Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele Mai Stupide Reclame
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Publicitate
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
babyblue
50.gif sunt iritata la culme cand vad reclamele de la detergentul bona,cica spala tot....mai nou cea cu grasanii aia doi carora nu le place ciorba de burta si li se inunda masina cu ciorba de burta e scarboasa 6.gif
fargakos
Azi ma plimbam eu si vad pe panou o reclama ( doar nu un magar rofl.gif ). O citesc din mers: " Vara cumpara-ti un car, iar iarna pune-ti centrala Motan" blink.gif Adica sa iteleg ca e la fel de usor sa-ti faci un car ca si sa-ti pui centrala d'asta? Si chiar nu inteleg...la ce mi-ar trebui mie carul ala... unsure.gif
Izira
Nu stiu ce nu va place la lupul celor de la Orbit.E chiar simpatic sau asa mi se pare mie.Dar totusi raman la parerea ca e vorba de o vulpe. ohyeah.gif
Vornicum
Lupul ala cu : "A innebunit lupul? S-a ticnit lupul? Seriooos?!?!?" rofl.gif
Crede-ma nu-i vulpe . Dar ma streseaza la culme. E un lup enervant si atat.
YoyoMan
Ziceti voi ce ziceti: tot reclamele la European Drinks si la Natty si mancarea de caini de la Transilvania General Borhot Export is cele mai nasoale care exista.... Ganditi-va numai la aia cu tipii din cinematograf si cu Frutti Fresh ... ingrozitor... ma enerveaza si sa scriu de ele rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Mara
Daaa, si blonda aia de 15 ani statea cu un asa urangutan?! Macar daca era mai draguta... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
mogaldeatza
QUOTE (YoyoMan @ 17 May 2004, 01:20 AM)
Ganditi-va numai la aia cu tipii din cinematograf si cu Frutti Fresh

Si, in plus, cam seamana ca idee cu reclama de la Fanta 50.gif
kristina
Cei de la Elita au venit cu o reclama la "Delis" care nu stii ce sunt - semnite, bomboane, alune, cert este ca sunt proaspete.....Dar tipa aia care alearga pe bicicleta dupa Delis-ul asta e subnutrita rau......nici macar Delis nu mananca.....indiferent ce-or fi. Iar vocile din reclama te obliga sa schimbi postul. Vai...vai...vai ....de imaginatia noastra. sad.gif
contraste
ca alearga dupa reclama, treaba ei, dar, culmea este ca tipa se deda la salturi mortale pentru-un dumicat!
Shrew
hm..ce ziceti de reclama de la rompetrol? cea cu gigantii planetei...parca e decupata din Teleenciclopedia rofl.gif
contraste
reclam,a cu Paula Seling mi se pare de-a dreptul stupida. Dar ... pentru un pumn de dolari... (titlu de film!)
YoyoMan
@contraste Exista un topic la Publicitate pe tema reclamei Paulei.

Am vazut o reclama la Pepsi care seamana foarte mult cu cea de la Fanta. E reclama in care niste tipi ies pe balcon si vad niste tipe la balconul de dedesubt si incearca sa le fure Fanta cu un pai facut din mai multe paie imbinate.
Nu mi-a placut ca cei de la Pepsi au modificat-o un pic si au dat-o ca pe a lor mad.gif
mogaldeatza

Se pare ca e practica destul de folosita in publicitate. Iei un model de succes, il modifici
pe alocuri ( cat sa nu ai probleme ) si il dai ca autentic. Or fi in criza de imaginatie? 6.gif
Vornicum
Mai nou ma streseaza parodia cu Mutu care are un pieptar pe care scrie numele lui si deschide cusca cu bautura racoritoare tragand un sut in besica respectiva. Pe cine pacaleste astia wink.gif ? Asta sa i-o spui lu' Mutu!
mogaldeatza

"Te hranesti sanatos, esti sanatos!"- cam multa sanatate in propozitie, mai
bine o lasau fara cuvinte, ca in rest reclama-i faina.
-La ce?
- La FLORIOL.
Arlequine
era mai demult o reclama la ciocolata excelenta "pentru copilul din tine": biggrin.gif oare astia nu se gandesc la subintelesuri?! de unde deducem..."folositi prezervativul sa nu ajungeti la excelenta" rofl.gif
YOo
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 2 Jul 2004, 06:48 PM)
era mai demult o reclama la ciocolata excelenta "pentru copilul din tine": biggrin.gif oare astia nu se gandesc la subintelesuri?! de unde deducem..."folositi prezervativul sa nu ajungeti la excelenta" rofl.gif

rofl.gif ... si unii inca mai sunt de parere ca barbatii sunt mai perversi decat femeile ...
Prostii dom'le ... Cu siguranta rofl.gif
Arlequine
treceam mai demult pe strada, cand imi sare in ochi o reclama pe margine drumului...la ceva detergent, o camasa alba, pe care apareau cu cerneala rosie cam scursa (ca`n filmele de groaza...ya know... biggrin.gif ) "cu drag pentru mama, semneaza crina"...evident am citit "crima". foarte sinistru. cry.gif

perversa si sadica....ce poti sa vrei mai mult?! rofl.gif
YoyoMan
Pe mine ma enerveaza crunt ultima reclama de la guma de mestecat Orbit care cica inlocuieste periuta de dinti. Reclama cu tipa aceea care isi pune banda adeziva pe dinti ca sa elimine resturile de mancare.... Tipa e super dar reclama e imbecila... 6.gif 6.gif
YoyoMan
Aha aha - asa e! Chestia cu cheia - yaaak ce porcarie... biggrin.gif
bunicu'Gilbert
QUOTE
Tipa e super dar reclama e imbecila...

Fapt pentru care m-a facut sa nu-mi mai placa nici tipa, oricat de bine este.
Ca sa vezi ce poti obtine cu o reclama prost gandita.
Trebuie sa nu ai nici 7 ani de acasa pentru ca sa admiti un asemenea comportament.
In concluzie YoyoMan iti dau dreptate.
Arlequine
reclama la ceva chipsuri:
o tanti insarcinata sta pe o banca in parc si mananca chipsuri cu maaaare pofta. un copil cu trotineta adiacenta se opreste in fata ei si o fixeaza cu privirea. cateva secunde in care copilul cu o privire cry.gif cerseste o felie prajita de cartof. enervat, in final copilu` smulge punga din mana femeii si exclama:"Opreste`te ca o sa explodezi"

stupid stupid stupid!!! mad.gif
abis
Este imbecila (parerea mea) si reclama la asigurari auto (Astra sa fie?), in care pe undeva prin centrul vechi al Bucurestiului o Dacie urmareste un cosar. Cosarul sfarseste legat de numarul masinii, pentru ca proprietarul sa aiba noroc la nu stiu ce tragere la sorti...
che
RECLAMA LA SOS DE ROSII:PLANTA IESE DIN PAMANT,APARE SI FRUCTUL(O ROSIE,EVIDENT),CARE IN FINAL E ZDROBIT PENTRU CA IN VIATA DE APOI SA DEVINA BULION...MI-A PLACUT...CU UN MIC AMENDAMENT: PLANTA CARE RASARE INITIAL DIN PAMANT NU E PATLAGICA ROSIE,CI ...FASOLE!!!
mogaldeatza
Reclama la "mr Proper" hh.gif e reusit sa ma enerveze.Tipele parca ar fi la
gradinita 'Ba e mea e mai frumoasa!" ,in cazul de fata " Eu am cea mai vrednica
menajera!" wink.gif
YoyoMan
Mie mi se pare imbecila aia la nustiuce inalbitor - cu tipul care ia camasa care a fost odata alba numai cand merge la pescuit. Pai ce mai fratilor? Voi mergeti la pescuit in camasa? hh.gif
milimetru
Apropo, cine mă lămureşte şi pe mine într-o problemă: ce vor să zică prin sloganul "scoate cele mai frecvente 99 de pete" (detergentul, adică...)? Că eu mă gîndesc automat, aproape, la cea cu numărul 100! blink.gif
Mara
E o reclama la nu-s ce centrala termica: o papusa care dardaie de frig... Cat de lipsit de imaginatie sa poti fi?! 6.gif Plus ca mereu fac asocierea cu un film horror in care papusile prind viata si omoara tot in cale. laugh.gif
kim
ce mai stupida si enervanta a fost aia cu pustiu de la Zapp
NoMemory
Sunt cred doar doua reclame care ma deranjeaza cu adevarat: reclama cu: "A inebunit lupul" si reclama la Unirea ... probabil tine de gust...
skysurfer
Recunosc ca cea cu papusa ma cam sperie. Seamana cu Chucky papusa ucigasa. Iar reclama e idioata de-a dreptul. Tot stupide mi se par si reclamele de la pasta de dinti. Indiferent cine e producatorul pastei de dinti reclamele sunt la fel de idioate si toate au aceleasi elemente de fundal. Dintii pe care nu ii ataca cariile si medicul care apare ca un povatuitor. E ceva mai originala cea cu lupul dar e destul de stupida prin realizare. Insa ca idee mi se pare oricum mai Ok.
ferix
subscriu si eu ...reclama la aer conditionat cu papusa chuky mi se pare oribila.Dar este o placere sa te uiti la ea in comparatie cu cea mai imbecila reclama realizata vreodata....cea cu "munca munca munca munca munca.....munca...munca.....si dupa o zi de munca meriti un noroc.Este cea mai stresanta reclama , ca sa nu mai zic ca daca dupa o zi de munca munca munca ajunci sa bei noroc , mai bine somaj somaj somaj.....becks biggrin.gif
cri-cri_d'Amour
pe mine ma "termina" reclamele de la detergenti. mad.gif
Kim, da, partea cu zapp-ul... o uram... mi-a lasat amintiri extrem de neplacute.. hh.gif hh.gif ce i-as fi spart capu' la ala micu'... ohyeah.gif
mdA!
mai tineti minte reclama la Bonibon? pe mine ma bantuie si acum .....

destul de aiurea mi se pare si aia la Campofrio, cu tipa care isi pocneste catzelul cu sertarul in cap, doar sa nu prinda felia de shunculitza, sau ce naiba o fi. aaa, si mai e una, la o revista, care se lauda ca are cei mai buni paparazzi. mi se pare sinistra, desi, in alta ordine de idei ..... spune cam ce trebuie-ca are paparazzi gata sa stea cu mortul in cosciug. oricum, e destul de nashpa.
kristina
Sinistra mi se pare reclama "cu degetul" la telefonia mobila, pacat de melodia de fundal.
bunicu'Gilbert
Acum e o reclama pentru lapte, cu vaca Fulga: sunt o vaca...
infecta reclama.
March
In 1968 comunistii faceau o concesie capitalismului : deschiderea la Constanta a primei fabrici de Pepsi Cola.
Si dupa aprobarea tovarasilor, Radio si presa au inceput sa faca reclama produsului " Pepsi - avint si energie " , lozinca fiind reluata obsedant , ani si ani de zile la rind. De ce "avint" ? Pai era vorba de avint revolutionar . Iar pe sticla scria numai PEPSI fara cuvantul "cola" . Deh, Coca-Cola aparea in toate materialele de propaganda ca un simbol al imperialismului american !
toby
He , he , reclame tampite , chiar azi discutam cu cineva despre asta ...Pe mine ma scoate cu adevarat din sarite reclama la o ciocolata, nu-mi amintesc numele ei (efectul reclamei biggrin.gif ) , dar e ceva cu un tip care cred ca e manjit cu ciocolata si tipa ...il linge (pe langa altele biggrin.gif , interzis minorilor cu fantezii biggrin.gif ) ...BRRRRRRR . E scarboasa in toata regula ...
Si cele la detergenti sunt insuportabile , gandite ''cu cap'' ...
Si mai e una la un coniac sau alta bautura alcolica , unde un tip se curenteaza si apoi gasca se reuneste la spital si rad de patania lui ...Asta e chiar sadica ...
Si pt ca ati pomenit de reclama la Zapp ...era groznica , aducea ideea ca adultii sunt niste tampiti si un pustiulica , acolo mare mester si el , le explica lor cum ''mobilul Zapp se conecteaza ....'' , remember , nu ?
cri-cri_d'Amour
han.gif toby
mogaldeatza
Reclama de la "Fulga'( acesta fiind si numele localitatii unde se produce respectivul produs) e mai mult
decat enervanta. Vacuta aia care topaie si descopera cu mirare " Ce vaca sunt!" nu ma indeamna deloc sa
cumpar lapte.
actionmedia
QUOTE (mogaldeatza @ 9 Sep 2004, 08:47 AM)
Vacuta aia care topaie si descopera cu mirare " Ce vaca sunt!" nu ma indeamna deloc sa
cumpar lapte.

Mogâldeatzo e normal să nu te îndemne să cumperi lapte pentru că nu eşti pe target. Aia e reclamă pentru copii de 4-12 ani pe care îi iau părinţii în supermarketuri şi ţipă în gura mare "vreeaaaauu Fuuulgaaaahaaahaa!". De asemenea se mai adresează mămicilor care au copii între 1 şi 3 ani şi care este ştiut că în general "dau în mintea copilului" o vreme ca să se înţeleagă cât mai bine cu pruncul lor, asta dacă sunt mame responsabile.
Când o să ai copii o să fii pe target. laugh.gif
Ca idee puteau să o facă mai bine dar s-a vrut a fi o reclamă amuzantă.
mogaldeatza

Se poate sa ai dreptate! Uite o sa le cer parerea pustilor de la mine, asa de curiozitate. smile.gif
cipdecip
Cele mai nashpa ramane cele de la Zapp . Parerea mea .
YoyoMan
QUOTE (actionmedia @ 9 Sep 2004, 12:15 PM)
Mogâldeatzo e normal să nu te îndemne să cumperi lapte pentru că nu eşti pe target. Aia e reclamă pentru copii de 4-12 ani pe care îi iau părinţii în supermarketuri şi ţipă în gura mare "vreeaaaauu Fuuulgaaaahaaahaa!".

5.gif Nu e adevarat! Faptul ca e desen animat nu inseamna ca e adresata copiilor intre 1-4 ani. De fapt copiii de varsta aceea nici nu prea stiu sa o duca pe mama la magazin si sa ii spuna sa le cumpere lapte Fulga.
Faza cu "Ce vaca sunt!" nu se adreseaza deloc copiilor si asta in primul rand pentru ca nu copiii cumpara lapte de la magazin. Copiii nu gusta o asemenea "poanta" thumb_yello.gif
mogaldeatza
YoyoMan , poate ca aia o fi fost intentia, da rezultatul e jalnic. Puteau sa faca
o gramada de asocieri intre numele produsului si efectul consumarii lui, etc, da daca
atat i-a dus capu 6.gif
Mi-am amintit de alta, despre care vroiam de mult sa scriu. Crema de branza Philadelphia
a carui calitate e aceea de a fi 'cremoasa'. Mai mult dupa sau chiar in timp ce o mananci
te simti ingeras. rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 9 Sep 2004, 01:48 PM)
5.gif Nu e adevarat! Faptul ca e desen animat nu inseamna ca e adresata copiilor intre 1-4 ani. De fapt copiii de varsta aceea nici nu prea stiu sa o duca pe mama la magazin si sa ii spuna sa le cumpere lapte Fulga.
Faza cu "Ce vaca sunt!" nu se adreseaza deloc copiilor si asta in primul rand pentru ca nu copiii cumpara lapte de la magazin. Copiii nu gusta o asemenea "poanta" thumb_yello.gif

Hei eu am spus că este pentru copiii de 4-12 nu pentru cei de 1-4. La cei de 1-3 sunt sensibilizate mămicile care de obicei reacţioneazp la orice le-ar putea face plăcere copiilor. De ce crezi că toate produsele destinate copiilor în general conţin tot felul de personaje pe ambalaj?
Reclama îşi propune să sensibilizeze copiii mai mari care pot avea un cuvânt de spus pe de o parte, pe de altă parte, le dă mămicilor o mână de ajutor de a-i convinge pe copiii mofturoşi să consume laptele. Adică deja copiii nu mai zic că beau lapte ci Fulga ceea ce este super pentru notorietatea brandului.
Evident că ultimul cuvânt îl au părinţii dar copiii pot influenţa destul de mult decizia de cumpărare, în special copiii din familiile cu bani care mai sunt şi răsfăţaţi.
Brandul nu este destinat adulţilor asta este clar.
Tu ai copii YoyoMan?

Pentru mai multe detalii uite un link despre Fulga
Vornicum
Nu-mi place reclama in care unu face cinste fiindca nu are ceas la manutza. Daca targetul e grupul de prieteni atunci de ce reclama e stupida? Parerea mea.
YoyoMan
QUOTE (mogaldeatza @ 9 Sep 2004, 02:21 PM)
YoyoMan, poate ca aia o fi fost intentia, da rezultatul e jalnic. Puteau sa faca o gramada de asocieri intre numele produsului si efectul consumarii lui, etc, da daca atat i-a dus capu 6.gif

Pai da.... ai dreptate Mogaldeatza - cam atata i-a dus capu' in schimb calea cea mai usoara e preferata de cei mai multi dintre noi. Adica e f usor sa atragi atentia cu o maxima de genul "Ce vaca sunt" decat cu alte asocieri mult mai inteligente cum zici tu... wink.gif

Actionmedia - ai dreptate - nu ai zis 1-4 dar si asa se aplica ce spun eu. Nu, nu am copii actionmedia, dar ce relevanta are asta? ohmy.gif Crezi ca nu stiu cum se comporta si cum gandeste un copil de pana in 14 ani daca nu am unul? rofl.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 9 Sep 2004, 08:44 PM)
Crezi ca nu stiu cum se comporta si cum gandeste un copil de pana in 14 ani daca nu am unul? rofl.gif

Dacă ai avea copii ai înţelege cum gândesc părinţii care au copii.
Am spus că "dau în mintea copiilor", e un pic exagerat dar altă exprimare nu am găsit. Oricum au tendinţa să gândească precum copiii, îi impresionează si ceea ce îi impresionează pe copii. Mesajul este pentru adulţi "cu minţi de copil".
YoyoMan
QUOTE (actionmedia @ 10 Sep 2004, 12:04 PM)
Mesajul este pentru adulţi "cu minţi de copil".

Da de unde... Mesajul e facut sa il tii minte. Si e facut sa fie hazliu si sa te trezeasca in timp ce se deruleaza zeci de reclame pe spatiul publicitar wink.gif
E pentru adulti dar nu pentru adulti cu minte de copil 5.gif No way!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.