o are si pe cea a vindecarii. El, chiar si mai putin public, a lasat sa se inteleaga ca face apel la Dumnezeu cind face aceste "operari", inclusiv la vindecari.

QUOTE
Nu are o cunoastere suficienta;

- adevarat, insa are CLARVIZIUNE .. si el VEDE ceea ce alti "vindecatori" nu vad si lucreaza in "orb".

QUOTE
chestia cu transmisul de energie vindectoare la distanta tine mai degraba de reiki.

- tine de orice cale spirituala care implica transferul de energie subtila, sau altfel spus, "lucrul cu energiile subtile".

QUOTE
Daca este practicata fara parcurgerea unor etape preliminarii obligatorii va duce la un aparent reviriment al suferindului, urmat de o inrautatire rapida a bolii.

- afirmatie partial eronata. O anumita cauza subtila si una energetica intretine acea boala. Operarea la nivelul acelei cauze atit la nivel subtil cit si energetic micsoreaza sau elimina acea cauza ... deci ea nu mai poate reveni la aceiasi intensitate decit daca exista o cauza si mai subtila (karma negativa) f. f. mare/grea, iar vindecatorul nu a operat si la nivelul ei, adica si o "ardere de karma (pacate)". Vindecatorul poate face o astfel de "ardere" daca are o initiare spirituala adecvata sau/si daca cere sustinerea, sprijinul si mai ales ACORDUL lui Dumneseu pt. aceasta "oparatie". Aceasta nu tine de reiki, yoga sau o alta cale spirituala ... ci de toate la un loc .. atit timp cit ele se integreaza in voia divina si legile si principiile universale cosmice.

- ca sa revina mai in forta acea boala ar insemna ca de undeva (din senin) sa apara o "cauza" care sa provoace aceasta situatie, iar eu personal nu vad deocamdata care ar fi aceea.

QUOTE
Ceea ce se intampla de fiecare data cand se apeleaza la "falsi vindecatori".

- se poate, dar Viorel Pop nu e un fals ... ci un autentic ... iar el chiar poate "vedea" unde si cum opereaza si cum se schimba "energetica" la nivelul organului asupra caruia opereaza acea vindecare. E o mare diferenta intre un asemenea vindecator clarvazator, si ORICE vindecator cu ajutorul energiei (fie si reiki) dar care e "orb" in lumile subtile.

QUOTE
Nu trebuia sa-l dea afara pe acel om din cabinet. Si in orice caz nu trebuia sa-l agreseze.

- este libertatea lui pe cine si cum primeste. Uiti ca de fapt acel om il agresa dpdv subtil ... pe Viorel Pop.
thunder
QUOTE (indubitabil @ 19 Nov 2004, 01:37 PM)
Am fost odata foarte ingragostita de cineva. O dragoste nepermisa pentru ca el era insurat. Trebuia sa uit ca exista, asa era bine. Nu puteam trai cu sentimentul acela pe care nu-l puteam controla.

- astfel de iubiri sint f. f. rare .. si e pacat cind se trece pe linga ele. Ele sint rodul unor relatii destul de puternice intre cele doua suflete, ce isi au ca si cauza relatiile de iubire dintre cele doua sufletele in vietile lor trecute. Faptul ca ai "inabusit" acea iubire e doar ceva temporar ... ea va reveni fie in viata asta fie intr-una viitoare ... vorba lui IO, cu o forta mult mai mare. smile.gif

- exista insa si relatii karmice de factura distructiva, in sensul ca in alte veiti unul dintre cei doi a facut sa sufere pe celalalt si s-a "nascut" o astfrel de karma de suferinta intre cei doi (ca si cum ai avea o "datorie karmica" fata de celalalt si pe care ti-o vei plati fie facindu-l sa sufere si el sau sa suferi tu - functie de cine a gresit alta data - , fie sa-i oferi anumite "recompense" karmice), care va face sa-i aduca din nou impreuna si unul sa plateasca fata de celalalt greselile facute cindva. In cazul in care intre tine si respectivul a existat o asemenea "karma conjucturala" de suferinta, faptul ca te-au rugat la Dumnezeu a putut aduce o anume "ardere" a suferintei dintre voi doi, insa lucrurile nu se termina aici daca unul sau chiar amindoi aveti ceva de invatat din aceasat lectie (de viata). In cazul in care este o iubire sincera, va este data o "aminare" pina veti fi amindoi cu adevarat pregatiti sa faceti fata unei relatii afective si sufletesti care sa va aduca chiar mai aproape de Dumnezeu.

Succes !

QUOTE
Gandurile bune pe care le faci sa circule aduc mai multa pace, fericire semenilor. Si atunci primesti si tu ceea ce ai semanat.

- adevarat ...
IO
thunder

QUOTE
- adevarat, insa are CLARVIZIUNE .. si el VEDE ceea ce alti "vindecatori" nu vad si lucreaza in "orb".

Potentele (clarviziunea si darul vindecarii in cazul de fata) fara cunoastere nu inseamna nimic.

QUOTE
- tine de orice cale spirituala care implica transferul de energie subtila, sau altfel spus, "lucrul cu energiile subtile".

Am scris "energie vindecatoare", citeste mai atent. Pana la trimiterea de asa ceva, se parcurg alte etape, pe care dl .Pop nu le-a parcurs in exemplul dat de Tear.

QUOTE
- afirmatie partial eronata. O anumita cauza subtila si una energetica intretine acea boala. Operarea la nivelul acelei cauze atit la nivel subtil cit si energetic micsoreaza sau elimina acea cauza ... deci ea nu mai poate reveni la aceiasi intensitate decit daca exista o cauza si mai subtila (karma negativa) f. f. mare/grea, iar vindecatorul nu a operat si la nivelul ei, adica si o "ardere de karma (pacate)". Vindecatorul poate face o astfel de "ardere" daca are o initiare spirituala adecvata sau/si daca cere sustinerea, sprijinul si mai ales ACORDUL lui Dumneseu pt. aceasta "oparatie". Aceasta nu tine de reiki, yoga sau o alta cale spirituala ... ci de toate la un loc .. atit timp cit ele se integreaza in voia divina si legile si principiile universale cosmice.

Tu chiar vorbesti ca sa te afli in treaba? E vorba atat de etapele de care am pomenit mai sus, cat si de necesitatea ca suferindul sa constientizeze actiunile care i-au determinat intrarea in suferinta. Daca aceasta constientizare nu are loc, interventia terapeutului e inutila si nu face decat sa "amane pedeapsa" sau sa o comute intr-un plan mai subtil - unde insa influentele vor mai fi mai grave.
Mai simplu spus, se trateaza cauza si nu efectul - este un principiu al scolii zalmoxiene. Nu te mai intreb cum poate un "vindecator" sa "arda karma" cuiva (adica sa eludeze principiul Divin al raspunderii pacatosului pentru propriile-i fapte) pentru ca sunt sigur ca nu stii ca toti cei care au pretentia ca fac acest lucru sunt magi negri. Sau ai si tu pretentia ca poti sa arzi karma unei persoane? rolleyes.gif

QUOTE
- ca sa revina mai in forta acea boala ar insemna ca de undeva (din senin) sa apara o "cauza" care sa provoace aceasta situatie, iar eu personal nu vad deocamdata care ar fi aceea.

Tu personal nu vezi mare lucru. In toate cazurile de "false vindecari", se lucreaza pe efect si nu pe cauza. Se cauta vindecarea afectiunii si scoaterea bolnavului din starea patogena, fara sa intereseze pe cineva care este pacatul care a determinat acea boala, fara ca suferindul sa fie ajutat sa constientizeze faptul ca a incalcat Legile Divine, fara ca el sa fie ajutat sa reintre in aceste Legi printr-un mod de viata armonios, rugaciune, spovedanie, impartasanie, facerea faptelor bune inverse pacatului savarsit, cererea iertarii de la cei carora le-a adus prejudicii si dezdaunarea lor. Dupa cum se vede, e ceva mai complicat decat cred unii. Numai dupa parcurgerea acestor etape - obligatorii! - se poate aplica o tehnica de transfer energetic (de aproape sau la distanta) asupra suferindului si numai astfel se poate obtine o vindecare autentica; daca pacatul lui a fost IERTAT (si nu "ars", baga bine la cap chestia asta - te va scuti de multe neplaceri in viata jamie.gif ) atat in Cer cat si pe Pamant.

QUOTE
- se poate, dar Viorel Pop nu e un fals ... ci un autentic ... iar el chiar poate "vedea" unde si cum opereaza si cum se schimba "energetica" la nivelul organului asupra caruia opereaza acea vindecare. E o mare diferenta intre un asemenea vindecator clarvazator, si ORICE vindecator cu ajutorul energiei (fie si reiki) dar care e "orb" in lumile subtile.

Se pare ca avem notiuni diferite asupra a ceea ce e fals si a ceea ce e autentic. Pentru tine, daca e clarvazator e autentic... smile.gif Pentru mine, poate sa fie si paraclarvazator, daca nu lucreaza pe cauze si per total sistem (adica sa vindece intregul si nu partea) si mai ales cu Sfanta Treime, acel vindecator este un fals vindecator... si oricine l-ar lua la bani marunti si ar supraveghea evolutia pacientilor lui timp de cateva luni ar constata revenirea starii de suferinta la o magnitudine sporita.

QUOTE
- este libertatea lui pe cine si cum primeste. Uiti ca de fapt acel om il agresa dpdv subtil ... pe Viorel Pop.

Libertatea lui? Pai atunci sa-i primeasca doar pe cei sanatosi si eventual pe cei cu o usoara gripa daca la un caz mai delicat cum e posedarea nu face fata. spoton.gif
Cat despre agresiunea subtila a pacientului, ma faci sa rad. La halul in care era, evident ca radia diverse chestii mai putin "ortodoxe" in jurul sau. Terapeutul insa se presupune ca e "blindat" impotriva acestor agresiuni involuntare - oare daca ar fi fost fata in fata cu fiica posedata a suferindului ce-ar fi facut, o trimitea si pe ea la plimbare? Halal ajutor, ce sa zic... In situatia ca dl. Pop nu dorea sa lucreze efectiv pe cazul respectiv (si este dreptul sau sa nu intervina intr-un caz de posedare: are familie. In astfel de cazuri, este recomandat ca exorcizatorul sa nu aiba rude de gradul I in viata) avea datoria sa-i dea cateva recomandari pentru fiica lui: participarea la Sf. Maslu, citirea Moliftei Sf. Vasile, a Troparului Sf. Ciprian si Iustina etc., mergand pana la recomandarea de a se parcurge intregul ritual de exorcizare de catre un preot cu experienta. Dar cum barbatul respectiv apelase inainte la diverse vrajitoare si ghicitoare (ce ironie - sa incerci sa scoti demonii cu ajutorul lui Belzebut -; la asta se referea Mantuitorul) probabil ca recomandarile legate de biserica ar fi esuat. Caz in care dl. Pop, daca a "vazut" aceasta probabilitate in viitor si a renuntat la caz pentru a nu pierde vremea de pomana, TOT n-ar fi trebuit sa se poarte brutal cu cel care ii solicitase ajutorul. Parerea mea.
flori
In adolescenta am avut un prieten pe care abia mult mai tirziu mi-am dat seama ca l-am iubit , adica dupa 20 de ani ,timp in care n-am mai stiut nimic unul despre celalalt , cind ne-am intilnit m-am bucurat ca si cum m-as fi intilnit cu o veche cunostinta pt. ca prietenia noastra nu a fost lunga si s-a terminat datorita dorintei lui pt. mai mult , pe care eu nu i-am indeplinit-o din cauza educatiei rigide pe care am primit-o si a principiilor care i-mi fusesera impuse de parinti. Faptul ca atunci n-am reusit sa explic asta a fost interpretat de el altfel si prietenia noastra ( si poate dragostea adevarata) a lut sfirsit atunci. Cind ne-am intilnit dupa 20 de ani am constatat uimiti ca destinele noastre au fost paralele pina in acel punct, adica fiecare fusese casatorit timp de exact 10 ani ,si fiecare a avut parte de persoane cu caractere asemanatoare, adica fiecare a avut 10 ani de calvar, timp in care de multe ori ne-am gindit unul la celalat fara sa incercam sa ne cautam. In prezent el era casatorit cu o femeie care il iubea si se considera fericit iar eu eram intr-o relatie cu cineva care ma iubea dar de care voiam sa scap pt. ca nu reuseam sa raspund sentimentelor lui in acelasi mod desi m-am straduit. Aceasta intilnire a avut loc in orasul nostru natal unde amindoi ne aflam intimplator. Ca vechi cunostinte mi-a prous sa ma ajute intr-o problema pe care eu o aveam atunci de rezolvat si asa a iest ca ne-am mai intilnit de citeva ori ,tot straduindu-ne sa ne innabusim sentimentele si sa pastram distanta cuvenita . Dar pe la a treia intilnire ,inevitabilul s-a produs, miinile noastre s-au intilnit fara sa ne dam seama si inimile noastre au inceput sa bata asa de tare incit nu puteam sa mai auzim altceva in jurul nostru, a urmat o imbratisare puternica un sarut in care ne-am inghitit lacrimile reciproc si hotarirea de a nu ne mai vedea ,pentru a nu-i face sa sufere pe cei din jurul nostru. Cam la o saptamina dupa asta mi-a spus la telefon ca a discutat cu sotia lui si a introdus actiune de divort pe motiv ca ea nu poate sa-i daruiasca un copil. Intr-un fel m-am bucurat dar eram sigura ca ceva nu e in regula si nu peste mult timp am aflat ca sotia lui a incercat sa se sinucida si se afla internata in spital. Abia atunci mi-am dat seama de dezastrul pe care l-am produs, si de faptul ca nu pot sa-mi construiesc fericirea pe nefericirea altcuiva. L-am rugat sa uite tot ce s-a intimplat si faptul ca ne cunoastem ,nu stiu de unde am luat puterea asta dar a fost ca si cum mi-as fi smuls inima di piept. Am plecat departe, departe, intr.un loc sfint unde am plins indelung si L-am rugat pe Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute da trecem peste asta iar daca exista omul cu care sa pot sa-mi petrec viata in liniste l-am rugat sa mi-l trimita, desi inima imi spunea ca singuratatea ar fi fost mai buna, de fapt nu singuratatea ci viata petrecuta numai cu Dumnezeu. Desigur rugaciunile si lacrimile mele au ajutat mult dar rana din suflet continua sa singereze si credeam ca niciodata nu se va vindeca. Dar o minune s-a intimplat. La nu mult timp dupa asta am intilnit omul pe care Dumnezeu mi l-a trimis , si care avusese o viata destul de asemanatoare cu a mea. In foarte putin timp adica o saptamina mi-a propus sa ne unim destinele, lucru care m-a uimit deoarece nimeni nu face asa o propunere fara sa-l cunoasca pe celalalt si mai ales cum sa iei asa repede o hotarire? Problema este ca afacerile lui nu-i puteau permite sa ramina mai mult timp in acel loc asa ca eu trebuia sa-i dau repede un raspuns si sa ma hotarasc tot atit de repede sa-l urmez in alta tara renuntind la serviciu ,prieteni etc. Desi el i-mi inspira un puternic sentiment de siguranta si incredere ca si cum l-as fi cunoscut dintodeauna ,i-am spus cu regret ca nu pot sa iau o decizie asa de repede. El mi-a spus ca afacerile nu-i vor permite sa ne mai intilnim in cursul acelui an si ca are senzatia ca daca nu-i dau raspunsul atunci o sa ma piarda. Era a doua noastra intilnire in decurs de o saptamina! Am plecat acasa destul de imprastiata si cu senzatia ca ma aflu la o rascruce de drumuri si nu stiu pe care sa apuc sa nu ma ratacesc. Singurul lucru pe care puteam sa-l fac era rugaciunea fierbinte la Dumnezeu pentru a-mi arata drumul pe care sa-l aleg. Intr-un tirziu m-am culcat si am cazut intr-un somn adinc dupa o zi atit de incarcata emotional. La un moment dat m-am trezit mergind intr-un jeep grena pe niste dealuri din satul bunicii mele unde mi-am petrecut copilaria, ma uit in stinga mea si-l vad uimita pe el care-mi explica unde sintem ca si cum ar fi fost un ghid ,il intreb uimita "cum poti tu sa cunosti aceste locuri asa de bine? tu care esti din alta parte a lumii." Atunci el imi spune " ti-aduci aminte rugaciunea pe care o spuneai in fiecare seara inainte de culcare cind erai mica?" ii raspund " Sigur "Inger, ingerasul meu" " Ei bine eu eram acela si colindam impreuna aceste meleaguri, de aceea eu le cunosc asa de bine iar tu ma cunosti, desi nu m-ai vazut pina acum" M-am trezit din somn speriata era ora 3 dimineata , am inceput iar sa ma rog la Dumnezeu. In aceiasi zi i-am dat raspunsul afirmativ.Si astazi dupa 10 ani de atunci inca il mai consider ingerul meu si culmea circulam cu acelasi jeep grena cu care a venit si m-a asteptat la aeroport cind am ajuns eu aici si despre existenta caruia stiam numai din vis!
Leon
Superb Flori thumb_yello.gif Ma bucur sincer pt. tine smile.gif Nu ca le am cu Dincolo de Ratiune, dar ma inscriu din nou la gradinita si cand am sa cresc, as dorii si eu o asa experienta.

Doamne Ajuta!!
bdl
Mai IO si Thunder,
Pe bune ca sinteti aiurea cu comentariile alea....
Ce spun fetele aici e foarte interesant, si fiecare interpreteaza in felul lui.... dar efectic voi doi nu faceti decit sa stricati tot cu comentariile alea "erudite" si concursul asta ..care e mai initiat....
IO
bdl

Fiecare discuta aici din perspectiva proprie asupra unor fenomene asupra carora nimeni nu e cu desavarsire "erudit". Poate fetele abordeaza chestiunea din perspectiva romantica, poate thunder si cu mine o abordam dintr-o perspectiva mai tehnica... care-i baiul? Probabil ca uiti esentialul: noi credem in existenta unor fenomene pentru care stiinta actuala nu are raspuns, in timp ce tu si altii nu credeti.
Cat despre comentarii care cica strica totul, esti convins ca ale tale la adresa Omului Bun au fost cat se poate de constructive...? ph34r.gif
bdl
IO,
Nu e cazul sa icepem o polemica aici....
wink.gif
Asta pt ca e un topic nedegenerat din cauza unor ...discutii tehnice....

Referitor la omu bun, fiecare doarme cum isi asterne....
OMU'BUN
Cu cat unii isi dau mai mult silinta sa-si descatuseze sufletele, in ciuda unei atmosfere destul de incarcate, cu atat ne trezim discutand discutii.
bdl, e prematur sa te bucuri. Inca nu ai o vaga idee despre cum imi astern eu! In plus, nu vad rostul unor asemenea interventii. Avem impresia ca e importanta pozitia noastra fata de ce crede ala sau celalalt, fata de ce spune unul sau celalalt!... Iar asta intr-un loc unde doar "vanatoarea" ne intereseaza, nicidecum fiindca am avea ceva comun cu topicul! Altii au renuntat. Tu insa esti perseverent. Spui ca ti-a placut ce-au spus fetele, dar te legi de altii. sad.gif

Flori flowers.gif, indubitabil flowers.gif , Tear flowers.gif si mai ales toxicflowers.gif, sunteti niste doamne admirabile si va multumesc din suflet pentru ceea ce faceti! Nu am acum ragazul sa comentez, dar apreciez indrazneala voastra de a va deschide sufletele si poate astfel vor mai indrazni si altii sa o faca! smile.gif
bdl
bdl, e prematur sa te bucuri.
Sincer, nu ma bucur...
In plus, nu vad rostul unor asemenea interventii.
Si rostul interventiilor lui IO si thunder care e? Eu am spus doar ca faptul ca cineva isi impartaseste experienta personala aici e bine... faptull ca cineva incepe cu detalii tehnice care mai mult incurca decit descurca e alta treaba... si faptul ca cei doi de fapt nu urmaresc decit o ... etalare de termeni care in final degenereaza in polemica murdara nu cred ca ar avea o influenta pozitiva...
Si in plus... nimeni nu ne impinge de la spate sa luam deciziile pe care le luam.... daca apar anumite frustrari , nu e cazul sa le suporte altii.....
flori
Hai mai baieti nu va mai tot certati atit ca de fapt toti sinteti si destepti si simpatici si nici macar nu conteaza aici cine e cel mai cel, ca nu sintem la un concurs, ci la HANUL ANCUTEI si cred ca fiecare stie povestea lui Sadoveanu si rostul hanului de acolo. Ce-ar fi sa incerce fiecare din noi sa povesteasca ceva din experienta vietii pe care a trait-o. Sint sigura ca fiecare are cite ceva de povestit , uite chiar si BDL daca semneaza cu "uite asa se duce vremea si fetele...." .Povesteste-ne si nou despre vremea asta care s-a dus sint sigura ca ai lucruri interesanta de spus! Hai curaj !Asteptam si de la voi ceva ...
thunder
QUOTE (IO @ 19 Nov 2004, 05:27 PM)
thunder
QUOTE
- adevarat, insa are CLARVIZIUNE .. si el VEDE ceea ce alti "vindecatori" nu vad si lucreaza in "orb".

Potentele (clarviziunea si darul vindecarii in cazul de fata) fara cunoastere nu inseamna nimic.

- ba inseamna f. mult. Citi de aici, si nu numai de aici, nu si-ar dori sa aibe clarviziune de ex. Copilul mic nu are cunoastere, dar vede ... si invata (cunoaste) din ceea ce vede.

- un vindecator clarvazator "vede" cum se schimba culorile aurei, sau chiar mai mult de atit. Un vindecator fara clarviziune trimite energie sau nu, mai buna sau mai putin buna, mai multa sau mai putina ... si crede/spera sa se rezolve problema, FARA SA VADA exact efectul.

- diferentele intre unul si altul e ca si cum ai vopsi un gard cu vopsea fiind orb sau fiind vazator.

QUOTE
QUOTE
- tine de orice cale spirituala care implica transferul de energie subtila, sau altfel spus, "lucrul cu energiile subtile".

Am scris "energie vindecatoare", citeste mai atent. Pana la trimiterea de asa ceva, se parcurg alte etape, pe care dl .Pop nu le-a parcurs in exemplul dat de Tear.

- termenul de "energie vindecatoare" este o referire "grosiera" si lipsita de o cunostere superioara a realitatii energiilor subtile. Energia vindecatoare este o energie subtila si ea difera de la caz la caz ... de la o boala la alta, de la un bolnav la altul ... de la un vindecator" la altul. De ex.. in cazul unei boli in care predomina energia receptiva (YIN) de un anume tip de vibratie (culoare subtila), "energia vindecatoare" va fi de tip solar (YANG) si de o anume vibratie (culoare subtila). De ex.. in cazul unei boli in care predomina energia emisiva (YANG) de un anume tip de vibratie (culoare subtila), "energia vindecatoare" va fi de tip lunar (YIN) si de o anume vibratie (culoare subtila).

- un adevarat vindecator initiat stie cum si unde si ce fel de energie subtila (vindecatoare) trebuie sa atraga in aura sa si mai apoi cum, unde si cit trebuie sa trimita in aura si in zona cu probleme a bolnavului.

- nu ai de unde sa stii tu ce etape cind si cum le-a parcurs dl. Pop. Nu are rost sa te postezi pe o pozitie superioara fata de el si ce face el cind stii bine ca iti este deocamdata superior cel putin in domeniul clarviziunii.

QUOTE
QUOTE
- afirmatie partial eronata. O anumita cauza subtila si una energetica intretine acea boala. Operarea la nivelul acelei cauze atit la nivel subtil cit si energetic micsoreaza sau elimina acea cauza ... deci ea nu mai poate reveni la aceiasi intensitate decit daca exista o cauza si mai subtila (karma negativa) f. f. mare/grea, iar vindecatorul nu a operat si la nivelul ei, adica si o "ardere de karma (pacate)". Vindecatorul poate face o astfel de "ardere" daca are o initiare spirituala adecvata sau/si daca cere sustinerea, sprijinul si mai ales ACORDUL lui Dumneseu pt. aceasta "oparatie". Aceasta nu tine de reiki, yoga sau o alta cale spirituala ... ci de toate la un loc .. atit timp cit ele se integreaza in voia divina si legile si principiile universale cosmice.

Tu chiar vorbesti ca sa te afli in treaba?

- nu, ci pt. a oferi detalii "tehnice" in domeniul ocult-ezoteric, care sa le explice celor care sint interesati de unele motive oculte care exista in "spatele" unor experiente personale. Daca ti se par deplasate sau nefondate afirmatiile/informatiile mele adu contra argumete si dovezi, nu atacuri la persoana.

QUOTE
E vorba atat de etapele de care am pomenit mai sus, cat si de necesitatea ca suferindul sa constientizeze actiunile care i-au determinat intrarea in suferinta.

- decit sa tot vorbesti de niste presupuse etape mai bine le prezentai sa vedem si noi ce conotatie initiatica au ele. Exista o "unica" etapa in cazul unor initiati, si anume aceea de a consacra lui Dumnezeu acea actiune de vindecare/operare ocult-subtila, a-i oferi lui Dumnezeu actiunile si fructele actiunilor tale ... asa cum ne invata dealtfel si Krishna in BagavatGita. In cazul in care Dumnezeu considera ca actiunea ta este divin integrata iar acela asupra caruia urmeaza a se "actiona" merita deasemenea, e ca si cum ai avea "GIRUL" si "SUSTINEREA" (energia) lui Dumnezeu in acea actiune. In acel moment, nu tu esti cel care actioneaza, ci Dumnezeu prin tine. Asta este "taina consacrarii". Aceasta "etapa" poate sa tina la un om intre 1 si 3-5 minute, sau chiar mult mai rapid, chiar fulgerator, in cazul unor inalti initiati in tainele oculte. Tu, ca om mai putin initiat, nu poti nici macar sa "vezi" sau sa "stii" cind, cum si daca acela a facut acea "etapa" ... inainte de acea actiune, sau inaintea tuturor actiunilor de acel gen pe care le face in acea zi, sau la acea intilnire, samd. Iti scapa f. multe in directia asta ... rolleyes.gif

- poti sa faci astfel de vindecari si interventii si cu propria ta voie si energie, dar esti precum un aparat de radio care functioneaza pe bateri, si nu cuplat de sursa infinita de energie si deasemenea poti sa risti sa incalci mai mult sau mai putin voia divina ...

QUOTE
Daca aceasta constientizare nu are loc, interventia terapeutului e inutila si nu face decat sa "amane pedeapsa" sau sa o comute intr-un plan mai subtil - unde insa influentele vor mai fi mai grave.

- conform caror legi divine devin mai grave acele efecte ?

- nu iti dai seama ca daca s-ar aplica "mot a mot" ce spui tu pina si medicina nu si-ar mai avea rostul ? Menirea doctorului este sa ajute fiintele sa se vindece, nu se la faca sa inteleaga greselile karmice sau subtil-oculte e care le-au facut acei bolnavi. Sint boli care revin, pt. ca nu dispare cauza si pt. ca doctorul nu tinteste cauza ci efectul, dar asta e limita "medicinii alopate".

- sint cazuri in care "pedeapsa" se "amina", dar tocmai aceasta aminare ii poate ajuta pe respectivii sa schimbe ceva intre timp.

- in ce plan mai subtil poate sa "comute" o astfel de pedeapsa ? Pedeapsa/karma negativa este deja existenta in planul subtil superior, cel astral si mai sus in cel cauzal. Unde si cum poate ea sa "urce" mai sus ? Treci de la capitolul "poezii" si exprima concret, tehnic ce vrei sa spui, adica argumenteaza/dovedeste afirmatia de mai sus.

- exista ceva ce se numeste "gratia lui Dumnezeu", si care este reversata de Dumnezeu direct, prin El insusi, sau indirect, printr-un intermediar al Sau. Un astfel de vindecator poate sa fie si el, macar intr-o anumita masura, un intermediar al lui Dumnezeu, mai ales daca recurge la CONSACRAREA de care am amintit mai sus. Aceasta forma de gratie divina poate "arde" o parte sau toata karma de suferinta (pedeapsa) unui om (bolnav).

QUOTE
Mai simplu spus, se trateaza cauza si nu efectul - este un principiu al scolii zalmoxiene.

- acesta este un principiu mult mai vechi de aceasta "scoala" ... pt. ca el este un PRINCIPIU COSMIC etern, adica exista inca de la inceputul Creatiei ... deci cu mult timp inainte de a apare "scoala" de care vorbesti. In mod sigur au existat si alte "scoli" fie aici pe Terra fie si pe alte planete si in alte lumi paralele care au folosit si folosesc acest principiu cosmic universal.

QUOTE
Nu te mai intreb cum poate un "vindecator" sa "arda karma" cuiva (adica sa eludeze principiul Divin al raspunderii pacatosului pentru propriile-i fapte) pentru ca sunt sigur ca nu stii ca toti cei care au pretentia ca fac acest lucru sunt magi negri.

- deocamdata iti lipsesc o multe de informatii si cunostinte ezoterice si e normal sa faci asemenea afirmatii.

- sa luam analogia omului si Creatia cu aceea cu operatorul (pe calculator) si reteaua de calculatoare. Conform unor traditii spirituale stravechi, Creatia lui Dumnezeu este precum o "tesatura", precum o "retea". Astfel, avem un (Mare) Administrator de retea, Dumnezeu, si mai apoi diferite calculatoare care au diferite nivele de acces si drepturi in retea ... cu Admini mai mici sau mai mari, cu operatori mai buni sau mai slabi samd. Marii avatari ai acestei planete au de ex. un "nivel de acces si drepturi" dpdv divin mult mai mare decit al altor fiinte si spirite ... ba unii dintre ei poti fi vazuti ca si "reprezentantii legali/oficiali" ai Marelui Admin, sau insusi Marele Admin. De la Ei in jos, catre cel mai jos nivel de acces al operatorilor de rind (oamenii de rind), exista diferite nivele de acces si drepturi. Astfel, un astel de Admin (initiat sa zicem), are acces nu numai pe calculatorul (structurile sale launtrice), dar si pe ale altora cu un nivel de acces si drepturi mai mici. Unii admini sint specialisti in anumite programem ba chiar si in anumite forme de programare, putind astfel sa faca modificare in programele (rutinele) de pe calculatorul sau cit si al altor calculatoare din reteaua sa.

- o boala, este analogic vorbind ca si un program prost facut, sau chiar un virus. Refacerea acelor rutine eronate sau eliminarea "virusilor" este o chestie "uzuala" pt. un programator/admin (initiat). El poate opera direct asupra calculatorului sau, sau al altuia, direct ... sau prin "remote control", adica de la distanta. Un operator de baza nu poate intra in rutinele unui program si sa-l faca mai bun/performant, insa un programator expert poate. Aceasta "initiere" o primeste de la un Admin superior lui si totodata primeste si "drepturile" sa opereze cu aceasta cunoastere/initiere/programare a sa. Astfel, din admin in admin, ajunge la operatorul de rind informatia si cunoasterea si posibilitatea folosirii in mai bune conditii a propriului calculator (fiinta launtrica) si al altora.

- la fel se pune problema si cu calitatile sau inzestrarile asa zis paranormale ale fiintei. Ele poti fi trezite/dinamizate/reprogramate/samd de fiecare fiinta in parte, in masura preocuparii sale in acea directie si a cunoasterii/initierii la care a avut acces.

QUOTE
Sau ai si tu pretentia ca poti sa arzi karma unei persoane?

- daca spun nu, cu ce te ajuta ? Daca spun da, cum poti verifica asta ? Mai bine intelege principiile expuse in analogia de mai sus si vei face mari pasi in intelegerea realitatilor subtile macrocosmice si micro-cosmice.

QUOTE
QUOTE
- ca sa revina mai in forta acea boala ar insemna ca de undeva (din senin) sa apara o "cauza" care sa provoace aceasta situatie, iar eu personal nu vad deocamdata care ar fi aceea.

Tu personal nu vezi mare lucru.

- atacul la persona dezvaluie slabiciunea de care dai dovada in domeniul ocult. smile.gif Hai sa vedem ce stiu si ce nu stiu ... si cit anume spun din ce stiu ... si sa comparam cu ce ne arati tu. spoton.gif

QUOTE
In toate cazurile de "false vindecari", se lucreaza pe efect si nu pe cauza.

- in cazurile de false vindecari nu se opereaza cu NIMIC .. nici cu efectul nici cu cauza. Diferenta intre aceste doua modalitati de operare este gradul si profunzimea de "rezolvare" a problemei/bolii.

QUOTE
Se cauta vindecarea afectiunii si scoaterea bolnavului din starea patogena, fara sa intereseze pe cineva care este pacatul care a determinat acea boala, fara ca suferindul sa fie ajutat sa constientizeze faptul ca a incalcat Legile Divine,

- asta face medicina (alopata) de sute (si poate mai mult) de zile. Ei si ce ?! Asta e nivelul ... si fiecare primeste ceea ce merita ... inclusiv pe medicul si medicamentatia care le merita. Asta e Karma ... fiecaruia in parte. Sint oameni care nici nu merita sa le expui cauzele ...

- "suferind" este si cel orgolios, cel care minte, calomniaza, face atacuri la persona inutile si gratuite ... samd. Pe acesta cine il "vindeca" si il atentioneaza cum si in ce fel incalca Legile Divine ? Nu iti dai seama ca acest tip de "bolnavi" sint mai greu de vindecat, pt. ca ei nu isi "vad" boala si nici nu doresc sa o vindece ???

QUOTE
Dupa cum se vede, e ceva mai complicat decat cred unii. Numai dupa parcurgerea acestor etape - obligatorii! - se poate aplica o tehnica de transfer energetic (de aproape sau la distanta) asupra suferindului si numai astfel se poate obtine o vindecare autentica; daca pacatul lui a fost IERTAT (si nu "ars", baga bine la cap chestia asta - te va scuti de multe neplaceri in viata  jamie.gif ) atat in Cer cat si pe Pamant.

- ehe ... pina la Dumnezeu .. te omoara "sfintii".

QUOTE
QUOTE
- se poate, dar Viorel Pop nu e un fals ... ci un autentic ... iar el chiar poate "vedea" unde si cum opereaza si cum se schimba "energetica" la nivelul organului asupra caruia opereaza acea vindecare. E o mare diferenta intre un asemenea vindecator clarvazator, si ORICE vindecator cu ajutorul energiei (fie si reiki) dar care e "orb" in lumile subtile.

Se pare ca avem notiuni diferite asupra a ceea ce e fals si a ceea ce e autentic. Pentru tine, daca e clarvazator e autentic...

- fantezezi. Eu altceva am spus, dar tu mereu intelegi doar ce vrei/poti.

- adevarat insa, avem notiuni diferite despre autentic si fals. In cazul tau subiectivismul are un rol hotaritor in a spune autentic/fals. Nu e prima si nici ultima oara cind numesti lumina intuneric si intunericul lumina .. pt. ca nivelul de constiinta si de acces la Adevar este f. saracacios si prea putin trecut prin propria ta constiinta si simtire (trezire).

- ceea ce face Viorel Pop arata ca este un autentic clarvazator, indiferent ce spui/crezi tu sau eu. A demonstrat asta in fata micului ecran si a unor oameni, "face to face". Faptul ca face sau nu si vindecari, intr-un mod mai mult sau mai putin integrat in voia divina e nesemnificativ asupra calitatii si autencititatii sale de clarvazator. In ochii tai pare ca nu face "bine" pt. ca nu stii tu ce face el cu adevarat si nu urmeaza asa zisi pasi pe care VREI sau CREZI tu ca ar trebui sa-i urmeze. Asta e HABOTNICIE ! Dumnezeu are o multime de cai si metode de a-i ajuta pe copii Sai si nu se va "impiedica" de metodele tale, ale mele sau ale lui Viorel Pop ... ci se va folosit in mod intelept de fiecare dintre ele.

QUOTE
Pentru mine, poate sa fie si paraclarvazator, daca nu lucreaza pe cauze si per total sistem (adica sa vindece intregul si nu partea) si mai ales cu Sfanta Treime, acel vindecator este un fals vindecator... si oricine l-ar lua la bani marunti si ar supraveghea evolutia pacientilor lui timp de cateva luni ar constata revenirea starii de suferinta la o magnitudine sporita.

- ai si tu dogmele tale fixe si rigide ... demne de habotnicie. E problema ta ... tu urmeaza-ti "dogmele" iar Viorel Pop sau/si alti clarvazatori sau/si initiati pe ale lor. Invatatori si sfinti din Orient nu "lucrau" cu S. Treime si cu toate acestea vindecau, inviau, samd. Nu a da sau lua bani da (prefigureaza) si autenticitatea unei fiinte spirituale sau paranormale.

QUOTE
QUOTE
- este libertatea lui pe cine si cum primeste. Uiti ca de fapt acel om il agresa dpdv subtil ... pe Viorel Pop.

Libertatea lui? Pai atunci sa-i primeasca doar pe cei sanatosi si eventual pe cei cu o usoara gripa daca la un caz mai delicat cum e posedarea nu face fata.

- da, libertatea lui. Se vede treaba ca vrei sa-i IMPUI si lui ce, pe cine si cum sa primeasca. Nu crezi ca ai cam mult tupeu si obraznicie ? Din nou dovedesti un soi de superioritate si fata de acest om, Viorel Pop. Retine totusi, in domeniul clarviziunii, cel putin aici, tu esti "orb" si el e vazator, tu esti teoretician (doct) si el practician.

- pina sa ajungi sa-l critici pe dl Pop mai bine dovedeste ca poti sa faci ce face el si chiar mai mult de atit ...

QUOTE
Cat despre agresiunea subtila a pacientului, ma faci sa rad. La halul in care era, evident ca radia diverse chestii mai putin "ortodoxe" in jurul sau. Terapeutul insa se presupune ca e "blindat" impotriva acestor agresiuni involuntare

- se pare ca nu e un "terapeut" asa cum ti-ai fi inchipuit tu, insa asa zisul "blindaj" al unor asa zisi terapeuti este "grosimea" suncii de neputinta in a percepe energiile subtile, de a fi o fiinta empatica. Se pare ca unii numesc aceasta neputinta drept "blindaj". Daca ai trai tu empatic starile pe care le traieste un clarvazator sau/si empatic, nu te-am mai lauda cu "blindajul" acela sau nu ai mai critica "receptivitatea" lor. Repet inca odata, fiecare e LIBER sa aleaga pe cine vrea sa vada/ajute sau nu.

QUOTE
oare daca ar fi fost fata in fata cu fiica posedata a suferindului ce-ar fi facut, o trimitea si pe ea la plimbare?

- asta e alegerea lui Pop si vointa lui Dumnezeu. Fica posedata isi va primi RASPLATA pt. actiunile malefice facute de ea in alte vieti ... si nu va scapa de aceasta situatie pina nu isi va plati pina la ultima para datoriile. Aceasta reactie a d-lui eu o numesc "sincronicitate" si o consider ca fiind voia lui Dumnezeu ... manifestata in acest caz si prin d-l Pop. Dumnezeu nu da cu parul ...

QUOTE
Halal ajutor, ce sa zic... In situatia ca dl. Pop nu dorea sa lucreze efectiv pe cazul respectiv (si este dreptul sau sa nu intervina intr-un caz de posedare: are familie. In astfel de cazuri, este recomandat ca exorcizatorul sa nu aiba rude de gradul I in viata)

- asta e o aberatie, o dogma sterila si incastrata. O fiinta puternica dpdv spiritual poate exorciza indiferent daca are sau nu familie ... iar acesta nu da doar afara demonii din aura celui posedat, dar il ia si de git pe demon si il trimite la plimbare, UNDE VREA MUSCHIUL lui, nu unde vrea demonul. Demonul poate fi dat afara dar f. bine poate fi si intemnitat .. mai ales ca prin fenomenul de posedare (rapire de libertate) pe care demonul l-a exercitat asupra unei fiinte sau mai multe si-a creat o karma de lipsire de libertate, deci pina si karma il "trimite" mai depreme sau mai triziu intr-o "temnita". Daca intilneste o fiinta spirituala deosebit de puternica aceasta karma se poate manifesta chiar incepind din momentul "exorcizarii". D'aia exista luptatori divini, avatari divini ... adevarati intermediari ai lui Dumnezeu, insasi Dumnezeu in acele locuri si momente.

QUOTE
avea datoria sa-i dea cateva recomandari pentru fiica lui: participarea la Sf. Maslu, citirea Moliftei Sf. Vasile, a Troparului Sf. Ciprian si Iustina etc., mergand pana la recomandarea de a se parcurge intregul ritual de exorcizare de catre un preot cu experienta. Dar cum barbatul respectiv apelase inainte la diverse vrajitoare si ghicitoare (ce ironie - sa incerci sa scoti demonii cu ajutorul lui Belzebut -; la asta se referea Mantuitorul) probabil ca recomandarile legate de biserica ar fi esuat.

- nu are nici o datorie, pt. ca nimic nu il leaga de acel om sau fica sa. In mod sigur in alta viata acea fiinta care acum e incarnata in fica omului a facut magie neagra si mult rau altor fiinte ... si alaturi de ea si parintii ei actuali .. care acum sufera alaturi de ea socanta situatie in care sa afla fica. Acest lucru ar fi trebuit sa le explice cineva ... dar, vorba ta ... cine sa-i asculte ? sad.gif

QUOTE
Caz in care dl. Pop, daca a "vazut" aceasta probabilitate in viitor si a renuntat la caz pentru a nu pierde vremea de pomana, TOT n-ar fi trebuit sa se poarte brutal cu cel care ii solicitase ajutorul. Parerea mea.

- parerea ta ... si eu mi-am spus parerea mea.
thunder
QUOTE (bdl @ 20 Nov 2004, 04:49 PM)
Mai IO si Thunder,
Pe bune ca sinteti aiurea cu comentariile alea....
Ce spun fetele aici e foarte interesant, si fiecare interpreteaza in felul lui.... dar efectic voi doi nu faceti decit sa stricati tot cu comentariile alea "erudite" si concursul asta ..care e mai initiat....

- adevarat, poate sa "strice" ceva mai multa "eruditie" (tehnicism), insa doar celor ce nu vor sa se ridice mai sus de acest nivel al "teoriei". Cu toate acestea, mult mai mult strica asa zisele "glume" si ironii de prost gust ale unora ca tine si nu numai .. ale tale.

- din "concursul" de care vorbesti vor avea de cistigat cei care vor sti sa aprecieze ocultismul aplicat in viata de toate zilele.

Succes tututor cautatorilor adevarului !
thunder
QUOTE (flori @ 19 Nov 2004, 07:09 PM)
La un moment dat m-am trezit mergind intr-un jeep grena pe niste dealuri din satul bunicii mele unde mi-am petrecut copilaria, ma uit in stinga mea si-l vad uimita pe el care-mi explica unde sintem ca si cum ar fi fost un ghid ,il intreb uimita "cum poti tu sa cunosti aceste locuri asa de bine? tu care esti din alta parte a lumii." Atunci el imi spune " ti-aduci aminte rugaciunea pe care o spuneai in fiecare seara inainte de culcare cind erai mica?" ii raspund " Sigur "Inger, ingerasul meu" " Ei bine eu eram acela si colindam impreuna aceste meleaguri, de aceea eu le cunosc asa de bine iar tu ma cunosti, desi nu m-ai vazut pina acum" M-am trezit din somn speriata era ora 3 dimineata , am inceput iar sa ma rog la Dumnezeu. In aceiasi zi i-am dat raspunsul afirmativ.Si astazi dupa 10 ani de atunci inca il mai consider ingerul meu si culmea circulam cu acelasi jeep grena cu care a venit si m-a asteptat la aeroport cind am ajuns eu aici si despre existenta caruia stiam numai din vis!

- necunocute si nepatrunse sint caile Domnului. Felicitari pt. sinceritatea si deschiderea sufletului in fata unor "necunoscuti".
IO
QUOTE
ba inseamna f. mult. Citi de aici, si nu numai de aici, nu si-ar dori sa aibe clarviziune de ex. Copilul mic nu are cunoastere, dar vede ... si invata (cunoaste) din ceea ce vede.

Wrong. Potentele fara cunoastere te vor transforma cel mult intr-un taur intr-un magazin de bibelouri. Cu alte cuvinte ai resurse, au putere, dar nu stii cum sa o aplici (in ce conditii)... cele mai grave cazuri provin dintr-o astfel de conjunctura.

QUOTE
un vindecator clarvazator "vede" cum se schimba culorile aurei, sau chiar mai mult de atit.

thunder, nu ma lua pe mine cu d'astea! jamie.gif exista oameni care vad in structurile subtile ale unei fiinte nu numai afectiunile, dar si pacatele care le-au generat, sau pana si persoanele de la care s-au preluat anumite suferinte. Daca dupa ce-ai facut constatarea nu stii ce pasi trebuie urmati pentru a ajuta fiinta aflata in suferinta, ii vei face mai mult rau decat bine. Repet, poti sa fii paraclarvazator, daca-ti lipsesc anumite cunostinte vei face rau crezand ca faci bine. Si iti vei pierde darul clarvederii. mwah1.gif

QUOTE
termenul de "energie vindecatoare" este o referire "grosiera" si lipsita de o cunostere superioara a realitatii energiilor subtile. Energia vindecatoare este o energie subtila si ea difera de la caz la caz ... de la o boala la alta, de la un bolnav la altul ... de la un vindecator" la altul. De ex.. in cazul unei boli in care predomina energia receptiva (YIN) de un anume tip de vibratie (culoare subtila), "energia vindecatoare" va fi de tip solar (YANG) si de o anume vibratie (culoare subtila). De ex.. in cazul unei boli in care predomina energia emisiva (YANG) de un anume tip de vibratie (culoare subtila), "energia vindecatoare" va fi de tip lunar (YIN) si de o anume vibratie (culoare subtila).

Dragut... Deci energia poate fi de 2 feluri: yin si yang, zici tu? Aiurea, poate fi de o infinitate de feluri, in functie de informatia implementata in ea - de fapt energia nu poate fi disociata de informatie, ea asigurand intotdeauna suportul (electric, termic, mecanic etc.) informatiei. Poate ar trebui sa te familiarizezi putin cu conceptul de informaterie apartinand acad. Mihai Draganescu. Energia "vindecatoare" cum ii zici tu e un suport pentru o anumita informatie...

QUOTE
un adevarat vindecator initiat stie cum si unde si ce fel de energie subtila (vindecatoare) trebuie sa atraga in aura sa si mai apoi cum, unde si cit trebuie sa trimita in aura si in zona cu probleme a bolnavului.

Ai definit perfect un fals vindecator. Daca incepeai cu "... un vindecator cerceteaza intai CAUZA care a dus la intrarea in suferinta" era altceva.

QUOTE
nu ai de unde sa stii tu ce etape cind si cum le-a parcurs dl. Pop.

Ba uite ca stiu. Te deranjeaza?

QUOTE
Nu are rost sa te postezi pe o pozitie superioara fata de el si ce face el cind stii bine ca iti este deocamdata superior cel putin in domeniul clarviziunii.

Nu ma postez pe nici o pozitie vizavi de nimeni. Si nu stiu ca dl. Pop mi-ar fi "superior" in domeniul clarviziunii (pentru ca asta nu-i un domeniu in care sa "concurez", intelegi? - important e sa ne ajutam semenii... ca are Cine sa vada care-i superior si care-i inferior, ok?)

QUOTE
Daca ti se par deplasate sau nefondate afirmatiile/informatiile mele adu contra argumete si dovezi, nu atacuri la persoana.

Nu mi se par nici deplasate nici nefondate. Mi se par de o naivitate induiosatoare. Stii cum esti tu, thunder? Zici "exista matematica" dar daca te intreb de o integrala spui "a, pai asta nu e in istoria milenara a matematicii, e fals". Tu neglijezi ca matematica exista si se dezvolta ACUM. La fel si spiritualitatea. Fata de ceea ce ne-au adus Ram, Krishna, Zalmoxe, Iisus, Buddha, Mahomed, acum se stie mai mult. Insusi Tatal Ceresc nu mai e Cel din momentul Genezei - pentru ca Insusi Dumnezeu evolueaza... mai repede decat Creatia Lui. Similar, cunoasterea continuta in anumite izvoare spirituale ale planetei este abc-ul din care a evoluat actualul nivel de cunoastere. Sursele sunt aceleasi, dar rezultatul final este atat de indepartat de ele pe cat este homo sapiens de amoeba.

QUOTE
decit sa tot vorbesti de niste presupuse etape mai bine le prezentai sa vedem si noi ce conotatie initiatica au ele.

Asa ceva NU se va intampla.

QUOTE
poti sa faci astfel de vindecari si interventii si cu propria ta voie si energie, dar esti precum un aparat de radio care functioneaza pe bateri, si nu cuplat de sursa infinita de energie

Corect.

QUOTE
conform caror legi divine devin mai grave acele efecte ?

Conform necesitatii ca omul sa inteleaga pentru a evolua. Ori intelege prin iubire, ori intelege prin suferinta. Boala trebuie inteleasa in primul rand ca un semnal ca ceva e in neregula cu sufletul tau - e o alarma care te anunta ca ai facut ceva neconform legilor divine. Daca apare cineva care te vindeca fara ca tu sa fi constientizat pacatul si fara ca sa fi facut eforturi de a te indrepta, s-a cam ales praful de evolutia ta. De aceea, efectele initiale ale oricarei suferinte tratate doar dpdv al efectelor si nu al cauzei revin dupa un timp, amplificate pentru ca pacientul sa constientizeze ca nu a facut ceea ce trebuia sa faca. E usor sa te duci la cineva cu darul vindecarii si sa-i spui "fa-ma bine". E mai greu sa-i spui "zi-mi cu ce am gresit? cu ce am pacatuit". Din acest punct de vedere trebuie inteleasa pilda vindecarii de catre Iisus a omului paralizat. Mantuitorul i-a spus acelui om "iertate sunt pacatele tale" (deci cauzele care i-au determinat suferinta), fariseii apoi L-au intrebat "cine esti Tu ca sa poti ierta pacatele cuiva", la care El i-a intrebat "ce e mai usor, sa spui <<iertate iti sunt pacatele>>, sau <<ridica-te si umbla>>?". Sensul acestei intamplari este ca intai trebuie sa intervina iertarea si apoi poate veni vindecarea.

QUOTE
nu iti dai seama ca daca s-ar aplica "mot a mot" ce spui tu pina si medicina nu si-ar mai avea rostul ?

Imi dau seama. Si dupa parerea mea, medicina moderna nu sprijina cu nimic evolutia spirituala a nici unui om. E o sentinta amanata, care devine utila doar daca este insotita de constientizarea de catre bolnav a cauzelor care i-au adus suferinta.

QUOTE
Menirea doctorului este sa ajute fiintele sa se vindece, nu se la faca sa inteleaga greselile karmice sau subtil-oculte e care le-au facut acei bolnavi. Sint boli care revin, pt. ca nu dispare cauza si pt. ca doctorul nu tinteste cauza ci efectul, dar asta e limita "medicinii alopate".

Exact. De asta medicina alopata este mecanica, brutala si materialist-atee. Fiind lipsita de Dumnezeu este automat satanica. Oripilati-va... ohyeah.gif si aduceti-va aminte de vorbele lui Iisus: "cine nu este cu Mine..."

QUOTE
sint cazuri in care "pedeapsa" se "amina", dar tocmai aceasta aminare ii poate ajuta pe respectivii sa schimbe ceva intre timp.

Am surprins deja acest aspect.

QUOTE
in ce plan mai subtil poate sa "comute" o astfel de pedeapsa ? Pedeapsa/karma negativa este deja existenta in planul subtil superior, cel astral si mai sus in cel cauzal. Unde si cum poate ea sa "urce" mai sus ?

Pedeapsa urca/se comuta din suferinta fizica a individului in destinul lui, al familiei, neamului si speciei. De la nivelul structurilor superioare ale unui individ, energia malefica a pacatelor (vizualizata de unii clarvazatori in aura sub forma unor pete) se deplaseaza atat in "jos" - catre trup, cat si in "sus" catre alte structuri (nu le dau numele aici oricat ai insista) care leaga indivizii intre ei. Sotul de sotie (prin Sfanta Taina a Casatoriei se formeaza o astfel de structura de legatura), parintii de copii, membrii aceluiasi neam etc. La nivelul intregii specii exista o astfel de legatura, care a fost purificata in totalitate acum cca. 2000 de ani prin sacrificiul Mantuitorului.

Ma opresc aici, urmand ca intr-un mesaj viitor sa abordez si alte aspecte legate de falsele vindecari. Concluzia cred ca poate fi spusa inca de pe acum: nu umblati pe la vrajitoare, ghicitoare, "facatori de minuni" etc.! Mergeti intai la preot (sa va tratati sufletul) si apoi la medic (sa va tratati si trupul). Nu exista trup sanatos daca sufletul este bolnav, dupa cum nu exista suflet sanatos daca trupul este bolnav. Boala trupului indica intotdeauna o boala a sufletului - o incalcare a Legilor inscrise in el. Este necesara revenirea in "legalitatea" divina - prin parcurgerea acelor etape pe care le-am mai precizat: rugaciune, post, iertari, spovedanie, impartasanie s.a. - pentru ca sufletul sa se vindece, aceasta antrenand intotdeaunao vindecare a trupului. In toate cazurile de vindecare miraculoasa sufletul bolnavului s-a vindecat intai, prin Credinta (intoarcerea la Lege), asa cum a spus-o si Iisus: "Credinta ta te-a vindecat."
bdl
Da Omu Bun,
Ai avut perfecta dreptate... topicul devine din ce in ce mai interesant....


Flori,
Poate o sa povestesc odata citeva din... aventurile mele din tinerete.... dar nu sint asa de interesante....
OMU'BUN
bdl
QUOTE
Da Omu Bun,
Ai avut perfecta dreptate... topicul devine din ce in ce mai interesant...

Din pacate ma vad nevoit sa recunosc. Uneori nu e tocmai ce ne asteptam sa fie! sad.gif
IO si thunder, nu e amuzant deloc modul vostru de a tine topicul treaz!
IO
Omu'Bun

Nu mi-am propus nici o clipa sa fiu amuzant. Si cred ca nici thunder.
Am cunoscut prea multe drame ale unor oameni care din dorinta de a se vindeca au apelat la diversi indivizi care mai mult le-au facut rau. Tu n-ai cunoscut niciunul? Ti se pare chiar asa aiurea afirmatia ca pentru a te vindeca trebuie intai sa-ti fie iertat pacatul/pacatele care ti-au determinat suferinta? Sau, in interpretarea lui thunder, ca intai trebuie arsa karma negativa? Sau poate e greu de inteles? hmm.gif

bdl

Ai grija cu aventurile alea din tinerete... sa nu devii prea tehnic ca se plictiseste lumea. Fii amuzant, se stie ca subiectele de genul asta trebuie abordate la caterinca... jamie.gif ohyeah.gif
thunder
QUOTE (IO @ 22 Nov 2004, 11:40 AM)
Omu'Bun
Nu mi-am propus nici o clipa sa fiu amuzant. Si cred ca nici thunder.

- confirm aceasta idee. Nu am timp si chef de amuzamente acolo unde sint lucruri mult prea serioase si importante.
flori
QUOTE (thunder @ 22 Nov 2004, 04:29 PM)
QUOTE (IO @ 22 Nov 2004, 11:40 AM)
Omu'Bun
Nu mi-am propus nici o clipa sa fiu amuzant. Si cred ca nici thunder.

- confirma aceasta idee. Nu am timp si chef de amuzamente acolo unde sint lucruri mult prea serioase si importante.


Thunder si IO aveti perfecta dreptate cind spuneti ca acest topic nu a fost facut pt. amuzament sint si eu de acord cu voi .
Dar v-ati intrebat pentru ce a fost facut? Eu m-am intrebat acum cind s-a pus problema asta si am ajuns la urmatoarea concluzie:
1. Se numeste "dincolo de ratiune" deci ar trebui sa prezentam aici fenomene pt. care nu gasim explicatii rationale!
2.Prea multe amanunte tehnice si de multe ori repetarea unor termeni de specialitate pe care nu oricine ii intelege incep sa plictiseasca si astfel multi vor sari peste aceste teorii.
3. De multe ori se simte tendinta unora de a-si arata superioritatea , si asta duce la controverse fara rost inte 2 sau trei persoane, care nu fac decit sa plictiseasca si sa alunge de aici pe cei care sint interesati in a afla intimplari intr-adevar dincolo de ratiune, si multi sint chiar descurajati in a povesti intimplarile lor.
Asa ca indraznesc sa fac o propunere : sa incercam sa folosim in discutie termeni accesibili tuturor , nu numai celor initiati!
si cei care au mai multa experienta in domeniu sa raspunda la intrebari, dar sa incerce sa o faca in termeni pe care fiecare ii poate intelege. O persoana intradevar inteleapta trebuie sa stie sa se faca inteleasa de oricine.
Si acum o intrebare pentru cei initiati: Cum putem face diferenta intre un adevarat clarvazator si un excroc?
Dar va rog sa-mi raspundeti fara teorii obositoare ci daca s-ar putea cu exemple concrete de asemenea persoane si dovada ca sint asa sau asa si cit mai pe scurt! asa ca pentru clasa I-a mwah1.gif

PS: Cred ca asta a vrut sa spuna si Omul Bun nu sa fiti amuzanti in sensul gresit al cuvintului.
IO
QUOTE
Asa ca indraznesc sa fac o propunere : sa incercam sa folosim in discutie termeni accesibili tuturor , nu numai celor initiati!

Arata-mi un singur cuvant din posturile mele care ar putea fi considerat "tehnic".

QUOTE
Si acum o intrebare pentru cei initiati: Cum putem face diferenta intre un adevarat clarvazator si un excroc?

Ii duci la Catalin sa-i testeze. jamie.gif

QUOTE
Dar va rog sa-mi raspundeti fara teorii obositoare ci daca s-ar putea cu exemple concrete de asemenea persoane si dovada ca sint asa sau asa si cit mai pe scurt! asa ca pentru clasa I-a

Dl. Pop este un clarvazator autentic. De asemenea Valentina de la Iasi. La fel si multi altii. Iar cel mai desavarsit clarvazator roman de care am cunostinta este regretatul Parinte Arsenie Boca.
OMU'BUN
Flori, de mult incerc sa explic lucru asta pe-aici, dar se pare ca spuse de mine nu au acelasi efect ca atunci cand sunt spuse de o doamna! Iti multumesc inca o data. Chiar ma bucur pentru interventia ta. Si-apoi, oare asta s-a inteles din tot ce-am scris eu pe-aici? Caut sa fac un topic... amuzant? Hm! sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.