Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Israel
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Marduk
Este, totusi Turcia pare sa joace o carte proasta. Membru NATO implicat in ajutorarea unor teroristi care sunt recunoscuti ca atare, stat musulman care incearca sa adere de ani buni la UE, o armata puternica ai carei generali au pierdut increderea populara, un prim ministru belicos pana azi doar in declaratii, etc. Ce sa-l determinat pe Erdogan sa raspunda atat de dur fata de o actiune prosteasca a evreilor? Sa vrea Turcia sa redevina tara a carei influenta s-a intins timp de secole peste o mare parte din lumea musulmana? Este Turcia pregatita pentru aceasta pozitie? Ce rol va avea Iranul in aceasta ecuatie? Eu cred ca Turcia nu este pregatita pentru un asemenea rol, in primul rand ca pentru o actiune militara de protejare a unor convoaie umanitare presupune un conflict direct cu marina israeliana, dar Turcia este membru NATO iar USA conduc de facto NATO, relatiile dintre Israel si USA s-au mai deteriorat de la venirea lui Obama la Casa Alba, dar nu intratat cat americanii sa le permita turcilor sa se miste in front. Daca Erdogan vrea sa riste nu stim inca ce vor militari turci care desi si-au pierdut din putere in urma unor procese rasunatoare in Turcia, nu cred ca vad cu ochi buni activitatea lui Erdogan. Dar sa vedem ce se va intampla cu primul convoi, poate ca evreii doar il vor controla, sa nu existe arme, iar apoi il vor lasa sa mearga mai departe spre Gaza. Dar ce se va intampla daca marina turca se va opune acestui control?
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2011, 01:28 PM) *
Turcia este membru NATO iar USA conduc de facto NATO, relatiile dintre Israel si USA s-au mai deteriorat de la venirea lui Obama la Casa Alba, dar nu intratat cat americanii sa le permita turcilor sa se miste in front

Ai o parere gresita despre ce inseamna sa fii membu NATO.
Marduk
Care ar fi parerea ta, daca a mea este gresita?
abis
Nu sunt de acord cu ideea ta ca, in Nato, SUA dicteaza, iar ceilalti executa. SUA nu este Uniunea Sovietica si NATO nu este Pactul de la Varsovia.
Marduk
Nu dicteaza dar are un cuvant greu, nu cred ca ar exista membri NATO care sa se opuna unei decizii a USA fara consecintele de rigoare, s-a intamplat cu Franta dar francezii si-au dat seama ca fara USA n-au nicio sansa.
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2011, 03:33 PM) *
nu cred ca ar exista membri NATO care sa se opuna unei decizii a USA fara consecintele de rigoare

Ce consecinte?

Uite ca Turcia isi vede linistita de propria politica externa, fara a suferi "consecinte". Si la fel fac toate statele NATO (si UE): inainte de a gandi o politica externa comuna, isi face fiecare propria politica externa. Aici este si una dintre marile slabiciuni ale acestor organizatii. Eu unul mi-as dori ca UE sau NATO sa vorbeasca pe o singura voce in astfel de chestiuni.
Marduk
Turcia face o politica externa regionala, nu poate pretinde, cel putin pana in prezent, ca poate sa influenteze tarile riverane Marii Mediterane, spre exemplu, poate la Marea Neagra, dar si aici da peste rusi. Mai degraba miemi se pare ca Turcia este o tara frustrata care se baga singura in seama pentru ca nu o baga ceilalti. De un lucru mi-a teama ca toata aceasta frustrare sa nu o impinga spre extremism.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2011, 04:49 PM) *
. Mai degraba miemi se pare ca Turcia este o tara frustrata care se baga singura in seama pentru ca nu o baga ceilalti. De un lucru mi-a teama ca toata aceasta frustrare sa nu o impinga spre extremism.

Corect. Erdogan vrea sa fie mare lider regional si se joaca cu focul.
Marduk
Manifestanti egipteni au atacat si au pantruns in ambasada israeliana de la Cairo. Israelienii au cerut ajutor americanilor. Sa vedem care va fi reactia israelienilor daca USA nu reuseste sa-i linisteasca pe egipteni.
Cla
Ceva e pe cale in Israel. 300.000 oameni ies in Tel Aviv pe strada si demonstreaza impotriva lui Netanjahu, in timp de 5 ani au crescut costurile la chirie si altele cu peste 35%, oamenii s-au saturat.
Noi, plebea, vedem la tembelizor ce sâni si-a facut c.u.r.va cutare, dar asta nu se arata la stiri, doar ca mâine o sa ploua sau s-ar putea sa ploua pe altundeva...
Daca se împusca un tembel prin Afghanistan, yippiiiee!! ce stire. Dar sute de mii de oameni care intra-n strada nu se vad.
Pai doar nu e corect, dom'le, la noi in Israel nu avem demonstratii impotriva guvernului, hai dupa colt la un falafel.
March
QUOTE(Cla @ 10 Sep 2011, 02:50 PM) *
Ceva e pe cale in Israel. 300.000 oameni ies in Tel Aviv pe strada si demonstreaza impotriva lui Netanjahu,

Nu-i nimic pe cale. Acolo e democratie. Se poate demonstra impotriva guvernului si acesta nu pune tancurile pe ei. Ca in Siria. Despre care vad ca nu zici nimic !
Cla
QUOTE(March @ 10 Sep 2011, 05:08 PM) *
Nu-i nimic pe cale. Acolo e democratie.

rofl.gif Cel mai bun banc azi.

edit:
QUOTE(March)
Ca in Siria. Despre care vad ca nu zici nimic !


Credeam ca e un topic despre Israel... unsure.gif
Taunul
QUOTE(abis @ 9 Sep 2011, 12:48 PM) *
Erdogan: vase de razboi ale Turciei vor insoti fiecare vapor turc ce transporta ajutor umanitar in Fasia Gaza.

Israelul a rapuns prudent, incercand sa nu puna paie pe foc.

Nasol moment...

erdogancic asta e un mare palavragiu si asta pt ca:
1) granita Gazei cu Eghipetul este deschisa. Vor sa dea ceva cuiva? [la boul de erdogancic ma refer] Sa dea prin Israel.
2) inca nu am vazut nici flotila si nici covrigei pe coada vreunui ciine.
Cla
Taunule, cred ca pe-aici te gasesti cu opinia ta in offside smile.gif
Taunul
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2011, 12:32 PM) *
Taunule, cred ca pe-aici te gasesti cu opinia ta in offside smile.gif

Impotriva curentului, mai bine zis.
Cla
Mai bine zis, tu ai fost definitiv împotriva curentului, la fel ca Zion-ul tau iubit smile.gif

Ai vazut în zilele astea ce (vrea) dar nu poate sa faca Netanhaju, cel iubit de voi?

Sa va fie rusine!!! Cica asa se face pace.

Unde pace, in Tel Aviv?? Ce-i cu inchisoarea Gaza?

Mi-e pur si simplu scârba... dry.gif
Mi-e scârba de voi (politica), israelienii pentru ca nu ati invatat din trecut, dimpotriva, ati invatat de la Gestapo.
Voi, care gânditi îngust. Da, de VOI vorbesc, nu de israelieni cu simt si suflet, care nu sunt VOI.
Vorbesc de oameni ca tine care otravesc poporul. De fapt, doua popoare.

Mii, zeci de mii oameni din Tel Aviv s-au saturat de oameni ca tine si ies pe strada.
S-au saturat de Netanjahu si prostiile voastre.
Ce nu se arata la TV stim, ce-ar fi sa-ti arunci un ochi la Tel Aviv si sa-ti tii gura pe-aici.

Nu incerca sa ma provoci la o discutie, pt. ca n-ai o sansa, asa ca uzeaz-o, dupa cum am spus, mi-e scârba.
Taunul
QUOTE(Cla @ 24 Sep 2011, 02:07 PM) *
Mai bine zis, tu ai fost definitiv împotriva curentului, la fel ca Zion-ul tau iubit smile.gif

Ai vazut în zilele astea ce (vrea) dar nu poate sa faca Netanhaju, cel iubit de voi?

Sa va fie rusine!!! Cica asa se face pace.

Unde pace, in Tel Aviv?? Ce-i cu inchisoarea Gaza?

Mi-e pur si simplu scârba... dry.gif
Mi-e scârba de voi (politica), israelienii pentru ca nu ati invatat din trecut, dimpotriva, ati invatat de la Gestapo.
Voi, care gânditi îngust. Da, de VOI vorbesc, nu de israelieni cu simt si suflet, care nu sunt VOI.
Vorbesc de oameni ca tine care otravesc poporul. De fapt, doua popoare.

Mii, zeci de mii oameni din Tel Aviv s-au saturat de oameni ca tine si ies pe strada.
S-au saturat de Netanjahu si prostiile voastre.
Ce nu se arata la TV stim, ce-ar fi sa-ti arunci un ochi la Tel Aviv si sa-ti tii gura pe-aici.

Nu incerca sa ma provoci la o discutie, pt. ca n-ai o sansa, asa ca uzeaz-o, dupa cum am spus, mi-e scârba.

Dumneata ai tara si nimeni nu vrea sa ti-o fure.
Gaza nu este o enclava din citeva motive. Unul din ele e ca granita cu Egiptul este dechisa.
PLO vs. Consiliul de Securitate recunoasterea ca STAT --->>> Abu Mazen nu a primit acceptul hamasului.

In rest, daca iti este scirba, ia o vacanta.
Cla
Asa se reprezinta un om atacat cu adevarul.
Taunul
QUOTE(Cla @ 25 Sep 2011, 02:30 AM) *
Asa se reprezinta un om atacat cu adevarul.

sanatate iti urez
Taunul
QUOTE(Taunul @ 25 Sep 2011, 01:13 AM) *
Dumneata ai tara si nimeni nu vrea sa ti-o fure.
Gaza nu este o enclava din citeva motive. Unul din ele e ca granita cu Egiptul este dechisa.
PLO vs. Consiliul de Securitate recunoasterea ca STAT --->>> Abu Mazen nu a primit acceptul hamasului.

In rest, daca iti este scirba, ia o vacanta.

Hamas reject the Palestinian Authority’s proposed September UN move
Senior Hamas figures reiterate extremist positions, reject the Palestinian Authority’s proposed September UN move and emphasize the ideological and strategic differences between Hamas and the PA. Their statements, reflecting the impasse of the Hamas-Fatah reconciliation, are probably meant to prevent Mahmoud Abbas from making concessions to the United States and Israel.
Etc.
http://www.crethiplethi.com/hamas-reject-t...authority/2011/
Taunul
What is Hamas' position on the Palestinian bid for UN membership?
The Palestinian flag is carried in Gaza City earlier this year. The Palestinian Authority has applied for full UN membership. Hatem Moussa/Associated PressHamas, the Islamist faction that controls Gaza, opposes the Palestinian Authority's bid.

On Sunday, Hamas Prime Minister Ismail Haniyeh told the legislative council in Gaza, "we reiterate our rejection of this bid," but he added that Hamas would "not place obstacles in the way of the establishment of a Palestinian state with full sovereignty."

Hamas officials have also complained that they were not consulted about the UN plans.

Hamas has banned public demonstrations supporting UN membership, making it more difficult to gauge popular sentiment in Gaza.

http://www.cbc.ca/news/world/story/2011/09...ian-un-faq.html
Taunul

Gaza's Hamas prime minister, Ismail Haniyeh, accused Abbas on Friday of relinquishing Palestinian rights by seeking recognition for a state in the pre-1967 borders. Hamas' founding charter calls for the destruction of Israel and a state in all of the territory between the Mediterranean and the Jordan River, though some Hamas officials have suggested they would support a peace deal based on the 1967 lines.

"The Palestinian people do not beg the world for a state, and the state can't be created through decisions and initiatives," Haniyeh said. "States liberate their land first and then the political body can be established."


http://hosted2.ap.org/APDEFAULT/signup/Art...dc-d4aa4366c188
Cla
Auzi Taunule, ce-ar fi sa nu copiezi si sa scrii româneste?
Ca doar nu ti-e lene, nu?
abis
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 01:02 AM) *
Auzi Taunule, ce-ar fi sa nu copiezi si sa scrii româneste?
Ca doar nu ti-e lene, nu?

Regulamentul spune clar ca "utilizarea limbii romane in mod corect este o conditie de baza a forumului"

Sper ca Taunul nu desfide regulamentul, ci are scuza ca, fiind de multa vreme intr-o tara straina, nu se descurca prea bine cu limba romana.
Cla
Abis, eu îti înteleg întelegerea ta (ce tâmpit suna biggrin.gif) , dar ce ar fi de exemplu sa scriu eu (sau sa copiez) ceva pe germana, pentru ca mi-e lene sa traduc?
Asta pot sa o fac pe forumul "Germania" fara sa enervez alti oameni.
E doar vorba de principiu, pur si simplu câteodata nu am chef sa citesc niste link-uri pe engleza si sa ma obosesc cu ele.
Sie eu citesc câteodata Ha'aretz, dar mai lipseste sa ne puna Taunul niste linkuri pe ebraica, acolo as capitula biggrin.gif
abis
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 11:51 AM) *
E doar vorba de principiu, pur si simplu câteodata nu am chef sa citesc niste link-uri pe engleza si sa ma obosesc cu ele.

Ai dreptate.

Din acelasi motiv nu am citit nici eu linkurile puse de colegul nostru. Daca o sa doreasca sa-si sustina ideile, o sa respecte Regulamentul, daca nu considera acest lucru important, nu o va face.
Cla
1- Nu o va face

2- Multumesc, abis smile.gif
De ce sunt aici din 2004, precis ca nu sa învat engleza, asta o stiu. sad.gif
Taunul
QUOTE(abis @ 26 Sep 2011, 12:55 PM) *
Ai dreptate.

Din acelasi motiv nu am citit nici eu linkurile puse de colegul nostru. Daca o sa doreasca sa-si sustina ideile, o sa respecte Regulamentul, daca nu considera acest lucru important, nu o va face.

Respect regulamentul, insa nu am timp sa traduc. Google translate poate ajuta in oarecare masura.
Taunul
QUOTE(abis @ 26 Sep 2011, 10:11 AM) *
Regulamentul spune clar ca "utilizarea limbii romane in mod corect este o conditie de baza a forumului"

Sper ca Taunul nu desfide regulamentul, ci are scuza ca, fiind de multa vreme intr-o tara straina, nu se descurca prea bine cu limba romana.

Limba romananu este problema, ci lipsa de timp.
Taunul
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 02:44 PM) *
1- Nu o va face

2- Multumesc, abis smile.gif
De ce sunt aici din 2004, precis ca nu sa învat engleza, asta o stiu. sad.gif

Apropo de cunoasterea limbii romane.
Esti aici ca sa nu inveti engleza?
Nu te-ai exprimat corect in limba romana.
Cla
QUOTE(Taunul @ 26 Sep 2011, 06:11 PM) *
Apropo de cunoasterea limbii romane.
Nu te-ai exprimat corect in limba romana.

Zi-mi te rog unde, ca sa-ti dau lectii.
Taunul
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 08:11 PM) *
Zi-mi te rog unde, ca sa-ti dau lectii.

zi-i cla cla si pace
Taunul
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 11:51 AM) *
E doar vorba de principiu,

ca sa nu mai vb. de faptul ca nu stii "a ceti" inglizi.
Cla
QUOTE(Taunul @ 26 Sep 2011, 07:30 PM) *
ca sa nu mai vb. de faptul ca nu stii "a ceti" inglizi.

smile.gif Do you really want to hurt me....
Taunul
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 09:01 PM) *
smile.gif Do you really want to hurt me....

Vezi cum te-am ajutat? Deja stii. smile.gif
Cla
Multumesc, exact pe un om ca tine am asteptat sa-mi spuna subtitrarile de la tembelizor smile.gif
Taunul
QUOTE(Cla @ 26 Sep 2011, 11:12 PM) *
Multumesc, exact pe un om ca tine am asteptat sa-mi spuna subtitrarile de la tembelizor smile.gif

Si cum te-ai desurcat pina acum?
Cla
Când nu chiuleam, eram un pic pe la scoala... laugh.gif
abis
QUOTE(Taunul @ 26 Sep 2011, 07:06 PM) *
Respect regulamentul, insa nu am timp sa traduc. Google translate poate ajuta in oarecare masura.

Respect regulile de circulatie, dar nu am timp sa astept sa se faca verde, trec pe rosu. smile.gif

Nici eu nu am timp de Google Translate.
Cla
Bine zis, abis smile.gif

QUOTE( Taunul: Google translate poate ajuta in oarecare masura.)
Traduce si limba femeii?
biggrin.gif
March
QUOTE(abis @ 27 Sep 2011, 09:56 AM) *
Nici eu nu am timp de Google Translate.

Atunci ignora-i mesajele.
Taunul
QUOTE(abis @ 27 Sep 2011, 09:56 AM) *
Respect regulile de circulatie, dar nu am timp sa astept sa se faca verde, trec pe rosu. smile.gif


Bine ca ai ramas in viata. In rest e OK?

La fel si eu aici [pe cinste comparatia].

Si apropo de "respect". Cel mai mult ma respect pe mine insumi.
Ca atare imi respect timpul.
Daca esti moderator, sterge si gata, sau lasa doar LINK-ul.
Taunul
QUOTE(Cla @ 10 Sep 2011, 02:50 PM) *
Noi, plebea, vedem la tembelizor ce sâni si-a facut c.u.r.va cutare,
Te intreseaa curvele din Israel?
Cla
Auzi Taunule, e lipsa de bun simt daca nu raspunzi la întrebari, ci numai scrii ce ai în cap.

Deci: Google Translate traduce limba femeii?
Cla
QUOTE(Taunul @ 27 Sep 2011, 07:58 PM) *
Te intreseaa curvele din Israel?

Nu, alea din Gaza ca-s mai ieftine tongue.gif
Taunul
QUOTE(Cla @ 27 Sep 2011, 09:02 PM) *
Nu, alea din Gaza ca-s mai ieftine tongue.gif

ai grija sa nu te prinda hamasnicii si sa-ti taie "aparatu'".
abis
QUOTE(March @ 27 Sep 2011, 05:57 PM) *
Atunci ignora-i mesajele.

Nu pot, pentru ca fiind moderator am obligatia sa-l rog sa se conformeze regulamentului si sa foloseasca limba romana. Altfel voi fi nevoit sa il editez.
March
QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 10:15 AM) *
Nu pot, pentru ca fiind moderator am obligatia sa-l rog sa se conformeze regulamentului si sa foloseasca limba romana. Altfel voi fi nevoit sa il editez.

Auzi bre. Topicul se numeste Israel. Asa cum la Germania aia discuta acolo in nemteste fara sa te mai ofuschezi asa si la Israel "Taunul" da cate ceva in engleza. Doar nu o da in ebraica !
Cla
QUOTE(March @ 28 Sep 2011, 03:44 PM) *
la Israel "Taunul" da cate ceva in engleza. Doar nu o da in ebraica !

Na, o da ceva pe ebraica, as vrea sa va vad cum o traduceti, de la dreapta la stânga laugh.gif

Edit: Si sa mai uitati vocalele rofl.gif
abis
QUOTE(March @ 28 Sep 2011, 04:44 PM) *
Auzi bre. Topicul se numeste Israel. Asa cum la Germania aia discuta acolo in nemteste fara sa te mai ofuschezi asa si la Israel "Taunul" da cate ceva in engleza. Doar nu o da in ebraica !

Topicul "Germania" nu este in aria mea de moderare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.