Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Problema cainilor maidanezi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
mutulica
QUOTE (LINICA @ 1 Mar 2006, 05:04 PM)
Si sa fiu putin rea... Ma intreb: daca omoram cu cruzime toti cainii vagabonzi de pe strazile oraselor, cu ce ne deosebim de un caine necizelat!? wub.gif

de ce nu ii importa germania sau franta ?
ilie
Linica, esti idealista in ce priveste adoptiile cainilor vagabonzi de catre oameni.
Cainii astia reprezinta o problema care trebuie rezolvata intr-un fel.
LINICA
QUOTE
Linica, esti idealista in ce priveste adoptiile cainilor vagabonzi de catre oameni.

Quantum, daca as fi vazut o solutie doar in adoptii, atunci ai fi avut dreptate cand ai afirmat ca sunt indealista. Stiu ca acestea sunt si vor fi putine. Dar retine ca am zis "Sunt". Vecina mea are un caine maidanez pe care l-a luat de la scara acum ceva timp - si nu era pui.
QUOTE
Cainii astia reprezinta o problema care trebuie rezolvata intr-un fel.

Corect.
Intrebarea e: Cate spatii speciale pentru cainii vagabonzi exista? Cate vor mai fi aprobate? Ce legi vor fi date pentru stoparea vagabondismului canin (suna bine,nu!? biggrin.gif )?

Caa, ai dreptate. Nu doar ca putea fi formulta mai bine, ci este si off-topic oarecum. De aceea o voi edita. Multumesc. wub.gif
bdl
Linica,
Teoretic vorbind planul tau e un plan bun ....din pacate practica a demonstrat deja la ce se ajunge....Nici eu nu vreau neaparat ca acesti ciini sa fie omoriti.....e mult mai buna solutia ta din punctul asta de vedere....
Dar la ora actuala se intimpla urmatorul fenomen....avem o multime de ciini in libertate, de ordinul zecilo rde mii numai la nivelul bucurestiului....Dupa cum s-a vazut, reprezinta un real pericol....Cazul japonezului a iesit mai mult in evidenta, dar exista zeci de oameni muscati lunar in buc....tratamentul lor costa ceva......
Exista doua optiuni: varianta ta, ciinii sint dusi in adaposturi, deparazitati, tratati, sterilizati, si adoptati...Acum depinde si cit timp vrei tu sa stea acei ciini acolo, ca nu cred ca vor fi toti adoptati....Toate astea impun niste cheltuieli, clar...Dar lasind la o parte aspectul banesc, ce se va intimpla si deja s-a intimplat in realitate , nu rezolva cu nimic problema....pt ca "milosii" din buc (nu ma refer la nimeni de pe forum, clar? )se duc, ii infiaza, si ii reinstaleaza la scara blocului....adica tot in starda....sau in curtea intreprinderii sau depozitului....ori asta ce inseamna ...ca tot avem sansse sa fim muscati si ca acei bani cheltuiti de primarii practic au fost aruncati....
Daca vine cineva, il ia si are grija de el, e in curte ciinele sau in casa, normal ca nu vad de ce nu s-ar face asa.....din pacate asa cazuri vor fi o raritate...De asta sustin ca la ora actuala aceasta solutie e o pirdere de vreme, nu ca as vrea neaparat sa omor toti ciinii aia...Iar conditiile economice ale majoritatii populatiei nu prea ii lasa sa mai ia si un ciine de suflet sa aibe grija de el....sa il ingrijeasca , retine, nu sa-l arunce in starda sau in fundul curtii si sa-i dea ceva oase din ani in pasti....
De asta la ora actuala consider ca solutia radicala a exterminarii e mai recomandabila....nu imi place nici mie dar asta e....
Solutia data de tine este , cum sa zic, reprezentativa pt modul nostru de a rezolva problemele....adica pe jumatate si nu pina la capat....Daca ne intoarcem putin in urma, cind s-a pus problema privatizarii in romania, tot asa s-a ales solutia mai putin radicala, mai lunga si mai costisitoare...atunci aparuse si teoria cu taiatul cozii ciinelui.... dintr-o data sau pe etape, o bucatica azi, una miine....Rezultatele se vad....
Cucu Mucu
QUOTE (LINICA @ 2 Mar 2006, 02:53 PM)
Intrebarea e: Cate spatii speciale pentru cainii vagabonzi exista? Cate vor mai fi aprobate?

Intrebarea mea este Cate spatii speciale pentru batranii fara venituri exista? Cate vor mai fi aprobate? Eu zic sa nu ne uitam prioritatile> Intai oamenii, apoi animalele. Se face atata valva pentru niste javre. Dar pentru copiii supradotati se cheltuie vreun ban? Si aia se "dau" la japonezi. Gratis!!
Felina
Imi place ca aici discutiile merg inainte, fiecare are cate o parere sau mai multe tongue.gif .
Ceea ce nu stiu e daca in realitate cineva face ceva in directia asta. Stie cineva?

Ma gandesc la faptul ca daca s-ar folosi cate putin din fiecare solutie data pana acum pe acest topic, tot s-ar fi injumatatit macar problema. Probabil ca trebuie actionat din toate directiile, adica si oamenii pe de o parte sa nu-i mai hraneasca, pe de alta sa-i adopte pe cei dragi lor, pe de alta sa mai duca din ei pe la tara, la parinti, bunici, rude; pe de alta parte autoritatile: hingherii sa-i prinda, cei care trebuie sa-i castreze, sa o faca si ce-o mai trebui; cei de pe la intreprinderi sa fie deparazitati, castrati si legati acolo, unde e nevoie de ei, de asta trebuind sa se ocupe conducerea intreprinderii care le tolereaza existenta. Nu cred ca ar costa asa de mult un clip la televiziunea nationala in care sa se faca un apel catre toti oamenii despre care tocmai am vorbit si despre variantele existente.
Blakut
QUOTE
Ma intreb: daca omoram cu cruzime toti cainii vagabonzi de pe strazile oraselor, cu ce ne deosebim de un caine necizelat!?


Nu ii omori cu cruzime, ii omori. Nu trebuie sa ne deosebim, trebuie sa scapam de ei. Ar fi interesant sa se puna recompensa pentru numaul de caini adusi la centrele respective: o recompensa pentru fiecare caine viu sau mort adus.
Michelle
Zilele trecute,cind era cald si soare, am mers sa-mi ridic cazierul de la circa de politie.In miez de zi un javroche cauta de zor pe singura intrare in curtea politailor lata numa cit sa intre o persoana.Eu eram in fusta de voal si dres subtire.Ma si vedeam cu piciorul plin de sange... hh.gif gizas!ce sa fac acuma? daca i se pare astuia ca mi-e frica?sa mai dau o tura inapoi pin' la masina poate se indura si pleaca sau sa trec linistita inainte ca si cum nici nu l-am zarit?maaare dilema unsure.gif fie ce-o fi mi-am luat inima-n dinti si-am trecut ,dansul s-a dat la o parte.Nu era habitatul lui.Dar nici al meu nu era! ohmy.gif Daca ma mirosea ca nu-s de-a casei ce ma faceam??? rofl.gif
Serenity
QUOTE (Quantum @ 1 Mar 2006, 03:03 PM)
Hai bai sa inchidem topicu' ca astia sunt incurabili si iresponsabili (am zis eu mai devreme..., banuiesc ca nici unul din iubitorii de aici nu au infiat un vagabond...la pariu).

Eu chiar spuneam mai devreme ca pe langa faptul ca am adoptat, am cautat si stapani pentru alti catei si pisici (si cine cauta, gaseste wink.gif ). E drept ca o spuneam ceva mai voalat, sa nu dau impresia ca ma bat cu caramida in piept... unsure.gif


Intrebare: ce se va face pana la urma cu maidanezii? Vor fi totusi eutanasiati? (sunt in urma cu stirile)

Oricum... eu nu vad decat o solutie pe termen lung la toata nebunia asta: prevenirea. Amenzi obsen de mari persoanelor care abandoneaza cainii pe strada si celor care ii "salveaza" fara a-i adopta, celor ce nu-si vaccineaza animalele, campanie pro-castrare si pro-adoptie (asta din fondurile obtinute din amenzi tongue.gif ), o supraveghere mai indeaproape a fenomenului, etc. ( secret.gif problema e ca pe-ai de sus ii doare exact acolo unde soarele nu rasare wink.gif ). Mila noastra nu face nici cat negrul sub unghie in situatia asta...

QUOTE
Ar fi interesant sa se puna recompensa pentru numaul de caini adusi la centrele respective: o recompensa pentru fiecare caine viu sau mort adus.


Eeeee... acu' nu-ti mai ajunge doar recompensa sufleteasca? wub.gif Apropo, exista vreo lege care il sanctioneaza pe cel ce omoara un animal fara stapan? dunno.gif Daca nu.... dati-i drumul fratilor! Rupeti-i pe micuti! thumb_yello.gif
milimetru
QUOTE (Michelle @ 2 Mar 2006, 09:30 PM)
Daca ma mirosea ca nu-s de-a casei ce ma faceam??? rofl.gif

Te-a mirosit fără doar şi poate că nu eşti de pe acolo. Chestia e că īn locuri des frecventate de străini, cum e locul menţionat, cīinii aciuaţi prin zonă sīnt obişnuiţi cu traficul şi cu persoanele străine. De regulă nu reacţionează...decīt dacă sīnt evident agresaţi. E bine de reţinut aspectul ăsta...

Foarte multe probleme apar cu persoanele care fac alergie la maidanezi cam īn ipostaza următoare: persoana respectivă descoperă brusc existenţa "jivinei" şi, oprindu-se, īncepe să facă tot felul de "figuri" īn faţa patrupedului. Chestie pe care animalul o ia ca o ameninţare. Īn funcţie de īmprejurări se ascunde sau... ripostează.

Pīnă cīnd vom sărbători cu focuri de artificii dispariţia acestor potăi, javre, jigodii, cotarle, maidanezi, vagabonzi şi "ucigaşi feroce" de oameni de pe străzi n-ar fi rău să facem un efort (spre binele nostru, īn fond) de a pricepe cīt de cīt ce e īn creierul bestiei de vizavi căreia īi sticlesc feroce ochii īn noapte...! laugh.gif

Serenity, nu am auzit de vreo lege de aia, de care zici tu. Nici de īndemnuri la "rupere" nu e nevoie. Superinteligenţii părinţi īşi īnvaţă odraslele de mici ceva de genul: "fii cuminte că dacă nu te muşcă căţelu"; iar puştiu' prima dată cīnd prinde ocazia se delectează pedepsindu-l/chinuindu-l pe cel care nu-l lasă să fie obraznic...

ps: "centrele" de "găzduire" ale cīinilor luaţi de pe străzi sīnt un soi de Auschwitz-uri canine; chinul nenorociţilor se prelungeşte şi se acutizează īn acele locuri sinistre; le-am văzut, ştiu ce vorbesc; cu toată durerea īn suflet nu pot accepta aşa ceva; de aceea cu toată durerea sīnt pentru eutanasiere...dar făcută profesionist, fără o atitudine/mentalitate primitivă!
actionmedia
QUOTE (caa @ 3 Mar 2006, 10:48 AM)
Te-a mirosit fără doar şi poate că nu eşti de pe acolo. Chestia e că īn locuri des frecventate de străini, cum e locul menţionat, cīinii aciuaţi prin zonă sīnt obişnuiţi cu traficul şi cu persoanele străine. De regulă nu reacţionează...decīt dacă sīnt evident agresaţi. E bine de reţinut aspectul ăsta...

Ei sunt obisnuiti ca strinii sa circule pe acolo la anumite ore. Daca te duci la 2 ore dupa program ai toate sansele sa ti-o iei.
milimetru
Aşa este, ai dreptate. Şi asta e bine de ştiut! smile.gif
Mihai
Discutiile de aici imi amintesc de cele din cadrul topicului Produse Testate pe Animale sau Produse Mai Scumpe?...

QUOTE (bdl)
Dar lasind la o parte aspectul banesc, ce se va intimpla si deja s-a intimplat in realitate , nu rezolva cu nimic problema....pt ca "milosii" din buc (nu ma refer la nimeni de pe forum, clar? )se duc, ii infiaza, si ii reinstaleaza la scara blocului....adica tot in starda

Montiorizarea pentru o perioada a celor ce iau cainii si amenzi in cazul in care recurg la asemenea gesturi.

QUOTE (mariusc2)
Intrebarea mea este Cate spatii speciale pentru batranii fara venituri exista? Cate vor mai fi aprobate?

Iar intrebarea mea este cate fonduri se aloca pentru a proteja mediul, pentru a evita poluarea, ce are un efect negativ asupra batranilor, copiilor, asupra tuturor?
Nu rezolvam nimic daca evitam gasirea unei solutii prin aducerea in atentie a altor probleme. Nu cred sa fi mentionat cineva in cadrul acestui topic faptul ca prima data ar trebui sa ne ocupam de locatiile pentru caini, iar abia dupa aceea de spatiile pentru batrani.

QUOTE (Blakut)
Ar fi interesant sa se puna recompensa pentru numaul de caini adusi la centrele respective: o recompensa pentru fiecare caine viu sau mort adus.

Ar fi o prostie. Brusc spitalalele ar fi pline de persoane care, in goana dupa recompensa, ar fi muscate de caini.

QUOTE (Serenity)
Oricum... eu nu vad decat o solutie pe termen lung la toata nebunia asta: prevenirea. Amenzi obsen de mari persoanelor care abandoneaza cainii pe strada si celor care ii "salveaza" fara a-i adopta, celor ce nu-si vaccineaza animalele, campanie pro-castrare si pro-adoptie (asta din fondurile obtinute din amenzi  ), o supraveghere mai indeaproape a fenomenului, etc. (  problema e ca pe-ai de sus ii doare exact acolo unde soarele nu rasare  ). Mila noastra nu face nici cat negrul sub unghie in situatia asta...

thumb_yello.gif

QUOTE (Linica)
Eu nu am infiat un caine, cu toate ca iubesc cainii - ce-i drept mai mult caii.

Si... ai infiat un cal? harhar.gif

QUOTE (Linica)
Si sa fiu putin rea... Ma intreb: daca omoram cu cruzime toti cainii vagabonzi de pe strazile oraselor, cu ce ne deosebim de un caine necizelat!?

Prin faptul ca omul este o fiinta rationala. Ca omul il omoara pe om si ii dreseaza si pe caini sa se omoare intre ei.

QUOTE (mothman @ De ce sa respectam drepturile animalelor?)
Gasesc cam bizara motivatia ta, conform careia daca sunt irationale si nu sunt in masura sa ne respecte drepturile, atunci nici noi n-ar trebui s-o facem. Nu cred ca suferim chiar asa mult de pe urma lor, incat sa nu ne intereseaza daca le aducem sau nu in pragul extinctiei. Adevaratul monstru ramane tot omul, prin perversitatea de care poate da dovada. Pe animal il intelegi, dat fiind faptul ca n-are constiinta, ci doar raspunde la niste stimuli, dar cu omul, e mai greu. Daca tot suntem in pozitia din care le putem oferi o mana de ajutor, in masura in care au chiar au nevoie de noi, ar trebui s-o facem. Mie asa mi se pare moral. Sunt pentru drepturile animalelor. O lume fara animale nu ne face deloc viata mai roz.
Cucu Mucu
QUOTE (Mihai @ 3 Mar 2006, 04:04 PM)
Nu rezolvam nimic daca evitam gasirea unei solutii prin aducerea in atentie a altor probleme. Nu cred sa fi mentionat cineva in cadrul acestui topic faptul ca prima data ar trebui sa ne ocupam de locatiile pentru caini, iar abia dupa aceea de spatiile pentru batrani.

Dar nici sa exacerbam drepturile animalelor intr-o tara in care sunt mari probleme si cu respectarea drepturilor omului. De multe ori, din goana dupa publicitate, afirmare, etc unii indivizi(vezi balabusta aia de Bardot) ies in fata si fac valuri, pe o anumita tema - lacrimogena, in genere. Aceste valuri fac publicitate negativa Romaniei, asta e clar. Dar situatiile dramatice cer masuri dure, ce ating sensibilitatea unora. Asta insa nu inseamna ca aceste masuri nu trebuie luate. In situatia in care un om este ucis de un caine in plin CENTRUL CAPITALEI ROMANIEI mie nu mi se pare normal tot circul asta cu "vai saracii catelusi criminali nevinovati" ohyeah.gif .
Cum noi nu avem bani pentru spatiile de cazare si ingrijire pentru batranii nevoiasi, mi se pare inuman sa cerem construirea de aziluri pentru caini!
nefertiti-old
Avand in vedere ca javra numita bosquito (oare or fi facut si un botez crestinesc? unsure.gif ) are parte de un proces, am putea decreta ca avem tara cea mai democratica din lume. Alte chestiuni sunt insignifiante...
bdl
rofl.gif
Asa e, si oricum ne mindrim cu faptul ca avem o democratie originala..... wink.gif la noi ca la nimenea....

Mihai, e o solutie si aia cu monitorizarea....acu parerea ta sincera, crezi ca la momentul actual ar avea vreun efect acea monitorizare? Te rog ia in calcul specificul "mioritic", salariile mici care le vor avea acei cetateni "controlori" si usurinta cu care vor ceda atentiilor oferite de milosi....

In ceea ce priveste "prioritatile", cum la noi e o lipsa acuta de fonduri, sint de acord cu marius ca ar fi bine sa ne axam pe ce ne "arde " mai rau....

Cu marcarea lor la "infiere" si amenzile fff mari sint de acord si e o solutie viabila....

Aia cu recompesnsa ... e o solutie ciineasca....nu sint de acord cu ea....

Acu, daca Linica a infiat sau vrea sa infieze un cal, depinde si pt ce scop vrea sa-l infieze....si caii trebuie protejati...

Repet....nu sint pt omorirea lor cu orice pret....dar din doua rele trebuie sa-l alegem pe cel mai mic
coconut
Mai bine i-ar educa pe toţi cāinii să fie ca cel din poză... spoton.gif

user posted image

tongue.gif Vise de fecioară! rolleyes.gif
nefertiti-old
hehee, pana sa educam cainii asa, avem de educat bipedele sa faca asta... si crede-ma ca e muuult mai greu
coconut
Păi, cred că cei care au trucat poza s-au gāndit că - la un moment dat - va fi mai uşor să-i educăm pe cāini să facă asta decāt să ne mai aşteptăm la oameni să se deranjeze... rolleyes.gif
Cla
Chiar ca, nefe thumb_yello.gif
Dac-o-ntelege iobagu', apai... whistling.gif
bdl
In Budapesta cind am fost, pe cel mai mare bulevars din centru, asta era problema: spatiul acela verde era plin -plin-plin de rahati de ciine, pt ca toata lumea ii plimba pe acolo dar nimeni nu stringea nimica....
Cucu Mucu
A mai murit un om ucis de o haita de caini. Ma intreb care e numarul victimelor umane ce poate declansa o campanie eficienta de rezolvare a problemei cainilor vabagonzi.
ilie
Si in Timisoara s-a intamplat acum 3-4 zile, e vorba de o femeie care a fost sfartecata...
Si unii stau sa se uite ce spun 'iubitorii' fara discernamant, ar trebui actionat rapid in toata Romania sa se rezolve odata aceasta reminiscenta feudala.
LINICA
Sunt de acord ca trebuie actionat repede. Doar ca media face valuri - nu Bardot - doar cateva zile de la un asemenea incident. De ce nu si dupa? De ce nu scriu ziarele si revistele despre Problema cainilor maidanezi pana cand aceasta isi gaseste o rezolvare? Eu nu cred ca acel ziar nu s-ar mai cumpara, ba dimpotriva. Cu munca, ar putea fi creata chiar si o rubrica interactiva.
Sau ma gandesc chiar la o emisiune de acest gen, de ce nu!?

Si raman la parerea ca daca suntem la un topic pe care se discuta despre cainii maidanezi, sa ne focalizam atentia asupra acestei probleme. wub.gif


Off topic: Bdl, Mihai, nu am infiat nici un cal. Dar cand voi creste mare, imi voi cumpara unul. smile.gif
Serenity
Quantum, spune-mi te rog in ce zona a fost sfartecata femeia respectiva. Nu de alta, dar cand nimeni din cei "de sus" nu-ti poarta de grija, ramane doar sa ai singur grija de tine.... hh.gif
ilie
Nu stiu zona, acum deja e o stiere "veche"...eu am vazut la tv.
March
Din ciclul : "Maidanezi altora sunt mai rai decat ai nostri "

Englezoaică ucisă de cāinii vagabonzi din Bulgaria

O femeie de 56 de ani din Marea Britanie, care trăia īntr-un sat din sud-estul Bulgariei, a murit după ce a fost atacată de cāini vagabonzi.
Femeia īşi plimba cāinele pe lāngă satul Nedyalsko, cānd a fost atacată şi muşcată de opt cāini vagabonzi, relatează Novinite.com, citānd surse din Poliţie.
Potrivit informaţiilor iniţiale, femeia a murit pentru că a pierdut prea mult sānge
("Mediafax")
Blakut
Mda, nu stiu de ce, insa nu cred ca la sat cainii sunt cu adevarat vagabonzi...
bdl
Eu banuiesc ca dog-ul doamnei a latrat ceva pe englezeste la ailalti si aia fiind bulgaroi cu creier gros nu au inteles , s-au simtit lezati sub coada si s-au razbunat pe stapina....
yuanescu
odata n-am mai lasat un catelus din asta vagabond ce intrase la noi in ograda sa umble fleaura si atat s-a atasat de mine incat atunci cand am plecat in strainatate nu a mai mancat si s-a prapadit ..
ai mei mi-au zis abia dupa ce am venit, dupa cativa ani, sa nu mor si eu, ca atasamentul era reciproc

dar problema cu cainii astia vagabonzi ma terorizeza, eu am aproape zilnic probleme cu ei de cand m=am intors, ca nu e luna sa nu fiu atacat si mai mult, intamplarea face sa trebuiasca sa trec si pe langa un abator unde se aciuiaza , iar acolo sunt caini ce au pris gust de carne.. devil.gif
cand trec pe la 5 dimineata merg cu carja ca bunicutele

nu e bine sa fie omorati, dar trebuie facut ceva cu ei...
Marduk
Solutiile pe care la vad eu aplicabile sunt:
1.) CASTRAREA (caravane speciale pentru aceste activitati, campate in locurile infestate)
2.) Educarea cetatenilor, cu ajutorul amenzilor.
3.) Mai multa implicare a asociatiilor, comitetelor si comisiilor care au ca obiect de activitate protectia animalelor, in caz contrar desfiintarea acestora.
Blakut
QUOTE
1.) CASTRAREA (caravane speciale pentru aceste activitati, campate in locurile infestate)


M-am gandit la o metoda de castrare rapida: se prinde cainele, i se iradiaza zona genitala cu o radiatie ionizanta timp de 1-2 minute dupa care va fi steril...
Marduk
Esti un sadic, n-ai mila de bietele animale, de placerea babelor din cartier de a mangaia catelusii aia pufosi si dragalasi ce se nasc pe la colturile blocurilor. Si daca le zici sa-i ia acasa, parca le calci pe bataturi.
yuanescu
zilele trecute am vazut o coaja de banana pe strada si mi-am adus aminte de bunicutul cat de convins era el ca toate cojile de banana sunt aruncate de medicii ortopezi ca sa isi rupa oamenii picioarele si ei aiba clienti. Si "mai ales -zicea el- daca sunt in fata portii, sigur ei ti le arunca"

asa ma gandesc si eu acum, nu cumva medicii sunt de vina ca exista atatia caini vagabonzi ce ne musca?
nu cumva ei ii dreseaza sa faca asa ceva ? ca altfel serul antirabic ar expira si ei nu ar mai castiga nimic...
voi ce ziceti? unsure.gif
ilie
yuanescu: mai tata, asa e!

Imi povestea cineva ca acum cativa ani au adus in Israel muncitori din Vietnam. Dupa ceva timp, disparand masiv cainii, au pus patrule la panda, etc si au descoperit ca vietnamezii dadeau atacul masiv la caini. A iesit scandal monstru, cum sa faca sa-i lamureasca ca aia sunt caini de companie; pana la urma i-au trimis acasa pe asiatici.

In Romania, astia sunt caini vagabonzi. Unii i-au denumit prosteste 'caini comunitari' (ca si cum ar apartine cuiva...) in loc sa-i vada ca o plaga a societatii!
Mai BB iti trimit un milion de caini gratis si cu mancare pe o luna, sa-i iubiti voi in Franta si sa aveti minunatie de caini comunitari, eh?
Oricum Romania are nevoie de muncitori, cei mai nimeriti tot chinezii sau vietnamezii ar fi (vreo juma' de milion ar rezolva problema in mod ecologic) rofl.gif
yuanescu
Maidanezii ca maidanezii, dar sunt unii iresponsabili ce isi lasa acum in periada rece si de imperechere caini pe strazi noaptea si nu numai. Cainii aia nu stiu decat de stapan si daca isi pun in gand sa e muste, chiar o fac!
Ma uit pe geam si ma ingrozesc ce turme de caini trec noptile pe aici.
Blakut
La mine la institut s-a gasit o solutie pentru cainii din curte (curte mare, industriala, caini foarte multi!)



si colegu' meu:


Asa avem cale libera pana la coltul cladirii. De acolo pana la poarta e fiecare pentru el!
ilie
Ce bataie are aparatul respectiv? rofl.gif
SORIN
Bataie mult mai usoara decat aia ce ar primi-o de la mine cel cu aparatul respectiv devil.gif devil.gif

Sorin.
March
Cainii astia din RO se inmultesc ca iepurii . Singura solutie eficienta ? Chinezii, coreenii....
coconut
Şi chienzii se īnmulţesc ca iepurii! O să fim provincie chineză! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Marduk
QUOTE(March @ 17 Feb 2008, 05:24 PM) *
Cainii astia din RO se inmultesc ca iepurii . Singura solutie eficienta ? Chinezii, coreenii....

Vietnamezii. Cu chinezii nu am reusit, cand au strans niste caini pentru supa, intr-un loc din Bucuresti, au venit asociatiile peste ei. Putini cainii dintre cei salvati au avut parte de un tratament "occidental". Multi s-au intors inapoi, pe strazi, nici macar nu au fost castrati.
Blakut
QUOTE
Bataie mult mai usoara decat aia ce ar primi-o de la mine cel cu aparatul respectiv


Stai linistit, ca de nimerit nici vorba. Dar e tare distractiv sa tragi in gardul de tabla cand se ascund pe sub el, ca o iau la fuga de la zgomot. Acuma s-au cam prins si nu mai calca prin fata cladirii, stau pe sub masini si te ataca prin surprindere. N-as avea nimic cu ei, dar au muscat oameni pana acum. devil.gif
Cla
Pai de ce ati tras pe langa, Blakut... unsure.gif
Veritas
QUOTE(SORIN @ 17 Feb 2008, 05:17 PM) *
Bataie mult mai usoara decat aia ce ar primi-o de la mine cel cu aparatul respectiv devil.gif devil.gif

Sorin.



Subscriu, Sorin...

Sunt constienta ca e o problema si ca sunt prea multi...O campanie de sterilizare in masa cred ca i-ar reduce semnificativ, totusi....

Eu am adoptat, deparazitat si sterilizat 5 caini, pana acum( adica stau in curte, nu ies afara), si 3 pisici de pe strada.Pe langa animalele de rasa pe care le am...Nu zic sa faca fiecare la fel, ca nu tuturor le plac... Dar ura, pustile... brrr

V

PS Si nu, nu am fost atacata niciodata de caini pe strada, dar de tigani, da...Mi-au taiat poseta de vreo cateva ori( luat toti banii&actele, desigur), mai aveam putin sa-mi taie si fatza...asa ca ma intelegeti ca as folosi solutia castrarii si acolo...da' dau in off-topic rofl.gif
yuanescu
eu am gasit solutia!
folosim pistoalele alea de ni le trimite uniunea pentru sacrificarea porcilor fara sa ii doara. Ca la urma urmei daca nu mancam carne de porc impuscat in cap, nu-i bai, dar daca ne mananca cainii, baiu-i mare!


yuanescu
QUOTE(marduk @ 18 Feb 2008, 12:17 AM) *
Vietnamezii. Cu chinezii nu am reusit, cand au strans niste caini pentru supa, intr-un loc din Bucuresti, au venit asociatiile peste ei. Putini cainii dintre cei salvati au avut parte de un tratament "occidental". Multi s-au intors inapoi, pe strazi, nici macar nu au fost castrati.


imi aduce aminte de unchiul meu, Dumnezeu sa-l ierte
L-au prins maidanezii in ofsaid cand venea pe doua carari acasa si mi ti l-au flendurit nitelus.
Dupa ce a iesit din spital, si-a luat concediu, si in luna aia s-a ocupat de cumparat carne si otrava cu care a starpit orice javra pe o raza de 10 km
De unde sa stie el ca isi pune o lume in cap? Numai scandal a iesit, niste babe nebune care se mai jucau cu cotarlele pe afara au chemat politia ce mai... din criminal nu l-a mai scos
In zona noastra a ramas frate-miu cu responsabilitatea asta, dar el a plecat peste mari si tari. Nu stiu de ce ma simt dator sa pun mana pe topor si sa ies la razboi devil.gif
SORIN
QUOTE(freeman @ 17 Feb 2008, 08:56 AM) *
Ce bataie are aparatul respectiv? rofl.gif


Are in jur de 150-200 metri dat fiind ca e de calibru .177! Effective range....in jur de 40-45 metri, in functie model, uzura pistonului si a vitezei vantului!

Sorin.
Cla
Poate ma repet, dar atunci o spun inc-odata...
Treceam dimineata cu masina pe langa un restaurant coreean... afara, numai conserve de Chappi, puse sa le ia gunoiul.
Cred ca e o solutie ieftina: mai intai iti ingrasi jigodiile cu Chappi, dup-aia le tai si iti ingrasi clientii... rofl.gif
Credeti-ma ca n-am intrat niciodata pe-acolo sa mananc ceva biggrin.gif
milimetru
QUOTE(yuanescu @ 18 Feb 2008, 04:20 PM) *
imi aduce aminte de unchiul meu, Dumnezeu sa-l ierte
L-au prins maidanezii in ofsaid cand venea pe doua carari acasa si mi ti l-au flendurit nitelus.
Dupa ce a iesit din spital, si-a luat concediu, si in luna aia s-a ocupat de cumparat carne si otrava cu care a starpit orice javra pe o raza de 10 km


Dumnezeu sa-l ierte
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.