Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Levitatia Umana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
thunder
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 05:57 PM)
Hai sa iti zic si alta metoda de levitare. Daca faci rost de o bucata de antimaterie in greutate (negativa) egala sau putin mai mare decit greutatea ta si o poti proteja de reactia violenta cu materia ascunzind-o intr-o cutiuta fermecata prin hainele tale, levitezi fara probleme. In plus poti sa faci si plimbari de agrement pe deasupra orasului.

- ce SF interesant. Te felicit pt. imaginatie insa. spoton.gif

- exista materiale care pot fi folosite pt. a levita, dar deocamdata nu sint expuse publicului. OZN-urile (reale) au la bord astfel de materiale sau/si aparate care favorizeaza aceasta.
Catalin
QUOTE

- exista materiale care pot fi folosite pt. a levita, dar deocamdata nu sint expuse publicului.


Dar tu, bineinteles, esti la curent cu existenta lor. Lumineaza-ne si pe noi: despre ce materiale e vorba?
Inorog
thunder:
QUOTE
exista materiale care pot fi folosite pt. a levita, dar deocamdata nu sint expuse publicului. OZN-urile (reale) au la bord astfel de materiale sau/si aparate care favorizeaza aceasta.


Este vorba despre materiale care ecraneaza forta gravitationala. Desi teoretic acestea ar fi posibil sa existe, civilizatiile extraterestre care ar poseda astfel de materiale, nu numai ca au ajuns la marea unificare a fortelor ci au si pus aceasta teorie in practica. Ar fi o civilizatie extrem de avansata !
thunder
QUOTE (Catalin @ 15 Apr 2005, 08:47 AM)
QUOTE

- exista materiale care pot fi folosite pt. a levita, dar deocamdata nu sint expuse publicului.

Dar tu, bineinteles, esti la curent cu existenta lor. Lumineaza-ne si pe noi: despre ce materiale e vorba?

- priveste la un aparat de radio. Analizeaza-l. Vei vedea ca nu tot ce e acolo inauntru le cunosti componenta si procentajul de imbinare. Cu toate ca nu stii ce e inauntru, el functioneaza si iti ofera ceva ce nu poti vedea cu ochii liberi: transmisia undelor, iar in plan subtil, prezenta unor energii subtile pe al carui suport se manifesta in planul fizic ceea ce stiinta a numit acum "unde". Unul sau mai multi experti ti-ar putea descrie cu amanuntime materialele din care e facut radioul. Cu toate acestea, acest aspect te va interesa mai putin, caci pt. tine important este faptul ca el exista si functioneaza. La fel si OZN-urile si materialele folosite cit si tehnologia care ii permite sa functioneaze.

PS. Incearca-ti ironiile cu "apropiatii" tai.
mothman
QUOTE (thunder @ 15 Apr 2005, 04:59 AM)
pt. a levita este necesara receptia si emisia in jurul fiintei a unei energii subtile specifice. Cei care nu cred, emit energii subtile care se opun asimularii acelei energii, sau mai bine zis o saboteaza, intrucit structura subtila a acestei energii de neincredere este f. joasa si "consistenta"

Bun, deci sa inteleg ca asa se explica, cum de pana in momentul de fata, nici un profan n-a apucat sa vada vreun guru cum leviteaza. E "sabotat" spui tu. Dar daca profanu/scepticu, etc, se uita prin binoclu, se pune ? Cam ce raza de actiune au energiile astea care-l pot perturba pe initiat ?
thunder
QUOTE (mothman @ 16 Apr 2005, 02:19 AM)
QUOTE (thunder @ 15 Apr 2005, 04:59 AM)
pt. a levita este necesara receptia si emisia in jurul fiintei a unei energii subtile specifice. Cei care nu cred, emit energii subtile care se opun asimularii acelei energii, sau mai bine zis o saboteaza, intrucit structura subtila a acestei energii de neincredere este f. joasa si "consistenta"

Bun, deci sa inteleg ca asa se explica, cum de pana in momentul de fata, nici un profan n-a apucat sa vada vreun guru cum leviteaza. E "sabotat" spui tu. Dar daca profanu/scepticu, etc, se uita prin binoclu, se pune ? Cam ce raza de actiune au energiile astea care-l pot perturba pe initiat ?

- cuvintul "sabotat" face referiri la ceea ce transmite ca idee fabula lui La Fontain. Unele energii trag in sus, altele in jos. Sau, doi incarca, trei descarca.

- la ce iti folosesc tie informatii si teorii ale caror realitati de natura subtila nu au cum sa te atinga ? Incearca cu manelele, house etc.
mothman
QUOTE (thunder @ 16 Apr 2005, 03:51 AM)
la ce iti folosesc tie informatii si teorii ale caror realitati de natura subtila nu au cum sa te atinga ? Incearca cu manelele, house etc.

Imi place sa fiu informat. Si de ce nu, sa si levitez, daca e cazu. Manele nu gust, prefer alte genuri de muzica, despre care ma indoiesc ca ai avea habar.

Ca sa fiu on topic :

QUOTE (thunder @ 16 Apr 2005, 07:58 PM)
priveste la un aparat de radio. Analizeaza-l. Vei vedea ca nu tot ce e acolo inauntru le cunosti componenta si procentajul de imbinare. Cu toate ca nu stii ce e inauntru, el functioneaza si iti ofera ceva ce nu poti vedea cu ochii liberi: transmisia undelor, iar in plan subtil, prezenta unor energii subtile pe al carui suport se manifesta in planul fizic ceea ce stiinta a numit acum "unde"


E de ajuns sa cunosc faptul ca functioneaza, ca si telefonul mobil, pe niste unde ce apartin spectrului electromagnetic, si anume, unde radio. In rest, nu ma intereseaza. Dar ce te faci cu fenomenele parapsihologice ? Pe ele ce forte le guverneaza ? Daca exista fortele astea - fie ca sunt implicate in levitatie, clarviziune, etc - de ce nu pot fi masurate de nici un aparat ? In cazul perceptiilor extrasenzoriale, s-a incercat o explicatie facand apel la undele electromagnetice lungi - radio, presupun. E clar ca teoria asta nu sta in picioare. Daca era asa, se putea verifica foarte simplu. Se mai face apel la tot felul de particule nedescoperite, "psihoni", parca au fost numite. Iar, alta teorie care nu situ pe ce e fundamentata. Cei care cunosc mai multa fizica cunatica, poate stiu mai multe smile.gif

In apararea "voastra", pare sa vina totusi psihologia transpersonala, o ramura cam dubioasa pentru mine, intrucat, prin teoriile ei, exista un cocktail de elemente ale religiilor orientale, ocidentale, yoga, si mai nou, cica fizica cuantica, fapt ce mi-mi sugereaza ca aici speculatia e la ea acasa si, ca nu prea se mai poate vorbi de o stiinta ci, cel mult, despre o pseudostiinta.
thunder
QUOTE (mothman @ 16 Apr 2005, 05:52 AM)
QUOTE (thunder @ 16 Apr 2005, 03:51 AM)
la ce iti folosesc tie informatii si teorii ale caror realitati de natura subtila nu au cum sa te atinga ? Incearca cu manelele, house etc.

Imi place sa fiu informat. Si de ce nu, sa si levitez, daca e cazu. Manele nu gust, prefer alte genuri de muzica, despre care ma indoiesc ca ai avea habar.

- exista un proverb al intelepciunii divine. "Omul maninca ceea ce este si este ceea ce maninca". Ca o parafrazare eu as completa: ""omul asculta acea muzica care e el si este acea muzica pe care o asculta". Si aici e vorba tot de "legea rezonantei", ca si in proverbele: "fiecare om are prietenii (invatatorii/conducatorii) pe care ii merita", "spune-mi cu cine esti prieten ca sa-ti spun cine esti", etc.

- cit despre habarul meu nu-ti face probleme, pe tine te "hraneste" acea muzica, nu pe mine.

QUOTE
Dar ce te faci cu fenomenele parapsihologice ? Pe ele ce forte le guverneaza ?

- legea principala este "legea rezonantei".

QUOTE
Daca exista fortele astea - fie ca sunt implicate in levitatie, clarviziune, etc - de ce nu pot fi masurate de nici un aparat ?

- pt. ca aparatele actuale sint gindite de fiinte ce nu au o cunoastere si intelegere oculta, spirituala, ci de niste materialisti, iar lumea inca nu este pregatita pt. asa ceva. Dincolo de asta, este cunocut in lumea stiintifica si oculta de aparatul de reprodus sunet si imagine (al lui Pelegrino Erneti) a evenimentelor din trecut.

QUOTE
In cazul perceptiilor extrasenzoriale, s-a incercat o explicatie facand apel la undele electromagnetice lungi - radio, presupun. E clar ca teoria asta nu sta in picioare. Daca era asa, se putea verifica foarte simplu. Se mai face apel la tot felul de particule nedescoperite, "psihoni", parca au fost numite. Iar, alta teorie care nu situ pe ce e fundamentata. Cei care cunosc mai multa fizica cunatica, poate stiu mai multe

- atit timp cit nu se cunosc legile oculte (cunoastere spirituala) acesti "savanti" nu vor putea explica dpdv materialist.

QUOTE
In apararea "voastra", pare sa vina  totusi psihologia transpersonala, o ramura cam dubioasa pentru mine, intrucat, prin teoriile ei, exista un cocktail de elemente ale religiilor orientale, ocidentale, yoga, si mai nou, cica fizica cuantica, fapt ce mi-mi sugereaza ca aici speculatia e la ea acasa si, ca nu prea se mai poate vorbi de o stiinta ci, cel mult, despre o pseudostiinta.

- e cineva care se poate considera aparatorul lui Dumnezeu ? Poate un copil de gradinita sa ia apararea unui profesor universitar ? Poate un olog sa-l apere pe Jakie Chan ? smile.gif

- cit despre stiinta si cum este ea vazuta de tine si in general de oameni, las intelepciunea universala sa graiasca: "stiinta lui Dumnezeu e nebunie in fata oamenilor, iar stiinta oamenilor e nebunie in fata lui Dumnezeu".
cociuba
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
thunder,omule da de unde le scoti spoton.gif
mothman
QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 12:37 AM)
"omul asculta acea muzica care e el si este acea muzica pe care o asculta". Si aici e vorba tot de "legea rezonantei"


Gusturile, cand vine vorba de arta, se cam educa, in caz ca nu stiai. Nu iti este dat sa asculti anumite genuri de muzica pentru ca asa vrea legea rezonentei despre care vorbesti tu, ci, pentru ca ti-ai cultivat mai mult sau mai putin "urechea muzicala". Si nu-mi spune ca lucrurile nu stau asa, pentru ca daca lucrurile ar sta altfel, nu vad care ar mai fi rolul disciplinei numite estetica.

QUOTE (mothman)
Dar ce te faci cu fenomenele parapsihologice ? Pe ele ce forte le guverneaza ?

QUOTE (thunder)
- legea principala este "legea rezonantei".


Cu cat vorbesti mai mult de legea asta, cu atat imi dai seama mai bine de faptul ca traim in lumi paralele.


QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 12:37 AM)
Dincolo de asta, este cunocut in lumea stiintifica si oculta de aparatul de reprodus sunet si imagine (al lui Pelegrino Erneti) a evenimentelor din trecut


Este asa de cunoscut, incat la un simplu search pe google la numele respectivului, imi gaseste o groaza de site-uri cu .org la sfarsit.

QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 12:37 AM)
atit timp cit nu se cunosc legile oculte (cunoastere spirituala) acesti "savanti" nu vor putea explica dpdv materialist


Uite, eu vreau sa invat legile astea, asa ca te rog sa faci o trecere in revista. Pana una alta, stiu doar de legea rezonantei si legea karmei. Ce ar mai fi ?
thunder
QUOTE (mothman @ 19 Apr 2005, 05:07 PM)
QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 12:37 AM)
"omul asculta acea muzica care e el si este acea muzica pe care o asculta". Si aici e vorba tot de "legea rezonantei"

Gusturile, cand vine vorba de arta, se cam educa, in caz ca nu stiai.

- cind nu cunosti legea rezonantei cauti tot felul de explicatii filozofice, stiintifice, etc.

- gustul unui om este dat de rezonanta sa aurica preponderenta. Prin educatie iti dezvolti anumite rezonante launtrice intr-un mod empiric. Prin tehnici spirituale le trezesti in mod lucid si constient. Sint de ex. scoli unde se "invata" levitatia. Unii se folosesc de un tertip lumesc. "Mediteaza" la un fulg si se gindesc la el ca si cum ar fi acel fulg, ca si cum ar avea acea stare a fulgului. Unii reusesc chiar si asa, dar nu asta e adevarata levitatie si nu astea sint tehnicile si cunoasterea oculta care conduce la aparitia levitatiei.

- unii oameni isi pervertesc aceste gusturi, prin asa zisa educatie si/sau arta vremurilor. Astfel, oamenii ajung sa le "placa" ceea ce le face rau atit ca fiinte materiale cit si ca suflete. Sa ajungi sa-ti placa tutunul, cafeaua, drogurile etc. Asta tine de aceasta "educatie"/pervertire a simturilor/gusturilor.

QUOTE
Nu iti este dat sa asculti anumite genuri de muzica pentru ca asa vrea legea rezonentei despre care vorbesti tu, ci, pentru ca ti-ai cultivat mai mult sau mai putin "urechea muzicala".

- se vede ca nu stii ce e legea rezonantei si ce face ea in mircoUniversul fiintei si in Macrounivers.

QUOTE
Si nu-mi spune ca lucrurile nu stau asa, pentru ca daca lucrurile ar sta altfel, nu vad care ar mai fi rolul disciplinei numite estetica.

- estetica este un "copil orb" pe linga o invatatura spirituala cu metodele sale aferente.

QUOTE
QUOTE (mothman)
Dar ce te faci cu fenomenele parapsihologice ? Pe ele ce forte le guverneaza ?

QUOTE (thunder)
- legea principala este "legea rezonantei".

Cu cat vorbesti mai mult de legea asta, cu atat imi dai seama mai bine de faptul ca traim in lumi paralele.

- lumile paralele difera intre ele datorita nivelului diferit de vibratie, adica au rezonante diferite, deci iata ca si aici legea rezonantei actioneaza.
mothman
QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 09:36 PM)
cind nu cunosti legea rezonantei cauti tot felul de explicatii filozofice, stiintifice, etc.

Ai fi in stare sa rescrii toata istoria umanitatii de dragul acestei legi. Spune-mi, este ceva ce nu poate sa faca aceasta lege ? Intervine ea asa, peste tot ?

QUOTE (thunder)
Sint de ex. scoli unde se "invata" levitatia


Imi imaginam. Atata timp cat sunt oameni gata sa creada orice, se vor gasi unii sa-i exploateze. Da ia zi, scolile astea de ce percep taxa ? De ce nu functoneaza ca niste biserici, unde oamenii vin sa se apropie de D-zeu ? Ca tot o dai tu cu "sfintenia" celor ce leviteaza, ce nu s-ar preta la a intra intr-un concurs cu o miza de 1 mil $.

QUOTE (thunder)
se vede ca nu stii ce e legea rezonantei si ce face ea in mircoUniversul fiintei


Presupun ca sistemul imunitar tot conform acestui principiu funcioneaza, nu ?

QUOTE (thunder)
estetica este un "copil orb" pe linga o invatatura spirituala cu metodele sale aferente


Dintre toti artistii pe care-i stii tu, cati dintre ei au practicat yoga ?

QUOTE (thunder)
lumile paralele difera intre ele datorita nivelului diferit de vibratie, adica au rezonante diferite, deci iata ca si aici legea rezonantei actioneaza


Ma, da rezonanta asta face legea peste tot. E implicata in arta, sentimente, planete, etc. Cu toate astea, ia-o de unde nu-i. De ce trebuie venita cu o alternativa pentru toate explicatiile stiintifice ? Sa fie oare din incapacitatea unora de a le intelege, sau realitatea nu e suficient de interesanta si atunci inventam tot felul de ritualuri ezoterice care ne dau impresia ca l-am apucat pe D-zeu de picior ?

Apropo de asta, a dat cineva pe subforumul de filosofie un citat f interesant, care spune asa : "Realitatea este ruina unui basm" - L. Blaga. Mare dreptate a avut domnu' Blaga.
thunder
QUOTE (mothman @ 19 Apr 2005, 05:07 PM)
QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 12:37 AM)
atit timp cit nu se cunosc legile oculte (cunoastere spirituala) acesti "savanti" nu vor putea explica dpdv materialist


Uite, eu vreau sa invat legile astea, asa ca te rog sa faci o trecere in revista. Pana una alta, stiu doar de legea rezonantei si legea karmei. Ce ar mai fi ?

- le-ai asimilat pe acestea si acum treci la celelalte ? ohyeah.gif

- ocultismul nu se invata pe net, la gaura cheii, sau intr-o pauza intre doua baute. Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

- un gram de practica valoreaza cit tone de teorie.
axel
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 01:20 AM)
- ocultismul nu se invata pe net, la gaura cheii, sau intr-o pauza intre doua baute. Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

Contra cost, evident wink.gif
thunder
QUOTE (mothman @ 20 Apr 2005, 12:47 AM)
QUOTE (thunder @ 19 Apr 2005, 09:36 PM)
cind nu cunosti legea rezonantei cauti tot felul de explicatii filozofice, stiintifice, etc.

Ai fi in stare sa rescrii toata istoria umanitatii de dragul acestei legi. Spune-mi, este ceva ce nu poate sa faca aceasta lege ? Intervine ea asa, peste tot ?

- istoria umanitatii este scrisa deja, iar ceea ce se stie acum e un mare fiasco si manipulare. La vremea cuvenita aceasta istorie va fi expusa din miile de manuscrise pastrate cu grija de mii si mii de ani. Sala din Amenti este o gazda a acestor scrieri.

- cine intelege ce este si cum actioneaza legea rezonantei o vede si intelege expusa si manifestata pretutindeni, inclusiv in religiile si caile spirituale ale lumii, in proverbe, etc. Pe de alta parte, aceasta cunoastere (intelegere) nu survine la toata lumea la fel. Vorba poetului (ca vad ca iti plac poetii):

"Uşor convingi pe un netot
Dar mai uşor pe un om cu minte,
Pe un semidoct, nici tu Părinte,
Nici zeii cerului nu pot!"


QUOTE
QUOTE (thunder)
Sint de ex. scoli unde se "invata" levitatia

Imi imaginam. Atata timp cat sunt oameni gata sa creada orice, se vor gasi unii sa-i exploateze.

- nu e nevoie sa creada orbeste, ei chiar vad demonstratii la "colegii lor mai mari". Se fac si concursuri, etc. Repet insa, eu nu consider insa aceea o levitatie curata, ci mai mult o joaca de copii.

QUOTE
Da ia zi, scolile astea de ce percep taxa ?

- e problema lor, ce ma intrebi pe mine ? Tie de ce iti ia taxe peste taxe statul ? Ce (cite) beneficii ai tu de pe urma acestor taxe platite ?

QUOTE
De ce nu functoneaza ca niste biserici, unde oamenii vin sa se apropie de D-zeu ?

- pt. ca cei care vor sa leviteze nu il cauta pe Dumnezeu. Culmea e ca cei care il cauta cu adevarat, ajung sa letiveze fara sa vrea. Sint mai multe exemple de acest gen, chiar sfinti crestini.

QUOTE
Ca tot o dai tu cu "sfintenia" celor ce leviteaza, ce nu s-ar preta la a intra intr-un concurs cu o miza de 1 mil $.

- eu spun una, tu intelegi alta. Iata inca o manifestare a legii rezonantei. Fiecare informatie are vibratia ei. Tu ai extras din informatiile mele doar acele aspecte specifice nivelului tau de vibratie aurica, iar acolo unde nu ai avut ce sa extragi, mintea ta a "inventat" ideile conforme cu vibratia ei comuna.

- repet, ca poate ajuta pt. unii. La levitatie poti sa ajungi fara sa fii neaparat un sfint, insa au fost si cazuri de sfinti care au ajuns la levitatie, uneori chiar inainte de a atinge nivele inalte de sfintenie. Chiar si sfintenia (nivelul de elevare spirituala) este ierarhizat, este asezat pe trepte si nivele. Cine ajunge la acel stadiu la care levitatia apare are si un anume nivel de integrare in voia divina care nu ii permite sa faca circ sau ce nu e in voia divina.

QUOTE
QUOTE (thunder)
se vede ca nu stii ce e legea rezonantei si ce face ea in mircoUniversul fiintei

Presupun ca sistemul imunitar tot conform acestui principiu funcioneaza, nu ?

- si pe asta si nu numai.

QUOTE
QUOTE (thunder)
estetica este un "copil orb" pe linga o invatatura spirituala cu metodele sale aferente

Dintre toti artistii pe care-i stii tu, cati dintre ei au practicat yoga ?

- ce are yoga in discutia noastra ? Chiar daca iti dau citeva exemple, ce importanta are pt. tine sau discutia in sine, mai ales pt. topicul ales: levitatia umana ?

QUOTE
QUOTE (thunder)
lumile paralele difera intre ele datorita nivelului diferit de vibratie, adica au rezonante diferite, deci iata ca si aici legea rezonantei actioneaza

Ma, da rezonanta asta face legea peste tot.

- da, este o lege cosmica pe baza careia este structurata intreaga Manifestare (vazuta si nevazuta).

QUOTE
E implicata in arta, sentimente, planete, etc. Cu toate astea, ia-o de unde nu-i.

- sa stii ca razele soarelui sint peste tot, numai ca orbul nu le vede nicaieri.

QUOTE
De ce trebuie venita cu o alternativa pentru toate explicatiile stiintifice ?

- pt. ca stiinta actuala este bazata pe materialism si inconstienta crasa in domeniul ocult.

QUOTE
Sa fie oare din incapacitatea unora de a le intelege, sau realitatea nu e suficient de interesanta si atunci inventam tot felul de ritualuri ezoterice care ne dau impresia ca l-am apucat pe D-zeu de picior ?

- o cioara poate compune/inventa zeci de simfonii ... dar "trilurile" ei tot a croncanit vor suna.

QUOTE
Apropo de asta, a dat cineva pe subforumul de filosofie un citat f interesant, care spune asa : "Realitatea este ruina unui basm" - L. Blaga. Mare dreptate a avut domnu' Blaga.

- biblia spune ceva asemanator, in acelasi context: "totul este o desartaciune", iar parte din filofoziile orientale spun: "Totul este Maya (Iluzia Cosmica)".
thunder
QUOTE (axel @ 20 Apr 2005, 01:26 AM)
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 01:20 AM)
- ocultismul nu se invata pe net, la gaura cheii, sau intr-o pauza intre doua baute. Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

Contra cost, evident

- fiecare cu ce poate si cit poate.

- biserica nu ofera nimic, cu toate acestea cere taxe si plati pt. serviciile facute.

PS. Totul in viata se plateste.
Inorog
QUOTE
- ocultismul nu se invata pe net, la gaura cheii, sau intr-o pauza intre doua baute. Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

- un gram de practica valoreaza cit tone de teorie.


thunder, pentru ca ai afirmat cele de mai sus, spune-mi te rog: Tu ai ajuns sa practici teoria care o sustii pe acest forum ? Si ai obtinut rezultate ?
thunder
QUOTE (Inorog @ 20 Apr 2005, 09:26 AM)
[QUOTE- un gram de practica valoreaza cit tone de teorie. [/QUOTE]

thunder, pentru ca ai afirmat cele de mai sus, spune-mi te rog: Tu ai ajuns sa practici teoria care o sustii pe acest forum ? Si ai obtinut rezultate ?

- singurul lucru pe care il pot spune este ca am practicat si practic si ca evident exista si rezultate din moment ce sint "adeptul" practicii in favoarea teoriei. Ce, cum si cit ... este problema mea personala.
Catalin
Cu alte cuvinte, n-ai obtinut rezultate notabile, cel putin referitoare la topicul de aici. Am dreptate?
thunder
QUOTE (Catalin @ 20 Apr 2005, 11:44 AM)
Cu alte cuvinte, n-ai obtinut rezultate [b]notabile[/b

- poti sa fii sigur ca sint rezultate spirituale mai notabile decit rezultatele la zeci de (semi)docti/teoreticieni si filozofi la un loc. Repet, gramul de practica ...
cociuba
eu tot nu inteleg cum iti imparti practica spirituala cu statul la calculator, banuiesc ca practici in timp ce scrii!!!, ai inventat ceva tehnici noi unsure.gif (la fel ca maestrul tau? rofl.gif )

thunder, ca sa intelegi si tu care e problema: nu spune nimeni ca nu exista levitatie (doar ea exista!!! am vazut-o la tv spoton.gif ) ci ca pana in acest moment nu sunt dovezi care sa probeze realitatea ei..., si pe deasupra nici nu se potriveste cu legile fizici (ca sa vezi , chestie) dar niciodata nu e prea tarziu sa revolutionezi si fizica wink.gif hh.gif
thunder
QUOTE (cociuba @ 20 Apr 2005, 04:06 PM)
thunder, ca sa intelegi si tu care e problema: nu spune nimeni ca nu exista levitatie (doar ea exista!!! am vazut-o la tv  spoton.gif  ) ci ca pana in acest moment nu sunt dovezi care sa probeze realitatea ei..., si pe deasupra nici nu  se potriveste cu legile fizici (ca sa vezi , chestie) dar niciodata nu e prea tarziu sa revolutionezi si fizica

- nu se potrivesc cu cele citeva legi (cunoscute) ale fizicii. Incearca si fizica cuantica, sa vezi ce potriviri apar.
mothman
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 12:20 AM)
Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

Pai eu vroiam la voi acolo, dar acum, dat fiind faptul ca Bivolaru nu mai e printre voi, o las balta.

QUOTE (thunder)
cine intelege ce este si cum actioneaza legea rezonantei o vede si intelege expusa si manifestata pretutindeni, inclusiv in religiile si caile spirituale ale lumii, in proverbe, etc.


Nu-mi spune, si Homo Habilis, cand a inceput sa foloseasca piatra cioplita, tot de o manifestare a legii rezonantei a fost vorba. Sau primele maniferstari "artistice" ale lui Homo Sapiens, ca cele de acum 31 000 de ani, tot datorita acestei legi s-au materializat, nu? Defapt, intreaga evolutie umana isi are baza in aceasta lege, presupun.

QUOTE (thunder)
nu e nevoie sa creada orbeste, ei chiar vad demonstratii la "colegii lor mai mari". Se fac si concursuri, etc. Repet insa, eu nu consider insa aceea o levitatie curata, ci mai mult o joaca de copii


Nu orbeste, ci prin ochelari de cal - directia inainte. Da ia spune, Bivolaru si-a exercitat puterile astea in fata voastra, sau e mult prea curat si nu se poate opune divinitatii ?

QUOTE (thunder)
e problema lor, ce ma intrebi pe mine ? Tie de ce iti ia taxe peste taxe statul ? Ce (cite) beneficii ai tu de pe urma acestor taxe platite


Macar aici stiu pentru ce platesc, chiar daca serviciile nu sunt pe masura. Dar voi acolo cu ce va pricopsiti ? Nu e o dovada de naivitate sa alergi dupa cai verzi pe pereti, si contra cost ?

QUOTE (thunder)
ce are yoga in discutia noastra ? Chiar daca iti dau citeva exemple, ce importanta are pt. tine sau discutia in sine, mai ales pt. topicul ales: levitatia umana ?


Pai, mi-ai dat de inteles ca odata ce te initiezi in stiintele astea oculte/ezoterice/etc. (printre care si yoga), ajungi lejer un fel de Rembrandt sau Da Vinci.

QUOTE (thunder)
sa stii ca razele soarelui sint peste tot, numai ca orbul nu le vede nicaieri


Dar o simte. Cand orbul sta cu fata la soare, simte caldura acesteia pe chip. Nici eu nu vad fotonii, dar stiu ca exista si le simt efectul pe propria piele.

QUOTE (thunder)
pt. ca stiinta actuala este bazata pe materialism si inconstienta crasa in domeniul ocult


Niste ignoranti astia de la ministerul educatiei. De ce n-or inlocui ei fizica si chimia, de ex., cu ceva stiinte oculte, nu-mi pot da seama. N-ar strica ca prin scoala elementara sa se studieze : in loc de fizica - astrologie; in loc de chimie - alchimie, in loc de sport - yoga; precum si tarot, magie alba, demonologie, numerologie si alte d'astea, toate cu profesori ca : Urania, Urmasa lu' Mama Omida, Sultana, clarvazatoarea Valentina, Hancu, Istrate, etc. Ce bine ar fi. Ar fi cu siguranta (de 16A), o lume mai buna.

QUOTE (thunder)
biserica nu ofera nimic, cu toate acestea cere taxe si plati pt. serviciile facute


De ce nu ofera nimic ? Ai vorbit de atatea ori de D-zeu, credinta, etc., si, cu toate astea, acum pretinzi ca bisecica nu inseamna nimic si ca serviciile ei defapt nu exista. Oricum, ai dreptate, exista o alternativa : M.I.S.A.
cociuba
ce-ar fi sa ne explici unsure.gif ?
abis
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 03:29 PM)
Incearca si fizica cuantica, sa vezi ce potriviri apar.

Nu vrei totusi sa detaliezi? Cum face posibila fizica cuantica anularea fortei gravitationale prin practica spirituala? Poate n-oi fi invatat eu destula fizica...
gypsyhart
mothman
Īn calitate de moderator al forumului "Dincolo de raţiune" īţi atrag atenţia ca subiectul nu este M.I.S.A. sau G. Bivolaru ci levitaţia umană. Discuţiile despre "credibilitatea" acestei şcoli se poarta (sau se purtau pānă de curānd...) īn altă parte.
Pe de altă parte, dacă nu crezi īn "ştinţe oculte" (cum este yoga să zicem), te-aş ruga să te abţii de la comentarii maliţioase la adresa altor forumişti (cel puţin la "Dincolo de raţiune") care cred altceva. Altfel vei intra īn ilegalitate hh.gif


mothman
Ok. Sorry, m-a cam luat valul. O sa o las mai moale. Totusi, n-ar strica ca si thunder sa renunte la complexul de superioritate pe care il afiseaza prin mai toate mesajele.

ca sa fiu on topic :

Ma alaturi si eu lui abis, si cer niste detalii in legatura cu leviatia si fizica cuantica.

Thanx !
Lucifer
QUOTE (thunder @ 15 Apr 2005, 05:20 AM)
[- 1. ce faci cu corpul fizic in timpul in care ti-ai face vizibil corpul astral ? Toti cei de fata ar vedea doua corpuri.


Ma gindeam sa vii direct cu corpul astral in fata spectatorilor, ca si cum ar fi corpul fizic. In timpul asta corpul fizic sta undeva intr-o incapere invecinata.

QUOTE

- aceste procedee sint mult mai complicate si presupun un control al unor energii si structuri subtile ale fiintei mult mai mare si mai dificil de realizat fata de "banala" levitatie. In cazul levitatiei e necesara "doar" un singur tip de energie subtila acumulata in aura fiintei. Prespunind ca cineva ar vrea sa faca o asemenea "inginerie" cum o descrii tu, ar fi cam la fel ca atunci cind vrei sa spargi nuci cu casetofonul in loc sa folosesti banalul ciocan. smile.gif


Nu imi vine a crede ca iesirea corpului astral din corpul fizic ar fi mai grea decit levitarea pentru ca am tot citit de astfel de cazuri in special in timpul unor operatii. De vizualizarea aurei nu stiu ce sa zic ca grad de dificultate in comparatie cu levitarea, dar inclin sa cred ca si ea e mai usoara.
thunder
QUOTE (mothman @ 20 Apr 2005, 04:31 PM)
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 12:20 AM)
Cauta o scoala spirituala autentica si practica tehnicile spirituale oferite acolo. Pe linga teoria pe care o vei primi, practica spirituala te va ajuta sa intelegi ceea ce sute de (semi)docti ti-ar putea vorbi.

Pai eu vroiam la voi acolo, dar acum, dat fiind faptul ca Bivolaru nu mai e printre voi, o las balta.

- care "voi" ? Nici Iisus nu mai e printre noi, dar uite citi crestini sint lume. Nici Krishna nu mai e printre ei, dar uite citi hindusi sint in lume. O cale spirituala autentica si vie ramine si dupa ce pleaca ghidul spiritual care a expus-o. Cit despre dl. Bivolaru, el este inca in lume si isi face f. serios simtita prezenta. Singura "problema" e ca fiecare simte dupa propria sa "masura" aceasta prezenta. Dar ce are asta cu subiectul in discutie ?

QUOTE
Defapt, intreaga evolutie umana isi are baza in aceasta lege, presupun.

- intreaga evolutie cosmica. Fara legea rezonantei nu s-ar putea structura aceasta Creatie.

QUOTE
QUOTE (thunder)
e problema lor, ce ma intrebi pe mine ? Tie de ce iti ia taxe peste taxe statul ? Ce (cite) beneficii ai tu de pe urma acestor taxe platite

Macar aici stiu pentru ce platesc, chiar daca serviciile nu sunt pe masura. Dar voi acolo cu ce va pricopsiti ? Nu e o dovada de naivitate sa alergi dupa cai verzi pe pereti, si contra cost ?

- stii ?!

- cu ceea ce tu nici in visele tale nu iti poti imagina. jamie.gif

QUOTE
QUOTE (thunder)
ce are yoga in discutia noastra ? Chiar daca iti dau citeva exemple, ce importanta are pt. tine sau discutia in sine, mai ales pt. topicul ales: levitatia umana ?

Pai, mi-ai dat de inteles ca odata ce te initiezi in stiintele astea oculte/ezoterice/etc. (printre care si yoga), ajungi lejer un fel de Rembrandt sau Da Vinci.

- ce ai inteles tu e doar fantasma ta. Iti recomand sa citesti de 10 ori si sa intelegi ... ce e spus. Succes !

- o fiinta trezita spiritual e mai mult decit sute R si DV la un loc.

QUOTE
QUOTE (thunder)
sa stii ca razele soarelui sint peste tot, numai ca orbul nu le vede nicaieri

Dar o simte. Cand orbul sta cu fata la soare, simte caldura acesteia pe chip. Nici eu nu vad fotonii, dar stiu ca exista si le simt efectul pe propria piele.

- pune-l intr-o camera izolata si vei vedea ca orbul nu stie cind e lumina si cind nu in acea camera. Analogiile nu sint oferite pt. interpretarea lor mot a mot sau mecanica, ci pt. principiul care e inclus in ele.

QUOTE
QUOTE (thunder)
pt. ca stiinta actuala este bazata pe materialism si inconstienta crasa in domeniul ocult

Niste ignoranti astia de la ministerul educatiei.

- EXACT !

QUOTE
De ce n-or inlocui ei fizica si chimia, de ex., cu ceva stiinte oculte, nu-mi pot da seama. N-ar strica ca prin scoala elementara sa se studieze : in loc de fizica - astrologie; in loc de chimie - alchimie, in loc de sport - yoga; precum si tarot, magie alba, demonologie, numerologie si alte d'astea, toate cu profesori ca : Urania, Urmasa lu' Mama Omida, Sultana, clarvazatoarea Valentina, Hancu, Istrate, etc. Ce bine ar fi. Ar fi cu siguranta (de 16A), o lume mai buna.

- excluzind ineptiile si exagerarile spuse mai sus, iti dau un raspuns global: "aceasta lume apartine printului intunericului". Minciuna, prostia, ignoranta samd sint apanajul global al acestei lumi.

QUOTE
QUOTE (thunder)
biserica nu ofera nimic, cu toate acestea cere taxe si plati pt. serviciile facute

De ce nu ofera nimic ?

- pt. ca nu au mai nimic de oferit (de la ea). Singurele "lucruri" cu adevarat pe care le poate oferi "biserica", sint rarele fiinte (preoti) cu har, in parte intermediarii lui Dumnezeu, deci nici macar ei nu dau ceva, ci intermediaza "oferta divina".

- te invata biserica cum sa-ti amplifici SINGUR starea de curaj, de vointa, de intuitie, de inteligenta, de credinta etc ? Aceasta biserica te face dependent de ea, in loc sa te faca liber si "atasat" de Dumnezeu, nu de preoti sau/si biserica. Au existat sfinti care au levitat in biserica, dar asta nu datorita bisericii, ci sfinteniei la care au ajuns.

QUOTE
Ai vorbit de atatea ori de D-zeu, credinta, etc., si, cu toate astea, acum pretinzi ca bisecica nu inseamna nimic si ca serviciile ei defapt nu exista. Oricum, ai dreptate, exista o alternativa : M.I.S.A.

- ce va freamata pe voi MISA asta, ca nu va puteti desprinde de ea .... de o pomeniti la mai toate subiectele in discutie. rofl.gif Vad ca unii ma tot identifica cu MISA sau viziunea MISA. Eu, AICI, imi prezint parerile proprii si personale ba chiar si experienta personala. P'a MISA-ei o gasiti pe site-ul lor oficial.

- MISA e o alternativa, pe linga altele, insa nu ca un inlocuitor de biserica, ci ca o invatatura si mai ales practica spirituala. MISA nu exista acum 100, 200, 500 samd de ani. Cu toate acestea, au existat mereu scoli spiritule, atit in Occident cit si in Orient ... si care au condus aspirantii catre implinirea spirituala, catre Dumnezeu. Oricum, din cite se vede, MISA nu si-a propus sa produca pe banda "levitanti", ci fiinte cu o anumita cunoastere si intelegere a realitatilor culte spirituale, initiatice. Sint convins ca exista in MISA oameni cu o cunoastere teoretica si practica mult mai vasta ca a mea ... dar pina sa apara si ei (vreodata) pe net, va trebui sa te multumesti cu "firimituri" ... care si asa, se pare ca sint mult prea multe decit pot fi ele asimilate.

- sa revenim la levitatie ! rolleyes.gif
thunder
QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 04:33 PM)
QUOTE (thunder @ 20 Apr 2005, 03:29 PM)
Incearca si fizica cuantica, sa vezi ce potriviri apar.

Nu vrei totusi sa detaliezi? Cum face posibila fizica cuantica anularea fortei gravitationale prin practica spirituala? Poate n-oi fi invatat eu destula fizica...

- nu

- nu fizica quantica anuleaza, ci ea poate da citeva mici explicatii ale unor fenomene pe care fizica clasica nu le poate oferi.

- incearca si spiritualitatea universala (pe asta nu ai studiat-o deloc), vie si autentica si fa apoi analogii intre cei ai invatat pina atunci.
thunder
QUOTE (mothman @ 20 Apr 2005, 06:24 PM)
Ok. Sorry, m-a cam luat valul. O sa o las mai moale. Totusi, n-ar strica ca si thunder sa renunte la complexul de superioritate pe care il afiseaza prin mai toate mesajele.

- esti deranjat ca exista aceasta superioritate sau ca zici tu ca o manifest ? La modul in care te manifesti, as pune mai degraba ca tu manifesti complexul de inferioritate. spoton.gif Uite, eu ma dau jos din "inaltul cerului". cloud9.gif Nu urci totusi si tu ... macar in levitatie, sa ne intilnim la jumatatea drumului ? rolleyes.gif

- daca tu crezi ca eu manifest defectul "superioritatii", de ce nu privesti tu cu intelepciune catre aceasta situatie si sa iei doar ce e bun din ce spun si manifest eu ? Nu stii ca doar cine e fara de pacat trebuie sa arunce cu piatra ? Doar atit ai fost in stare sa vezi la mine, defecte si limite ?

QUOTE
Ma alaturi si eu lui abis, si cer niste detalii in legatura cu leviatia si fizica cuantica.

- cine se aseamana ... de alatura. pash.gif drunk.gif

PS. Vezi raspunsul pt. grupul de alaturati. tongue.gif
thunder
QUOTE (Lucifer @ 25 Apr 2005, 07:40 AM)
QUOTE (thunder @ 15 Apr 2005, 05:20 AM)
[- 1. ce faci cu corpul fizic in timpul in care ti-ai face vizibil corpul astral ? Toti cei de fata ar vedea doua corpuri.

Ma gindeam sa vii direct cu corpul astral in fata spectatorilor, ca si cum ar fi corpul fizic. In timpul asta corpul fizic sta undeva intr-o incapere invecinata.

- e mult mai greu, ocult initiatic vorbind, sa te (de)materializezi decit sa levitezi.

QUOTE
QUOTE

- aceste procedee sint mult mai complicate si presupun un control al unor energii si structuri subtile ale fiintei mult mai mare si mai dificil de realizat fata de "banala" levitatie. In cazul levitatiei e necesara "doar" un singur tip de energie subtila acumulata in aura fiintei. Prespunind ca cineva ar vrea sa faca o asemenea "inginerie" cum o descrii tu, ar fi cam la fel ca atunci cind vrei sa spargi nuci cu casetofonul in loc sa folosesti banalul ciocan. smile.gif

Nu imi vine a crede ca iesirea corpului astral din corpul fizic ar fi mai grea decit levitarea pentru ca am tot citit de astfel de cazuri in special in timpul unor operatii.

- a iesi din corpul fizic e mai usor, insa a face acel corp astral vizibil, e mult mai greu. Acele persoane care ieseau din corp in cazul accidentelor sau operatiilor vedeau ei lumea fizica, insa cei din lumea fizica nu vedeau lumea astrala. Acea plutire a corpului astral nu e tot una cu levitatia.

QUOTE
De vizualizarea aurei nu stiu ce sa zic ca grad de dificultate in comparatie cu levitarea, dar inclin sa cred ca si ea e mai usoara.

- ma rog, teoria ca teoria ... practica ... nu ... ne omoara. smile.gif
juju
imi pare rau ca n-am avut timp si rabdare sa citesc toate mesajele, dar ieri am vazut la televizor pe unul David Nustiucum, care levita in ftata oamenilor pe strada.Si asta in afara de altele.
Personal cred ca e cel mai mare scamator la ora asta.
Pina si Coperfield ar avea de invatat de la el.
Nu cred ca erau trucaje si personajele erau alese aleator de pe strada.
nefertiti-old
QUOTE (juju @ 28 Apr 2005, 10:24 PM)
imi pare rau ca n-am avut timp si rabdare sa citesc toate mesajele

Raaaau faci, nici nu stii ce pierzi!!!!! nonono.gif
Catalin
David Blaine... cred ca a aparut si despre el pe topicul asta. Citeste de la inceput!
juju
O sa citesc de pasti. tongue.gif
mothman
QUOTE (thunder @ 26 Apr 2005, 06:27 AM)
esti deranjat ca exista aceasta superioritate sau ca zici tu ca o manifest ? La modul in care te manifesti, as pune mai degraba ca tu manifesti complexul de inferioritate.


Ma deranjeaza ca afisezi superioritate atunci cand nu este cazul. Faptul ca ai niste certitudini cu privire la niste teorii mai mult sau mai putin aberante, nu inseamna deloc superioritate in adevaratul sens al cuvantului, este doar un complex de superioritate. Diferenta dintre noi este ca in timp ce tu iei totu de bun - indiferent ca e vorba de teoria pamantului gol, extraterestrii sau levitatie - eu trec toate acesta prin filtrul ratiunii. Sunt deschis spre nou, numai ca vad ca fiind de bun simt tratarea cu scepticism a asemenea lucruri pana la proba contrarie. Iar complexul de inferioritate pe care l-ai depistat tu, este dat de faptul ca eu imi vad lungul nasului, spre deosebire de tine, care pretinzi ca esti in posesia unor adevaruri absolute.
Tudy
David Blaine si levitatia:

EXPOSURE: The Balducci Levitation
axel
[Mesaj editat (atac la persoana).]
thunder
QUOTE (mothman @ 29 Apr 2005, 07:51 PM)
QUOTE (thunder @ 26 Apr 2005, 06:27 AM)
esti deranjat ca exista aceasta superioritate sau ca zici tu ca o manifest ? La modul in care te manifesti, as pune mai degraba ca tu manifesti complexul de inferioritate.


Ma deranjeaza ca afisezi superioritate atunci cand nu este cazul.

- faptul ca te enervezi arata o lipsa sau o neputinta.

- vad ca in opinia ta ar exista situatii in care cineva ar putea afisa "superioritate". Asta arata caracterul subiectv al deciziei. In acest context, eu spun ca nu tu hotarasti limitele sau situatiile in care exista ceva superior.

QUOTE
Faptul ca ai niste certitudini cu privire la niste teorii mai mult sau mai putin aberante,

- pt. tine sint aberante pt. ca nu ai avut capacitatea de deschidere si intelegere sa ajungi pina acum la aceste informatii si cu atit mai putin sa le intelegi. Mecanismele, legile, principiile si energiile subtile care stau la baza manifestarii levitatiei este doar una dintre necunoscutele si "aberatiile" pe care tu nu le poti cuprinde/intelege. Nu este vina mea sau a altcuiva ca tu sau altii credeti ca daca avem cu totii un corp asemanator, creier si minte ... in mod automat si intelegerea noastra este aceiasi, sau ca invatatura primita la asa zisa scoala este cea dupa care sa ne ghidam in viata si in cunoasterea si intelegerea realitatilor vizibile si invizibile ale Creatiei, Macrocosmosului. Aceasta intelegere depinde de constiinta, de nivelul de constiinta, nu de virsta sau anii de scoala, iar acest nivel se mareste prin integrarea fiintei intr-o invatatura teoretica si ppractica de factura oculta, spirituala. Ea este singura care poate "atinge" cu adevarat si profund constiinta, sufletul si spiritul nostru. Cunoastere de tip lumeasca, este fada si goala, este mai mult o teorie lunga si ineficienta. Faptul ca tu ai ajuns sa crezi ca exista atomi nu este pt. ca tu ai experimentat asta, ci pt. ca ai crezut in afirmatiile altora. Asta nu e o adevarata cunoastere, ci cea pe care o experimentezi tu in mod direct si practic.

QUOTE
nu inseamna deloc superioritate in adevaratul sens al cuvantului, este doar un  complex de superioritate.

- am senzatia ca acest asa zis "complex de superiroritate" a fost inventat de cei care se simteau inferiori cuiva si pt. a le taia capetele si sa-i faca egali lor sau chiar mai mici ca ei "dovedindu-si" astfel ca ei sint de fapt cei superiori, nu cei care afiseaza acea superioritate. Tu prin aceasta atitudine a ta nu faci decit sa tipi in gura mare ca altul nu e superior, deci, indirect, lasi sa se inteleaga ca tu esti de fapt cel superior. Nu e nici o problema daca esti superior, dar nu asa se arata asta, ci prin a dovedi prin spuse si fapte nu prin denigrarea celui care simti tu ca iti este sau face pe "superiorul". In acest context al acestui topic, levitatia umana, cit si al forumului dincolo de ratiune, nu cu ifose si istericale ne putem manifesta cunoasterea sau "superioritate", ci cu date, fapte si idei concrete. Acest topic este legat despre ceva ce depaseste ratiunea umana. Corect, forumul ar trebui sa se numesca "dincolo de ratiunea gregara, profana, obisnuita, lumeasca, etc" ... pt. ca de fapt ceea ce scapa ratiunii lumesti este integrata intr-o ratiune de tip superior. Chiar si ratiunea are o integrare de tip ierarhic, piramidala. La fel si adevarurile, tot pe o ierarhie de tip piramidal se integreaza. D acest pdv al obiectivarii realitatii este clar ca avem o astfel de structura piramidala in care ideea de superior si inferior se incadreaza, insa dpsv al realitatii ultime, noi nu mai sintem inferiori si superiori, ci identici, ca spirit, facuti/nascuti "dupa chipul si asemanarea Sa", zice religiosul de tip crestin, alte confesiuni spirituale spun acelasi lucru cu alte cuvinte. Pina sa ajungem insa la acea stare, traim si ne integram in aceasta structura piramidala a realitatii Creatiei.

- cel mai corect era ca tu sa demonstrezi ca ce spun eu este gresit sau inferior, decit sa tipi in gura mare ca eu nu sint sau ma dau superior cind nu e cazul. Repet insa, nu sint aici sa ma dau mare/superior, ci sa dau informatii si explicatii pe care ratiunea umana si cunoasterea la care au ajuns oamenii obisnuiti nu au apucat sa le patrunda. Sint aici ooameni care au venit sa discute, sa se informeze, sa aibe un dialog in directii pe care nu le controleaza, dar de care sint atrasi. E normal ca cei care au o cunoastere mai ampla si au niste raspunsuri sa le ofere (in masura integrarii in starea de necesitate) celor care au aceasta cautare. Poate ai crezut despre tine ca esti o astfel de fiinta care cunoaste si poate da la altii info si sfaturi, iar acum esti deranjat ca e altul care poate oferi mai mult, motiv pt. care sari la gitul lui si tipi ca face pe superiorul. Repet, daca tie sau altora remarca sau cred ca eu sau altii manifestam un asa zis aer de superioritate, inseamna ca poate noi acestia avem un oarecare orgoliu asupra starii noastre cunoastere iar asta e ceva "firesc" la oameni, este o limita sau un "defect" al nostru, insa el e paralel cu cunoasterea efectiva a acelor info si realitati. Deci, fii intelept si da la o parte asa zisa noastra greseala si lasa-o in urma si ia doar ce e bun ca informatie si realitate. Daca ceva din informatie nu este pe gustul tau, pe intelegerea ta, sau contravine cu ce stii tu, aduci contraargumente si dovezi care sa nasca macar un dialog constructiv, ceva care sa semene a "arta a conversatiei", sau macar sa fie o confruntare de idei, nu de indivizi.

- este clar ca in acest domeniul al ocultismului si cunosterii teoretice si practice iti sint superior tie si la multi altii, insa asta nu ar trebui sa supere pe nimeni, pt. ca ne aflam cu totii pe aceasta scara ierarhica, deci, repet, exista multi multi altii care au o cunoastere teoretica si practica mult mault mai vasta ca a mea. Sint convins ca multi dintre voi ati fi dorit sa discutati cu un intelept, cu un invatator spiritual autentic, cu un avatar, cu un Fiu al lui Dumnezeu, cu un profet etc ... dar daca acestia nu sint inca prezenti in lumea virtuala a netului va trebui sa ne multumim cu totii cu ce avem. Sa stii ca si mie mi-ar place ca astfel de fiinte sa fie alaturi de noi fizic, inclusiv virtual, aici pe net ... dar daca acum nu sint ... o luam ca atare si ne ajutam unii cu altii, asa cum putem. Si eu am aflat aici lucruri pe care nu le stiam, lucruri care m-au condus ulterior la intelegerea unor realitati, samd ... deci si mie mi-a fost utila aceasta prezenta si manifestare a mea pe net/forum. Sa nu o mai lungim cu aceste off topicuri ... va invit la a discuta in spiritul artei conversatiei, fie ca ne completam unii pe altii, fie ca ne contrazicem ... macar sa fie o lupta de idei din care sa se nasca ceva constructiv, decit o lupta de orgolii si persoane. Daca tu sau altii ati inteles ce vreau sa spun bine ... daca nu ... asta e.

QUOTE
Diferenta dintre noi este ca in timp ce tu iei totu de bun - indiferent ca e vorba de teoria pamantului gol, extraterestrii sau levitatie - eu trec toate acesta prin filtrul ratiunii.

- eu nu iau totul de bun. Eu sint inginer si am o raportare inginereasca, tehnicista asupra realitatii fizice si chiar oculte. Asta ma diferentiaza de multi oameni, inclusiv fata de alti aspitanti pe calea spirituala aleasa de ei sau de mine. Eu am testat si testez informatiile si realitatile la care ajung cu "instrumentele" pe care le am la acel moment si abia dupa ce am anumite confirmari preiau in mod direct sau treptat acea informatie/realitate. Pe masura ce trezirea mea spirituala si launtrica si nivelul de constiinta s-au modificat, am avut acces la noi instrumente cu ajutorul carora am putut face si alte verificari pe care inainte nu le puteam face, adica pe care un om profam, sau el cel de dinainte, nu le poate face ca nu are instrumentele necesare. Pe parcursul practicii mele spirituale am trecut prin diferite trepte si nivele, fiecare cu intelegerea si nivelul sau de ratiune. Ceea ce numesti tu acum ratiune este doar o manifestare a ratiunii pe nivelul tau de intelegere si trezire spirituala la care a ajuns sufletul si spiritul tau. Dupa ce vei ridica acest nivel de constiinta vei vedea ca si ratiunea ta va suferi schimbari, devenind si ea mai ampa si cuprinzatoare. Acum ai acces la niste adevaruri care sint superioare unora, dar inferioare altora. La fel si eu. Difera doar nivelul de la care privim aceste lucruri. Iti doresc sa ajungi si tu sa ai instrumentele pe care le am eu, ba chiar mai bune, mai inalte si mai elevate ... si apoi sa vezi in ce masura eu sau altii aveam sau nu dreptate cind faceam anumite afirmatii. Situatia in care ne aflam noi este daca nu in mod general, cea dintre orb si vazator, ci mai degraba cea in care suferim cu totii de miopie, in diferite grade. Pe masura ce evoluam spiritual si ni se schimba nivelul de constiinta, miopia noastra se diminueaza, incepind sa vedem din ce in ce mai clar. D'aia ratiunile noastre difera.

QUOTE
Sunt deschis spre nou, numai ca vad ca fiind de bun simt tratarea cu scepticism a asemenea lucruri pana la proba contrarie.

- este problema ta, raportarea ta. Eu nu privesc cu scepticism, pt. asta inseamna din start o opunere, ci cu deschidere si dorinta de a verifica acea realitate, nu de a primi probe contrarii, deci incerc sa am o atitudine pozitiva, nu una negativa. De ex., daca cineva ar spune de altcineva ca este un intelept, eu nu as urmari sa caut probe contrarii, prin care sa (imi) dovedesc faptul ca acela nu e un intelept, ci caut sa verific daca e intradevar un intelept. Daca acum multi ani in urma as fi facut asta in mod "rational", cum o faci tu acum, acum o fac mult mai complex, si cu ajutorul altor instrumente launtrice pe care atunci nu le aveam la indemina. Ratiunea mea de acum este data de nivelul actual de constiinta dar si de instrumentele care ajuta la cunoasterea si testarea realitatilor inconjuratoare.

QUOTE
Iar complexul de inferioritate pe care l-ai depistat tu, este dat de faptul ca eu imi vad lungul nasului, spre deosebire de tine, care pretinzi ca esti in posesia unor adevaruri absolute.

- daca ti-ai vedea lungul nasului (limitele) nu ai avea o asemenea atitudine si reactie. Tu doar esti deranjat ca altul este sau ar putea fi superior, atitudine specifica tipologiei "competitivului" din stiinta conexa cu eneagrama.

- eu nu pretind ca detin adevaruri absolute, ci doar expun niste idei si info, dar, repet, NU PRETIND, ci le expun. Aceste idei si info sint mici parti din realitatea infinita a Adevarurilor incluse (in mod ierarhic, piramidal) in Adevarul Ultim. Dincolo de asta, eu chiar am acces la unele realitati si adevaruri iar daca tu esti derajnat de asta poti sa contraarguemtezi si sa dovedesti opusul printr-un dialog sau dezbatere competitiva legata de idei, si nu de persoane. Cu alte cuvinte, ataca daca poti ideile si nu persoana (mea).

PS. Scuze fata de ceilalti participanti pt. aceste off topice, dar poate sint necesare pt. a ordona (intelege) anumite idei si tipologii de manifestare a mea si a noastra aici pe forum. Succes tuturor cautatorilor dincolo de ratiune(a umana, profana) !
cociuba
am apucat sa citesc linkul oferit de tudy, am sa incep sa pracric si eu levitatia tongue.gif

alexjaguar a explicat pe topicul david blaine cat de cat , dar acum am vazut ce se intampla realmente... thumb_yello.gif
Tudy
QUOTE (cociuba @ 1 May 2005, 02:50 PM)
am apucat sa citesc linkul oferit de tudy, am sa incep sa pracric si eu levitatia tongue.gif

alexjaguar a explicat pe topicul david blaine cat de cat , dar acum am vazut ce se intampla realmente... thumb_yello.gif

Urmatorul pas ar fi sa iesi pe strada cu un prieten si sa te filmeze si pe tine, in stil David Blaine... ohyeah.gif

Asteptam link-uri la secvente video. spoton.gif
cociuba
doar prietenii am sa-i impresionez spoton.gif
gypsyhart
Propun participanţilor (care nu se afla in aceasta situatie...) sa revină ON TOPIC, la fenomenul levitatiei.
Referintele la persoana care sustine una sau alta sunt acceptate in masura in care:
-au legatura cu argumentatia, nu ca ARGUMENTATIE IN SINE
- sunt facute cu buna credinta, nu pentru discreditarea persoanei vizate

Multumesc!
Continuaţi....



juju
iata aici un site care arata bine trucul lui Blaine:
http://www.magiclearn.50megs.com/photo2.html

si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.
Dar asa cum nu oricine poate exersa acupunctura tot asa nu oriicine poate levita. smile.gif
alexjaguar
mdaa,,, te pot ajuta eu cu trucurile ca le stiu pe toate:D bineinteles ca nu toti ma cred...le stiu dinainte sa fie pe net.eu practic de la 11-12 ani
alexjaguar
apropo .. stiu o levitatie mai buna ca balducci aia biggrin.gif se numeste kingrising...daca vreti sa va invatz luati legatura cu mine biggrin.gif
axel
QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.

Pentru ca contrazice flagrant legile fizicii. Si in caz ca nu esti cumva ca domnul inginer thunder ca sa zici ca puteti sa va duceti undeva cu legile fizicii, ca domnu' Bivolaru e mai destept decat toti fizicienii vostri la un loc, trebuie sa fii foarte circumspect cand cineva afirma ca leviteaza.
thunder
QUOTE (axel @ 9 May 2005, 01:44 AM)
QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.

Pentru ca contrazice flagrant legile fizicii.

- noroc cu fizica asta ca a descoperit tot ce se putea descoperi in aceasta Creatie sau macar in Universul fizic. Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii", la fel si radioul, calculatorul etc. Tot fizica asta a descoperit si cacofoniile acestei lumi. ohyeah.gif

- oare OZN-urile cum or "levita" ? ohmy.gif
juju
QUOTE
Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii"

Acu 100 de anui se zicea ca orice vehicul merge cu mai mult de 36 km/h ocupantii vor arde de vii.
Eu am vazut de dimineata o decapotabila cu vre-o 200km/h si ocupantii nici nu fumegau! laugh.gif

QUOTE
- oare OZN-urile cum or "levita" ?

pai acu vre-o 4000 de ani se vorbea in india de niste "vede" care pluteau fara sa faca zgomot.
Levitau...? ohmy.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.