Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Citatele Preferate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
iniya
@bishop
QUOTE
"Acela care, dupa ce si-a tocit poftele, se apropie de o forma limita a detasarii, nu mai vrea sa se perpetueze; el detesta ideea de a-si supravietui prin altul, caruia de altminteri n-ar avea nimic sa-i transmita; specia il inspaimanta;

Foarte frumos ; mi-a placut foarte mult cittaul tau, chiar daca Cioran (desi imi placea sa-l citesc acum ceva timp), nu mai imi spune ceea ce-mi spunea in scrierile lui (de ex. "Pe culmile disperarii")-apropos ai citit cartea Bishop?-imi cer scuze pt offtopic sorry.gif

Un citat care l-am descoperit ieri intamplator, imi scapa autorul sorry.gif "Daca iti doresti totul nu vei avea nimic!"
Si un altul la fel de frumos: "Lenevia te face trist"-Toma d'Aquino
Frisky
" Cautarea adevarului este o haituiala. Este, efectiv, o vanatoare, o cucerire. Exista acel moment exemplar in Cartea a IV-a a Republicii cand Socrate si insotitorii lui incoltesc in discurs un adevar abstract. Ei chiuie, ca vanatorii care au scos vanatul din vizuina, inconjurandu-l...undeva, intr-un anumit moment, un singur om sau un grup de oameni dependenti de drogul gandirii absolute, vor cauta...sa produca camera cu ceata pentru urmele cuarcilor. Nu pentru glorie, nu pentru binele speciei umane, nu in numele justitiei sociale sau al profitului, ci din cauza unui impuls mai puternic decat dragostea, mai puternic chiar decat ura, care este acela de a fi captivat de ceva. De dragul insesi a naturii lui enigmatice. Pentru ca acel ceva exista."

George Steiner
Erwin
"Without knowing the force of words, it is impossible to knowing men." - Confucius
bishop
@iniya
Pe Cioran l-am citit cam pe tot la vremea lui. Acum doar il frunzaresc. Si nu incetez sa ma minunez cand viata adevereste multe din 'ciudateniile' lui. Adevarul e amar si se serveste cu multa miere ptr. a putea fi inghitit. Noi, oamenii, evident preferam numai mierea.
Si daca tot vorbim despre Cioran, iata alt citat:
"Daca fiecare dintre noi si-ar marturisi dorinta cea mai tainica, aceea care ii inspira toate proiectele si toate actiunile, am spune: <Vreau sa fiu laudat>[...] Cei care au gustat din glorie ori numai s-au aflat pe aproape nu mai pot sa se indeparteze de ea si, pentru a-i ramane in preajma, nu se vor da indarat de la nici o josnicie, de la nici o marsavie.[...] Orice compliment actioneaza fizic si starneste un fior delicios pe care nimeni nu l-ar putea inabusi si nici macar stapani, fara o disciplina, fara o stapanire de sine ce se dobandesc numai prin experienta vietii sociale, prin frecventarea indelungata a intrigantilor si a ipocritilor.[...]In aparenta, toata lumea e multumita de sine, in realitate nimeni.[...] Indoiala de sine ii chinuie pe oameni atat de tare, incat, drept remediu, ei au inventat iubirea, pact tacit intre doi nefericiti pentru a se pretui peste masura, pentru a se lauda intre ei cu nerusinare. Cu exceptia nebunilor, nu exista om indiferent la elogiu sau la blam."
Emil Cioran - Caderea in timp
jet li
Exista oameni indiferenti la elogiu sau blam, Cioran ar fi trebuit sa auda despre Zen, sunt o gramada de oameni oameni care tocmai spre asta tind si destui care au si reusit
iniya
"Cred in intuitii si inspiratii...Uneori simt ca am dreptate. Nu stiu ca am dreptate"-Albert Einstein

" Stiinta fara religie este schioapa, religia fara stiinta este oarba"-Albert Einstein,1940

@bishop mwah1.gif
"Cu cat inaintezi in viata iti dai seama ca nimic nu inveti, ci regresezi in amintire. Este ca si cum am imita o lume pe care am trait-o candva. Nu castigam nimic, ci ne recastigam. Identitatea cu noi insine este o evolutie intoarsa."- Emil Cioran " Lacrimi si sfinti"
March
Nu-i un citat preferat , da' e unu' care da de gandit !

"There's a Sucker Born Every Minute"

atribuit lui P. T. Barnum, unul din proprietarii faimosul circ american Barnum & Bailey Circus dar in realitate apartine unui bancher pe nume David Hannum .
Data'q
"There is nothing to gain by second guessing yourself. Can't remake the past, so look ahead... Or risk to be left behind."
bishop
"Cel care a presimtit dezastrele inutile ale lumii, si caruia cunoasterea nu i-a adus decat confirmarea unei dezamagiri innascute, este si mai predestinat tristetii prin scrupulul ce-l impiedica sa planga. Si el este intr-un fel invidios pe marile fapte ale sfintilor, nu atat insa pentru dezgustul lor fata de aparente sau pentru pofta lor de transcendent, cat pentru victoria asupra fricii de ridicol, careia el nu i se poate sustrage si care-l retine dincoace de necuviinta supranaturala a lacrimilor."

"Dezastrele epocilor corupte sunt mai putin grave decat flagelurile pricinuite de epocile patimase; noroiul e mai placut decat sangele[...]Epocile corupte au meritul de a dezvalui esenta vietii, de a ne arata ca totul nu-i decat farsa sau amaraciune si ca nici un eveniment nu trebuie infrumusetat[...]"

E. Cioran - Tratat de descompunere
Frisky
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.

Albert Eistein

Amenhotep
Scuze pentru off topic, dar nu mă pot abţine: Ce să-nţeleagă din asta un om care-şi doreşte să poată ajunge oriunde vrea, adică din punctul generic A în punctul generic B? smile.gif
Frisky
Tot offtopic:...ca-i logic sa-si foloseasca imaginatia pentru a ajunge unde vrea! biggrin.gif
bishop
"In fiecare om se-ncearca spiritul universului, se opinteste din nou, rasare ca o noua raza din aceeiasi apa, oarecum un nou asalt spre ceruri. Dar ramane-n drum, drept ca in mod foarte deosebit, ici ca rege, colo ca cersetor. Dar ce-i ajuta coaja cariului care-a-ncremenit in lemnul vietii? Asaltul e tineretea, ramanerea-n drum - deceptia, recaderea animalului patit - batranetea si moartea. Oamenii sunt probleme ce si le pune spiritul universului, vietile lor - incercari de dezlegare. Chinul indelungat, vesnica goana dupa ceva necunoscut, nu seamana cu aviditatea de a afla raspunsul unei intrebari curioase? [...] Cei mai multi oameni raman insa intrebari, uneori comice, alteori neroade, alteori pline de-nteles, alteori desarte. Cand vad nas omenesc, totdeauna-mi vine sa-ntreb ce cauta nasul acesta-n lume?"
M. Eminescu - Archaeus
passenger
"Nimeni nu va castiga razboiul sexelor; se fraternizeaza prea mult cu inamicul."
(Henri Kissinger)
Hashaspire
Alo! Pe-aicea umbli? Treci inapoi la centrate! laugh.gif Ptiu! Dadeam F5 degeaba.

Ăăă... citat preferat? OK: "Put the lime in the coconut, drink 'em both up!" - Harry Nilson.
Data'q
"All I know is this; you don't confront your demons and defeat them. You confront them, then you confront them, then you confront them some more, every single day."

(Mindhunters)
mothman
"We don't like to think of ourselves as machines because this evokes an outdated image of a clunky, mechanical, lifeless thing. We prefer the idea that inside ourselves is some sort of spirit, essence, or soul that wants and feels and thinks for us. However, your laptop computer has billions of parts, and it would be ridiculous to attribute all its abilities to some spirit inside its battery. And a human brain is far more complex than is any computer today"

Marvin Minsky (American cognitive scientist in the field of artificial intelligence (AI), co-founder of MIT's AI laboratory (Massachusetts Institute of Technology), and author of several texts on AI and philosophy)
Erwin
"Show respect to the spirits and deities, then keep away from them." Confucius
mothman
"Fara indoiala, cam tot ceea ce inseamna inteligenta umana este sintaxa - fara sintaxa noi am fi cu foarte putin mai isteti decat cimpanzeii" - William H. Calvin

thumb_yello.gif Erwin
Rex_Pelasgorum
"Dragostea este un proces de autosugestie" Camil Petrescu

"Cel ce fuge dintr-o batalie va mai lupta si alta data" Menandru



shapeshifter
QUOTE
"Everybody hears only what he understands.

şi înţelege ceea ce a auzit cândva.. hihihi (shapeshifter)
Erwin
March:
QUOTE
"There's a Sucker Born Every Minute"


în traducere : "Mama proştilor e tot timpul gravidă" hh.gif rofl.gif


Helmuth
Daca vrei sa faci bogat pe cineva, nu-i spori averea, ci ia-i din dorinta.
Epicur
Erwin
"the success of a hypothesis, or its service to science, lies not simply in its perceived "truth", or power to displace, subsume or reduce a predecessor idea, but perhaps more in its ability to stimulate the research that will illuminate … bald suppositions and areas of vagueness" - William Glen
Helmuth
Vorbe de duh din intelepciunea populara:

* Munca l-a creat pe om, dar nici lenea n-a omorat pe nimeni.
* Lenea-i sanatate curata.
* Lenea-i mama filosofiei.
* Ce poti face azi, nu lasa pe maine, lasa pe poimaine. Ori se uita, ori nu mai este nevoie.
* Numai cine nu munceste nu greseste. Cine nu greseste merita sa fie premiat.
* Noua nu ne este frica de munca, fiindca stim sa ne ferim de ea.
* Cine se scoala de dimineata, a dormit foarte prost si casca toata ziua.
* Cine se scoala de dimineata, doarme mai putin.
* Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea. Cine-i lenes si chiuleste are tot asa...
* Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea. Cine sta si trandaveste are mai ceva.
* Cine-i harnic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste
* Sus munca, sa n-ajungem la ea!
* Cand iti vine cheful de lucru, aseaza-te si asteapta un pic. Vei vedea ca o sa-ti treaca!
* Munca te mentzine`n viatza ! Dar.. atzi vazut voi pe cineva sa moara de lene?!
* Munca este izvorul sanatati, deci... lasati-o in grija bonlavilor!!!
* Dinineata canta cucu/ Fraieri se duc la lucru
* Meseria este bratara degeaba
* In boul care trage, in ala dai cu biciul.
exergy33
Sub al nu ştiu cui alint
Am uitat tristeţea mută
După lumea de argint
Tainică şi neştiută .


Esenin

bishop
"Caci acelorasi mijloace
Se supun cate exista
Si de mii de ani incoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama
Amagit atat de-adese
Nu spera si nu ai teama."
Glossa - M. Eminescu
Erwin
"Ascultă, priveşte şi taci!...
Ascultă, să-nveţi să vorbeşti,
Priveşte, să-nveţi să clădeşti.
Şi taci, să-nţelegi ce să faci...
Ascultă, priveşte şi taci![...]"

Ion Minulescu - A XI-a poruncă
bishop
"Nu spera cand vezi miseii
La izbanda facand punte
Te-or intrece nataraii
De ai fi cu stea in frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Intre dansii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val ca valul trece."
Glossa - M. Eminescu

exergy33
...ce e val ca valul trece ...

"Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece. " smile.gif

Eminescu - Glossa

Erwin
A scoate prietenia din viaţă, e ca şi cum am scoate soarele din lume. (Cicero)

Când îţi faci un nou prieten, nu-i uita pe cei vechi. (D. Erasmus)

Cla
Mai oameni buni, voi credeti ca noi ni-s mai prosti decât vechii greci, care nici macar habar n-au avut cât de vechi sunt?
Hai sa va aud pe voi.

Eu am ceva selfmade: "I don't care, because mir wurscht".
cocosel
..’’E bine sa stii cand joci,e bine sa stii sa calci unde trebuie,sa nu orbecai’’ thumb_yello.gif
Octavi
...
Octavi
...
Amenhotep
Vă rog să nu abuzaţi de acest topic. Nu încercaţi să-l transformaţi într-o tribună, căci nu ăsta e scopul lui.

Pot accepta că un om are 3 citate preferate. Poate chiar 5. Dar nu 40 -- alea nu se mai cheamă "citate preferate", ci "bibliografie".

Deasemenea, pot accepta că citatul preferat al unui om e puţin mai lung, de vreo 30 de cuvinte să zicem. Poate chiar 50. Dar nu 400 -- ăla nu mai e "citat preferat", ci "capitol preferat".

"Citatele preferate" ar trebui să fie acele câteva "perle de înţelepciune", exprimate succint, care ocupă primele 2-3 locuri în lista de scurte citate care-i plac foarte mult unui om. Atât de mult încât le ştie pe dinafară şi le foloseşte adesea în discuţii.

Aceasta este viziunea mea despre ce ar trebui să fie "citatele preferate". Mesajele care nu corespund acestei viziuni vor fi şterse.

a

EDIT: Şi cred că la fiecare citat preferat ar trebui indicată şi sursa.
shapeshifter
Only God can make random selections..
rofl.gif
Gordin
"Sunt inimi, a caror muzica de s-ar concentra intr-un trasnet sonor smile.gif - viata ar incepe de la capat. De-am sti atinge coarda cosmogonica a fiecarei inimi..." E.C.
dharmapurusha
M-am gandit sa ma bag si eu la sectiunea asta si o sa dau in fiecare zi cate un citat din Bhagavad Gita daca nu va deranjeaza smile.gif

"BG 2.11: The Supreme Personality of Godhead said: While speaking learned words, you are mourning for what is not worthy of grief. Those who are wise lament neither for the living nor for the dead.
BG 2.12: Never was there a time when I did not exist, nor you, nor all these kings; nor in the future shall any of us cease to be.
BG 2.13: As the embodied soul continuously passes, in this body, from boyhood to youth to old age, the soul similarly passes into another body at death. A sober person is not bewildered by such a change."
exergy33
Cine are tovaras nerod, ajunge din pod in glod. smile.gif
... auzita mai demult la televiziunea din Chisinau .
dharmapurusha
3 Citate din propria inspiratie (in ordinea preferintei):

Intotdeauna uita-te inapoi inainte de a decide ca nu te vei mai uita niciodata inapoi.

Cand cumperi ceva de care nu ai nevoie, intotdeauna vei plati cu ceva de care ai nevoie

Cand gasesti ce cauti, opreste-te din cautat.

exergy33
Când norocu-şi schimbă pasul, nu aduce anul ce aduce ceasul. wub.gif
(proverb românesc)
leirn
Ceea ce cauti in altii sau in afara ta, se afla, pe masura intelegerii tale, in tine, ratacitorule.
March
'Success is a journey, not a destination.' ( The doing is usually more important than the outcome. Not everyone can be Number 1." )
Arthur Robert Ashe, Jr
mothman
Conceptia noastra despre adevar se sprijina pe un scepticism, adica pe indoiala metodica, carteziana (“datele mele arata ca...") ce poate duce la adevar sau la indoiala. [...] Cand adevaru nu se mai sprijina pe prima treapta de cunoastere ci pe convingerile intuitive, se numeste credinta. Credinta nu cere documente, dovezi” – Aurel Romila, Psihiatru
qui
decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa! ohyeah.gif
(din auzite)
Kyklos
Din OUL DOGMATIC de Ion Barbu citez cele mai sugestive stihuri...

...lumea veche, in clestar, inoata,in subtire var

...trupul drag,surpat de vis ...vii ape fara stuh Ceasornic fara minutar

Si lista ramane deschisa...
shapeshifter
,,Cu un singur acum, el l-a umplut pe întotdeauna." - Plutarh
,,Binecuvântat este acela pe a cărui piatră de mormânt stă scris: <<Aici nu se odihneşte nimeni>>"...
,,Ce este iubirea? Vei şti atunci când vei deveni eu." - Rumi
Frisky
A judeca matematic nu înseamnă a gândi filosofic, a judeca filosofic nu înseamnă a fi liber, a gândi liber nu inseamna a fi filosof.

Blaise Pascal
exergy33
“Cine stăpâneşte prezentul, poate să rescrie trecutul” - George Orwell

... nimic mai adevarat smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.