Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Experiente Personale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
gypsyhart
@IO
QUOTE
Semnalez o greseala care prin repetare a devenit un defect.


PAi greseala deja o semnalasesi. Acum semnalezi defectul:D.
In fine.

QUOTE
Tie daca cineva in care n-ai incredere iti spune ceva, ce-ai sa faci... ai sa cercetezi daca are dreptate sau ai sa rejectezi ce a spus doar pentru simplul fapt ca n-ai incredere in persoana respectiva?


NU era vorba de mine....
DAca cineva in care nu am incredere imi spune ceva voi fi evident mai sceptic cu cele spuse de ea. DEpinde de situatie...de persoane...de cele spuse....Ideea de baza era ca fara incredere vei avea o "eficienta" mai redusa. Si scopul este sa ai o eficienta maxima nu?
Este ciudat cum tocmai tu care vorbesti despre importanta credintei in viata omului nu pari sa ii acorzi prea mare importanta in relatiile cu ceilalti.

QUOTE
Are rost sa spui oamenilor sa caute adevarul. In schimb, daca ai unicul scop de a le castiga increderea pentru ca apoi sa creada orice tampenie le-ai zice, se cheama ca poti sa te apuci linistit sa tii spiciuri pe stadioane.


Sunt de acord cu prima afirmatie.
Scopul este sa ii faci sa aiba cu adevarat incredere in ei insisi...Si asta se face in primul rand prin orientarea spre lucrurile pozitive care ii definesc. Acestea creaza o baza pe care se poate construi....

Manifesta cat mai multa constienta si imi voi lua singur ceea ce am nevoie....
Eclectic
QUOTE
Ratonamentul acesta este al lui ZOLLA si nu al lui PASCAL cum spuneti voi inteligentilor


Pe unde te informezi tu gasesti ceva despre Pariul lui Pascal ? Cere si vei fi uimita. Poate si Zolla a scris asa ceva, dar ghici ce ? La ceva vreme dupa nenea Pascal.
thunder
QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 03:07 PM)
Ok. In biblie nu scrie exact "ca atunci cind oamenii vor ajunge sa-l cunoasca pe Dumnezeu va veni sfirsitul ", dar din apocalipsa lui Ioan reiese foarte clar asta:

- daca nu te superi, o sa comentez si eu atit cit imi este cu putinta, aceste afirmatii biblice, pe care eu personal nu le consider a fi evidente pt. a dovedi ce spui tu.

QUOTE
7.) Iata ca El vine pe nori.

- unii interpreti materialisti spun ca Iisus va veni cu o nava cosmica, cum si de altfel a si plecat, ceea ce e o bazaconie. Iisus si-a dematerializat corpul fizic si a plcat cu el intr-o lume subtila paradisiatica de unde va veni, fara a se incarna, IN GLORIE, adica se va materializa (in asa zisii nori).

QUOTE
Si orice ochi Il va vedea , si cei ce l-au strapuns.

- venirea Lui va fi vizibila si in lumea fizica si in alte lumi subtile paralele corespondente acestei planete. In acele vremuri, se vor incarna multi dintre cei care l-au rastignit si "vinat" pe Iisus acum 2000 de ani si acum chiar au o atitudinea si "meserie" asemanatoare cu cea avuta acum 2000 de ani. Ei vor fi martori, alaturi de multi altii, la aceasta venire in GLORIE a lui Iisus.

QUOTE
Si toate semintiile se vor boci din pricina Lui ! Da, Amin."

- traducerea cuvintului "boci" este putin cam ambigua. Daca interpretam ca fiind "a plinge", "a suferi", inseamna ca venirea Lui va deranja o multime de conceptii si asa zise legi si viziuni comune, aspecte pe care acele "semintii" le vor interpreta ca pe o "biciunire", ca pe o ofensa, ca pe o modalitate de a-i face sa "boceasca", inclusiv de modul in care vor fi "mingiati". Daca interpretam cuvintul a boci cu a plinge de fericire, inseamna ca popoarele vor fi fericite si multumite de venirea si manifestarea Sa si a invataturilor pe care EL le va aduce umanitatii.

- eu personal cred ca se vor petrece si bocete de suferinta si de fericire. smile.gif

QUOTE
8.)" Eu sint Alfa si Omega, Incepuul si Sfirsitul " zice Domnul Dumnezeu Cel ce este ,Cel ce era si Cel ce vine ,Cel Atotputernic."

- unde este ? unde era ? unde vine ? In lumea fizica ? M-as mira. Inceputul si sfirsitul nu se refera la umanitate, la planeta, la univers, ci la intreaga Manifestare, cu toate lumile ei, fizice, astrale si cauzale. Parerea mea este ca se face o referire la caracterul etern al lui Dumnezeu. Faptul ca se vorbeste si de o venire dar si de o peridiocitate (era, este si va fi) in manifestare, eu personal consider ca este si in legatura cu transferarea suveranitatii si conducerii spirituale de la o epoca la alta de la un spirit divin, la alt spirit divin (Fiul al lui Dumnezeu). Ca si o interpretare intuitiva, parerea mea este ca inainte de epoca Pestilor si manifestarea crestinismului si a lui IIsus, epoca anterioara a fost condusa de un spirit divin, un Fiul al lui Dumnezeu care la trecerea de la acea epoca la urmatoarea s-a incarnat in cel ce s-a numit Ioan Botezatorul, care i-a "daruit" si pregatit calea si conducerea spirituala spiritului divin care a fost Iisus. La urmatoarea venire a lui Iisus, El va pregati calea si va darui conducerea altui spirit divin, care a fost intrupat la prima venire ca si Petru. In vremea Apocalipsei, Iisus va "ceda" si pregati calea lui Petru, cel pe care il asteapta toate religiile lumii, sub diferite nume si infatisari: "Cuvintul lui Dumnezeu", Kalki Avatar, Buddha Maitreya, Samiti samd.

QUOTE
16.)"Si ziceau muntilor si stincilor: " Cadeti peste noi si ascundeti-ne de Fata Celui ce sade  pe scaunul de domnie si de mina Mielului;" 17.)"caci a venit ziua cea mare a miniei Lui , si cine poate sta in picioare?."

- mare va fi suferinta si chinul celor care pe care aceste vremuri ii vor apuca la fel de mizerabii si de intorsi cu fata de la Dumnezeu. Atit de mare, incit vor dori sa se asunda in pamint ca sobolanii si in pesteri ca liliecii. Atunci se vor plati multe polite si multe suferinte si neajunsuri pe care acesti inconstienti le-au facut cu sau fara voie celor care au facut voia lui Dumnezeu si chiar si altor fiinte. In picioare nu vei mai putea sta fie din cauza loviturilor primite, fie datorita umilintei si smereniei cu care il vei "privi" pe cel Ales. Fiecaruia dupa ce merita si dupa propria sa inima si deschidere sufleteasca.

- se deduce in mod logic ca e vorba de doua persoane: cel "... ce sade pe scaunul de domnie" si cel a carui "... mina Mielului" ... deci Mielul (cel ce se sacrifica) si cel se sta pe scaunul de domnie, cel care va prelua acel loc de domnie. neintimplator in Apocalipsa de vorbeste si de "doi maslini", care fie vor fi cei doi, fie altii doi care vor pregati si ei calea celorlalti doi, Iisus si Petru.

- va veni un sfirsit, dar si un nou inceput de fapt.

QUOTE
In legatura cu mediatizarea minunii de la mormintul sfint , eu personal sint convinsa ca nu oamenii doresc sa nu fie cercetat acest fenomen ci Dumnezeu nu permite asta

- este posibil sa stii, si eu m-am gindit la "varianta" asta ... dar daca e asa, la vremea cuvenita se va "mediatiza" acest miracol, tot din voia lui Dumnezeu, iar acestei mediatizari se vor opune cu inversunare fii intunericului, meterialistii, ateii si dusmanii lui Dumnezeu si ai Adevarului. Sa nu credeti ca vor sta cu miinile in sin si vor accepta resemnati cum Dumnezeu se desfasoara prin anumiti intermediari ai Sai, care sa le faciliteze altora aceste miracole si informatii. Va fi o lupta acerba, iar in prima faza ea se va purta pe tarimul mediatic. Va fi sau este deja initiata o puternica campanie de denigrare a acestor adevaruri si a intermediarilor lor si de manipulare a maselor cu minciuni si false informatii.

- IMO, aceasta lupta mediatica este deja inceputa ...

QUOTE
si mai ales cred eu , ca Dumnezeu nu trimite aceasta minune pentru a ne convinge pe noi , ci este un semn de mare bunatate si bucurie pentru ceea ce s-a intimplat inainte cu 2000 de ani, si cred ca este un mare pacat sa punem la indoiala ceia ce se intimpla acolo chiar daca nu am vazut cu ochii nostri . Eu nu am pus niciodata la indoiala existenta lui Dumnezeu dar , copil fiind bunica mea care a fost acolo cind avea 18 ani si a vazut acest fenomen , i-mi povestea de multe ori ,si ca orice copil credeam in asta ca intr-un basm, dar crescind si invatind la scoala atitea si atitea , am inceput sa ma intreab daca e posibil asa ceva ,si recunosc ca de multe ori m-am intrebat daca nu cumva este un truc, ceea ce a fost o mare erezie din partea mea.

- nu e vorba de erezie, ci pur si simplu de o necunoastere si o slaba informare si in acelasi timp si o manipulare si ocultare a acestor informatii. Exista o faza pregatitoare in calea oricarui fiu al lui Dumnezeu, fie el mai mult sau mai putin intors cu fata de la Dumnezeu, sau catre Dumnezeu. Cu totii trecem prin diferite etape de incercari si teste spirituale si treziri spirituale adecvate.

QUOTE
In legatura cu ortodocsii sa stiti ca nu ei sint cei mai puternici acolo la locurile sfinte , dimpotriva de pasti anul acesta am constatat ca ortodocsii ,au fost lasati sa intre in biserica ultimii,care au avut fericirea sa intre caci mama mea s-a alaturat unui grup de catolici ca sa se strecoare in biserica si m-am intrebat de ce au venit calugari catolici sau din alte ranguri si i-au stigat din multime pe catolici care aveau si niste insigne ca sa poata fi recunoscuti si i-au intraodus in biserica iar ceilalti au ramas sa se ingramadeasca si sa fie calcati in picioare.

- senzatia mea este ca anul acesta s-a dorit "furarea" acestei lumini de catre unele capete catolice sau chiar mai departe de atit, pt. a induce o iritare si stare de cearta si dezbinare intre ortodocsi si catolici. Se doreste cu putere desbinarea religiilor si a enoriasilor de indiferent ce cult sau religie. In acest fel acolitii lui uciga-l toca si lui antihrist sa-i conduca si manipuleze mai usor: "dezbina si cucereste". Aceasta stare de fapt este prezenta de zeci si sute de ani, dar va inceta la un anume moment, cind oamenii vor deveni constienti de jocul murdar la care au fost supusi atita amar de vreme.

QUOTE
Faptul ca lumina ajunge acolo numai cind ortodocsii fac slujba este cu totul altceva , imaginati-va ca daca nu ar fi adevarat cu rivalitatea care exista acolo ortodocsii ar fi zburat demult afara . Asta nu inseamna ca noi ortodocsii ca oameni am fi cei mai buni poate chiar nici nu sintem , dar a fost dovedit ca Lumina Sfinta atunci cind ortodocsii au fost dati afara de la mormint ( inainte cu cca 400 ani) spunindu-se ca Lumina o sa se aprinda pe mormint indiferent cine v-a sluji acolo , s-a aprins intr-un stilp de la poarta bisericii acolo unde ortodocsii faceau slujba, de atunci numai patriarhul ortodox face slujba pentru chemarea Luminii, si nimeni nu a mai indraznit sa conteste asta, imaginati-va daca n-ar fi adevarat ,ce s-ar intimpla cu toate rivalitatile care exista intre culte?

- Lumina nu vine la ortodocsi pt. ca sint mai cu mot, ci pt. ca invatatura si traditiile lor se apropie cel mai mult de invatatura lui Iisus si voia divina. Dumnezeu nu e nici ortodox, nici catolic, nici crestin, nici hindus ... e dincolo de aceste ritualuri si invataturi si practici mai mult sau mai putin spirituale.

QUOTE
Nu este chiar asa de important sa vedem noi cum se aprinde LUMINA SFINTA LA IERUSALIM CI SA NI SE COBOARE LUMINA SFINTA  IN SUFLET SI IN CUGET SI ATUNCI SIGUR VOM INTELEGE MAI BINE MINUNILE LUI:

- adevarat, dar unii oameni au nevoie de aceste miracole pt. a le intari credinta, datorita neputintei lor la nivel mai inalte si mai rafinate ale partilor fiintelor lor nevazute.

- asa cum orice calitate sau inzestrare se cultiva si se amplifica, la fel si credinta ...
Eclectic
QUOTE
adevarat, dar unii oameni au nevoie de aceste miracole pt. a le intari credinta, datorita neputintei lor la nivel mai inalte si mai rafinate ale partilor fiintelor lor nevazute.


Printre aceste parti nevazute e si ratiunea, nu ?
Blakut
Pai thunder zic ca ateii s-ar impotrivi mediatizarii... eu cred ca nu este asa. Cred ca ateii sunt cei care ar vrea sa filmeze chestia asta, nu?
IO
Si daca ar filma-o, CE?

Ateii l-au filmat pe Sai Baba realizand materializari pentru ca apoi sa spuna ca e un truc a la David Copperfield...
Tot ei au spus despre Giulgiul de la Torino ca este vopsit, nu impregnat de sangele Mantuitorului...
Si tot ei, in cazul unor autovindecari inexplicabile stiintific, au inlocuit sintagma "Credinta ta te-a vindecat" cu... "efectu' placebo te-a vindecat".
Exemplele ar putea continua.

Si daca esti in fata unei evidente pe care nu vrei sau nu esti pregatit s-o accepti, CE?
E la fel ca atunci cand, in cadrul unui control medical de rutina, doctorul te anunta ca ai cancer. Nu vrei sa crezi.
Sau ca atunci cand iubita te anunta din senin ca totul s-a terminat intre voi. Nu poti sa accepti.

Sa Crezi e infinit mai greu decat sa crezi. Nu ai nici un fel de confirmari - nici doctor, nici iubita.. nimic. Esti doar tu si un "ceva" in sufletul tau care incearca sa-si aminteasca, un ceva care tanjeste in permanenta dupa Iubire si dupa Acasa. Indiferent cu ce surogate ai incerca sa inlocuiesti aceste 2 lucruri, setea sufletului tau va ramane acolo, amintindu-ti in permanenta ca suferi intr-un loc strain, ca nu te afli pe Pamant nici pentru a strange bogatii, nici pentru a gusta desfatari lumesti, nici pentru a te odihni, nici pentru a te distra. Ci pentru a cauta Iubirea, a o gasi si a o reflecta mereu catre semeni. Pentru a intelege ca totul se naste din iubire, traieste prin iubire, se stinge in iubire si devine Iubire. Pentru ca prin Iubire, partile redevin Intreg si orice loc strain redevine Acasa.

Ce aduce Credinta? Sentimentul pe care-l are cineva care, avand de parcurs 10.000 km, face primul pas pe drumul catre Acasa.
Doar atat.
Blakut
Mda, daca ar fi sa gandim asa cu totii, inca am folosi bolovani in loc de usi, iar pamantul ar fi plat.
flori
QUOTE (thunder @ 16 Oct 2004, 03:27 AM)
- Lumina nu vine la ortodocsi pt. ca sint mai cu mot, ci pt. ca invatatura si traditiile lor se apropie cel mai mult de invatatura lui Iisus si voia divina. Dumnezeu nu e nici ortodox, nici catolic, nici crestin, nici hindus ... e dincolo de aceste ritualuri si invataturi si practici mai mult sau mai putin spirituale.


Sint total de acord cu tine , eu sint crestin ortodoxa ,pentru ca asa a vrut Dumnezeu ,dar consider ca in fata Lui toti sintem egali si nu vom fi judecati dupa religia din care facem parte.
Apropo de religie " Dumnezeu este ateu" ce zici e adevarat?
IO
Blakut, daca toti oamenii ar gandi la fel, ar fi roboti. Din fericire, nu-s. Secondo tempo, daca incerci sa spui ca o gandire subordonata scopului indumnezeirii e defectuoasa comparativ cu una axata pe marete realizari materialist-stiintifice, nu pot decat sa te felicit. Esti o usa. spoton.gif
thunder
QUOTE (Barrie @ 16 Oct 2004, 04:42 AM)
QUOTE
adevarat, dar unii oameni au nevoie de aceste miracole pt. a le intari credinta, datorita neputintei lor la nivel mai inalte si mai rafinate ale partilor fiintelor lor nevazute.


Printre aceste parti nevazute e si ratiunea, nu ?

- ratiunea se poate vedea, intui sau deduce, daca nu se vede. Altele insa ma gindeam eu cind am spus nevazute.
bdl
QUOTE (flori @ 16 Oct 2004, 06:12 PM)
, eu sint crestin ortodoxa ,pentru ca asa a vrut Dumnezeu ,

Oare?
Atunci de ce nu exista o singura religie pe intreg pamintul? De ce atitea religii si tot atitea versiuni despre D-zeu?
IO
Pentru ca suntem niste viermi ingamfati, orbi si netrebnici. TOTI. Nu vad de ce-am cauta scuze...
bdl
Hombre,
Eu nu-mi caut nici o scuza, nu am de ce.....intrebarea se refera la cei credinciosi..... nu am nimic cu ei, fiecare crede in ce vrea, chiar si in Inorogul roz si invizibil, dar..... de ce atitea credinte? Un raspuns clar exista?
IO
Hai sa-ti raspund luandu-te pe tine ca exemplu. Sa presupunem ca ai fi Dumnezeu, iar posturile pe care le scrii sunt singurele tale manifestari. In functie de cei care le citesc, parerile lor despre tine vor diferi cat se poate de mult: unul va zice ca esti baiat bun, altul ca esti un idiot, pe altul postarile tale il vor lasa rece. Cat despre cei care nu intra pe Han... pentru ei, pur si simplu nu existi.
Blakut
Totusi asta nu este o buna reprezentare a problemei. Vrei sa spui ca Dumnezeu nu actioneaza decat local? Si ca o parte din oameni nu pot sa il cunoasca (sau orice...) indiferent ce ar face?
bdl
IO,
Ala nu e raspunsul la intrebarea mea....
Eu intreb de ce atitea credinte, de ce nu una singura, unica, disparind astfel toate certurile intre diferitele credinte?
Sa nu uitam ca totusi omul a fost creat de D-zeu...... conform credintei....
IO
Blakut
Am vrut sa evidentiez 2 chestii:
1. Ca perceptia fiecarui om despre Divinitate - si implicit a credintelor care incearca sa-l apropie pe om de Divinitate - difera in functie de capacitatile fiecaruia/fiecareia.
2. Ca oamenii se autositueaza in multe cazuri in afara posibilitatii de a-L cunoaste pe Dumnezeu, care e Omniprezent. Prin necredinta, refuzul de a incerca (macar cu titlul de experiment) "sa ia legatura cu satelitul Doamne" si ducerea unei vieti care le opacizeaza extrasensibilitatile. Ma refer in special la indreptarea perceptiilor catre interior, la inversarea ierarhiilor iubirii, la dezvoltarea atasamentelor fata de lumea materiala si la comportamentele de tip egotic.
Nu exista om care sa nu poata sa-L cunoasca pe Dumnezeu, daca vrea si daca incearca. Confirmarea exista, este acolo pentru toata lumea... si inca pe multiple paliere de accesibilitate. Unii se conving prin observarea anumitor efecte, altii prin simtire/revelatie interioara, altii in urma unor manifestari exterioare. Pe masura ce fiecare individ avanseaza pe drumul spiritualitatii si al cunoasterii, confirmarile devine tot mai multe, tot mai precise, tot mai evidente. Au existat si exista oameni care Il pot vedea pe Dumnezeu, exista oameni care dialogheaza cu El etc. (v. Patericul egiptean), dar ideea e ca pana sa-L vezi pe Dumnezeu ai vazut toate existentele esaloanate dpdv vibrational inferior Lui (cateodata si pe cele inferioare tie). De fapt, asa cum il inteleg eu la aceasta ora, procesul se deruleaza in modul urmator: intai crezi si dupa aceea primesti confirmarile, niciodata invers - sau doar in cazuri rarissime - pentru ca daca nu ai antenele "ciulite", nu poti receptiona satelitul Doamne.

bdl
Certurile dintre diferitele credinte vor disparea in momentul cand vor disparea certurile dintre oameni pe indiferent ce subiecte. Confruntarile interreligioase nu sunt cu nimic diferite de orice alte confruntari datorate nepunerii de acord asupra unui lucru sau altul... doar ca sunt mai periculoase. Ca sa repet ce am spus pe Universul Credintei, nici o religie nu e perfecta si nici una nu detine adevarul de 100% referitor la Creator si Creatie. Este de asemenea falsa teza cum ca numai adeptii unei anumite religii se vor mantui iar toti ceilalti vor ajunge in Iad sau mai stiu eu unde. Apartenenta la o religie - nici macar in calitate de preot - nu constituie un certificat in alb pentru mantuire. Diversitatea religiilor are insa si o parte buna. Fiecare poate sa-si ia ceea ce considera ca i se potriveste cel mai bine dintr-o religie sau alta. Ca sa nu mai amintesc ca anumite adevaruri sunt exprimate diferit de la o religie la alta... deci e recomandabil ca informatia respectiva sa o iei in forma in care a fost cel mai precis formulata.
Cat despre faptul ca un om creat perfect de Dumnezeu a reusit sa creeze si sa intretina harababura religioasa existenta in prezent (banuiesc ca asta vroiai sa spui), sa nu uitam ca a fost "ajutat" si de cel care are tot interesul ca omul sa nu se intoarca la Dumnezeu - tragand sforile a.i. oamenii sa fie indepartati de credinta si de preocuparile spirituale, apoi creand diferentiere intre cei care cred, dizarmonie intre cei care apartin chiar aceluiasi cult etc. Tinand cont ca poate crea dizarmonie si neincredere in sufletul unui singur om, crezi ca e o performanta atat de mare sa provoace disensiuni intre 2 oameni? Dar intre 5 miliarde?
flori
QUOTE (bdl @ 17 Oct 2004, 02:09 AM)

Atunci de ce nu exista o singura religie pe intreg pamintul? De ce atitea religii si tot atitea versiuni despre D-zeu?

Buna intrebare! Dar tot la fel am putea sa ne intrebam de ce exista atitea tari,limbi , traditii, etc. Noi traim intr-un univers , pe o planeta, intr-o tara , avem doar o mama ,vorbim o limba materna si de aceea si un singur Dumnezeu. Fiecare spune Dumnezeul meu! Dar Dumnezeu este unul si acelasi pentru toti si noi toti sintem egali pentru El . Sint 4 religii principale Mozaica ( Dumnezeu) , Crestina ( Isus), Musulmana (Alah), Budista (Buda), si din astea se ramifica celelalte religii . Dar la baza tuturor religiilor stau cele 10 porunci primite de Moise in muntele Sinai inainte cu mai mult de 5000 de ani! Dumnezeu este viu si in lupta permanenta cu raul, si de asta s-au format atitea religii ,asta nu inseamna ca o religie este mai buna decit alta , fiecare se naste intr-un loc unde predomina o anumita religie si asta este hotarirea Domnului! Nu e bine ca noi sa o schimbam , chiar daca uneori constatam ca sint si lucruri rele in aceasta religie! In orice exista bine si rau si noi am fost trimisi aici ca sa invatam sa facem diferenta si sa alegem! Religii sint multe dar Dumnezeu e unul si EL este BINELE pur! Religii sint multe dar credinta este in unul si acelasi Dumnezeu!
Crazy Horse
Hanbleceya(Vision Quest),

In urma cu aproape 18 ani,in desertul Arizonei nu departe de rezervatia Nvajo/Hopi,Prietenul si fratele meu de cruce,
Vernon Bigman(100% pure indian blood Navajo)m-a invitat la el si familia lui acasa,o ferma mica si modesta dar plina de good omen.
Am stat mult timp acolo si avut a great time with my brothers and sisters indian americans.Tribul Navajo sunt f. mistici si cred mult in ghosts
and all spirits from beyond.Precum datina cere,a trebuit sa imi descopar my own vision quest,adica sa-mi gasesc identitatea si numele cel real si
asta se face printr-un ritual,ianainte vreme erau 3 zile si nopti acum se face in 24 ore doar.
In acest timp esti dus in desert unde iti sapi singur o groapa adanca pana la umeri,destul de maricica pt. ca vei sta pe fundul ei turceste si vei medita.
Wicasa wakan(Medicine Man)va fi la inceput cu tine si va arde la apus de soare un foc mic la gura gropii pe care apoi il va stinge cu apa sfintita de el din plante anume secrete si ierburi.Fumul este dulceag mirositor si are puterea de a tine spiritele si stafiile rele departe de groapa....caci ele,vor veni....sa-ti fure sufletul si te vor tenta in diverse feluri.
Deci apoi el pleaca si am ramas singur in groapa cu o legaturica de smudge in mana sa mai fac fum cand cel alat se va duce.
La fel am in maini si canunpa(sacred pipe) din care am fumat putin peyote.
Noaptea era(desigur ca tin minte totul)clara si plina de stele,auzeam zgomote ciudate dincolo de groapa si am vazut un sarpe(rattle snake)
care se uita la mine apoi a plecat si dupa aceea a inceput un cosmar....de aiurea apareau chipuri stranii care vroiau sa ma scoata din groapa.Urlau la mine dar eu ma uitam la cer si ma rugam.Spre dimineata a aparut pe cer un vultur mic ce tipa si s-a coborat la gura gropii si a tipat mai mult,apoi a zburat si nu l-am mai vazut.

Wicasa Wakan a venit dansand si cantind impreuna cu Vern,Era bucuros ca am reusit sa trec podul lumii celeilalte si sa vin si inapoi...asa mi-a zis el si ...a stiut de vulturas,mi-a spus ca mi-am aflat identitatea si nu mele meu este,Wichincala Magha Chaule Shice=
Little Eagle Who Cries.Apoi am avut o masa mare in familie si am mers cu daruri de tutun si cateva paturi si haine pt. copii la rezervatie.Ei NU cer bani.Desigur ca acele spirite le-am vazut f. real dar totusi nu mi-a fost frica.Erau din alte vieti traite de mine in trecut prin reincarnare.
Indienii cred in reincarnare f. mult.Mi-am ales nickname-ul de Crazy Horse pt. ca mereu am admirat si parca il am in suflet pe acest mare razboinic de la Little Big Horn care a murit in 1877,la doar 28 ani.

As mai scrie doar ca am culorile mele legate de nume,de la nas la par cu vopsea alba si in jurul ochilor cu rosu si de la nas la piept in negru,iar pa corp cu pete albe si negre.Atunci,mi-am capatat prima pana de vultur in par.Am parul lung si port amulete la gat si maini indiene din corn de buffalo,facute de mana de indieni.
Am sa mai scriu alta data mai multe si in plus si despre miraculoase vindecari facute de indienii Wicasa Wakan din rasini,flori,ierburi,frunze si mici gandacei.Este un mare secret ce nu se spune nimanui si Wicasa Wakan este ales de soarta in vision quest si leacurile le viseaza inainte de a le strange din paduri.

LOVE&PEACE,
Crazy Horse

"Take only memories,leave nothing but footprints."
Chief Seattle

Mitakuye Oyasin(we are all related)























Crazy Horse
" We do not want churches because they will teach us to quarrel about God,as the Catholics and Protestants do.
We do not want to learn that.
We may quarrel with men sometimes about things on this earth.But we never quarrel about God.We do not want to learn that."

Chief Joseph(Nez Perce)

"Trouble no one about their religion;respect others in their view and demand that they respect yours."
Chief Tecumseh(Shawnee)

"Brother,we do not wish to destroy your religion or take it from you.We only want to enjoy our own."
Chief Red Jacket(Seneca-Iroquois/the 6 nations of the North East)

"Day and night cannot dwell together.Your religion was written on tables of stone,ours was written on our hearts"
Chief Seattle(Suquamish)


LOVE&PEACE,
Crazy Horse
flori
Wonderful!!!! I really enjoyed your qotes Crazy Horse!! welcome.gif han.gif
axel
Omu' Bun, impaciuitor ca-ntotdeauna spoton.gif
OMU'BUN
Bine-ai revenit, axel. Ironic sau nu, eu apreciez buna intentie! wink.gif
bdl
Flori, scuze,
Uite intrebarea sub o alta forma, mai usor de inteles:
daca D-zeu a creat omul, daca D-zeu a creat tot ce e pe pamintul asta, universul si alte alea, cum de omul (care este creatia lui dupa chipul si asemanarea lui ) are mai multe credinte? Este omul independent de D-zeu sau nu?
Daca omul este creatia lui, de ce nu are grija de om sa mearga pe drumul ce-l bun? De ce nu l-a facut credincios din capul locului unui singur D-zeu si gata?
IO
bdl

Raspunsul la intrebarile tale este Liberul Arbitru.
bdl
Io,
Daca omul ar fi creat de D-zeu nu ar exista liber arbitru.....
Iar articolul ala este fff partinic....... reprezinta punctul tau de vedere......un filozof probabil ca ar scrie un altfel de articol despre liberul arbitru....
Sint de acord cu tine ca e vorba de liber arbitru...... dar nu asa cum il prezinta articolul....articolul e propaganda la ideea sustinuta de tine....
actionmedia
QUOTE (bdl @ 19 Oct 2004, 01:20 PM)
Io,
Daca omul ar fi creat de D-zeu nu ar exista liber arbitru.....

Scuza-ma dar de ce nu ar exista liber arbitru?
Reciproca este cumva valabila? Adica daca nu exista Liber Arbitru atunci omul este creat de Dumnezeu?
IO
bdl

QUOTE
Daca omul ar fi creat de D-zeu nu ar exista liber arbitru.....

Daca eu as fi facut o afirmatie atat de categorica - si socanta - probabil ca mi s-ar fi cerut de catre sceptici sa argumentez. Uite, eu nu cer argumente si nici nu incerc sa-ti schimb parerea. E a ta, ramai cu ea. Cred insa ca mai devreme sau mai tarziu ti-o vei schimba.

QUOTE
Iar articolul ala este fff partinic....... reprezinta punctul tau de vedere......un filozof probabil ca ar scrie un altfel de articol despre liberul arbitru....
Sint de acord cu tine ca e vorba de liber arbitru...... dar nu asa cum il prezinta articolul....articolul e propaganda la ideea sustinuta de tine....

Articolul e scris de cineva care are acelasi tip de cunoastere ca mine. Daca eram yoghin, poate ti-as fi recomandat un articol de pe yogaesoteric.net . Despre orice parere a oricarui apartenent la o cale spirituala sau alta poti sa spui ca e partinitoare, pentru ca reprezinta viziunea unuia sau mai multor oameni asupra unui subiect. Important e ca subiectul sa fie real, nu felul in care il percepem. Astfel, din punctul meu de vedere, Liberul Arbitru exista si este atributul primordial daruit de Tatal Ceresc fiecarei fiinte create. Ce e cu bold e subiectul, ce e subliniat e viziunea unei cai spirituale. Viziunea tine de perceptia realitatii, subiectul e chiar realitatea.
Catalin
QUOTE

Daca eu as fi facut o afirmatie atat de categorica - si socanta - probabil ca mi s-ar fi cerut de catre sceptici sa argumentez.


Si lui i-au cerut scepticii sa argumenteze, nu vezi mai sus?

Scepticul nu tine cont de cine face o afirmatie, ci de cat de justificabila e ea.
thunder
QUOTE (flori @ 17 Oct 2004, 09:03 PM)
QUOTE (bdl @ 17 Oct 2004, 02:09 AM)

Atunci de ce nu exista o singura religie pe intreg pamintul?  De ce atitea religii si tot atitea versiuni despre D-zeu?

Buna intrebare! Dar tot la fel am putea sa ne intrebam de ce exista atitea tari,limbi , traditii, etc.

- unitatea in diversitate. smile.gif

QUOTE
Noi traim intr-un univers , pe o planeta,

- altii locuiesc in alte univresuri si pe alte plenate ? huh.gif

QUOTE
Sint 4 religii principale Mozaica ( Dumnezeu) , Crestina ( Isus), Musulmana (Alah), Budista (Buda), si din astea se ramifica celelalte religii .

- sint mai multe religii/cai spirituale.

QUOTE
Dar la baza tuturor religiilor stau cele 10 porunci primite de Moise in muntele Sinai  inainte cu mai mult de 5000 de ani!

- eronat ! La baza fiecarei religii stau alte "porunci".

QUOTE
Dumnezeu este viu si in lupta permanenta cu raul,

- eronat ! Dumnezeu nu lupta cu propria Sa creatie si creatura. Cel mult o pedepseste. Raul este tot o creatie a lui Dumnezeu in masura in care El a permis aparitia acestuia. Dumnezeu este dincolo de dualitate, fie ea catalogata in bine si rau.

QUOTE
si de asta s-au format atitea religii ,asta nu inseamna ca o religie este mai buna decit alta , fiecare se naste intr-un loc unde predomina o anumita religie si asta este hotarirea Domnului!

- corect ! smile.gif La vointa Sa apare o noua cale spirituala.

QUOTE
Nu e bine ca noi sa o schimbam , chiar daca uneori constatam ca sint si lucruri rele in aceasta religie! In orice exista bine si rau si noi am fost trimisi aici ca sa invatam sa facem diferenta si sa alegem! Religii sint multe dar Dumnezeu e unul si EL este BINELE pur!

- Dumnezeu e dincolo de Bine si Rau, deci nu e nici binele pur, caci in mod dual ar trebui sa recunoastem ca ar exista si un "rau pur", un fel de anti-dumnezeu, ceea ce nu e asa.

QUOTE
Religii sint multe dar credinta este in unul si acelasi Dumnezeu!

- adevarat, cind e vorba de o cale spirituala autentica, caci .. sint asa zise pseudo-cai spirituale care au alt "sef", ca de ex. zidarii care au ca sef pe lucifer, sub masca de "marele arhitect".
Tear
N-am stiut unde s-o scriu, dar cred ca aici e locul ei.
Ieri, intr-o piata, m-a abordat intr-un fel cum nu mi s-a mai intamplat, o femeie batrana, saraca, care abia mergea : "Tu mi-ai fost data sa-mi iesi în cale. Intelegi ? Fie-ti mila !" Instantaneu, am simtit o nesfarsita mila ! Am intors capul catre sotul meu si l-am intrebat : Ai zece mii ? In acest timp, vazand ca am intors capul de la ea, femeia insista : "Asculti ?". Am luat cei zece mii de la sotul meu si i-am dat. A avut o reactie cum n-a avut nimeni din cei carora le-am dat ceva: a sarit sa-mi sarute mana, sa ma imbratiseze, spunand : "Multumesc, maica, Dumnezeu sa va dea sanatate !" - sigur, o formula de exprimare a cersetorilor, dar poate nu numai a lor. I-am spus : "Multumeste lui Dumnezeu, mamaie, nu mie", refuzand categoric gestul sau. Nimic deosebit pana aici. Facand doi pasi, in sens invers batranei, am intors capul dupa ea, dar n-am mai vazut-o ! Avand in vere cele spuse la inceput, ca abia mergea, mi se parea imposibil sa dispara asa, deodata ! Piata nu era plina, putea fi vazuta cu usurinta, mai ales ca nu era pipernicita ! Si, tinand cont si de primele ei cuvinte ("Tu mi-ai fost data sa-mi iesi in cale"), am ramas profund marcata si mi-au dat lacrimile ! Pana seara tarziu mi-au rasunat cuvintele ei in urechi ! Si nu voi uita niciodata !
Bralgei
Ce noroc pe tine! Ai avut viteza nu gluma! Nu mi se pare delog intamplatore aceasta intalnire, dar deoarece nu te cunosc nu pot sa iti sugerez decat sa fii cu ochii in 4 caci asta e o binecuvantare.
flori
QUOTE (Tear @ 20 Oct 2004, 10:16 AM)
N-am stiut unde s-o scriu, dar cred ca aici e locul ei.
Ieri, intr-o piata, m-a abordat intr-un fel cum nu mi s-a mai intamplat, o femeie batrana, saraca, care abia mergea : "Tu mi-ai fost data sa-mi iesi în cale. Intelegi ? Fie-ti mila !" Instantaneu, am simtit o nesfarsita mila ! Am intors capul catre sotul meu si l-am intrebat : Ai zece mii ? In acest timp, vazand ca am intors capul de la ea, femeia insista : "Asculti ?". Am luat cei zece mii de la sotul meu si i-am dat. A avut o reactie cum n-a avut nimeni din cei carora le-am dat ceva: a sarit sa-mi sarute mana, sa ma imbratiseze, spunand : "Multumesc, maica, Dumnezeu sa va dea sanatate !" - sigur, o formula de exprimare a cersetorilor, dar poate nu numai a lor. I-am spus : "Multumeste lui Dumnezeu, mamaie, nu mie", refuzand categoric gestul sau. Nimic deosebit pana aici. Facand doi pasi, in sens invers batranei, am intors capul dupa ea, dar n-am mai vazut-o ! Avand in vere cele spuse la inceput, ca abia mergea, mi se parea imposibil sa dispara asa, deodata ! Piata nu era plina, putea fi vazuta cu usurinta, mai ales ca nu era pipernicita ! Si, tinand cont si de primele ei cuvinte ("Tu mi-ai fost data sa-mi iesi in cale"), am ramas profund marcata si mi-au dat lacrimile ! Pana seara tarziu mi-au rasunat cuvintele ei in urechi ! Si nu voi uita niciodata !

Cred ca e minunat ce ti s-a intimplat! Se spune ca trebuie sa dai intodeauna ceva la cel care i-ti cere ,daca ai , iar daca nici tu nu ai ,da-i macar o vorba buna ca s-ar putea sa fie chiar Dumnezeu!
Tear
QUOTE (Bralgei @ 20 Oct 2004, 05:20 PM)
Ce noroc pe tine! Ai avut viteza nu gluma! Nu mi se pare delog intamplatore aceasta intalnire, dar deoarece nu te cunosc nu pot sa iti sugerez decat sa fii cu ochii in 4 caci asta e o binecuvantare.

Bralgei, cumva te contrazici in mesajul tau. Sau mi se pare mie... Ce mi s-a intamplat poate insemna bine sau nu, cert este ca sentimentul de mila nesfarsita pe care l-am simtit instantaneu a fost foarte puternic, coplesitor. N-am putut decat sa ma las indrumata de el, fara sa ma gandesc cum a ajuns tocmai la mine batrana, cu cuvintele ei. Si m-am simtit stanjenita de reactia ei, prea stanjenita, gandindu-ma ca nu i-am dat mare lucru. De aceea i-am spus sa-i multumeasca lui Dumnezeu, nu mie. Cred ca nimic nu e intamplator.
Bralgei
E de bine daca vrei sa auzi asa ceva. Este de apreciat viteza ta de reactie si imi dovedeste deschiderea ta spirituala. Fii cu ochii in patru caci astfel de intamplari bune se mai pot intampla, la asta ma refeream, nicidecum ca te paste ceva rau. biggrin.gif
Tear
Multumesc, Bralgei ! Si, daca m-ai cunoste, ce mi-ai spune in afara de a fi cu ochii in patru ?
Pentru mine, acea batrana a fost o realitate fulgeratoare, poate pe o alta banda (apropo de teoria perceperii realitatii de pe site-ul tau - ). Am perceput-o si am reactionat. Dar sunt foarte multe care trec pe langa noi si nu le vedem, nu le simtim. Sau, din contra, suntem deschisi catre alte benzi de "low energy", care ne afecteaza si ne transforma definitiv. Asa cum bine spuneai, cheia e la noi, totul depinde de noi ! De ce lasam sa ne inconjoare in realitatea personala-daca pot spune asa.
Fie ca ingerii lui Dumnezeu sa ne vegheze mereu !
Bralgei
Asa sa fie!
flori
Doua intimplari recente :
1.Sotul meu este evreu si are o firma , in timp ce eu eram in Romania el a incheiat o afacere cu un client care are sediul intr-o fosta sinagoga. La sosirea mea , el mi-a povestit f. incintat ca a facut o afacere f.buna si este sigur ca o sa cistige, mai ales ca afacerea a fost facuta intr-o fosta sinagoga. Desi n-as fi vrut sa-l dezamagesc , am fost nevoita sa-i spun ca gindeste f.gresit si ca eu sint sigura ca va pierde deoarece o sinagoga este casa Domnului si nu era permis sa fie vinduta in scopul de a se face un sediu de firma acolo si iata ca saptamina trecuta s-a dovedit ca am avut dreptate.a pierdut pentru prima data in viata lui in aceste conditii. Sper ca a invatat ceva din asta!
2.Sotul meu considera ca daca nu fura ,nu ucide, nu face rau la nimeni ba dimpotriva ajuta pe oricine cind are nevoie e sufiient. Cind ma rog eu la Dumnezeu i-mi spune sa o fac X2 adica si pentru el dar asta asa mai mult asa ...!. In afara de asta el nu respecta niciodata ziua de odihna pentru el fiecare zi e zi de munca . Vinerea trecuta am pierdut un obiect f.valoros si eram destul de abatuti din cauza asta. Simbata dimineata dupa micul dejun desigur a inceput ca de obicei sa-si faca bilanturi si alte treburi pe care le face el de obicei simbata si dumineca deoarece nu poate merge pe teren. Pentru prima data am incercat sa-l conving sa renunte la a mai munci in ziua Domnului si sa-si aleaga si el o zi in care sa se odihneasca si sa se gindeasca la Dumnezeu.Desigur in zadar! S-a enervat ca -l sustrag de la treburile lui importante , am inceput o discutie mai aprinsa si am izbucnit in plins de ciuda ca nu vrea sa inteleaga si nu pot sa-l conving ,atunci m-am rugat in gind la Dumnezeu sa-i dea un semn sa-i arate ca greseste si ce credeti ?Ridicind sacul cu gunoi sa-l scot afara acesta s-a spart si printre resturile menajere vad stralucind obiectul f. valoros pe care il pierdusem cu citeva zile inainte!
Sa fie acestea doar intimplari?
bdl
Sa fie acestea doar intimplari?
Tu cum le-ai cataloga? Care e parerea ta?

Referitor la postul tau precedent, ca sa vedem realitatea e deajuns sa mergem cu ochii "deschisi" pe strada...... wink.gif
thunder
QUOTE (flori @ 21 Oct 2004, 07:29 PM)
1.Sotul meu este evreu
..
Sa fie acestea doar intimplari?

...

- nu sint intimplari, sint semne, dar se pare ca nu tu trebuie sa le intelegi, ci sotul care fiind evreu, nu va da doi bani pe ce spune Iisus: "da-i lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu si Cezaurului ce e al Cezaurului". unsure.gif
thunder
QUOTE (Tear @ 20 Oct 2004, 11:16 AM)
N-am stiut unde s-o scriu, dar cred ca aici e locul ei.
Ieri, intr-o piata, m-a abordat intr-un fel cum nu mi s-a mai intamplat, o femeie batrana, saraca, care abia mergea : "Tu mi-ai fost data sa-mi iesi în cale. Intelegi ? Fie-ti mila !" Instantaneu, am simtit o nesfarsita mila ! Am intors capul catre sotul meu si l-am intrebat : Ai zece mii ? In acest timp, vazand ca am intors capul de la ea, femeia insista : "Asculti ?". Am luat cei zece mii de la sotul meu si i-am dat. A avut o reactie cum n-a avut nimeni din cei carora le-am dat ceva: a sarit sa-mi sarute mana, sa ma imbratiseze, spunand : "Multumesc, maica, Dumnezeu sa va dea sanatate !" - sigur, o formula de exprimare a cersetorilor, dar poate nu numai a lor. I-am spus : "Multumeste lui Dumnezeu, mamaie, nu mie", refuzand categoric gestul sau. Nimic deosebit pana aici. Facand doi pasi, in sens invers batranei, am intors capul dupa ea, dar n-am mai vazut-o ! Avand in vere cele spuse la inceput, ca abia mergea, mi se parea imposibil sa dispara asa, deodata ! Piata nu era plina, putea fi vazuta cu usurinta, mai ales ca nu era pipernicita ! Si, tinand cont si de primele ei cuvinte ("Tu mi-ai fost data sa-mi iesi in cale"), am ramas profund marcata si mi-au dat lacrimile ! Pana seara tarziu mi-au rasunat cuvintele ei in urechi ! Si nu voi uita niciodata !

- sa nu uiti, caci te-ai intilnit cu un mesager al lui Dumnezeu. Asta arata ca Dumnezeu te iubeste si iti acorda o atentie mai speciala fata de alti oameni si ca aveai nevoie de ajutorul Sau, acordat prin acea "batrinica". Ceea ce ea a spus este iar neintimplator si arata ca ai o anume misiune de indeplinit in aceasta viata, doar sa o afli. "Ajutorul" sau e de natura subtila, divina, nevazuta si neintimplator "a sarit" sa te atinga, caci prin atingere se poate transfera o anume energie mai speciala. A se vedea pilda cu femeia care i-a atins hainele lui Iisus. O sa intelegi mai multe si rind pe rind in viitor. Vei fi uimita de la ce vei fi scapata sau ajutata ... si ce "drum" ti se va deschide in viata.
OMU'BUN
Uneori am sentimentul ca fac parte dintr-o lume daca nu ciudata, macar diferita. Ma intreb de ce unii au fost sortiti sa vada, sa simta, sa perceapa altfel lumea inconjuratoare. Cine are cel mai mult de castigat de la viata asta, lasand la o parte orice eventuale recompense ale unei viitoare lumi sau vieti care pot fi interpretate drept speculatii ce nu vor putea fi niciodata dovedite (Oare chiar niciodata??? Hm! Niciodata NU EXISTA!)
Cu ce suntem noi diferiti, ( cei ce acceptam de bunavoie in viata noastra ideea unei Constiinte Supreme, iar acceptand-o, o si simtim direct proportional cu credinta noastra), fata de ceilalti care nu sunt ca si noi, dar pentru care noi simtim de multe ori o adanca compasiune? Se intampla in viata sa te bucuri de ceva cu adevarat divin; poate o imagine speciala surprinsa pe un varf de munte, poate parfumul unei flori care nu poate fi exprimat in cuvinte, poate o privire si un zambet a unui trecator pe care nu l-ai cunoscut niciodata, dar ti-a umplut sufletul de toata caldura lumii... Cum sa nu-ti fie mila de cei care nu au parte de asemenea "mici" miracole? Cum sa poti descrie o imagine pe care doar tu ai surprins-o intr-un fel personal? Aceeasi imagine poate parea banala dintr-un alt unghi! Cum sa descrii inocenta parfumului atator flori?... Cum se deschid, cum se polenizeaza, cum plang unele din ele... Cum sa nu accepti ca ARMONIA nu poate fi ignorata decat din rea-vointa sau din... ignoranta? Ce trebuie sa mai descrii cand nu ai decat sa...
QUOTE
ca sa vedem realitatea e deajuns sa mergem cu ochii "deschisi" pe strada...... 

Care-i realitatea de fapt? Si cine-i mai castigat in aceasta viata, si nu intr-o alta viitoare? Nu ma refer la modul de a visa la cai verzi pe pereti, ci de a vedea Miracolul zilnic in jurul nostru. A face legatura la fel de logic cum ne gandim si la valuri cu atat mai mari cu cat vantul creste in intensitate. Ce-i intamplator pe lumea asta? Exista oare vreo cauza care sa nu fie precedata de un efect? Exista oare vreo cauza care sa poata fi ascunsa de Mama Natura? De ce unii oameni au fost sortiti sa nu inteleaga toate astea si sa caute intr-un exces de orgoliu, tot felul de explicatii, tot felul de "nepotriviri" dupa... parerea lor si a altora ca ei... Ce-ti trebuiesc explicatii cand e de-ajuns sa privesti in jurul tau? De ce trebuie sa-l tragi de guler pe unu' si pe altu' ca sa-l inveti TU ce-i bine? Cati dintre noi acceptam sa invatam altfel decat din propriile noastre greseli? Poate ca unii exagereaza intr-o anumita directie, dar si aici este vorba de punctul nostru de vedere. Asa vedem noi: individul exagereaza, e dus cu pluta, e yoghin, e mason, e adept MISA. Mai intai e un om care a descoperit o portita catre ceva sau undeva. Acea portita ar putea sa-i aduca mari bucurii sau i-ar putea rupe gatul, dar el si-a ales-o. Iar alegerea devine tulburatoare pentru cei din jur in momentrul in care se apeleaza la invective fata de cei care poate nu impartasesc tocmai aceleasi idei.

Oare cat din faptura noastra a reusit sa-si pastreze latura umana? sad.gif
bdl
Omule,
Toata vorbaria aia e valabila si venind din partea unui ateu....schimbi locurile interlocutorilor si gata.... asa ca ...cine garanteaza ce parte are dreptate?
De ce esti convins ca ateii vad diferit lumea? De ce crezi ca ei nu se bucura la vederea unei flori? Vezi lucrurile cam "limitat"... ceva de genul cine nu e cu noi e contra noastra....
Cum sa nu-ti fie mila de cei care nu au parte de asemenea "mici" miracole? Buhahaaaa... asa e , noi nu ridem , nu zimbim, nu ne bucuram, doar ne stoarcem creierii sa dovedim ca nu exista.... rofl.gif aici chiar esti pe dinafara...
ci de a vedea Miracolul zilnic in jurul nostru asa taicule, asta e numai apanajul vostru, noi, ateii, sintem bite....
Exista oare vreo cauza care sa nu fie precedata de un efect? Aici , categoric da.... rofl.gif de obicei efectul e dupa cauza, la noi la atei, nu stiu cum o fi la voi.... rofl.gif
De ce unii oameni au fost sortiti sa nu inteleaga toate astea depinde care sint aia, presupun ca avem pareri diferite aici....
De ce trebuie sa-l tragi de guler pe unu' si pe altu' ca sa-l inveti TU ce-i bine? Nenea, citi atei ti-au batut la usa sa-ti explice cum sta treaba la ora 9 dimineata? De cite ori ti-a intrat un ateu in casa sa-ti dea cu apa pe pereti, fara sa te intrebe de sanatate? Asa ca treaba cu trasul de guler macane neica..... voi vreti sa va impuneti punctul de vedere....si pe orice forum, nu numai pe asta, uita-te, cine deschide prima data subiecte de genul asta, ateii sau credinciosii?
Cine deschide in sensul ca ii blameaza pe "ceilalti" care sint "orbi" si nu vad minunile zilnice....bleah, pute nene afirmatia aia ....
Asa vedem noi: individul exagereaza, e dus cu pluta, e yoghin, e mason, e adept MISA Si Bivolaru ii punea pe aia sa bea urina, sau care dracu era ala...las ca e bine frate, sanatate curata...normal ca eu sint anormal ca nu beau...asta e, economisesc apa, beau bere, ce sa fac....
Iar alegerea devine tulburatoare pentru cei din jur in momentrul in care se apeleaza la invective fata de cei care poate nu impartasesc tocmai aceleasi idei. Alegerea e tulburatoare in momentul in care individul incepe sa sustina ca el le stie pe toate , el e destept, ailalti prosti, pricepi? Asa ca Thunder.... categoric el e f normal la cap si eu sint prost.... macar eu am o scuza, am cazut in cap de mic.... wink.gif

Oare cat din faptura noastra a reusit sa-si pastreze latura umana? Cit poate si cit vrea fiecare, neica....
Evolution
Bine ca exista un Bivolaru ca tot ceea ce are o tenta spirituala si nu de manea sa o fie catalogat si pus in gramada astuia. Pentru tine un lunatic este orice om care crede altceva decat ceea ce ii spune si arata societatea respectiv sa fim toti pragamatici, materialisti sa muncim de dimineatza pana seara sa avem belsug... rate, case combinatii, stress, computere, telefonae mobile cu camera video, relatii si pile, vacantze scurte si supraplatite in conditii de aglomeratie maxima- si asta intr-un ritm nebun pana cand ?

Apoi vine vanitatea personala (dictate de trendul care ti se arata la TV, in presa si anturaj) care iti dicteaza sa iti cumperi o super mare masina, toale, sa fii vazut intr-un anumit loc, sa bei numai anumite bauturi sa fumezi numai anumite tigari - totul sa fie "de firma" si sa ai umor wink.gif "oricand oriunde"- si asta nu inseamna intotdeauna fericire sau necesitate.

- cam asta fac majoritatea celor care sunt materialisti
- cam asa arata toate societatile vestice
- cam la asta se tanjeste si aici in Romania
- cam asta face sotul lui Flori care este evreu - o natie super materialista

Omule uita-te la BARAKA ca sa iti faci o imagine globala "la rece" asupra planetei Terra, a societatilor si a naturii umane in general - iar apoi vei vedea scopul vietii care este evolutia spirituala si nu perpetuarea speciei printr-o o droaie de copii carora trebuie sa le muncesti de dimineatza pana seara, sa le faci case, mansini, educatie, rate, mobile, mediatii, bani de cluburi baruri, anturaj, facultate relatii sa ia un job... ca apoi sa faca si ei la fel pentru copiii lor.

Mega-corporatiile si globalizarea - stii cauza - cresterea prea mare a populatie.

Toate astea nu te fac decat sa fii o fiintza tampita care alearga pe drumuri toata ziua - un stresat exact ca veveritoiu din Ice Age... ala alerga dupa o ghinda pe care nu putea niciodata sa o prinda si in creierul lui considera ca aia il fa face pe el fericit smile.gif

Uita-te la noi - lipsa de timp si energie ne face sa nu mai avem timp sa intalnim noi oameni si sa vorbim cu ei, sa-i cunoastem... suferim de o insuficientza de comunicare si uita-te la noi aici adunati cu niste nick-uri tampite pe forumul asta... intre a sta pe o plaje si a manca nuci de cocos sau mica placere perversa a diminetii cine si ce a mai postat ce ai alege ? sau esti d'ala de se plictiseste daca nu are o ocupatie wink.gif

O sa vina o vreme cand ai sa iti dai seama cat de superficial ti-ai trait viatza si cat de superficial i-ai tratat pe ceilalti - iar intr-un final asa cum ti-am mai spus - toti si toate iti vor raspunde la fel de superficial - actiune si reactiune. Unul dintre ultimile posturi in care ma adresez "nesuperficial" tie. Please inainte de de a da un reply re-citeste ce am scris sunt sigur ca sunt cateva kestii care ti-au scapat la prima citire si este normal intrucat tu inca esti in "matrice".
bdl
Evolution,
Mega-corporatiile si globalizarea - stii cauza - cresterea prea mare a populatie.
Toate astea nu te fac decat sa fii o fiintza tampita
Da nene, esti adinc..... ai fost premiant nu-i asa?
Filozofie de doi lei neica..... oricum tot ce-ai spus e departe de realitate.... da nu conteaza, sa sune frumos..... wink.gif

Evolution
Apar fisuri in reprezentarea lumii de catre tine... de unde si reactia ta nervoasa.... esti pe drumul cel bun don't worry... la inceput toti incearca sa-si apere "reprezentarea", lumea si realitatea lor.
Tear
"De ce unii oameni au fost sortiti sa nu inteleaga toate astea si sa caute intr-un exces de orgoliu, tot felul de explicatii, tot felul de "nepotriviri" dupa... parerea lor si a altora ca ei... Ce-ti trebuiesc explicatii cand e de-ajuns sa privesti in jurul tau?"

Unii oameni, draga Om bun, nu ca au fost sortiti sa nu inteleaga, pur si simplu nu vor asta ! E liberul arbitru. Realitatea e asa cum o percepe fiecare. Privesc in jur, dar nu vad, pentru ca nu vor sa vada. Degeaba ii tragi de maneca, degeaba vrei sa ii tragi la lumina, ca ei se simt foarte bine in penumbra si se intorc imediat acolo, fara a-ti spune cuvinte de multumire, ci, din contra, apeland la acele invective de care aminteai. Asadar, ajutorul e bine sa fie dat atunci cand e cerut sau/si primit !

Thunder, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare clipa si ma rog Lui sa-mi arate misiunea ce o am aici pe Pamant !
IO
QUOTE (OMU'BUN)
Ma intreb de ce unii au fost sortiti sa vada, sa simta, sa perceapa altfel lumea inconjuratoare.

Am sa incerc sa formulez raspunsul la aceasta intrebare, pentru ca vad ca deja, prin postari de tipul
QUOTE
Degeaba ii tragi de maneca, degeaba vrei sa ii tragi la lumina, ca ei se simt foarte bine in penumbra si se intorc imediat acolo, fara a-ti spune cuvinte de multumire, ci, din contra, apeland la acele invective de care aminteai.

se contureaza o imagine conform careia credinciosii ar fi mai cu mot iar ateii... nu. Lucrurile sunt mult mai complexe...
Ca sa cunosti/simti/accepti anumite informatii apartinand nivelelor vibrationale superioare materiei, trebuie in primul rand sa ai "receptorul" specific pentru aceste informatii. Acest receptor este sufletul (structurile nemuritoare). Ori, ca sa poti PRIMI, trebuie intai sa ai UNDE sa primesti... trebuie sa detii aceste structuri configurate in anumite proportii.

Configurarea structurilor respective (adica dezvoltarea/elevarea sufleteasca) are loc pe parcursul a miliarde de ani de evolutie a fiecarei fiinte, prin parcurgerea ciclului de reintrupari succesive si asimilarea unor lectii, prin iubire sau prin suferinta. Din acest punct de vedere, evident ca suntem extrem de diferiti. Unii au bagat la cap anumite invataminte - fie si prin faptul ca sunt mai "batrani" dpdv astral - altii inca nu le-au bagat la cap. Pe parcursul acestui proces de invatare la scoala Terra (sau in alte scoli), e fireasca existenta etapei de ateism si necunoastere a realitatilor "subtile", ca o etapa similara copilariei, dupa cum e la fel de fireasca etapa credintei, similara maturizarii. Intotdeauna, trecerea este de la simplu la complex - de la acceptarea doar a veridicitatii informatiilor primite prin intermediul organelor de simt, pana la acceptarea si a celor primite prin intermediul extrasensibilitatilor (intr-un volum mult superior) structurilor nemuritoare.
Cand am ajuns sa intelegem aceste lucruri, nu-i vom mai judeca pe atei: pentru ca si noi toti am fost la randul nostru atei candva, dupa cum ar trebui sa nu-i judecam pe semenii nostri in general deoarece la randul nostru ne-am facut vinovati de toate pacatele imaginabile pe parcursul existentei avute pana in prezent.

Iar ateii ar trebui sa inteleaga simplul fapt ca, asa cum atunci cand erau copii si nu intelegeau prea bine notiunea de sex datorita insuficientei dezvoltari a unor glande si organe aferente functiei de reproducere, acum nu inteleg prea bine notiunea de Dumnezeu datorita insuficientei dezvoltari a unor "organe" prezente in ceea ce se numeste popular "suflet". Viteza de dezvoltare a acestor organe depinde de cat de receptiv este fiecare la informatiile de natura ezoterica, fie si la modul rational, precum si de experientele avute in trecut.
Ca ajutor, ne putem ruga pentru ei - rugaciunea dedicata altei persoane se constituie intr-un dar de iubire care imbogateste spiritual persoana respectiva.
Tear
N-am avut intentia sa conturez aceasta imagine, IO ! Nu-mi sta in fire sa ma mandresc cu credinta mea si, in general, cu nimic. Si nici nu-i judec pe atei. E absolut treaba lor ! Ma refeream doar la eforturile facute in zadar cu cineva care, asa cum spui, nu are unde sa primeasca ceea ce ii oferi ! Si daca ei nu au unde primi, cum crezi tu ca pot face asta : "Iar ateii ar trebui sa inteleaga simplul fapt ca, asa cum atunci cand erau copii si nu intelegeau prea bine notiunea de sex datorita insuficientei dezvoltari a unor glande si organe aferente functiei de reproducere, acum nu inteleg prea bine notiunea de Dumnezeu datorita insuficientei dezvoltari a unor "organe" prezente in ceea ce se numeste popular "suflet" ? Pentru ca, a intelege inseamna si "a primi', nu ? Si cum pot fi receptivi ? Inca o data, nu condamn pe nimeni ! Dar este esential ca ceea ce dai sa ajunga undeva, nu ? Ca efortul tau sa aiba un rezultat. Si ma refer la efortul direct, ajutorul direct (sfaturi, ajutor material, etc), nu la cel indirect (rugaciuni pentru ei), pe care, personal, il fac oricum, fara sa preget.
IO
Tear,
Chiar cand nu detin lucrurile despre care vorbeam, oamenii pot intelege rational. Prin analogii sau, ca atunci, prin pilde. Stii care e cea mai convingatoare pilda? Puterea exemplului personal.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.