Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:1000 Miles From Nowhere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Felina
Ce chestie! Cunosc povestea dintr-un documentar de pe discovery. Da, e o poveste reala, trista, dar cu final fericit.
Parca ii luase si actele de identitate si n-avea voie sa iasa din casa neinsotita. Si parca n-a putut pleca in America sa fie alaturi de tatal ei bolnav de cancer. Pana la urma a evadat impreuna cu fata. Dar prin ce au trecut, cat au mers pe jos, prin frig si fara mancare. Ce bine e cand se termina cu bine!

smile.gif
Cla
Betty Mahmoody? L-am vazut si eu... rolleyes.gif
Sushi
Cu ocazia implinirii frumoasei virste de 18 ani iti doresc tot binele din lumea asta, sanatate, fericire si

LA MULTI ANI!

viitoare mami de fetita!!!
dascalita
La muti ani,Cuculeana!Mai bine mai tarziu... sad.gif Sa fii sanatoasa si plina de noroc! mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Thecook
Dragele mele, multumesc de urari wub.gif . Anul asta n-am avut chef de tambalau asa ca n-am facut nici o petrecere de ziua mea. Poate la anul. Mi-am petrecut ziua in avion spre Hamburg, cry.gif alba ca varul si tremurand de frica, cu centura stransa la limita si evitand sa-mi misc brusc capul sa nu care cumva sa se dezechilibreze avionul. Dar cu toata frica, tot nu m-am putut abtine sa nu arunc ochiu' pe geam sa vad daca "se vede ceva".
Nu pot sa zic ca m-a impresionat in mod deosebit ceva la Hamburg. Se costruieste/renoveaza mult. Peste tot macarale. Si mai sunt peste tot in centru statuete cu un om ce cara doua galeti cu apa , i se zice Hummel si cica e simbolul orasului. Am fost sambata seara si pe vestitul Reeperbahn. Aici as putea zice ca m-a impresionat o strada unde sunt bordeluri si ambele intrari in strada erau zidite ca nu puteai vedea ce e dincolo de ziduri. Pe zid era un afis mare cum ca nu au acces minorii si femeile. Printr-o nisa a zidului masculii in calduri sau numai curiosi aveau acces. M-a mai impresionat numarul mare de “fetitze”, la fiecare 2 metri statea cate una, toate aveau cate o borseta la talie. Apoi sex-shop, sex-cinema, gay-shop, variete, sex-shop,go-go dance, sex-shop,teatru, opera,erotic art museum, sex-shop, cabaret, travesti cabaret, din nou sex-shop si tot asa. In ghidul turistic al orasului scria ca daca ai bijuterii sau multi bani cash mai bine ii lasi in safe-ul hotelului, dar n-a fost cazul meu. Erau si strazi cu multe discoteci , baruri, terase, restaurante, circulatia masinilor era interzisa si tot cartierul parea o imensa party. Si luuummeeee , abia aveai loc sa te misti.
Thecook
Portul turistic.
Sushi
Noaa bine-ai revenit cuculeana! Voi de cit calatoriti parca vad c-o sa fiti in ceva avion, o sa vezi barza si-o sa-i zici la barbatu-tau: "Tu draga, n-am uitat noi vreo programare pe ziua de azi?" smile.gif
Felina
Cucule, tot in concediu? mwah1.gif
Thecook
Ia uite ce bine crede lumea despre mine! Iar eu de doua saptamani incoace mi-am luat greturile cu mine la servici si am bagat cate 50 si ceva de ore de lucru pe saptamana fara sa am nici o zi libera (nu sunt la concurs cu Carmelita, dar venise randul sefilor sa mearga in concediu ).
In alta ordine de idei, am fost si la doctor si de data asta am vazut pe ecran ceva sclipind care cica e o mica inimioara. wub.gif Tare ne-am mai emotionat ! Inca nu ne-am gandit la nume ca mai este timp, dar primesc cu placere sugestii cu conditia sa fie nume acceptabile pentru un copil ce va trai in Germania. (Deci nici o Lacramioara , etc devil.gif )
Sushi
cum adica nume? Da' CARMEN ce are?
Ca sa-l poata citi nemtii il scriss Karmen wink.gif
Thecook
Pe soacra-mea o cheama Carmen Maria. De-as alege numele astea doua as face fericite din start 4 persoane. Apropo, i-am spus luni sefei si cred ca tare si-a relaxat nervii in concediu ca nu s-a lasat cu nici un fel de foc de artificii, chiar m-a felicitat si s-a oferit sa caute prin podul casei lucruri de pe vremea cand fiica-sa era bebe. Sau poate o fi fost din cauza ca ziua ei de nastere e 7 aprilie si bebe al meu se anunta pe 8.
Sushi
Da mai, poate crede sefa ca ai facut-o special smile.gif)
Inca nu stii ce o sa fie?
Thecook
Carmen, am gasit pe net o reteta de Supa crema de dovleac scrisa de tine ...si pare simpla...si vreau sa o incerc ...si am cumparat deja un dovleac frumos in scopul asta. Eu am mai mancat doar o singura data in Cuba supa crema de dovleac si imi amintesc a fost tare-tare buna. Sper sa iasa la fel de buna, ca deja salivez dupa ea. drool.gif drool.gif drool.gif Si mi-am mai luat vinete , pe astea din pacate va trebui sa le servesc fara maioneza. Iar ieri am gatit spanac cu ochiuri ...ihmmmm ...numai bunatatzuri ! thumb_yello.gif
Felina
Dar sa stii ca sunt doua nume frumoase si cam universale smile.gif (nu ca ar fi vorba si de numele meu rolleyes.gif ).
Dar sa nu pati ca o amica de-a mea de aici, i-au spus doctorii timp de doua luni ca e fetita si cand a facut acum poze la burtica (nu stiu cum se numesc) si-a vazut ditamai oole la bebe intre picioare s-o pus pe plans laugh.gif .

Deci avem voie sa propunem si nume de baietei?
Felina
Vreu si eu reteta la supa-crema de dovlecel, daca se poate, va rog frumos, pliz pliz pliz pls.gif
Thecook
Feli, sigur ca trebuie sa cautam nume de mascul, ca nu se stie niciodata, si doctorii mai gresesc. Dar si aici fara Bogdan si etc.
Cat despre reteta, trebuie sa o cauti pe site la ...inamici...(you know what I mean) .
Oiski-Poiski
Bucuros la mine ca tu intors bine biggrin.gif mwah1.gif
deci bebe produce greturi , ntz,ntz ce obraznicel !
dar vad ca poftele le ai bune la cate bunataturi produci
crema aia de dovleac nu mi-a facut niciodata cu ochiul
daca fata sefii e tare mare o iesit hainele din moda
Thecook
Azi pacatuiesc: mi-am facut o cafea drool.gif , si ca sa nu fie pacatul asa mare am facut-o slaba de tot. Dar e tare-tare buunaa! drool.gif M-am fript putin la limba pentru ca am uitat ca, cafeaua se bea sorbind incet din ceasca fierbinte.
Thecook
Mai nou mi-am gasit un alt hobby alimentar: sa mananc dulceata. Si de ceva timp incoace ma tot scarpina la creier niste intrebari: care e diferenta dintre marmelada, gem , dulceata, konfitura, gelee (jeleu). Cautand pe net am ajuns la concluzia ca in marmelada fructele sunt zdrobite, in gem fructele sunt intregi, jeleul e sirop de fructe cu gelatina . Sa inteleg ca dulceturi sunt toate? Si ce este Konfitura ? Eu vreau sa cumpar dulceata cu multe fructe si putin zahar. Care e cea mai buna ? Ma poate lamuri cineva? blink.gif
Sushi
Lasa ca se bucura si bebe de un pic de cafelutza smile.gif Oricum cred ca excesul este daunator nu cite o ceasca din an in pasti...
Sushi
Cea mai buna dulceata e lecvarul facut la tara, are fructe adevarate nemodificate biologic in el si un piculet de zahar dar se fierbe atit de mult (o noapte intreaga) incit is convinsa ca pina si zaharul se evapora si ramine numai gustul smile.gif

Dulceata de calitate in vest n-o sa gasesti. Astia fierb fructele pina lasa apa apoi adauga gelatina si zice ca e gata. In RO dupa ce fructele lasa apa se fierb pina se evapora apa. Noaaa dar avantajul aici e ca ai si dulceata si gem si jeleu in acelasi borcan rofl.gif

Thecook
Eu vreau s-o nasc pe Alba-ca-Zapada si nu vreau de la o ceasca de cafea sa iasa tuciurie. rofl.gif
Sushi
Vezi numa sa nu faci vreo 2-3 pitici. Ai fost deja la ecograf?
Am avut cindva o colega gravida si ea voia baiat eu ziceam ca-i fata si s-a dus la eco. Cind s-a intos m-a informat foarte fericita ca e FATA. La care: "Numa una?" Ea: "Asta n-am intrebat!!!"
Thecook
N-am auzit niciodata de lecvar -probabil am locuit in Ardeal in sate diferite spoton.gif - dar tin minte ca bunica si vecinele de pe strada faceau silvoitz (dulceata de prune) fara nici un adaos de zahar- dazavantajul era ca o zi si o noapte tot trebuia sa invarti de lemnul ala pana ameteai, si daca adormeai te improsca dulceata fierbinte ca prea curand nu mai iti venea somnul. Si mama a facut in vreo doua randuri- apoi pedeapsa mai mare nu-mi trebuia decat sa ma puna la amestecat in oala. Si iti dai seama ca dupa trebuia zugravit tavanul. Si mama facea cu dulceata asta niste placinte din aluat dospit -fenomenale ! thumb_yello.gif
Thecook
Si pana la urma: eu ce dulceata sa aleg de pe raft? Ei , Caramelo`ca mi-ai incurcat si mai rau borcanele. Eu in orice caz nu cumpar gelee, ca mi se pare nesanatoasa. Cea mai cea mi se pare Konfiture. Si din ce am incercat, cel mai mult mi-a placut marca Mövenpick - dar e si cea mai scumpa.
Sushi
Lecvarul este silvoiz, da. Dac-am sta mai aproape am putea face noi,sa avem din productie proprie. Despre tavan nu tre sa ne facem griji ca nu e apartamentul meu, e al socrilor rofl.gif
Thecook
Fac o paranteza, apoi revenim la dulceturile noastre: Tocmai am tras o sperietura zdravana pentru ca vecinul si-a dat drumul la incalzirea centrala si ii suna tevile de zici ca Titanicul se scufunda si se rupe in doua. Si cum e liniste in casa si dintr-o data muge instalatia- sper sa nu am un bebe traumatizat.
Sushi
pai nu-i spune ce-o fost. Zi si tu ca il doare pe taica-sau burta smile.gif)
Thecook
Il doare burta de la dulceata made in vest. rofl.gif
Mistinguett
QUOTE
care e diferenta dintre marmelada, gem , dulceata, konfitura, gelee (jeleu). Cautand pe net am ajuns la concluzia ca in marmelada fructele sunt zdrobite, in gem fructele sunt intregi, jeleul e sirop de fructe cu gelatina . Sa inteleg ca dulceturi sunt toate? Si ce este Konfitura ? Eu vreau sa cumpar dulceata cu multe fructe si putin zahar. Care e cea mai buna ? Ma poate lamuri cineva? 

Dulceata e mai siropoasa, cu fructele/bucatile de fructe mai intregi.
Gemul e mai gros, cu fructele fierte pana isi pierd forma.
Marmelada e facuta din fructe presate/zdrobite si fiarta pana la ingrosare.
Jeleul e mai transparent.
E chestie de consistenta - altfel. cam toate au aproximativ aceeasi cantitate (enorma) de zahar. Cea mai buna, e chestie de gust. Care are cel mai putin zahar, trebuie sa te uiti pe eticheta si sa compari. Poate cu ocazia asta iti trece pofta de dulceata - cand o sa vezi ca intr-o portie (care de obicei e o lingura) sunt 28 de grame de zahar. laugh.gif Pare imposibil, nu?
Pana la urma, daca bebe cere, asta e - trebuie sa-i dai.
Probabil ca nu te-am ajutat cu nimic. rolleyes.gif

La mine se renoveaza apartamentul de deasupra si zici ca se pravaleste casa. De 2 ore sparg la pereti si cad pietre si pietricele. Plus bubuituri, ciocane si zdranganeli.
Thecook
Misti, mersi de raspuns, deci mare diferenta nu e . Acuma inca cateva luni imi mai fac de cap cu dulceata, ca apoi iar incepe dieta. Dar Konfitura ce e? Probabil asa zic nemtii la dulceata, ca Marmelade si Gelee au si ei.
Thecook
Mi-a venit o idee: blink.gif Cum se zice in germana "Cucu? - Bauuu" ? Saptamana ce vine ma si inscriu la biblioteca sa caut carti pentru copii de 1 an, sa aflu ce vocabular au copiii cand incep sa vorbeasca in germana. Ca mama e mama, tata e papa, atunci cum e papa (mancare) in germana? Pisica face miau, dar cainele nu face ham-ham in germana, ci wow-wow-sau ceva asemanator. Vacutzele fac muuu si la nemti, exceptie probabil vaca lila care face miiillllkkaaa. Cum face soricelul in germana? banuiesc ca nu chitz-chitz? blink.gif Si cum se zice tai-tai? Si doua-doua?

PS. Ce probleme "intelectuale" ma mai framanta si pe mine! clapping.gif
Sushi
pai cucu e kuku, bau e pau, tai-tai e täj täj sau asa ceva, doua doua e zwei zwei...
Sushi
mare atentie la papa (papica). Se zice Futter si se pronunta ä in loc de e... nu stiu daca e bine sa invete de mic asemenea cuvinte...
Mistinguett
Nu prea pot sa te ajut cu germana, dar Konfitura poate insemna ori dulceata, ori poate avea sensul de "fructe conservate" - dulceata in sensul de dulce. Oricum cred ca vine din franceza - confiture.
Oiski-Poiski
Konfitüre e dulceata si Marmelade e marmelada
Futter se zice doar la animale tongue.gif , papa nu se traduce aici in sensul de mancare
Cucule am o carte-cartoi care se numeste Das Kind von 0-6 , nu mi-o mai trebe si vroiam sa o arunc.Daca te intereseaza scrie-mi pe pm adresa si ti-o trimit.
Thecook
Ma intereseaza, cum sa nu! Abia astept sa mi-o trimiti. Esti sigura-sigura ca nu-ti mai trebuie? tongue.gif Daca te razgandesti si o sa mai faci un pui atunci ti-o returnez.
Sushi
sigur nu-i trebe ca o capatat deja experienta de pe site-uri specializate rofl.gif
Thecook
ohmy.gif Si eu stiam ca Futter e valabil numai pentru hrana animalelor. Mi-oi striga pruncul cu "hai la mama ca-i ora de Futter" si m-or decadea astia din drepturile de parinte.
Sushi
Nu stiu ce sa zic in legatura cu Futter ca asta o fost cuvintul ce l-o folosit soacra cind am fost cu tata meu la ei la masa. Ca s-o si bucurat tata, o crezut ca asa is traditiile la ei... rofl.gif
Oiski-Poiski
rofl.gif rofl.gif rofl.gif Carmelitooooo , esti grozava

Cucule nu mi-o mai trebe ca dupa primul ai experenta destula , urmatorii se cresc singuri ohyeah.gif
Nu uita sa-mi trimiti adresa .

Thecook
Oiski, tocmai am primit cartea !!! Esti o bomboana wub.gif !
Oiski-Poiski
de ciocolata ? cu stafide si rom ? rolleyes.gif

s-o folosesti sanatoasa mwah1.gif
Thecook
Ieri s-a intors pisica mea din concediu. In fiecare primavara, de cum da caldura si tasneste iarba iar pasarile canta, pisica dispare si apare din nou cand o atinge frigul la dorsala (acolo unde n-are blana ohyeah.gif ) si are pretentia sa o mai si primesc in casa. Adevarul e ca la inceput am rasfatat-o , avea acces in toata casa, pana m-am prins cam ce lucra ea pe sub pat, asa ca i-am interzis camerele si i-am permis numai coridorul. Dar cand am observat ca nu-si schimba proastele obiceiuri, i-am interzis si holul, asa ca a trebuit sa se multumeasca cu casa scarilor. Poate din cauza asta s-a suparat si dispare in fiecare an din aprilie pana in octombrie. Anul acesta insa cred ca va fi o iarna tare grea pentru ea, pentru ca va trebuie sa doarma afara prin vreo sura, pentru ca n-o mai las nici in casa scarilor. Si asta nu pentru ca as avea inima de gheata, dar medicul mi-a spus ca sa ma feresc de pisici ca de devil.gif , pentru ca e foarte riscant pentru bebe din cauza toxoplasmozei. Asa ca, sorry pussy cat, dar acum bebe e number one !
Felina
QUOTE (Thecook @ 4 Oct 2005, 10:22 AM)
Asa ca, sorry pussy cat, dar acum bebe e number one !

Tulai doamne, ce femeie hotarata! laugh.gif
thumb_yello.gif
Thecook
Saptamana asta n-a inceput prea grozav pentru mine, pentru ca doctorul meu (fiind de felul lui tare atent la detalii) mi-a zis ca "s-ar putea" ca puiul meu sa aiba ceva defecte genetice ohmy.gif . De fapt, riscul acesta exista la orice copil, doar ca in functie de varsta mamei (in primul rand), riscul poate fi mai mare sau mai redus. Asa ca, pentru a ma asigura ca puiul meu de cuc n-are gat de lebada si picioare de strut, m-am dus la un alt doctor cu un ecograf mai performant, am mai facut si o analiza a sangelui si am aflat ca totul e in regula si am 90% sanse sa am un pui nornal dpdv genetic. Daca as mai face si alte analize as mai urca procentul cu vreo 4% dar doctorul m-a convins ca nu are rost. Deci, m-am stresat degeaba, dar un avantaj tot am avut: am primit poze 4D wub.gif si ca bonus am aflat si ce e, cu specificatia ca doctorul a folosit "se pare" .
Sushi
zi ce e ca deja imi rod mausul!!!!!!!!!!!!!!!!!! zici? ca altfel nu pot sa dorm! e o EA da? Sa nu indraznesti sa vi in fata noastra cu vreun putulache ca ti-l batem de cap rofl.gif
Oiski-Poiski
Ma bucur ase de tare pentru voi ca e totul OK ca deja dance.gif de bucurie.
Si zi-ne o data ce va fi ca mor de curiozitate smile.gif .Iar daca e baiat sa-i lasi putzulica in pace ca o rezolva natura .Eu sunt obsedata acuma de chestia asta laugh.gif .
Iar tu carmencito de ce nu vrei sa fie baiat ? Ha ? Sa auzim.Si baietii e copii tongue.gif
Thecook
Doamnelor si Domnilor (desi nu e nici unul prin zona jurnalului meu-dar sa nu se simta nimeni marginalizat) pariurile inca nu s-au incheiat ! Si sa nu incercati sa ma ispititi cu ceva, chiar si cu Turo Rudi (desi inca n-am aflat ce e Turo Rudi) ca nu vand nici un pont!
Sushi
Precis e baiat de aia ti-e jena sa ne spui rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.