Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Razboiul Israel - Hammas
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:58 PM) *
Chiar ma intreb si eu... de ce
rofl.gif


Multe si frumoase te intrebi tu, dar cu manuta aia a ta tot nu mi-ai rezolvat inca problema...
SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:51 PM) *
Si urmatoarea porcarie va fi atacarea Iranului.
Asa ca, oameni buni, rezervisti sau orice, faceti-va gata de patriotism si de bombe, nu-i bai, noi le platim spoton.gif


Tare "obiectiv" esti Leule......Eu subiectiv, tu obiectiv rofl.gif rofl.gif

Sorin.
Cla
Eu sunt foarte obiectiv, Sorine. Voi le puscati, noi le platim. E atat de simplu...
SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:51 PM) *
noi le platim spoton.gif


Ce ai zice sa nu mai platiti...sa va duceti direct pe front!! Poate arati o factura de plata ca sa unga inima celor care trag cu arme interzise de CCWC.....sa explicati cum platiti pt. asemenea arme!! blink.gif

Deci nu incurajati IL-ul sa traga cu "arme interzise".......doar le platiti jamie.gif

Sorin.
SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 04:04 PM) *
Eu sunt foarte obiectiv, Sorine. Voi le puscati, noi le platim. E atat de simplu...


Factura???????? Ai grija la voi..........

Sorin.
turbo trabant
QUOTE(SORIN @ 26 Jan 2009, 04:55 PM) *
Adica?? N-am inteles!!

http://www.independent.co.uk/news/world/mi...ds-1418910.html

"This is a new generation of small explosive that detonates with extreme power and dissipates its power within a range of five to 10 metres".

se pare ca israelul a testat cu succes o arma de urban combat . ceea ce pe tolomacii care "reporteaza" ii face de cacao cu numarul imens al victimelor civile de fapt fiind hamas si rudele.
abis
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 03:15 PM) *
"Prastiile" astea omoara oameni si terorizeaza o populatie intreaga timp de 8 ani de zile.

Cate victime au facut miile de rachete trase de Hamas timp de opt ani?
Andrei75
QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 05:19 PM) *
Cate victime au facut miile de rachete trase de Hamas timp de opt ani?


Raspuns simplu: peste 10 morti.

Raspuns complet: Chiar daca n-ar fi fost nici un mort asta n-ar avea nici o importanta din punctul meu de vedere. O populatie intreaga e terorizata, explozii in fiecare zi, tot timpul alarme si fuga la adapost, copii cu cosmare si o zona intreaga cu economia la pamint de ani de zile - nici o tara normala nu-i obligata sa accepte asa ceva, din contra, e o crima sa-ti lasi proprii civili sa traiasca in asemenea conditii! Singurul mod de a opri asemenea actiuni e tocmai printr-un raspuns neproportional care sa intimideze dusmanul din a continua cu aceleasi metode, si intrebari ca a ta sint irelevante cit timp noi suntem cei agresati in modul cel mai clar posibil.
abis
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 05:30 PM) *
Raspuns simplu: peste 10 morti.

Moartea fiecarui om este tragica, insa daca pui in balanta 10 civili morti in 8 ani, si o mie de morti in cateva zile, trag concluzia ca nu am avut deloc dreptate cand am spus ca nu-i nici o diferenta intre armata voastra si Hamas.
QUOTE
Singurul mod de a opri asemenea actiuni e tocmai printr-un raspuns neproportional care sa intimideze dusmanul din a continua cu aceleasi metode

Este, poate, singura solutie la care v-ati gandit in ultimii 60 de ani, si nu ati inteles pana acum ca prin forta nu veti rezolva niciodata nimic. Facem pariu ca i-ati omorat degeaba pe oamenii aia, si ca tirurile cu rachete vor fi reluate? Cat timp nu "atacati" cauzele disperarii oamenilor de acolo, degeaba ii atacati militar. Ori poate sa omorati 1,5 milioane pentru cei 10, si atunci scapati pentru totdeauna de probleme.
Marduk
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 03:04 PM) *
Arata-mi tu multe state care in plin razboi accepta sa intrerupa focul timp de 3-4 ore in fiecare zi

In orice conflict militar exista niste cutume respectate de toti, trebuie sa permiti inamicului sa-si ridice ranitii si faci acest lucru nu din motive umanitare ci doar ca te gandesti ca maine s-ar putea ca soldatii tai sa fie nevoiti sa-si caute camarazii raniti.
Andrei75
QUOTE(marduk @ 26 Jan 2009, 06:30 PM) *
In orice conflict militar exista niste cutume respectate de toti, trebuie sa permiti inamicului sa-si ridice ranitii si faci acest lucru nu din motive umanitare ci doar ca te gandesti ca maine s-ar putea ca soldatii tai sa fie nevoiti sa-si caute camarazii raniti.


Problema-i ca nu-i vorba de un conflict militar obisnuit, ci de lupta contra unei organizatii teroriste care foloseste tactici parsive si ilegale dupa legea internationala. De exemplu au fost cazuri in care au aparut salvari ca sa ridice raniti, in schimb i-au insfacat de acolo pe hamasnicii chiar si neraniti ca sa-i scape de soldatii israelieni, si in schimb ranitii civili au fost lasati sa crape (pardon de cuvinte). Nu orice ti se pare tie simplu si inteles de la sine e intr-adevar asa intr-o asemenea situatie imposibila.
Andrei75
QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 05:53 PM) *
Moartea fiecarui om este tragica, insa daca pui in balanta 10 civili morti in 8 ani, si o mie de morti in cateva zile, trag concluzia ca nu am avut deloc dreptate cand am spus ca nu-i nici o diferenta intre armata voastra si Hamas.

Este, poate, singura solutie la care v-ati gandit in ultimii 60 de ani, si nu ati inteles pana acum ca prin forta nu veti rezolva niciodata nimic. Facem pariu ca i-ati omorat degeaba pe oamenii aia, si ca tirurile cu rachete vor fi reluate? Cat timp nu "atacati" cauzele disperarii oamenilor de acolo, degeaba ii atacati militar. Ori poate sa omorati 1,5 milioane pentru cei 10, si atunci scapati pentru totdeauna de probleme.


Nu, ne-am gandit la multe solutii si cu palestinienii normali la cap inca mai incercam sa vorbim. Problema-i ca in Gaza e la putere o organizatie terorista ilegala ajutorata de Iran, cu scopul exprimat de a ne nimici tot statul. N-ai cum sa vorbisti cu asemena indivizi. Cum crezi ca s-ar fi terminat al doilea razboi mondial daca lumea civilizata ar fi hotarit sa vorbeasca cu nazistii in loc sa-i rada de pe fata pamintului? De fapt daca ne gandim bine exact asta s-a facut in anii 30 si de aceia a izbucnit un asemenea razboi mondial...
abis
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 07:03 PM) *
Problema-i ca in Gaza e la putere o organizatie terorista ilegala ajutorata de Iran, cu scopul exprimat de a ne nimici tot statul.

Ca Hamas este o organizatie terorista, nu contest. A lansa rachete inspre populatia civila a Israelului, este indiscutabil un act de terorism fata de care statul vostru are dreptul sa se apere. Asta este indiscutabil. Ceea ce vreau sa-ti spun este ca ati ales gresit metodele de aparare si din acest motiv nu veti rezolva nimic, asa cum nu ati rezolvat pana acum. Daca omori o mie de oameni pentru zece victime, nu dai dovada de civilizatie, ci de mentalitate tribala, paleolitica, in cel mai bun caz.

Ca Hamas va poate distruge statul tragand niste amarate de rachete (mii de rachete - zece vicitme, mai putine decat traficul auto ori decat tutunul!) mi se pare ridicol.
QUOTE
Cum crezi ca s-ar fi terminat al doilea razboi mondial daca lumea civilizata ar fi hotarit sa vorbeasca cu nazistii in loc sa-i rada de pe fata pamintului?

Crezi ca nazistii ar fi ajuns la putere in Germania daca aliatii, dupa castigarea Primului Razboi Mondial, nu ar fi umilit Germania? Daca nu i-ar fi impus conditii injositoare si inrobitoare? Adica exact ce faceti voi cu palestinienii?
Andrei75
QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 07:16 PM) *
Ca Hamas este o organizatie terorista, nu contest. A lansa rachete inspre populatia civila a Israelului, este indiscutabil un act de terorism fata de care statul vostru are dreptul sa se apere. Asta este indiscutabil. Ceea ce vreau sa-ti spun este ca ati ales gresit metodele de aparare si din acest motiv nu veti rezolva nimic, asa cum nu ati rezolvat pana acum. Daca omori o mie de oameni pentru zece victime, nu dai dovada de civilizatie, ci de mentalitate tribala, paleolitica, in cel mai bun caz.


Mentalitatea tribala este de a compara numarul de victime si in functie de el sa hotarasti cine are dreptate. Daca am fi avut si noi o mie de morti ne-ai fi simpatizat mai mult? Imi cer scuze ca noi nu avem acest scop in modul in care hamasul are interesul explicit de a-si victimiza propria populatie civila pentru a castiga simpatia unor oameni naivi ca tine.

Noi nu am intrat in Gaza ca sa omoram o mie de oameni, ci ca sa lovim o organizatie terorista care foloseste metode inumane. Daca politia ar ataca o grupa de criminali si atunci ai zice ca trebuie intai sa incerci sa vorbesti cu ei?

QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 07:16 PM) *
Ca Hamas va poate distruge statul tragand niste amarate de rachete (mii de rachete - zece vicitme, mai putine decat traficul auto ori decat tutunul!) mi se pare ridicol.


N-am zis asta. Am zis ca asta e scopul lor si de aici se poate intelege ca ei n-au de gand sa opreasca focul asupra noastra decat maximum in mod temporar. Pina si acum ei nu sunt dispusi sa continue actualul armistitiu pe mai mult de un an jumate, dupa care daca stam linistiti cum ai vrea tu o sa ne lanseze rachete si peste Tel Aviv.

QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 07:16 PM) *
Crezi ca nazistii ar fi ajuns la putere in Germania daca aliatii, dupa castigarea Primului Razboi Mondial, nu ar fi umilit Germania? Daca nu i-ar fi impus conditii injositoare si inrobitoare? Adica exact ce faceti voi cu palestinienii?


Germania cedase si a fost tratata intr-adevar in mod stupid. La ora la care s-au impus acele sanctii nu mai era razboi intre Germania si alte state europene. Hamasul continua razboiul cu noi si la ora actuala.
SORIN
QUOTE(abis @ 26 Jan 2009, 07:16 PM) *
Daca omori o mie de oameni pentru zece victime, nu dai dovada de civilizatie, ci de mentalitate tribala, paleolitica, in cel mai bun caz.


Abis...In expresia de mai sus dai dovada de gandire de clasa trei jamie.gif Interesant cum ai gandi daca unul din cei zece ar fi fost copilul tau.....nu-ti doresc dilema asta, dar nu judeca pe altii!

Parerea mea ca unul la suta de terroristi e prea putin...pacat ca n-a fost unul la o mie jamie.gif jamie.gif

Sorin.
Cla
Parerea mea e ca Mossad a dat gres. Si in momentul cand a dat gres, au chemat armata, sa se scape de "problema"
Sau vor sa extermine oamenii din Gaza, daca asta-i planul, atunci = pfui.
Marduk
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 06:59 PM) *
Nu orice ti se pare tie simplu si inteles de la sine e intr-adevar asa intr-o asemenea situatie imposibila.

Eu ti-am raspuns care pare a fi dupa mine situatia intr-un camp de lupta, chiar daca este in padure sau pe strada tot lupta inseamna. La tactica inamicului trebuie sa gasesti o solutie pe masura, dar niciodata sa nu depasesti cutumele militare chiar daca din aceasta cauza ai avea pierderi. Ura invinge moralitatea, dar sunt convins ca exista si soldati evrei care stiu cand sa ajute si pe cine trebuie sa ajute. Nu acelasi lucru il pot spune despre palestinieni (organizatia lor militara) care ori de cate ori a avut prilejul sa captureze un soldat evreu indiferent de starea sa, acesta putea fi considerat mort. Imi aduc aminte cand s-a facut schimbul de prizonieri, parca intre intre hezbolah si evrei, de la evrei treceau autobuze cu palestinieni iar din cealalta parte veneau sicrie.
abis
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 07:34 PM) *
Mentalitatea tribala este de a compara numarul de victime si in functie de el sa hotarasti cine are dreptate.

Nu in functie de numarul de victime stabilesti cine are dreptate, am spus cu totul altceva. Dreptate au doar cei care sunt victime - pe de-o parte victime ale Hamas, iar pe de alta parte victimele voastre. Sunt oameni practic prinsi intre doua focuri: in spate Hamas, in fata voi. Oameni ca astia, care nu au nici o vina, si care sunt "victime colaterale" ale razboiului terorii dintre voi si Hamas.
QUOTE
n-au de gand sa opreasca focul asupra noastra decat maximum in mod temporar. Pina si acum ei nu sunt dispusi sa continue actualul armistitiu pe mai mult de un an jumate

Deci n-ati rezolvat nimic. I-ati omorat degeaba pe oamenii aia, le-ati distrus casele si vietile de pomana, pentru ca nu ati reusit si nu o sa reusiti niciodata sa eradicati Hamas prin violenta si teroare.

PS:
QUOTE
Daca politia ar ataca o grupa de criminali si atunci ai zice ca trebuie intai sa incerci sa vorbesti cu ei?

Nu asa procedeaza politia peste tot in lume? Intai negociaza... Daca o grupare de criminali detine mai multi ostatici, in nici un stat civilizat politia nu-i ucide la gramada, pe criminali si pe ostatici, asa cum procedati voi.
Cla
Na Andrei, ti-ai gasit adversarul potrivit. O sa ti-o bage mai bine ca mine, care nu sunt asa de bine in romāneste. spoton.gif
Merci, abis smile.gif

*edit: si aporopo Hamas: nu stiu de cate ori ma repet, dar:

Prin teroarea Israelului, , A CREEAT HAMAS !! In fiecare familie palestiniana de-acolo se gaseste un membru tānar Hamas.
Acum īntrebati-va, de ce.

Dar hai s-o luam altcumva: Hai sa zicem ca Romānia ar fi marginalizata de Ukraina, de exemplu.
Si ar fi impusa la un embargo, unde nu ai nici medicamente, nici potol. Ce ai face, īn disperarea ta?

Daca eu as fi pus in situatia asta, as arunca bombe dincolo. Ca sunt selfmade = egal, numa sa ii sperie un pic.
March
QUOTE(abis @ 27 Jan 2009, 01:02 PM) *
Deci n-ati rezolvat nimic. I-ati omorat degeaba pe oamenii aia, le-ati distrus casele si vietile de pomana, pentru ca nu ati reusit si nu o sa reusiti niciodata sa eradicati Hamas prin violenta si teroare.


Ce usor e sa filosofezi rolleyes.gif asupra chestiunilor astea citind presa sau uitandu-te la tv la Bucuresti !
Cla
Nu, March, abis are dreptate. Gaza e Hamas! Deja obosesc sa o tot spun...
De cate ori s-o zic... tinerii sunt Hamas, pentru ca s-au saturat de teroarea israeliana.
Si daca discutia n-o sa dea roade, o s-o parasesc, ca-mi ajunge sa vorbesc degeaba.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 02:28 PM) *
Nu, March, abis are dreptate. Gaza e Hamas! Deja obosesc sa o tot spun...
De cate ori s-o zic... tinerii sunt Hamas, pentru ca s-au saturat de teroarea israeliana.
Si daca discutia n-o sa dea roade, o s-o parasesc, ca-mi ajunge sa vorbesc degeaba.

aici te contrazic un pic faptele: nu au existat demonstratii mari de sprijinire a hamasului dupa acordul de incetare.

daca e sa fac o comparatie balcanica, gazanii au votat prm-ul la guvernare. acum dupa ce ungurii le-au tras-o , se mai gandesc o data daca e asa bine cu prm-ul.

iar toti gazanii nu sunt tampiti incat sa mai creada in liderii hamas care pana sa pice bombele urlau ca vor muri pe baricade si la prima bomba au zbughit-o in adaposturi.

lipseste si elementul esential: declaratia de felicitare de la teheran pe care hezbollah a primit-o hamas nu. thumb_yello.gif

Cla
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 12:35 PM) *
iar toti gazanii nu sunt tampiti incat sa mai creada in liderii hamas care pana sa pice bombele urlau ca vor muri pe baricade si la prima bomba au zbughit-o in adaposturi.

Scuza-ma te rog daca te contazic: Israelienii au reusit ca toti tinerii din Gaza sa fie adepti Hamas. Si nu pe nedrept.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 02:42 PM) *
Scuza-ma te rog daca te contazic: Israelienii au reusit ca toti tinerii din Gaza sa fie adepti Hamas. Si nu pe nedrept.

erau inainte. acum nu e asa sigur.
compara-i pe hamas cu prm si iti dai seama . slogane, bla bla si restul fas.

hamas a venit la putere pe o platforma anti-coruptie ( a fatah) si nu pt ca sa se lupte cu israelul. si cam stii ce se intampla cu demagogii dupa o vreme...
dupa parerea mea, hamas ca structura in gaza e cam terminata. acum depinde de fatah sa le traga presul de sub picioare.
Cla
Fatah e un jeg. Hamas e la putere.
Daca ibnca n-ati inteles: Hamas nu mai e o organizatie, ci o ideologie. Si n-o sa dispara niciodata, cāt timp o sa-i tina Israel īn īnchisoarea aia.

Am obosit sa vorbesc degeaba, ma retrag de-aici.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 02:50 PM) *
Fatah e un jeg. Hamas e la putere.

unde e la putere? printre ruine?

sa fim seriosi , nici macar lumea araba nu a miscat masiv in sprijinul hamas. sunt o paria pana si in lumea araba.

paralela cu razbelul din liban e una singura : acum israelul nu se fereste sa conduca operatiuni terestre in teritoriile ocupate si palestinienii nu fac fata ( dovada numarul scazut al israelienilor raniti /morti).

pot fanaticii sa fie cu hamas cat vor, nu mai au nici un efect. si nici prea mult sprijin nici acasa, nici in lume.

LE: daca nu ai inteles, ideologia aia va fi mereu . cu si fara inchisoare. acordul de la pace de la oslo a murit pentru totdeauna.

dar tactica asta fight fire with fire hamas nu se astepta ca israel sa o aplice. asta a transmis livni cand a zis ca ecuatia in orientul mijlociu s-a schimbat. si stai calm , obama a fost fully briefed on the offensive si nu a miscat un deget pentru hamas. de fapt nimeni , toti avand interesul ca israelul sa fac dirty work.
Cla
Vezi mai sus, chiar ca am obosit sa-mi bat gura degeaba.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 02:54 PM) *
Vezi mai sus, chiar ca am obosit sa-mi bat gura degeaba.

nu te-ai obosit dar tu crezi ca ar putea sa existe o solutie finala care sa puna capat balamucului de acolo. eu insa ma indoiesc profund de existenta acestei solutii oricare ar fi ea.

si atunci privesc din punct de vedere tactic acest foc de paie.
March
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 03:50 PM) *
Fatah e un jeg. Hamas e la putere.

Mai, tu ai rude in Gaza ?
Cla
Cum iti vine ideea, March? Poate am gaze pe altundeva biggrin.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 01:01 PM) *
nu te-ai obosit dar tu crezi ca ar putea sa existe o solutie finala care sa puna capat balamucului de acolo. eu insa ma indoiesc profund de existenta acestei solutii oricare ar fi ea.

O solutie finala nu exista, dupa parerea mea. Dar, si cum se vede, israelienii incerc o solutie finala. Si asta nu-i frumos deloc. Suna a holocaust.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 03:36 PM) *
O solutie finala nu exista, dupa parerea mea. Dar, si cum se vede, israelienii incerc o solutie finala. Si asta nu-i frumos deloc. Suna a holocaust.

daca israelienii vroiau solutie finala in 5 minute se rezolva.

israelul are nevoie de palestinieni si vice versa. problema nu e asa de simpla pe cat se pare.

andra_v
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 02:44 PM) *
daca israelienii vroiau solutie finala in 5 minute se rezolva.

israelul are nevoie de palestinieni si vice versa. problema nu e asa de simpla pe cat se pare.

Au fortat mana lui nea Bush si a Occidentului, dar n-a tinut. Sau poate a fost numai un test: ia sa vedem, cum reactioneaza mapamondul?
Cla
O sa ma luati īn rās... dar... parerea mea a ca asta e doar un test.
"Hai sa vadem cum reactioneaza lumea", ca ne pregatim de un atac asupra Iranului.
Si o sa vedeti ca, prostu asta de Cla, dupa juma' de an, iarasi a avut dreptate.
Cine stie istoria razboiului de 6 zile, stie despre ce vorbesc.
turbo trabant
QUOTE(andra_v @ 27 Jan 2009, 03:51 PM) *
Au fortat mana lui nea Bush si a Occidentului, dar n-a tinut. Sau poate a fost numai un test: ia sa vedem, cum reactioneaza mapamondul?

mana lui nea bush? sau a democratilor care dupa cum se stie au in randul lor pe toti evreii din america?

sa fim seriosi , nu a fost nici o fortare, ofensiva a avut verde de la toti inclusiv de la noul prez care din noiembrie anul trecut este pana in coate in problema. singura fortare a fost de la pacifistii mapamondului care au reusit un fas- nobody is interested, change the channel.

@ cla: iranul e o chestie mai complicata ( nici vorba de ofensiva terestra acolo) si un pic offtopic.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 02:16 PM) *
e channel. @ cla: iranul e o chestie mai complicata ( nici vorba de ofensiva terestra acolo) si un pic offtopic.

Pai hai s-o luam la Iran, daca vrei smile.gif

QUOTE
ofensiva a avut verde de la toti inclusiv de la noul prez

Mai serios, daca ar fi asteptat un pic, in Romānia ar fi aparut noul praz rofl.gif
dorinteodor
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 02:44 PM) *
daca israelienii vroiau solutie finala in 5 minute se rezolva.

israelul are nevoie de palestinieni si vice versa. problema nu e asa de simpla pe cat se pare.



israelul este o tara normala. orice stat s-ar fi invecinat cu tari controlate de hezbolah sau hamas (nu si fatah....) ar fi patit la fel. israelul ar fi trebuit sa se invecineze numai cu iordania si cu egiptul si nu ar exista nici o problema.

pentru cine nu stie, palestinienii au oaganizat acum vreo 50 de ani o rebeliune care trebuia sa-l rastoarne de la putere pe regele hassan al iordaniei. regele i-a inteles la inceput, le-a trecut cu vederea multe faradelegi dar atunci cind a vazut ca palestinienii vor sa strice ordinea politica si sociala, i-a matrasit pe toti cu avioane si tancuri. de atunci e liniste in iordania.

israelul s-a batut si cu egiptul. egiptenii au inteles ca trebuie sa traiasca in pace si acum exista o pace stabila....totusi, si aici exista o chestie: egiptul a ales calea lumii civilizate si traieste din turism. din cauza asta granita cu gaza e blocata: daca hamasii s-ar plimba liber prin egipt, ar face atentate la adresa occidentalilor si asta va distruge rapid turismul in egipt. totusi, din motive pe care nu le inteleg, accepta contrabanda prin tunele, inclusiv cu arme iar israelul nu protesteaza sau este altceva pe ce nu inteleg...

oricum, eu nu vad o problema cu israelul, vad o problema majora cu palestinienii care nu par a fi in stare sa se integreze in lumea civilizata....
turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 10:33 PM) *
israelul este o tara normala. orice stat s-ar fi invecinat cu tari controlate de hezbolah sau hamas (nu si fatah....) ar fi patit la fel. israelul ar fi trebuit sa se invecineze numai cu iordania si cu egiptul si nu ar exista nici o problema.

pentru cine nu stie, palestinienii au oaganizat acum vreo 50 de ani o rebeliune care trebuia sa-l rastoarne de la putere pe regele hassan al iordaniei. regele i-a inteles la inceput, le-a trecut cu vederea multe faradelegi dar atunci cind a vazut ca palestinienii vor sa strice ordinea politica si sociala, i-a matrasit pe toti cu avioane si tancuri. de atunci e liniste in iordania.

israelul s-a batut si cu egiptul. egiptenii au inteles ca trebuie sa traiasca in pace si acum exista o pace stabila....totusi, si aici exista o chestie: egiptul a ales calea lumii civilizate si traieste din turism. din cauza asta granita cu gaza e blocata: daca hamasii s-ar plimba liber prin egipt, ar face atentate la adresa occidentalilor si asta va distruge rapid turismul in egipt. totusi, din motive pe care nu le inteleg, accepta contrabanda prin tunele, inclusiv cu arme iar israelul nu protesteaza sau este altceva pe ce nu inteleg...

oricum, eu nu vad o problema cu israelul, vad o problema majora cu palestinienii care nu par a fi in stare sa se integreze in lumea civilizata....

israelul are nevoie de palestinieni pentru a demonstra ce NU este. palestienii au nevoie de israel pentru a li se confirma statutul de paria si mascota a lumii arabe.
dorinteodor
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 09:35 PM) *
israelul are nevoie de palestinieni pentru a demonstra ce NU este. palestienii au nevoie de israel pentru a li se confirma statutul de paria si mascota a lumii arabe.


haiducule,
esti prea subtil pentru nivelul meu de intelegere a lumii. si noi avem nevoie de bulgari, de sirbi, de unguri, de ucrainieni si chiar de moldovenii de est si reciproc....
turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 10:38 PM) *
haiducule,
esti prea subtil pentru nivelul meu de intelegere a lumii. si noi avem nevoie de bulgari, de sirbi, de unguri, de ucrainieni si chiar de moldovenii de est si reciproc....

nu sunt subtil. realitatea e ca nu pot unii fara altii. atat economic, politic cat si social.

nu am spus hamas ci palestinieni. jamie.gif
Cla
Israel launches new attacks on Gaza
Tue, 27 Jan 2009 16:52:22 GMT
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 10:49 PM) *
Israel launches new attacks on Gaza
Tue, 27 Jan 2009 16:52:22 GMT

sa le dea la israelieni cineva un beep ca acu e pace ca a venit pacificatoru popoarelor toarsu obama .

no shit, sigur obama nu a fost informat, livni aia e o blonda tampita ca ea vorbea doar despre perioada cu bush drool.gif

le: si tocmai ce glasui obama la arabi si il facura tigan. cool , daca nu au maniere , s-a enervat omu ....
dorinteodor
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jan 2009, 09:43 PM) *
nu sunt subtil. realitatea e ca nu pot unii fara altii. atat economic, politic cat si social.

nu am spus hamas ci palestinieni. jamie.gif



turbotrabante,
daca gaza ar fi locuita de chinezi, nu numai ca nu ar fi razboi dar chinezii ar transforma gaza intr-un al doilea hong-kong iar relatiile cu israelul, posibili clienti, ar fi excelente....multi israelieni s-ar duce sa lucreze in gaza....

dar si daca gaza ar fi locuita de romani, nu ar exista razboi si ar exista relatii excelente cu israelul iar romanii nu s-ar duce sa lucreze in spania ci in israel (si acum fac asta...)...

daca nu stiai, pe vremea cind gaza de nord era ocupata de israel, o gramada de oameni cu bani din toata lumea (inclusiv bill gates) au facut acolo niste sere ultramoderne unde lucrau,sub administratie israeliane, numai palestinieni. si a venit ziua cind israelienii au plecat si din serele alea ultramoderne s-a ales praful si pulberea. am poze cu serele inainte si dupa....iti vine sa plingi cind vezi ca hamasul a distrus tot si au folost spatiul pentru a masca intrari in tunele ca sa intre in israel......nu vad de ce israelienii sa aiba nevoie de astfel de vecini.....
turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 10:58 PM) *
turbotrabante,
daca gaza ar fi locuita de chinezi, nu numai ca nu ar fi razboi dar chinezii ar transforma gaza intr-un al doilea hong-kong iar relatiile cu israelul, posibili clienti, ar fi excelente....multi israelieni s-ar duce sa lucreze in gaza....

dar si daca gaza ar fi locuita de romani, nu ar exista razboi si ar exista relatii excelente cu israelul iar romanii nu s-ar duce sa lucreze in spania ci in israel (si acum fac asta...)...

daca nu stiai, pe vremea cind gaza de nord era ocupata de israel, o gramada de oameni cu bani din toata lumea (inclusiv bill gates) au facut acolo niste sere ultramoderne unde lucrau,sub administratie israeliane, numai palestinieni. si a venit ziua cind israelienii au plecat si din serele alea ultramoderne s-a ales praful si pulberea. am poze cu serele inainte si dupa....iti vine sa plingi cind vezi ca hamasul a distrus tot si au folost spatiul pentru a masca intrari in tunele ca sa intre in israel......nu vad de ce israelienii sa aiba nevoie de astfel de vecini.....

pai si crezi ca te contrazic? unsure.gif

cand am spus ca palestienii au nevoie de israel pentru a li se confirma statutul de paria si de mascota al lumii arabe asta insemna ca au nevoie de un simbol al "luptei pentru independenta" care sa le bage sub pres mentalitatea tribala de stone age care a produs ce a produs.

si am folosit termenul de mascota nu simbol.

asa , in mintea mea de trabant prost si vechi, undeva ideologia de "lupta" a astora rimeaza f misto cu o melodie de manea cu dusmanii si am bani , am valoare. sper ca acum am fost inteles rolleyes.gif

iar israelul are nevoie de un buffer zone.
Cla
QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 08:58 PM) *
daca gaza ar fi locuita de chinezi, nu numai ca nu ar fi razboi dar chinezii ar transforma gaza intr-un al doilea hong-kong iar relatiile cu israelul, posibili clienti, ar fi excelente....multi israelieni s-ar duce sa lucreze in gaza....

Chiar, de ce nu-i locuita Romania de chinezi? Sa vezi ce autostrade ar fi rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 11:06 PM) *
Chiar, de ce nu-i locuita Romania de chinezi? Sa vezi ce autostrade ar fi rofl.gif

pai si cu lupta pentru independenta/neatarnare cum ramane? lasa sa fim independenti, dar fara autostrade. devil.gif

mentalitatea face locul . asa si cu prietenii tai , cand ii vad la o manifestatie de dezacord sau ce o fi, spectacolul e acelasi ca la o bataie intre tigani. bine, astia au kalasnikoave , palestinienii nostri cutite.




Cla
Hihi... asta-mi aduce de vorba banateanului - chiar daca īs lefter, da' cine mi-s io, f*t*m-an c*r rofl.gif
Cla
"International calls to investigate Israel over alleged war crimes in the Gaza Strip prompted Prime Minister Ehud Olmert to promise military personnel state protection from foreign prosecution yesterday.

"The commanders and soldiers sent to Gaza should know they are safe from various tribunals and Israel will assist them on this front and defend them, just as they protected us with their bodies during the Gaza operation," Olmert said."
http://www.independent.co.uk/news/world/mi...es-1516110.html
Clopotel
QUOTE
(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 10:58 PM)
daca gaza ar fi locuita de chinezi, nu numai ca nu ar fi razboi dar chinezii ar transforma gaza intr-un al doilea hong-kong iar relatiile cu israelul, posibili clienti, ar fi excelente....multi israelieni s-ar duce sa lucreze in gaza....

dar si daca gaza ar fi locuita de romani, nu ar exista razboi si ar exista relatii excelente cu israelul iar romanii nu s-ar duce sa lucreze in spania ci in israel (si acum fac asta...)...

Iata o idee interesanta, zic eu.

Oricum eu am o mare nedumerire la hamasul asta, si poate nu numai: am observat, ca atunci cand omoara evrei scot un strigat de satisfactie, ceva de genul:"alah acbar". Ce imi adanceste nedumerirea este faptul ca acelasi strigat de satisfactie il au si cand ii executa pe ai lor, pe palestinieni.
Oare ce vrea sa insemna asta?!
Mai mult, exact acelasi obicei il intalnim in Iran, unde unii iranieni ucid alti iranieni cu exact acelasi strigat de satisfactie.
Tot acelasi strigat este folosit si la omorarea oricarui alt om, caci se pare ca nu prea conteaza rasa sau nationalitatea, ci doar satisfactia lor de a mai omora pe cate cineva.
Ma gandesc ca problema e mult mai adanca, si nici nu-mi dau seama cum se poate rezolva asta...
Poate sunt eu mai inghesuit si nu vad bine, dar din coltul meu obtuz asa se vede. Care este realitatea ce se vede din alte colturi?

Se poate intelege acest comportament? Cum si prin ce mijloace poate fi el contracarat?


Andrei75
QUOTE(Cla @ 27 Jan 2009, 09:49 PM) *
Israel launches new attacks on Gaza
Tue, 27 Jan 2009 16:52:22 GMT


Cat de nerusinat poti oare sa fii? Pina si iranienii pe care din motive dubioase tii neaparat sa-i dai drept surca credibila au mentionat in aceiasi stire ca soldati israelieni au fost atacati azi dimineata si unul din ei omorat, si numai dupa aceia a luat loc atacul israelian - dupa o asemenea marsavie vor mai fi si altele, n-ai tu grija draga.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.