Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iojica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Cla
Asta cu sanatatea a fost veritabila. Daca nu esti sanatos, nu reusesti nimic. Dar nimic. smile.gif Nici macar de la unu la zece.

Farin Urlaub - Zehn
factura
facem misto de mine.cu sanatatea.in rest,sunt de acord.
io am sechele cu germana.imi placu piesa asta.dar nu inteleg decat de la unu la zece.ca liiceanu asta se pune la catedra si zice:bai,care stiti germana?(bine,exprimat mai intelectual ca dansul se respecta) si se ridica vreo 20 oameni(din 100) si el zice slab,restul nu aveti ce cauta aici(mentionez ca eram la curs fenomenologie si hermeneutica,doar ca am facut doar heidegger -nu ca n-ar fi ceva,dar ca idee-)si am incercat sa invat si eu cate ceva,in concluzie nu stiu sa numar decat pan' la zece.ok,sunt de acord ca daca chiar vrei sa intri in esenta citesti originalul,am luat lucrurile prea personal am o reticenta naspa cu germana ,de ex befindlichkeit(cred ca inseamna stare de deschidere,asa mai retin eu) si mai sunt cativa termeni(tot de heidegger),in rest dzeu cu mila.

ha,ce vroiam sa zic?nimic.daca am ajuns sa vb de liiceanu e grav.merci pt piesa .e de dans.orice ar spune acolo.
Cla
Na hai ca iti povestesc eu ceva. smile.gif
Befindlichkeit e o stare de a fi. Daca cineva iti zice "Wie ist Deine Befindlichkeit heute?" inseamna "Cum te simti azi?"

Lyrics to Zehn :
#...die Ruhe vor dem Sturm.#
Linistea înaintea furtunii

Heyho da steht ihr nun
ihr seht gut aus und ihr seid jung,
doch was uns jetzt noch fehlt
ist Publikumsbeteiligung.
Hey, aratati bine si sunteti tineri, dar ne lipseste un reply din public

So einfach isses nicht,
wie ihr warscheinlich denkt,
das Leben ist kein Baumarkt
und man kriegt nichts geschenkt
Nu-i asa de simplu cum va gânditi, viata nu-i asa de simpla si nu primiti nimic cadou

Eure Gesundheit ist
was uns am Herzen Liegt
und außerdem seh ich gern
wenn ihr schwitzt und euch verbiegt
Vrem sanatatea voastra, dar vrem sa vedem cum transpirati si va îndoiti

Ich zähl' bis Zehn,
und dann will ich euch SPRINGEN sehn!
Numar pân'la zece, si vreu sa va vad cum sariti!

Eins
Zwei
Drei
Vier
Fünf
Sechs
Sieben
Acht
Neun
---
ZEHN!

#Staubig habt ihrs hier! Nich schlecht, und jetzt die große Frage: Könnt ihr mehr??
Und Wollt ihr mehr?#
Ati facut praf. Dar, întrebare: Puteti mai mult?

Zwei Männer gehn die Straße lang
der eine Dick der andre dünn
Wobei ich jetzt nicht lesen will
ob ich der hübsche bin

Sie reden über Dies und Das
sie haben eine Menge Spaß
doch dann fängt es zu regnen an
und beide werden nass
Doi oameni se plimba pe strada, unul gras si altul slab. Vorbesc despre asta si ailalta, incepe sa ploua si amandoi sunt uzi

Ich sag euch EINS

Ich sag ZWEI
Zic doar unu, doi

Manchmal geht ich weiter und sag Elf
Câteodata ajung la unsprezece

Das kriegen wir hin!
Das wäre doch gelacht
Ich zähl bis Zehn,
und dann will ich euch SPRINGEN sehn!
Hai ca si pe asta o s-o reusim, numar pân-la zece si vreau sa va vad cum tzopaiti!!

Eins
Zwei
Drei
Vier
Fünf
Sechs
Sieben
Acht
Neun
---
ZEHN!

#YEAH!#

#SCHNELLER!!!#
Mai repede!!
factura
Cla,pot doar sa-ti multumesc.smile.gif

Intrasem sa spun.Am o revelatie laugh.gif
Prea multa ascunzisune.Prea multa tristete,prea multi oameni.Asta se vindeca cu langa.

La Multi Ani!Oriunde ati fi.
Toti.
Doamne,si mai multi de trei.
factura
azi
ma simt ca si cum mi s-ar fi innegrit o nuanta.
ca si cum mi s-ar fi furat un drept.
n-as fi crezut ca un fapt ma poate face atat de praf.
nu mai pot sa ascult muzica ei.am auzit-o razand de curand.si ma minunam cu dilandul si ziceam da, ea ''trista'' de ea,uite cum mai rade.si.o sa pun youtubul,dar eu nu mai pot sa o vad.
nu tac acum pentru ca vreau sa fie undeva,intr-un loc starea de azi.sa stiu peste patruanisaptelunisidouasfarsituridesaptamana ca in ziua in care am aflat ca a murit l. ,am trait eu.
am trait in tramvai,am mancat salata.am vorbit cu oamenii,am baut doua cafele,aproape am facut o balanta.am plecat mai devreme de la serviciu,am ascultat chet baker.am decis ca asta o sa fie o perioada.perioada jazz.incepand de azi.as vrea sa o numesc zona tacuta.o zona in timp.in care toate sunetele ascutite devin moi si dilata tot ce mai e prin preajma.

ca un aer de munte s-a asezat anul asta.




exergy33
DivShare File - 1___JALEO.MP3

Sper sa-ti placa smile.gif.
factura
multumesc,exergy33.imi placu frumos.suna ca si cum as fi intr-un loc inalt cu multe coloane si femeile sunt agitate si senzuale si zboara stoluri de pasari, se ciocnesc,copitele cailor lasa in spate linistea.asa am zarit o bucata.ma bucur ca a fost fara imagine.cred ca m-am obisnuit prea mult cu youtuburile si astea iti fura din imaginatie prin oferirea cu nedrept a culorii unui sunet.

---

a venit pe la mine iar timpul ala in care trebuie sa-mi fac o groapa in pamant.cat sa-mi acopar gleznele.sa ma fixez acolo pentru a ma putea misca in focusare.sau sa desenez un cerc in jurul meu.

partea prosta a imaginatiei mele nu-mi da pace.
ai multe puncte de fuga.asa m-a descris cineva,printr-o poza.

a)ne auzim.b)poate am exagerat in panta.doar ca uneori imi fac baie in urechi pentru a avea ochii limpezi.
da' tu de ce ai gura atat de mare?
ca sa te diger mai bine.
mai lasa-ma sa mai stau.
fugi.
si-am fugit.
ah,m-am lovit de o piatra.
am sangele murdar
ies din joaca,citesc pagina asta
poate invat si eu sa ma plimb.

piper.
Cla
QUOTE(factura @ 3 Jan 2010, 12:41 AM) *
am facut doar heidegger

smile.gif Stii, daca nu citesti asa ceva in original, degeaba.
Ca paralela, desi altceva: Am fost la filmul Ratatouille pe engleza.
Mi-am jurat ca niciodata n-o sa ma uit la el pe germana, asa a fost de bun smile.gif
Cla
QUOTE(exergy33 @ 5 Jan 2010, 05:17 PM) *


SUPERB !!!! Thx for sharing
factura
:)stii,daca citesti asa ceva in original si nu intelegi nimic,degeaba.
cu certitudine,nu poti spune ca pentru intelegerea unei idei o conditie esentiala e traducerea din original .limba,simbolul in care a fost inchisa.heidegger e f dificil si daca ar fi scris in Sein und Zeit in zece limbi ,toate de circulatie absolut internationala.ar fi scutit o groaza de munca a unora bine intentionati.a lui liiceanu,de ex.si cat m-ar enerva pe mine persoana,tot e buna traducerea.(mai sunt cativa oameni a caror implicare in traducerea heideggeriana chiar consider ca a fost necesara)
prefer sa citesc varianta roman-easca decat sa ma apuc de germana.mea culpa,imi recunosc superficialitatea.


iojica se oftica.
sper ca nu incep thai chi.
factura
uneori cred ca pentru a ajunge intr-un punct ,obligatoriu o sa treci printr-un alt punct, anume.ca o etapa de initiere,de pregatire.stiu cine m-a facut sa-l descopar pe vian.dar,punctul prin care am trecut pt a ajunge la el,acum imi e clar.ceva cu fluture la plural.ironic.daca nu era asta poate nu l-as fi cautat cu atata desavarsire apoi.

indescriptibil.atata frumusete in omul asta.
sase zile in vama doar murfatlar pinot noir doar vian citit nonstop doar marea doar cortul doar somn de la zece seara doar nisipul doar cerul in ochi si soarele cand te dor coatele doar zgomotul valurilor doar vacanta doar.si un pic mai mult.farmec mirositor de lucruri trecute.

cineva iti spune un nume.tu nu intelegi.

poate doar apoi,dupa mult timp,..ah,vian
cand nu mai esti in vis,ai nostalgia lui.
visul te distruge cumva.nu stiu cum inca.dar liber de vis nu prea poti sa fii.


factura
postul asta e special.pentru cineva care m-a facut sa ascult paris combo.

nu mai stiu cum s-a terminat.s-a terminat?a inceput ceva?ciudat cum te simti apropiat de oamenii cu care reusesti sa impartasesti doar cateva idei sau senzatii.mult mai aproape de cineva fara o forma anume.pastrez momente dragi,imaginate.curios(nu mai pot sa scriu ciudat ca am scris deja) cum starea se schimba in raport cu oamenii cu care intri in contact.anumiti oameni.unii sunt doar vampiri.altii pot sa ofere.

sunt o vulgara.ma stiu.cred ca am zis bou.locuiam in cuvantul ala atunci si-l mancam in alt sens.fara gesturi,doar in cuvinte,e greu sa comunici.ramane o intrega lume de imaginat.daca nu te dai cu placa prin preajma,uneori ai nevoie de explicatii.ah.uf.
te faci mare si nu pierzi nimic.doar nu mai vrei sa vezi poate.copilaria,lumea fara timp, e la tine in buzunar.ai spalat haina de atatea ori.culoarea schimbata e de la balsam.sau detergent.

sunt fara idei.doar senzatii.


fara versuri raspandite.doar ca sunt putin obse de melodia asta ce soir.
de ritm.
factura
vad galbenul raspandit pe o fatada.au incremenit toate blocurile.nu trece nicio pasare.visez halucinant picturi inca nescrise.soarele e nebun.
de aici,de unde stau eu,daca nu ma ridic,vad doar cerul.si varful blocurilor.am locuit candva intr-un spatiu in care din camera mea se vedea doar cerul.trebuia sa te apropii bine de margine ca sa se schimbe imaginea.atunci. cand era luna plina.sau cand era gata de ploaie.sau cand era pustiu de nori.era un perete intreg de fereastra.

mi-e dor sa alerg.mi-e prea cald.
atemporal
pare a fi
azi
totul.


factura
despre locuit.azi locuiesc in avro part.uneori mi se intampla sa o fac intr-o casa.cel mai frumos e sa locuiesti intr-o persoana.

nu stiu cum incepe locuitul.nu cred ca te muti.nu asa.nu-ti ofera nimeni un loc intr-un spatiu.poate se dezvolta un spatiu atunci.pe loc.de aici incep eu.de aici incepi tu.fara limitari.doar pentru inceput,pentru atunci cand esti intr-o rascruce si trebuie sa stii ca ai venit din mai multe drumuri.pentru a nu te obseda alegerea hartii.
avro part.imaginile sunt dintr-un film.pe care nu l-am vazut inca.

factura
o stare de puritate.locuri,oameni pe care dor imaginezi,dor simti.litera a uneori nu e necesara.

alfabet inceput cu a doua.sari o etapa?sau doar substitui?
nevoia de sistem.dorinta de a-l darama.cu toate ca asta inseamna sa ai parasuta.sau parapanta.ce e mai benefic?sa ai un sprijin pentru coborare sau sa urci cu un sprijin?
uneori cuvintele nu sunt necesare.iti dai seama de asta in fata unei pagini care se contureaza de la sine.
miros a transpiratie.


factura
azi doar bjork.ziua toata.
am descoperit multe.ma intind pe o foaie A3 pentru a-mi linisti imaginile.
ma acopar.
asa.


factura
.buna.soarele ma ingrijeste.nu e nevoie de niciun soarece azi.
.ziua.
locuiesc pe o piatra.
factura
imi trecu razant(cum e cu tacerea).
tu taci pe cineva.cineva te tace pe tine.
de cate ori vorbim tacand?
taci in cineva.cineva te tace pe tine.
cate mor fi tacute ?
greu.imi tace cenusiu.materie prefabricata.







am uitat: eu vorbesc mult.
factura
pentru un timp in care se purta kilt.oamenii dadeau aspirine,noaptea,de anul nou.exista un concurs de scuipat.incaperile erau din lemn sculptat ,coloanele uneori se prelingeau in ciment.exista zi ,pe care n-am vazut doar noaptea.fara intuneric.cu toate felinarele aprinse la un capat de pod.orchestra de pasari curci,r nazal indragit intre taceri.

cuvinte in dune ascunse bine.de viermi nu imi mai e teama de atunci.de cand ar fi trebuit sa imi uit sensibilitatea ascunsa acum intr-o zapada, cu un caine urat,langa o poarta deschisa care doar ea stie cum,e inchisa mereu.

si zgomot daca fac cand vorbesc e pentru ca inca nu mi-am invatat tacerea.
memoria e un animal prost.




oare.
factura
pentru mine.doar pentru mine.am multe pixuri colorate.nu gasesc foaia.raman aici.
ce inseamana sa fii prea personal?sa vorbesti in fata unor oameni pe care nu-i vezi?ce inseamana a sti?
o sa fiu.da.sunt deschisa cu praf.atata energie consumata pentru a face o furtuna sa stea.nu-s in desert.si totusi atat de mult praf!cat trebuie sa te mai lupti cu jurul tau pentru a te regasi?ce inseamna asta?sa te regasesti unde?in ce?asteptam.ce?
*asteptarea e vis.e ceea ce spuneam mai sus.te distruge.nici azi n-am aflat.inca.cumva,cum?misca-te.si lupta-te cu toate cercurile aruncate de altii spre tine.sfera.perfecta.
iluzie.heg(am vrut sa scriu h,dar e prea interpretabil) da chics.

uneori lesini.n-ai si tu o patura, acolo.
scriu pe 14.la pranz.dupa cafea.

cand e prea mult de spus taci.ce e mai bine?sa fii las(t-e-o-r-e-t-i-c,prin tacere) sau sa fii stupid(t-e-o-r-e-t-i-c,prin miscare)?
pe nora iuga o suspectez de schizofrenia feminitatii.si asta e doar o idee.de aseara.fara ceai,dar cu niste ganduri risipite.
daca par cumva,NU sunt.
cum par.logic.SUNT.




factura
duminica dupa-amiaza nicio stare imprimabila indigo
am sughitat de doua ori in cafea mi-a venit dor de duca departe verde
nu latra niciun caine
si totusi e ora din ziua ca aia cand te inclini in fata oglizilor fixate aiurea
intre vezica biliara si stern.

am gasit niste oameni albastri mi-am adus acasa vopsele
bucataria mea arata ca dupa moartea bunicii
e veche si totusi diferita
am tocat niste ganduri marunt am lichidat scortisoara
astept sa fac expozitia cu mancaruri din vita de vie

uneori cuvintele alerga mai rau decat gandurile ce sa mai zic au facut cursuri de inot in adolescenta
vin astea gandurile si zic bai cuvintelor nu asta sunt eu nu asta nu-s eu nu asta sunt eu
si cuvantul lesina ca un elvetian pe strada se razboieste
dar ce
nu am si eu viata mea
suntem doar frati

fie.



factura
piesa de 9 min.zambaret.repetitiv pana ajungi la izolat.nu ma pricep,dar cred ca trebuie sa ai urechea fixata pe repet ca sa poti intui izolatul.in legatura cu ideea aia despre g.oricum, neterminata.

din altele:am discutat acum cateva zile cu cineva.mi-a placut asta.vulgaritatea tine de gandire.uneori se manifesta si prin limbaj.si poate uneori te necuratesti nu pentru ca pronunti un cuvant urat(fara sunet),ci pentru ca atunci cand il spui esti constient ca exista cuvantul.si cuvantul asta a fost creat chiar pentru a suprinde uratul.cumva,undeva exista posibilitatea sa aiba sens.in timp real.si te doare.


factura
incerc sa ma adun din toate seriile convergente si divergente si astea sa-mi caut toate foile
am incercat cu dead kennedys si clash nu mi-a iesit nicio energie
rainbow arabia ma scoate ma duce sa stau sa nu merg prea mult e nisip
am intrat intr-o chestie nu prea pot sa ies sunt prea treaza zilele astea
mi-e dor de vis.taica,mai incolo.
matematica.




concert zbanghit.in alta parte.
mi-as fi dorit ca maine sa fi fost doar o alta zi.e 19.
as vrea ca macar luna sa nu se inteleaga.
LINICA
Multumesc pentru filmulet.

Eu ce sa iti spun/doresc, decat sa fim Iubire.... ? smile.gif Oricum, memoria este cel mai inselator prieten al omului...
factura
merg cu fundul in sus si ma inclin cu genunchiul in lateral.proasta gimnastica.
alta zi.20.

factura
LINICA,nu stiu.
***
****
*****

pana trec cat un munte am un cap de gheata.miraculos de la iarba nu mai simti pietrele.vine soarele si ma face sa curg.sa ma curg-scurg in fragmente mici,lipsa de euclizi.talpici din piele de capra salbatica nu mai am.specie pe cale de disparatie,am aflat.

cerul ca un ecran in pasari cu nori toate zburate.

N''Ah, râsu’ plânsu’
ah, râsu’ plânsu’
ma bufneste când spun
secundei vechi putrezind în secunda
de-acum.''
S

m-am dezlipit intr-un cod,il scriu,sa-l fac sa nu se uite.
da’,tu cine esti?
factura
Despre intimitate:uneori lucrurile din jurul tau capata aceeasi culoare cu a ta.Uneori o insigna sau un cercel iti sunt dragi.Poate le-ai primit.Sau poate nu.Poate le ai cu tine in fiecare zi.Poate ninge si te uiti pe fereastra si apoi iti obligi privirea in alt loc.Si ele sunt acolo,in locul in care esti acum.

A fi prea intim.Oare are grad de comparatie?Esti intim cu tine.Doar atat poti sa faci.Pe noi ne pacalim des.Cand te deschizi in fata cuiva nu faci decat sa te obligi in ne-ascuns.Nu mai poti da inapoi.Se poate si prin tacere.Taci cuminte si mirosi frezii.
Expresia asta ma enerveaza:ceea ce-mi spui nu e aruncat pe jos.Mi-o zicea dilandul.Poate ma ingrozea exact ceea ce am scris despre vulgar.Simteam ca ceva asa pretios poate fi cazut.Cred ca am ajuns sa-mi dau seama tarziu ce inseamna sa ascult.Parca reusesc sa fac asta dupa ce. Traiesti multe si toate astea multe si mute se pitesc prin colturi peste care ai dat deja cu var.

Sunt un perete?Cati pereti trebuie sa fiu ca sa am rezonanta cu mine?

Alejandra mi-a spus intr-o zi ca noi, oamenii,ne folosim unii de altii.Si asta m-a enervat.Aproape m-a durut.Aproape am plans(da,uneori sunt varza).Pentru cuvantul ala,doar cuvantul ala.Folositor.Introdus intr-un context intim,e vulgar.Ha.Si de ce ar fi atat de rau?Nu traim in pestera.Nici macar in grota.Daca reusesti sa stii ceva ,de ce sa opresti?Ne cautam ca bezmeticii linistea aia.Care?

Linistea multa nu face niciun ecou.



factura
despre Marsias.
Marsias are:
un copil
o planta Johnny Bravo
doi poeti preferati
un suflet frumos
si alte chestii care pot fi inlocuite oricand.
Acum:
*copilul, cand era mai copil, trecea melcii strada.Ii lua usor si-i lasa apoi in gradina din fata blocului.Uneori,vara,pe furnici le ajuta sa traverseze balustrada cu o foaie A4.
*Johnny Bravo locuieste pe balcon.Intr-un bocanc.Este verde,se cere punkist.
*mai apoi exista Despre certitudini si O calatorie in zori.Spuse aproape poetic .Chestie de IT.
*SPATIU
*impropriu
Am vb in seara asta despre niste copii dintr-un camin.Teoretic.Stau 25 acolo,30 la masa.O casa mare,veche,daruita.O fetita care se joaca cu apa.O poveste cu un copil autist care comunica doar cu un caine.Mi-a spus:Stii cum e?Intri tu acolo si iesi altfel.
N-am nicio emotie sa imbrac cuvantul.Doar bucurie.Seara calda.



acum,piesa asta,sunt eu.
factura
ne nastem cu nostalgia jumatatii.schinjuiti prin asta,plecam stramb in toate directiile.punctul terminus.sau terminus paradis.
si apoi, daca reusesti sa devii intim cu cineva,apare staticul.nu ne mai dam seama ca putem sa facem noi,jumatatile noastre.asteptam si cautam mereu.
ne deschidem-ne inchidem.azi vreo cateva ore am fost ferm convinsa ca nu exista nici intim,nici personal.doar teama,frica,fragilitate.ai iesiri din astea.apoi te opresti.de ce?
a)poate orgoliu. te deschizi,deci astepti.nu primesti ceea ce ...(sa zicem ca nu e deschiderea buna,si totusi suntem oameni,nu bati din palme si te eliberezi de dorinte).
b)indoiala.ce e indoiala?cand apare,unde,cum,cand.adica.marsias mi-a zis acum ceva timp:(din memorie)sunt fascinat de momentul cand se produce clickul in cazul unui alergator(sa zicem) care renunta la cursa.ideea era ca e clar ca totul se petrece inainte de a se opri pur si simplu.inainte de asta a fost ceva.poate doar o secunda.ceva declansator.ce e timpul asta de nu-l pot localiza?
c)te impinge cineva.cred ca varianta asta cade.in deschis= n-ai nici fata,nici spate.

s-ar putea sa revin.


Felina
QUOTE(factura @ 21 Jan 2010, 12:04 AM) *
ne nastem cu nostalgia jumatatii



mai degraba suntem indoctrinati cu ideea de jumatate unica inca din burta mamei
factura
Felina,frumos ar fi fost sa spun eu simt ca....Poate mi-a fost mai simplu sa scriu despre noi.Tot un fel de fuga.Probabil pe mine m-a indoctrinat Platon(cu ideea aia despre iubire,jumatati risipite prin lume).Scriu cum imi vine mie.Imi permit libertatea asta,uneori nici nu recitesc ce scriu,ar trebui sa modific mereu.Nu mai tin minte ce culoare avea piperul pe care l-am mancat aseara.Dar,clar ma ingrozea idealismul meu de rahat.

Azi mi-am dat seama de ce nu vreau eu sa gandesc.Pentru ca binele,altruismul,iubirea etc (toate astea BUNE)pot sa le simt.Astea nu se gandesc.Daca o faci prea mult,o iei razna.Iti dai seama sa oamenii nu sunt ingeri,ba unii nici(.)( iar universul asta,BA(!!!), nu e garsoniera ta!merci.asta vroiam sa zic).Se pierde sensul.Orice sens.Nu stiu cum am ajuns la concluzia asta(fac foarte rar exercitiul ganditului),dar am simtit-o.Printr-o stare probabil.(prefer prostia.nebuniei.)

Doar dezlipita.


factura
pai,da.nu poti sa stai prin gauri negre(expresie) prea mult timp.incerci sa inveti toleranta.pentru ca nu te poti suporta asa.om.ca sa poti acuza, ar trebui sa fii diferit,n-ai cum.dureros,dar esti diferit doar prin detalii.uneori fac o intrega lume.exista,insa,si timpul in care detaliul e absorbit.reducere la baza.pot sa vad,dar nu ma pot vedea.nu sunt atat de in afara ca sa pot rezolva exercitiul asta in mod corect.

eu tolerez
tu tolerezi
el/ea tolereaza
noi toleram
voi tolerati
ei/ele tolereaza
repeta la infinit chestia asta si vezi daca mai suna cumva cuvantul .

s-ar putea sa fie traduse aiurea versurile.


toleranta e gandita,solidaritatea e emotionala.
cred.
da,video.
factura
''Câteva cuvinte mototolite în ochiul drept
o lacrimă în gură un sunet pe umăr

Fireşte e o simplă călătorie
de la bine la rău de la rece la cald
în barca asta plină de cuie

Poate că totul se petrece într-o vacă''

Triunghiul domesticit-Gellu Naum

si apoi imi mai place mult asta

''cate nu se intampla in noi si le uitam acolo ca intr-un ghiozdan
si fiecare crede ca numai el stie lucrul acela pe care-l stiu foarte bine si altii''


factura
e asa o stare aici in locul in care locuiesc acum imi vine sa plec sa va vad de departe
multi oameni azi langa mine nu ma asteptam oameni cu care vorbesti poate rar dar cand o faci se deschide o poarta
e cineva care ma suna doar o data de an si de fiecare data cand o face ma gandesc cum m -a surprins anul trecut poate eram in masina poate eram pe strada si m-am gandit n-am dormit niciodata atunci
iar iar iar zic asta
sunt putine culori infinit de multe nuante de-as avea macar un nikon dar
ceea ce stiu eu e de nepotrivit intr-un cadru e prea fara timp
ascult piesa asta a 3 oara inca nu stiu versurile n-am stat sa citesc uneori mi-e frica de litere
stiu ca am spus asta
dintii raman se pierd ultimii ar putea fi o legatura cu o intreaga istorie de care nu poti scapa
e ceva in tine care nu se pierde nu poti scapa te urmareste un stalp
ar trebui sa te legi de el sa nu fugi poate fi de ajutor



curge.
factura
m-am trezit cu visul asta raspandit peste tot prin mine:
cam asa a inceput,ca exista un numar responsabil cu armonia din muzica.de fapt,era un punct de plecare pentru echilibru.legaturile dintre note erau date de numarul asta ,nu mai stiu cate cifre avea,cred ca peste zece.mai tin minte ca imi tot spuneam da,da ai vazut filmul ala(am vazut mai demult Pi,era vorba acolo de numarul lui Fibonacci,eu sunt paralela cu mate,am retinut doar cat am putut eu),dar nu e asta.concentreaza-te!!tot eu ziceam ba ,e numarul ala.NU.concentreza-te!spre sfarsitul visului s-a produs o explozie,auzeam voci,ziceau ca era vorba de o stea,am plutit prin cosmos,atingeam bucati de meteorit.m-am trezit frustrata ca am pierdut lumina aia si enervata la culme ca n-am reusit sa ma concentrez.

incerc sa ma intorc acum in locul ala ,cand aveam constiinta numarului,dar pot sa ajung doar la margine,cel mult vizualizez cand eram pe langa meteoriti.
mi-e frig.
factura
daca ar fi fost sa scriu despre luni,marti,miercuri ...joi,ar fi fost doar puncte si linii.care formeaza un inteles doar in morse.in mine daca as avea ochiul format sa.doar.

azi la metrou au cazut oameni pe scara rulanta.apoape de mine.am urcat normal,apoi.da,pe celelalte scari.am vazut si n-am facut nimic.n-aveam cum.da,doar am vazut.am facut ceva cu uzucapiunea si gajul,aiurea rau la franciza,ma bagasem cu leasingul.am observat ca nu stiu sa numar corect.adunam 0.25 cu 0.5 si nu dadea deloc 10.ca sa vezi.pauza.la noapte,toata noaptea muzica.asta visez.da,am obs de trei minute.oricum incepi ceva,termini acel ceva sau altcineva.ideea e ce termini.doar sa fie lucrul tau.al tau,tot ce conteaza.sa-l simti.clar ca o bucata de branza vara.bate un fulg.am inceput sa nu ma recunosc.dubios,ca oricum nu ma cunosteam nici inainte.
azi noapte inainte de vis ma gandeam la asta.cat o sa tin mine?n-am de unde sa stiu.pentru ca nefolosind acel ceva,nici nu mai poti sa ai constiinta pierderii.absolut imposibil sa determini lipsa.

multe lipsesc dar nu ai cum sa-ti dai seama.nu determini nevoile.




_.. ._
si nevoia asta de dor e asa de precisa si de vaga inca o mai pot ingropa cateva vremi.
Hashaspire
QUOTE(factura @ 28 Jan 2010, 10:20 PM) *
adunam 0.25 cu 0.5 si nu dadea deloc 10


Antreneaza-te aici biggrin.gif
factura
laugh.gif inutil sa spun ca doar la adunare am castigat.pe restul le-am incercat ,n-am reusit din prima nicicum.da,trebuie sa perseverez.macar m-am mai calmat cu adunarea.azi cred ca am o problema cu impartirea.ei,ma dumiresc eu intr-un final.multumesc pentru incurajare.aici mai trebuia un lol.m-am lol ait.

--
am incercat si eu sa evadez azi,dar m-au evadat altele.de unde faza cu teleportatul.si cu impartirea.
mi-am legat sireturile stramb,m-am impiedicat intr-o groapa cu vant,am smuls penele unui caine.e posibil ca bucata aia de caramida care a cazut din cladirea cu U azi sa ma fi lovit pe mine.in vis.niciun cucui,o mare de.cu pesti rastalmaciti.paunul a plecat din ghiveci.si daca n-ai fi iesit de dupa dusumea,ar fi trebuit sa te scot eu.crosetez inceputuri de java.

am scris cu verde mai sus.



imi place dementa.adica ea,femeia.fara nicio virgula de subsol.
factura
ascultand mi-a venit un dor nebundeplecatunde
spre locuri necunoscute cum poate sa-ti fie dor de ceea ce nu cunosti cum(?)
si stau asa afara e deja intuneric eu vad doar crepuscul ca atunci cand pamantul e moale
rasare o zi tu astepti poate

nu-mi stai in cale
sa te port in buzunar ruginit cum o fi asta e

si atunci cand l-am gasit pe corbea plangea ca un caine in sant era mic mic doar burta o avea mare
manca prost se obisnuise poate cu mamaliga
apoi devasta malaiul puilor de gaina il prindeam ziua il urmaream
ingurgita pana la epuizare lesina apoi cu picioarele in sus nu mai putea sa mearga era mic
atunci am simtit prima oara foamea celuilalt
printr-un caine corbea

si apoi a mai fost cand mergeam cu caprele pe deal eram si mai mica
atata vara in zilele alea iarna nu exista nicio vacanta nicio capra niciun drum in dealuri
si parul de la saraolesti un singur copac in susul izlazului acolo unde prin '50 erau vii asa zicea bunicul
atatea cuvinte din fata lui tataie spre mine si eu aud parca abia acum
cand eram doar cu o capra si eu
o legasem de un tarus eram mica cred ca aveam cel mult zece ani
era panta s-a rostogolit era sa se spanzure era in jos o ridicam cu toata forta mea si plangeam o iubeam mult nu vroiam sa moara
nu aveam niciun briceag sa tai curelusa se tot strangea
si omul ala care a iesit din pamant a aparut langa mine a salvat-o avea un cutit
stiu ca ea obosise era jos intinsa o tineam de dupa gat am stat asa amandoua mult poate am plans impreuna
cand m-am trezit din asta era seara am mers abia atunci spre acasa
atunci am invatat panica pierderii
neputinta
o forta mica prea mica sa opreasca ceva


factura
M-am trezit cu doua filme scoase din mine,raspandite pe perna.Le scaphandre et le papillon si The Imaginarium of Doctor Parnassus.Tom Waits.Muzicala legatura dintre drac si inger.Poate ca am visat,mi-am risipit imaginile.Cred ca a fost asa ca si cum baloanele (de zburat) proiecteaza deschiderile.Dupa 319 secunde de iarba apare vantul.

(somnul de dupa-amiaza are ceva special.un fel de nostalgie a diminetii.am dormit azi asa.imi placea cand eram mica sa fac asta,sa ma trezesc apoi ,sa fie inca soare (apus aproape) si sa ma bucur ca nu s-a terminat ziua.nu am inteles de ce ma bucura asta.poate de timp.asa cum se intoarce el cateodata.)

somnul de noapte doar asteapta.nu face nimic.
s-ar putea sa-mi cumpar bocanci noi.oricum ,duminica sta altfel timpul.


factura
Incredibil cum un film ca Inglourious Basterds te poate duce la discutii despre feminism.Care oricum (cel putin in momentul asta sunt foarte inversunata) e o prostie.Atata vreme cat nu sunt respectate drepturile OMULUI mi se pare absolut inutil si putin pervers sa vb despre asta.Daca s-ar respecta macar un procent de 50% din drepturile astea nu ar exista acest feminism.Doar prostie.Si apoi,barbatii care spun ca sustin feminismul mi se par si mai idioti.Nu ca femeile care o fac ar fi.Macar ele pleaca de la o baza gresita.Sentimental vorbind.Dar barbatii?Ce-i determina sa faca parte din aceasta sarada?Am auzit in seara asa ca daca m-ar cunoaste,Miroaica m-ar bate.Ma rog,o expresie.Chiar i-am citit cartea.Aia cu nepretuite.

Discutia a pornit de la in-determinare.Si am avut tupeul sa zic ca femeia inca mai e asa.Ca are o sansa la a face ceva.Ca sa para nu-stiu-cum.Era o metafora.Construita de societate.Era dincolo de Ioana D'Arc si dincolo de '' feminism''.Nu era vorba de drept.Ci de cum e privita.Inchei.Nici nu editez pentru completare.

Apoi,ce sa mai zic.Tarantino imi e si mai drag dupa filmul asta.Initial,adica in prima jumatate de ora,m-am gandit la echilibru.Pe care,haios vorbind,il instaureaza.Acei ticalosi fara valoare fac doar sa para ca exista cineva,totusi,care actioneaza si de partea cealalta.Recunosc ca nu prea le am cu istoria,senzatia mea era ca in cel de-al 2 lea R.M. nu prea au existat cele doua parti.Vb de evrei.Ci doar una -mare si tare.Cel putin la inceput.Da,ma exprim sublim.

N-am nicio melodie in seara asta.Sunt pe mut.Vorbesc intruna de 3 ore.
Si am draci.Ma duc sa ma contrazic.
Noapte buna!
factura
si doar stiam.am ajuns mai devreme cu 10 minute si cu toate astea,femeia cu elefanti in cap mi-a tras un zambet marsav si mi-a aratat peretele.incepuse sa zica ceva de limbile aratatoare,m-a enervat tare si un batranel de langa a facut gluma aceea cu toate degetele intoarse,mai putin unul.m-am uitat iar la ceas.era prea devreme.am iesit sa fumez.soarele lesinase intr-un copac,pisica peste care cazuse era arsa toata pe coada.acum se lingea langa o balta,a scuipat intruna cat am fumat eu patru tigari.in sus se vedea doar un avion fara o aripa,copilul postasului a zis ca de la 9/11.ce,nu stiam?

am bagat la si treiscinci ('')capul pe usa,atenta fiind la o miscare precisa(cea de extragere a craniului prin despartitura usii,caz in care doamna cu elefantii nu bause ceaiul de sunatoare).ajunsesem si mai devreme.am iesit iar afara,acum soarele sforaia ingrozitor,copacul se chinuia des.mi-a si zis.daca mai continua asa,ii dau o frunza peste ceafa!.eu am fost de acord.doar ca nu i-a gasit spatele.m-am plictisit iar si m-am intors la ceasul de langa perete.ajungeam din ce in ce mai devreme.

mi-am adus aminte de ce vesisem acolo.am facut roata cat sa nu ma plictisesc iar.doar ca nu mi-am tinut picioarele chiar drept,nu mai am exercitiu.m-am intins pe ciment .la timp aproape cat sa nu-mi sifoneze coloana vertebrala un camion plin cu brazi aruncati de oameni peste balcon.era timpul sa fac ceva.

am plecat din asteptare.la naiba,nici azi nu pot sa zbor cu balonul ala.incerc maine iar.
macar sa fie prea tarziu.


factura
Nu am putut sa ma uit la video-ul asta mult timp,chiar dupa ce am apucat sa ma tavalesc de cateva ori bune pe ''firestarter''.Am avut profesori bun(...i).Ca nu-i frumos sa vorbesti la singular.Uneori ma sperie si pe mine nebunia mea.Ah,nu asta cu prodigy.(dusa adolescenta_),ci asta cu miscarile ample de duca.Care incotro mai nemernica.Ca si cum e deja stiuta calea normala,e batatorita,are si flori etc.M-am axat pe poteca.(poate din cauza plictiselii?)Imi trebuie socuri.Normal,pe poteca pamantul e reavan.Sau cu multe pietre.Poti sa descoperi si flori ,care, intr-o anumita tipologie, ar intra la ''de colt'',dar nu e nimic stabilit.(libertatea asteptarii efectului).Si in plus,se usuca repede.Nu poti sa iei nimic acasa.Trebuie sa ramana in pamantul de acolo.Un fel de vizita faci.Drum bun!

A,si vise placute!



putine necesita linistea.daca nu e tare,nu e.
sonorul.chestie de buton.
factura


sunete moi.intinse toate degetele.cer in jur departe zi.
ma ascund in patrat.
pim.
alb-negru ca intr-un film in care intuiesti tu culorile.

factura
uneori sunt absolut varza(da,stiu)-si cu toate astea,fara a apela la substante cu legi noi.(si vechi-ma rog,fiecare dupa cum afla)
***
am vrut sa va invit la victorpictor.are multe pisici.sau avea.am vorbit printre niste sunete,printr-un aparat gen telefon(stai un pic.da,e telefon).sufletel a murit.iar perechea lui e bolnava rau.vroiam sa mergem in atelierul lui.sa stam acolo,sa se dilate toate culorile prin pelicula aia de timp.doar ca maine nu se poate.o sa gasesc alt loc.

ma incearca doua stari.
una de frustrare a non-libertatii mele(inca nu pot sa definesc asta)
alta de bucurie a ceva(undeva,prin secunda patruzeci si sapte m-am simtit ca atunci cand era duke ellington(neauzit),camera se faceam rotunda,soarele nu intra in jos(era soarecele acolo,gheruia fereastra.avea rani pe labute,isi dorea spatiul luminos.asta cand razele ajungeau pana la jumatatea camerei.vian.ceva cu spuma)

imi place tare melodia asta.cand oare o sa reusesc sa trec de individ pentru a putea sa ma las cu toata lumea?


factura
pentru ca l-am vazut pe cel mic,atunci.razand pe zapada.mi-am ascuns o bucata de rusine azi intr-un pahar stricat,astepta pe culoar.am adormit aproape pe jos,trebuie sa-mi notez ce imi face rau.

ziua de luni e rece si obositoare.cred ca mi-au aparut trei fire albe asteptand un timp de locuit intins.ma bucura doua.si strangerea de mana a avut o caldura bogata din mirosul ala ars de ceara.nuvela despre cei doi prieteni (in desert) ar trebui sa existe legata cu litere.gramajoara de alune a ascultat doar razant povestea tigarii slims.

am risipit prin toata casa duke ellington si acum astept sa ma transform in albina.ma gandesc cu drag la niste oameni.
inca nu se dilata nimic,poate doar somnul o sa intre prin crapatura podului inexistent.acolo unde ar fi trebui sa fie o bicicleta stricata.

pai duke(da,prietenul meu de la gradinita) cu Jump For Joy.
(cum era?pohem fara versuri?si totusi,nu mai tin minte cand am scapat de cutiuta)
factura
As vrea sa pot prinde miscandul asta intr-o sticluta lunguiata, sa ascund acolo (intre niste nisip albastriu) duhul netrebnic care -mi zapaceste luna februarie.Am gasit un copac intreg,era langa mana mea.E ca o unghiera neascutita.Visez la un ceai cu scortisoara.Am uitat sa ma misc,de aceea m-a prins acum.Daca ma rostogolesc de trei ori o sa raman doar cu hainele julite.Poate a nins prea mult,s-au ingropat toate ierburile.

As putea sa tac pana imi provoc singura* fotosinteza.
Spanish Key.De pe cd2.
fata.verso.






*ar putea fi pleonasm
(->)
am o unghie defecta.(cand agat litere cu ea se observa mai bine)
factura
Stiu ca sunt egoista,dar uit mereu.Ba,n-ar trebui sa ma mut niciunde.Ca si chestia asta : daca ti-e frica de ceva e cazul sa stai pe loc si sa infrunti- e atat de clara ,incat nu mai pot sa o simt.Ca faza aia cu cel mai inselator lucru e cel evident.

M-am bagat cu capul intr-o balta plina cu melcisori si broscute de mare si acum sunt limpede-limpede.Aveam gheata in ochi,stiam eu ca soarele e bun la ceva in jur de vineri.

''stateam asa cu degetele bine intinse
era o lumina galbuie ceva intre fulger si (...)
(...) noastra acoperea vuietele totul (...) linistit
ma speria ferocea mea luciditate''g.n.








In legatura cu total altceva: au plecat toti uratii.Astept sa-mi dansez vals respiratia.
factura
Am vazut How To Lose Friends & Alienate People.Si asa ma enerveaza ca am ajuns sa apreciem orice pare putin mai putin prost decat restul.Trei poante bune si o idee veche(asa de veche ca se simte chiar ea banala.prea rodata).In rest,haios.
-----------------------------------------------
Nu,sa nu ne departam de tara asta.Daca ar ramane aici oamenii care isi doresc sa plece(in sensul ca sunt dezamagiti-putin spus cu toate sublinierile de rigoare- de ceea ce se intampla) si toata energia de scarba si-ar risipi-o in actiuni(bine directionate),poate nu ar mai fi asa de naspa.
Nu imi e frica de garda financiara.Doar scarba.Anul trecut am reusit de vreo patru ori sa nu iau nici amenda,nici sa dau spaga.[Ma rog,firma la care lucrez.Momentan(si nici nu cred ca vreau ,totusi,sa schimb asta) sunt doar angajatul care face hartii.Si se joaca cu niste cifre.]Asa,ca ziceam.Ei se plictiseau tot facand frectii,eu ma enervam.Anul asta nu stiu cat o sa mai reziste jocul asta.Azi au venit altii.Nu de la financiar.De la mediu.Ma seaca fetele lor de scarbosi.Veniti direct la spaga.Daca nu-ti gasesc nimic esti suspect.

Dupa primul contact cu garda ma pocnise ideea ca vreau sa fac asta.Normal,sa fiu corecta,bine intentionata.Na,ca imi doream eu altfelul.A ras Marsias de mine o seara intreaga.Probabil ca are dreptate.N-as supravetui acolo pentru ca m-ar elimina ei.Cu tot sistemul lor putrezit.
Imi e cam gretos.Dar lasa,imi revin repede.Am experienta cu lamaile.Ma enerveaza ca nu stiu sa-mi canalizez implicarea.
--------------------------------------------------
As vrea sa fiu un om frumos.Ma obsedeaza ca ma necuratesc des.Si chiar cand scriu asta imi dau seama ca am spus o prostie.Lucrez prea mult in ideal si nu-mi deschid toti ochii.Mai grav este ca-i ranesc pe cei din jur cu adormirea mea.Noapte buna!
factura
poate animalul ala firav pe care-l iubea doar z

e o mare undeva.
sunt prea dezlipita draga
am trecut cu mult de epiderma toate pieile astea cu care te-ai infasurat nod
intindeam o mana visam ca trec prin pereti
cand dai enter se zbate ceva


o scara asa o scara sunt saptamana luni marti
mereu cobori ca sa ai pe unde urca


poate doar animalul ala firav
senzatie grea de albastru
pervers
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.