Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am Intrat In Uniunea Europeana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > 2007. Romania si Uniunea Europeana.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
plictisitoru
QUOTE
...si cum nici nu stim si nici nu ne dorim sa o tragem de tzatze ne multumim cu vazutul si cu criticatul bucii...la capsuni am ajuns oricum, scopul a fost atins.


laugh.gif
Atat mai pot sa spun... Absolut Adevarat !!!
rofl.gif
Cla
QUOTE (abis @ 23 Oct 2006, 07:19 AM)
QUOTE (bishop @ 21 Oct 2006, 04:33 PM)
Dam banii pe ambalaj, forma si eventual gust, dar esenta - ce contin, din ce sunt facute - o stim prea putin.

Intoarce produsul si citeste pe verso lista ingredientelor.

Ca o sa mai ai ce citi, daca rosia nu mai e ca rosia de-acasa... sad.gif
plictisitoru
Leonardo,

Inlocuieste iluzia cu realitatea, imaginea cu carnea si ti se vor goli brusc buzunarele. Vezi tu preturi de la 1 Ianuarie... hh.gif
Nu se lasa mulsa usor. devil.gif Grecii si portughezii, ca tot se face mereu referire la ei, au munte si soare. Noi ce oferim ? Nimic. Crezi ca se marita de placere ? Nooo, are nevoie si de gunoieri. Ungurii o duc mai bine dupa integrare ?
Leonardo
Plictisitoru: ai fost la unguri? daca nu merita sa mergi si sa vezi. Eu am fost. E greu de spus daca o duc ceva mai rau sau mai bine decat inainte de integrare, e cert insa faptul ca la ei se vad realizari de la un an la altul. Si in orice caz stiu sa foloseasca fondurile europene. La noi e un mare semn de intrebare. Si intr-adevar va fi nasol daca vom continua in acelasi mod si dupa integrare si in loc sa folosim la maxim avantajele ce ni se ofera. Nu ca ne va scade nivelul de trai, ne vom tara ca si pana acum si vom creste in ritmul nostru de melc. Dar nu vom reusi sa acceleram ritmul de dezvoltare si vom ramane cu adevarat codasii Europei. Inclusiv bulgarii incep sa se miste mai bine decat noi si nu sunt mai pricopsiti. Deocamdata.
In loc sa ne lamentam de eventualele dezavantaje mai bine ne-am sufleca manecile sa putem profita de avantaje si sa atenuam socurile acolo unde pot apare. Sunt vreo 30 de miliarde de euro ce ne stau la dispozitie in caz ca dorim sa facem ceva util pentru noi. Ca e in interesul nostru si nimeni nu va sta sa astepte sa ne hotaram si noi sa ne dezvoltam.

Buzunarele in Romania se golesc nepermis de mult de pe acum. Preturile de consum nu sunt cu mult diferite de cele 'vest'. Oferta in schimb e mai saraca. Si pentru saracii din vest se mai gaseste un Aldi, un Lidle de unde poti sa cumperi la preturi bune chiar si pentru Romania. La noi avem deocamdata economate, putine si cu o imagine ce inca iti aduce aminte de alimentarele din anii '90.

Si apropo de rosia de acasa: din pacate pe la noi in afara de vreo 2-3 luni pe an nu prea gasesti rosii 'de acasa'. Sunt cam tot de import si au aproximativ acealasi gust fad precum si in alte tari europene. Si pretul nu difera. Si la urma urmei in afara de rosii si alte caeva produse (putine) restul sunt la fel si chiar din aceleasi surse precum in UE. Gustul rosiei mi se pare un pret ce merita platit pentru a putea spera si lupta cu sanse pentru a ne dezvolta mai rapid. Sa nu mai spun ca daca rosia noastra e asa de buna exista deja un potential de afacere inclusiv pe piata vest pentru acest produs. ramane de vazut cat de competitiv e in realitate.
plictisitoru
QUOTE
Plictisitoru: ai fost la unguri? daca nu merita sa mergi si sa vezi.


Si sa tac probabil. biggrin.gif

QUOTE
Eu am fost. E greu de spus daca o duc ceva mai rau sau mai bine decat inainte de integrare, e cert insa faptul ca la ei se vad realizari de la un an la altul.


Daca tot ai fost enumera cateva dintre realizari si piedicile care nu le-au facut posibile inainte de integrare.

QUOTE
avantajele ce ni se ofera


Ce avantaje ?

QUOTE
Sunt vreo 30 de miliarde de euro ce ne stau la dispozitie


Juma` intra in buzunarul celor care le gestioneaza si juma` se duc la firme care exectua lucrari cu termen de garantie deja expirat sa mai prinda un contract si luna viitoare. Leonardo, suntem in Romania...biggrin.gif

QUOTE
Buzunarele in Romania se golesc nepermis de mult de pe acum. Preturile de consum nu sunt cu mult diferite de cele 'vest'.


Adevarat, cu precizarea importanta ca se vor goli si mai mult. Cei cu venituri foarte mici si cei fara venituri vor fi loviti crunt. Stai sa vezi cand se va scumpi energia si va fi eliminata subventia cati nemancati vor tremura...sad.gif



Leonardo
Plictisitoru: sa-nteleg ca ne invartim cu discutia in acelasi cerc blestemat: de unii singuri am dovedit destul de clar ca evoluam la ralanti, nu cred ca are rost sa mai argumentez ca...suntem din Romania si vedem ce e prin jur si cum stau treburile. In UE iarasi e rau ca totul e sortit pieirii de la inceput, inclusiv eventualele fonduri structurale sunt deja antamate de smecheri. Pai in atari conditii singurul lucru care ne mai ramane de facut este funia si o bucatica de sapun.
Sincer nu pot sa cred ca putem fi atat de pesimisti. Cum sa te resemnezi inainte de a incerca atunci cand e vorba de soarta ta? Intrarea in UE e deja un fapt real, ar fi normal ca acum sa ne punem la valorificat vantajele pe care le putem avea. Noi in schimb le aruncam la cos din prima si incepem sa ne lamentam ca va fi mai rau...misto.

Nu am vrut sa te pun la punct cu exemplul unguresc, imi pare rau daca a sunat astfel. Spuneam doar ca la ei se vede ceva, se intampla ceva, de ex. se reabiliteaza blocuri cu finantare de la buget (la noi nu functioneaza treaba desi avem un program similar), economia merge, bancile au personal destupat si cauta investitii in afaceri cu insistenta pe care le si realizeaza. Avantajele integrarii: ei utilizeaza fondurile structurale si de coeziune, inclusiv in programele de reabilitare pomenite mai sus. Nu e o problema sa le acceseze, cauta cu disperare sa faca asta. E un mod firesc de abordare a problemei. In plus situatiile sunt diferite, e greu sa compari doua tari intre ele. Ungurii sunt din start mai destupati decat noi dar pe de alta parte deficitul lor bugetar era imens inainte de integrare iar acum trebuie sa-l limiteze. La noi deficitul bugetar e ok, nu vom fi siliti sa adoptam masuri restrictive. Portugalia si Spania au crescut imens de cand au intrat in UE. N-am datele la indemana dar poti sa le gasesti pe net. Depinde de fiecare cat de mult vrea sa obtina, cat de dispus e sa faca ceva. Sigur ca daca stam linistiti la locurile noastre noi tot prost o sa o ducem.

Cat despre modul in care se vor cheltui banii UE la noi eu n-as fi chiar asa de pesimist, vom fi mai atent controlati decat ceilalti deci posibilitatile de furt vor fi mai mici sensibil. Inclusiv buna executie va fi mai atent supravegheata, nu cred ca vom mai asista la lucruri revoltatoare precum se intampla acum cu 'autostrada' Bucuresti-Pitesti.
plictisitoru
QUOTE
  de unii singuri 


La munca vom fi "de unii singuri" si-n U.E. ca doar n-o sa foloseasca altii sculele in locul nostru.

QUOTE
Pai in atari conditii singurul lucru care ne mai ramane de facut este funia si o bucatica de sapun.


Eu aleg scaunul electric si sper sa nu functioneze.

QUOTE
Sincer nu pot sa cred ca putem fi atat de pesimisti.


Daca tu esti pesimist, eu nu sunt plicti, bufonul hanului, singurul care rade la "glumele" lui.

QUOTE
Cum sa te resemnezi inainte de a incerca atunci cand e vorba de soarta ta?


In caz ca realismul obliga la resemnare, asta se numeste acceptarea senina a destinului. Te joci cu ursita ? biggrin.gif

QUOTE
se reabiliteaza blocuri cu finantare de la buget, bancile au personal destupat si cauta investitii in afaceri cu insistenta pe care le si realizeaza.


Aha, deci se reabiliteaza blocuri si au personal destupat in banci pentru ca s-au integrat in U.E. biggrin.gif

QUOTE
Avantajele integrarii: ei utilizeaza fondurile structurale si de coeziune, inclusiv in programele de reabilitare pomenite mai sus.


In programul de destupare a personalului din banci si consolidare antiseismica a blocurilor. Cati bolovani au bagat in ziduri si scanduri de la integrare ?

QUOTE
Portugalia si Spania au crescut imens de cand au intrat in UE.


Cu soare si plaja. Noi ?

QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.
Cla
QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 06:35 PM)
La munca vom fi "de unii singuri" si-n U.E.

rofl.gif pune-o la "bancuri" rofl.gif ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 07:35 PM)
QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.

Ai vostri erau aia care se ocupau cu "munci" din astea?
plictisitoru
QUOTE (Uncle Sam @ 25 Oct 2006, 08:03 PM)
QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 07:35 PM)
QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.

Ai vostri erau aia care se ocupau cu "munci" din astea?

Unchiule, vei reusi sa ma lovesti la meninge cu deductii cand ti se va mai ingrosa neuronul.
p.s. Ai nostri bre, ai Nostri !
Achernar
QUOTE (Leonardo @ 25 Oct 2006, 06:54 PM)
ar fi normal ca acum sa ne punem la valorificat vantajele pe care le putem avea. Noi in schimb le aruncam la cos din prima si incepem sa ne lamentam ca va fi mai rau...misto.

Mde, boierule, asta-i efectul contactului prelungit cu rumanii. Inveti ce-i pace si ce nu-i place bastinasului si cam stii cum va reactiona in anumite situatii. Poate matale ai de-a face numai cu ingleji, nemti si talieni, adicatelea nu ai cum percepe pulsul natiunii (si grosimea pielii - factor foarte important) ...

ilie
Aici binenanteles ca ne-am separat rapid in sustinatorii UE (aici intru si eu) si oponentii integrarii.

Topicul a fost deschis pentru a vedea ce are de gand fiecare sa faca pentru el sau acolo unde lucreaza imediat dupa 01.01.
N-ar fi rau sa mergem pe calea asta.
MIA
QUOTE (Quantum @ 26 Oct 2006, 08:51 AM)
Topicul a fost deschis pentru a vedea ce are de gand fiecare sa faca pentru el sau acolo unde lucreaza imediat dupa 01.01.
N-ar fi rau sa mergem pe calea asta.

Pai ce palaria mea poti sa spui ca faci in plus fata de ce faci acuma ??? blink.gif

Ca de gargara gen "vom munci si vom lupta/Uniunea o vom apara" nu cred ca e cazul ... tongue.gif
Cla
Chiar, ce se face īncepānd cu 01.01.07?
Se numara gramele miciilor sau tuicii altcumva?
Se saluta politistii altcumva?
E pe strada mai putini prosti? rofl.gif
MIA
QUOTE (Leonardo @ 18 Oct 2006, 08:16 PM)
Mia e in mare parte gresit ceea ce spui. Afirmatiile tale sunt valabile pentru economia romaneasca de pana in '82.

Offf - de mult am vrut sa raspund la mesajul asta ( care contine citeva greseli tipice si rasintilnite ) dar nu am avut timp. Nici acuma nu prea am - dar asa ... pe scurt :

E o greseala de perceptie faza cu "economia de pina in '82". Adica mai exact e vorba de amestecarea unor realitati politice cu cele economice. sorry.gif
Momentul '82 ( sau '81 ) nu marcheaza in mare nici o diferenta - si in general la aspectele mentionate de mine pina in '89 nu s-a inregistrat nimic spectaculos. Fabricile romanesti care produceau "pentru export in Vest" mobila, subansamble pentru masini unelte, profile metalice etc., produse ale industriei chimice, produse agro-alimentare au continuat sa produca pe tot parcursul perioade de la "deschiderea comerciala" initiata de Ceasca ( sub guvernul Maurer daca nu ma insel, dar probabil imi joaca memoria o festa ) si pina cind a cazut comunismul in '89 - ba in unele cazuri si dup-aia. Pur si simplu pentru ca erau contracte cit se poate de avantajoase pentru respectivii. Si in multe cazuri si pentru noi, dar asta e alta discutie. rolleyes.gif

QUOTE

Se lucra in principal in circuit inchis iar exporturile noastre erau dominate de semifabricate si nu de produse finite.


Bine - azi e si mai rau. Se exporta cel mai adesea materii prime sau materiale prelucrate primar/lucrate in lohn.
Asta doar asa ca idee la faptul ca dihotomia "inainte-acuma/rau-bine" e foarte ... cu cintec. tongue.gif

QUOTE

Nu mai spun ca unele erau date chiar la pret de dumping din nevoia de a obtine valuta necesara pentru alte schimburi.


Nu stiu daca erau date chiar la pret de dumping - costurile cred ca si le acopereau.
Dar, si la acest aspect, revenim la o paralela cu situatia actuala : pentru producerea modelului Logan firma Renault nu a adus la Colibasi cine stie ce tehnologie avansata/automatizata ci a preferat sa mentina muncitori pentru ca acestia sunt platiti asa de prost incit sunt net mai rentabili.
Unde e schimbare majora si chestia la care nu am dreptate ? wink.gif

QUOTE

Asta a fost si principala hiba a industriei romanesti de dupa '90: depasita moral si incapabila  sa devina concurentiala.


Hopa ! Am sarit subtil de la pre-'89 la '90 !! laugh.gif
Pe scurt - nu aia a fost problema majora. Citiva ani buni dupa o mare parte a industriei a continuat sa functioneze in limite daca nu acceptabile, macar la limita.
"Sabotarea" a venit prin acte si mecanisme extraeconomice.

QUOTE

Nici vopseluri nu se mai importau, am mai pomenit de aspectul hepatic al transportului in comun.


Se taiasera de la cheltuielile publice eventual la minim - ca Romania nu avea si nu are nici acuma nevoie sa importe vopseluri. smile.gif

QUOTE

E o aiureala sa consideri economia romaneasca din anii '90 una deschisa si sanatoasa.


Nici nu am spus asta - afirmatiile imi sunt rastalmacite !! mad.gif

Primo - nici o economie nu e "deschisa" cum ar trebui. Astea sunt - cel putin deocamdata - vise utopice. Cel mai simplu contraexemplu - libera circulatie a fortei de munca.
Secundo - economia romaneasca era "inchisa" dar pe cu totul alte coordonate de cit cele sugerate de tine.
Tertio - normal ca nu era sanatoasa, boala ei s-a declansat ( dincolo de aspectul foarte important de a fi fost construita si pe pasarici de ideologie comunista nerealiste ) odata cu criza petroliera si mai ales cu criza euro-dolarilor. Insa daca in '90 suferea de bronsita spre pneumonie, acuma are deja TBC dacă nu cumva a şi crăpat īntre timp şi acuma se īncearcă reīntoarcere din morţi . sad.gif
mutulica
vad ca nu prea se inghesuie unii sa ratifice tratatul... oare chiar am intrat in UE ? sau... iese alta chestie pe baza de ..ue
ilie
lasa ca ratifica ei tot ce trebuie.

vazand ca lumea nu se agita sa spuna ce are de gand sa faca dupa 01:01 mi-au rasarit doua incretituri:
a. nu aveti de gand sa faceti nimic (asa ca lasa pe altii sa faca...)
b. e un secret asa mare ca nu poate fi divulgat (putin probabil...)

somn usor!
Cucu Mucu
QUOTE (Quantum @ 7 Nov 2006, 09:26 AM)
vazand ca lumea nu se agita sa spuna ce are de gand sa faca dupa 01:01 ...

Eu am sa lichidez facilitatile de productie, in ce maniera nu stiu exact, inca mai calculez, apoi ma orientez spre servicii, probabil in turism sau consultanta.
Cla
QUOTE (mariusc2 @ 7 Nov 2006, 08:46 AM)
Eu am sa lichidez facilitatile de productie

Ce definitie misto pt. divort laugh.gif
ilie
mariusc2:
succes, lichideaza cat de repede si cat mai bine thumb_yello.gif
Achernar
QUOTE (mariusc2 @ 7 Nov 2006, 09:46 AM)

Eu am sa lichidez facilitatile de productie, in ce maniera nu stiu exact

ohmy.gif

Nu pot fi lichidate decat in maniera europeana, cu respectarea normelor UE. Altfel ...
flori
Stie cineva daca va trebui sa mai platim vama pentru bunurile aduse in tara dupa ce vom intra in UE? Si daca vom putea aduce si masini mai vechi de 2-4 ani?
Leonardo
Flori: din cate stiu dupa 1 ianuarie automat vei putea introduce masi second-hand in Romania fara taxe vamale conform regulilor europene. dar functie de masina vei plati o taxa de mediu la inmatriculare, care va fi functie de gradul de poluare al autovehicului. au zis si la teve.

Pentru bunuri nu, iarasi din cate stiu. S-ar putea sa existe taxe pentru cele produse in afara UE (chiar daca sunt aduse din UE. tot ce e EUR0, adica produs in ue va fi aproape sigur scutit de taxe), dar nu sunt extrem de sigur.
ilie
ce se aduce deja e scutit de taxe vamale (de 8-9 ani...).
poti aduce orice masina, mai trebuiesc stabilite taxele de poluare, tva-ul e situt wink.gif
March
Vom circula numai cu buletinul īn 22 de state UE

De la 1 ianuarie 2007, romānii vor putea pleca la plimbare sau la muncă īn 22 de state ale Europei doar cu cartea de identitate, fără grija de a-şi face paşaport sau de a-i urmări valabilitatea. Intrarea şi şederea cu ajutorul cărţii de identitate vor fi posibile, cu certitudine, īn Austria, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovenia, Spania şi Ungaria, state care au implementată deja directiva Uniunii Europene. Pe acestă listă se vor adăuga Belgia şi Slovacia, care se află īn proceduri pentru adoptarea directivei, şi Bulgaria, aflată īn aceeaşi situaţie ca şi Romānia
("Adevarul")
MIA
Desi Cotidianul nu e deloc unul din ziarele mele favorite ( chiar din contra tongue.gif ) am gasit un articol interesant in el, pe tema integrarii in UE. thumb_yello.gif
actionmedia
Impresia mea e ca ala care a scris articolul este un habarnist, sau l-a scris la comanda cuiva (ca sa mai traga un pumn guvernarii).
De fapt nici nu inteleg ce il nemultumeste pe acel om. Pana la urma faptul ca am aderat la UE are atat parti bune cat si parti proaste. Asta e clar pentru toata lumea. Ideea acestui topic era ce avem noi de gand sa facem (ca indivizi) pentru a profita de partile bune si pentru a ne feri de partile proaste.
Eu personal vad in aderare sansa de a face mult mai facil comert cu tarile din UE.
Pentru cei care nu sunt pusi pe afaceri exista sanse mai mari de a prinde un job bine platit in UE.
Pentru cei care nu au chef sa plece din tara, vad sansa de a-si negocia salarii mai bune la locul actual de munca ca urmare a penuriei de forta de munca ce s-ar crea.
March
QUOTE (MIA @ 30 Nov 2006, 06:00 PM)
Desi Cotidianul nu e deloc unul din ziarele mele favorite ( chiar din contra  tongue.gif ) am gasit un articol interesant in el, pe tema integrarii in UE.  thumb_yello.gif

Ei vezi, cateodata gasesti articole placute antiEUropenistilor si in ziarele pe care nu le simpatizeaza !
Cla
edit: scuze, am īncurcat rubrica sorry.gif
andra_v
Actionmedia, articolele antieuropene sunt absolut normale intr-o tara democratica. Euroscepticismul se manifesta in toata UE si aduce populatiei beneficii: daca masele isi exprima nemultumirea, obtinem mai multe avantaje materiale, conditii de munca mai bune pt. romani in strainatate, etc.. Daca spunem "Da" in cor, ca la Congresele PCR, beneficiile integrarii sunt mai mici.
Eu personal abia astept sa intram in Uniunea Europeana, dar in conditii cat mai bune pt. noi.
In alta ordine de idei, toata presa scrie la comanda, doar nu-mi spui mie ca exista "ziar independent". Imi storc lacrimile pro-europenii cu sinceritatea lor.
Cla
Eu am o frica pe care o simt si nu ma lasa īn pace, oricāt de rational as gāndi.
Mi-e o frica, ca Romānia intra din lac īn puţ, fara de cei 50 de ani de "obisnuire", ca in Vest.
Va tine bine comertul, industria, pāna cānd lacustele din vest au māncat tot si au vazut alta prada mai ieftina.
Si atunci sa vezi someri.
Hai sa ne dam palma sub pod "ce? nici tu nu mai poti sa-ti platesti locuinta? hai noroc, mai ai un strop?"
MIA
Nu se pune neaparat problema de pro sau antieuropeni. rolleyes.gif

Ceea ce ma irita cel mai tare e faptul ca viitoarea aderare ( na - ca a ramas mai putin de o luna pina atunci ) a fost precedata/fundamentata ( in Romania cel putin, dar in cam tot Estul a fost la fel rolleyes.gif ) de un suvoi incredibil de exagerari a partilor pozitive, omisiuni sau pur si simplu minciuni. Si sincer ... asta nu prea-mi miroase deloc bine. sorry.gif

Oricum - de vazut ce va fi se va vedea nu neaparat acuma ci cind va fi aplicat planul de austeritate pentru convergenta la euro. devil.gif Tineti minte ce-am zis ... wink.gif
March
QUOTE (MIA @ 4 Dec 2006, 11:45 AM)
in Romania cel putin, dar in cam tot Estul a fost la fel  rolleyes.gif ) de un suvoi incredibil de exagerari a partilor pozitive,

cam asa e !
Nefertiti
Cu sau fără exagerări, pīnă una-alta, cert e că există o discrepanţă foarte mare īntre noi şi ţările din UE, discrepanţă care eu una m-aş bucura să dispară, chiar şi cu forţa. Dacă pentru ei e o tragedie cīnd se defectează butoanele la nu ştiu ce automat, noi īncă ne īntrebăm de ce nu e bine că mulgem vaca manual. Cam aici ne situăm...
Leonardo
QUOTE (Adina @ 4 Dec 2006, 05:33 PM)
Cu sau fără exagerări, pīnă una-alta, cert e că există o discrepanţă foarte mare īntre noi şi ţările din UE, discrepanţă care eu una m-aş bucura să dispară, chiar şi cu forţa. Dacă pentru ei e o tragedie cīnd se defectează butoanele la nu ştiu ce automat, noi īncă ne īntrebăm de ce nu e bine că mulgem vaca manual. Cam aici ne situăm...

las' ca organizam 'anticipate' si se rezolva totul. biggrin.gif
Nefertiti
laugh.gif Chiar te-au supărat! laugh.gif
Cla
QUOTE (Adina @ 4 Dec 2006, 04:33 PM)
Cu sau fără exagerări, pīnă una-alta, cert e că există o discrepanţă foarte mare īntre noi şi ţările din UE, discrepanţă care eu una m-aş bucura să dispară, chiar şi cu forţa. Dacă pentru ei e o tragedie cīnd se defectează butoanele la nu ştiu ce automat, noi īncă ne īntrebăm de ce nu e bine că mulgem vaca manual. Cam aici ne situăm...

O sa vreau sa vad mutra romāncelor cānd li se belesc butoanele de la celular.
Si discrepanta, eliminata cu forta, o tragem cu boii laugh.gif
Nefertiti
ohmy.gif ohmy.gif rofl.gif rofl.gif
Leonardo
daca suntem papagali si toate imbatzosharile astea la nivel de conducere sunt flapsuri atunci sigur ca vom avea de tras.
daca suntem baieti destepti si manevram corespunzator situatia vom avea de castigat zic eu. nu ne poate obliga nimeni sa punem in practica absolut tot si absolut fidel. Ar fi de altfel o premiera in spatiul UE sa fim asa de ascultatori. Trebuie sa facem totul inteligent, nu pompieristic.

de ex. treaba cu mulsul vacii se aplica la laptele pus la comercializare si asta priveste in special firmele si fermele mari. nu va opri nimeni taranul sa-si mulga vaca (animalul adica) manual ca sa-i consume laptele sau sa faca branza, unt si alte alea pentru consum propriu. Sa fim seriosi, firmele de industrializare a laptelui nu aduna de la micii producatori, desi asa ar fi fost frumos. Iar taranii oricum vor comercializa local produsele lor, vor mai vinde pe la rude la oras samd.
Si am vazut pe langa Sebes acum vreo 3 ani un mic producator local de cascaval. Ala avea de atunci mulgatoare. In principiu la fermele mari e mult mai rentabil sa ai mulgatoare automata decat sa le utilizezi pentru acest scop pe tzatza Frosa, Leana, Marghioala etc. La peste 1000 de vaci dau saracele femei in primire. smile.gif
Cla
QUOTE (Adina @ 4 Dec 2006, 06:50 PM)
ohmy.gif ohmy.gif rofl.gif rofl.gif

Am īnteles spoton.gif rofl.gif
ilie
eu o sa ma cuplez cu unii din uniune smile.gif
Achernar
ohmy.gif
mutulica
la loc comanda ...
vom aplica si ni se vor aplica regulile UE dar abia atunci cind facem dovada ca stim despre ce e vorba... asa ca de la 1 ianuarie desi ar trebui sa se intample tot felul de chestii, pentru ca nu suntem pregatiti nu se vor intampla...
deci... ne trebuie in continuare carte verde, vom folosi in continuare facturi unic inseriate, etc... cel putin pina cind statul roman se va dumiri cu ce se inlocuiesc de fapt
nici asigurarea europeana nu e valabila... abia din 7 ianuarie se tiparesc cardurile, se emit pe baza de cerere si probabil ca pentru inceput pile
rabdare ne trebuie, multa rabdare
ilie
QUOTE
vom aplica si ni se vor aplica regulile UE dar abia atunci cind facem dovada ca stim despre ce e vorba... asa ca de la 1 ianuarie desi ar trebui sa se intample tot felul de chestii, pentru ca nu suntem pregatiti nu se vor intampla...


da, dar mecanismul e pornit, mai un avetisment, mai doua amenzi, cine nu se adapteaza, da faliment...

Achernar : pai ce se poate face? te combini cu unul mai tare, si ramai minoritar in ceva mai mare, decat majoritar in ceva mic...

Endgegner
Quantum, la ce domeniu te referi?
mutulica
ce treaba are falimentul cu aplicarea in continuare a regulilor vechi?
ilie
In toate domenii trebuie sa respecti standardele/reglementarile UE, pentru asta trebuie sa faci niste schimbari mai mici sau mai mari, asta implica costuri, daca nu ai banii respectivi trebuie sa-ti opresti activitatea.

De exemplu:
1. ai chiosc si vinzi paine. painea trebuie sa fie ambalata de fabrica, sau sa se vanda numai in magazin specializat numai in produse de panificatie.
2. ai un bar, trebuie sa ai 4 dusuri, 4-8 toalete, dispuse intr-un anumit fel, ai un anumit numar de locuri in functie de suprafata totala, ai stanrdepentru curatirea tacamurilor, fetelor de masa, podelelor, etc si etc. daca nu ai bani sa investesti in toate astea ce faci?
March
O felicitare de Craciun ! tongue.gif

EUobserver: Romānia intră īn UE cu un parlament nereformat
O majoritate nereformistă "a castrat" proiectul de verificare a averilor demnitarilor


Parlamentul este, probabil, instituţia cea mai puţin reformată din Romānia, scrie EUobserver, o publicaţie care apare pe internet, este īnregistrată īn Belgia şi este specializată īn problemele Uniunii Europene. "Foşti ofiţeri din poliţia secretă, aparatchikni şi stālpi ai Partidului Comunist Romān fac şi desfac alianţe, īmpiedică reformele şi mutilează legile īn aşa fel īncāt acestea sunt de nerecunoscut", afirmă EUobserver.

mutulica
Quantum- daca la chiscul respectiv nu se respecta ce spui tu la pct 1, adica minim bun simt, mi se pare normal sa il inchida... si la fel si barul... pentru ca no ofense... dar daca pe alt topic supar pe toata lumea cu dorinta mea de a lasa oamenii sa fumeze in birt, apoi mi se pare normal sa fie si un minim de toaleta (aia cu dusurile in birt nu prea am intilnit-o nici pe afara, dar problema buzilor e nashpa rau in romania)
March
I-auzi, ia ! "Prostanacul" e pe cai mari ! tongue.gif

PSD, marele favorit pentru alegerile europene.

daca duminica viitoare s-ar organiza alegerile pentru Parlamentul European, formatiunea condusa de Mircea Geoana ar cistiga, cu 26,6%, urmata de PD - 22,9%, PNL - 14,4%, PRM - 9,9%, PLD 8,6%, PNG 6,7%, UDMR - 5,5%. Si liderul social-democrat este pe val, 15,3% dintre subiecti indicindu-l pe Mircea Geoana ca cel mai potrivit prim-ministru pentru perioada post aderare. In urma lui vin Theodor Stolojan - 14,7%, Calin Popescu Tariceanu - 11,2%, Mihai Razvan Ungureanu - 8,7% si Corneliu Vadim Tudor 7,8%.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.