Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Frunze-n Vant...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Diana-Maria
ohmy.gif CINE, BRE ? ! ohmy.gif
cactus
ceva-mi spune ca tu esti un fel de inger pazitor; chestia cu rasaritul de soare pare sa fi fost reala...sper sa nu mai apuna... flowers.gif
Diana-Maria
POVESTE

Un soricel tragea cu ochiul printr-o crapatura a zidului si a vazut taranul si nevasta deschizand un pachet. "Interesant de vazut ce mancare este in pachet" s-a gandit soricelul in sinea lui si s-a cutremurat vazand perechea scotand o capcana de soareci. A iesit soricelul in curte si a inceput sa strige : "Este o capcana de soareci in casa, este o capcana de soareci... !!!!!" Gaina a cotcodacit si-a ridicat capul si i-a zis: "stimate soricel, eu stiu ca-i o nenorocire pentru tine, dar pentru mine nu are nici o importanta" Soricelul s-a indreptat catre purcelul din curte, care i-a aratat simpatie si i-a spus: "imi pare asa de rau domnule soricel, dar nu este nimic de facut decat sa ma rog pentru tine" Soricelul s-a indreptat spre vaca, dar ea l-a privit cu dispret: "Poti sa crezi ca sunt in pericol, aa..." Trist si speriat s-a intors soricelul acasa sa se descurce singur cu capcana de soareci. Noaptea s-a auzit un clic, ca atunci cand se inchide o capcana de soareci. Nevasta taranului a sarit din pat sa vada ce s-a prins in capcana. In intuneric nu a vazut ca era coada unui sarpe otravitor ce s-a prins in aparat. Sarpele a muscat-o si ea a fost transportata la spital. A fost tratata si a revenit acasa cu temperatura mare. Toti stim ca cel mai bun tratament in caz de temperatura mare e o supa proaspata de gaina. A luat taranul gaina si a taiat-o ca sa gateasca supa. Vecini si prieteni au venit sa viziteze bolnava si stateau cu ea cu schimbul. Ca sa-i hraneasca s-a vazut nevoit taranul sa taie porcul. Femeia era pe moarte si nu dupa mult timp a murit. Multi cunoscuti au venit si pentru masa de dupa inmormantare a trebuit taranul sa taie vaca.

Morala: - Data viitoare cand veti auzi ca cineva are o problema si vi se va parea ca ea nu va atinge, amintiti-va ca atunci cand cel mai slab e amenintat, toti suntem in pericol!
Yvonne
clapping.gif Asa e, dar de putine ori actionam in consecinta. De multe ori ne luam un loc comod pe amrgine si asteptam sa vedem "cum se inchide cursa".
Diana-Maria
Am o caruta de treburi si mi-am lasat prietenii sa se plictiseasca cind nu-s acasa...
Sa-mi fie rusine !
sorry.gif
Diana-Maria
Imi bate primavara in geam cu degete de catifea...
Oiski-Poiski
La mine primavara bate in geam cu degete insorite.Ma trezesc in fiecare dimineata cu soarele in geam (cand e soare wink.gif ) si pentru ca ma trezesc tare devreme am surprins unele rasarituri rupte parca dintr-o telenovela siropoasa smile.gif .Greu de crezut ca natura poate produce ceva atat de perfect.
Yvonne
...la mine primavara tipa in ferestre cu cioburi de soare, cioburi care se intrupeaza in ciresul salbatic de sub fereastra. Si dau perdelele deoparte chemand toata salbaticia primaverii sa-mi binecuvanteze casa.
skysurfer
Nu vreau sa te supar dar in Constanta, sambata a nins. smile.gif Mai asteptam inca sa apara primavara. Iti aduc macar in jurnal un gand primavaratec si o urare : O primavara frumoasa, luminoasa si plina de viata!
edit: era prea mare "urarea"

Diana-Maria
Dragii mei dragi...
Sint tare suparata... alaltaieri hingherii au luat-o pe Fetita din fata blocului.
Am auzit-o tipind, am iesit, dar pina am coborit eu de la 3, o bagasera in masina... nemernicii nu au vrut sa mi-o dea... si eu , si un barbat de la o scara vecina ne-am certat cu ei ca la usa cortului...
... o femeie care scotocea in gunoaie dupa resturi de piine mi-a spus ca Fetita dormea la soare, in gradinita din fata blocului... de blinda ce era, cind s-au dus spre ea s-a pus cu burtica in sus... iar ei au lovit-o ...
Si o visez de doua zile... saraca Fetita...
skysurfer
Dc ma crezi, si eu la bloc am o catea pe care o cheama Fetita. e neagra, e blanda si doarme si mananca toata ziua. Porbabil ca au luat-o sa o castreze ca sa nu mai faca randuri-randuri de pui. Parerea mea e ca o poti gasi la adapostul de Animale sau s-ar putea sa o aduca in acelasi loc. ASta e, e pacat si de catelusa, insa si oamenii isi faceau treaba, probabil cu prea mult zel...
contraste
Apai Diana, daca mai stai mult si mai trec niste nopti de vise cu catelusa, in vis va ramane !
Du-te mai repede si scoate-o, vezi ce faci cu ea, ca o omoara !
denise
Spunea Steinhardt ca lui nu i se pare absurd si ca el chiar asa isi imagineaza Raiul: plin de copii cu gropite, catelusi dolofani si pisicute jucause ....
O gradina a Raiului in vesnica primavara...

user posted image

Fetita va fi bine ...
Diana-Maria
N-am masina si nici prieteni cu otomobil... iar taximetristii nu iau catei de la adapost in masini... mad.gif
...ma apuca disperarea, numai la asta ma gindesc... cry.gif
Adapostul e la citiva kilometri buni de Craiova, ca altfel o luam pe jos... cry.gif
Diana-Maria
user posted image
Diana-Maria
user posted image
Diana-Maria
user posted image
Diana-Maria
Astazi e ziua tatalui meu.
Am sunat acasa sa ii spun ,,La Multi Ani".
Tata era suparat.
De mai mult de doua saptamini mama e internata la Fundeni.
Nu mi-au spus nimic. Absoult nimic. Tata n-a mai rezistat astazi si mi-a spus.
Vinerea trecuta au operat-o pe mama. Iar eu habar nu am avut.
Nu mai pot.
denise
sad.gif Nu-i judeca Diana, uneori parintii nu fac cele mai bune alegeri cand e vorba sa-si protejeze copiii. Au crezut ca asa e mai bine, chiar daca au gresit. Sanatate mamei! flowers.gif
nefertiti-old
Diana-Maria hug.gif .
skysurfer
Si eu cred ca au vrut sa nu te ingrijorezi. Trebuie sa fie bine, ii urez sanatate maxima si La Multi Ani tatalui tau si tie putere de a intelege ca nu au fost rau-intentionati. Doamne-Ajuta!
Yvonne
Ai grija de tine pentru a putea avea grija de ei. Sanatate mamei tale, sint sigura ca nu ti-a spus pentru a nu te ingrijora.Si eu am fost in spital si nu i-am anuntat pe ai mei decat dupa ce a trecut valul.
Alma
Diana-Maria ...scumpa mea ...parintii nu vor decat sa isi protejeze copii si sa ii faca sa treaca mai usor peste suferintele lor ...este greu sa fii parinte , dar uneori poate si mai greu sa fii copil si sa intelegi gandurile lor ...
Ai incredere in tine , in ei ...si roaga-te pentru sanatatea mamei tale ...sunt convinsa ca lumina se va arata si pentru tine si ea ...iti doresc din tot sufletul linistea sufleteasca de care mare nevoie !
Sunt cu sufletul alaturi de tine !
hug.gif
Diana-Maria
Va multumesc din tot sufletul pentru cuvintele bune, pentru gindurile voastre si pentru sprijin... va multumesc... nu am cuvinte sa va spun cit va multumesc...
Am fost ieri si am vazut-o pe mama...
I-au facut rezectie de uter, ovare si o parte din colon... a slabit vreo 20 de kilograme... a avut niste tumori... nu se stie de care...
Am incercat sa o incurajez, sa fiu vesela, sa ii dau incredere, dar numai Bunul Dumnzeu stie ce e in sufletul meu...
Inca nu a venit rezultatul biopsiei... nu stiu cind o vor externa... am aflat ca e internata de o luna si ceva... si sint necajita... si departe de ea... si nici nu am cum sa imi iau liber acum...
nefertiti-old
Tu tre sa fii tare. mwah1.gif
Oiski-Poiski
Diana fii tare, asemanator a avut soacra-mea acum trei ani , acu e bine, ar fi bine daca s-ar fi descoperit la timp.
Iti tin pumnii hug.gif .
Diana-Maria
Dragele mele, dragele mele... tare va multumesc pentru sufletele voastre bune si frumoase... ii multumesc Cerului ca existati si ca va ginditi la mine...
Din pacate mama e genul de om care sta pina ii ajunge cutitul la os, si pina n-a luat-o Salvarea de acasa nu s-a dus la doctor, desi numai cu o saptamina sa se intimple o certasem rau de tot ca nu se duce sa vada ce e... ca daca s-ar fi dus la medic din timp nu ajungea la asa ceva...
Diana-Maria
Miine o externeaza pe mama.
N-au venit rezulatele la biopsie.
nefertiti-old
O sa fie bine. hug.gif
Diana-Maria
Draga mea draga... multumesc ... multumesc mult de tot... hug.gif
Diana-Maria
Astazi au externat-o pe mama.
Inca nu stiu diagnosticul exact, pentru ca nu am vazut foaia de externare.
De-abia deseara, cind o sa ajunga ai mei acasa voi sti.
Si astazi am aflat ca Fetita s-ar putea sa fie inca in viata, pentru ca in aceasta luna au fost externati numai cateii batrini sau foarte-foarte bolnavi.
Diana-Maria
In aceste clipe grele am inteles ca am prieteni... si va multumesc ca existati ... si chiar daca nu am prieteni in orasul in care locuiesc acum, am aflat ca am prieteni in toata tara si in toata lumea... si ... sa va dea Bunul Dumnezeu dupa inimile voastre mari si generoase, pentru ca oameni OAMENI sint din ce in ce mai putin in zilele noastre... si pentru ca sinteti asa putini, sinteti cu atit mai pretiosi... le multumesc tuturor celor care mi-au scris, mi-au dat telefon, mi-au spus o vorba de plina de imbarbatare si de speranta... si in afara de cei care mi-au scris in jurnal le multumesc si le doresc numai bine ... si lui Sorin , dragul de Sorin... care are un suflet atit de mare... ca voi toti, prietenii mei pe care nu i-am intilnit niciodata, dar care imi sinteti atit de aproape de inima.... Sky,Nefe, Dificila, Mami, Alma , Oiski, Denise, Contraste, Misti, Mihai, Tudy ... sper ca nu am uitat pe nimeni, nu vreau sa uit pe nimeni, pentru ca eu va iubesc si va pretuiesc pe toti, dragii mei prieteni... ca mult face o vorba si un gind bun... Nu cred ca am sa pot sa va multumesc vreodata pentru ca EXISTATI .
Oiski-Poiski
Diana , m-am emotionat sorry.gif .
Sper din suflet sa se insanatoseasca cat de curand mama ta si diagnosticul sa nu fie ceva grav .Dar si atunci capul sus , acuma nu mai este ca acum 20 de ani, se pot face multe in domeniu.
Iti tin pumnii hug.gif !

denise
hug.gif Diana, tu vorbesti? Cati dintre noi au facut ceea ce ai facut tu de Craciun pentru copilasii orfani? Si nu numai ...
Suntem departe, dar gandurile si rugaciunile noastre nu tin cont de distanta. O fi mult, o fi putin -suntem alaturi de tine cu inima. Incearca sa iti gasesti linistea sufleteasca zilele acestea, de Paste, sa-ti aduni puterile ca sa te poti ocupa dupa Sarbatorile Pastilor de mama ta. Or fi doctorii romani 'spagari', dar meserie stiu ... Nu e usor, dar putini oameni sunt puternici asa cum te stiu eu pe tine. flowers.gif Sanatate mamei si ai grija si de tine! Cu ajutorul lui Dumnezeu se vor rezolva toate.
contraste
Paste fericit alaturi de mama ta !
Oiski-Poiski
Draga Diana, iti doresc din suflet La multi ani, sa sarbatoresti frumos cu toata familia , noul an din viata sa-ti aduca numai fericire si vesti bune .
39.gif flowers.gif
Yvonne
Poveste.
Aseara femeia copil a plins fara lacrimi.Aseara tarziu femeia copil a bantuit strazile reci cautandu-si maturitatea si intelepciunea.Primavara rece o judeca.Stelele albe si-au intors fata de la ea.Luminile orasului erau puternice si calde,culorile nu puteau fi sterse de intuneric.Femeia copil a venit sa planga pe umarul unui prieten.Prietenul e ca un inger,un inger care rade,care incurajeaza,un inger necunoscut si singur.
Acasa vorbele grele stau suspendate in aer,se lovesc de pereti si se pierd pe geamul deschis.Nu au ecou pentru ca nu au valoare.
Somnul ca o binecuvantare limpezeste sufletul.
Multumescu-ti ingere ca ai ascultat spovedania mea,multumescu-ti pentru vorbele si zambetul tau.
SORIN
lmani.gif Diana!!
Diana-Maria
Va multumesc, va multumesc din tot sufletul pentru uraile voastre...
Oiski-Poiski, dificila, SORIN, bufnitza, Alma, Zorro, Corydalis, Marcus, Freemann, rebel, Kitty, Serenity, black ice, Vexx, denise, skysurfer, nefertiti, Ghost, contraste, Scarlett, genicon, Mistinguett, Sunny, Marius, Onix, Olaf ... va multumesc si va doresc si voua tot binele din lume ! Sa aveti parte numai de bucurii !

hug.gif mwah1.gif wub.gif sorry.gif
Diana-Maria
Χριστος Ανεστη εκ νεκρων,
θανατω θανατον πατησας,
Kαι τοις εν τοις µνηµασι,
ζωην χαρισαµενος !


user posted image
Kitty
pater noster, qui es in caelis,
sanctificetur nomen tuum,
adveniat regnum tuum,
fiat voluntas tua,
sicut in caelo et in terra.
panem nostrum quotidianum da nobis hodie,
et dimitte nobis debita nostra,
sicut et nos dimittimus debitoribus nostris,
et ne nos inducas in tentationem,
sed libera nos a malo.
amen.

hug.gif
Diana-Maria
Pater Imon

Pater imon o en tis uranis,
Agiassthito to onoma su,
Eltheto i vassilia su,
Genithito to thelima su,
Os en urano kai epi tis gis.
Ton arton imon ton epiussion
Dos imin simeron.
Kai afes imin ta ofilimata imon,
Os ke imis afiemen tis ofiletes imon,
Kai mi issenegis imas is pirasmon,
Alla risse imas apo tu poniru.
Oti su esstin i vassilika kai
I dynamis kai i doxa
Is tus eonas.

Amin.
Diana-Maria
Pina acum nu am stiut ce inseamna cu adevarat sa fii singur de sarbatori...
Puteam doar sa imi imaginez.
Insa imaginatia e departe de adevar, de ce simti cu adevarat cind esti singur.
Acum stiu...
Ieri am plecat la Biserica sa iau Lumina in ultima clipa... mi-a fost cam frica sa ma duc singura... pina sa ajung, am intilnit un barbat cu un catel in lesa care mergea spre casa cu luminarea aprinsa... am luat Lumina de la el si m-am intors acasa...
Cred ca a fost un semn, sa iau Lumina tocmai de la un om cu un catel...
I-am sunat pe ai mei, am vorbit cu tata, mama era in pat, se odihnea...
Imi aranjasem masa, ca sa reaprind doar candela cu Lumina Sfinta si sa maninc...
N-am putut inghiti mare lucru, parca imbucaturile imi stateau in git...

Tare e rau sa fii singur de sarbatori... Te apuca depresia...
In plus, am mai imbatrinit cu un an tot zilele acestea...
Alt motiv de depresie...
Sa stii ca imbatrinesti si sa nu poti face nimic.
Doar sa astepti sa mai imbatrinesti un pic.
Timpul trece pe linga mine, si, prinsa in cotidian, ma pierd si ma risipesc...
M-am golit si ma simt seaca si searbada, uscata si goala pe dinauntru...
Nici nu mai stiu ce simt.
Oare mai simt ceva?!
Nici nu mai stiu ce imi doresc.
Oare imi mai doresc ceva ?!
S-au dus zilele cind timpul imi era prieten.
Acum mi-a devenit dusman.

Azi toata ziua parca am fost teleghidata...
Diana-Maria
Paste

S-a trezit cu dureri de spate.
Adormise, ghemuita ca un catel, pe canapea, la televizor.
De oboseala nu putuse dormi si s-a gindit ca televizorul o va detensiona si ca i se va face somn.
Privise cutia cu imagini fara sa inteleaga nimic.
Toropita de nelinisti, adormise intr-un final.
Pe masa, luminarea cu Lumina Sfinta a ars, linistita, toata noaptea, veghindu-i somnul trist.
Si-a visat prietenii din copilarie.
Dimineata de primavara a inundat camera cu lumina.
S-a dat jos din pat, s-a spalat pe ochi.
N-a mai pus oul rosu si banutul intr-o cana, asa cum era obisnuita la parinti.
S-a gindit ca nu are nici un rost.
A deschis toate geamurile, a verificat candela, sa aibe ulei, sa nu se stinga.
A facut o cafea: a aruncat apa fierbinte peste 2 lingurite de ness si trei de zahar.
S-a asezat la calculator, a verificat emailurile.
Doua mesaje de felicitari de la ,,prieteni"- prieteni la nevoile lor.
Pe telefon, un alt mesaj.
Tot de la acelasi gen de ,,prieteni".
Atit.
Si tigari... foarte multe tigari...
S-a ridicat de la calculator si s-a asezat iar pe canapea.
Se simtea bolnava.
Avea sentimentul ca boleste.
Toata casa parea cuprinsa de o tensiune inexplicabila, fara nume, fara scop...
S-a dus iar la calculator.
A mai scris ceva.
A primit un telefon.
O veste rea.
Bunicul cuiva a fost dus la spital.
A plins.
A iesit pe balcon si a simtit mirosul de liliac inflorit.
Apoi a mincat, dar mincarea parea fara gust.
A ciocnit un ou rosu de altul, spunind singura ,,Hristos a Inviat !" .
Si-a raspuns siesi ,, Adevarat a Inviat!".
Era singura.
A baut un pahar cu vin si s-a intors pe canapea...
Vesnica canapea... si iar vesnicul televizor.
Si neliniste.
Si iar calculator.
Si o discutie scurta cu un amic.
A mai primit citeva mesaje de la prieteni adevarati, dar prieteni pe care nu i-a intilnit niciodata si prieteni aflati departe.
A raspuns.
A sunat telefonul.
N-a raspuns.
Alt ,,prieten" la nevoia lui. N-a ascultat nici mesajul lasat.
Nu il va asculta.
Stie ca e de complezenta.
A mai scris ceva, a mai fumat o tigara... fumul se prelingea pe monitor si ea il privea .
Biroul si tastatura s-au umplut de scrum.
Dar nu ii pasa.
Si daca i-ar pasa, ce?
... Se va duce iar pe canapea.
Isi va pune un pahar cu vin.
Va aprinde tigara de la tigara.
Va tusi.
Nu ii va pasa.
Va adormi privind cutia cu imagini colorate care nu ii mai spun nimic.
Probabil, plingind.
Miine e o noua zi.
La fel cu celelalte...
Kitty
hh.gif cry.gif hug.gif chiar as vrea sa te strang in brate...nu-sh de ce! Dar parca m-am simtit in camera aia pe canapea si parca m-am auzit eu spunand Adevarat a inviat!

sad.gif uf....
contraste
Raspunsul meu este aici...

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=311976
Diana-Maria
Seara aceasta va fi, cred, ultima in care mai postez pe han.
Pentru mine este un capitol incheiat.
Adresa mea de email: dmb1973@gmail.com... ca sa nu imi pierd prietenii cistigati aici...pe voi, dragii mei...
Stiu ca hotarirea mea e brusca.
Nu o fac cu inima usoara, si va rog sa credeti ca nu ma simt deloc bine ca a trebuit sa o iau.
Pina acum citeva minute nici nu mi-ar fi trecut prin cap asa ceva.
Pur si simplu a existat o picatura care a umplut paharul... si atit.
O sa va rog sa nu imi trimieti PM-uri, ci sa folositi adresa de mail... ca sa nu ne pierdem...
Imi sinteti atit de dragi...

Multumesc Hanului ca mi-a dat posibilitatea sa imi fac prieteni adevarati: pe voi.
Sa nu uitati niciodata ca niste simple cuvinte pot darma sau cladi lumi.
Aveti grija si sa nu uitati sa fiti OAMENI.
E cel mai mportant lucru de pe pamint.
Diana-Maria
Acesta e ultimul post la Han.
Ramas bun, dragii mei prieteni.
hug.gif
Kitty
Ora: 13.13, data: 19 octombrie 2003
27. Cand…


Cand lumea va fi plina de copii
Cu amintiri si vise colorate,
Atunci luna cu mine va vorbi,
Cand soarele va sta departe.

Cand in castele de nisip
Vor locui pitici si zane,
Soarele va fi calauzit
De stele, deasupra unor grane.

Cand omul de zapada va trai
Pe timpul verii, in gradina mea,
Atunci pasarile vor grai
Cand ploaia va curge la cismea.

Cand nici o lacrima nu va mai fi
Si-n locul lor vor fi surasuri,
Toate sufletele vor iubi
Cand la-ntrebari se vor gasi raspunsuri.

Atunci nu se va mai numi Terra,
Iar noi vom fi nemuritori,
Cand lumea noastra va fi sfera
Inceputurilor…

dedicatie speciala...poate...si totusi inca SPER

Ora:19.25, data: 25.iunie.2004

34. In numele iubirii


Suflet ratacit in lume
Cauta-ti drumul spre casa
Sau inimii tale nu-i pasa
De iubitul fara nume?

Necunoscutul iubeste
Al tau suflet pierdut,
Chiar daca cuvantul e mut,
Inima lui traieste.

Alearga pe cararea destinului,
Lupta-te cu pietrele ce-ti ies in cale,
Lasa-te in voia simtirilor tale
Si-ndeparteaza urma veninului.

A te lupta in viata,
Pentru aceasta cauza nobila,
Inseamna iubire, dulce copila,
Inseamna suflet si speranta.

uf... cry.gif
cactus
....
"Mă rog acum Supremule cu multe nume
cu inima deschisă şi ochii aţintiţi spre cer,
vreau şi eu credinţa ce-o are multă lume
ajută-mă să cred în Tine doar atâta îţi cer.

Vreau şi eu darul să am cui mulţumi la bine.
Tânjesc după ceva de care să m-agăţ la greu,
să-nfrunt falnic mâinele ce implacabil vine
ceea ce nu am astăzi de-acum să am mereu.

Te rog cu palmele împreunate ascultă-mă
priveşte-mă din regatul ceresc şi sfânt,
fă să-mi pot trăi viaţa cu divină patimă
s-adorm să mă trezesc cu Tine în gând.

Acceptă ruga unui fiu risipitor întors acasă,
să se adeverească biblica pildă prin mine.
De păcate de neiertat umerii nu mi se lasă,
nopţile ce le-am cutreierat să devină senine.

Să uit de legi umane ce pedepsesc nedrept
din textele interpretabile şi lungi.
Greşelile latente prin credinţă să le-ndrept
prin albia vieţii să-mi curgă cele zece porunci.

Aceasta-i ruga mea Supremule cu multe nume
infim afluent al fluviului ce trece prin mine,
aşa te rog eu ca umblând vagant prin lume
când spun ,,aşa să mă ajute Dumnezeu’’
s-o spun fără ruşine....."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.