Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Razboiul Israel - Hammas
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 22 Jan 2009, 12:42 PM) *
@cla: livni mi se pare sexy sorry.gif

Ca femeie, ok. smile.gif Mie mi s-a parut Sarah Palin sexy, dar care s-a dovedit a fi bâta biggrin.gif
March
QUOTE(Cla @ 22 Jan 2009, 04:41 PM) *
Ca femeie, ok. smile.gif Mie mi s-a parut Sarah Palin sexy, dar care s-a dovedit a fi bâta biggrin.gif


Bata poate in politica la nivel federal, ca in pat n-ai de unde sa stii !
Cla
Pai tocmai. Stii, March, pe germana se spune "dumm fickt gut", adica "proasta f*te bine" biggrin.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 22 Jan 2009, 03:41 PM) *
Ca femeie, ok. smile.gif Mie mi s-a parut Sarah Palin sexy, dar care s-a dovedit a fi bâta biggrin.gif

blondele proaste nu ajung agent mossad jamie.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 22 Jan 2009, 02:08 PM) *
blondele proaste nu ajung agent mossad jamie.gif

Nu, dar... brunetele proaste sunt guvernatoare in Alaska rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 22 Jan 2009, 05:13 PM) *
Nu, dar... brunetele proaste sunt guvernatoare in Alaska rofl.gif

aia e tarancuta si cum in alaska nu prea sunt femei au trebuit sa o aleaga thumb_yello.gif

livni e alta categorie jamie.gif
March
România se opune condamnării Israelului pentru bombardarea clădirilor ONU
SORIN
QUOTE(marduk @ 21 Jan 2009, 06:28 PM) *
Nu am vazut inca o stire oficiala despre aceasta vanatoare dar nici nu ma mira ca hamas isi descarca furia pe fatah.


Nu stiu de unde apar stirile oficiale in legatura cu ce s-a intamplat in Gaza....doar poimaine IDF-ul da voie presei sa intre in GAZA.

Singurul reporter ce a avut "0ua" sa ramana acolo a fost un italian de Corriere Della Sera si te invit ce a scris oficial in editia de azi.......500-600 de morti, peste 3/4 din ei membrii hamas.

Sorin.
SORIN
Mai jos oficialul................

http://archiviostorico.corriere.it/2009/ge...090122002.shtml

Sorin.
March
Dreapta condusa de Netanyahu e pe cai mari in castigarea alegerilor din Israel. Acest lucru va contra-balansa alegerea Presedintele Hussein Obama !
O.M.
Evreii si arabii isi dau mana pentru pace.
In localitatea araba Kfar Kara, arabii si evreii au demonstrat pasnic, purtand esarfe albe si tinand in maini ramuri de maslin. Ei s-au tinut de mana, stand in tacere si solemni. Masinile care treceau prin zona i-au incurajat in eforturile lor pentru o coexistenta pasnica in Israel.

Un reportaj special al ziarului The Epoch Times despre oamenii obisnuiti care isi doresc sa traiasca in pace. Cititi tot articolul http://epochtimes-romania.com/articles/200...icle_25828.html.
Blakut
QUOTE
Masinile care treceau prin zona i-au incurajat in eforturile lor pentru o coexistenta pasnica in Israel.


Super, sa inteleg ca este o pace incurajata de roboti? Deci zvonurile sunt adevarate, terminator este aici...
Cla
Sword of Damocles hangs over Gaza

Gaza villages Wiped off the map

"To Nazralah with love ... from Israel"
Marduk
Eu nu am inteles, poate ma lamureste cineva? Gaza are granita cu Egiptul, are iesire la mare, de ce au nevoie de tunele palestinienii sa-si aduca caprele, oile, orezul sau mai stiu eu ce produs care nu este supus embargoului?
andra_v
Dovada crimelor de razboi in Gaza. Un ziarist acuza: Israelul a folosit deliberat fosfor alb si bombe cu fragmentare asupra civilior palestinieni.
http://victor-roncea.blogspot.com/2009/01/...-israel-un.html

Revin si subliniez: n gazetari evrei acuza Israelul de genocid. Sunt multi israelieni cu coloana vertebrala care dezaproba profund criminalitatea de stat.
Cla
@andra_v: asta am citit-o si eu ieri altundeva, asa ca nu-s minciuni.

@marduk: am mai citit si ca in Egipt se revolta oamenii, pt ca Mubarak tine granita cu Gaza inchisa. Deci el a avut o intelegere cu Israelul, sa-i tina pe cei din Gaza in inchisoare...
SORIN
Andra....au semanat vant si s-au ales cu uragan!! Stii vorba aia...lasa pe dracu in pace...l-as lasa dar acum nu ma mai lasa el!!

In legatura cu fosforul alb....ce s-a tras acolo e legal...poti crede sau nu, lectii de arme n-am chef sa-ti dau, mai ales ca sigur nu ai sa intelegi.

Civili, scoli, spitale, moschee au fost bombardate pt. ca de acolo s-a tras...cine se ascunde dupa civili si in acelasi timp trage din spatele lor e vinovatul principal pt. moartea lor!

Greu de inteles????


Sorin.
Marduk
QUOTE(SORIN @ 25 Jan 2009, 03:00 PM) *
Greu de inteles????
Sorin.

Daca raspunsul asta se refera la tunele, nu sunt multumit. ohyeah.gif
SORIN
Cam ce ai vrea sa sti legat de tunele??

Sorin.
Marduk
De ce ar face niste oameni tunele pentru oi, capre, orez, zahar, fasole, etc. Atata vreme cat au granita cu Egipt si litoral. Mai mult din cate am inteles aceste tunele sunt facute catre Egipt, de ce ar vrea niste oameni care iubesc pe Dumnezeu si pacea sa faca tunele ca sa transporte bunuri care nu au legatura cu activitatile militare si de ce ar importa, daca ar importa, armament din Egipt prin tunele? unsure.gif
SORIN
Andra e mai capabila sa-ti raspunda la intrebarea asta...mai ales ca se poate interesa la prietenii ei cu coloana vertebrala din IL!!

Sorin.
Blakut
Yes, yes, the glorious palestinian army. Ce mi-ar placea sa te vad condus de ei Cla, sa vad cat i-ai mai sustine...
Cla
QUOTE(Blakut @ 25 Jan 2009, 09:35 PM) *
Yes, yes, the glorious palestinian army. Ce mi-ar placea sa te vad condus de ei Cla, sa vad cat i-ai mai sustine...

Destinatia mea, la vârsta mea, e doar din info. La rând sunteti voi, generatia voastra, dar sunt multi pe-aici care dau doar din gura.
SORIN
QUOTE(Cla @ 25 Jan 2009, 09:30 PM) *


Coane...lasa vrajeala asta ieftina....dupa Al Ahram chinezii au ajuns primii in luna blink.gif

Sorin.

btw. gura.....eu dau altceva ohyeah.gif
Cla
Sorine, stiu ca esti subiectiv, si nu as vrea sa ne certam smile.gif
Cla
@marduk: "Israels Außenministerin Zipi Livni drohte am Donnerstag mit weiteren Angriffen auf die Palästinenser in Gaza. So sollen weitere Tunnel an der Grenze zu Ägypten zerstört werden. Sie sind zur Zeit der einzige Weg, über den die Palästinenser versorgt werden."

Asta inseamna: Tzipi Livni a anuntat ca vor fi distruse tunelurile prin care oamenii din Gaza se aprovizioneaza, neavând o alta cale.

Hai sa te aud, Sorine !!
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 10:17 AM) *
@marduk: "Israels Außenministerin Zipi Livni drohte am Donnerstag mit weiteren Angriffen auf die Palästinenser in Gaza. So sollen weitere Tunnel an der Grenze zu Ägypten zerstört werden. Sie sind zur Zeit der einzige Weg, über den die Palästinenser versorgt werden."

Asta inseamna: Tzipi Livni a anuntat ca vor fi distruse tunelurile prin care oamenii din Gaza se aprovizioneaza, neavând o alta cale.

Hai sa te aud, Sorine !!

Cla mai bine intreaba-te de ce pe parcursul luptelor granita gaza cu egiptul a ramas inchisa chiar mai inchisa ca aia cu israelul. fratii lor egipteni nu ii mai vrea rofl.gif

hint: hamas e o ramurea din miscarea aia islamica bulita de egipteni prin anii '80 si din care s-a desprins domnul doctor al zawahiri , ala micu si cu turban alb ce mai apare pe casete al;qaeda. devil.gif

@sorin: ce stii de zvonul privind o noua arma cu raza limitata de distrugere? asta ar explicatia unele explozii "neconventionale".
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jan 2009, 09:48 AM) *
Cla mai bine intreaba-te de ce pe parcursul luptelor granita gaza cu egiptul a ramas inchisa chiar mai inchisa ca aia cu israelul. fratii lor egipteni nu ii mai vrea rofl.gif

Ba tocmai ca de-aia sunt miscari in Egipt, ca multi oameni nu sunt de-acord cu politica lui Mubarak. Nu crezi ca multi au neamuri "dincolo"?
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 12:07 PM) *
Ba tocmai ca de-aia sunt miscari in Egipt, ca multi oameni nu sunt de-acord cu politica lui Mubarak. Nu crezi ca multi au neamuri "dincolo"?

pai au, tocmai de aia ii tin pe fratii lor in cusca. si nu tine de politica lui mubarak , fratia musulmana a organizat atentate impotriva turistilor si a secularizarii tarii.

nu orice freedom figther e bun jamie.gif
SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 09:17 AM) *
Asta inseamna: Tzipi Livni a anuntat ca vor fi distruse tunelurile prin care oamenii din Gaza se aprovizioneaza, neavând o alta cale.

Hai sa te aud, Sorine !!


Zilnic intra convoaie de camioane cu ajutor umanitar....si in timpul actiunii, IL-ul zilnic a incetat focul 3 ore pt. a permite populatiei sa achizitioneze ce au avut nevoie! Probabil de asta nu a suflat nimeni prin Germania!

In fiecare zi au intrat cate 100 de camioane....tot in timpul actiunii...nici de asta nimeni n-a suflat.....deci eu sunt subiectiv blink.gif

Spitalele din IL sunt pline de raniti palestinieni......fereasca necuratul sa aduca cineva vorba de asta jamie.gif

Sorin.
Cla
A încetat focul timp de 3 ore. Ce cinism.
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 02:58 PM) *
A încetat focul timp de 3 ore. Ce cinism.


Zau ca n-am inteles problema. Arata-mi tu multe state care in plin razboi accepta sa intrerupa focul timp de 3-4 ore in fiecare zi, desi in unele cazuri partea adversara continua sa traga asupra populatiei civile israeliene in plin armistitiu.

Si inca un punct foarte important: Acele tunele de "aprovizionare" le permit teroristilor in primul rind sa se aprovizioneze cu arme, si cu rachete care ajung din ce in ce mai departe. Nu asta e solutia pentru hranirea populatiei din Gaza care e ea insasi detinuta sup teroarea acestor cinici criminali.
Cla
Cu prastii, da. rofl.gif Si Israel raspunde cu tancuri si Apache. Hai lasa vrajelile.
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:13 PM) *
Cu prastii, da. rofl.gif Si Israel raspunde cu tancuri si Apache. Hai lasa vrajelile.


"Prastiile" astea omoara oameni si terorizeaza o populatie intreaga timp de 8 ani de zile. Te invit pe tine sa locuiesti sub asemenea prastii daca ti se par asa de nevinovate.
Cla
Stii, Andrei, se zice ca ce-si face omu' cu mâna lui...

SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 02:58 PM) *
A încetat focul timp de 3 ore. Ce cinism.


Ai dreptate....prea mult 3 ore!! jamie.gif

Sorin.
March
Bre Cla,
Iarasi ?! Discutii d-astea interminabile asezonate cu harti in final nu duc decat la blocarea topicului !
Pana si palestinienii moderati si doritori de pace nu mai discuta pe baza acestor harti !!
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:18 PM) *
Stii, Andrei, se zice ca ce-si face omu' cu mâna lui...



Pai da, intr-adevar ti-ai facut-o. De mult timp vroiam sa va arat harta din 1947 pe care arabii (nimeni nu auzise de vreun popor palestinian pe vremea aceia) au respins-o categoric atacind imediat noul stat evreiesc. Iti multumesc pentru ajutor. Uita-te bine cit puteau sa primeasca, mult mai mult decit cer chiar ei in prezent, dar au insistat sa ne nimiceasca si de atunci si pina acum n-au invatat nimic.

Apropo, teritoriile din 1967 care le ve zi acolo erau in mainile Iordaniei si Egiptului pina in 1967 - de ce n-au creat acolo statul palestinian care il vor acum de la noi? OEP a fost intemeiat inainte de 1967 in caz ca nu stiai. Evident insa ca ei pe vremea aceia erau preocupati cu altfel de "stat palestinian" decit ti se pare tie, de la riu si pina la mare cum se zice pe la noi...
Cla
QUOTE(March @ 26 Jan 2009, 02:22 PM) *
Bre Cla,
Iarasi ?! Discutii d-astea interminabile asezonate cu harti in final nu duc decat la blocarea topicului !

Pai zi si tu ceva, ca oricum n-ai zis prea multe pe-aici. Si nu bloca TU topicul cu replici.
SORIN
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:18 PM) *
Stii, Andrei, se zice ca ce-si face omu' cu mâna lui...



Aici iti dau dreptate thumb_yello.gif ohyeah.gif

Sorin.
March
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 05:25 PM) *
Pai zi si tu ceva, ca oricum n-ai zis prea multe pe-aici. Si nu bloca TU topicul cu replici.

Ce sari asa in sus ? Esti cumva simpatizant a lui Ismail Haniyah ? biggrin.gif
Cla
Ramâneti în încrederea voastra, voi doi.

*edit: nu de tine vorbeam, March.
SORIN
Andrei ...tu esti Israelian si probabil din ala evreu!! Te astepti oare sa ai multi suporteri pe aici? Am sa-ti spun eu...cea ce vezi tu acolo nu poate fi inteles de cine se intereseaza doar din mass media, un domeniu si "camp de lupte" pe care si la care ati pierdut de mult!

Sorin.

Cla
So, si anume ce sa facem? S ane plimbam prin Negev a-mpulea ca n-avem altceva ce face?
Mass-media trebuie filtrata. Si ce ramane, arata tocmai porcariile Israelului.
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:45 PM) *
So, si anume ce sa facem? S ane plimbam prin Negev a-mpulea ca n-avem altceva ce face?
Mass-media trebuie filtrata. Si ce ramane, arata tocmai porcariile Israelului.


A si porcariile teroristilor care trag anume intr-o populatie civila, si care chiar si-n zilele astea si-i omoara pe-ai lor in Gaza, astea nu te intereseaza?

Apropo, vad ca n-ai raspuns la aia care ti-ai facut-o cu minuta ta...
Cla
Si urmatoarea porcarie va fi atacarea Iranului.
Asa ca, oameni buni, rezervisti sau orice, faceti-va gata de patriotism si de bombe, nu-i bai, noi le platim spoton.gif
SORIN
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jan 2009, 10:48 AM) *
@sorin: ce stii de zvonul privind o noua arma cu raza limitata de distrugere? asta ar explicatia unele explozii "neconventionale".


Adica?? N-am inteles!!

Sorin.


btw. neconventionale Andra se pricepe mai mult ca mine blink.gif
Andrei75
QUOTE(Cla @ 26 Jan 2009, 03:51 PM) *
Si urmatoarea porcarie va fi atacarea Iranului.
Asa ca, oameni buni, rezervisti sau orice, faceti-va gata de patriotism si de bombe, nu-i bai, noi le platim spoton.gif


Cum, de ce sa atacam noi o tara asa de simpatica si prietenoasa...
Cla
QUOTE(Andrei75 @ 26 Jan 2009, 02:56 PM) *
Cum, de ce sa atacam noi o tara asa de simpatica si prietenoasa...

Chiar ma intreb si eu... de ce


rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.