Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Este Ateismul O Religie ?!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
actionmedia
QUOTE (Figaro @ 13 Jan 2005, 03:21 PM)
Daca un medic/cercetator/fizician crede in Dumnezeu nu e catalogat drept nebun. Dar daca iti peroreaza despre Unicornul Roz e posibil sa isi piarda si jobul, si sa faca si un tratement balnear pe baza de dusuri reci si calde.

De ce ar fi Unicornul Roz diferit de Dumnezeu? Cred ca stiu de ce, pentru ca sunt prea multi cei care cred ca Dumnezeu exista si au impresia ca toata lumea ar trebui "sa creada" exact asa ca ei. Aici este doar o problema de perceptie.

Din punctul meu de vedere probabilitatea sa existe:
1. Dumnezeu
2. Unicornul Roz
3. SEGFER

Este exact aceeasi. Pun pariu ca de "SEGFER" este prima data cand auzi, este si normal ca doar acum l-am inventat. Eu nu cred ca el exista, dar asta nu inseamna ca nu poate exista.
abis
QUOTE (Figaro @ 13 Jan 2005, 03:21 PM)
Daca un medic/cercetator/fizician crede in Dumnezeu nu e catalogat drept nebun. Dar daca iti peroreaza despre Unicornul Roz e posibil sa isi piarda si jobul, si sa faca si un tratement balnear pe baza de dusuri reci si calde.

Si asta nu ti se pare o discriminare revoltatoare?
Catalin
Mie, ca si credincios fidel al Unicornului, mi se pare! Sa luptam cu totii pentru libertatea religioasa! biggrin.gif
Figaro
Eu zic sa luptam impotriva celor care la o anumita varsta se comporta infantil.
actionmedia
QUOTE (Figaro @ 13 Jan 2005, 03:52 PM)
Eu zic sa luptam impotriva celor care la o anumita varsta se comporta infantil.

1. De ce sa luptam?
2. Cum ii identifici?

Catalin
E simplu... sunt cei care nu sunt de acord cu Figaro!
colectionara
QUOTE (actionmedia @ 13 Jan 2005, 05:09 PM)
2. Cum ii identifici?

Arunca o privire la perle biggrin.gif.
cociuba
care e faza cu unicornul roz invizibil? blink.gif
Catalin
Unicornul Roz Invizibil este o fiinta care are un singur corn, este invizibila si, daca ai vedea-o totusi, ar fi roz.
cociuba
bun ohmy.gif stiu ce e un unicorn, inteleg ca e invizibil dar cum adica daca il vezi e roz, parca era invizibil , si ce reprezinta acest unicorn pe care il atasezi si semnaturi tale, care e semnificatia sa? blink.gif
Catalin
Unicornul Roz Invizibil este una din multele reprezentari posibile ale divinitatii.
Figaro
Unicornul Roz este una din posibilele reprezentari ale schizofrenie thumb_yello.gif
actionmedia
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 09:11 AM)
Unicornul Roz este una din posibilele reprezentari ale schizofrenie thumb_yello.gif

Si de ce Dumnezeu nu s-ar incadra in aceasta categorie?
Figaro
Pentru ca este stupida.
abis
Orice credinta in afara de a ta este stupida? Sau exista unele stupide si altele nu? Care sunt unele si care sunt celelalte?
Figaro
Eu nu am o credinta proprie si particulara. Dumenzeu nu e o credinta particulara, ci o credinta comuna. In schimb Inorogul Roz e particular, si propriu mintilor cu oarecare deranjamente. La fel se intampla si cu Iepurele Portocaliu, Calul Verde de pe Perete si alte produse de acest gen.
calfa
QUOTE (Amenhotep @ 11 Jan 2005, 05:11 PM)
[...] eu unul nu ştiu care religie din lume nu presupune zeităţi şi supranatural. Chiar acum am căutat pe Google "world religions" şi zău dacă am găsit...

biggrin.gif

Poate nu Google e cel mai bun pentru a gasi asa ceva. Desi, eu cautand cu Google, am gasit pe net si informatiile despre care vorbesti tu. Depinde cum cauti ... si cat, si unde ...

Dar religii ateiste ... exista. Parerea mea ... (daca tii sa le gasesti, succes in cautare. smile.gif )

Si totusi, ateismul nu e o religie.
abis
Justifica te rog afirmatia de mai jos:
QUOTE
Inorogul Roz e particular, si propriu mintilor cu oarecare deranjamente
Figaro
QUOTE ("Catalin")

Inorogul Roz e particular, si propriu mintilor cu oarecare deranjamente


Scuze, reformulez: Inorogul Roz e particular fie mintilor cu oarecare deranjamente fie procedeelor de "aburire" cu argumente de tip "Inorog Roz" pentru ingenuncherea adversarului. Daca nu ai priceput sunt gata sa detaliez.

===============================================

QUOTE ("Catalin")

Dar religii ateiste ... exista.


Sigur ca exista. Doar au aceeasi baza.
Catalin
Figaro, as aprecia daca ai pune in quote pe cine trebuie. Desi poate esti surprins, mai sunt si altii care disuta cu tine.
Figaro
Aici sunt surprins. Deocamdata nu am parte decat de personaje care monologheaza ca sa-si plateasca niste polite. Exista si persoane care discuta?
abis
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 11:33 AM)
Daca nu ai priceput sunt gata sa detaliez.

Sunt gata sa te ascult.

PS: Ce polite crezi ca vreau sa-ti platesc? ohmy.gif
Figaro
Faptul ca nu-ti place sa se demonstreze ca nu ai dreptate.
Figaro
Faptul ca esti obligat sa mergi pe un teren pe care ai vrea sa-l eviti.
Catalin
Figaro, tu ai o parere extraordinar de buna fata de propria persoana! Te asigur ca e gresita. Nu cred ca prea multi dintre cei prezenti aici s-au simtit vreodata neconfortabil din cauza argumentelor tale. Este adevarat ca multora nu le place terenul pe care ii tragi tu dar asta nu pentru ca nu le-ar placea sa isi schimbe opiniile ci pentru ca tu ii tragi in mocirla. Si cand ei incearca sa te opreasca, tu ii tragi si mai adanc. Cand nu iti ramane altceva de facut, strigi in gura mare: "Ia uitati-va la ei! Aberantii, sofistii! Nu vor sa se balaceasca in mocirla cu mine. E clar ca asta inseamna ca eu am dreptate".

Eu zic sa dam si un nume acestui stil. Propun "argumentul mocirlei". Pe scurt, poate fi formulat in felul urmator:
1. Eu ma balacesc mai tare in mocirla decit X.
2. 1 => eu am mai multa dreptate decit X.

spoton.gif
Figaro
Aici te inseli. Tu ai un talent deosebit de a scoate pe cineva din pepeni, si recunosc ca faci acest lucru cu mare arta. Iar cand iti "fezandezi" adversarul te transformi foarte repede in victima.

Povestea cu scaunul este o afirmatie lipsita de orice sens, gratuita, si sunt sigur ca cei care au afirmat-o o regreta din plin, insa sunt prea mandrii sa o recunoasca. Asta e cu totul altceva. Cociuba si Mentosana nici nu s-au sinchisit sa discute o asemenea problema. Daca citesti postarile lor ai sa vezi ca sunt destul de dure.

Asa ca nu trage vina pe partea mea ca nu e forate cinistit. Nu eu am emis o chestie de genul "scaunul e ateu".

=======================================

Acum putem reveni la subiect?

abis
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 12:17 PM)
Acum putem reveni la subiect?

Pai asta s-a lamurit deja... Ateismul nu este o religie. In privinta asta cred ca a fost toata lumea de acord.

Nu ne-am lamurit inca daca este bazat pe o credinta (asa cum spui tu) sau nu.
Amenhotep
QUOTE (calfa @ 14 Jan 2005, 11:25 AM)
Dar religii ateiste ... exista. Parerea mea ... (daca tii sa le gasesti, succes in cautare. smile.gif )

Calfa, speram să-mi indici nişte informaţii binecunoscute, evidente, pentru tot mujicu' care mai mult de Google nu ştie (cum aş fi eu). Că or exista pe undeva ascunse, precum acul în carul cu fân, nişte informaţii obscure despre aşa ceva, vizibile numai pentru puţinii aleşi care ştiu cum să folosească un motor de căutare şi invizibile pentru prostime (cum aş fi eu)... posibil, ştiu şi eu ce să zic...

Oricum, dacă în spatele afirmaţiei tale se găseşte o idee veritabilă, mă gândesc că ai fi fost capabil să ne-o (mi-o) expui, nu să faci doar trimiteri vagi la nişte informaţii nespecificate. Sau mă înşel?

În concluzie, ce să ne mai dăm pe după vişin, spune-mi te rog care este ideea de bază a celei mai importante religii ateiste. Aşa voi putea judeca, să văd dacă este într-adevăr o religie care nu presupune credinţa în supranatural.

a
Figaro
Absolut, ateismul nu este religie, desi bazele sunt acelasi. Mai avem ceva de discutat sau declaram topicul inchis?
Catalin
Figaro, ca iti iesi din pepeni este problema ta (si e o problema). Ca ii acuzi pe toti ca au ceva cu tine si ca posteaza doar ca sa-ti faca tie in ciuda este, din nou, problema ta (si e o problema mare). Te rog sa observi ca forumul a mers foarte bine si fara tine si aceiasi oameni pe care ii acuzi acum postau si inainte sa reapari tu. Daca ar fi postat doar ca sa iti faca tie in ciuda, ar fi postat doar cand postai tu.
Figaro
Nu, Catalin, nu de altii era vorba. Noi doi avem o istorie mai veche, asa ca nu e bine sa discutam pe tema asta.

==========================

Intrebarea mea era alta: de ce nu le-ai raspuns lul Menotosana si Cociuba? Sa nu crezi ca-mi face o placere imensa sa-mi rapsunzi la postari. Daca imi amintesc bine te-am rugat sa comentezi si afirmatiile lor, punct cu punct, dar nu ai facut-o.

De ce? Cu postarile lor nu esti de acord, totusi ai incercat sa le eviti constant.
abis
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 12:27 PM)
Absolut, ateismul nu este religie, desi bazele sunt acelasi. Mai avem ceva de discutat sau declaram topicul inchis?

Care baze?!
Bazele unei religii sunt o credinta religioasa, o structura organizatorica (un cler), un set de ritualuri... Ateismul presupune exact lipsa bazelor pentru o religie! Ateii nu au nici credinta, nici cler, nici ritualuri!
Catalin
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 12:32 PM)
Nu, Catalin, nu de altii era vorba. Noi doi avem o istorie mai veche, asa ca nu e bine sa discutam pe tema asta.

==========================

Intrebarea mea era alta: de ce nu le-ai raspuns lul Menotosana si Cociuba? Sa nu crezi ca-mi face o placere imensa sa-mi rapsunzi la postari. Daca imi amintesc bine te-am rugat sa comentezi si afirmatiile lor, punct cu punct, dar nu ai facut-o.

De ce? Cu postarile lor nu esti de acord, totusi ai incercat sa le eviti constant.

Iar improsti cu noroi si nici macar n-ai fost suficient de abil incat sa verifici ce spui! Ti-am aratat exact postarile a caror existenta o negi.
calfa
QUOTE (Amenhotep @ 14 Jan 2005, 01:25 PM)
Calfa, speram să-mi indici nişte informaţii binecunoscute, evidente, pentru tot mujicu' care mai mult de Google nu ştie (cum aş fi eu). Că or exista pe undeva ascunse, precum acul în carul cu fân, nişte informaţii obscure despre aşa ceva, vizibile numai pentru puţinii aleşi care ştiu cum să folosească un motor de căutare şi invizibile pentru prostime (cum aş fi eu)... posibil, ştiu şi eu ce să zic...

Oricum, dacă în spatele afirmaţiei tale se găseşte o idee veritabilă, mă gândesc că ai fi fost capabil să ne-o (mi-o) expui, nu să faci doar trimiteri vagi la nişte informaţii nespecificate. Sau mă înşel?

În concluzie, ce să ne mai dăm pe după vişin, spune-mi te rog care este ideea de bază a celei mai importante religii ateiste. Aşa voi putea judeca, să văd dacă este într-adevăr o religie care nu presupune credinţa în supranatural.

a

biggrin.gif
E amuzant ce imi ceri. De asta, m-am decis sa mai spun ceva. Pe de alta parte, prefer sa te las sa descoperi tu despre ce vorbesc eu. E mai bine asa.

"Cea mai importanta religie ..." ? Cine poate stabili importanta. Cea mai cunoscuta ?
Hmmm, noi suntem romani. Traim intr-un spatiu crestin. Intr-un subspatiu ortodox. Crestinismul asa cum il stim noi e o religie teista. Pe de alta parte, chiar Google-ul a fost creat de ... lumea anglo-saxona. Adica un alt spatiu de predilectie crestin. E adevarat, varietatile de crestinism sunt foarte multe ...
Dar noi ca romani si Google ca anglo-saxon avem anumite definitii si interpretari in privinta religiei care sunt puternic influentate de perspectiva crestina pe care o intretin clericii crestini.

Mai general vorbind, eu cred ca daca o religie ateista e greu de gasit pe net, sau in literatura, este si pentru ca in interpretarile noastre suntem cumva conditionati de "personificare" (vezi aici legatura cu discutia Catalin-Figaro, in care prefer sa nu ma implic). Adica, daca e sa fie supra-natural, atunci musai sa fie o "persoana".

Probabil ca daca am tine seama de conditionarea ... psihologica ... de a personifica ... totul ... am putea reduce totul la supra-natural.

Acum, iar vine problema interpretarii. Ce e supra-naturalul ? E dincolo de natural ? Sau mai mult, e deasupra naturalului ? Adica e ceva ce conduce, conditioneaza, influenteaza, creaza, etc., naturalul ?

In tot cazul, supra-natural sau doar dincolo de natural (asa cum il percepem noi), acel ceva e ceva la care nu avem acces cu cele 5 simturi obisnuite. Dincolo de natural, ar fi dincolo de simturi, de perceptia obisnuita. Deasupra naturalului ar presupune in plus si subordonarea naturalului de catre ... acel ceva.

Acum, revenind la religie. Iar intervine interpretarea pe care esti dispus sa o dai. Eu prefer sa plec de la origini, de la ideea de legatura. Legatura care sustine ...
In religiile teiste, supranaturanul sub forma de zeu e cel catre care se indreapta legatura, cel ce ofera sustinerea ...

Cautand in fuga pe Google:
- un citat: "When a man ceases to believe in God, he does not believe in nothing, he believes in anything."
- altul: "An atheist is a man who has no invisible means of support"

Primul vorbeste despre posibilitatea de a crede in ... totul / orice. In univers, sau in orice parte a lui. In spatiul gol (OARE ???) sau in structuri. In legaturi sau in retele. etc.
Al doilea despre sustinerea exclusiv vizibila a ateistului. Eu nu as numi-o vizibila, ci doar naturala ...

Dar daca zeii ar fi doar personalizari ale supra-naturalului ... iar supra-naturalul doar natura neexplicata, imperceptibila, ... ?

Am fi cu totii religiosi, de fapt ? Ca o recunoastem sau nu ? Iar ateismul ar fi doar "a nu crede in zei, a nu crede in supra-natural" ? Fara a fi o religie ? smile.gif

De ce sa incerc sa dau raspuns la tot ? biggrin.gif
cociuba
interesant punctul tau de vedere calfa
sa vad daca am inteles: cum noi traim in 3 dimensiuni exista posibilitatea unui univers cu 4 dimensiuni, o fiinta din aceea lume a creat-o pe a noastra, credinta in aceea fiinta nu e de natura supranaturala, aceea fiinta e doar superioara ? rolleyes.gif
Figaro
Ar fi foarte interesant de comparat sistemul de gandire naturalist cu cel teologic. Daca nu am parte de atacuri ca pana acum v-as propune sa intram putin si in probleme de teologie sau chiar de discipline colaterale, cum ar fi sociologia si filosofia religiei. Chiar ma gandesc sa postez un forum care sa cuprinda o provocare lansata de Hegel pe tema divinitatii.

Depinde cat de deschisi suntem la o asemnea discutie. Eu am reticente.
cociuba
te invit sa lansezi topicul rolleyes.gif
calfa
@cociuba
In primul rand, s-ar parea ca dintr-un anumit punct de vedere traim in 4 dimensiuni (3 spatiale si una temporala, timpul si spatiu fiind dependente). Dar nu cred ca numarul dimensiunilor e problema.
"Dincolo" poate insemna altceva decat, de exemplu, o a 5-a dimensiune.

"Fiinta ... superioara" e o posibilitate. O posibila interpretare. Dar iar intervine antropomorfismul, personificarea. Mai general, ar fi ... ceva superior.

Si nici "superioritatea" nu e necesara. Mai important mi se pare sa fie ... dincolo de simturile comune, perceptia obisnuita, exterioara ...
De ce nu un dincolo interior, un dincoace ? De ce nu un dincolo aparent interior (aparent poate datorita limitarii dimensiunilor pe care le percepem, dar nu neaparat din pauza asta), care sa fie doar aparent dincoace ?

De fapt, nu legatura e cea mai importanta ? smile.gif

p.s.
E legatura, dar nu "leaga" in sensul pierderii de libertate. E re-legare, dar poate fi legare asumata, libertate.
Desi, desigur, exista si o "legare" fara libertate.
Sunt mai multe forme de religie ...
Religiozitatea insa ... smile.gif
actionmedia
QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2005, 11:23 AM)
Eu nu am o credinta proprie si particulara. Dumenzeu nu e o credinta particulara, ci o credinta comuna.

Ce inseamna o credinta comuna?
De cati oameni este nevoie sa creada in "ceva" pentru a spune ca acea credinta in "ceva" este o credinta comuna?
Care sunt criteriile dupa care stabilesti daca o credinta este sau nu comuna sau daca este sau nu particulara?

Calfa. Din ultimul tau post nu reiese decat faptul ca unii atei pot crede in ceva. Dincolo de faptul ca in acest caz nu prea mai putem vorbi de ateism ci de un alt fel de credinta (vezi credinta in Unicortnul Roz Invizibil), nici pe departe nu a demonstrat ca exista "religii ateiste"

Cum spunea si abis mai devreme, religie inseamna credinta religioasa, o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. Orice organizatie sau sistem care este caracterizat de aspectele mentionatemai sus poate fi considerat religios dar ma intreb daca un om care adera la un astfel de sistem mai poate fi considerat ateu?
calfa
actionmedia, cat de mult imi place acest ... "Din ultimul tau post nu reiese decat faptul ca " ! smile.gif

Si eu care credeam ca am lansat macar 2 idei distincte. Dar e dreptul fiecaruia sa simplifice cum vrea ... sa lege cum vrea ... biggrin.gif
____________________

Later edit

Eu nu am discutat partea care tine de "o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. "

Hai sa o discut pe scurt:

- ateismul nu presupune "o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. ", deci nu e religie conform acestui criteriu. (dar eu am spus deja ca nu e religie)

- "o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. " pot exista si in religii ateiste

Tu vrei sa spui ca "o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. " in cazul unor religii ateiste ar insemna ca acei atei nu sunt atei ? biggrin.gif
Figaro
QUOTE ("actionmedia")

Care sunt criteriile dupa care stabilesti daca o credinta este sau nu comuna sau daca este sau nu particulara?


Prin disciplina numitat ata de frumos STATISTICA. Adica aflam cati oameni cred in Dumnezeu, cati cred in Dumnezeu fara a avea o religie, cati cred in Dumnezeu avand o religie, cati adopta sistemul integral propus de acea religie etc.

================================

"Credinta in Unicornul Roz" este cam aceeasi mancare de peste cu "scaunul ateu". Adica ori o gluma, ori un subiect de a forta nota unei discutii. Nu poate fi vorba de o credinta comuna, care sa fie inregistrata de statistica.

actionmedia
QUOTE (calfa @ 14 Jan 2005, 03:11 PM)
Tu vrei sa spui ca "o anumita organizare, anumite ritualuri, o anumita simbolistica, etc. " in cazul unor religii ateiste ar insemna ca acei atei nu sunt atei ?  biggrin.gif

Cam asa ceva. Daca au o religie nu prea mai respecta cerintele definitiei unui ateu. Dar problema se pune in acest fel doar daca acea organizare, ritualurile si simbolistica converg catre o anumita credinta de tip religios. Pentru ca daca alcatuim o companie de atei si ii organizam in grupe si plutoane cu sefi de grupa si sefi de pluton, cu regulamente scrise, cu anumite "ritualuri" gen spalatul WC, maturat curtea, garda, patrule, saluturi specifice; o simbolistica anume - de exemplu steagul companiei, anumite obiective (gen, pastrarea ordinei si curateniei in oras) si daca admitem ca membrii acestei organizatii respecta regulile si obiectivele, in urma unui contract si nu din convingere atunci nu putem vorbi de religie.

Figaro.
QUOTE
Adica aflam cati oameni cred in Dumnezeu, cati cred in Dumnezeu fara a avea o religie, cati cred in Dumnezeu avand o religie, cati adopta sistemul integral propus de acea religie etc.


M-am prins. Te-am intrebat de cati oameni este nevoie pentru ca o credinta sa fie comuna?

Daca eu vin cu un tabel nominal in care 10.000 de oameni declara ca ei cred ca Unuicornul Roz Invizibil exista ii vei considera pe toti nebuni sau vei considera ca aceasta credinta in U.R.I. este o credinta comuna? Dar pentru 100.000 oameni?
Amenhotep
QUOTE (calfa @ 14 Jan 2005, 02:40 PM)
"When a man ceases to believe in God, he does not believe in nothing, he believes in anything."

[...] vorbeste despre posibilitatea de a crede in ... totul / orice. In univers, sau in orice parte a lui. In spatiul gol (OARE ???) sau in structuri. In legaturi sau in retele. etc.

În ce sens foloseşti "a crede în X"? Sensul primar (grosier) pe care-l atribui eu expresiei este "a crede că X există". Rafinând puţin, "a crede în X" înseamnă "a crede că X există şi face numai lucruri bune (pentru mine, sau pentru cei ca mine)". Dar asta e discutabil...

În sensul grosier, a crede că există univers, sau orice parte a lui, sau spaţiul gol, sau structuri, legături şi reţele... este banal. Cine crede că acestea nu există? (Până la urmă, şi un vis există...)

Nu cred că distincţia "oameni care cred că există structuri/legături/reţele" vs. "oameni care nu cred că acestea există" este operantă... Deci acest criteriu nu ne ajută să distingem între un fel de oameni şi alt fel de oameni (cu alte convingeri).

QUOTE
"An atheist is a man who has no invisible means of support"
[...] despre sustinerea exclusiv vizibila a ateistului. Eu nu as numi-o vizibila, ci doar naturala ...

Bineînţeles, "vizibil" este doar o metaforă (sunetul nu e vizibil). Probabil vrei să spui perceptibil cu ajutorul simţurilor. Şi, aş adăuga eu, extins prin gândire raţională (căci obiectul judecăţilor ateului nu se reduce la percepţiile organelor de simţ, ci el judecă şi despre construcţii mentale, sisteme de postulate, propoziţii, analizează contradicţii logice etc.). Nici măcar activitatea mentală a animalelor nu este redusă exclusiv la percepţiile organelor de simţ ("vizibilul"), deci ar fi cel puţin... nedrept să spunem că gândirea ateului este redusă în felul acesta.

Din nou, percepţiile simţurilor mi se pare rezonabil să presupunem că sunt cam la fel pentru toţi oamenii, indiferent de convingerile lor religioase. Deci aici nu poate fi diferenţa pe care-o căutăm. Utilizarea raţiunii... aici cred că e de fapt diferenţa. La omul care crede numai în perceptibil, raţiunea operează numai cu perceptibil + concepte derivate din perceptibil + logică. La cei care adaugă un ingredient suplimentar (să-l numim "imperceptibil"), raţiunea operează cu perceptibil + concepte derivate din perceptibil + imperceptibil + concepte derivate din imperceptibil + logică. Deci raţiunea lor admite ca "piese legitime" în jocul minţii şi chestiuni care nu pot fi principial percepute, adică chestiuni care principial nu au nici o influenţă decelabilă asupra organelor de simţ.

Aceasta mi se pare mie diferenţa. Asta consider eu că este supra-naturalul: ceva despre care postulez că nu poate fi perceput cu simţurile umane (nu poate fi principial perceput; nu e ca "faţa nevăzută a Lunii", pe care eu n-o percep doar pentru că încă nu m-am dus acolo).

QUOTE
Dar daca zeii ar fi doar personalizari ale supra-naturalului ... iar supra-naturalul doar natura neexplicata, imperceptibila, ... ?

Atunci nu am mai vorbi de religie. Ci de ştiinţă. Ştiinţa este cea care se ocupă de explicarea naturii încă neexplicate.

Religia se mănâncă cu taine, cu mister, cu lipsa explicaţiei, cu abţinerea voluntară de la tendinţa de a explica necunoscutul, pentru a beneficia de fiorul nealterat al misterului (fior care există, indubitabil -- face parte şi el din psihicul uman normal).

QUOTE
Am fi cu totii religiosi, de fapt ? Ca o recunoastem sau nu ? Iar ateismul ar fi doar "a nu crede in zei, a nu crede in supra-natural" ? Fara a fi o religie ? smile.gif


Nu înţeleg. Spui că dacă punem "supra-natural = doar natura neexplicată", atunci rezultă (poate) că suntem cu toţii religioşi (pentru că toţi credem că există aspecte încă neexplicate ale naturii, nimeni nu contestă aşa ceva). De acord. Dar continui, spunând că atunci ateismul ar fi doar "a nu crede în supra-natural"... păi cum să fie aşa ceva? Ce ateu consideră că "natura (încă) neexplicată" nu există? Şi sfârşeşti sugerând că din "supra-natural = doar natura neexplicată, deci toţi suntem religioşi" ar rezulta că ateismul nu este religie... Recunosc că nu îţi pot urmări raţionamentul. Ce am înţeles greşit din spusele tale?

QUOTE
De ce sa incerc sa dau raspuns la tot ?  biggrin.gif

Ştiu şi eu?... Ca să încerci să înlături misterul? smile.gif

a
Catalin
@Actionmedia:
QUOTE

M-am prins. Te-am intrebat de cati oameni este nevoie pentru ca o credinta sa fie comuna?

Daca eu vin cu un tabel nominal in care 10.000 de oameni declara ca ei cred ca Unuicornul Roz Invizibil exista ii vei considera pe toti nebuni sau vei considera ca aceasta credinta in U.R.I. este o credinta comuna? Dar pentru 100.000 oameni?


Eu nu inteleg relevanta distinctiei in cadrul acestei discutii. De ce e important in cadrul acestui topic daca o credinta este personala, proprie sau comuna, cu miliarde de adepti?
calfa
QUOTE
Nu cred că distincţia "oameni care cred că există structuri/legături/reţele" vs. "oameni care nu cred că acestea există" este operantă


Eu nu vorbesc despre a crede ca exista sau nu structuri/legături/reţele (si multe altele!). Mai degraba, despre ce ... semnifica ele. Ce implica ele ...

QUOTE (Amenhotep @ 14 Jan 2005, 04:31 PM)
QUOTE
Dar daca zeii ar fi doar personalizari ale supra-naturalului ... iar supra-naturalul doar natura neexplicata, imperceptibila, ... ?

Atunci nu am mai vorbi de religie. Ci de ştiinţă. Ştiinţa este cea care se ocupă de explicarea naturii încă neexplicate.

Religia se mănâncă cu taine, cu mister, cu lipsa explicaţiei, [...]

QUOTE
De ce sa incerc sa dau raspuns la tot ?  biggrin.gif

Ştiu şi eu?... Ca să încerci să înlături misterul? smile.gif

Poate gasesti ceva, ce cu Google e mai greu de gasit, in aparenta contradictie de mai sus (subliniata de mine).

Si spui ca "Ştiinţa este cea care se ocupă de explicarea naturii încă neexplicate." ? Deci stiinta nu a explicat inca tot nu ? Poate de asta ne invartim in jurul cozii.

Poate stiinta va explica totul, dar daca nu o va face ?

Mai importante pot fi legatura, relatia, reteaua, structura, (si multe altele) ... constientizarea lor ... trairea (in prezenta lor) smile.gif
Amenhotep
QUOTE (calfa @ 14 Jan 2005, 03:46 PM)
Poate gasesti ceva, ce cu Google e mai greu de gasit, in aparenta contradictie de mai sus (subliniata de mine).

Era o ironie. O glumiţă. Nu se va mai repeta.

QUOTE
Si spui ca "Ştiinţa este cea care se ocupă de explicarea naturii încă neexplicate." ? Deci stiinta nu a explicat inca tot nu ?

Bineînţeles că ştiinţa nu a explicat tot. Nu eşti de aceeaşi părere? Nu sunt toţi oamenii de aceeaşi părere? Cunoşti pe cineva care susţine că ştiinţa a explicat tot? Trimite-l la mine şi îi voi arăta eu o mulţime de chestii pe care ştiinţa nu le-a explicat.

QUOTE
Poate de asta ne invartim in jurul cozii.

Asta cu învârtitul în jurul cozii este o observaţie în ceea ce te priveşte? Sau în ceea ce mă priveşte? Sau în ceea ce priveşte "o anumită parte a omenirii"? Sau în ceea ce priveşte omenirea în general?

Mă rog... Oricum, presupunând că te referi la condiţia umană în general, ce propui? Propui să judecăm "Observ că mă-nvârt în jurul cozii, că n-ajung nicăieri... Văd că ştiinţa n-a explicat totul... Aha, cred că ea e de vină! Deci jos ştiinţa!"? Sau... ce vrei să spui, că nu te înţeleg.

QUOTE
Poate stiinta va explica totul, dar daca nu o va face ?


O întrebare bună: ce ne facem dacă modul cum existăm/trăim/filosofăm noi acum (cu o ştiinţă care încă are de explicat lucruri) se va perpetua la infinit? Dacă mereu va fi aşa cum e acum: ştiinţa încă nu ştie tot, încă mai sunt lucruri de cercetat, mistere de dezlegat? Dacă aşa se vor întâmpla lucrurile, în veci? Ce ne facem?

QUOTE
Mai importante pot fi legatura, relatia, reteaua, structura, ... constientizarea lor ... trairea smile.gif


Ai perfectă dreptate. Ar putea să fie aşa.

Are perfectă dreptate şi acela care spune "Poate mai importantă e lenevia/furtul/datul în bobi/astrologia/chiromanţia/unicornul roz invizibil". Are dreptate în sensul că ar putea să fie aşa cum zice el.

Problema e: Cum facem să discernem, să testăm, să vedem care are cu adevărat dreptate şi care nu? Care sunt criteriile?

a

PS: Calfa, sigur este on-topic ceea ce vrei să discuţi tu aici? Te întreb pentru că mie încă nu mi-e clar deloc ce vrei să spui, ce argumentezi, ce idee aduci în discuţia aceasta pe tema "Este ateismul o religie?"... Pur şi simplu nu te înţeleg şi de aceea aştept să te înţeleg ca să mă pot hotărî dacă discuţia e on-topic sau off-topic.
Blakut
Nu vad de ce ar fi unicornul Roz invizibil o religie stupida, cand exista asta:
Jedi Religion
Figaro
Grupul e destul de mic, si porneste totusi de la o baza reala: un film. Respectivii sunt automat si fani ai filmului. Unicornul Roz e destul de putin demn de crezare, dat fiind faptul ca e... roz!

Vad ca nimeni nu s-a intrebat de ce nu a ales Catalin o alta culoare smile.gif Intre un Unicorn Negru si un Unicorn Roz ar exista o diferenta. In plus daca nimeni nu isi da seama de INTENTIA lui Catalin atunci e destul de grav



Atentie, mintea e un organ sensibil! yay.gif
Catalin
Catalin a ales culoarea Roz pentru ca asa i-a fost revelata. Nu a fost decizia mea. Eu sunt un biet mesager!
abis
URI nu este inventia lui Catalin. Asta este absolut sigur.
Si chiar daca ar fi, nu vad nici o problema in asta - probabil ca el nu realizeaza ca mintea lui l-a plasmuit pe URI, este convins ca-i vorba de o revelatie supra-naturala...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.