Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am Intrat In Uniunea Europeana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > 2007. Romania si Uniunea Europeana.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Achernar
Citeste asta

Telegraph

Sigur, se poate spune ca existe anumite interese la mijloc. Cu toate astea modul in care sunt priviti cei ce pleaca sa munceasca in occident nu mi se pare prea civilizat. Si vrei sa spui ca englezii astia si altii ca ei vor ajuta la 'civilizarea Romaniei' ? Tare ma indoiesc.

p.s : interesant este faptul ca posibilitatea de a lucra in occident e unul din argumentele forte ale partizanilor aderarii. Iata insa ca englezii ne prezinta si reversul medaliei. Romanii ce lucreaza in occident isi abuzeaza si tortureaza astfel copii. In spirit clasic romanesc, desigur.

ps2 : cand ma gandesc ca taica-miu m-a trimis 4 ani sa locuiesc la ai batrani ma ia groza. Abuz clar. Norocul lui ca nu eram in UE pe vremea aia, ca cine stie ce i se putea intampla. Mai ales ca batranii nu ma puteau supraveghea.

Cla
Si uite vezi ca ai supravietuit, cu toate ca ai picat din dud. La fel ca mine.
Restul e doar o farsa ieftina wink.gif
nefertiti-old
Nu vreţi să vorbim de migraţia forţei de muncă aici? Nu e musai, dar...
andra_v
QUOTE (dificila @ 9 Sep 2006, 03:08 PM)
Parerea mea ar fi ca pana la europenizare sa incercam sa ne romanizam in spirit propriu pana la nivelul in care valoarea noastra sa ne propulseze la standardele ideale de progres.

Bineinteles, nu putem fi europeni fara sa fim romani. Asa cum francezii sunt europeni pt. ca sunt francezi, germanii sunt europeni pt. ca sunt germani, iar italienii...ati ghicit, tocmai pt. ca sunt italieni. Englezii au intrat in U.E. si nu au incetat sa fie englezi. Numai de noi depinde sa ne pastram mandria nationala, precum grecii, maghiarii, irlandezii, bascii, corsicanii, francezii.
andra_v
QUOTE (nefertiti @ 13 Sep 2006, 09:32 AM)
Nu vreţi să vorbim de migraţia forţei de muncă aici? Nu e musai, dar...

Ai dreptate, dar eu nu am facut decat sa pun in evidenta avantajele integrarii in U.E. pt. cei care nu mizeaza pe relatii/pile, pt. romanii educati, civilizati.
Nu le convine patronilor ca le pleaca sclavii? Splendid, sa ofere atunci conditii europene! Iata un beneficiu al integrarii.
ilie
Asa e, vor fi mai multe oportunintati. Pentru cei ce stiu sa fructifice e ok, pentru restul ... ii gasim carcotind pe aici si peste 5 ani wink.gif
Cucu Mucu
QUOTE (andra_v @ 13 Sep 2006, 05:08 PM)
Nu le convine patronilor ca le pleaca sclavii?

Detaliaza. Ce intelegi prin "patroni"?Dar prin "sclavi"?
Achernar
QUOTE (Quantum @ 16 Sep 2006, 06:10 AM)
Asa e, vor fi mai multe oportunintati. Pentru cei ce stiu sa fructifice e ok, pentru restul ... ii gasim carcotind pe aici si peste 5 ani wink.gif

1. Oho, unii se pricep sa fructifice foarte bine diverse avantaje cum ar fi un tatic sau un unchiulet ciumec, tartor in administratie sau (fost) calugar la manastirea Secu. Altii fructifica foarte frumos avantajul de a cunoaste pe cine trebuie atunci cand trebuie stabiliti beneficiarii micilor avantaje ale integrarii.
Cat despre cei plecati in vest ... acestia ar fi fructificat la fel de bine oportunitatile europene, nord americane sau australiene indiferent daca Romania se integra in UE, in CSI sau in Comunitatea Centrafricana.

2. E foarte probabil ca in maxim 6 luni sa apara pe scena romaneasca primul grup precis delimitat de eurocarcotasi respectabili. E obligatoriu, deoarece euroscepticismul va trebui directionat intr-un fel si asta e cea mai simpla metoda.
Diferenta dintre un eurocarcotas amator si unul respectabil consta in faptul ca respectabilul beneficiaza de un grup mai mult sau mai putin public de sustinatori care au grija sa-i popularizeze ideile si sa-i justifice punctele de vedere.

Spune acum ce ai de spus, man. In curand nu va mai fi atat de simplu sa dai cu barda.
abis
QUOTE (Achernar @ 17 Sep 2006, 03:18 PM)
Spune acum ce ai de spus, man. In curand nu va mai fi atat de simplu sa dai cu barda.

Adica?
Achernar
Adica treaba va fi preluata de profesionisti.


ilie
Nu cred ca o sa-ti puna cineva dop la gura sau capac la tastatura.
Achernar
Nu, va fi ceva mult mai pervers.
Achernar
Va place circul de la Budapesta ?
andra_v
Please, on topic. tongue.gif
Bun, am intrat in Uniunea Europeana. Haideti sa nu ne mai lamentam si sa ne concentram exclusiv pe interesele noastre personale: cum fructificam la maximum posibilitatile de accesare a fondurilor comunitare, de a munci in U.E., de a investi in Occident, de ce nu de a candida la alegerile locale din Franta, Germania, Olanda (in cazul in care suntem rezidenti ai statelor respective)?
Achernar
Aia era o intrebare on-topic.

Nu se lamenteaza nimeni. Eu cel putin imi dau seama ca aderarea nu va aduce mare lucru in plus, ba poate chiar se va dovedi ca prezinta o multime de dezavantaje. Dar sunt curios ce vor face cei care ori de cate ori au o problema o 'rezolva' spunand 'las' ca intram noi in UE si aia ne vor rezolva toate problemele'. Nu-i invidiez deloc pe naivii astia.

Concentrarea pe interesele personale se practica de la omul ce Cro-Magnon incoace. Nu-i ceva legat de aderarea Romaniei la UE

Cat despre accesarea fondurilor si investitiile in vest, as zice ca astea nu-s de nasul prea multor romani. Iar aia care chiar sunt implicati prctica de mult sporturile respective.
Candidatura ? Da, dom-le ! Ii si vad pe aia votand un roman. Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania.
Blakut
QUOTE
Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania.


ASta da gandire de roman. Vezi tu, un 'roman' ar gandi asa, nu un european...
Achernar
Ei, in scurt timp vom vedea 'live' cum e cu romanii si europenii.
Apropo, europenii nu asteapta sa vina UE sa le rezolve problemele. Si nici nu s-au 'civilizat' in UE. Erau deja civilizati inainte de a adera.
Blakut
Si asta ramane de vazut...
abis
QUOTE (Achernar @ 20 Sep 2006, 05:38 PM)
sunt curios ce vor face cei care ori de cate ori au o problema o 'rezolva' spunand 'las' ca intram noi in UE si aia ne vor rezolva toate problemele'. Nu-i invidiez deloc pe naivii astia.

Nici eu! Cei despre care spui vor fi primii care vor ingrosa randul euroscepticilor. Dar pariez ca nu vor fi prea multi.
QUOTE
Ii si vad pe aia votand un roman. Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania

Ia vezi: "Sunt absolut convinsa ca toate partidele politice spaniole vor avea candidati romani pe listele lor dupa ce Romania va intra in UE", a declarat ieri Lucia Figar, reprezentanta Ministerului Imigratiei din Madrid.
Achernar
1. Hehe ar fi bine sa fie asa. Ce te faci daca vor pastra icoana UE pe perete si vor da vina pentru toate nerealizarile pe guvernarea DA-ista ?

2. Foarte bine, sa candideze. Dar chiar as vrea sa vad si cati vor fi alesi. Si nu in comunitatile cu majoritate romaneasca ci in cele unde bastinasii sunt majoritari.
abis
1. Le-as da dreptate.

2. O sa vedem atunci.
Cucu Mucu
QUOTE (Achernar @ 21 Sep 2006, 01:40 PM)
Dar chiar as vrea sa vad si cati vor fi alesi. Si nu in comunitatile cu majoritate romaneasca ci in cele unde bastinasii sunt majoritari.

Ce pretentii ai frate. Parca la noi daca ar candida un englez ar lua mari voturi!!!
actionmedia
Io nu inteleg ce am avea noi de castigat daca un roman candideaza si castiga alegerile in alta tara. blink.gif La ce ne-ar folosi noua?
ilie
ar folosi la frecat menta...
andra_v
QUOTE (actionmedia @ 21 Sep 2006, 02:47 PM)
Io nu inteleg ce am avea noi de castigat daca un roman candideaza si castiga alegerile in alta tara. blink.gif La ce ne-ar folosi noua?

Pai poate tu candidezi la o functie de primar in Spania. Ma refeream la interesul individual al integrarii. Am dat un exemplu pt. a scoate in evidenta avantajele pt. oamenii corecti, valorosi, nu pt. putori, pilosi.
mutulica
QUOTE (actionmedia @ 21 Sep 2006, 03:47 PM)
Io nu inteleg ce am avea noi de castigat daca un roman candideaza si castiga alegerile in alta tara. blink.gif La ce ne-ar folosi noua?

nu prea ne iese nimica daca doar candideaza... da' misto ar fi sa si cistige...
macar de bascalie, sa iasa popescu primar la budapesta, sau stanescu deputat in bundestag

ca dupa aia se vor face ai dreaq ... sau ii invata pe aia cum se spaguie ca lumea... e alta belea
Kristin
Bine am venit in Uniunea Europeana ! thumb_yello.gif
mutulica
aiurea
nefertiti-old
Cred ca toate posturile teve din .ro se vor intrece in seara asta in 'discutii' pe tema asta. Nu vreau sa ma gindesc ce iese... La concurenta cu fotbalul lui Jiji. Bun asa.
actionmedia
QUOTE (andra_v @ 25 Sep 2006, 06:28 PM)
QUOTE (actionmedia @ 21 Sep 2006, 02:47 PM)
Io nu inteleg ce am avea noi de castigat daca un roman candideaza si castiga alegerile in alta tara.  blink.gif  La ce ne-ar folosi noua?

Pai poate tu candidezi la o functie de primar in Spania. Ma refeream la interesul individual al integrarii. Am dat un exemplu pt. a scoate in evidenta avantajele pt. oamenii corecti, valorosi, nu pt. putori, pilosi.

Tot nu inteleg. Daca as vrea sa candidez si as fi suficient de abil ca sa castig alegerile de ce nu as candida in Romania. De ce sa ma duc ca candidez intr-o tara straina? Umbla acolo cainii cu covrigi in coada?

QUOTE (mutulica)
nu prea ne iese nimica daca doar candideaza... da' misto ar fi sa si cistige...


De ce ar fi misto. Eu asta nu inteleg. Simpla mandrie?
March
Mi-a placut titlul asta

In sfirsit, ne integram Dupa sapte ani, trei presedinti si patru premieri


"Nepotii" justitiei bolsevice de neschimbat ! devil.gif

CSM irita Comisia
Consiliul Suprem al Magistraturii continua sa fie principala buba a Justitiei romanesti. „Anumiti membri alesi in CSM continua sa se afle intr-un potential conflict de interese si sa prezinte probleme de etica personala, ceea ce afecteaza credibilitatea CSM“, se spune in Raport
Cucu Mucu
Am intrat in uniunea europeana. Cum iesim?
nefertiti-old
Sau: avem o Uniune, cum procedam?? laugh.gif
March
QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 09:15 PM)
Am intrat in uniunea europeana. Cum iesim?

Numai cu picioarele inainte ! laugh.gif
ducoro
ohmy.gif
ne-am unit ?!?
cu cine si de ce ?!?
ca oricum suntem f****i din toate partile !
interior, exterior ! ne mai trebuia si "certificat de casatorie " !!!! devil.gif blink.gif ohmy.gif
SORIN
Deci merita sa-mi scot cetatenie Romana??

Sorin.
March
QUOTE (SORIN @ 27 Sep 2006, 10:14 PM)
Deci merita sa-mi scot cetatenie Romana??

Sorin.

Oltenii au prioritate biggrin.gif
SORIN
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.
March
Hip-hip-Hurrrah ! Britanicii vor ridica viza pentru romani dupa 1 ianuarie 2007 . A spus-o azi ambasadorul UK la Bucuresti .
abis
Normal. Naiba a mai vazut ca state membre UE sa-si impuna reciproc vize. Nu ne face un favor cu chestia asta si nu vad nici un motiv de sarbatoare... Altii au putut renunta la vize de ani de zile, numai ei nu...
Achernar
jkanfzssgkhgvjj




abis
QUOTE (Achernar @ 6 Oct 2006, 04:00 AM)
Intrucat sunt in cunostiinta de cauza pot spune ca operatiunea va avea ca efect imediat deconectarea de la internet a catorva zeci (pote sute) de mii de utilizatori.

Nu si daca vor fi desfiintate cablurile aeriene abia dupa ce vor fi celelalte functionale.
nefertiti-old
Stai, bre, ia o gură de cafea şi calmează-te.
Treaba cu cablurile aeriene nu e musai una de estetică, ci ţine şi de chestii tehnice. După cum bine ştii, de cīte ori e furtună, o ploaie mai zdravănă sau vreun viscol, se rupe vreunul sau mai ştiu eu ce se īntīmplă cu ele, de 'pică netul'. Asta e, de fapt, ideea. Īn plus, mă īndoiesc că o să vină primarul īntr-o dimineaţă şi o să zică: buey, de azi ciuciu internet, că schimbăm cablurile preţ de vreo cīteva luni. Să fim serioşi...
ilie
Achernar, da' stresat esti omule!

Cablurile jamie.gif .
actionmedia
La partea cu cablurile, cine zice ca sunt inestetice, are mare dreptate. Sunt trase alandala, in crucis, in diagonala, in toate felurile posibile. Numai daca treci prin Piata Victoriei vezi cum de la un stalp pleaca zeci de ramificatii de cablu catre un bloc trase asa, drept prin aer ori ca e la etajul 2, ori ca e la etajul 10, cablul e tras drept de la stalp, la geamul respectivului apartament. Eu zic ca se poate face si se impune sa se faca macar o organizare a acelor cabluri aeriene. Pana una alta si Romtelecom si Electrica utilizeaza cabluri aeriene. Si nu cred ca vor fi desfiintate asa usor. Doar ca trebuie respectate unele norme, sa nu se mai traga asa haotic cablurile ci sa aiba o ordine.

Cu cabluri subterane nu sunt de acord decat daca se va face o retea subterana unitara, care sa includa apa si canal, si toate cablurile subterane. Reteaua trebuie sa permita in permanenta accesul omului in interior, fara sa fie necesar sa sape.
Din cate am inteles o mare parte din Bucuresti nu permite o astfel de retea de canale, datorita solului.
dead-cat
iar io unu sper ca alde cabluri de telecomunicatii n-o sa fie trase prin canalizare. hh.gif

si-apoi sa-i puna pe toti sa elimine "canalurile de cablu" acoperite cu plastic sa si puie draq o tzava in perete prin care trec cablurile.
mutulica
ce are cablurili cu uniunea?
ilie
Uniunea cere sa-i desfiinteze cablurile de net ale lui Achernar (asa a spus), asta ii provoaca stres. E o problema serioasa.
Achernar
Alea seriose nu prezinta interes, boierule. Priveste care sunt cele cele mai active topicuri : ce-ati mancat, ce-ati baut, de cate ori v-ati scarpinat, ce v-a enervat ... Nu ti se pare normal sa imi exprim parerea referitoare la aderare intr-un limbaj accesibil turm ..., pardon, maselor ?
mutulica
si totusi... zice uniunea sa desfiintam cablurili? ca de la ei am primit moda asta...

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.