Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele Mai Stupide Reclame
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Publicitate
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Diana-Maria
Ultima reclama de la Kreskova..sau cum se scrie...e stupida si vulgara...
dificilaold
cea de la Snikers e faina.
...da"alea cu aparate electro cred ca Electrolux sint jenante.
...mai aparu una cu ciocolata,cu bietul copil care se cocoseaza cu plasa numa"pentru o ciocolata....brrrrr
mogaldeatza
QUOTE (Carmi @ Oct 9 2003, 05:07 PM)
ati observat ca copchilu e chinez iar mama e o blonda???



"Infratirea intre specii" 6.gif
Carmi
QUOTE (mogaldeatza @ Oct 10 2003, 12:50 PM)

"Infratirea intre specii" 6.gif

sau infartirea cu bucataru de la restaurantiu chinezesc....mai degraba tongue.gif
xyana
dar despre reclama la lapte ce ziceti?
...aceea in care o tipa alearga dupa o vaca, o prinde si apoi o mulge...
e stupida rau biggrin.gif
cea mai dragutza reclama zic eu ca e cea cu tipa care intelege in loc de dop top si se dezbraca- reclama la Coca Cola Light
smile.gif
secunda
mie nu imi place reclama de la orange cu tipul care se scoala de dimineata sa mearga sa isi ia ziarul si un caine tocmai face pipi pe ziarul in cauza.

nici reclama de la novatini nu imi place...parca novatini se numeste, draga dificila

si mai e reclama la primola. cand el face ca si cum ar plange copilul. pai daca ea dormea deja de ce a mai sculat-o? nu putea sa manance ciocolata singur?! ea oricum dormea!

cea de la kreskova acum cand cainele se ia de pisica cred ca ar atrage atentia celor de la protectie animalelor.

cam astea ar fi deocamdata.
mwah1.gif
ypsilonalpha
Dubioasa este si reclama la Beko, cred, cu o tanti care sare din bloc in bloc, se da pe paratrasnet pina la geamul bucatariei proprii, in misiune speciala. tongue.gif O copiaza in mod barbar (si cam aiurea) pe Lara Croft din Tomb Raider. sad.gif
nefertiti-old
Atit de multe sint stupide, incit mi-ar fi mult mai usor sa le insir pe cele care nu sint. cry.gif
Sagitarius
In momentul de fata cea mai stupida reclama mi se pare cea la coniacul Unirea ....reclama cu basculanta mad.gif
YoyoMan
Pe mine ma enerveaza reclamele de la Altex cu rata mica pe care o pierd functionarii in magazin si nu reusesc sa o gaseasca. La fel si reclama la Flanco cu sloganul lor "Foarte deschis" din care - poate ca eu sunt de vina - dar nu am inteles nimic. La fel si la Domus - cu batrana aceea care spuipa apa din gura pe haine si apoi le calca cu calcatorul.
Reclama la Krescova e jenibila.
Aaaaaa - stai ca mi-am adus aminte: reclama la Orbit Winterfresh - aia cu tipul ala care mananca ciunga Winterfresh si apoi sufla in magazinul acela sau ce e si inghiata tot - si tipa se da cu patinele pe ghiata facuta de el cu suflul sau. Oaiiiiii - crunt!

Pe de alta parte am auzit un copywriter de la o companie mare de publicitate din Buc care spunea ca spotul publicitar nu trebuie sa placa - trebuie sa nu lase indiferent. Cu alte cuvinte mai bine te enerveaza spotul cu ciunga decat sa te lase rece biggrin.gif pt ca in fata casei de marcat de la supermatket tu vezi pachetele de Winterfresh, cumperi ciunga si nu te gandesti la inteligentul care face ghiata pe jos in magazin. Deci cand ne enervam din cauza spotului x, cel care l-a conceput si-a cam atins scopul biggrin.gif ohyeah.gif
Arktu
QUOTE (Cain @ Mar 27 2003, 04:16 PM)
A, si reclamele la tampoane... Abia astept sa ne arate in reclame si unde se baga, pe modelul viu... Si chiar si cum arata plin de sange, dupa folosire : "Vedeti doamnelor, are mai putine cheaguri pe exterior, majoritatea au fost absorbite... da, aici, vedeti, daca il taiem in doua.. da, acest gel rosu este sangele dumneavoastra, da cu ovulul si cu restul de secretii...". Nu ca as fi un sensibil (dupa ce am scris treaba asta...), dar mie scarba de TOATE reclamele la tampoane. Sint timpite....

Nu credeam ca o sa zic asta... dar sunt PERFECT de acord cu tine.
Arktu
QUOTE (menthoru' @ Sep 4 2003, 10:30 AM)
Reclama la sampon ( nu dau nume ) cu Mihaela Radulescu pe post de imagine de promovare.
citez din reclama: " ... am pestru el doar 3 cuvinte: IMI PLACE ... LA NEBUNIE "
stupid cow...

Corect! Macar daca facea un curs de aritmetica.
ypsilonalpha
Hai mah ca sinteti rai rofl.gif acolo tipa chiar o face dinadins, ca ridica un degetutz cind zice "Imi place" si al doilea degetutz cind zice "La nebunie" si dupa aia pufneste in ris.
Ares
Nu ştiu dacă avem voie să cârcotim şi despre reclamele de la radio tongue.gif
Dar dintre reclamele de la radio, mă enervează una la bomboane Stil în care o mamă amnezică tot îi spune la multi ani lu' fi-su... şi asta conform principiului că o mamă care uita ziua copilului ei, merita Stil... bleah...
Din nefericire, majoritatea reclamelor de la radio sunt stupide... aşa că aş avea prea mult de scris... sad.gif
genicon
Nu mai retin exact numele produsului (care oricum este destul de ciudat...), ca nu am vazut decat o data reclama respectiva... Oricum, e aceea pentru un medicament care-ti desfunda nasul si in reclama apare clovnul acela racit care-si strange nasul si ii sar mucii... Scarbos! hh.gif
april
cred ca sunteti in asentimentul meu cand spun ca reclana la noul hypermarket Cora este de-a dreptul disperanta, mai ales datorita frecventei cu care e data la radio.mai nou am vazut-o si la tv, in varianta de sarbatori, dar cu aceesi repetitie exasperanta.poate cei care au facut spotul acesta au avut de gand sa spele creierele oamenilor prin aceasta metoda... 50.gif
ar mai fi si o reclama radio la un lubrifiant, in care farmacista incepe sa geama din ce in ce mai patetic cand un barbat ii cere respectivul produs.in general reclamele radio cad in ridicol incercand sa compeseze prin sunet lipsa imaginii, dar aceasta te face sa te simti chiar penibil daca te nimeresti intr-un loc public si se aude la radio.sau cu parintii, bunicii etc 43.gif
april
mi-am mai amintit o reclama la napolitane Naty, cu o tipa intoarsa cu spatele care scoate sunete lasciva si apoi se intoarce cu gura plina de napolitane... blink.gif
ypsilonalpha
QUOTE (april @ Dec 7 2003, 08:05 PM)
cred ca sunteti in asentimentul meu cand spun ca reclana la noul hypermarket Cora este de-a dreptul disperanta, mai ales datorita frecventei cu care e data la radio.mai nou am vazut-o si la tv, in varianta de sarbatori, dar cu aceesi repetitie exasperanta.poate cei care au facut spotul acesta au avut de gand sa spele creierele oamenilor prin aceasta metoda... 50.gif

"Cora, Cora! Stii de ce revii!". Cind aud reclama asta ma gindesc ca revin pentru ca un nene politist de la iesirea din hipermarket zice: "Gata, domnu', acuma revenim frumos in magazin si punem pe rafturi tot ce am sparlit pina adineauri!" rofl.gif Io-te de-aia revii!
halcyon_lll
Reclame stupide... hmm sunt destul de multe. Pe mine ma enerveaza una care face reclama la un absorbant (nu stiu cum ii zice). In reclama, o tipa sta in fata oglinzii se machiaza, se rujeaza, se parfumeaza, etc si vrea sa isi puna si absorbantul dar isi da seama ca deja are unul. Acuma hai sa fim seriosi... chiar tipa aia nu simte absorbantul acolo unde e???
Carmi
Halcyon acu te iau si pe tine la 7m! Offf voi baietii!! nu e vorba de un absorbant!! e vorba de un alldays care se foloseste pentru altceva decat absorbantul!! Si produsul isi merita reclama deoarece chiar este de nesimtit laugh.gif
mogaldeatza
QUOTE (april @ Dec 7 2003, 08:12 PM)
cu o tipa intoarsa cu spatele care scoate sunete lascive si apoi se intoarce cu gura plina de napolitane... blink.gif


Prima data cand am vz am crezut ca e reclama la 89...
Finalul m-a edificat si in continuare imi mentin parerea ca
e buna tot la 89..Se presupune ca produsul nu e doar pt adulti
ci si pt copii.Imaginati-va cum ar fi sa auzi un pusti scotand
aceleasi sunete, ca asa a vz el in reclama wink.gif
halcyon_lll
QUOTE (Carmi @ Dec 10 2003, 06:07 PM)
Halcyon acu te iau si pe tine la 7m! Offf voi baietii!! nu e vorba de un absorbant!! e vorba de un alldays care se foloseste pentru altceva decat absorbantul!! Si produsul isi merita reclama deoarece chiar este de nesimtit laugh.gif

Mersi oricum pt informatii, da' eu tot nu vad diferenta! laugh.gif
Carmi
Sorry pt off topic insa Aiwa postase ceva de genu ce s-ar intampla daca femeile ar conduce lumea....atunci cred ca ai stii si tu diferenta rofl.gif
bergerac
eu credeam ca femeile conduc lumea...?!?! m-am inselat?! tongue.gif

acum serios vb decizia achizitionarii unui produs este in mainile femeilor in proportie de 80 la suta... cum ar spune un economist tenace... femeile controleaza 80% din banii existenti... asa ca...
... daca ma gandesc ca numai in state femeile decid cum sunt cheltuiti peste 50 miliarde de dolari anual... (si cand spun asta ma refer numai la reclamele adresate targetului feminin)..

si acum on topic:
cea mai stupida reclama... hmm

ramine cea de la napolitanele Naty... stupida idee.. stupida realizare... marketing inexistent... in fine e castigatoare la multe categorii
Jubi
La ce va ganditi cand auziti cuvantul CIOCOLATA?Eu una ma gandesc inevitabil la copii,la copilarie,la fericire,la faptul ca e in atatea variante(cu alune,stafide,etc),insa sub nici o forma n-am sa ma gandesc la un negru pe care-l ling frate pana se face alb.Ce au patit astia de la tv? in primul rand ca au tupeul sa difuzeze o asemena reclama,apoi aia care au facut-o?O fi ea,ciocolata,afrodiziaca,da` sa ma lase pe mine cu fanteziile lor transpuse pe ecran!Pentru asta e industria cinematografia,nu aia publicitara...Deci ma oripileaza reclama aia,o stiti si voi,un el,o ea,el plin de ciocolata...Brr,nici nu vreau sa ma gandesc ce gust o avea ciocolata pe corpul lu` ala... 6.gif hh.gif
genicon
Hehehe... mie imi place ideea... biggrin.gif As manca o ciocolata... innocent.gif
Jubi


Ermmm...geni..eu m-am razgandit ce-i drept cu ciocolata aia...nu mi se mai pare atat de oribila reclama si ma gandeam...u know....poate mancam impreuna intr-o zi o kandia.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif



p.s. the lil` pervert is back home
Mihai
Penibila reclama la Astra - Asigurari Auto.
De mult timp nu am mai vazut o reclama atat de proasta... 'si milioanele merge la...' nonono.gif yeahrite.gif diespam.gif
trecator
Stupida reclama cu MATIZZ..cea in care perechea cumpara sandale ..iar tipul face rodajul..si le promite o cursa la aeroport.. hh.gif
Aramis
QUOTE (Mihai @ Jan 15 2004, 10:58 PM)
Penibila reclama la Astra - Asigurari Auto.
De mult timp nu am mai vazut o reclama atat de proasta... 'si milioanele merge la...' nonono.gif yeahrite.gif diespam.gif

De acord cu tine... imbecila reclama... nonono.gif
kristina
QUOTE (trecator @ Jan 22 2004, 04:56 PM)
Stupida reclama cu MATIZZ..cea in care perechea cumpara sandale ..iar tipul face rodajul..si le promite o cursa la aeroport.. hh.gif

De fapt reclama este pentru Asirom....
Likurici
Una dintre reclamele care ar intra in aceasta categorie este cea facuta pentru branza topita LaDorna.
Incepe cu o imagine de la o proba de trambulina schi. La un moment dat, in locul schiorului plonjeaza o vaca (imi pare rau ca nu retin culoarea vacii, parca e roz). In fine, aterizeaza vaca facand ocolul de rigoare pentru a se opri, in jurul unui capac de la o cutie de branza topita. In timpul in care saraca vaca incearca sa se opresca, se aude o voce (care se vrea optimista si plina de aplomb) transmitand urmatorul mesaj: "LaDorna, branza din laptele vacilor inteligente, acum si cu nuci".
Aveti voie sa ganditi orice, pentru ca nici macar intonatia nu-ti clarifica unele indoieli....

edit: am uitat zambaretii
Oul Dogmatic
Reclame mai trasnite ca astea n-am vazut

http://www.dazbert.co.uk/sites/rudefood/
Mihai
Ca o nota generala, toate reclamele pentru companiile de asigurari cu ocazia noului an mi s-au parut ciudate... parca facute in graba. hh.gif
Likurici
Aveau nevoie de ele in timp util si nu au avut banii necesari ca sa faca ceva mai bun decat ce a iesit. smile.gif
Mihai
Nu cred ca este neaparat vorba de buget, ci lipsa de idei...
Spre exemplu, cei de la Gazeta Sporturilor au avut un buget mic, dar clipul publicitar este reusit.
kristina
Ce sa-i faci, la sfarsit de an unii sunt vlaguiti si in pana de idei iar altii reusesc sa dea ce-i mai bun din ei. Industria publicitatii are mult de lucru la finele anului si ar putea sa se mobilizeze mai mult. A trecut acum, sa vedem ce ne va aduce noul an....
mogaldeatza

Ce parere aveti de reclama de la Borsec, aia cu Reginaaaaaaaa! wink.gif
Cat despre cea de la Kandia am inteles ca in sfarsit CNA a luat pozitie,
asta dupa ce toata lumea asociaza aceasta ciocolata cu sexul.
radun5
Cele mai stupide sunt (lucru atat de cunoscut incat nici nu le-am vazut pe aici) 95% din reclamele la detergenti (si asta de multi ani incoace, ca altfel nu ar fi fost aluzii inca din anii '60 - ma refer la cele 12 munci ale lui Asterix). laugh.gif

Dintre ele insa, pe mine ma termina reclamele la Bonux. Pur si simplu nu le suport, cum incepe schimb programul (am pierdut multe minute din filme reusite din cauza reclamelor stupide 50.gif ...)
YoyoMan
@ mogaldeata
Reclamele de la Borsec nu mi se par foarte interesante, nici reusite si nici inedite. Cei de la Borsec au reclame care nu spun nimic. Si e mare pacat - avand in vedere ca e cea mai buna apa minerala din Rromania dupa parerea papilei mele.... Imi plac reclamele de la Dorna - acolo se vede - cum a pus Coca Cola mana pe Dorna cum a tras niste reclame excelente - cu realizare de exceptie. Si cei de la Borsec ar trebui sa faca lafel - pt ca au un produs care merita promovat. Eu unul mor dupa Borsec - e pe locul I la mine in top. smile.gif
Cat despre reclama de la Kandia nu stiu daca CNA-ul a facut bine s-o trunchieze. Daca cei de la Kandia vor sa isi faca reclama asa e treaba lor - si mie imi placea reclama respectiva - e chiar faina - si ce daca asociaza oamenii ciocolata cu sexul? si asa ciocolata e afrodisiac ohyeah.gif
47462
Nu ma uit la reclame...ma intereseaza deobiciei filmul sau emisiunea pe care o vad...chiar si-asa cea mai stupida reclama care practic mi-a sarit in ochi...a fost una la pasta de dinti..cred ca era vorba de Colgate...da stupida rau...nu stiu daca o mai dau pe post, oricum facusera si o melodie...nasoala...cand vedeam reclama aia nu stiam ce sa fac sa inchid televizorul mai repede...Totusi exista si reclame faine..la care ma uit cu placere si alea sunt cele de Coca-Cola...cred ca face cele mai faine reclame...parerea mea...
Ares
De mult ma streseaza o reclama stupida la Pratiker (sau cum s-o scrie tongue.gif) de la radio in care ni se spune ca avem ocazia sa castigam gratuit nu stiu ce chestii... probabil ca sunt primii care au inventat conceputul de premiu pentru care trebuie sa platesti smile.gif
Mara
In momentul asta sunt 2 reclame super stupide, dupa mine:
1. Ziarul "Ziarul": ce mama naibii vrea sa spuna??? Ca geme una acolo fals, ca scartaie un pat prea ritmic...
2. Mc' Donalds - I'm loving it. Parca e o reclama sau macar secvente dintr-o reclama difuzata la americani prin anii 80'. Ma calca rau pe coada!
Scarlett
Cea cu "pudding .. vrei acasa ? "
mogaldeatza
Ultima reclama de la Danone care seamana teribil cu cea de la Kitty Kat>" Furculitele ar face orice..." hh.gif
Mihai
A revenit reclama cu 'haaaai, suna-l pe iepuraaas...' hh.gif
YoyoMan
Zicea mogaldeatza de Danone si mi-am amintit ca era in urma cu ceva vreme o reclama la Danone in care mamica nu stia ce sa faca: sa le dea copiilor iaurt sau mere? blink.gif Asa ca s-a hotarat sa le dea Danone CU mere! DUUUH!!! hh.gif Mi s-a parut lipsita de imaginatie. De fapt cam toate reclamele de la Danone sunt fara noima..... Si aia cu Activia.... bleak 6.gif
skysurfer
Nu cred ca mai are rost sa spunem ca cele mai stupide reclame sunt cele de la detergenti, iar alea de la Bona, parca, cu Pensiunea Margareta sunt de departe cele mai idioate si mai simpliste reclame posibile. Nu mai e vorba de nici o imaginatie acolo.
mogaldeatza
Aia cica e adaptata la specificu target-ului rofl.gif

Ultima reclama la margarina Holland.Inteleg sa
pastrezi cuponu', da nu vad de ce in frigider frusty.gif
YoyoMan
QUOTE (skysurfer @ 24 Mar 2004, 10:38 AM)
Nu cred ca mai are rost sa spunem ca cele mai stupide reclame sunt cele de la detergenti, iar alea de la Bona, parca, cu Pensiunea Margareta sunt de departe cele mai idioate si mai simpliste reclame posibile. Nu mai e vorba de nici o imaginatie acolo.

Da - dar asta e si o tema de gandire. Adica - ok, sunt de acord - reclamele la detergenti sunt cele mai idioate. Hai sa ne gandim la o reclama inteligenta la detergenti si sa o postam la forumul de la publicitate (ca uitai cum se numeste exact). Ce zici?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.