Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mistere Ale Naturii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
mărăcine
QUOTE (Grabillion)
Cand te apropii de o flama fierbinte se face mai rece sau mai cald ?

Mai cald, dar flama nu arde in vid. smile.gif

QUOTE (Grabillion)
In plus, faptul ca apa nu creste constant asa cum s.ar fi intamplat daca era atractia lunii
o arata diferenta de flux si reflux , care este diferita si cam constanta in diferita parti ale globului.

Am si eu o intrebare cu privire la acest subiect. Stie cineva sa explice de ce in unele locuri se petrece urmatorul fenomen?: in doua mase de apa diferite, de pilda o mare si un rau de adancime a carui maree poate fi observata in fantani, se intampla sa vina fluxul intr-una in timp ce in cealalta e reflux.

Si am mai auzit ca pentru a atrage atata amar de apa cat sa provoace manifestarea mareelor la scara la care pot fi observate, ar fi nevoie ca luna sa aiba o masa cu mult mai mare.
bonobo
QUOTE (bonobo @ 11 Nov 2005, 01:11 PM)
QUOTE (Grabillion @ 11 Nov 2005, 12:52 PM)
De ce daca soarele este fierbinte si lumineaza tot timpul,
este in vid  -280 de grade si intuneric ? 

Cand te apropii de o flama fierbinte se face mai rece sau mai cald ?

Pentru a-ti explica asta, trebuie sa dovedesti mai intai ca intelegi semnificatia notiunilor/marimilor despre care vorbesti.
Deci, sa presupunem ca ai o cutie in care se afla un gaz oarecare. Poti sa-mi zici, cu cuvintele tale, ce intelegi tu prin temperatura si presiunea gazului din cutie?

deci? yeahrite.gif
Grabillion
Presiunea si temperatura gazului din cutie sunt doua insusiri fizicale
ale gazului. Insa poti sa-mi spui care este cutia care tine soarele ?
bonobo
QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 02:48 PM)
Presiunea si temperatura gazului din cutie sunt doua insusiri fizicale
ale gazului.
Raspuns gresit. wink.gif
Inchipuie-ti ca moleculele/atomii acelui gaz nu sunt in stare de repaus; ele se misca haotic, precum bilele unui biliard 3D. Temperatura este media energiei cinetice a bilelor. Cu cat ele se misca mai repede, cu atat temperatura masurata a gazului este mai mare.
La prima intrebare ti-am raspuns eu. Acum, poti sa-mi zici ce reprezinta presiunea pe care gazul o exercita asupra peretilor cutiei? Ce se intampla cu aceasta presiune cand temperatura gazului creste?


QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 02:48 PM)
Insa poti sa-mi spui care este cutia care tine soarele ?
Deocamdata uita de soare. Trebuie sa intelegi mai intai ce este temperatura.
Grabillion
QUOTE

Ce se intampla cu aceasta presiune cand temperatura gazului creste?

Pai o sa-ti raspund iara "gresit", adica simplu: creste.
Ok, las cutia pt. la sfarsit...sunt insa curios din ce consta.
bonobo
QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 03:43 PM)
Pai o sa-ti raspund iara "gresit", adica simplu: creste.
Ok, sa presupunem ca ai inteles ceva, desi n-ai raspuns la intrebarea "ce este presiunea exercitata de gaz asupra peretilor cutiei?".

Dar sa presupunem ca ai inteles ce este temperatura. Daca introduci un termometru in cutie, moleculele de gaz vor lovi moleculele termometrului, facandu-le sa se miste mai repede, deci temperatura termometrului va creste.

Acum, sa presupunem ca termometrul se afla undeva in 'vid'. Presupunem ca soarele este departe sau exista un paravan intre soare si termometru. Ce poate creste in acest caz energia cinetica a moleculelor termometrului? Mai nimic; radiatia de fond si putinele particule care lovesc intamplator termometrul. Deci indicatia de temperatura va fi foarte scazuta.

Daca inlaturam paravanul, fonii emisi de soare vor lovi moleculele termometrului, crescindu-le energia cinetica si, implicit, temperatura masurata.

Cu cat te apropii de soare, cu atat mai multi fotoni si particule (vantul solar) vor lovi termometrul si deci temperatura termometrului va creste. wink.gif

Eu zic ca ti-am raspuns la intrebarea:
QUOTE (Grabillion @ 11 Nov 2005, 12:52 PM)
De ce, daca soarele este fierbinte si lumineaza tot timpul, este in vid  -280 de grade si intuneric?


La cea cu flama, acu' ar trebui sa-ti poti raspunde si singur. thumb_yello.gif
Grabillion
QUOTE

Cu cat te apropii de soare, cu atat mai multi fotoni si particule (vantul solar) vor lovi termometrul si deci temperatura termometrului va creste.


Deci tu zici ca cu cat ne apropiem mai mult de soare , cu atat este mai cald....bun.
Eu iti arat ca nu este asa. Nu uita ca intrebarile mele nu se pot raspunde asa de usor cum pare la
prima vedere.

Uite, se pare ca nu distanta soare-pamant face iarna si vara, ci unghiul la care cad razele de soare
pe pamant. Daca te mai uiti si la elipsa pe care o face pamantul in jurul soarelui o sa vezi ca atunci cand soarele este cel mai aproape de pamant pe pamant nu este mai cald decat de obicei, ba chiar mai frig si nici la ecuator nu se schimba temperatura !

In plus cu cat ne ducem mai aproape de soare, cu atat este mai frig, chiar frigul absolut.
Se pare ca aceasta flama este o flama rece si nu una calda si ca numai lumina flamei creeaza caldura si nu invers.
Lumina se observa numai dupa ce cade pe un obiect si de abia atunci apare si caldura. Desi polul nord se afla mai aproape de spare ca restul totusi acolo este cel mai frig. Ciudat, nu ?

Caldura fara lumina nu exista, cum poate atunci sa fie flama fierbinte ?
Daca flama ar fi intradevar fierbinte am observa contrariul ! Nu crezi ?

Ce zici tu de asta ?

In plus, te rog zi-mi si mie din ce consta "cutia" soarelui de poate sa tina o presiune asa de imensa si o temperatura
fara explodeze sau sa se destrame, si cum de tine gazul acela asa de mult si nu se consuma la modul in care arde?
mărăcine
QUOTE (Grabillion)
Daca te mai uiti si la elipsa pe care o face pamantul in jurul soarelui o sa vezi ca atunci cand soarele este cel mai aproape de pamant pe pamant nu este mai cald decat de obicei, ba chiar mai frig ...

Asta e probabil consecinta faptului ca te raportezi la emisfera nordica. Atunci cand in emisfera nordica e vara, Pamantul se afla la distanta cea mai mare de soare. Oricum, nimeni nu spune ca schimbarea anotimpurilor e o consecinta a apropierii sau departarii Pamantului de Soare, ci a inclinarii axei Pamantului in raport cu elipsa pe care o descrie in jurul Soarelui. (Elipsa care, daca stiu eu bine, e mult mai aproape de a fi rotunda decat cele care apar prin carti.)

QUOTE (Grabillion)
Desi polul nord se afla mai aproape de spare ca restul totusi acolo este cel mai frig. Ciudat, nu ?

Eu stiam taman pe dos, ca la Polul Sud e mai frig.
March
Ei, Polul Nord sau Sud, le mai incurca si el. laugh.gif
mărăcine
S-ar putea sa fi inteles eu gresit. El n-a mentionat Polul Sud. Dar nici nu vad motivul pentru care Polul Nord ar fi "mai aproape de soare ca restul" cand asta e valabil pentru tropice.
Grabillion
[EDIT: Aprecieri off topic la adresa persoanei altui forumist.]

Maracine: eu m-am referit numai la distanta pol - soare fata de ecuator - soare.
Nu distanta fata de soare face iarna si vara, ci unghiul luminii.
Numai ca bonobo spune ca cu cat te apropii de flama cu atat este mai cald !?
Amenhotep
QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
cu cat ne apropiem mai mult de soare , cu atat este mai cald....bun.
Eu iti arat ca nu este asa.

Sunt foarte curios. Te invit să arăţi că nu-i aşa.

QUOTE
Uite, se pare ca nu distanta soare-pamant face iarna si vara

A susţinut cineva că distanţa Pământ-Soare ese responsabilă de anotimpuri? Vreau să spun, cineva care a absolvit clasa a IV-a (cursul "Cunoştinţe despre natură")?

QUOTE
ci unghiul la care cad razele de soare pe pamant.

Diferenţa de temperatură a anotimpurilor e dată de durata diferită a zilei şi a nopţii. Clasa a IV-a, "Cunoştinţe despre natură".

QUOTE
Daca te mai uiti si la elipsa pe care o face pamantul in jurul soarelui

Dacă te uiţi, observi că acea elipsă are axa mare de 149,597,887.5 km, iar axa mică de 149,577,000.0 km (diferenţă de 0.014%). Dacă ar fi s-o desenez aici la mărime de cam 800 de pixeli, diferenţa ar fi de o zecime de pixel.

QUOTE
la ecuator nu se schimba temperatura!

Bineînţeles că practic nu se schimbă, dat fiind că orbita Pământului este un cerc "turtit" cu doar 0.014%. Ştiinţa spune că dintr-o astfel de diferenţă rezultă o diferenţă de temperatură foarte, foarte, foarte, foarte mică. Exact ceea ce observăm. Care-i problema?

QUOTE
In plus cu cat ne ducem mai aproape de soare, cu atat este mai frig, chiar frigul absolut.

Nu este adevărat.

QUOTE
polul nord se afla mai aproape de soare

Nu este adevărat.

QUOTE
Caldura fara lumina nu exista

Greşeşti.

Dacă introducem un termometru într-o cavitate a corpului unui om, va arăta căldură. Te rog să verifici dacă în acea cavitate e lumină.

a
mărăcine
QUOTE (Amenhotep)
Diferenţa de temperatură a anotimpurilor e dată de durata diferită a zilei şi a nopţii. Clasa a IV-a, "Cunoştinţe despre natură".

Hai ca asta-i chiar ridicol. Dupa conceptia asta cel mai cald ar trebui sa fie la poli, in timpul zilelor polare. E buna explicatia lui Grabillion cu unghiul din care cad razele soarelui, atata doar ca nu prea vad ce-l face sa afirma ca Soarele ar avea o "flama rece".
Cucu Mucu
In soare au loc reactii nucleare, care sunt puternic exoterme, asa ca sub nici o forma soarele nu poate fi "flama rece".
Amenhotep
QUOTE
Dupa conceptia asta cel mai cald ar trebui sa fie la poli


Greşeşti. De unde şi până unde cel mai cald ar trebui să fie în condiţii de "durata zilei = durata nopţii" (căci aşa e la Poli)?

Nu, cel mai cald e când durata zilei e maximă în raport cu durata nopţii. Adică vara.

a

EDIT: Unghiul diferit are legătură cu variaţia temperaturii medii anuale de-a lungul curburii Pământului (mai mică la Poli şi mai mare la Ecuator). Deci variaţia în spaţiu, nu în timp. N-are legătură cu anotimpurile, care se referă la variaţia temperaturii medii în timp. Anotimpurile sunt datorate raportului Tzi/Tnoapte, care e subunitar iarna şi supraunitar vara.

Dacă înclinarea axei Pământului ar fi zero, durata zilei ar fi egală cu durata nopţii în orice punct de pe glob şi în tot timpul anului. N-ar exista anotimpuri. Dar variaţia spaţială a temperaturii tot s-ar manifesta -- la Pol ar fi temperatură medie mai mică decât la Ecuator. Asta arată că doar variaţiile geografice de temperatură sunt generate de înclinarea diferită a razelor Soarelui, nu şi cele sezoniere.

Zău, puneţi mâna pe-un manual de "Cunoştinţe despre natură". Nu-i aşa complicat cum pare.
Grabillion
QUOTE

Grabillionl: Caldura fara lumina nu exista

Greşeşti.
Dacă introducem un termometru într-o cavitate a corpului unui om, va arăta căldură. Te rog să verifici dacă în acea cavitate e lumină.


Hmm, Amen. Vorbeam doar de soare si nu de corpul uman !

Caldura pe pamant este creata de unghiul in care bate soarele pe pamant. Asta este evident !
Iarna si vara alterneaza pe pamant din cauza ca unghiul planetei fata de razele soarelui se schimba.

Acum, in spatiu sunt minus 200 si ceva de grade si spatiul se afla cel putin cu 300 Km mai aproape de soare
daca e sa o luam asa. In spatiu, dupa NASA este foarte foarte frig !

In plus in spatiu este intuneric desi soarele straluceste tot timpul.

Oare cat de frig este pe planetele mai aproape de soare, este oare mult mai fierbinte fiindca sunt mai aproape
de el ?

Amen, cat priveste ceea ce cauzeaza vara si iarna cred ca te cam pripesti. Nu stiu ce carte
este aia, dar nu este adevarat. Cauta in google si vezi ceea ce cauzeaza de fapt caldura pe pamant: unghiul razelor de soare fata de pamant.

In plus ar trebuii sa te gandesti oare de ce toate planetele au un unghi inclinat (fata de exa de prin poli )fata de soare ?
mărăcine
QUOTE (Amenhotep)
Greşeşti. De unde şi până unde cel mai cald ar trebui să fie în condiţii de "durata zilei = durata nopţii" (căci aşa e la Poli)?

Eu n-am inteles din felul in care te-ai exprimat prima oara ca te referi la raportul dintre durata zilei si a noptii, si nu la durate in sine. In orice caz, si acest raport este o consecinta a unghiului din care cad razele soarelui, si nu cauza care determina diferenta de temperatura. Daca raportul ar determina temperatura, atunci ar trebui ca la poli sa fie cam tot atat de cald ca si la ecuator.

Editat: Vad ca ai editat, n-am verificat inca relatia dintre ce ai adaugat si cele scrise de mine mai sus. Oricum, ma nelamureste urmatorul lucru:

QUOTE (Amenhotep)
Anotimpurile sunt datorate raportului Tzi/Tnoapte, care e subunitar iarna şi supraunitar vara.

Daca ar fi adevarat ce spui ar insemna ca iarna e mai cald noaptea decat ziua. Vorba 'ceea, "iarna nu-i ca vara". smile.gif
Grabillion
Uite aici ce creaza vara si iarna:
link

Unghiul pamantului fata de soare.

[EDIT: Consideraţii off topic vizavi de persoana unui forumist.]

In plus diferenta distantei soare - pamant este totusi de 5 milioane de km !

Asta inseamna cam de 13 ori distanta pamant luna.

Daca la o distanta de 13 ori mai departe decat luna nu este DELOC mai frig sau mai fierbinte, oare
intradevar este soarele fierbinte ?

Edit.

Ha! Pagina de la BBC de mai sus incearca sa ne faca sa credem ca distanta si nu unghiul este cauza iernii si a verii:

"The day when the north pole is furthest from the Sun is called the 'winter solstice'. The Sun crosses the sky at its lowest point all year. Therefore it crosses the sky in the quickest time so this is the shortest day of the year. Winter solstice happens around 22 December and marks the start of winter. From then on, the days start getting longer."

Asta este complet gresit si din alte surse nu reiese asta. BBC-site este o explicatie pt. fraieri.
Deci nu se poate uita decat la grafica de acolo si nu la textul ce face brain-washing.
Amenhotep
QUOTE
Eu n-am inteles din felul in care te-ai exprimat prima oara ca te referi la raportul dintre durata zilei si a noptii, si nu la durate in sine.

Ba la durată în sine m-am referit. Dacă de exemplu cuptorul cu microunde funcţionează 2 minute da şi 1 minut nu, încălzeşte la fel cu situaţia 1 minut da şi 2 minute nu?

Când Soarele îşi trimite razele 14 ore da şi 10 ore nu, creează o temperatură medie săptămânală la fel cu situaţia 10 ore da şi 14 ore nu?

QUOTE
In orice caz, si acest raport este o consecinta a unghiului din care cad razele soarelui

Greşeşti. Ia gândeşte-te, dacă Pământul se învârte ca un titirez cu axa verticală pe o orbită practic circulară în jurul Soarelui, unghiul razelor solare e mic la Poli şi mare la Ecuator? Da. Şi durata zilei diferă de cea a nopţii undeva pe glob? Nu. Deci cele două chestiuni nu sunt legate: unghiul razelor Soarelui nu determină diferenţa de durată zi/noapte.

QUOTE
Daca raportul ar determina temperatura, atunci ar trebui ca la poli sa fie cam tot atat de cald ca si la ecuator.

Ţi-am explicat că această diferenţă geografică nu are legătură cu diferenţa sezonieră. Anotimpurile se referă la diferenţa sezonieră, nu la cea geografică.

a
mărăcine
Amenhotep, ti-am zis mai sus ca nu apucasem sa citesc ce ai adaugat cand ai editat. Revin asupra acelor idei:

QUOTE (Amenhotep)
Dacă înclinarea axei Pământului ar fi zero, durata zilei ar fi egală cu durata nopţii în orice punct de pe glob şi în tot timpul anului. N-ar exista anotimpuri. Dar variaţia spaţială a temperaturii tot s-ar manifesta -- la Pol ar fi temperatură medie mai mică decât la Ecuator. Asta arată că doar variaţiile geografice de temperatură sunt generate de înclinarea diferită a razelor Soarelui, nu şi cele sezoniere.

Tu nu realizezi ca prin schimbarea inclinatiei Pamantului ai egalat unghiurile din care cad razele Soarelui "iarna" si "vara"? (Folosesc cuvintele intre ghilimele pentru ca, evident, nu ar mai exista iarna si vara.)

Editat:

QUOTE (Amenhotep)
Când Soarele îşi trimite razele 14 ore da şi 10 ore nu, creează o temperatură medie săptămânală la fel cu situaţia 10 ore da şi 14 ore nu?

Si faptul ca "Soarele isi trimite razele 14 ore da si 10 ore nu" nu e tot o consecinta a unghiului din care cad razele lui?
Grabillion
@Amen. Man, tu gandesti extrem de complicat ! Nu pot decat sa scutur capul
la explicatia dinainte !

Cand bate soarele, cand se simte mai cald ? Iarna sau vara ? Ori ca esti afar ori inauntru .

Nu ai remarcat ca soarele iarna ajunge abia 45 de grade fata de verticala si apune in alta parte
decat vara ?
Amenhotep
QUOTE (mărăcine @ 15 Nov 2005, 12:27 AM)
Tu nu realizezi ca prin schimbarea inclinatiei Pamantului ai egalat unghiurile din care cad razele Soarelui "iarna" si "vara"? (Folosesc cuvintele intre ghilimele pentru ca, evident, nu ar mai exista iarna si vara.)

La Ecuator razele Soarelui îţi cad fix în cap (toată "vara"). La Pol îţi vin din lateral (toată "vara"). Cum s-au egalat unghiurile?

QUOTE
Si faptul ca "Soarele isi trimite razele 14 ore da si 10 ore nu" nu e tot o consecinta a unghiului din care cad razele lui?

Nu. Ţi-am arătat cu titirezul: unghiul din care cad razele diferă cu 90 de grade între Pol şi Ecuator, şi totuşi Tzi/Tnoapte = 1 şi la Pol şi la Ecuator.

a
Grabillion
@Amen

Uite un exemplu: daca pui ceva la 90 fata de razele soarelui se incalzeste cel mai tare.
Asa este si cu pamantul. Ecuatorul este tot timpul la acelasi unghi, emisfera nordica
si sudica alterneaza ca unghi vara si iarna, de aceea incepe acum vara in brasilia si la noi incepe iarna.

Panourile solare se pun in asa fel incat unghiul cu soarele sa fie cat mai perpendicular.

Grabillion
QUOTE

Why does the Earth tilt?

No one knows why the Earth's axis is tilted by 23.5 degrees. Some astronomers think that about 5 billion years ago, when the Earth was still very young, it was struck by a Mars-sized planet. This colossal impact could have tipped our planet over. Whatever the reason, it's a good thing - if the Earth did not tilt, countries near the poles would be cold and dark all year round. If it tilted too much, the seasons would be very extreme – like on the planet Uranus. Here the winter lasts for 42 years in total darkness!


Am mai gasit o podoaba rara , pe pagina de la BBC.

Ei cred ca pamantul a fost lovit de o planeta ca Marte si de aceea are axa inclinata la 23°

Oare ce planete sa fi colidat cu toate celelalte planete din sistemul solar, caci toate au axa inclinata !

Oare joaca cineva biliard in spatiu ?
mărăcine
QUOTE (Amenhotep)
Tzi/Tnoapte = 1 şi la Pol şi la Ecuator

Care va sa zica tu prin T faci referire la durata, nu la temperatura, cum am inteles eu.

QUOTE (Amenhotep)
La Ecuator razele Soarelui îţi cad fix în cap (toată "vara"). La Pol îţi vin din lateral (toată "vara"). Cum s-au egalat unghiurile?

Pai citeste fraza pan' la capat:

QUOTE (mărăcine)
Tu nu realizezi ca prin schimbarea inclinatiei Pamantului ai egalat unghiurile din care cad razele Soarelui "iarna" si "vara"? (Folosesc cuvintele intre ghilimele pentru ca, evident, nu ar mai exista iarna si vara.)
Amenhotep
Unghiul sub care cad razele unui bec pe o bilă de rulment este mereu acelaşi, indiferent cum "piruetează" bila în jurul vreunei axe proprii (de fapt, dacă-i foarte bine lustruită nici nu-ţi poţi da seama care-i axa ei proprie de "piruetare").

Dacă fenomenul anotimpurilor ar fi determinat de unghiul sus-pomenit, el s-ar manifesta şi când bila de rulment ar face piruete cu axa verticală. Dar în acel caz nu se manifestă.

Deci anotimpurile nu sunt generate de unghiul sub care vin razele Soarelui pe suprafaţa sferei.

a
Grabillion
Cat priveste temperatura pe Marte, uite ce zice NASA (desi totul este o minciuna caci nici o sonda nu a pus vreodata o roata pe marte):

Mars temperature

The six-wheeled Spirit rover has taken Mars's temperature for the first time, as it readies for its first roll across the red planet next weekend, NASA said Friday. During daytime, martian rocks were colder than objects made up of fine particles, said Phil Christensen, the scientist tasked with the temperature readings.

"On the ground, the warmest temperature is around five degrees Celsius and the coldest is -15 degrees Celsius " he said.

Mare diferenta fata de pamant nu este, in timpul iernii pamanteasca chiar deloc, desi Marte este cu mult mai departe de soare decat pamantul.

Cu ani inainte NASA spunea ca pe Marte sunt -65 de grade !
In fine, oricum totul este o minciuna, dar avand in vedere ca voi credeti in NASA, sa luam cele spuse mai sus ca adevarate.
Grabillion
Niste oameni de stiinta nu sunt de acord cu tine, Amen:


Tilt of the Earth's Axis

The Earth's axis is not perpendicular to the plane of the ecliptic, but inclined at a fixed angle of 23.5°. Moreover, the northern end of the Earth's axis always points to the same place in space (North Star). The following link shows an animation of the Earth revolving around the sun: Earth Revolution Animation - Figure 6h-5. In this animation the Earth's axis is colored red. Note that the angle of the Earth's axis in relation to the plane of the ecliptic remains unchanged. However, the relative position of the Earth's axis to the sun does change during this cycle (Figure 6h-2). This circumstance is responsible for the annual changes in the height of the sun above the horizon. It also causes the seasons, by controlling the intensity and duration of sunlight received by locations on the Earth.
Link
Grabillion
@Amen
Tu faci o analogie gresita intre bec si soare !

In afara de asta nu uita unghiul luminii soarelui fata de obiecte, cu cat mai perpendiculara cu atat
mai puternica este influenta soarelui si deci si caldura generata.


Amenhotep
QUOTE (mărăcine @ 15 Nov 2005, 12:50 AM)
QUOTE (Amenhotep)
Tzi/Tnoapte = 1 şi la Pol şi la Ecuator

Care va sa zica tu prin T faci referire la durata, nu la temperatura, cum am inteles eu.

Da, îmi cer scuze dacă n-a fost clar.

QUOTE
Pai citeste fraza pan' la capat:

QUOTE (mărăcine)
Tu nu realizezi ca prin schimbarea inclinatiei Pamantului ai egalat unghiurile din care cad razele Soarelui "iarna" si "vara"? (Folosesc cuvintele intre ghilimele pentru ca, evident, nu ar mai exista iarna si vara.)

O citisem.

Off... Priveşte această imagine şi spune-mi: vezi că cele două unghiuri sunt egale? Şi ţi-e clar că într-unul din puncte e iarnă şi în celălalt e vară? E clar că diferenţa de temperatură vară-iarnă nu este generată de unghiul sub care cad razele Soarelui?

a
mărăcine
Pai, cele doua puncte indicate de tine nu sunt la aceeasi latitudine. Dupa cat se vede, in emisfera sudica e vara, deci e firesc ca intr-un punct mai apropiat de pol decat cel din emisfera nordica sa avem acelasi unghi fata de soare, si in consecinta temperaturi aproximativ egale. Dar ia doua puncte la aceeasi latitudine sa vezi cum unghiurile difera.
bdl
http://www-spof.gsfc.nasa.gov/stargaze/Sseason.htm

Si in josul paginii mai sint niste link-uri utile.....dar banuiesc ca si astia de la nasa mint ca porcii aia de la BBC..... jamie.gif
mărăcine
Mai oameni buni, e vorba in fond de o chestie simpla. Eu nu spun faptul ca durata zilei nu ar influenta temperatura, ci ca si aceasta durata este un efect al inclinarii axei Pamantului in raport cu planul elipsei in jurul Soarelui. Daca aceasta inclinare n-ar exista, n-ar aparea nici o diferenta a unghiului din care soarele bate, pe timpul anului.
Amenhotep
QUOTE (mărăcine @ 15 Nov 2005, 01:46 AM)
Pai, cele doua puncte indicate de tine nu sunt la aceeasi latitudine.

Nu au nici aceeaşi vegetaţie, probabil că se vorbeşte şi altă limbă...

De ce-ar fi toate acestea relevante?

Latitudinea de care vorbeşti tu n-are nici o legătură cu unghiul razelor Soarelui. În figură schimbă axa de rotaţie şi-ai să vezi cum unghiurile razelor Soarelui rămân fix aceleaşi, deşi sistemul geografic de măsurare a distanţelor se dă peste cap. Şi? Din punctul de vedere al încălzirii medii, dacă ai avea dreptate şi ea ar depinde de unghi, atunci axa de rotaţie ar fi complet irelevantă.

Dar nu-i aşa. Anotimpurile au legătură cu axa de rotaţie. Deci nu depind de unghiul sub care cad razele Soarelui.

a
Amenhotep
QUOTE (mărăcine @ 15 Nov 2005, 02:08 AM)
Eu nu spun faptul ca durata zilei nu ar influenta temperatura, ci ca si aceasta durata este un efect al inclinarii axei Pamantului in raport cu planul elipsei in jurul Soarelui.

Păi nimeni nu contestă asta. Da, diferenţa de durată a zilei/nopţii este efectul înclinării axei Pământului:

înclinare axă => raportul Lzi/Lnoapte variază în timp => temperatura medie variază în timp

Problema e că tu amesteci cu unghiul sub care cad razele Soarelui. Aceasta-i o altă discuţie, ce are legătură nu cu variaţia sezonieră ci cu variaţia geografică a temperaturii:

Ecuator => raze aproape perpendiculare => cald (tot timpul anului)
Pol => raze piezişe => frig (tot timpul anului)

Da, diferenţa de temperatură Pol-Ecuator e datorată diferenţei de unghi al razelor Soarelui. Dar asta e altceva decât treaba de mai sus, cu anotimpurile. Diferenţa "termico-geografică" Pol-Ecuator există şi la planetele cu axa de rotaţie perpendiculară pe orbită -- dar acelea n-au anotimpuri.

a
mărăcine
QUOTE (Amenhotep)
În figură schimbă axa de rotaţie şi-ai să vezi cum unghiurile razelor Soarelui rămân fix aceleaşi, deşi sistemul geografic de măsurare a distanţelor se dă peste cap.

Omule, eu ti-am zis clar: inclinarea axei Pamantului fata de planul elipsei descrise in jurul Soarelui. Unghiul pe care-l calculezi tu nu se raporteaza la axa Pamantului, ci la perpendiculara dusa prin centrul Pamantului pe acel plan al elipsei. Ghici ciuperca de ce-ti ies unghiuri egale.

QUOTE (Amenhotep)
Latitudinea de care vorbeşti tu n-are nici o legătură cu unghiul razelor Soarelui.

Atunci de ce nu iei doua puncte la aceeasi latitudine sa vezi ce unghiuri iti rezulta?
bonobo
QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
QUOTE

Cu cat te apropii de soare, cu atat mai multi fotoni si particule (vantul solar) vor lovi termometrul si deci temperatura termometrului va creste.

Deci tu zici ca cu cat ne apropiem mai mult de soare , cu atat este mai cald....bun.

NU, am spus ca, cu cat te apropii mai mult de soare, cu atat mai multa energie (sub forma de fotoni si particule) primesti de la el. Inchipuie-ti o sfera din care ies raze/linii in toate directiile si un corp pe care il plimbi in spatiu. Cu cat apropii corpul de sfera, cu atat mai multe raze/linii il intersecteaza. Cu alte cuvinte, densitatea liniilor creste pe masura ce te apropii de sfera generatoare.

Atunci cand vorbesti de caldura/temperatura trebuie sa te raportezi la un corp/materie care inmagazineaza acea energie, remember?

Se pare ca ti-am explicat cum un corp acumuleaza caldura, dar de unul singur nu reusesti sa-ti imaginezi cum o pierde. Atomii in miscare pierd o parte din energia lor prin emiterea spontana de radiatii (fotoni). Cantitatea de energie radiata in unitatea de timp depinde de energia si tipul atomilor. Deci, un corp aflat in vid se raceste prin emitere de radiatie. Daca el primeste energie sub forma de fotoni, el ajunge la echilibru termic atunci cand energia primita in unitatea de timp (excluzand-o pe cea reflectata) este egala cu energia radiata in unitatea de timp.

Deci, doua corpuri aflate la aceeasi distanta de soare, de aceeasi forma si dimensiuni dar formate din materiale diferite, probabil ca vor avea temperaturi diferite.


QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
Uite, se pare ca nu distanta soare-pamant face iarna si vara, ci unghiul la care cad razele de soare pe pamant. Daca te mai uiti si la elipsa pe care o face pamantul in jurul soarelui o sa vezi ca atunci cand soarele este cel mai aproape de pamant pe pamant nu este  mai cald decat de obicei, ba chiar mai frig si nici la ecuator nu se schimba temperatura !
...
Desi polul nord se afla mai aproape de spare ca restul totusi acolo este cel mai frig. Ciudat, nu ?

Iarasi, nu reusesti sa faci diferenta intre ce conteaza si ce nu. Apropierea de soare datorita traiectoriei si/sau inclinarii pamantului nu da o diferenta foarte mare in cantitatea de energie primita de la soare. Inclinarea in schimb, da. Daca in experimentul de mai sus (cu sfera si razele), consideri corpul ca fiind un patrat de hartie orientat perpendicular pe raze si il apropii foarte putin (in raport cu distanta) de sfera, constati ca numarul de raze care-l intersecteaza nu creste semnificativ. In schimb, daca il inclini cu 45 de grade, diferenta este mare. Deci, o bucata din suprafata pamantului, inclinata cu un unghi fata de directia razelor solare, primeste in unitatea de timp semnificativ mai putina energie decat una perpendiculara pe ele. In plus, conteaza si timpul de expunere deci (asa cum zicea si Amenhotep) raportul Tzi/Tnoapte dat de inclinarea axei de rotatie.

Deci la poli este cel mai frig pentru ca acolo cantitatea de energie primita pe parcursul anului este cea mai mica. Motivele sunt cam alea pe care ti le-am zis eu da' puteai sa le descoperi si tu daca n-ai fi vazut conspiratii peste tot. wink.gif


QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
In plus cu cat ne ducem mai aproape de soare, cu atat este mai frig, chiar frigul absolut.

Daca continui sa vorbesti despre temperatura vidului, te complaci in ignoranta (si dovedesti ca nu vrei sa intelegi). Este normal ca acolo sa fie frig, pentru ca nu este nimic care sa inmagazineze energie/caldura. Dar, deindata ce pui acolo (aproape de soare) un corp, el se va incalzi.

QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
Se pare ca aceasta flama este o flama rece si nu una calda si ca numai lumina flamei creeaza caldura si nu invers. Lumina se observa numai dupa ce cade pe un obiect si de abia atunci apare si caldura.

Caldura fara lumina nu exista, cum poate atunci sa fie flama fierbinte ?
Daca flama ar fi intradevar fierbinte am observa contrariul  ! Nu crezi ?

Ce zici tu de asta ?

blink.gif Pai ce sa zic? Ca nu vrei sa gandesti. O sursa de lumina poate fi rece. Ce legatura e intre una si alta? Ce importanta are daca sursa de lumina e calda sau nu? Caldura se acumuleaza ca energie a moleculelor in obiectul care recepteaza lumina sursei.

QUOTE (Grabillion @ 14 Nov 2005, 09:54 PM)
In plus, te rog zi-mi si mie din ce consta "cutia" soarelui de poate sa tina o presiune asa de imensa si o temperatura fara explodeze sau sa se destrame, si cum de tine gazul acela asa de mult si nu se consuma la modul in care arde?

Evident, 'cutia' e gravitatia. wink.gif Cat despre 'ardere', ce sa mai zic? Hidrogenul din soare nu se oxideaza, fuzioneaza. laugh.gif
mărăcine
Hai sa explic scolareste la ce am ajuns in discutia cu Amenhotep de azi-noapte.

Amenhotep spunea ca unghiul sub care cad razele Soarelui n-ar determina diferenta de lungime dintre noapte si zi si diferenta de temperatura dintre anotimpuri. In figura indicata de el, sunt alese doua puncte situate la aceeasi distanta fata de perpendiculara pe planul elipsei, ce trece prin centrul Pamantului. Pentru mai multa claritate am refacut figura mai jos.

user posted image

Obiectia mea la acest desen e ca pe noi ne intereseaza sa stim unghiul din care cad razele Soarelui in doua momente opuse ale anului in acelasi punct de pe glob. Ne ajuta intr-adevar sa ne reprezentam aceste puncte in cele doua emisfere, pentru a nu face doua desene, cu conditia ca ele sa fie plasate la aceeasi latitudine, deci la aceeasi distanta fata de axa de rotatie a Pamantului. In acest caz se vede clar diferenta dintre cele doua unghiuri:

user posted image

Ca urmare a diferentei acestui unghi va rezulta o durata mai mare sau mai mica a zilei si noptii si o diferenta de temperatura intre anotimpuri.
Grabillion
QUOTE

Pai ce sa zic? Ca nu vrei sa gandesti. O sursa de lumina poate fi rece. Ce legatura e intre una si alta? Ce importanta are daca sursa de lumina e calda sau nu? Caldura se acumuleaza ca energie a moleculelor in obiectul care recepteaza lumina sursei.


Iti dai seama ca stiu teoriile stiintei. Si se pare ca tu incepi sa te contrazici in ceea ce spuneai la incepu cu flama fierbinte.

Pana acum parca soarele era fierbinte ca o flama ? Mai este sau nu mai este ? Din ceea ce ai spus tu mai inainte sa deduc ca totusi unghiul razelor de lumina influenteaza caldura pe pamant si nu distanta fata de soare ?

QUOTE

Este normal ca acolo sa fie frig, pentru ca nu este nimic care sa inmagazineze energie/caldura. Dar, deindata ce pui acolo (aproape de soare) un corp, el se va incalzi.


Daca soarele este fierbinte, si se pare ca are millioane de grade, diferenta de caldura s-ar simtii in functie de distanta.
Numai foarte aproape de soare acesta incalzeste ?

QUOTE

Evident, 'cutia' e gravitatia.  Cat despre 'ardere', ce sa mai zic? Hidrogenul din soare nu se oxideaza, fuzioneaza.


Daca cineva ar fi vizitat soarele as fi zis ca poate ai dreptate, dar pana atunci teoria cu fuziunea ramane numai o teorie.
In afara de asta, un corp care este in stare de explozie si nu explodeaza, o butelie de gaz arde de milliarde de ani si nu se consuma si gravitatia tine soarele asa cum este, astea toate sunt mai presus de orice imaginatie, daca e sa lasam ipotezele aberante ale fizicii care nici macar nu stie cauza gravitatiei pe pamant, cu atat mai putin ce este in soare la 150 Mio Km.

Si se pare totusi ca soarele nu este asa de cald precum pare, ci ca numai lumina lui creeaza caldura.




axel
QUOTE (Grabillion @ 15 Nov 2005, 11:36 AM)
Iti dai seama ca stiu teoriile stiintei.

Eu imi dau seama ca NU wink.gif
Grabillion
QUOTE

Ca urmare a diferentei acestui unghi va rezulta o durata mai mare sau mai mica a zilei si noptii si o diferenta de temperatura intre anotimpuri.

@maracine

Intensitatea soarelui este datorata unghiului mai mare. Vara nu o face faptul ca ziua este mai
lunga ci intensitattea soarelui. La pol este 6 luni ziua si totusi este frig !

Intr-o secunda diferenta intensitatii soarelui este diferita intre vara si iarna.
Daca vara si iarna soarele ar fi la fel de intens, deci daca am avea acelasi unghi, atunci am putea spune ca durata zilei
face anotimpurile. Insa nu este asa !

Cauze este insa intensitatea soarelui si nu durata zilei. Durata depinde de latitudine si de unghiul fata de soare si
nu este cauza diferentei iaran-vara, ci doar o urmare a acestora.
4 ore de soarele de vara ar face din iarna cea mai aspra o vara mai rece.
mărăcine
Pai in mare ai spus aceleasi lucruri pe care le-am spus si eu.

Dilema cred ca venea din faptul ca Amenhotep isi reprezenta un cu totul alt unghi.
March
QUOTE (axel @ 15 Nov 2005, 11:40 AM)
QUOTE (Grabillion @ 15 Nov 2005, 11:36 AM)
Iti dai seama ca stiu teoriile stiintei.

Eu imi dau seama ca NU wink.gif

Vai... se poate asa ceva jamie.gif rofl.gif
bdl
Din ce teorie e termenul asta "flama rece" ?
Amenhotep
QUOTE (mărăcine @ 15 Nov 2005, 10:34 AM)
Amenhotep spunea ca unghiul sub care cad razele Soarelui n-ar determina diferenta de lungime dintre noapte si zi si diferenta de temperatura dintre anotimpuri.

Exact. Şi am arătat asta comparând două puncte unde unghiul SCCRS ("sub care cad rezele Soarelui" -- hai să-i zicem pe scurt de-aici înainte) este acelaşi, dar temperatura nu-i deloc aceeaşi.

QUOTE
In figura indicata de el, sunt alese doua puncte situate la aceeasi distanta fata de perpendiculara pe planul elipsei [...]

user posted image

Mă rog, e o exprimare cam complicată... E mult mai simplu: ca să verific teoria "variaţie unghi SCCRS => variaţie raport Lzi/Lnoapte (şi deci => variaţie temperatură)", am ales două puncte care au exact acelaşi unghi SCCRS. Şi se constată că durata nopţii şi a zilei diferă mult între cele două puncte (într-unul ziua e mai lungă decât noapte, în celălalt invers). Asta-i tot.

QUOTE
Obiectia mea la acest desen e ca pe noi ne intereseaza sa stim unghiul din care cad razele Soarelui in doua momente opuse ale anului in acelasi punct de pe glob.

Nu, pe noi ne interesează să verificăm teoria "Cauza variaţiei raportului Lzi/Lnoapte este variaţia unghiului SCCRS". Şi verificând, vedem că această teorie e greşită.

QUOTE
Ca urmare a diferentei acestui unghi va rezulta o durata mai mare sau mai mica a zilei si noptii si o diferenta de temperatura intre anotimpuri.

Exact ce spuneam: Această teorie este greşită. Durata mai mare sau mică a zilei şi a nopţii nu este "ca urmare a diferenţei acestui unghi". Pentru că în imaginea cu care-am exemplificat se vede cum "diferenţa acestui unghi" este nulă şi totuşi ziua e ba mai lungă decât noapte, ba mai scurtă decât noaptea.

Şi dacă în două puncte de pe glob Soarele pică la acelaşi unghi, dar într-un caz stă deasupra orizontului 14 ore pe zi, iar în celălalt caz 10 ore pe zi, este evident că temperatura medie va fi diferită. Tu însă, indus în eroare de teoria ta care ia drept cauză unghiul SCCRS, crezi că temperatura medie în cele două puncte e aceeaşi:

QUOTE (Mărăcine @ 15 Nov 2005, 01:46 AM)
Dupa cat se vede, in emisfera sudica e vara, deci e firesc ca intr-un punct mai apropiat de pol decat cel din emisfera nordica sa avem acelasi unghi fata de soare, si in consecinta temperaturi aproximativ egale.

Această greşeală nu-ţi relevă faptul că teoria "Variaţia unghiului SCCRS e cauza" e incorectă?

a
mărăcine
Tu vorbesti de parca atunci cand e vara intr-o emisfera si iarna in cealalta, pe tot intinsul fiecareia dintre emisfere raportul dintre durata zilei si a noptii ar fi in orice moment acelasi. Si-n problema asta lucrurile stau tot cum am aratat mai sus. Ca sa exemplific pe figura cu unghiurile egale:

user posted image

Uita-te bine si vezi ca punctul din emisfera sudica, in care e vara, e mult mai apropiat de pol decat cel din emisfera nordica, in care e iarna. Nu ti se pare absolut firesc ca atunci cand e vara intr-una din emisfere, la un punct mai apropiat de pol decat e cazul in cealalta emisfera, sa existe acelasi unghi fata de soare, si prin urmare aceeasi durata a zilei si noptii?
Amenhotep
Nu spun nimic despre "pe tot întinsul emisferei". Fac strict comparaţie între două puncte caracterizate de acelaşi unghi SCCRS. Conform teoriei tale, ar trebui ca Lzi/Lnoapte să aibă aceeaşi valoare în cele două puncte.

Iată, spui clar:

QUOTE
acelasi unghi fata de soare, si prin urmare aceeasi durata a zilei si noptii

Dacă îţi voi arăta că raportul Lzi/Lnoapte diferă între cele două puncte (care au acelaşi unghi SCCRS!), vei fi de acord că teoria ta e greşită?

a
Catalin
Amenhotep, mie nu mi se pare ca acele unghiuri ar fi egale. Unul este alfa, celalalt este -alfa... Trebuie sa gandesti ca atunci cand ai de-a face cu rotatii trebuie sa ai grija ce latura rotesti atunci cand decizi semnul. Oricum, din desenul tau se vede clar ca cele doua se rotesc in sensuri diferite.
Amenhotep
Iată: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=382316

Durata zilei e într-un caz mai mare decât durata nopţii, iar în celălalt caz mai mică. La acelaşi unghi.

a

EDIT:

QUOTE
mie nu mi se pare ca acele unghiuri ar fi egale. Unul este alfa, celalalt este -alfa...

Şi de ce ar conta semnul în problema încălzirii? Din perspectivele locale a doi observatori situaţi în cele două puncte, fiecare măsoară o anume înclinaţie a razelor Soarelui. Valoarea celor două înclinaţii este identică. Da, unul va măsura înclinaţia spre un punct cardinal, celălalt spre alt punct cardinal. Dar ce contează asta din perspectiva efectului de încălzire, dacă razele întâlnesc suprafaţa solului sub acelaşi unghi?

a
Catalin
QUOTE

Şi de ce ar conta semnul în problema încălzirii?


Nu stiu si nu am zis ca ar conta, ci doar ca cele doua unghiuri nu sunt egale asa cum pretinzi tu pentru a contrazice SCCRS. Demonstratia ta este gresita.

(Mie mi se pare ca semnul conteaza foarte mult atunci cand discuti despre durata zilei, cel putin. Iar durata zilei, logic vorbind, influenteaza temperatura de afara... cred ca nu e nevoie sa mai demonstram ca noaptea e mai frig ca ziua).

Edit: eu cred ca putem si cuantifica tot procesul asta. Caldura care duce la existenta unei anumite temperaturi vine din cadrul energiei solare. Energia primita de la soare este proportionala cu fluxul luminos si cu suprafata considerata. Daca am lua o portiune infinitezimala in raport cu suprafata pamantului (de exemplu suprafata unui oras), atunci am putea presupune fluxul momentan constant pe toata suprafata. Acest flux este proportional cu marimea unghiului de incidenta. Unghiul de incidenta incepe de la 0 la rasaritul soarelui si termina tot la 0 la apusul soarelui, in miezul zilei el urcandu-se pana la unghiul acela alfa din desenul tau. Oricum ai da-o, se vede clar ca cu cat soarele e mai mult si mai sus pe cer, cu atit primesti mai multa caldura deci temperatura va creste.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.