Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:1000 Miles From Nowhere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Felina
Ai cires? Si inca mare?? Uau ce frumooos! smile.gif Si te urci in el sa culegi?
Oiski-Poiski
Oauuuuuuuu, te invidiez groaznic de tare laugh.gif .Deci tu stai cu nasul in fructele mele preferate drool.gif .Am si retete cu cirese dar nu ti le dau tongue.gif .
Poate in WE imi calc pe suflet si-ti scriu cate ceva.

Oiski-Poiski
Uite asta este prajitura mea preferata cu cirese sau visine.

1 kg fructe
200 gr unt
500 gr zahar
2 pachetele zahar vanilat
8 galbenusuri si 6 albuse
175 gr faina
150 gr Speisestärke (cred ca-i zice amidon alimentar unsure.gif )
2 lingurite praf de copt
175 gr de Kokosraspel (nuca de cocos)

Ciresele se spala, se scot samburii.Untul , 125 zahar , zaharul vanilat se bat bine .Se adauga cate unul galbenusurile.150 gr faina, amidonul, praful de copt se amesteca si se adauga peste unt si oua.Se unge o tava lunga si se pune in ea amestecul de mai sus.Ciresele se trec prin faina ramasa si se pun in tava peste amestec.
Se da la cuptor preincalzit la 175 ° si se coace cam 25 minute.
Albusurile se bat bine cu restul de zahar , se adauga 150 gr kokos .Acest maglaveis se pune peste prajitura , se presara peste restul de kokos si se mai da la cuptor inca 25 minute.


Thecook
Merci de reteta. Oiski, daca-ti spun (adica scriu) cati ciresi am, cred ca o sa ma urasti de-a dreptul! tongue.gif
Thecook
Mi-e scarba de persoanele care atunci cand vad un copilas zic "vai ce frumos esti, sa-ti mananc (pap) ochisorii". E una dintre cele mai dezgustatoare expresii, si cand ma gandesc ca asta i se spune unui copil... sad.gif
Thecook
Incet, dar sigur, devin un fan al serialului "Cold Case" . Cred ca e serialul cu cele mai faine soundtracks . Notez aici adresa de youtube cu una din melodiile din episodul de ieri, ca sa nu o uit http://www.youtube.com/watch?v=va4LKM0q6EA : "Counting My Lucky Stars" . Poate mai e cineva amator de muzica country.
Thecook
Ieri am montat si ultimul dulap (cel din camera fetei). Cum ma saturasem sa tot vad dulapul bucatele pe hol si sa tot astept pana cineva isi face chef si timp sa ma ajute, l-am montat singura, si inca stand si intr-un singur picior, ca cu celalalt picior trebuia sa tin copila la distanta sa nu-si prinda degetele la montaj. Dar am reusit chiar si asa! thumb_yello.gif
Cu asta declar mutatul incheiat.
Thecook
Regenbogen.
Thecook
Und noch ein Regenbogen !
dascalita
E o minune copila ta, frumoasa foc! wub.gif
Sa-ti traiasca si sa aiba noroc!
Oiski-Poiski
E chiar un Regenbogen ! smile.gif Care apare mereu cand pentru mami ploua.Si atunci ploaia este suportabila.
Te inteleg.
Thecook
La cirese !
Thecook
Hranim si pisica !
Oiski-Poiski
Uite ,am facut si eu o fotografie special pentru tine ohyeah.gif
Felina
vaaai ce sadice sunteti amandoua huh.gif

doar curcubeul e cuminte si imparte cu toata lumea wub.gif
Thecook
Ieri am facut pentru prima data inghetata de casa (de cirese) , nu e asa de aspectuoasa dar e gustoasaaaa drool.gif
Kristin
Si nu spui si altora cum? biggrin.gif

Ai facut-o la masina sau la "mana" tongue.gif ?
Thecook
Reteta e tare simpla: Fructe pasate +Zahar pudra +frisca batuta . Am gasit reteta pe culinar la Retete in imagini .
Reteta inghetata
Thecook
Astazi am facut inghetata de stafide si rom, o bunatateeee! Acuma tocmai stau la o degustare.
Thecook
Seara am fost la plimbare .
Thecook
Poza prelucrata (adica am lipit doo poze deolalta).
Thecook
A fost ziua lui tata dar nu l-am sunat sa-l felicit. De 5 luni de zile n-am mai vorbit cu el.
Felina
si cat mai rezisti? jamie.gif
Thecook
Forever !
Felina
nu te cred biggrin.gif
te mananca si calcaiele sa vorbesti cu el
orgoliul asta...!
poate ar trebui sa te gandesti ca e si el om si are dreptul sa faca alegeri in viata, chiar daca nu sunt pe placul tau.
cred ca va lipseste enorm amandorura o discutie de cateva ore la o cafea-doua-trei
Thecook
rofl.gif http://www.youtube.com/watch?v=kXf3wx5nPXU
Thecook
Tocmai pregatesc pozele ce le vom da cadou de Craciun. Ia mult timp retusatul, dar merita.
Sushi
QUOTE(Thecook @ 22 Nov 2007, 03:22 PM) *
Tocmai pregatesc pozele ce le vom da cadou de Craciun. Ia mult timp retusatul, dar merita.



ce domnisoara!!! ce frumoasa! ca mamica-sa mwah1.gif
andra_v
Superba! Pupici din partea mea!
dascalita
Asa cred eu ca arata ingerasii...Superba fiica ta!
Thecook
Click pentru a vizualiza atasamentulClick pentru a vizualiza atasamentul
QUOTE(dascalita @ 23 Nov 2007, 06:36 PM) *
Asa cred eu ca arata ingerasii...Superba fiica ta!

Dascalita, uite asa arata ingerasii:
dascalita
Minunate fotografii !
Da, sunt de acord cu tine, asa arata ingerasii!
Ce mandra trebuie sa fii! Sa-ti traiasca si sa fii mereu mandra de copilul tau!
Thecook
Astazi sarbatoresc 3 luni de cand nu am mai mancat ciocolata . Deci, se poate ! rolleyes.gif
Sushi
QUOTE(Thecook @ 16 Dec 2007, 09:50 AM) *
Astazi sarbatoresc 3 luni de cand nu am mai mancat ciocolata . Deci, se poate ! rolleyes.gif


da di ce???
Thecook
QUOTE(Sushi @ 16 Dec 2007, 12:15 PM) *
da di ce???

Am vrut sa vad daca functioneaza treaba cu "Daca vrei cu adevarat , poti !" rolleyes.gif
Thecook
Sunt zile cand si eu ma mir cat de aerisita mi-e mansarda. Abia ieri mi-am dat seama ca Norah Jones si Katie Melua sunt 2 persoane diferite . Adiiiica : eu stiam ca exista una bucata cantareata care interpreteaza niste melodii mai lente, numai bune de adormit, deci daca la radio rula NJ ziceam "da, asta e" , daca rula KM la fel.
Thecook
Maine e Rosenmontag, zi libera, planuiesc sa fac Rulada ā la Sushilina, daca pana maine nu mai intra pe net sa-mi dea reteta corecta , o sa improvizez ochiometric. Si mai vreau sa fac niste peste dat prin faina, ou si nuca de cocos, de mult limbesc dupa reteta asta si tot am amanat.

Felina
QUOTE(Thecook @ 3 Feb 2008, 11:12 PM) *
Si mai vreau sa fac niste peste dat prin faina, ou si nuca de cocos, de mult limbesc dupa reteta asta si tot am amanat.



Suna interesant! biggrin.gif

Ce fel de peste folosesti? Si e din cel cu oase, sau file? Si...si...? Zi reteta in amanunt ca ma-ntereseaza rau! biggrin.gif
Thecook
N-am reusit sa fac decat rulada, la 14:00 mergem la parada de carnaval, poate deseara fac pestele (e de la congelat, fara oase, cred, pe germana ii zice "Seelachs-filet" ,nu stiu cum ii zice pe romaneste, oare filet de Somon? blink.gif . Daca fac deseara si iese bun atunci o sa revin cu reteta. mwah1.gif
Thecook
Asia- Fisch


Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/
Thecook
Deci reteta a iesit foarte gustoasa.
Pestele proaspat sau decongelat se stropeste cu putina zeama de lamaie, se sareaza, (eu am pus si piper) si se da prin faina, ou si nuca de cocos. Se prajeste in ulei.
Garnitura de legume am improvizat-o: am prajit o legaturica de ceapa verde taiata rondele , o juma de mango taiat cubulete - asta nu era in reteta dar a iesit bun, apoi am adaugat ciuperci taiate feliute. Separat am pus putina apa la fiert, apoi un cubulet de supa concentrata (ecologica, deci fara glutamat& co) , apoi am adaugat o canita de orez. Dupa ce au fiert putin am adaugat orezul si "zama" la compozitia de baza, am adaugat niste rosii taiete feliute , putin otet balsamico, putin sos de soia si le-am mai lasat putin pe foc.
Thecook
Carnaval 2008.





Images hosted at HoldThatPic.com
Thecook
De mult timp nu am mai bolit cum am facut-o saptamana trecuta, n-am fost in stare nici macar sa ma ridic din pat. Si bineinteles, nimeni nu s-a oferit sa-mi faca un ceai sau o supica, chiar si de la plic. Nu-i nimic, le vine si lor randul.
.................................
M-am tuns scurt.
.................................
Am ochit pe culinar o reteta de Hamburgeri pe care abia astept sa o fac. Sper curand sa ajung in Franta sa cumpar castraveti murati, la nemti castravetii murati sunt dulci si nu-mi plac.
...................................
Azi dimineata am facut o paine si o prajitura care arata ca un cuib de viespi, au iesit ambele bune.
..................................
Am vazut Ratatouille, de 4 ori.
Thecook
http://www.youtube.com/watch?v=pVZr6MPIvV4
Sushi
QUOTE(Thecook @ 17 Feb 2008, 05:41 PM) *
De mult timp nu am mai bolit cum am facut-o saptamana trecuta, n-am fost in stare nici macar sa ma ridic din pat. Si bineinteles, nimeni nu s-a oferit sa-mi faca un ceai sau o supica, chiar si de la plic. Nu-i nimic, le vine si lor randul.
.................................
M-am tuns scurt.
.................................
Am ochit pe culinar o reteta de Hamburgeri pe care abia astept sa o fac. Sper curand sa ajung in Franta sa cumpar castraveti murati, la nemti castravetii murati sunt dulci si nu-mi plac.
...................................
Azi dimineata am facut o paine si o prajitura care arata ca un cuib de viespi, au iesit ambele bune.
..................................
Am vazut Ratatouille, de 4 ori.



de care paine ai facut?
si mie-mi place Ratatuiul de numa' numa' ohyeah.gif
Cat despre supa sau ceiuc io le-as fi spus in text ce vreau si daca ma refuza careva faceam scandal rolleyes.gif
Thecook
Am facut paine din Weizenmehl+Rogenmehl , dupa reteta no-knead.
Thecook
Azi am fost in Aldi sa-mi recuperez cardul pe care l-am uitat vineri acolo.
Cand se trezeste pitica mergem la Spielgrupe, n-am mai fost din decembrie. Apoi dupa ce ne saturam de jucat, venim acasa si facem curetenie pe trepte, maine ne vin musafiri.
Deseara probabil am sa cos perdeaua pentru baie, am gasit un capat de material cu 1,50 E. Pentru camera de luat masa am cusut sambata 3 perdele dintr-un capat de material cumparat cu 5 E. Au iesit minunate ! Si cand ma gandesc ca aproape ca eram dispusa sa dau 32 E pt o perdea pentru o fereastra.....Deci e o mica mare diferenta intre 5 E si 96 E ! Bine ca mi-a venit rapid "inspiratiunea" sa ma uit si in cosul cu resturi de materiale.
Pe miercuri planuiesc sa cumpar carne tocata pe care le voi imparti in 2: dintr-o portie voi face pentru miercuri Hamburgeri, cealalta portie o pregatesc in sos de rosii, iar o impart in doua, o parte ca sos pentru Spagetti Bolognese (pentru vineri) si o parte cu conopida la cuptor (pentru joi).
In seara asta am sa pun din nou aluat la dospit pentru paine, am sa folosesc Mischmehl 1000 .
Inca nu stiu ce sa gatesc maine , probabil o tocanita din piept de pui.
Azi am cumparat un ghiveci cu Basilicum, miroase minunat ! Trebuie sa caut o reteta cu Basilicum.
Thecook
Ieri pitica a reusit sa ajunga la clanta, poate deschide orice usa...si uite asa s-a mai dus o bucatica de liniste, de-acuma iarasi trebuie sa stau cu ochii-n patru ...
Thecook
M-a intristat stirea ca Patrick Swayze este bolnav de cancer . sad.gif
Sushi
QUOTE(Thecook @ 6 Mar 2008, 02:10 PM) *
M-a intristat stirea ca Patrick Swayze este bolnav de cancer . sad.gif


sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.