Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Levitatia Umana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
cociuba
propun urmatoarele:
daca cunoasteti pe cineva care leviteaza, sa-l chemam la un mic experiment wink.gif
oriunde ar fi in tara , mergem si-l testam !!! rolleyes.gif
sa vedem care va fi de acord!!!


ps: nu cred sa existe o asemenea capacitate, iar daca exista ea ar trebui sa se manifeste la toti oameni,si ar trebui sa gasim noi legi si teorii, mi se pare ceva spectaculos, ce-ar fi sa fim noi primi, deci thunder pe cand o intalnire cu cei care leviteaza, si gypsyhart
QUOTE
Nu pot sa levitez.
Am vazut doar la televizor.
Nu ţin lecţii. Imi expun "viziunea".

la tv sunt si e.t. , si star wars. si roboti, si dinozauri si iluzionisti(oamenii aia care taie tipele in 2 si dupa aceea le sudeaza inapoi rofl.gif )...

ceva dovezi , teste?
nefertiti-old
Mey, la televizor am vazut si io multe, inclusiv extraterestri. rofl.gif
Da' daca asta e argument... laugh.gif sa-l puna careva la perle.
thunder
QUOTE (abis @ 4 Apr 2005, 03:07 PM)
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 01:54 PM)
exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor

Cam asa zic si eu: aceia care doresc sa trezeasca semenilor interesul pentru "cele nevazute" ar trebui sa fie primii care sa popularizeze astfel de fenomene... Asa le-ar destepta interesul pentru toate cele spirituale...

- spiritualitatea nu inseamna levitatie si nici invers.

- sfintii crestini care au ajuns la levitatie nu au urmarit asta, ci pur si simplu s-au "trezit" cu ea. Cei de linga ei, cu toate ca au avut parte de un miracol, nu au devenit nici pe de parte si ei la rindul lor niste sfinti.

QUOTE
Inteleg ca nimeni nu-si doreste iluminarea propriilor semeni. Trist...  cry.gif

- "sa stii, sa poti ... si sa taci ..." vechi dicton spiritual. De ce Iisus nu a facut minuni pina la 33 de ani ?
thunder
QUOTE (Catalin @ 4 Apr 2005, 03:13 PM)
QUOTE

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.

Altfel spus, se manifesta la cei care nu tin sa arate si celorlalti...

- ca sa-i intelegi pe aceea trebuie sa ai nivelul lor de constiinta si de intelegere. Nu e suficient nici "filozof" nici "boem" sa fii pt. a intelege.

QUOTE
QUOTE

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.

Si cine sunt aceste grupuri de interese? pe-aici vad ca tu esti singurul care ascunde ceva. Toti suntem nerabdatori sa iasa la iveala aceste capacitati si ca umanitatea sa se deschida spiritual!

- sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.

QUOTE
QUOTE

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.
- e o vreme pt. toate ...


Era si o vorba:

Trecutul glorios,
Viitorul luminos...
Cu prezentul stam mai prost.

- cind va sosi vremea miracolelor vom avea parte si de prezent. La capitolul credinta si discernamint se sta prost pe planeta asta.

QUOTE
QUOTE

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate,

Cu ce autoritate dai tu astfel de sfaturi? lasa-i pe cei care pot sa leviteze sa dea sfaturi in privinta levitatiei...

- aha, ai inceput sa musti si sa-ti arati adevarata fata din spatele "nevinovatei tale intrebari" ? rofl.gif

- cine esti tu sa-mi autentifici/contesti autoritatea ? Un banal (boem) filozof. jamie.gif

QUOTE
QUOTE

atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala.

Vorbesti din proprie experienta?

- si daca ar fi, cu ce te ajuta pe tine sa afli ? Sufera in continuare de nestiinta. ohyeah.gif

QUOTE
QUOTE

Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.

Ahaaa, levitatia apare spontan, deci... pai nu prea ne ajuta asta!

- pe cel lenes si pe semidoct nu il ajuta nimic.

QUOTE
Tie ti s-a intamplat in periplul tau spiritual sa levitezi din intamplare fara sa cauti neaparat lucrul asta? sau ne povestesti ce ti-au zis altii care au auzit si ei de la altii inaintea lor?

- mi s-au intimplat multe pe parcursul practicii mele spirituale. Amatorii de circ sau de miracole sa astepte .... mult si bine ... thumb_yello.gif

PS. "Eu sint un miracol". rofl.gif
thunder
QUOTE (Inorog @ 4 Apr 2005, 03:53 PM)
thunder:
QUOTE
mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.

Chiar daca difera, eu m-as multumi si sa vad pe cineva mergand pe apa.

- vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

QUOTE
Ca o divagatie de la subiect, se pare ca mersul pe ape ar fi posibil din punct de vedere al fizicii clasice (de liceu). Este nevoie insa de intrunirea mai multor factori: Apa sa fie de un grad extrem de puritate. Sa nu fie nici o urma de val. Pantofii subiectului sa fie perfect plani. In acest caz, datorita tensiunii superficiale a apei omul ar sta la suprafata.  wink.gif

- puterile paranormale nu pot fi intelese si explicate cu fizica si legile materialiste. Cind stiinta va mai face ceva pasi acestea vor fi posibil de realizat si prin stiinta. Pina atunci ...
abis
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 11:07 PM)
vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

Interesant... Deci in cel mult sase ani gata, s-a zis cu lumea asta. Vine antihristu'....

Daca te inseli, dai in 2012 o bere la Maxx?
gypsyhart
cociuba, nefertiti s.a.
Nu am spus ca "am vazut la televizor" este argument. Am răspuns la īntrebarea lui Cătălin.
Era vorba despre un "număr" executat de David Blaine. So, pentru interesaţi contactaţi-l pe acest om şi cine ştie.....poate e pe bune.....
Catalin
Da-ne, te rog, numarul lui de telefon sa-l contactam!
Inorog
thunder:
QUOTE
sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.


Nu mi se pare nici o nebunie sa spui ceea ce stii in acest domeniu (al levitatiei). Am mai spus, mi se pare o putere "curata", de care nimeni nu ar trebui sa se rusineze. (Nici Christos nu s-a rusinat de aceasta putere si nu a ascuns-o fata de multimile aflate de fata atat la mersul pe mare cat si la inaltarea la cer) Spre deosebire de pilda de alte puteri, cum este hipnoza, care nu este prea "curata" si poate afecta subiectii. (De aceea nici nu am auzit macar un singur caz in care vreun mare intelept sa uzeze de hipnoza).

Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.
gypsyhart
Nu posed numărul de telefon al lui David Blaine.
calfa
QUOTE (gypsyhart @ 4 Apr 2005, 12:16 PM)
e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare ...

Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine. ... īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru

Daca levitatia este o capacitate foarte greu de obtinut, si se obtine in general fara a avea levitatia ca scop, odata obtinuta de ce ti-ai dori sa o demonstrezi celor curiosi ?

In plus, daca ai avea capacitati deosebite, in lumea de azi, poti fi sigur ca odata ce le faci publice nu ajungi victima ... popularizarii ?

Explorarea bazata exclusiv pe gandirea rationala nu e singura posibila. Mai sunt si alte forme de gandire, dar si alte forme de explorare ...

Succes ! smile.gif
bdl
Editat.
abis
Link...

cociuba
chiar pe han un user pasionat de iluzionism a demontat ''magia'' lui blaine:
click aici
cat despre posturile lui thunder hh.gif
thunder
QUOTE (abis @ 5 Apr 2005, 09:49 AM)
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 11:07 PM)
vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

Interesant... Deci in cel mult sase ani gata, s-a zis cu lumea asta.

- studiaza (atent) Apocalipsa. Ea nu inseamna distrugere, cu atit mai putin a lumii, ci REVELATIE. Pt. ca aceste revelatii sa cada pe sol bun, acest sol trebuie curatat. Daca el nmu se va curata prin reorientarea umanitatii catre spirituaalitate, catre Dumnezeu, o mare parte din umanitatea va fi "purificata" prin suferinta. Dupa aceste suferinte oamenii ramasi se vor reorienta trup si suflet catre evolutia spirituala, nu catre involutie sau stagnare. In acele vremuri levitatia va fi una dintre multele miracole si puteri paranormale pe care oamnenii le vor avea la indemina. Sintem pe ultima linie. De fiecare in parte depinde propria sa soarta dar si a umanitatii, a celor din jur.

QUOTE
Vine antihristu'....

- vine, o sa-si faca jocul, circul ... si va fi demascat si invins iar umanitatea, cit va mai ramine din ea, isi va urma cursul catre noua lume spirituala care se va instala dupa aceste evenimente apocaliptice. Repet, cititi Apocalipsa si alte profetii.

QUOTE
Daca te inseli, dai in 2012 o bere la Maxx?

- Maxx nu va mai fi atunci, dar daca vei mai fi in viata in acea vreme iti voi da nu numai o bere, ci chiar mai mult de atit. Traieste ... si vei vedea/primi. jamie.gif
thunder
QUOTE (Inorog @ 5 Apr 2005, 09:57 AM)
thunder:
QUOTE
sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.

Nu mi se pare nici o nebunie sa spui ceea ce stii in acest domeniu (al levitatiei).

- exista un dicton al intelepciunii: "stiinta lui Dumnezeu este nebunie in fata oamenilor, iar stiinta oamenilor e nebunie in fata lui Dumnezeu". Invatatura initiatica intra la acest capitol al "nebuniei" in fata oamenilor (profani). Din acest motiv, cei care expun chiar si mici parti din aceasta stiinta publicului larg pare "nebun" in fata acestora.

QUOTE
Am mai spus, mi se pare o putere "curata", de care nimeni nu ar trebui sa se rusineze. (Nici Christos nu s-a rusinat de aceasta putere si nu a ascuns-o fata de multimile aflate de fata atat la mersul pe mare cat si la inaltarea la cer)

- puterea in sine nu e o rusine, dar a o expune celor care nu merita e ca si cum ai da perle la porci si la ciini, cum spune pilda biblica. Daca Iisus ne da acest sfat, si nu numai El, inseamna ca in spatele la acest sfat se ascunde un mister. Chiar si El nu a aratat oamenilor decit o mica parte din ce putea/era ... si aceea doar la vremea cuvenita.

QUOTE
Spre deosebire de pilda de alte puteri, cum este hipnoza, care nu este prea "curata" si poate afecta subiectii. (De aceea nici nu am auzit macar un singur caz in care vreun mare intelept sa uzeze de hipnoza).

- hipnoza in sine nu e ceva rau, ci modul in care o folosesti poate fi rau sau bine.

QUOTE
Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.

- a fost, este si va fi folosita. In viitor multi vor fi cei care o vor poseda, poate chiar si tu, in masura in care esti atras(a) de aceasta realitate.
Inorog
thunder:
QUOTE
hipnoza in sine nu e ceva rau, ci modul in care o folosesti poate fi rau sau bine.


Intocmai. Levitatia nu ar putea fi folosita pentru ceva rau, asa ca nu vad de ce ar tine-o secreta acel cineva care o stapaneste.
axel
QUOTE (thunder @ 6 Apr 2005, 02:04 AM)
Din acest motiv, cei care expun chiar si mici parti din aceasta stiinta publicului larg pare "nebun" in fata acestora.

Par sau chiar sunt nebuni rolleyes.gif

Mi-ai adus aminte de un banc:

3 nebuni la spitalul 9. Primul: "Eu sunt trimisul lui Dumnezeu". Al doilea: "Ba nu, eu sunt trimisul lui Dumnezeu!". Al treilea: "Taceti, mai, ca eu n-am trimis pe nimeni."
Catalin
QUOTE

3 nebuni la spitalul 9. Primul: "Eu sunt trimisul lui Dumnezeu". Al doilea: "Ba nu, eu sunt trimisul lui Dumnezeu!". Al treilea: "Taceti, mai, ca eu n-am trimis pe nimeni."


Dar care dintre ei levita?
Inorog
QUOTE
Dar care dintre ei levita?


Al patrulea, cel invizibil laugh.gif
calfa
La subiect:

rofl.gif Voi va tineti de bancuri ... iar levitatia umana isi vede bine merci de ale ei. laugh.gif

Glumele "nu strica din cand in cand", de acord. Cu atat mai mult cu cat cel ce a initiat topicul participa la ele. thumb_yello.gif
Inorog
Am gasit un site interesant despre levitatie :

http://www.amazingabilities.com/amaze8a.html

E si o poza interesanta acolo cu Yogi Pullavar in stare de levitatie. Pe mine ma intriga un pic acel bat acoperit de panza pe care il tine in mana. As fi preferat sa fiu de fata la experiment smile.gif
Catalin
QUOTE

As fi preferat sa fiu de fata la experiment


Sorry, experimentele se fac doar pentru cei care cred deja! wink.gif
mothman
QUOTE (thunder @ 6 Apr 2005, 01:04 AM)
QUOTE
Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.

- a fost, este si va fi folosita. In viitor multi vor fi cei care o vor poseda, poate chiar si tu, in masura in care esti atras(a) de aceasta realitate.

Daca asa ceva ar exista, s-ar fi stiut deja. Este fenomenul cel mai usor de probat, care, spre deosebire de alte fenomene paranormale, nu necesita nici un fel de laborator pentru a fi investigat. E nevoie de doar cativa oameni de stiinta drept martori. Si nu-mi spune ca cei care poseda aceasta capacitate nu vor sa-si dovedeasca talentul. http://www.randi.org/research/index.html
thunder
QUOTE (mothman @ 9 Apr 2005, 04:03 AM)
Daca asa ceva ar exista, s-ar fi stiut deja. Este fenomenul cel mai usor de probat, care, spre deosebire de alte fenomene paranormale, nu necesita nici un fel de laborator pentru a fi investigat. E nevoie de doar cativa oameni de stiinta drept martori. Si nu-mi spune ca cei care poseda aceasta capacitate nu vor sa-si dovedeasca talentul.

- ba tocmai am facut-o. Modul de gindire si raportare al unui asemenea om nu este precum al omului profan. La vremea cuvenita se va face si fara acel milion de dolari. Gratuit ... "cadou, cadou ..." ... vorba reclamei ! thumb_yello.gif
mothman
Ma asteptam la un astfel de raspuns. Sa inteleg, deci, ca exista prin cine stie ce temple, tot felul de initiati care leviteaza, dar care nu vor sa-si dovedeasca capacitatile in fata profanului. Eu zic ca daca acesti oameni ar fi reali, tot s-ar gasi unul care sa fie de acord sa se supuna unor teste. Imposibil sa gandeasca toti la fel.
Uite aici exemplu http://www.amazingabilities.com/amaze8a.html

Asa, si acum zi-ne cum e cu vremea aia, cand vom levita toti, sau cand macar cei ce leviteaza ni se vor dezvalui in toata splendoarea lor.
cociuba
QUOTE
Asa, si acum zi-ne cum e cu vremea aia, cand vom levita toti, sau cand macar cei ce leviteaza ni se vor dezvalui in toata splendoarea lor.

nu vrei sa afli hh.gif , caci vei avea cosmaruri rofl.gif rofl.gif rofl.gif
sau poate te vei tavali pe jos de ras rolleyes.gif
gypsyhart
@mothman
Există un topic despre"sfarsitul lumii" chiar pe acest subforum. De asemenea există şi la biblioteca hanului un topic despre Apocalipsa lui Ioan, care este īnchis īnsă.
Deci dacă te interesează "vremurile din urmă", poţi merge la aceste topicuri.

Să rămānem on topic vă rog!
mothman
Aha, deci la sfarsitul lumii vom levita cu toti. Interesant punct de vedere. Pentru cei mai initiati ca mine in legatura cu fenomenul asta, levitatia se poate face numai la doar cativa cm deasupra solului, sau si la altitudini mai mari ? Si daca da, cam care ar fi altitudinea limita ? As mai dori sa stiu daca se pot deplasa cumva si pe orizontala.

Multumesc.
Lucifer
QUOTE (thunder @ 5 Apr 2005, 12:07 AM)
- vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.


A mai fost anuntat ca cei 7 ani apocaliptici sint in derulare inca acum peste 10 ani de unul ce si-a ales pseudonimul Contele Incapuciato in cartea lui Ion Tugui. De atunci sfirsitul a venit doar pentru autorul cartii. (Dumnezeu sa-l ierte!) Contele Incapuciato cica traieste si si-a mai aminat sumbra prezicere, dar n-a renuntat definitiv la ea. Vrea in continuare sa ne fericeasca.

Si ca sa fie si ceva on topic adaug si de la mine din banii de buzunar 1 milion (de lei si inca vechi nu va speriati) la premiul pentru cel ce va demonstra practic existenta levitatiei. (atentie asta nu inseamna ca am negat existenta ei !)
cociuba
imi place modul tau de gandire lucifer, nu refuzi sa crezi inexistenta levitatiei, ci ceri o dovada, ce noi paradigme ar putea iesi din asta biggrin.gif
Lucifer
Cred ca trebuia sa te exprimi "nu refuzi sa crezi existenta levitatiei". Tu ai facut dubla negatie.
cociuba
hm,ai dreptate wink.gif
Lucifer
Iata un posibil mod de a levita:

1 Iesi cu corpul astral din corpul fizic
2 Iti faci acest corp vizibil
3 Cu acest corp faci demonstratia in fata spectatorilor (care vor crede ca e corpul tau fizic)

Punctul 3 este cel mai usor, corpul astral putind pluti. Punctele 1 si 2 sint mai grele dar cred ca thunder poate incerca.
cociuba
chiar vorbesti serios???!!! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Lucifer
De ce nu? Despre primele doua puncte se afirma ca sunt realizabile, iar al 3-lea este o simpla formalitate.

Numai ca asta ar fi o pseudo-levitatie pentru iluzionarea spectatorilor. Inteleg ca doritorii vor o levitare cu corpul fizic
abis
Ai inteles gresit ce a spus Thunder. Pricepe odata ca cine poate levita nu va levita decat in fata celor care sunt convinsi ca are aceasta capacitate. Niciodata in fata unui sceptic!
Lucifer
Acuma ziceam de Thunder pentru ca banuiam ca el este cel mai avansat dintre forumisti la aceste fenomene de decorporalizare. Dar oricine altcineva care are capacitatitati poate incerca.
cociuba
QUOTE
Dar oricine altcineva care are capacitatitati poate incerca.

si de atatia ani de ce nu incearca...? hh.gif
Lucifer
Se pare ca este foarte greu de realizat punctul 2 ( vizualizarea corpului astral ). Dumnezeu pune o bariera foarte mare in calea interferentei celor doua lumi ( cea fizica si cea astrala ). Si din partea cealalta e greu. Avem putine informatii despre materializari de fantome. O asemenea fantoma materializata ar putea face si ea o demonstratie de "levitatie". Doar daca vrea bineinteles. Dar poate si in lumea lor se aplica legea lui Thunder: cine vrea nu poate iar cine poate nu vrea.
cociuba
hai ca deja divagam, acuma intervine d-zeu, spirite, etc...
noi nici macar sa levitam nu putem blink.gif
Lucifer
Hai sa iti zic si alta metoda de levitare. Daca faci rost de o bucata de antimaterie in greutate (negativa) egala sau putin mai mare decit greutatea ta si o poti proteja de reactia violenta cu materia ascunzind-o intr-o cutiuta fermecata prin hainele tale, levitezi fara probleme. In plus poti sa faci si plimbari de agrement pe deasupra orasului.
cociuba
QUOTE
levitezi fara probleme. In plus poti sa faci si plimbari de agrement pe deasupra orasului

nu prea cred ca vei levita asa?e vorba de stiinta aici, deci de nimic paranormal... wink.gif

abis
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 04:31 PM)
legea lui Thunder: cine vrea nu poate iar cine poate nu vrea.

spoton.gif

Asta mi-a placut! ohyeah.gif
Lucifer
QUOTE (cociuba @ 14 Apr 2005, 05:02 PM)
nu prea cred ca vei levita asa?e vorba de stiinta aici, deci de nimic paranormal... wink.gif

Si daca s-ar putea levita prin fortele paranormale tot s-ar putea studia asta stiintific (si eventual imbunatati performanta).
Este vorba de stiinta care studiaza fenomenele paranormale. Nu exista nimic in lumea asta care sa nu se poata studia stiintific. Chiar daca in momentul asta o stiinta despre un anumit lucru nu cuprinde decit denumirea ei, problema de studiat, citeva intrebari si una sau mai multe ipoteze.
Catalin
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 04:57 PM)
Hai sa iti zic si alta metoda de levitare. Daca faci rost de o bucata de antimaterie in greutate (negativa) egala sau putin mai mare decit greutatea ta si o poti proteja de reactia violenta cu materia ascunzind-o intr-o cutiuta fermecata prin hainele tale, levitezi fara probleme. In plus poti sa faci si plimbari de agrement pe deasupra orasului.

Antimateria nu are masa negativa, ci tot pozitiva. Asa ca n-o sa te prea ajute. Se cheama antimaterie doar pentru ca sunt inversate sarcinile electrice: nucleul are sarcina negativa si pozitronii (echivalentii electronilor) au sarcina pozitiva. Dar masa e pozitiva la ambele varietati.
thunder
QUOTE (abis @ 14 Apr 2005, 03:50 PM)
Ai inteles gresit ce a spus Thunder. Pricepe odata ca cine poate levita nu va levita decat in fata celor care sunt convinsi ca are aceasta capacitate. Niciodata in fata unui sceptic!

- ai priceput GRESIT. Eu nu am spus in felul asta. Cine poate levita o poate face oriunde, oricind ... in masura in care forta sa launtrica poate contracara forta de mentalizare opusa a celor care nu cred, inca cine e suficient de puternic o poate face oricum si oricind.

- pt. a levita este necesara receptia si emisia in jurul fiintei a unei energii subtile specifice. Cei care nu cred, emit energii subtile care se opun asimularii acelei energii, sau mai bine zis o saboteaza, intrucit structura subtila a acestei energii de neincredere este f. joasa si "consistenta". Cine are urechi de auzit intelege cit de nefasta este starea de pesimism si neincredere si non-credinta trage fiinta in jos si o mentine la un nivel de constiinta gregar si materialist. Energile subtile care favorizeaza levitatia sint la polul opus, fiind rafinate, elevate, superioare, inalte ... si apartin unui nivel de constiinta inalt, superior. Din acest motiv oamenii profani si gregari nu numai ca nu pot levita, dar cei f. "incrinceati" nici nu pot concepe (crede) ca asa ceva ar putea fi posibil. Este o informatie al carui nivel de vibratie depaseste cu mult pe cel al acestor tipuri de oameni si din aceasta cauza lor li se pare ireal si de domeniul fantasticului asa ceva. E insa doar limita lor.
thunder
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 02:32 PM)
Iata un posibil mod de a levita:

1 Iesi cu corpul astral din corpul fizic
2 Iti faci acest corp vizibil
3 Cu acest corp faci demonstratia in fata spectatorilor (care vor crede ca e corpul tau fizic)

Punctul 3 este cel mai usor, corpul astral putind pluti. Punctele 1 si 2 sint mai grele dar cred ca thunder poate incerca.

- exista mai multe inadvertente in aceaste descrieri.

- 1. ce faci cu corpul fizic in timpul in care ti-ai face vizibil corpul astral ? Toti cei de fata ar vedea doua corpuri.

- 2. pt. ca acest corp astral sa poata fi vazut ar exista doua posibilitati. A. materializezi acel corp, adica il faci consistent si vizibil vederii de tip fizic, lumesc si B ) modifici nivelul de vibratia al aparatului vizual al "spectatorilor" pt. ca vederea lor sa poata accesa si percepe si in lumea astrala. Daca ar fi A, toti ar vedea si corpul fizic si "dublura" sa. Daca ar fi B cei de fata nu ar vedea numai acel corp, ci si alte fiinte si realitati specifice lumii astrale, deci nu ti-ar apare in fata un corp (astral), ci o intreaga lume (astrala).

- aceste procedee sint mult mai complicate si presupun un control al unor energii si structuri subtile ale fiintei mult mai mare si mai dificil de realizat fata de "banala" levitatie. In cazul levitatiei e necesara "doar" un singur tip de energie subtila acumulata in aura fiintei. Prespunind ca cineva ar vrea sa faca o asemenea "inginerie" cum o descrii tu, ar fi cam la fel ca atunci cind vrei sa spargi nuci cu casetofonul in loc sa folosesti banalul ciocan. smile.gif

- exista niste "jocuri" la care unii fachiri apeleza, dar e cu totul altceva in cazul acela. Exista de ex. asa zisa "poveste" cu un fachir care cinta la un fluier si dintr-un cod iese un sarpe (sau o fringhie) care se ridica catre cer. Linga el se afla "asistentul" sau, un copil. Fachirul ii spune copilului sa se urce pe fringhie, el urca, apoi ii spune sa coboare. Copilul nu vrea, fachirul tipa la el sa coboare, copilul nu vrea, etc. fachirul nervos scoate o sabie si il da jos pe copiul si il taie bucati ... toate acesta sub ochii stupefiati ai asistentei. Dupa care, ia copilul, il "lipeste" la loc si il invie, iar toata lumea aplauda si lasa un banut in cos. Toate bune si frumoase pina aici, toti au vazut acelasi lucru, insa cind se priveste caseta care a inregistrat evenimentul se observa ca in tot acest timp fachirul si copilul au stat jos. Deci e vorba de un experiment telepatic si hipnoza si influenta in masa. Acest aspecte este real si a fost povestit de unele persoane. Repet insa, chiar daca este vorba de o manifestare paranormala, aceasta este cu totul altceva decit levitatia.

QUOTE
Punctul 3 este cel mai usor, corpul astral putind pluti. Punctele 1 si 2 sint mai grele dar cred ca thunder poate incerca. 

- corpul astral nu are "forma" celui fizic, decit cel mult daca doreste persoana in cauza. Nu se pune problema de cit de usor e, caci el poate fi mutat/dus la vointa unde vrei. Stai linistit, am lucruri mult mai bune si mai elevate de facut cu corpurile mele subtile, inclusiv cu cel astral. smile.gif
thunder
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 03:58 PM)
Acuma ziceam de Thunder pentru ca banuiam ca el este cel mai avansat dintre forumisti la aceste fenomene de decorporalizare. Dar oricine altcineva care are capacitatitati poate incerca.

- multumesc pt. incredere si transfigurare. smile.gif

- dedublarea este un fenomen diferit de multiplicarea corpului fizic. Pt. multiplicare/materializarea unui corp fizic nu e nevoie sa te dedublezi. Pur si "simplu" materializezi la vointa un alt corp fizic, dar sa stii ca si acesta este supus acelorasi legi ale lumii fizice, deci si el este atras de legea gravitationala, nu e mai usor. smile.gif

- da, oricine poate ajunge la asemenea performante si chiar mai mari ca acestea daca se antreneaza in mod adecvat.
thunder
QUOTE (Lucifer @ 14 Apr 2005, 05:31 PM)
Se pare ca este foarte greu de realizat punctul 2 ( vizualizarea corpului astral ).

- nimic nu ii este greu celui initiat, daca ceea ce face este si voia divina.

QUOTE
Dumnezeu pune o bariera foarte mare in calea interferentei celor doua lumi ( cea fizica si cea astrala ).

- nu Dumnezeu pune bariere, ci fiinta in sine. Exista niste legi si principii cosmice structurate pe nivele ierarhice. Fiecare fiinta are acces si este supus unor legi specifice nivelului sau de constiinta. Lumile astrale sint nenumarate, nu numai una. E ca si la emisia radio. In acelasi spatiu "locuiesc" mai multe "lumi paralele". Singura problema este sa inveti cum sa manevrezi propriul tau aparat de radio launtric pt. a comuta modulul de receptie pe o anume lungime de unda specifica acelui post de radio. La fel se petrece si cu lumile astrale. Fiinta care se naste in lumea fizica vine cu "setarea default" a lumii fizice. Cind sint inca copii f. f. mici, unii dintre ei inca mai au acces la lumile astrale. Unii ramin cu acele inzestari, dar majoritatea le pierd dar si uita acele experiente astrale.

- exista si (ipo)teza lumilor fizice paralele, dar ma abtin sa comentez pe aceasta tema.

QUOTE
Si din partea cealalta e greu. Avem putine informatii despre materializari de fantome.

- avem destule, inclusiv poze, dar in cazul fantomelor e o alta situatie mai complicata si putin stranie.

QUOTE
O asemenea fantoma materializata ar putea face si ea o demonstratie de "levitatie".

- nu poate.

QUOTE
Doar daca vrea bineinteles. Dar poate si in lumea lor se aplica legea lui Thunder: cine vrea nu poate iar cine poate nu vrea.

- legile divine cosmice nu sint ale mele, cel mult au fost prezentate unele de catre mine. Faptul ca unii nu au auzit in viata lor de asa ceva si mi le atribuie mie, arata gradul lor de cunoastere ocult-ezoterica. hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.