Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Download
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
milimetru
Da, asa e. Dar eu consider ca omul nu trebuie sa fie ipocrit cu el insusi. Eu ma gindeam la dialogul cu el insusi... la franchetea acestui eventual dialog...

Ca omul se defineste prin grupul din care face parte e o idee noua, am sa ma gindesc, multumesc tikky... mwah1.gif

hmm.gif Da' chiar, care o fi grupul care ma defineste? O fi cel de la HanuAncutei, cumva? rolleyes.gif
Rehael
QUOTE(caa @ 24 Jul 2007, 09:29 AM) *
2. Perspectiva ne-laica ( wink.gif ): in fata lui Dumnezeu nu ai nici un pic de demnitate, intrucit pacatuiesti la fiecare minut, macar cu gindul daca nu altfel. Drept pt care te autoinvinovatesti (de preferinta in fata Lui...) foarte des. Demnitatea este inlocuita (chiar devine un cuvint "arhaic", ne-practic... smile.gif ) cu smerenia...

Nu stiu pe ce baza faci tu afirmatiile astea... Oricum, eu nu pot fi de acord cu tine... Deocamdata atata imi permit sa-ti spun, pentru ca, o fi spatiul virtual, dar sunt convinsa ca nu vorbesc cu un robot ci cu un suflet de om... Adica simt chiar un soi de revolta, de aceea ma abtin sa comentez mai mult.
milimetru
Acum e rindul meu sa regret ca te-am suparat Merlina sad.gif As putea sa precizez amanuntit si pe ce ma bazez cind fac "afirmatiile astea" dar intrucit vad ca te-am necajit ma abtin. Nu doresc sa te necajesc mai tare...

As vrea totusi sa insir niste cuvinte echivalente pentru demnitate:

- autoritate morala
- prestigiu
- gravitate
- maretie
- vrednicie
- destoinicie (le-am luat din DEX. sa nu-ti inchipui ca-s de la mine...)

Pentru ca stiu ca esti o persoana credincioasa as vrea sa te invit sa citesti pagina aceasta . Daca o gasesti interesanta poti continua cu toata cartea (una din cartile religioase care m-au impresionat foarte mult)...

Si, cu voia ta, ca sa nu intram in discutii care sa ne indispuna (sau revolte) propun sa lasam acest subiect (cu demnitatea) deoparte. De acord?...

later edit: ai dreptate cu "robotul" si "sufletul"!... smile.gif
Nefertiti
Primesti musafiri la cafea?



Nu m-a lasat sa dorm deloc, toata noaptea s-a jucat. wacko.gif
milimetru
Cafea ati zis? Va asteptam! spoton.gif
Nefertiti
laugh.gif Aoleu, pai ala mare o sa il manance! Ce-ar iesi cu astia trei la un loc? laugh.gif
milimetru
Nu vor fi 3. Vor fi 4! jamie.gif

Da' 'mnealui inca n-a facut ochi si nici nu serveste cafea, doar mingiieri!! jamie.gif

Cit despre "ala mare" (care e de fapt "aia", mon amour) nici o problema: e obisnuita cu compania mitzelor. Pai ce sa iasa cu totii impreuna? Bairam mare, saturday night fever! rofl.gif
Nefertiti
Ce doarme ala rasfatatu'! ohyeah.gif
milimetru
Asa cred ca va ajunge si micutul tau, rasfatat si alintat. Mai ales ca e singur la... parinti!... wink.gif

Acu' cre' k tre' sa-tzi schimbi un pic viata: sa inveti sa dormi ziua (cind doarme si el) si sa-ti gasesti ceva de facut noaptea (cum face si el). Va fi mare realizare daca vei reusi sa-l faci sa-si schimbe el comportamentul lui nativ, de "vinator de noapte"...

Oricum, sa fiti fericiti, sa fie intr-un ceas bun, sa fie acum inceputul unui frumos (sau nebun?) amor, sa fiti sanatosi si sa traiti pin' la adinci batrineti impreuna...

Curaj nefertiti, a iubi nu este usor si nici chiar foarte simplu! biggrin.gif
Nefertiti
Multumesc, multumesc!

Eu sper, totusi, sa il invat sa doarma noaptea... biggrin.gif
Acum s-a bagat sub caloriferul din dormitor si doarme. smile.gif
Rehael
QUOTE(caa @ 25 Jul 2007, 09:15 AM) *
Acum e rindul meu sa regret ca te-am suparat Merlina sad.gif As putea sa precizez amanuntit si pe ce ma bazez cind fac "afirmatiile astea" dar intrucit vad ca te-am necajit ma abtin. Nu doresc sa te necajesc mai tare...

As vrea totusi sa insir niste cuvinte echivalente pentru demnitate:

- autoritate morala
- prestigiu
- gravitate
- maretie
- vrednicie
- destoinicie (le-am luat din DEX. sa nu-ti inchipui ca-s de la mine...)

Pentru ca stiu ca esti o persoana credincioasa as vrea sa te invit sa citesti pagina aceasta . Daca o gasesti interesanta poti continua cu toata cartea (una din cartile religioase care m-au impresionat foarte mult)...

Si, cu voia ta, ca sa nu intram in discutii care sa ne indispuna (sau revolte) propun sa lasam acest subiect (cu demnitatea) deoparte. De acord?...

later edit: ai dreptate cu "robotul" si "sufletul"!... smile.gif

Mey, dar stiu ca te-am speriat tare rau... hh.gif
Acuma ca m-ai dat afara din casa cu demnitatea mea cu tot( biggrin.gif ) lasa-ma sa-ti spun ceva peste fereastra.
In primul rand nu-s suparata deloc pe tine... (Eh, hai sa zicem ca-s trista ca am primit dovada de cat de suparacios esti tu...)
In al doilea rand vezi ca am lansat un topic de unde trag nadejde sa intelegi ce am vrut atunci sa-ti spun.
milimetru
In primul rind... imi pare bine! smile.gif

In al doilea... e binisor. Dar sintem putin altfel... "unitate in diversitate"... juggle.gif

... ... ...

Fragilitate

Se uita fix la o cana de portelan si se intreba: "care dintre noi e o fi mai casant?". Daca o ating doar un pic mai neglient plesneste fulgerator, fara sa se poata apara..."

Intrebarea se intoarse dupa doar o clipa, ca un bumerang: "Numai daca o atingi! Dar daca te atinge cineva (poate chiar tu, vezi bine!) pe tine...

... rezisti?..."
Rehael
Binisor, binisor... dry.gif de parca eu de calificative aveam nevoie... Chiar, la ce se refera? smile.gif
Nu stiu de ce, uneori am impresia ca unii il cauta pe Dumnezeu ca sa il stranga de gat iar altii ca sa-l inchida intr-o academie...

Suntem diferiti pentru ca intr-un anumit moment ne refeream la lucruri diferite cu o aparenta asemanare(?) unsure.gif ...

... Pana acum nu a reusit sa ma ucida nici o atingere. Poate de unele ma feresc instinctiv, nici eu nu-mi dau seama, iar dupa altele alerg de buna voie ( ...sometimes I need a hug cry.gif )... Ce uit mai greu si-mi provoaca reactii alergice de lunga durata sunt ipocriziile, oh, stiu ca prefer de o mie de ori mai mult palmele.
milimetru
1. Binisor... adica nu tocmai bine tongue.gif Dar nici tocmai rau smile.gif
2. Daca unii il cauta pe Dumnezeu asa cum spui e treaba lor. Nu ma intereseaza specimenele. S-apoi daca nu te cauta El, degeaba...
3. Sintem diferiti pt ca, fara a fi antagonici, vedem anumite chestiuni din alte unghiuri...
4. Pe mine au reusit sa ma ucida multe atingeri. De fapt nu am nici o garantie solida ca mai sint alive...
5. Ipocrizia face parte din natura umana. Cum sa te superi pe mama-natura? tongue.gif Ma rog, te mai superi, dar nu mereu si nu chiar foarte aprig...
Rehael
unsure.gif ...WHAT COULD I DO?... ca si trepadus o sa-mi fac treaba... ok, promit ca, asa, mai lenes...

1. Bine, daca ai simtit nevoia sa ma impopotonezi cu un calificativ, nu o sa te refuz(iaca l-am pus si in rama, amintire de la caa - "binisor, adica nu tocmai bine, adica cam rau..."), dar acum cred ca am dreptul sa aflu din gurita matale cat se poate de detaliat varianta pentru "bine", ca doar o cunosti, ca doar in functie de aceea am primit eu calificativul, nu?
2. De unde stii tu ce face Dumnezeu? hmm.gif
3. Eu am vazut chestiunile diferite... jamie.gif
4. ...Zombie?!... Ai incercat sa te pisti si nu te-a durut? Mie mi se pare ca esti cat se poate de viu...sau... huh.gif ...oare si eu sunt zombie??
5. Mey... eu am zis ca greu, nu ca niciodata. Ipocriziile imi dau intotdeauna cele mai mari batai de cap, dar ai dreptate, trebuie sa ma obisnuiesc cumva si cu ele...

Cu aceeasi simpatie... si cu respect! jamie.gif
milimetru
Viziune retro...
milimetru
Mda. Sint obosit. De 3X obosit. Credeam ca daca pun osul la treaba (la treaba fizica) imi va disparea si cealalta oboseala. Dar nu. In loc sa dispara aia s-a adaugat si astalalta...

Deci is obosit. Bun. Si ce-i cu asta? unsure.gif

ps: shit! parca ar fi vorbele HanuluiAncutei! laugh.gif
Veritas
Caa, imi permiti sa ma bag si eu in vorba?

In primul rand, ne primiti si pe noi, 9 la numar( 5 pisici si 4 cazei ohyeah.gif ) la cafea? Cred ca va fi maaare animatie... biggrin.gif

Acum, serios...am citit ce ai scris...tin minte cand discutam cu cineva..( radiestezie, tehnica radianta, etc...) si , vorbind despre problemele mele, imi tot spunea "iarta-te..."Si eu tot saream de fund in sus, ca nu cu mine aveam probleme, ci cu altceva, ce, credeam eu, nu tine de mine...in timp am mai inteles..

Apoi despre smerenie.Aici a fost mai greu...am o fire total opusa notiunii de smerenie( zodie Leu, deh..) si am incercat s-o invatz si pe asta...la inceput in teorie, apoi viatza mi-a mai dat niste ghionturi, m-a aruncat cu nasul in praf ( vai, cat de valabil e versul ala" another one bites the dust") si am invatat-o.

Iar cu oboseala, nu fizica, ci cealalta...ce sa spun, nu e bine.Sfaturi am garla, ca e usor de dat la fundul altuia, cum se zice....Pe mine m-a cam luat valul, in sensul ca de la o vreme mi-a intrat asa de tare in cap chestia cu destinul si predeterminarea, incat mi-am zis ca ce rost mai are sa ma agit, daca tot nu se intampla decat ce e "scris", nu ce as vrea eu...da, cica wink.gif , ar mai fi si niste liber arbitru

hm, recitesc ce am scris si e cam dezlanat, scuze....revin cand o sa fiu mai coerenta...

V
milimetru
biggrin.gif Bre, voi sinteti prea muuuuulti pentru cafea, de unde atita cafea? Shapoi daca incep fo 2 sa se agite prea mult din cauza cafeinei pe unde scoatem (ceilalti) camasa? nonono.gif Neah, doar cu separeuri cumva sau pe rind sau... uaaai, ma doare capu' deja!! hh.gif

.......

"Iarta-te"? Am auzit si eu vorba asta sub o alta forma: "prea multe scrupule". Cica sint daunatoare. Daca stau si ma mai gindesc un pic... cred ca pot sa tai pe "cica"...

.......

smile.gif Asa se intimpla, cica, cu Leoaicele: in ciuda tuturor ghionturilor pe care le primesc au intotdeauna puterea sa-si ridice "nasul din praf". Hm, hm,... de obicei, din cite am auzit...hm... nu-s prea smerite o data ce si-au ridicat nasucul... wink.gif

.......

Nush ce sa spun. Eu zic ca nu e foarte bine ca ti-a intrat "asa de tare" in cap chestia cu predeterminarea si destinul. Si mai ales ca nu are rost sa te agiti. Ca are. Problema e de gasit rostul.

.......

Cit despre oboseala cealalta... da,da, mai scrie... smile.gif

ps: punem pariu ca i-as cistiga increderea lui Ciufi (de la Ciufulita) in, hai sa zicem... juma' de zi?... rolleyes.gif
Veritas
QUOTE(caa @ 30 Jul 2007, 03:16 PM) *
biggrin.gif Bre, voi sinteti prea muuuuulti pentru cafea, de unde atita cafea? Shapoi daca incep fo 2 sa se agite prea mult din cauza cafeinei pe unde scoatem (ceilalti) camasa? nonono.gif Neah, doar cu separeuri cumva sau pe rind sau... uaaai, ma doare capu' deja!! hh.gif

....Nu-i bai, venim pe rand: pe specii/rase/varste, cum vrai matale ohyeah.gif

"Iarta-te"? Am auzit si eu vorba asta sub o alta forma: "prea multe scrupule". Cica sint daunatoare. Daca stau si ma mai gindesc un pic... cred ca pot sa tai pe "cica"...

.......nu, nu e vorba de scrupule...ci de apasarea a ceea ce a fost, de a nu privi in urma si retrai la infinit ce te apasa, de a rupe, in acest fel, legaturile inutile...[font="Comic Sans MS"][/font]

smile.gif Asa se intimpla, cica, cu Leoaicele: in ciuda tuturor ghionturilor pe care le primesc au intotdeauna puterea sa-si ridice "nasul din praf". Hm, hm,... de obicei, din cite am auzit...hm... nu-s prea smerite o data ce si-au ridicat nasucul... wink.gif

....nu-s smerite delok...decat daca trebuie sa-si apere "cuibul".Acum, asta cu smerenia am invatat-o mai tarziu, am facut radiestezie, si de abia acolo am inteles, in mod logic (pentru mine) cum e cu postul, smerenia, care e probl. cu orgoliul...odata intelese, le-am si acceptat....pana atunci, radeam in nas oricui imi spunea ca "trebuie"...si eu fac alergie la "trebuie", mai ales cand e imperativ si-mi este adresat...

Nush ce sa spun. Eu zic ca nu e foarte bine ca ti-a intrat "asa de tare" in cap chestia cu predeterminarea si destinul. Si mai ales ca nu are rost sa te agiti. Ca are. Problema e de gasit rostul.

.......

Cit despre oboseala cealalta... da,da, mai scrie... smile.gif

Pai...oboseala "cealalta" nu e intotdeauna chiar oboseala...e un cocteil de dezamagire, frustrare, blazare, plictiseala, resentimente, regrete, sau, mai rau, ceva urme de ura, frica sau manie.Care, mai ales ultimele, te "trag in jos" rau de tot.Acum, stiu ca stii si stiu ca e simplu de zis ca "de maine de la ora 9 o sa fiu fericit, multumit, vesel si cu simtul umorului".Dar cel putin sa nu te afunzi singur intretinand si savurand usor masochist starea asta.Eu de aia m-am inconjurat cu menajeria...Ei ma "ridica" atunci cand mi-e tare greu,mai ales ca, nu stiu cum se face, dar par sa stie cand e cazul sa intervina...
ps: punem pariu ca i-as cistiga increderea lui Ciufi (de la Ciufulita) in, hai sa zicem... juma' de zi?... rolleyes.gif


Adika, sa o mangai, s-o iei in brate pe Ciufi? Hmmmmm...nu as vrea sa te dezamagesc, desi mi-ar face mare placere sa poti incerca...Chiar si aplicarea unor inofensive picaturi anti-purici pe ceafa se lasa cu urlete, iar vaccinarile sunt o trauma mai mare pentru noi decat pentru ea, ca trebuie s-o tinem....


V
milimetru
Imi pare foarte rau pt ea sad.gif Inseamna ca e bolnava rau de tot... saracuta... Eu ma refeream la incredere nu la atingeri... Dar situatia in cazul ei e super-complicata. Imi pare rau, foarte rau de ea... nu merita fiintele astea asa ceva!... sad.gif

......

Exista multa saracie in tara dar la un anumit nivel (nu neaparat milionar) o percepi doar ca pe o curiozitate.- citesc un comentariu (nu despre Romania, e adevarat, dar...) al unei romance.

Fir-ar el sa fie de nivel! Eu traduc asa: de la un anumit nivel in sus intervine un soi de indiferenta, de nepasare. De nesimtire.

Am impresia ca urla comunistul din mine! biggrin.gif
Erwin
QUOTE(caa @ 30 Jul 2007, 04:19 PM) *
Fir-ar el sa fie de nivel! Eu traduc asa: de la un anumit nivel in sus intervine un soi de indiferenta, de nepasare. De nesimtire.


Se îngroaşă pingeaua, se îngroaşă şi obrazul! smile.gif
milimetru
Normal. Din acest motiv trebuie folosite cremele alea la care se face atita reclama: sa faca pielea mai fina! tongue.gif

..........

Nici bine nu l-au adus pe defunctul patriarh de la spitalul in care si-a dat ultima suflare la catedrala patriarhala ca hop si-a facut aparitia si presedintele tarii (o fi pindit la coltul strazii sosirea cortegiului?). I se face "pirtie", se apropie de sicriu (fara sa-si faca cruce, era prea marcat) si pune o mina pe corpul neinsufletit pentru a-si lua ramas bun. Dupa care se retrage in preajma cosciugului. Intrucit slujba incepuse in forta a fost dat fara prea multe menajamente la o parte si in scurt timp a disparut.
milimetru
A inceput sa ploua apasat, temeinic, cu nadejde, asa cum si-a dorit toata lumea. Plus o racoare parca de pe alta lume. Si uite ca nu-mi vine sa fac tumbe de bucurie ca in sfirsit ploua! Ploua peste frunzele cazute din pomi din cauza... arsitei. Ciorile se invirt bezmetice venind in numar mare... parca prevestind toamna. Basca un vint turbat, probabil de ciuda ca a fost trezit din somnolenta prelungita. Ma trezesc miriind printre dinti, cu gindul la vreme: "lepro!"
Veritas
[quote
Nici bine nu l-au adus pe defunctul patriarh de la spitalul in care si-a dat ultima suflare la catedrala patriarhala ca hop si-a facut aparitia si presedintele tarii (o fi pindit la coltul strazii sosirea cortegiului?). I se face "pirtie", se apropie de sicriu (fara sa-si faca cruce, era prea marcat) si pune o mina pe corpul neinsufletit pentru a-si lua ramas bun. Dupa care se retrage in preajma cosciugului. Intrucit slujba incepuse in forta a fost dat fara prea multe menajamente la o parte si in scurt timp a disparut.[/quote]

La ProTv ziceau ca Base era si "cu ochii in lacrimi"....dupa cum stim, poa' sa planga mai ceva ca un actor, la comanda...

V
milimetru
Bravo lui (lui Basescu) ca a reusit sa ajunga om "mare" in tara lui! cool.gif

Acum, cu decesul lui Teoctist, m-am trezit ca habar n-aveam cine a fost predecesorul lui in scaunul patriarhal! Drept pt care am remediat situatia si m-am informat. Informindu-ma am tot "regresat" din predecesor in predecesor (intilnind niste biografii foarte interesante, ale unor personaje cvasinecunoscute mie) pina cind am ajuns toooocmai la antiunionistul Calinic Miclescu, caruia, la un moment dat, i-a fost salvata viata de... diaconul Ion Creanga si un amic al sau!

Maaaai, sa fie... hmm.gif
milimetru
Amintiri din copilarie... smile.gif
milimetru
Intr-o zi un tata si-a luat familia (erau foarte instariti) intr-o calatorie la tara cu scopul de a le arata cat de saraci pot fi oamenii. Spera ca astfel sa-i faca sa aprecieze altfel toate privilegiile de care aveau parte de pe urma averii. Au petrecut vreo doua zile la ferma unei familii foarte sarace. Dupa ce s-au intors, tatal si-a chemat fiul si l-a intrebat:

“Ei, i-a spune, cum ti s-a parut calatoria?”
“O, tata, a fost atat de frumos…”
“Ai vazut cat de saraci pot fi unii oameni?”
“Da.”
“Si ce ai invatat?”
“Am vazut ca noi avem un caine acasa, ei au patru.
Noi avem acasa o piscina cat jumatate din gradina, ei au un lac caruia nu-i vezi celalalt mal.
Noi am adus lampi din import pentru gradina, ei au toate stelele.
Curtea noastra ajunge pana la strada, iar ei au tot orizontul.”

Tatal sau a ramas fara cuvinte. Baietelul a adaugat:

“Iti multumesc, tata, ca mi-ai aratat cat de saraci suntem.”
Nefertiti
QUOTE(caa @ 3 Aug 2007, 11:37 AM) *


smile.gif
milimetru
smile.gif

Noi in anul 2000
Cand nu vom mai fi copii
Vom face ce-am vazut candva
Toate visele-ndraznete
In fapte le vom preschimba
Vom fi mesteri iscusiti
Sa va facem fericiti
Pe voi parintii ce veti fi
La a doua tinerete
In doooooouaaaaaaaaaaamiiiiiiiii !
milimetru


B-dul Copou...
Nefertiti
In ce an era? smile.gif
Rehael
QUOTE(caa @ 6 Aug 2007, 08:36 PM) *
smile.gif

Noi in anul 2000
Cand nu vom mai fi copii
Vom face ce-am vazut candva
Toate visele-ndraznete
In fapte le vom preschimba
Vom fi mesteri iscusiti
Sa va facem fericiti
Pe voi parintii ce veti fi
La a doua tinerete
In doooooouaaaaaaaaaaamiiiiiiiii !

Dupa 18 ani... Dar stiu ca ai o memorie extra! Ai cantat cumva in cor? spoton.gif Ce voce? tongue.gif
milimetru
@nefertiti

... undeva pe la 1900. Tramvaiul mai exista si astazi smile.gif



@merlina

Da, am cintat la cor, printre altele si cintecul ala. La cor am inceput sa privesc fetele cu alti ochi decit o facusem pina atunci. De aceea imi placea foarte mult sa merg la cor wink.gif

Nu am memorie extra. Am gugal! tongue.gif

Versurile alea imi dau pusee nostalgice. Imi aduc perfect aminte (na, ca totusi exista niste reziduuri prin capu' meu...) cum ma intrebam "oare cum o sa fiu in 2000, ce am sa fac eu atunci, care va fi viata mea?"... Pentru ca anul 2000 era pe atunci departe...

Poftim, am primit raspunsul: un ins ce tasteaza timpenii pe un forum obosit si invechit (invechit da' sulemenit)! hh.gif
Rehael
QUOTE
Nu am memorie extra. Am gugal!


Pai e ceva ca ai mai tinut minte si ce sa cauti, nu? ohyeah.gif

QUOTE
..cum ma intrebam "oare cum o sa fiu in 2000, ce am sa fac eu atunci, care va fi viata mea?"...

Poftim, am primit raspunsul: un ins ce tasteaza timpenii pe un forum obosit si invechit (invechit da' sulemenit)!


rofl.gif rofl.gif
Dar poate ca mai important este ca ai facut pe cineva sa rada... fara sa fie langa tine! yeah.gif

QUOTE
La cor am inceput sa privesc fetele cu alti ochi decit o facusem pina atunci.


Cum asa? De ce pareau mai deosebite?
milimetru
Se trezise din letargie hormonul-sef si mi-a zis: "Mai de acum esti baiat mare. Ia uite-te tu mai atent la fata ceea. Frumusica nu-i asa? Nu simti nimic deosebit, nou pt ea? Nuu? Ei, atunci casca mai bine ochii; restul am sa fac io!" jamie.gif
Veritas
Caa, imi trezisi amintiri din tineretze...Cantecul ala incepea asa:

"Nenumarate
Flori si palate
s-avem noi maine
Aur si paine..."


Offf...dar eu am apucat si faza cu armata in studentie...ne incolonau, 7 plutoane de fete, si in drum spre Baneasa unde invatam sa tragem cu pusca( ce rahat) cantam un cantec - evident, luat din "folclorul" militaresc al soldatilor...cu un vers: " Bravi soldati cu pieptul de otel" care la noi se potrivea ca nuca-n perete...Ma rog, la varsta aia toate aveam pieptul ferm...da' depindea si de marca sutienului... rofl.gif

Ce vremuri, offff....


V
milimetru
Vremurile erau mlastinoase rau de tot. Cu toate astea ramin cele mai frumoase care au existat vreodata. De ce? Pentru ca eram foaaarte tinar (tineri) pe atunci...
milimetru
Ploua cu bubuituri de... cod galben. Se anunta o seara palpitanta...

Da' e bine si asa. Ma relaxeaza intr-un mod ciudat taraboiul si panarama de afara. Imi imaginez ca imi descarc eu, prin tunetele din cer, nervii din toate "complexele" pe care le-am stocat in mine. Si ma simt mai destins... spoton.gif

Deja se insinueaza o racoare umeda si o aroma placuta, de aer proaspat. Damn, chiar e ok!...
milimetru
Claudia Cardinale: "Omul este fericit atunci cind face ceva cu pasiune"

Mitropolitul Daniel: "Omul nu este animal inteligent ci spirit intrupat"
Rehael
QUOTE(caa @ 7 Aug 2007, 11:05 AM) *
Se trezise din letargie hormonul-sef si mi-a zis: "Mai de acum esti baiat mare. Ia uite-te tu mai atent la fata ceea. Frumusica nu-i asa? Nu simti nimic deosebit, nou pt ea? Nuu? Ei, atunci casca mai bine ochii; restul am sa fac io!" jamie.gif

rofl.gif
hmm.gif Interesant... hmm.gif Ma gandesc daca nu cumva muzica patriotica corala - promova dragostea de tara, nu? - nu continea niscai mesaje subliminale. Tii minte cum era difuzata masiv... impreuna cu politica de crestere a natalitatii... si-apoi marturia ta... zau asa, ma pune pe ganduri. biggrin.gif
Generatiile acelea numite "ceausei" or fi rezultatul ascultarii de muzica patriotica? unsure.gif
milimetru
Nu stiu sa raspund wink.gif

Dar daca la aia li se spune ceausei, astia "de acum" oare cum se vor chema? Bashei?
Rehael
... Si eu si fratele meu se pare ca am facut parte din generatiile acelea... Ar parea destul de naspa sa crezi ca te-a dorit mai mult Ceausescu decat parintii tai sa te aduca pe lume. Este greu sa se vorbeasca despre chestiunea asta fara a parea cinic.

Base nu foloseste mijloace de constrangere asa ca nu-si poate aroga merite. wink.gif

smile.gif
milimetru
Merlina, daca tot sint la mine pe ogor, pot sa-ti spun deschis parerea mea: e o greseala folosirea notiunilor de "ceausei", "decretei" sau mai stiu eu care pentru a cvasi-stigmatiza o intreaga (daca nu chiar 2-3) generatie.

Da, Ceausescu isi poate aroga merite pentru ca a folosit constringerea (ciudata exprimare, dar adevarata: cine constringe isi poate aroga merite; cine nu, doar are pur si simplu merite...) in domeniul natalitatii. Nu prea stiu ce face cu ele la ora asta sau daca mai face cineva ceva cu ele, cu meritele...

Dar ca cei nascuti in perioada aia sa se simta nedoriti e un "merit" si mai "arogat" decit cel al lui Ceasca!

Chiar daca 'or fi fost nedoriti de catre Ceausescu sau poate chiar de proprii parinti, acei (fosti) copii nu trebuie sa uite ca exista Cineva mai presus decit orice merit arogat si decit orice prostie neasumata.

Acel Cineva i-a vrut, ii are, ii iubeste, are grija de ei, sint ai Lui. Iar a desconsidera acest... considerent e o mare greseala. O auto-fraiereala...

Parerea mea!
milimetru
Brusc dau de un jurnal pe care l-am urmarit o vreme, apoi l-am vizitat mai rar. Titluri (ca au fost 2 jurnale, de fapt) alese inspirat, de parca s-ar fi stiut dinainte ce urmeaza. Straniu, foarte straniu...

Jurnalul se opreste brusc, intr-un moment foarte dificil. Il presimtisem mai demult (straniu e ca-l presimtise si mai dinainte decit mine chiar posesorul jurnalului!) tocmai de aceea nici nu mai treceam decit arareori pe acolo. Si nu constatam decit ca totul e "in grafic"...

M-am intristat. Sint oameni care traiesc pe 2 "planuri": o viata la vedere si una ascunsa. Drama consta in aceea ca e ascunsa si fata de ei insisi, nu vad ei insisi decit frinturi din ea... dar nu fac mare lucru sa clarifice, le place sa traiasca din plin, in deplina libertate si sa descopere facind...

Of, oricum vorbele sint de prisos. Asta-i viata. Dar uneori e trista. Destul de trista...
milimetru
smile.gif

Gala desenului animat (1)

smile.gif

Gala desenului animat (2)
Nefertiti
QUOTE(caa @ 9 Aug 2007, 08:50 PM) *


wub.gif wub.gif
milimetru
Un tanar student ii impartasea profesorului sau bucuria de a isi vedea implinit visul de a studia dreptul. Dupa ce l-a ascultat, profesorul l-a intrebat :

- Ei, si dupa ce vei termina studiile ce vei face ?
- Voi cauta sa-mi iau doctoratul in drept.
- Si dupa aceea ? - a intrebat profesorul
- Dupa aceea - a zis tanarul - voi deveni faimos din pricina talentului si prin efortul meu.
- Si dupa aceea ?
- Dupa aceea voi primi un post inalt si voi castiga foarte multi bani.
- Si dupa aceea ?
- Dupa aceea voi trai in belsug, ma voi bucura de avere, faima si pozitie.
- Si dupa aceea ?
- Dupa aceea voi avea parte de o batranete linistita, lipsita de griji.
- Si dupa aceea ?
- Dupa aceea ? Dupa aceea… voi muri.
- Si dupa aceea ?


Iar dupa aceea va fi mort.

Punct.
tikky
dar drumul parcurs va fi numai al lui smile.gif
milimetru
Bineinteles. Si drumul si statuia din fata universitatii si recunoasterea meritelor sale de catre toata lumea...

Va fi fost un om deosebit de merituos...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.