Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Citatele Preferate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
fis_tic
"ma simt bine na na na na na" class
tikky
"A trebuit sa opresc trenul meu din plina viteza ca sa dau celui ce agita fanionul de alarma un taciune ca sa-si aprinda tigara" (Camil Petrescu)
One_Last_Dance
"Purul adevăr este întotdeauna de necrezut." - F. Dostoevski
iniya
"Cand i se ia omului orice libertate a vointei, faptele sale nu mai pot avea vreo moralitate"-Rousseau
shapeshifter
Nobody is consciously insane..
shapeshifter
,,When you recognize that there is a voice in your head that pretends to be you and never stops speaking, you are awakening out of your unconscious identification with the stream of thinking. When you notice that voice, you realize that who you are is not the voice–the thinker–but the one who is aware of it. Knowing yourself as the awareness behind the voice is freedom." - Eckhart Tolle
Artanis
"I could prove God statistically"
George Gallup
Artanis
"You must learn to distinguish between what is true and what is real"
Albert Einstein
gypsyhart
"Buruiana este o planta care este de folos decat pentru ea" (copil de 12 ani)
tikky
Viata a sfarsit prin a ma invata ca fiintele umane, cand nu sunt umilite sau jignite, iti raspund cu incredere daca le acorzi incredere. (A. Maurois)
Maharajah
Cand umbrele oamenilor mici devin din ce in ce mai mari,... inseamna ca "Soarele este la apus"!
Artanis
"Spun oamenii că logic nu există minunea. Dar, dacă ai experienţa existenţială a minunii, logica ţi se transformă sau ţi se modifică, îţi creşte şi atunci include şi minunea. Dar minunea n-o pui pe raftul unde este, să zicem, informatica, ci pe raftul acela unde se află credinţa."
Rafail Noica
exergy33

"Întotdeauna este plăcut să observi, cum alţii comit greşelile pe care singur le făceai cândva. "

John E. Littlewood
roua
"E din neamul mare al licuricilor - omul: un vierme ce se transforma in lumina cand iubeste" lucian blaga

„Nu piroanele l-au răstignit pe Hristos ci Iubirea!” Dostoievski


nu ma pot hotari care dintre ele mi au placut mai tare! hh.gif
sonika
"Ecce homo! Carpe diem! " Vergilius
Octavi
«Nu existenta sau inexistenta emotiei deosebeste artistul de savant, ci faptul ca artistul incearca sa treaca in expresie cat mai mult din emotia lui, in vreme ce savantul se straduieste s-o lase in urma.
“Evrika!” nu face parte din legea scufundarii corpurilor . . .
Stiinta este morala deoarece îi da omului putinta sa cunoasca lumea în care traieste si sa se cunoasca pe sine însusi, chiar daca prea deseori rezultatele ei sunt îndreptate împotriva lui. Nu se poate însa renunta la adevar de frica erorii si minciunii. Eroarea e pe urmele adevarului, în vreme ce minciuna îl ascunde; eroarea este o greseala, minciuna e un delict; eroarea este necunoastere, minciuna e imorala. » - Intelesuri iudaice, Henri Wald, Colectia Judaica, Bucuresti 1995.
One_Last_Dance
"Nu puterea marilor sentimente face oamenii superiori, ci durata lor" - Fr.Nietzsche
Serenity
For the average American freedom of speech is simply the freedom to repeat what everyone else is saying and no more spoton.gif
bdl
Daca nu putem mulge hipopotamul, macar omizile sa le tundem.... spoton.gif
Cla
"O mâna de grâu, o mâna de porumb si altceva nimic."
(Ceausescu) spoton.gif
Kyklos
“În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluţionar” (George Orwell)
unsure.gif
fis_tic
masina mea merge cu jazzolina - ioan gyuri pascu

decat un coniac fals mai buna o vodka cinstita - nu stiu cine
Kyklos
Tot ceea ce conteaza cu adevarat e cu totul altceva decat ar trebui sa sa fie . Mariana Fulger
iniya
How many sorrows
Do you try to hide
In a world of illusions
That's covering your mind?
I'll show you something good
When you open your mind
You'll discover the sign
That there's something
You're longing to find...


(Eurythmics-"Miracle of love")

abureala
L-am gasit intamplator. Cutremurator. Spuse inainte de moarte.

QUOTE

IAROSLAVSKI, preşedintele Mişcării Ateiste Internaţionale: "Vă rog, ardeţi toate cărţile mele. Priviţi pe Cel Sfânt! El mă aşteaptă de mult timp: El este aici."
fis_tic
ca motto:
QUOTE (gypsyhart @ 13 Jan 2006, 10:17 AM)
"Buruiana este o planta care este de folos decat pentru ea" (copil de 12 ani)
sa luam aminte la romania "profunda", "culturala", "adevarata":
- reporter: de ce ai lovit ursul?
-copil de ~ 12 ani: ca sa simta!
- taranii au pus capcane si au prins in sarme un urs care le devasta livezile, apoi l-au omorat in bataie. - romania de azi, de ieri dintotdeauna. e vorba de ursul din padure
Kyklos
Diferenta dintre oameni se masoara dupa rezonanta afectiva a cuvintelor...
Geniul Emil Cioran rolleyes.gif
One_Last_Dance
Desi e greu de crezut, e mai simplu sa-l faci pe barbat poet, decat alcoolic. Pentru bautura, e nevoie neaparat de talent. Pentru a scrie poezii, e destul sa ti se uite o femeie cu darul convingerii in ochi si sa-ti spuna ca n-a mai cunoscut altul atat de genial ca tine. Ce barbat e destul de tare ca sa reziste laudei unei femei ? smile.gif
- Tudor Octavian -
Kyklos
Ann Lander spunea :
Nu uitati ca adevarata personalitate a unui individ este redata de felul in care trateaza o persoana care nu-i poate oferi nimic in schimb.
AmunRa
Oamenii dau intotdeauna vina pe circumstante pentru ceea ce sunt. Eu nu cred in circumstante. Oamenii care se descurca in aceasta lume sunt cei care se ridica si cauta circumstantele pe care si le doresc si, daca nu le pot gasi, le creeeaza.

George Bernard Shaw
Belphegor
Iubesc omenirea. Doar pe oameni nu pot sa-i sufar.
C. Schultz

Necazul cu copiii e ca nu sunt returnabili.
Q. Crisp

Am urcat pe scara succesului esec cu esec.
Mae West

De ce sa ma insor si sa fac fericita o femeie, cand pot sa raman burlac si sa le fericesc cu sutele?
F. Lonsdale

Cand o femeie e prea batrana ca sa atraga barbatii, se intoarce spre Dumnezeu.
Balzac

Primul barbat care s-a-nsurat nu stia ce-l asteapta. De la al doilea incoace nu mai avem nici o scuza.
(Sasha Guitry)

Eu nu ma tem de terorism: am fost insurat 20 de ani!
(S. Kinison)

Fericirea inseamna sa ai o familie mare, afectuasa, grijulie si unita intr-un alt oras.
G. Burns

Daca avortul e o crima, masturbarea e un genocid.
(?)
logoss76
Barbatii sunt in stare sa vorbeasca despre o tema ore intregi;pentru asa ceva,femeile nu au nevoie de nici o tema.
Curt Goetz

Femeile sunt ca traducerile: cele fidele nu sunt frumoase iar cele frumoase nu sunt fidele.
George Bernard Shaw

Femeile sunt niste fiinte umane care se imbraca,vorbesc aiurea ,dupa care se dezbraca din nou.
Voltaire

rolleyes.gif
Kyklos
Pe poteci stramte si abrupte se ajunge la fapte mari.V. Hugo

De la sublim la ridicol nu este decat un pas.Napoleon

Nimic nu este mai inspaimantator ca ignoranta activa.Goethe
logoss76

"Wovon man nicht sprechen kann, darüber muß man schweigen"
Ludwig Wittgenstein
logoss76
Ultimele cuvinte ale lui...

Karl Marx
"Duceti-va de-aici. Ultimele cuvinte sunt pentru idiotii care nu au spus destul."

Humphrey Bogart
"I should never have switched from Scotch to Martinis."

Voltaire
(dupa ce preotul ii spune sa se lepede de satana)
"Asta nu e momentul sa-mi fac noi dusmani."

Richard Feynman
N-as suporta sa mor de doua ori.E atat de plictisitor.

Louis B. Mayer
Nimic nu conteaza.Nimic nu conteaza.

James Thurber
God bless... God damn!

Pietro Perugino
(dupa ce a refuzat sa i se aduca un preot)
Sunt curios sa vad ce se intampla daca te duci pe lumea cealalta nespovedit.
ovidiu_

"Toate greutatile provin din lipsa curajului"(R.Descartes)
"Cu cat esti mai mult..cu atat vrei mai putin"(E.Cioran-Caderea in timp)
fis_tic
"tot timpul e nevoie de o a treia persoana, care sa faca treaba in locul tau... " - una simpatica
Kyklos
Ca să ai parte de adevărata libertate, trebuie să fii sclavul filozofiei. (Seneca)

Cunoaşterea cuvintelor conduce la cunoaşterea lucrurilor. (Platon)

După cum un ogor oricât de fertil, nu poate da roadă, dacă nu e cultivat, tot astfel şi sufletul fără învăţătură. (Cicero)

Adesea în calea celor care vor să înveţe stă autoritatea celor care predau. (Cicero)

Adevărata filozofie constă în a face, nu cărţi, ci oameni. (Feuerbach)
One_Last_Dance
"Cerul nu se afla nici sus, nici jos, nici la dreapta, nici la stanga, Cerul este exact in centrul pieptului omului care are Credinta" - Cerul in "Viata secreta a lui Salvador Dali"
sunny26
Nu plânge pentru ca s-a terminat, zâmbeste pentru ca s-a petrecut. - Gabriel José García Márquez
Kyklos
În anumite circumstanţe, simularea nebuniei constituie dovada celei mai înalte înţelepciun. (Niccolo Machiavelli)

Adevărul este atât de întunecat în aceste timpuri şi minciuna atât de fixată, încât n-am fi în stare să cunoaştem adevărul, dacă nu l-am iubi. (Pascal)

Lucrul dorit ne lipseşte; tânjim după el mai mult după oricare altul. Ne cade în mână vrem un altul. Şi setea noastră este mereu aceeaşi. (T. Lucretius Carus)

Să-ţi clădeşti o altă colibă, una nouă, asta ţi-e dorinţa?… O colibă nouă nu-ţi va aduce decât o nouă amărăciune.
(Psalmi budişti)
One_Last_Dance
"Fericirea are nenorocirea sa para ceva absolut" ~ Honoré de Balzac

Unul din marii intelepti ai Antichitatii, Solon, considera ca nimeni nu este fericit cat timp traieste, caci oricand se pot abate asupra lui nenorocirile.

"Totul este zadarnicie", afirma O. Khayyam. "Suntem simple jucarii pe care Timpul se amuza sa le manevreze si apoi sa le sfarme, sa le preschimbe in cenusa spulberata indefinit de-a lungul eternitatii".
Kyklos
Dacă vrei să cunoşti cu adevărat un om, nu-l judeca numai după ce a făcut, ci şi după ce ar fi vrut să facă.
(Thomas Hardy)

Recunoaşteţi unde încep şi unde se termină responsabilităţile dumneavoastră; a accepta mai multe decât sunteţi în stare duce la ineficienţă, iar a le transfera altcuiva atunci când treburile se înrăutăţesc nu este corect, mai cu seamă dacă sunteţi direct responsabil.
(Wendy Grant)

Pe cel neîntreprinzător, lăsător, fatalist şi lipsit de bărbăţie, zeiţa fericirii nu vrea să-l îmbrăţişeze, ca şi o femeie tânără pe un bătrân.
(Tantrakhyayika)

Dacă în orice împrejurare omul nu se învârte în jurul lucrurilor sau a ideilor pentru a le cerceta sub toate aspectele, omul acela este un neisprăvit şi un molâu, prin urmare în primejdie de a pieri.
(Balzac)
Diane01
Never place a period where God has placed a comma. (Gracie Allen)

The shortest distance between two points is under construction. (Noelie Altito)

Seven days without laughter make one weak. rolleyes.gif

We can't all be stars, but we can all twinkle.
Kyklos

Virtutea omului, care trăieşte după comandamentele raţiunii, se arată tot atât de mare în evitarea, ca şi în înfrângerea primejdiei.
(Spinoza)

Ştiinţa are multe neajunsuri: boala ei este uitarea, nefericirea ei e minciuna, irosirea ei e răspândirea printre cei săraci cu duhul, iar cel mai mare cusur al ei e acela că nu este niciodată îndestulătoare.
(arab)

După cum, dacă cineva, care s-ar da drept literat, ar vorbi incorect, sau dacă acel care ar vrea să treacă drept cântăreţ ar cânta fals, s-ar face de ruşine, mai ales prin faptul că greşeşte tocmai acolo unde pretinde că-i cunoscător, tot astfel un filozof care greşeşte în felul său de viaţă se face de ocară tocmai prin faptul că se poticneşte în rolul în care vrea să fie învăţător, şi pretinzând că cunoaşte ştiinţa vieţii greşeşte în viaţă. (Cicero)
shapeshifter
"You are the god of your world and you are both stupid and cruel. Let God be a concept - your own creation. Find out who you are, how did you come to live, longing for truth, goodness and beauty in a world full of evil. Of what use is your arguing for or against God, when you just do not know who is God and what you are talking about. The God born of fear and hope, shaped by desire and imagination, cannot be the Power That is, the Mind and Heart of the universe." - Nisargadatta
One_Last_Dance
Adoptand o cugetare a lui N. Iorga, putem spune ca: "Disponibilitatea admiratiei pentru om e ca parfumul pentru flori... ea nu se inalta din suflete vestejite".


Nana Floare
"You're fired"
Donald Trump spoton.gif
Aramis
"Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar!"(Peter O'Toole)
One_Last_Dance
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce iti place, ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci." ~ James M. Barrie
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.