Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Problema cainilor maidanezi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Blakut
Propun schimbarea titlului threadului in "Problema cainilor vagabonzi", nu de alta, dar masacrul suna aiurea si nu e obiectiv. Cam ca un titlu din stirile de la ora 5...
actionmedia
QUOTE (March @ 15 Feb 2006, 05:47 PM)
Raspuns de dobitoc ! mad.gif

Reporter : Zimbiti, vad !
Adriean Videanu : Da !
R. : Pai, va permiteti sa zambiti, iar afaceristul japonez a murit !
A.V. : Pai, doar nu l-am muscat eu. (...)


( interviu in "Academia Catavencu" de azi )

De obicei o intrebare stupida genereaza un raspuns stupid. La fel de stupida a fost si intrebarea reporterului. Care e problema daca zambea omul? Iar aia nu a fost o intrebare ci mai mult o dojana de genul "cum iti permiti ba musiu'".

Ca o paranteza acelasi lucru si cu Tariceanu si hotelul. Baba aia era chiar agasanta si punea intrebari stupide.
Dar este oricum offtopic.
Michelle
QUOTE (Blakut @ 16 Feb 2006, 02:12 AM)
Propun schimbarea titlului threadului in "Problema cainilor vagabonzi", nu de alta, dar masacrul suna aiurea si nu e obiectiv. Cam ca un titlu din stirile de la ora 5...

Si eu propun acelasi lucru...alo,moderatorii!!??
actionmedia
QUOTE (Michelle @ 16 Feb 2006, 11:05 AM)
QUOTE (Blakut @ 16 Feb 2006, 02:12 AM)
Propun schimbarea titlului threadului in "Problema cainilor vagabonzi", nu de alta, dar masacrul suna aiurea si nu e obiectiv. Cam ca un titlu din stirile de la ora 5...

Si eu propun acelasi lucru...alo,moderatorii!!??

Subscriu, sa le dam insa timp
ilie
Serenity, multumesc pentru sfaturile de a ma comporta civilizat, de ieri am inceput asta si ma simt alt om.
Iti dau si eu un sfat, pentru a nu ramane dator, mai fa o facultate de orice fel, in felul asta desteptaciunea ta o sa fie peste media comuna,asa te vei simti mult mai bine.

Citeste mai atent ce am scris, eu sunt un iubitor de animale, nu invers.
Cla
QUOTE (Blakut)
Propun schimbarea titlului threadului in "Problema cainilor vagabonzi", nu de alta, dar masacrul suna aiurea si nu e obiectiv.

Ce-ar fi cu "Problema vagabonzilor muscati"? biggrin.gif
Hai serios, comunistii-s de vina. Sau dacii.
Sau romānii, ca nu se gaseste unu' cu o firma "Cutu Bucharest - Yummie Pjöngyang LTD".
Ramasitele de blana le ia Brijit ca "Geaca de Gae-Wolf"
Mai face si ea un ban, saraca... spoton.gif

Quantum, esti cam pe lānga... wink.gif
Superunknown
QUOTE (Blakut @ 16 Feb 2006, 02:12 AM)
Propun schimbarea titlului threadului in "Problema cainilor vagabonzi", nu de alta, dar masacrul suna aiurea si nu e obiectiv. Cam ca un titlu din stirile de la ora 5...

Propun să deschizi tu un topic īn care să fii cīt vrei de obiectiv şi pe care să-l botezi cum pofteşti. Īţi zgīrie urechea noţiunea de masacru? Cu atīt mai rău, pentru că tocmai despre asta e vorba. De omorīrea a 50-60 de mii de cīini care, fără voia lor, au devenit o problemă. N-ai decīt să-i spui eutanasiere, īndepărtare, dispariţie miraculoasă, evaporare... īn realitate tot masacru rămīne. Ia imaginile astea şi multiplică-le de 50 de mii de ori şi gīndeşte-te că asta e varianta soft, cazul cel mai fericit. Sau mai bine lasă... s-ar putea să te şocheze.
nefertiti-old
Poate pui si niste imagini cu oameni muscati de caini, ca sa fie paritate, nu de alta.
March
Domne' ce-ti e si cu activistii astia pentru apararea jarlelor ! tongue.gif
Olaf
QUOTE (nefertiti @ 16 Feb 2006, 02:05 PM)
Poate pui si niste imagini cu oameni muscati de caini, ca sa fie paritate, nu de alta.

Sau mai bine cu o haita atacand un om...
Cla
Nici nu-i de mirare daca oamenii arunca gunoiul de la etaj.
Eu asa as face. Ca se sparge punga cu un pleosc sau cu un mārāit, tot aia-i.
Bine bine - saracii. Dar le duci de potol si ei te iau de c*r.
Ca vezi Doamne, e habitatul lor... dry.gif
Sa nu credeti ca n-am habar, la matusa-mea in TM e aceeasi poveste.
Oamenilor le este frica sa-si scoata masina din garaj, dimineata pe intuneric.
Si sa nu cumva sa fi māncat ceva cārnati īnainte...
*click*

Superunknown, te lauzi ca tii cāini la bloc. "Adoptati", desigur.
Cāti neadoptati au fabricat pāna acuma? Pe lānga containerele de gunoi?
Cine-ti curata rahatul de pe talpa cānd ai calcat in el?

"Mi-am luat hingher
Sa vezi acuma
N-ooo maaai fi ca si ieeeeri..."
whistling.gif
Blakut
QUOTE
Propun să deschizi tu un topic īn care să fii cīt vrei de obiectiv şi pe care să-l botezi cum pofteşti. Īţi zgīrie urechea noţiunea de masacru? Cu atīt mai rău, pentru că tocmai despre asta e vorba. De omorīrea a 50-60 de mii de cīini care, fără voia lor, au devenit o problemă. N-ai decīt să-i spui eutanasiere, īndepărtare, dispariţie miraculoasă, evaporare... īn realitate tot masacru rămīne. Ia imaginile astea şi multiplică-le de 50 de mii de ori şi gīndeşte-te că asta e varianta soft, cazul cel mai fericit. Sau mai bine lasă... s-ar putea să te şocheze.


E un titlu aiurea masacrul. Nu e nici macar omorarea, care asta este. Cine l-a pus a vru t sa zica probabil: aoleo, saracele animale, ce le facem noi.

Impuscati-le odata, ca sa scapam. Imaginile? Am vazut si mai rau, nimic spectaculos. Cainii aia trebuie exterminati cu orice pret, cati oameni trebuie sa mai moara pana sa realzizeze toata lumea asta...
ilie
Superunknown, tu cand mananci pesti sau pui, ar trebui sa te gandesti exact la masacrul facut inainte de cineva, special ca tu sa ai ce manca.
Ce ti-e si cu aparatorii vagabonzilor!
Nu vad padurea de copaci, condimentata cu ipocrizie crasa: ei bat campii cu apararea drepturilor animalelor vagaboande(!!!) cand aceste animale ucid oameni si mutileaza copii, pentru ca sunt hranite si salvate de iresponsabili "iubitori"cu sau fara asociatii!
Hei, ala care iubesti animalu', ia unu' acasa si tine-l acaolo si iubeseste-l cat poftesti. Iar cu restul, la masacru (asa ca e un cuvant greu).
Cla
QUOTE (Quantum)
Iar cu restul, la masacru (asa ca e un cuvant greu).

Nu e greu. E realitate wink.gif
Uitati-va la foaia "cutu- cutu"
Am crezut ca mor. Mi-a fost frica ca tāmpesc. hh.gif
"Acea catelusa a fost omorāta de hingheri"

Apai, de cine altceva? de tāntari?!? blink.gif

Superunknown ia cāinii acasa la bloc, da' vezi Doamne sa-si tina gura, ca-s de-ai nostri.
Nu te-a muscat, e un cāine blānd, a vrut sa te gādile un pic.
F..k! devil.gif

Am trecut prin Timisoara de la antrenamentul de Judo, din Nord prin Gara, cartiere "superbe",
pe jos inspre sud, ce crezi ca jigodii am īntalnit, dar nu m-au halit.
Nici nu merge, cu capu' crapat evil.gif

Si pt. voi "de la bloc" v-as zice ceva:
Ori luati cāinii acasa, in locuinta, ori shut up.
Aia nu-i chestie sa-l lasi pe unde i se scoala. dry.gif
bdl
Tanara sfartecata de caini si-a revenit
Feri Predescu




CONSTANTA. La Spitalul Judetean de Urgenta Constanta zace de cateva zile o tanara de 19 ani, din comuna Topraisar, sfartecata de o haita de caini flamanzi.

Valentina are afectiuni neuropsihice majore si de aceea nimeni nu stie exact cum a fost atacata de zecile de caini vagabonzi. Dr. Ion Bordeanu a spus ca fata si-a revenit, starea ei s-a ameliorat, dar va trebui sa mai stea o perioada in spital.

In urma acestui incident, zecile de caini vagabonzi bantuie in continuare prin Topraisar.
http://www.evz.ro/article.php?artid=250428

Superunknown,
Esti dispus sa te duci sa iei citiva catei acasa? Asta ca sa ne dovedesti ca esti un mare iubitor si protector, nu numai un mare teoretician....
March
Asadar sunt doua solutii ca sa scapam de jarle :
- un export masiv in tarile asiatice
- manusi sau incaltaminte fina ( comunistii erau pragmatici in aceasta privinta! )

pese : de ce oare unii nu se revolta cu privire la "masacrarea " mieilor de Pasti ?!? sau a porcilor de Craciun ?!?
Olaf
Hehe... am vazut odata un grup de vegetarieni militand: "opriti masacrul, mancati vegetarian!"
Blakut
Cunosc o tipa din Cluj care a primit amenda pentru ca a organizat un miting de Paste impotriva taierii mielului laugh.gif
Olaf
Pai era aprobat de primarie mitingul?
Cucu Mucu
QUOTE (Blakut @ 17 Feb 2006, 01:07 PM)
Cunosc o tipa din Cluj care a primit amenda pentru ca a organizat un miting de Paste impotriva taierii mielului laugh.gif

Pt ca era incorect. Se taie numai preputul.
March
QUOTE (mariusc2 @ 17 Feb 2006, 05:18 PM)
QUOTE (Blakut @ 17 Feb 2006, 01:07 PM)
Cunosc o tipa din Cluj care a primit amenda pentru ca a organizat un miting de Paste impotriva taierii mielului  laugh.gif

Pt ca era incorect. Se taie numai preputul.

Are mielul asa ceva ? rofl.gif
March
Culmea ridicolului in justitia romana !
O mumie de avocat , ce reprezinta niste asociatii " cutu-cutu, il apara pe "Bosquito" in instanta sustinand ca japonezul nu a murit de muscatura jarlei, ci de alte cauze, printre care ar fi si o suferinta cardiaca ! Citi maine in presa tot acest circ rusinos dambovitean prin care "caritabilii" vor sa-l salveze , prin adoptie, pe "criminal " de la euthanasiere !
Superunknown
Văd că s-a găsit un "binevoitor" care să modifice titlul acestul topic. Nu ştiu cine, n-a avut bunul simţ să īşi justifice gestul, a făcut-o mişeleşte, pe tăcute, cam tot aşa cum se desfăşoară şi acel masacru al cīinilor fără stăpīn care dintr-o dată a devenit "problema cīinilor maidanezi". Aş vrea să stabilesc (din nou) un lucru īnainte de a părăsi un topic care nu-mi mai aparţine: nu am lansat acest topic pentru a lansa o dezbatere sterilă despre "problema cīinilor maidanezi". E evident pentru oricine că avem de-a face cu o problemă (deşi dacă e o problemă atīt de mare, mă īntreb cum de nu a propus-o nimeni spre dezbatere pīnă acum). Dacă am lansat topicul, a fost pentru a oferi o soluţie: cei care au posibilitatea, să adopte un cīine vagabond pentru a-l salva de la o moarte violentă şi iminentă. Īnchei aici, nu īnainte de a-l invita pe cel care a modificat titlul topicului să-mi explice motivele pentru care a făcut-o (pe privat, dacă nu are curajul să răspundă īn public).
Serenity
Cla, nu stiu in ce zona sta matusa ta dar eu bat Timisoara zi de zi cu piciorul si timp de doi ani nici macar nu m-a marait vreun caine. Am locuit in vreo trei zone (nici pe departe "bune") si indiferent de ora la care veneam acasa pe jos, nu am avut probleme de nici un fel cu cainii....
ilie
Superunknown, musca-l de varice!
axel
Superunknown, problema este simpla. In Bucuresti (si in alte orase) sunt extrem de multi caini vagabonzi. Lucru deloc bun - ei musca oameni. Orasul este al oamenilor, nu al cainilor vagabonzi, prin urmare cainii trebuie sa dispara. Exista un grup de oameni care te include, intamplator o minoritate, care sunt mari iubitori de caini vagabonzi. Dar cainii trebuie sa dispara intr-un fel sau altul. Asa ca acesti iubitori de caini vagabonzi ar trebui sa inceteze sa se vaicareasca si sa faca ceva, sau sa taca.

Daca voi aveti vreo solutie prin care sa faceti sa dispara acei caini in modul cel mai placut pentru voi, fara sa intervina bani publici, cel putin nu mai multi decat ar fi necesari pentru solutii mult mai simple biggrin.gif , sunteti bineveniti sa o aplicati. Altfel, nu stiu de ce va vaicariti atata...
Cla
QUOTE (Serenity @ 24 Feb 2006, 12:07 AM)
Cla, nu stiu in ce zona sta matusa ta dar eu bat Timisoara zi de zi cu piciorul si timp de doi ani nici macar nu m-a marait vreun caine. Am locuit in vreo trei zone (nici pe departe "bune") si indiferent de ora la care veneam acasa pe jos, nu am avut probleme de nici un fel cu cainii....

Aaa, Serenity, a fost o haita eliminata cu arbalete...
De pe balcon, de baieti, cu o bere īn māna. rofl.gif
Aus, basta. evil.gif
Da' stiu ca nu-s asa de multi ca in Buc.
Acolo mi-as cumpara o mitraliera.

@Superunknown: Īnainte de ce mi-as "adopta" o jigodie pe care "o tin la bloc", mi-as lua un copil care sta pe strada sau sub pod, si aluia īi dau o camera si māncare.
Altceva ar fi daca ti-ai lua-o acasa, ca sa ai grija de animal.
Dar e foarte superb si confortabil sa-mi deschid gura, dar sa nu fac nimic constructiv.
Adica īi pun o farfurie sub gura si dup-aia īnchid usa... dry.gif
Si nu esti singurul: Un grup de locatari care fac la fel.
Daca esti asa de "iubitor" de animale, as vrea sa te vad fara c*aie.
Cum te-ai simti? Ca un bou castrat, care se uita la poarta noua?? cool.gif
ilie
axel thumb_yello.gif
milimetru
QUOTE (Superunknown @ 23 Feb 2006, 11:09 PM)
Dacă am lansat topicul, a fost pentru a oferi o soluţie: cei care au posibilitatea, să adopte un cīine vagabond pentru a-l salva de la o moarte violentă şi iminentă.

Cred că īn urma "dezbaterilor" de aici ai realizat ce audienţă ar putea avea astfel de īndemnuri adresate societăţii civile...

Ceea e funny e că la modul teoretic chiar s-ar soluţiona īn acest mod problema. Iaşul, de exemplu, aud că are vreo 4.000 de cīini pe străzi. Populaţia urbei e de cca 350.000 de suflete. So, ar'timetica ar ieşi. Ceea ce nu-i deloc funny e că teoria e atīt de departe de practică īncīt pot zice liniştit că nu are nici o legătură una cu alta!...

Btw: Adoptīnd un cīine fără stăpīn nu numai că īl salvezi de la o moarte violentă şi iminentă (oferită, iată, cu cītă generozitate...) dar īn absenţa acesteia īl salvezi de la o suferinţă īngrozitoare şi prelungită, cu alte cuvinte īl scapi de viaţa lui nenorocită de cīine vagabond...
nefertiti-old
Ai dreptate, dar exista cateva aspecte de luat in seama:

- intai trebuie sa vrei sa iei un animal acasa pentru ca iti place, nu pentru ca esti morlamente obligat de nu stiu cine; ca, asa, maine-poimaine ma pomenesc ca ma obliga oarecine sa iau in casa un elefant... nu ca nu e simpatic, dar cred ca am dreptul sa aleg care animale imi sunt simpatice si care nu
- sa vrei sa chinui animalul intr-un apartament
- daca, totusi, il iei, sa te ocupi de el, nu sa il lasi dupa o vreme sa zburde iar printre blocuri
milimetru
Şi tu ai dreptate nefertiti smile.gif Treb'e ales de bunăvoie şi nesilit de nime'. Ca la cununie: nu se ştie ce elefant bagi īn casă! biggrin.gif

Cla
QUOTE (nefertiti @ 24 Feb 2006, 01:30 PM)
- sa vrei sa chinui animalul intr-un apartament

thumb_yello.gif Verisoru-meu a tinut un afghan pe balcon.
Chiar asa un zburdalnic... dar numa' ca sa zica ca are afghan, care-ti "prinde musca din zbor"
La obezitatea lui, n-ar fi prins nici macar un bondar... laugh.gif
Asta DA viata de cāine... hh.gif
bdl
QUOTE (Quantum @ 23 Feb 2006, 10:57 PM)
Superunknown, musca-l de varice!

In mod sigur organizatia aia il va apara.... spoton.gif
Balama
.....sa-i culegem de pe strada...si-i trimitem la galbeni.....aia manca...kilograme de patruped.......acuma...de revelionu`..lor..mai ales cu intrarea in anu` patrupedului de foc...acesti maidanezi erau un adevarat festin..aveam un atu...
thailandezi accepta un patruped crescut in conditii mizere......sunt mai dusi de acasa...pe raul.....galben....sau pe YANG TZ...
dead-cat
QUOTE (Serenity @ 24 Feb 2006, 12:07 AM)
Cla, nu stiu in ce zona sta matusa ta dar eu bat Timisoara zi de zi cu piciorul si timp de doi ani nici macar nu m-a marait vreun caine. Am locuit in vreo trei zone (nici pe departe "bune") si indiferent de ora la care veneam acasa pe jos, nu am avut probleme de nici un fel cu cainii....

asteapta sa se-nsereze si ia o pe jos de la gara catre "Solventul". vis-a-vis de penultima statie a lui "11" e un fel de autobaza cu javre in dotare.
pentru amplificarea efectului, treci p-acolo cu bicicleta.
bdl
"Ar putea ceda in cazul unui verdict nedrept"

Joi, ora 12.00. Judecatoria Sectorului 3. Disputa pentru preluarea catelului este apriga, judecatorii avand de-a face atat cu solicitarile celor doua organizatii, cat si cu cele ale unor personalitati ale vietii artistice autohtone.

"Femela cu ochi blanzi si inima sensibila, care ar putea ceda in fata unui verdict nedrept al instantei." Aceasta este doar o fraza cuprinsa in prima parte a pledoariei sustinute de Paula Iacob in favoarea adoptarii maidanezului "capturat" de autoritati din Piata Victoriei, locul unde s-a produs tragedia.

"Trebuie apelat la Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor. In primul rand, face parte din drepturile omului de a avea un animal. Constitutia ne da dreptul la viata si la a avea un animal. Noi suntem vinovati de faptul ca acesti amarati au ajuns in strada", a continuat emeritul avocat.

Ea a pledat apoi pentru rolul patrupedului, un animal inteligent, a carui prezenta in cat mai multe case ar reduce rata infractionalitatii, respectiv a furturilor din apartamente. "Este adevarat, nu da lapte, nu da carne, nu da oua, dar ne serveste cu buna-credinta. Trebuie sa deschidem un drum care sa arate ca noi, romanii, nu suntem hingheri", a sustinut Paula Iacob in fata magistratilor, adaugand ca, asa cum exista posibilitatea formularii unei plangeri in cazul furtului unei vaci, ar trebui sa se ia in calcul si dreptul la aparare al unui caine.

"Si totusi... eu nu pot sa apar un caine. Apar niste fundatii", a concluzionat avocatul dupa terminarea sedintei de judecata, precizand insa ca "dreptul animalului primeaza".


rofl.gif
O femeie timpita si reflexele ei justitiare...daca Bosquito o musca pe cucoana de kur nu cred ca se mai dadea ea mare prin instanta cu drepturile ciinilor.....
Problema e ca fenomenul e prea extins, si inceperea unei actiuni de rezolvare nu poate parea decit dura la inceput....pina la rezultate concrete e un drum lung... abia la sfirsit putem vorbi de grija fata de animale...

March
Traseul acestei faimoase babe ?! De la Nicu Ceausescu la "Bosquito" ! laugh.gif Ce sa-i faci, de la o anuminta varsta de rablagesti ! hh.gif
axel
Nu reusesc sa inteleg motivul pentru care vrei sa nu eutanasiezi un caine, vagabond sau cu stapan, care a omorat un om
Blakut
Pai cum? La puscarie nu poti sa-l bagi... laugh.gif
ilie
Frati pe doua picioare!
S-a dat lumea cu fundu'n sus (sau asa ceva...).

drepturi la caini!!!! hahaha, astora le lipsesc 2-3 lampi, iar la aia focosi mai tineri cate un P4
urmeaza dreptu' ciorilor la gainatz din picaj, si al plantelor la a fi ude, fara motiv wink.gif
dead-cat
QUOTE (March @ 23 Feb 2006, 05:32 PM)
Culmea ridicolului in justitia romana !
O mumie de avocat , ce reprezinta niste asociatii " cutu-cutu, il apara pe "Bosquito" in instanta sustinand ca japonezul nu a murit de muscatura jarlei, ci de alte cauze, printre care ar fi si o suferinta cardiaca ! Citi maine in presa tot acest circ rusinos dambovitean prin care "caritabilii" vor sa-l salveze , prin adoptie, pe "criminal " de la euthanasiere !

bah fratele meu, daca e vreun satellit extraterestru de supraveghere in sistemul nostru solar, daca receptioneaza faza asta, isi va suna nava-baza si va raporta ca Pamintul nu e pregatit pentru Primul Contact. hh.gif

iara ride tot mapamondu! macar de-ar creste banane in Romania, dar nici macar.
nu se gaseste nimeni care le face la "cutu-cutu" etc. un proces pentru inalta tradare?
ca bullsh*turi din astea-ti demoleaza imaginea de tara civilizata mai rau ca o legiune de portofelari si producatoare in Italia. hh.gif

si cum dreaq de accepta o instanta o timpenie din asta ca proces? asta nu-i o problema juridica ci de administratie.

io-te la ea, justitia! si se pling ca nu-i respecta nimeni!
cind e circ, tre' sa fie si-un clown pe-aproape! hh.gif hh.gif
Vexx
QUOTE (bdl @ 24 Feb 2006, 05:23 PM)
O femeie timpita si reflexele ei justitiare...daca Bosquito o musca pe cucoana de kur nu cred ca se mai dadea ea mare prin instanta cu drepturile ciinilor.....

Nu inteleg ce aveti cu "saraca" femeie, la cati bani incaseaza pentru cateva pledoarii de cate 10 minute, cred ca ar apara cu indarjire si drepturile musculitelor cazute victime in fata radiatoarelor si parbrizelor de pe soselele patriei.
ilie
Hai ca e foarte interesant:
Cainii vagabonzi care stau in asezamintele speciale primesc mancare a carui pret e mai mare decat mancarea primita in spitale de catre cei internati...
Asa da!
LINICA
Uff, eu cred ca adoptia este o solutie rezonabila, dar nerealizabila momentan.
Nu accept ideea eutanasierii cainilor maidanezi, dar acestia nu mai pot fi lasati in libertate pe strazi.
O fetita a fost muscata de un caine la inceputul anului. Si acum mai merge la doctor pentru ca rana de la mana i s-a infectat.
Sunt sigura ca toti cunoastem cel putin un caz asemanator. :(

Eu as acorda un buget special (se pot accepta si donatiile) pentru adaposturi in care cainii sa fie supravegheati, sortati si, de ce nu, scosi la vanzare. Aici sa fie adusi cainii ramasi fara stapani. Cei care lasa un caine fara supraveghere sau ii abandoneaza pur si simplu, sa fie amendati. Administratorii blocurilor ar trebui sa aiba o evidenta a acestor "locatari".

Cainii crescuti la bloc - caini cu mai multi stapani - ar trebui sa intre intr-o evidenta, sa fie desemnata o persoana care sa ia in raspundere animalul, sa se ocupe de sanatatea lui, ducandu-l periodic la "medicul de familie".

Ar fi interesant sa se faca o evidenta a persoanelor singure. Acestora sa li se incredinteze - la cerere - un animal de companie.

Solutii sunt sigura ca se pot gasi, atata vreme cat ar exista o implicarea responsabila a cat mai multor persoane si asociatii care se bat cu pumnul in piept.


Quantum, sunt de acord cu tine. :( Dar oare cati caini mananca in aceste asezaminte speciale?
Sunt curioasa, cate adaposturi pentru cainii vagabonzi exista in Bucuresti? Stie cineva?

Blakut
QUOTE
Cainii crescuti la bloc - caini cu mai multi stapani - ar trebui sa intre intr-o evidenta, sa fie desemnata o persoana care sa ia in raspundere animalul, sa se ocupe de sanatatea lui, ducandu-l periodic la "medicul de familie".


Si tot ei platesc si spitalizarea celor muscati pentru ca s-au apropiat de bloc, nu?
bdl
Aia cu ciinii crescuti la bloc cu mai multi stapini.... e o aberatie....Asta se intimpla la ora actuala, milosii aia ii scot de unde ii duc hingherii dar nu ii iau la ei in casa, nuuuuu, ii lasa la scara blocului....asa ca normal aia straini de zona respectiva sint cei mai expusi....Controale la medic? Vise.....ii si vazurati sa dea bani la medic pt ciine....De fapt milosenia aia a lor e prostie crasa....pt ca ei sint primii vinovati daca un ciine de acolo va musca pe cineva....
mutulica
mda... cainii de la bloc cu mai multi stapini sunt o idee buna... mai ales ca isi pot imprastia puricii la mai multe apartamente
sa le faca si orar de tinut in casa mai multi stapini aia
ilie
ei sunt mari iubitori si protectori de javre, dar sa nu raspunda careva de animal (la colectiva e mai super perfecta, nu raspunde cineva...), sa nu se ocupe ce vacin, muscaturi, mancare, toaleta, si alte alte alea. Sa dea bani!?

hai bai sa inchidem topicu' ca astia sunt incurabili si iresponsabili (am zis eu mai devreme..., banuiesc ca nici unul din iubitorii de aici nu au infiat un vagabond...la pariu).
LINICA
QUOTE (Quantum @ 1 Mar 2006, 03:03 PM)
hai bai sa inchidem topicu' ca astia sunt incurabili si iresponsabili (am zis eu mai devreme..., banuiesc ca nici unul din iubitorii de aici nu au infiat un vagabond...la pariu).

blink.gif Nu cred ca e o atitudine constructiva.
Discutiile ar trebui sa vina in ajutorul nostru, sa ne ofere o viziune intreaga. Ban, pajura, muchie. Nu doar ban-pajura.

QUOTE

Cainii crescuti la bloc - caini cu mai multi stapani - ar trebui sa intre intr-o evidenta, sa fie desemnata o persoana care sa ia in raspundere animalul, sa se ocupe de sanatatea lui, ducandu-l periodic la "medicul de familie".


Locatarii/locatarul care se implica in adoptia unui caine maidanez, se vor,se va ingriji de "medicul de familie", adapost, hrana, etc. Corect: daca nu sunt in grija cuiva, acesti caini ajung sa fie un pericol. (La fel si cainii de apartament cu stapani, lasati in voie cand sunt scosi la plimbare).

Eu nu am infiat un caine, cu toate ca iubesc cainii - ce-i drept mai mult caii. tongue.gif Dar am avut un catelus - pe care nu l-am putut tine, din pacate- si am prieteni care au caini in apartament. Foarte frumos.

Si sa fiu putin rea... Ma intreb: daca omoram cu cruzime toti cainii vagabonzi de pe strazile oraselor, cu ce ne deosebim de un caine necizelat!? wub.gif


milimetru
QUOTE (Quantum @ 1 Mar 2006, 03:03 PM)
banuiesc ca nici unul din iubitorii de aici nu au infiat un vagabond...la pariu.

NERA

Bănuieşti rău şi ai pierdut pariul... tongue.gif

LINICA, īntrebarea ta nu este chiar bine formulată, după părerea mea. Unde ai văzut tu cīine "necizelat"? Toţi sīnt cizelaţi! Oamenii... daaa, se deosebesc de cīini... ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.