Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Israel
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Marduk
moncher lasa vrajala si hai sa facem o escapada din asta in Israel, te bagi?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 02:14 PM) *
te bagi?

ma bag, crezi ca aia sunt atat de dobitoci incat, la ananghie fiind, sa refuze orice fel de ajutor venit din afara, mai ales ca e gratis?

prostia si mandria merg mana in mana.
Marduk
ce ananghie? cutremur, inundatie, care ananghie? mai degraba perceptie, or crede unii ca Romania este in Africa sau Papua dar nu e chiar asa. prosti si dobitoci nu or fi dar circumspecti sigur or sa fie, la noi abia dupa ce au plecat s-a intrebat cineva, da cu doctorii astia ce a fost? frusty.gif
turbo trabant
marduk, sincer puteau sa vina "ajutoare" si din papua noua guinee.

Marduk
chiar crezi ca era nevoie de ajutoare in acest caz?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 02:29 PM) *
chiar crezi ca era nevoie de ajutoare in acest caz?

da, in mod cert. numai tampitii din sistemul rrromanesc au decis ca nu e nevoie.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 25 Aug 2010, 03:35 PM) *
numai tampitii din sistemul rrromanesc au decis ca nu e nevoie.

Din ce am citit (vezi linkurile de mai sus) am inteles ca decizia a fost a israelienilor, nu a romanilor.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 25 Aug 2010, 03:35 PM) *
da, in mod cert.

eu nu sunt de aceiasi parere, avem probleme grave in sistem dar nici chiar asa. om fi prosti, tampiti, lipsiti de logica dar cat de cat facem fata situatiei, nu cred ca se punea problema unui "ajutor" mai degraba un schimb de experienta, orice altceva in afara de acest "ajutor" de complezenta determinat de o perceptie gresita despre sistemul sanitar romanesc. asta nu inseamna ca nu sustin schimbarea sistemului, dar depinde si pe ce treapta te situezi atunci cand vrei sa schimbi ceva.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 02:47 PM) *
eu nu sunt de aceiasi parere, avem probleme grave in sistem dar nici chiar asa. om fi prosti, tampiti, lipsiti de logica dar cat de cat facem fata situatiei, nu cred ca se punea problema unui "ajutor" mai degraba un schimb de experienta, orice altceva in afara de acest "ajutor" de complezenta determinat de o perceptie gresita despre sistemul sanitar romanesc. asta nu inseamna ca nu sustin schimbarea sistemului, dar depinde si pe ce treapta te situezi atunci cand vrei sa schimbi ceva.

nu poti face schimb de experienta cand niste copii se zbat intre viata si moarte.

am mai intalnit o data situatia exact la fel numai ca in loc de israelieni erau elvetieni. situatia a fost identica numai ca strainii au fost acuzati in mod marleneste de altceva.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 25 Aug 2010, 03:52 PM) *
QUOTE
nu poti face schimb de experienta cand niste copii se zbat intre viata si moarte.

eu cred ca poti sa faci schimb de experienta oriunde si oricand mai ales in situatii de criza.
QUOTE
am mai intalnit o data situatia exact la fel numai ca in loc de israelieni erau elvetieni.

elvetieni, francezi, englezi, romani, etc. toti trebuie sa aiba o organizare, acreditare, etc. nu te sui asa in avion si mergi in Afganistan sa ajuti oamenii de acolo, ca exemplu, e chestie de bunacuvinta pana la urma. Chiar si in Haiti americanii s-au dus dupa ce guvernul a cerut asta, sunt actiuni care desi vor sa aduca binele, salvarea sfarsesc printr-un fiasco total daca nu sunt bine organizate, coordonate. Nu crezi spre exemplu ca ajutoarele pentru Gaza ar fi avut un alt sfarsit daca totul ar fi fost organizat la nivel de guverne, turc si israelian?

turbo trabant
marduk, in cazul elvetian, era un avion venit special din elvetia impreuna cu asistenta, doctor. toti cu acte in regula, bineinteles emise de statul elvetian.

"doctorii" din spitalul rrromanesc in care se zbatea micuta lor pacienta intre viata si moarte au decretat ca actele lor nu sunt in regula, daca nu or fi tepari si i-au indrumat pe doctori sa mearga la ministerul sanatatii si dupa ce termina de acreditat actele (inclusiv tradus in limba rrrromana medicala) sa revina. procedura dura pe putin cateva zile.

in urma acestui incident , medicii elvetieni au "capatat" un schimb de experienta cu niste macelari ordinari (confundati probabil cu medici datorita halatelor albe).
Marduk
Nu cunosc exemplul respectiv, dar daca-mi dai un link putem discuta si pe aceasta tema.
turbo trabant
nu ai cum sa il cunosti daca nu l-ai cunoscut pe elvetian, cazul nu a fost mediatizat.

fetita a scapat pana la urma datorita medicilor elvetieni. macelarii romani ii mai dadusera doar cateva zile de trait.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 25 Aug 2010, 05:14 PM) *
macelarii romani ii mai dadusera doar cateva zile de trait.

nu sunt de acord cu aceasta denumire, nu cred ca reprezinta medicul roman, mai degraba o atitudine fata de un sistem care nu le ofera ceea ce merita, dar asta nu inseamna ca-i exonerez de vreo vina.
turbo trabant
sunt si medici excelenti printre ei dar cei mai multi au ales sa plece. raman din ce in ce mai mult macelarii, fie cu studii superioare fie cu mai putine (asistente).

mutulica
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 03:14 PM) *
moncher lasa vrajala si hai sa facem o escapada din asta in Israel, te bagi?


eu nu m-as baga... ca aia s-ar putea sa ne creada si sa ne puna la munca dracului, ori noi de asta fugim
Taunul
QUOTE(turbo trabant @ 25 Aug 2010, 05:39 PM) *
sunt si medici excelenti printre ei dar cei mai multi au ales sa plece. raman din ce in ce mai mult macelarii, fie cu studii superioare fie cu mai putine (asistente).

pleaca si macelarii caci nu au de lucru.
Taunul
QUOTE(abis @ 25 Aug 2010, 02:43 PM) *
Sa vedem ce zic respectivii medici:

"Nu cred că aveţi nevoie de noi aici. Am făcut tot ce am putut, am dat o a doua părere şi am adus echipamente ca să fie folosite īn caz de urgenţă. Nu cred că mai putem face ceva aici. Sperăm să ne īntoarcem cu altă ocazie şi īn alte condiţii"

"Tratamentul pe care l-am fi făcut noi, l-a aplicat şi doctorul Enescu"

"Nu mă aşteptam să găsesc un asemenea spital, bine dotat, iar cadrele medicale fac tot ceea ce se poate face"


Deci nici vorba ca au fost "goniti" de medicii romani: au venit, au dus echipamente (zic ei) sau pansamente (spune directorul spitalului Gr. Alexandrescu), au facut poze si au plecat inapoi.

That's all.

Imi aduc aminte ca doctorul Enescu a spus ceva in genul: cine i-a chemat? Nu eu.
La evrei este lege religioasa: la-asot hesed be-sod = a face bine anonim.
Doctorul Enescu nu a putut sti ASTA.
cIT DESPRE:
"Nu mă aşteptam să găsesc un asemenea spital, bine dotat, iar cadrele medicale fac tot ceea ce se poate face"
Daca era bine dotat, un automat ar fi stins incendiul.
Totusi sunt de acord cu:
"cadrele medicale fac tot ceea ce se poate face"
Taunul
QUOTE(mutulica @ 26 Aug 2010, 09:21 AM) *
eu nu m-as baga... ca aia s-ar putea sa ne creada si sa ne puna la munca dracului, ori noi de asta fugim

Vrai sa vinzi sutiene?
March
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 03:21 PM) *
ce ananghie? cutremur, inundatie, care ananghie? mai degraba perceptie, or crede unii ca Romania este in Africa sau Papua dar nu e chiar asa. prosti si dobitoci nu or fi dar circumspecti sigur or sa fie, la noi abia dupa ce au plecat s-a intrebat cineva, da cu doctorii astia ce a fost? frusty.gif


Nu zau ? Da o tura prin Rahova !
Marduk
da, in Rahova s-ar putea sa-i intrebe imediat ce-ar intra pe "teritoriul" RFG acolo nu misca nimic fara sa stie si Camatarii & Co.
abis
QUOTE(Taunul @ 27 Aug 2010, 08:19 PM) *
cIT DESPRE:
"Nu mă aşteptam să găsesc un asemenea spital, bine dotat, iar cadrele medicale fac tot ceea ce se poate face"
Daca era bine dotat, un automat ar fi stins incendiul.

Acolo era vorba despre Spitalul Gr Alexandrescu. Nu despre Giulesti. Citesti si tu cam pe diagonala...
Taunul
QUOTE(abis @ 30 Aug 2010, 01:14 AM) *
Acolo era vorba despre Spitalul Gr Alexandrescu. Nu despre Giulesti. Citesti si tu cam pe diagonala...

Mai bine spune-mi cum e dotat Giulestiul.
Taunul
QUOTE(abis @ 25 Aug 2010, 03:41 PM) *
Din ce am citit (vezi linkurile de mai sus) am inteles ca decizia a fost a israelienilor, nu a romanilor.

Base a spus altfel, dar poate ca gazetarul minte si israelienii au venit voluntar caci considera Romania ca tara prietena.
Poate ca e mai frumos asa decit daca erau rugati sa ajute.
Poate gresesc, insa am impresie ca uneori cauti nod in papura.
March
QUOTE(Taunul @ 31 Aug 2010, 10:31 PM) *
Poate gresesc, insa am impresie ca uneori cauti nod in papura.

E gica-contra, nu stiai ? biggrin.gif Eheii , da' daca ai fi fost basescian.....
Taunul
QUOTE(March @ 1 Sep 2010, 07:01 AM) *
E gica-contra, nu stiai ? biggrin.gif Eheii , da' daca ai fi fost basescian.....

Eheii , da' daca as fi fost Rothschild.
March
Ceva fierbe periculos la frontiera de nord a Israelului !

Siria şi Iranul livreaza mişcării şiite libaneze Hezbollah rachete şi proiectile din ce īn ce mai sofisticate, a declarat, marţi, secretarul american al Apărării, Robert Gates, īn timpul unei conferinţe de presă cu omologul său israelian, Ehud Barak.
Taunul
QUOTE(March @ 5 Sep 2010, 06:28 PM) *
Ceva fierbe periculos la frontiera de nord a Israelului !

Siria şi Iranul livreaza mişcării şiite libaneze Hezbollah rachete şi proiectile din ce īn ce mai sofisticate, a declarat, marţi, secretarul american al Apărării, Robert Gates, īn timpul unei conferinţe de presă cu omologul său israelian, Ehud Barak.

Bussiness as usual
Le vom rupe curul, as usual.
Cla
QUOTE(March @ 5 Sep 2010, 05:28 PM) *
a declarat, marţi, secretarul american al Apărării, Robert Gates, īn timpul unei conferinţe de presă cu omologul său israelian, Ehud Barak.


Same procedure as every year, besini americano-israeliene made by New York & Tel Aviv. yawn.gif
March
QUOTE(Cla @ 7 Sep 2010, 01:53 AM) *
Same procedure as every year, besini americano-israeliene made by New York & Tel Aviv. yawn.gif


Ei, na ? Cum administratia darlingului tau Obama face asa ceva ? tongue.gif
Cla
QUOTE(March @ 7 Sep 2010, 09:54 AM) *
Ei, na ? Cum administratia darlingului tau Obama face asa ceva ? tongue.gif


March, cred ca ma confuzi cu altcineva. tongue.gif
Deja dinainte de cānd a fost ales Obama am zis ca e o marioneta, sper sa-ti aduci aminte smile.gif
Numai ca... ce am spus s-a pierdut ca un Vadi īn desert... si uite, acum o vedeti la TV si īn ziare.
Sau la Bilderberger TV. biggrin.gif
March
@ Taunule

Sarbatori fericite si LMA cu ocazia Noului An evreiesc din ziua de azi ! smile.gif
Taunul
QUOTE(March @ 8 Sep 2010, 05:20 PM) *
@ Taunule

Sarbatori fericite si LMA cu ocazia Noului An evreiesc din ziua de azi ! smile.gif

Iti multumesc mult.

Urez tuturor forumistilor multa sanatate cu cei dragi lor.
Marduk
Uite domnule cine ti-e prieten se cunoaste de la o posta sau din avion. Parca si noi suntem prieteni cu americanii oare de ce vroiau sa ne dea noua avioane SH ca sa aiba de unde sa le dea la evrei din astea noi? sau prietenii sunt de mai multe feluri, unii mai apropiati care-ti umbla si prin portofel si alti mai departati care mor pentru tine si cauza ta, dar pe tine te intereseaza mai mult portofelul. Apropo mai stie cineva cat costau avioanele alea SH, cu banii aia poate cumparam si noi macar 15 din astea noi, ca nici nu cred ca avem nevoie de mai multe.
Taunul
QUOTE(Marduk @ 8 Oct 2010, 12:31 PM) *
Uite domnule cine ti-e prieten se cunoaste de la o posta sau din avion. Parca si noi suntem prieteni cu americanii oare de ce vroiau sa ne dea noua avioane SH ca sa aiba de unde sa le dea la evrei din astea noi? sau prietenii sunt de mai multe feluri,

sorry - sincer
sau prietenii sunt de mai multe feluri
chiar asa.
Marduk
Am aflat cat costa avioanele F16 SH, 24 de bucati 1,3 miliarde de dolari. Avand in vedere ca evreii dau pe 20 de avioane 3 miliarde ar venii cam 150 milioane/avion; cu banii de-i aveam pentru SH ne cumparam si noi macar 10 si tot era mai bine decat ca prietenul tau sa-ti zica, bai amice uite ia camasa asta veche de la mine daca vrei sa-ti aduc una noua data viitoare, da nu ti-o dau gratis, baga banu ca altfel nu tine. oricum pare un pic mai bine decat davai ceas, davai mosie, harso tovarasie. chiar pare? unsure.gif
March
Neevreii din Israel vor depune jurămānt de loialitate "statului evreu şi democratic"

Pe cand si ungurii de la noi ? !
Marduk
QUOTE(March @ 12 Oct 2010, 06:18 PM) *
Pe cand si ungurii de la noi ? !

Buna intrebare, cand vor jura ungurii credinta teritoriului unde locuiesc? care se intampla sa se numeasca ROMANIA.
abis
E o tampenie.

Daca in Romania s-ar da o lege prin care cetatenii de alta etnie decat cea romana ar fi obligati sa depuna un juramant de loialitate "statului national romanesc si democratic" am fi acuzati, pe buna dreptate, de discriminare si ne-am fura-o urgent de la CEDO.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Oct 2010, 11:14 AM) *
E o tampenie.

ba e foarte buna daca maghiarii s-ar detona in pietele publice folosind ca centuri sticlele de palinca.
"statului evreu si democratic"-cetatenia nu este numai un drept ci ai si niste obligatii printre care si cea de loialitate fata de stat.

Marduk
QUOTE(abis @ 13 Oct 2010, 12:14 PM) *
E o tampenie.

Adica la Francia si la USA se poate, dar la noi ar fi o tampenie! probabil ca de asta suntem perceputi de catre ceilalti ca niste slugi. Nu vrem sa accepta ca viitorul nu exista pentru noi ca natie daca nu ne prezervam traditiile, ca stiu ca cu religia nu le ai. Intr-o Europa fara frontiere pastrarea traditiilor este singura cale de salvare, am vizitat o zona din Olanda, Frisland, unde traiesc olandezi adevarati care nu s-au lasat influentati de schimbari de globalizare si care sunt mandrii ca poarta galenti in picioare si bonete pe cap dar se spala cu sapun si sampon pregatit in gospodarie din plante si miere.
March
QUOTE(turbo trabant @ 13 Oct 2010, 12:21 PM) *
cetatenia nu este numai un drept ci ai si niste obligatii printre care si cea de loialitate fata de stat.


Foarte corect. thumb_yello.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2010, 03:03 PM) *
Adica la Francia si la USA se poate, dar la noi ar fi o tampenie!

Am spus ca e o tampenie ideea de a-i pune pe unguri sa depuna un astfelde juramant. Atat in SUA, cat si in Franta ori Romania sunt obligati sa depuna juramantul toti strainii care obtin cetatenia romana, deci toti imigrantii (inclusiv moldovenii, la noi); este parte din procedura de obtinere a cetateniei. Ar fi discriminatoriu si impotriva oricaror principii democratice sa-i obligi pe cetatenii de nationalitate maghiara la un astfel de juramant. Ce s-ar intampla daca ar refuza? smile.gif

Prevederea adoptata de Israel nu ridica prea multe probleme - atat timp cat toti cei care solicita cetatenia israeliana sunt supusi acelorasi proceduri. Dar daca stabilesti ca un evreu cetatean european sa zicem este scutit de juramant, insa tu daca ai cere cetatenie ai fi obligat sa juri, se creaza o discriminare pe care o condamna inclusiv politicienii israelieni care nu au tangenta cu extrema dreapta de acolo.
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Oct 2010, 04:31 PM) *
....... de a-i pune pe unguri sa depuna un astfel de juramant. Atat in SUA, cat si in Franta ori Romania sunt obligati sa depuna juramantul toti strainii care obtin cetatenia romana, deci toti imigrantii (inclusiv moldovenii, la noi); este parte din procedura de obtinere a cetateniei.

Dar de ce nu i-am putea obliga pe cei care vor autonomie sa depuna un astfel de juramnat? atata vreme cat ii obligam pe cei care doresc cetatenie romana sa depuna acest juramant, nu vad de ce ar fi aiurea sa-i obligam si pe cei care vor sa obtina autonomia, nu stiu cum este in Spania dar probabil ca catalanii depun un juramant fata de rege sau regatul spaniol ceea ce mi se pare corect.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2010, 03:45 PM) *
Dar de ce nu i-am putea obliga pe cei care vor autonomie sa depuna un astfel de juramnat? .

autonomia nu inseamna ca sunt impotriva statului respectiv ci doar ca vor un grad mai mare de libertate in cadrul statului respectiv.

iar secuii nu striga Gulash Akbar si apoi fac bum smile.gif
Marduk
Corect poate ca nu ar trebui sa amestecam gulasul asta aici, exista o alta oala unde se prepara gulas.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2010, 04:45 PM) *
Dar de ce nu i-am putea obliga pe cei care vor autonomie sa depuna un astfel de juramnat?

Daca cineva are cetatenia prin nastere, nu poti sa-l obligi sa depuna vreun juramant. smile.gif

Cum procedezi daca refuza? Cetatenia nu poate fi retrasa cuiva care a dobandit-o prin nastere. Il amendezi? Il inchizi? Ii iei caii de la bicicleta?
March
QUOTE(abis @ 13 Oct 2010, 05:34 PM) *
Cetatenia nu poate fi retrasa cuiva care a dobandit-o prin nastere.

Ei nu mai spune ! Chiar asa... ? Ia mai gandeste-te oleaca .
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Oct 2010, 04:34 PM) *
Cum procedezi daca refuza? Cetatenia nu poate fi retrasa cuiva care a dobandit-o prin nastere.

de apatrid ai auzit?
abis
QUOTE(March @ 13 Oct 2010, 05:38 PM) *
Ei nu mai spune ! Chiar asa... ? Ia mai gandeste-te oleaca .

Citeste Constitutia:

ARTICOLUL 5

Cetatenia

(2) Cetatenia romāna nu poate fi retrasa aceluia care a dobāndit-o prin nastere.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.