Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Israel
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Marduk
QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 05:42 PM) *
Topicul "Germania" nu este in aria mea de moderare.

rofl.gif Mi-a placut asta, un raspuns ca la program, ai raspuns exact ca un robot.
abis
Ma bucur daca ti-a placut rofl.gif

Dar asta-i adevarul.
Taunul
QUOTE(Cla @ 28 Sep 2011, 05:36 PM) *
Na, o da ceva pe ebraica, as vrea sa va vad cum o traduceti, de la dreapta la stânga laugh.gif

cu oglinda
March
QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 05:45 PM) *
rofl.gif Mi-a placut asta, un raspuns ca la program, ai raspuns exact ca un robot.

Pai buna scuza ca sa-si justifice abuzurile lui pe unde modereaza !
March
Acesta-i " desertul" Neghev ! thumb_yello.gif



March
Pentru @Taunul si altii evrei de pe aici ,

Cu ocazia Anului Nou evreiesc, SHALOM ! smile.gif
Taunul
QUOTE(March @ 30 Sep 2011, 11:57 AM) *
Pentru @Taunul si altii evrei de pe aici ,

Cu ocazia Anului Nou evreiesc, SHALOM ! smile.gif

Draga March
Ma bucur ca ai tinut minte.
Iti urez numai bine impreuna cu cei dragi tie.
Urez un An Bun tuturora.
Cla
Shalom... nu se zice "Buna de Bar Mizwa"?
Taunul
QUOTE(Cla @ 1 Oct 2011, 04:11 AM) *
Shalom... nu se zice "Buna de Bar Mizwa"?

BaT Mizwa - o sarbatorire nereligioasa pt fetite la 12 ani.
Bar Mizwa - o sarbatorire religioasa pt tinerii evrei la 13 ani.
Cla
Stiam, a fost doar o mica gluma smile.gif
Marduk
SHALOM tuturor evreilor din aceasta lume. Au toata admiratia mea ca natie, isi cunosc interesul, sunt uniti atunci cand trebuie, au reusit sa domine cele mai bune "piete" de pe acest pamant, s-au adaptat oriunde au ajuns sau acolo unde au fost dusi. Nu stiu ce ar putea sta la baza acestui succes, dar banuiesc ca religia si familia au jucat un rol predominant. Jos palaria.

P.S.
Daca poate cineva sa-mi spuna de ce anul nou religios ortodox (bisericesc) incepe in aceiasi luna cu anul nou evreiesc.
abis
Ce nu fac britanicii pentru a face pe plac minoritatilor religioase: Autorităţile din Londra renunţă la semafoarele cu butoane dintr-o intersecţie pentru ca evreii să nu păcătuiască
Cla
Si ce-i cu orbii? dry.gif
Taunul
Moderatorilor
Nu inteleg de ce nu pot accesa mesaje dupa data de 13 Jul 2010, 07:49 PM

Taunul
QUOTE(Taunul @ 5 Oct 2011, 07:51 AM) *
Moderatorilor
Nu inteleg de ce nu pot accesa mesaje dupa data de 13 Jul 2010, 07:49 PM

Vad ca s-a rezolvat.
Oricum, cu mine, sau fara, topicul poate inainta.
March
Shalom coane smile.gif

Care mai e situatia pe la voi ? unsure.gif
goguta
QUOTE(Marduk @ 1 Oct 2011, 02:16 PM) *
Nu stiu ce ar putea sta la baza acestui succes, dar banuiesc ca religia si familia au jucat un rol predominant. Jos palaria.

Educatia coane, multa educatie wink.gif.
Marduk
Moncher, religia si familia inseamna educatie, cei fara de religie si familie o fi educati dar nu in acelasi spirit.
goguta
QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2012, 04:07 PM) *
Moncher, religia si familia inseamna educatie, cei fara de religie si familie o fi educati dar nu in acelasi spirit.

hmm, nu stiu ce sa zic dar, din cate am citit eu pana acum, religia si familia nu ar mai trebui sa tina de educatia moderna , dar asta e alta discutie si o dezbatem in alta parte, la noua ordine mondiala daca vrei.

On topic: Israelul rupe legaturile cu Consiliul ONU pentru Drepturile Omului
Este inadmisibil ca ONU sa vina sa verifice respectarea drepturilor omului in Palestina, Israel nu poate accepta asa ceva ...
andra_v
Istoria moderna a evreilor in lumea araba:

http://www.azure.org.il/article.php?id=581
andra_v
Istoria Israelului http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Israelului . Complicata. In orice caz, suntem direct interesati ca evreii si arabii sa convietuiasca in pace in Orientul Mijlociu.
Cla
QUOTE(Marduk @ 1 Oct 2011, 01:16 PM) *
P.S.
Daca poate cineva sa-mi spuna de ce anul nou religios ortodox (bisericesc) incepe in aceiasi luna cu anul nou evreiesc.


Daca mie cineva îmi spune credibil ce e Duhul Sfânt, îi dau o ciocolata.
I-as dona si o biserica, dar pun pariu ca habar n-are, dar multe de-astea.
Niciunul, nici macar din Vatican, ar câstiga pariul.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 1 Dec 2012, 10:32 PM) *
...suntem direct interesati ca evreii si arabii sa convietuiasca in pace in Orientul Mijlociu.

De ce ar trebui noi romanii sa fim "direct interesati" de acest conflict?
Cla
Tocmai, cine le mai da arme daca n-ar fi nemtii, rusii, românii, americanii, chinezii si alti prosti?
Marduk
Arme de la romania???!!! nu cred ca se pune problema. Trebuie sa fie altceva la care se refera andra_v.
andra_v
QUOTE(Marduk @ 3 Dec 2012, 05:53 PM) *
Arme de la romania???!!! nu cred ca se pune problema. Trebuie sa fie altceva la care se refera andra_v.

In conditiile in care Israelul cuprinde o comunitate importanta de evrei originari din Romania, motivele implicarii Romaniei in procesul de pace dintre evrei si palestinieni mi se par mai mult decat evidente.
Marduk
Da sti ce comunitate importanta de romance este cuprinsa de palestinieni? E normal ca Romania sa se implice pentru nefericitele alea, care au ales calea dragostei, in locul traiului linistit din Romania. Eu nu le-am inteles niciodata dorinta asta de a-si trai viata alaturi de arabi, palestinieni, dar le-am respectat alegerea. Iar ca lucrurile sa fie si mai incalcite, ca un blestem, alte nefericite au venit in Romania sa-si cumpere ovule, sa faca copii, asa ca in viitor, daca acest conflict va continua "romanii" se vor bate intre ei fara sa stie ca s-ar putea sa fie rude.
abis
QUOTE(Marduk @ 18 Mar 2013, 05:22 PM) *
Eu nu le-am inteles niciodata dorinta asta de a-si trai viata alaturi de arabi, palestinieni, dar le-am respectat alegerea.

Ce-i asa de greu de inteles? Femeile s-au indragostit si si-au urmat alesul, nu e nimic de neinteles in asta.

Totusi, asta nu-i o problema care sa tina de politica statului Israel
Marduk
Eu credeam ca oedipismul afecteaza doar masculii nu si femelele acestei specii!!.Da chestia aia cu ovulele tine de politica statului Israel?
abis
Complexul Oedip este altceva si nu are legatura nici cu Israelul, nici cu Palestina
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Mar 2013, 05:25 PM) *
....asta nu-i o problema care sa tina de politica statului Israel

Din cate stiu statul Israel are o problema care tine de genetica.
abis
Au luat-o si astia razna laugh.gif

http://www.ziare.com/international/israel/...evreica-1279818

Cum ar putea sa ii interzica? Tipul are 23 de ani, e major, se indragosteste de cine ii spune taica-sau?!
Marduk
N-au luat-o razna deloc, nu stiai tu de problemele astea. Eu am trecut printr-o experienta din asta, in tinerete aici in Romania. Habotnicia are acelas rol in orice religie, prezervarea dogmei, uneori prin orice mijloace. Ne-am obisnuit sa vedem in Israel o tara moderna, o democratie de tip european, in israelieni un popor emancipat, dar lucrurile nu sunt chiar asa, eu nici macar despre greci nu am o astfel de parere, ca sa nu mai vorbesc de turci. Exista multe tari care privite din afara par tari moderne, emancipate, democratice, dar care in realitate au niste cutume greu de inteles si de acceptat de vesteuropeni.

"Orice evreu care vrea sa-si pastreze radacinile vrea sa vada cum fiul sau se casatoreste cu o evreica"
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 28 Jan 2014, 07:52 PM) *
"Orice evreu care vrea sa-si pastreze radacinile vrea sa vada cum fiul sau se casatoreste cu o evreica"

Cred ca l-a ajuns blestemul pe nea elan fiin'c a a furat-o pe miaela tiganu boborului roman care o vroia o tura duminica in familie. ohyeah.gif

Asta e din ciclul stapanii lumii isi iau de nevasta cate o paparuda locala siliconata care le toarna un plod si apoi ii mulg de (...) bani.

Yep, conspiratie planetara.
Cla
Bibi si-a ajuns scopul: destabilizare. Pâna când nu-l opreste cineva pe acest cretin, nu va fi liniste.
Cla
Misto de tot : Dupa ce în Ukraina au murit 298 de oameni, toata lumea urla ca cine-i de vina.
Daca în acelesi zile în Gaza mor mai multi de 500 nu auzi nimic. Pfui !!
Marduk
Desi nu este de gluma, pentru ca mor oameni nevinovati, copii, batrani, in aceasta operatiune, pe care unii o considera un drept al evreilor de a se apara. Nu pot sa nu ma gandesc la nefericitele romance, care si-au gasit iubirea in Gaza, masini de facut combatanti palestinieni, care cer din nou repatrierea cu tot cu familii. Nu inteleg de ce israelienii daca vroiau sa distruga tunelurile hamas, n-au folosit niste bombe inteligente, roboti care sa intre direct in tunele si sa detoneze acolo? Am inteles ca hamas nu-i lasa pe civili sa paraseasca zona de conflict, e clar ca daca i-ar lasa sa plece pe civili hamas ar deveni istorie in cateva zile.
Cla
Cla
As vrea sa-l vad pe Sorin ce nu are de zis. spoton.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2014, 08:55 AM) *
Nu inteleg de ce israelienii daca vroiau sa distruga tunelurile hamas, n-au folosit niste bombe inteligente, roboti care sa intre direct in tunele si sa detoneze acolo?

Nici eu nu înteleg ce atât treburi sofisticate. As fi bagat niste napalm si le-as fi dat foc, gata.
Ar fi fost de ajuns o bricheta.

Dar nuu, trebuie roboti si chestii, ca sa le vezi la CNN prostiile, ca doar e high-tech rofl.gif
Si sa fim seriosi: Fiecare Israeli are o grenada în buzunar.
Pai cum vede o gaura - na hai, bumm.

E totul o farsa de prostit lumea.
The Dude
Cla
Exact asa, Dude. O farsa de prostit lumea. clapping.gif
Marduk
Din nefericire in aceasta farsa, idioata in opinia mea, mor copii, batrani, femei a caror singura vina este ca s-au nascut palestinieni si traiesc pe teritoriul controlat de hamas.
Cla
QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2014, 01:20 PM) *
Din nefericire in aceasta farsa, idioata in opinia mea, mor copii, batrani, femei a caror singura vina este ca s-au nascut palestinieni si traiesc pe teritoriul controlat de hamas.


Marduk, hai sa zicem ipotetic ca Bucurestiul ar fi închis si controlat de secui, ce ai face?
Nu te-ai ridica, si mai ales ca vezi ca oamenii lânga tine mor ? Copii, batrâni, femei...
Nu s-ar forma un Hamas în Bucuresti ?
Eu cred ca ar puti a razbunare, chiar si cu o prastie. O intifada româneasca cu mamaliga laugh.gif
"Auzi prietene, nu te supara, dar te omor cu o mamaliga, sa stii ca pot s-o arunc ca dacii. Si mai am si brânza de burduf, asa ca vezi, gagiu', fii atent jamie.gif Daca nu-ti ajunge, te torpedez cu mici si mustar de la Bunica " rofl.gif
dandanescu
in plus, e usor de uitat, mai ales cind auzi azi critica israeliana contra Hamas,
ca Israel a incurajat si sprijinit Hamas in mod semnificativ, la inceput,
ca metoda de a fragmenta politica palestiniana.
ca sa il slabeasca pe Arafat / PLO.

unii ar zice, ce semeni aia culegi...
dar probabil Hamas face parte din planul extremei drepte israeliene de a mentine un conflict permanent
considerata de ei garantia ca nu vor fi niciodata surprinsi nepregatiti militar.

si atunci care e problema?
multe natiuni sunt angrenate in acest conflict permanent, prin manipulare,
care natiuni au de fapt alte interese nationale decit interesele extremei drepte israeliene.
Cla
QUOTE(dandanescu)
care natiuni au de fapt alte interese nationale d]ecit interesele extremei drepte israeliene.

Germania.Nu numai ca am livrat vreo submarine pe câteva miliarde de dolari
Jumate di ele era cadou, ca sa se bucure Netanjahu,dezastrousul.
Cu banii astia din Germania o ia înspre Gaza.

Nu e o porcarie ?
Cla
Se spune o o p.ula, asa de ochii lumii
Ce se face, sunt muguri de fluier., cu roua-n picioare.
andra_v
http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.608094
dandanescu
QUOTE(andra_v @ 31 Jul 2014, 05:06 AM) *
http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.608094
"Stop the Gaza war escalation" -articol din Haaretz

din pacate politica de dreapta israeliana influenteaza mult mai puternic activismul evreilor americani
decit alte curente politice din Israel.
asta se vede din influenta politica si ideile sprijinite de diverse organizatii evreiesti din USA.
spre exemplu, AIPAC.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.