Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Levitatia Umana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
thunder
QUOTE (axel @ 29 Dec 2004, 11:06 AM)
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 10:58 AM)
E posibila folosirea unei a 5-a forte.

Este, cum sa nu fie posibil! Dar dupa cunostintele mele, fizicienii n-au simtit nevoia sa adauge o a 5-a forta in fizica, pentru ca au reusit sa explice toate experimentele folosind doar cele 4 forte fundamentale.

- e nevoie de un up date la aceste cunostinte pt. ca nu fizicienii adauga ceva, ci ei cel mult pot sa descopere, daca le este la indemina si a sosit momentul acelei descoperiri.
thunder
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 02:55 PM)
Hai sa va spun cum stau treburile. Mosuletul a strans energie cand a levitat si dupa aceea a folosit-o ca sa se ingreuneze.

- sint doua energii diferite in cazul celor doua manifestari paranormale. Vezi mai sus.
thunder
QUOTE (Catalin @ 30 Dec 2004, 10:57 AM)
QUOTE

Starting at age 8, Joseph received ecstatic visions that left him gaping and staring into space.


Suna a epilepsie.

- suna a stare de comuniune cu eneretgii pe care mintea umana obisnuita nu le poate concepe si cuprinde.

QUOTE
QUOTE

A fost silit de chiar fratii sai, calugarii franciscani, sa se inchida in chilia sa pentru a nu transforma slujbele intr-un spectacol.


Daca ar fi putut sa zboare in fata enoriasilor m-as miza ca nu-l inchideau in chilie.

- si totusi se pare ca o faceau, mai ales ca nu e singurul caz de levitatie in rindul sfintilor crestini.
thunder
QUOTE (contraste @ 30 Dec 2004, 11:48 AM)
Si daca Iisus s-a ridicat la ceruri, nu cumva este si asta o levitatie?

- "ridicarea la ceruri" este o alta manifetare paranormala, nicidecum levitatia. In primul rind ca acele ceruri la care se "ridica" Iisus nu este cerul pe care il numim noi asa cind privim in sus, ci anumite lumi paralele de o vibratie f. f. inalta si elevata. Iisus si-a modificat nivelul de vibratie al corpului fizic si a "plecat" (s-a "inaltat") cu tot cu acest corp fizic.
thunder
QUOTE (Catalin @ 30 Dec 2004, 12:16 PM)
Tu chiar crezi ca la 5-6 ani a reusit sa leviteze si dup-aia brusc a pierdut aceasta putere magica?

- da, se poate pierde, la fel cum se si poate obtine/cistiga.
thunder
QUOTE (Catalin @ 30 Dec 2004, 01:11 PM)
A nega ce nu vedem doar pentru ca nu vedem nu e o atitudine justificata. A ramane sceptici fata de ce nu vedem, nu auzim, nu simtim etc. este atitudinea cea mai normala.

- a fi sceptic este o atitudine negativa si nociva atita timp cit nu verifici ce se poate verifica.

QUOTE
QUOTE

In ceea ce priveste levitatia, marturii exista multe de-a lungul timpului... Putem sa le contestam doar pentru ca nu ni le putem explica sau pentru ca noi nu putem levita?!


Le putem contesta din multe motive. In primul rand pentru ca cei care le-au facut (marturiile) au fost si cei care ar avea cel mai mult de profitat de pe urma lor. Daca o sa vina un hindus sa-mi spuna ca el cunoaste martori ai inaltarii la cer a lui Iisus, il voi privi cu mai putina neincredere decit pe un crestin care imi spune acelasi lucru. Nu inseamna ca il voi crede pe hindus ci doar ca lui ii va fi mai usor sa ma convinga!

- dar nu e nevoie ca cineva sa urmareasca sa te convinga pe tine. Asta trebuie s-o faci tu.

QUOTE
QUOTE

Chiar dintre Sfintii Parinti ai Crestinismului avem destule exemple... Imi vine acum in minte Sfantul Serafim de Sarov:

Clopotel, tu care esti crestin daca vrei sa ai o credibilitate mai mare ar trebui sa ne aduci exemple de sfinti necrestini!
Degeaba imi zici tu mie de Sfintii Parinti daca viata lor o povestesc alti sfinti parinti care au tot intereseul sa ii picteze pe primii intr-o lumina favorabila.

- iata ca eu nu sint un fan crestinism si cu toate acestea prezint aceste adevaruri din prizma lor informativa.
thunder
QUOTE (Clopotel @ 30 Dec 2004, 01:32 PM)
Dar fie... evident nu numai crestinii au astfel de evenimente ... aceste se gasesc si in orient ca si in occident...

- adevarat

QUOTE
Despre orientali pot sa-ti recomand sa citesti despre viata marelui yoghin Ramakrisna, sau Milarepa ... vei intalni acolo niste lucruri cu adevarat cutremuratoare prin neobisnuitul lor... (dar asta nu inseamna apriori ca ele ar fi povesti nemuritoare..)

- numai sa aibe timp si dorinta de a afla si nu doar dorinta de a contrazice ce el nu a acumulat.
thunder
QUOTE (Clopotel @ 30 Dec 2004, 01:50 PM)
Sa nu uitam ca si Iisus a mers pe apa.

- a "mers", nu a zburat (levitat) .. ceea ce e ceva mai diferit.

QUOTE
PS. nu as vrea sa las sa se inteleaga ca daca diavolul da cu cineva de pereti inseama levitatie, ci ca exista si forte "neexplicabile" care pot ridica un corp in aer...

- sint energii, nu forte ... si sint "neexplicabile" pt. cei care nu are cunostinte ezoterice/oculte.
thunder
QUOTE (Catalin @ 30 Dec 2004, 01:52 PM)
Tu crezi ca in Ramayana sunt descrise evenimente reale? sau doar povesti nemuritoare?

- sint reale si verificabile de cel care are trezita puterea paranormala a clarviziunii, sau a accesarii "dosarelor akashice". Asa zisele "povesti nemuritoare" au aparut mult mai tirziu. Pe vremea aceea se scria ce se petrecea. Ca pt. noi acele fapte par de domeniul fantasticului, nu e vina lor, a participantilor de atunci .. ci doar neputinta noastra.

QUOTE
sunt convins ca stii ca descrierea actului de creatie in hinduism, descrierile, mai bine zis, sunt incompatibile cu Biblia al carei adept te declari...

- depinde la care descrieri te referi. Unele pot fi in parte "compatibile", altele sint superioare.
thunder
QUOTE (Clopotel @ 30 Dec 2004, 02:03 PM)
Eu am citit si Ramayana si Mahabharata... si Iliada si Odiseea si Eneida... si alte epopei... dar am si eu niste rezerve mari in a crede tot ce spune acolo... evident...
In schimb despre Biblie eu cred ca este adevarat ce se spune acolo...

- aici este una din greselile tale pe tarimul spiritual.

QUOTE
Despre deosebirile dintre budhism si crestinism stiu deasemenea ca sunt multe (care se bat cap in cap chiar), dar exista si anumite lucruri comune.

- exact.

QUOTE
In ceea ce priveste levitatia, ea nu face parte din ceea ce numesc eu lucruri comune, caci levitatia este un efect... nu este scopul.

- adevarat.

QUOTE
Numai novicii se pot antrena ca sa leviteze... Exista chiar o poveste orientala pe tema asta cand un tanar s-a antrenat 15 ani sa mearga pe apa, si dupa ce a reusit s-a dus la maestrul sau si i-a aratat ce a reusit sa faca, iar maestrul i-a zis:" Bravo! Dar la ce-ti foloseste asta?"

- din cite stiu eu povestea era cu Buddha si el i-a spus ca pt. aceasta el da un banut si nu are nevoie sa "munceasca" 15 (parca nu erau 15 smile.gif ) ani pt. asta.

QUOTE
Deci scopul nu este sa levitezi, ci parerea mea este ca levitatia este doar un simplu efect... Posibil un om adancit in rugaciune nici sa nu-si dea seama ca leviteaza... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...

- eu inteleg si sint de acord cu tine.
thunder
QUOTE (Inorog @ 3 Jan 2005, 02:53 PM)
Aveam cam aceeasi varsta. Cam 6 ani. Am visat ca m-am ridicat din pat si am vazut de sus strazile si casele din imprejurimi. Dupa cateva ocoluri m-am intors, am localizat prunul din curtea bunicului si incet incet am coborat. A fost un vis puternic din moment ce il tin minte si acum. Ce sa insemne? La vremea aceea nu mi-a vorbit nimeni despre levitatie si puteri paranormale.

- si eu si multi altii am visat de f. multe ori ca zburam in vis. E o senzatie aproape "fizica" cind zbori in vis.

QUOTE
Exista oare undeva in subconstientul omului aceasta amintire ancestrala sau posibilitate de a pluti ?! Greu de spus, dar intrebarea ramane deschisa.

- da, exista acea "inregistrare", ba chiar multe multe altele, atita tot ca nu putem avea acces la ele in starea de constiinta gregara specifica omului profan.
thunder
QUOTE (contraste @ 3 Jan 2005, 03:07 PM)
DOAMNE, SI CE MULTE SE MAI SCRIU PE ACEASTA TEMA !
Ce de carti, articole, etc., etc. !
Imi  doresc din tot sufletul o lectura sa ma clarifice, sa pot... levita si eu , nu de alta !

- practica (nu teoria) in face pe maestru ! smile.gif
bdl
Cind cineva va face o demonstratie de levitatie in fata unor cercetatori, si in fata aparatelor de masura....poate o sa cred....pina atunci , sint legende ....cu prea putine sanse de a fi adevarate....dar cu ajutorul lor se poate mentine oarece interes spre un anumit domeniu....
thunder
QUOTE (Inorog @ 6 Jan 2005, 12:46 PM)
QUOTE
Eu personal am vazut nu o data (si live) o demonstratie de asta de care spui tu. Si garantez ca nu era nimic trucat la cele la care am fost de fata   biggrin.gif


Te referi la ingreunarea corpului ? Poti sa dai detalii ?

- exista niste filmari mai vechi cu Morihei Ueshiba - fondatorul AI KI-do-ului - in care se vede aceasta manifestare a acestei puteri paranormale.
thunder
QUOTE (axel @ 10 Jan 2005, 02:59 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 10 Jan 2005, 02:47 PM)
Copacul nu ar putea sa se ridice daca ar exista doar forta gravitatiei.  Esti de acord?

Exista 4 forte fundamentale.

- exista 5 forte fundamentale
thunder
QUOTE (E.B.E. @ 11 Jan 2005, 05:18 PM)
QUOTE (Catalin @ 11 Jan 2005, 03:26 PM)
Credeam ca punctul ala s-a clarificat!

Eu eram sigur ca s-a clarificat... unsure.gif

Pai gypsyhart, hai sa explic mai pe larg. Gravitatia, intr-adevar, vrea ca pomul sa cada inspre centrul Pamantului. Dar pomul nu poate sa cada... de ce? Pai simplu: sub el este solul.

Solul, la randul lui, vrea sa cada inspre centrul pamantului. De ce nu poate sa cada? Fiindca sub el se afla roca din scoarta terestra, placile tectonice, stratul de magma s.a.m.d. pana in centrul Pamantului.

- nu va mai chinuiti, ca oricum pamintul e GOL la interior. rofl.gif
axel
QUOTE (thunder @ 6 Feb 2005, 12:22 AM)
- cele 5 energii descoperite de stiinta sint reflexiile "fizice" ale unor energii conexe mult mai subtile care se regasesc pe nivele de vibratie mai inalte ale Manifestarii. Ezoteric vorbind, ele sint:

-1- pritivi (pamint subtil)
-2- apas (apa subtila)
-3- tejas sau agni (focul subtil)
-4- vaiu (aerul subtil)
-5- akasha (eterul subtil)

Captain Planet spoton.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
bdl
-1- pritivi (pamint subtil)
-2- apas (apa subtila)
-3- tejas sau agni (focul subtil)
-4- vaiu (aerul subtil)
-5- akasha (eterul subtil)


Si mai exista una.... e descoperita de curind...2-3 ore cel mult poate...
-6 alubia ( densa) .....
Aceasta forta actioneaza si provoaca levitatie prin efectul de peo... jamie.gif
saldora
QUOTE (axel @ 6 Feb 2005, 01:26 AM)
QUOTE (thunder @ 6 Feb 2005, 12:22 AM)
- cele 5 energii descoperite de stiinta sint reflexiile "fizice" ale unor energii conexe mult mai subtile care se regasesc pe nivele de vibratie mai inalte ale Manifestarii. Ezoteric vorbind, ele sint:

-1- pritivi (pamint subtil)
-2- apas (apa subtila)
-3- tejas sau agni (focul subtil)
-4- vaiu (aerul subtil)
-5- akasha (eterul subtil)

Captain Planet spoton.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

clapping.gif so true!
thunder
QUOTE (axel @ 6 Feb 2005, 02:26 AM)
QUOTE (thunder @ 6 Feb 2005, 12:22 AM)
- cele 5 energii descoperite de stiinta sint reflexiile "fizice" ale unor energii conexe mult mai subtile care se regasesc pe nivele de vibratie mai inalte ale Manifestarii. Ezoteric vorbind, ele sint:

-1- pritivi (pamint subtil)
-2- apas (apa subtila)
-3- tejas sau agni (focul subtil)
-4- vaiu (aerul subtil)
-5- akasha (eterul subtil)

Captain Planet

- e de inteles ca unii oameni, in special copii, afla de aceste informatii ezoterice din ... desenele animate. Cei ceva mai maturi si mai preocupati de cele ezoterice nu numai ca afla din surse autorizate, ci si mult mult mai multe detalii. Asa ca ... pt. copii ... captain planet.
Inorog
thunder:
QUOTE
- "tehnic", mecanismul levitatiei este dincolo de explicatiile mecano-fizice.


Nu am inteles bine, poti sa-mi explici ? Mecanismul levitatiei este dincolo de explicatiile fizice sau intervine totusi cea de a 5-a forta ? Cu alte cuvinte levitatia poate fi masurata si reprodusa de catre aparate sau este dependenta de om ?
thunder
QUOTE (Inorog @ 7 Feb 2005, 10:31 PM)
thunder:
QUOTE
- "tehnic", mecanismul levitatiei este dincolo de explicatiile mecano-fizice.

Nu am inteles bine, poti sa-mi explici ?

- rupta din context, fraza e mai greu de inteles si asimilat.

QUOTE
Mecanismul levitatiei este dincolo de explicatiile fizice sau intervine totusi cea de a 5-a forta ?

- a explicat deocamdata cineva fizic ce este forta 5-a ? Probabil ca singurul care a reusit a fost Einstein. Deocamdata aceste explicatii ramin doar la nivelul de intelegere al initiatilor in tainele si legile oculte.

QUOTE
Cu alte cuvinte levitatia poate fi masurata si reprodusa de catre aparate sau este dependenta de om ?

- acum nu, dar in viitor va fi si masurata, dar mai ales vazuta si efectuata. thumb_yello.gif

- este dependenta de om in masura in care el o controleaza in propria sa fiinta sau in afara sa. Asa cum exista materia numita lut care exista fara un tel anume propriu, ci el capata forme, culori si continuri in functie de vointa olarului ... cam la fel, analogic vorbind si aceaste energii care favorizeaza manifestarea levitatiei depind de modul in care sint folosite si vehiculate de om sau de aparate construite de om (fiinta). Din acest motiv unele fiinte ajung sa letiveze chiar daca nu urmaresc asta, si prin practica lor spirituala trezesc in fiinta lor si acest energii care au ca si proprietate, pe linga alte propietati ... si pe aceea de a levita. La fel, anumite civilizatii, posibil chiar si unii paminteni (din trecutul sau prezentul planetei) au construit aparate de zbor care se bazeaza pe aceste cunoasteri ale unor legi divine si ale controlului unor energii subtile care favorizeaza levitatia.
BlackClaw
Levitatia exista...pentru cine crede ca poate exista. Oricine poate sa leviteze(fara a folosi avioane, OZN-uri etc.) daca crede ca poate shi daca vrea suficient de mult. Partea nasoala e ca atunci cand vrei sa levitezi corpul pare greu, legat de pamant...Asadar e nevoie de credinta shi vointa imense pentru a reusi, intrucat cel care incearca se descurajaza usor...
axel
QUOTE (BlackClaw @ 6 Mar 2005, 12:28 PM)
Levitatia exista...pentru cine crede ca poate exista. Oricine poate sa leviteze(fara a folosi avioane, OZN-uri etc.) daca crede ca poate shi daca vrea suficient de mult. Partea nasoala e ca atunci cand vrei sa levitezi corpul pare greu, legat de pamant...Asadar e nevoie de credinta shi vointa imense pentru a reusi, intrucat cel care incearca se descurajaza usor...

Si in fond e suficient sa crezi ca ai levitat wink.gif
thunder
QUOTE (BlackClaw @ 6 Mar 2005, 12:28 PM)
Levitatia exista...pentru cine crede ca poate exista.

- levitatia exista chiar daca unul sau altul nu crede in ea. Ea tine de manifestarile unor legi divine cosmice, imuabile, nu de credinta sau necredinta cuiva.

QUOTE
Oricine poate sa leviteze(fara a folosi avioane, OZN-uri etc.) daca crede ca poate shi daca vrea suficient de mult.

- teoria ca teoria, practica ne omoara. Asta arata ca oamenii nu poseda acea credinta care sa mute macar corpul fizic din loc, daramite muntii. smile.gif

- teoretic energia subtila a credintei e diferita de energia subtila care sta la baza manifestarii levitatiei. In cazurile de o f. puternica credinta se poate ajunge si la accesarea "inconstienta" a acelor tipuri de energii subtile care favorizeaza manifestarea levitatiei, insa e o situatie precum a unui orb care bijbie in intuneric cautind butonul de la ventilatorul de aer. Uneori s-ar putea sa-l gaseasca. Adevarata realizare este insa atunci cind devi "vazator" si sti cum si de unde dau drumul la ventilator, in cazul nostru cum si ce energii subtile si ce structuri subtile ale fiintei folosesti pt. a levita tu personal sau alte obiecte din jur.

QUOTE
Partea nasoala e ca atunci cand vrei sa levitezi corpul pare greu, legat de pamant...

- asta arata necunoastere initiatica si lipsa unui antrenament adecvat. Un anume tip de energii subtile favorizeaza atractia corpurilor catre pamint, energii care au ca si corespondenta "fizica" forta gravitationala. Exista insa si energii subtile care au un efect invers, adica aceea de "plutire". Cu o teorie si o practica adecavata si mai ales cu perseverenta se poate ajunge la rezultate favorabile.

QUOTE
Asadar e nevoie de credinta shi vointa imense pentru a reusi, intrucat cel care incearca se descurajaza usor...

- e nevoie si de cunoastere ezoterica. rolleyes.gif
Catalin
Thunder, cum zici si tu... teoria ca teoria, practica ne omoara. Spune-mi, tu poti levita? daca nu, cunosti personal pe cineva care poate si care a levitat in fata ta?
bdl
Mesaj editat. Daca nu aveti argumente pro sau contra legate de topic, si nici dorinta sincera de a afla, va rugam sa va abtineti de la comentarii malitioase!
thunder
QUOTE (Catalin @ 1 Apr 2005, 07:37 AM)
Thunder, cum zici si tu... teoria ca teoria, practica ne omoara. Spune-mi, tu poti levita? daca nu, cunosti personal pe cineva care poate si care a levitat in fata ta?

- exista doua tipuri mari de cautatori. Doctii si practicantii. Practica si vei afla ...
bdl
Mesaj editat. Daca nu aveti argumente pro sau contra legate de topic, si nici dorinta sincera de a afla, va rugam sa va abtineti de la comentarii malitioase!
Catalin
QUOTE (thunder @ 2 Apr 2005, 11:56 PM)
QUOTE (Catalin @ 1 Apr 2005, 07:37 AM)
Thunder, cum zici si tu... teoria ca teoria, practica ne omoara. Spune-mi, tu poti levita? daca nu, cunosti personal pe cineva care poate si care a levitat in fata ta?

- exista doua tipuri mari de cautatori. Doctii si practicantii. Practica si vei afla ...

Lasa-ma pe mine, ca eu n-am pretentii de-astea. Zi de tine! ai levitat vreodata? ai vazut pe cineva levitand?
thunder
QUOTE (Catalin @ 3 Apr 2005, 10:27 AM)
QUOTE (thunder @ 2 Apr 2005, 11:56 PM)
QUOTE (Catalin @ 1 Apr 2005, 07:37 AM)
Thunder, cum zici si tu... teoria ca teoria, practica ne omoara. Spune-mi, tu poti levita? daca nu, cunosti personal pe cineva care poate si care a levitat in fata ta?

- exista doua tipuri mari de cautatori. Doctii si practicantii. Practica si vei afla ...

Lasa-ma pe mine, ca eu n-am pretentii de-astea. Zi de tine! ai levitat vreodata? ai vazut pe cineva levitand?

- nu te ajuta cu nimic ce as spune eu. Ia zi, te-ar ajuta dca ti-as spune eu sau altul ca L-a vazut pe Dumnezeu, sau ca a vorbit cu El ?

- daca nu ai pretentii si atractii, sau macar afinitati, ce te mai bagi in discutii pe aceste teme ? Incearca la circ, sau mergi sa vezi porcul lui bdl.
bdl
Thunder,
Omu ti-a pus o intrebare directa si astepta un raspuns direct.... da sau ba....
Dar cum faci de obicei, cind trebuie sa dai un raspuns transant o iei pe ocolite, incerci sa eviti ..... in felul asta incercind sa pastrezi o aura de "mister...

Mesaj editat deoarece continea elemente care contravin regulamentului acestui forum (comentarii malitioase)
Catalin
QUOTE

- nu te ajuta cu nimic ce as spune eu. Ia zi, te-ar ajuta dca ti-as spune eu sau altul ca L-a vazut pe Dumnezeu, sau ca a vorbit cu El ?


Da, sigur ca m-ar ajuta.

QUOTE

- daca nu ai pretentii si atractii, sau macar afinitati, ce te mai bagi in discutii pe aceste teme ? Incearca la circ, sau mergi sa vezi porcul lui bdl.



Nu inteleg sensul acestor atacuri. Eu ti-am pus o intrebare. Era suficient sa imi dai un raspuns: "Da, domnule, am levitat/am vazut pe cineva facand asta" sau "Nu, domnule, n-am vazut niciodata dar imi place sa-mi dau cu parerea". De ce te-ai atacat n-am inteles...
thunder
QUOTE (Catalin @ 3 Apr 2005, 08:39 PM)
QUOTE

- nu te ajuta cu nimic ce as spune eu. Ia zi, te-ar ajuta daca ti-as spune eu sau altul ca L-a vazut pe Dumnezeu, sau ca a vorbit cu El ?

Da, sigur ca m-ar ajuta.

- eu sint sigur ca nu te ajuta cum nici pe mine nu m-a ajutat cind eram ateu. Numai practica si experimentarea personala m-a ajutat si m-a convins de realitatile pe care alta data le negam, sau nici macar nu le cunosteam.

QUOTE
QUOTE

- daca nu ai pretentii si atractii, sau macar afinitati, ce te mai bagi in discutii pe aceste teme ? Incearca la circ, sau mergi sa vezi porcul lui bdl.

Nu inteleg sensul acestor atacuri.

- nu sint atacuri, sint evidentieri ale faptului ca tu ceri circ, iar eu nu il ofer. bdl e cu circariile pe aici. ohyeah.gif

QUOTE
Eu ti-am pus o intrebare. Era suficient sa imi dai un raspuns: "Da, domnule, am levitat/am vazut pe cineva facand asta" sau "Nu, domnule, n-am vazut niciodata dar imi place sa-mi dau cu parerea".

- ai vrea tu sa-ti raspund ce vrei tu, dar uite ca nu o fac. thumb_yello.gif

- un initiat (practician) nu isi da cu parerea, ci doar un (semi)doct ("filosof" sau teoretician).

QUOTE
De ce te-ai atacat n-am inteles...

- stii si tu ca nu numai la sah se pot intui (prevede) urmatoarele miscari ale adversarului ... jamie.gif
Catalin
QUOTE

- eu sint sigur ca nu te ajuta cum nici pe mine nu m-a ajutat cind eram ateu. Numai practica si experimentarea personala m-a ajutat si m-a convins de realitatile pe care alta data le negam, sau nici macar nu le cunosteam.


In primul rand eu nu sunt ateu. In al doilea rand eu nu sunt ca tine. In ultimul rand, eu tocmai despre experienta personala te-am intrebat! Care e problema? de ce nu vrei sa raspunzi?

QUOTE

- nu sint atacuri, sint evidentieri ale faptului ca tu ceri circ, iar eu nu il ofer. bdl e cu circariile pe aici. 


Nu ma intereseaza circul. Ma intereseaza doar un raspuns la intrebarea simpla pe care ti-am pus-o. Ce-o fi asa de complicat? ti-e greu sa recunosti? jamie.gif

QUOTE

- ai vrea tu sa-ti raspund ce vrei tu, dar uite ca nu o fac.


Bravo! M-am lamurit... cum ziceai si tu: la teorie suntem toti experti dar practica ne omoara! ohyeah.gif
thunder
QUOTE (Catalin @ 3 Apr 2005, 11:11 PM)
QUOTE

- eu sint sigur ca nu te ajuta cum nici pe mine nu m-a ajutat cind eram ateu. Numai practica si experimentarea personala m-a ajutat si m-a convins de realitatile pe care alta data le negam, sau nici macar nu le cunosteam.

In primul rand eu nu sunt ateu.

- cu atit mai rau .

- daca ai ajuns sa crezi ca exista Dumnezeu fara sa-L vezi ... a crede ca exista levitatia ... e cu mult mai putin. Unii au mers si pe ape ... "ei si ce ... vei spune tu ... eu (tu) nu ai vazut, deci nu crezi asta".

QUOTE
In al doilea rand eu nu sunt ca tine.

- de asta nici nu ma indoiesc.

QUOTE
In ultimul rand, eu tocmai despre experienta personala te-am intrebat! Care e problema? de ce nu vrei sa raspunzi?

- daca ti-as spune DA, vei incepe circul: arata-mi, spune, dovedeste ... etc. Circ !

- daca as spune NU, vei incepe circul "filozofic".

- cunosc oameni despre care se stie si au vazut altii ca au levitat. Asta nu schimba cu nimic autenticitatea realitatii levitatiei.

QUOTE
QUOTE

- nu sint atacuri, sint evidentieri ale faptului ca tu ceri circ, iar eu nu il ofer. bdl e cu circariile pe aici. 

Nu ma intereseaza circul.

- nu e prima data cind l-ai cerut. Nu sintem de ieri de azi aici pe forum. rolleyes.gif

QUOTE
Ma intereseaza doar un raspuns la intrebarea simpla pe care ti-am pus-o. Ce-o fi asa de complicat? ti-e greu sa recunosti?

- tie greu sa recunosti ca nu "musc" din momeala ta ? Sper sa nu suferi prea tare pt. asta si te invit sa redevenim on topic.

QUOTE
QUOTE

- ai vrea tu sa-ti raspund ce vrei tu, dar uite ca nu o fac.

Bravo! M-am lamurit... cum ziceai si tu: la teorie suntem toti experti dar practica ne omoara!

- tocmai de aceea, fa rost de teoria care te conduce catre o practica adecvata si afla singur de realitatea levitatiei.
cociuba
thunder
QUOTE
tocmai de aceea, fa rost de teoria care te conduce catre o practica adecvata si afla singur de realitatea levitatiei.

tinand cont de acest raspuns nu inteleg de ce faci offtopice pe aici? wink.gif
Catalin
QUOTE

- cunosc oameni despre care se stie si au vazut altii ca au levitat.


Pai vezi? exact asta e problema. Toata lumea cunoaste doar oameni despre care se stie ca au levitat... pe care altii i-au vazut levitand.
gypsyhart
[OFF TOPIC]
Le atrag atenţia celor care iubesc caterinca faptul că există locuri pe han dedicate acestui lucru. Puteţi deschide un topic acolo īn care sa faceţi caterincă şi de levitaţie şi de telepatie şi de alte "fenomene" pe care nu le credeţi posibile. Ia gandiţi-vă cum ar fi să vină cineva la topicul de bancuri şi să se atace pe seama lor?.
So, cine continuă īn acest stil riscă editarea/ştergerea mesajelor şi ban pe acest subforum.
[OFF TOPIC]

Legat de ce s'a scris....
Cătălin, imi amintesc ca a fost cineva care a povestit o despre o "demonstraţie" de telepatie (la topicul īn cauză), deci care a văzut pe viu cum se spune....Şi imi amintesc că nici pe el nu l-ai crezut īn cele din urmă.
Probabil tu ai vrea să iţi facă cineva ţie personal o demonstraţie. Ce să zic...succes īn găsirea celui capabil şi dispus să "īţi demonstreze" ce şi cum thumb_yello.gif
Catalin
QUOTE

Probabil tu ai vrea să iţi facă cineva ţie personal o demonstraţie.


E o cerere asa nerezonabila? Eu chiar nu inteleg care ar fi problema... da, domnule, sunt curios, vreau sa vad si eu asa ceva. E vreo problema?
gypsyhart
Catalin, e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare, nu doar pentru cele legate de "paranormal".
Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine. Poate pentru tine pare ceva ieşit din comun, şi demn de văzut, sau dorit chiar, īnsă īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru....Se spune că Buddha a fost īntrebat "Maestre, de ce nu ne arăţi şi nouă măcar un miracol, o minune?", iar el a răspuns "Eu sunt miracolul!".... smile.gif
Catalin
QUOTE

Catalin, e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare, nu doar pentru cele legate de "paranormal".


Err... si legatura cu topicul este... ?

QUOTE

Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine.


Mai, oricine trebuie sa inceapa de undeva. De ce nu levitatia? eu vreau sa vad pe cineva care poate sau vreau ca toti de pe-aici sa recunoasca ca nu pot sa leviteze. Asta e tot!

Tu poti sa levitezi? daca nu, ai vazut pe cineva levitand? daca nu, cu ce drept imi tii mie lectii?

QUOTE

Poate pentru tine pare ceva ieşit din comun, şi demn de văzut, sau dorit chiar, īnsă īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru....


Eu n-am zis ca inseamna mare lucru. Am vrut doar sa vad daca exista macar o singura persoana pe-aici care nu vorbeste doar din auzite.

QUOTE

Se spune că Buddha a fost īntrebat "Maestre, de ce nu ne arăţi şi nouă măcar un miracol, o minune?", iar el a răspuns "Eu sunt miracolul!"....


Esti offtopic. Editeaza-te! thumb_yello.gif
gypsyhart
QUOTE
Err... si legatura cu topicul este... ?


Topicul este "levitaţia umană", iar asta implică "subiecţi umani". Nu discutăm despre maşini sau despre starea vremii.
Şi atunci cānd este implicat şi "subiectul uman" este normal să apară şi referinţe la cei care poartă discuţia. Chiar īntrebările tale la adresa lui thunder se īncadrează pe acelaşi fir....

QUOTE
Tu poti sa levitezi? daca nu, ai vazut pe cineva levitand? daca nu, cu ce drept imi tii mie lectii?


Nu pot sa levitez.
Am vazut doar la televizor.
Nu ţin lecţii. Imi expun "viziunea".

QUOTE
Esti offtopic. Editeaza-te!


Eu cred ca nu sunt offtopic (acolo unde spui tu).
Eşti liber sa imi reclami postul dacă eşti de părerea asta.... unsure.gif
Inorog
Sincer, in ipoteza ca exista la momentul actual oameni care leviteaza, eu nu inteleg retinerea lor in a arata si altora aceasta "putere". Mai ales ca mie mi se pare ca este o isusire "curata", din moment de Insusi Christos l-a indemnat pe Sfantul Petru sa Il urmeze pe mare.
abis
Inorog,
Ai dreptate: daca cineva are insusirea de a putea levita, nu are nici un motiv sa se ascunda de altii. Demonstrandu-si aceasta capacitate nu ar face altceva decat sa "deschida ochii" celor mai neincrezatori. SI astfel i-ar ajuta sa inteleaga lucruri pe care altfel nu le-ar intelege.
thunder
QUOTE (Inorog @ 4 Apr 2005, 02:14 PM)
Sincer, in ipoteza ca exista la momentul actual oameni care leviteaza, eu nu inteleg retinerea lor in a arata si altora aceasta "putere". Mai ales ca mie mi se pare ca este o isusire "curata", din moment de Insusi Christos l-a indemnat pe Sfantul Petru sa Il urmeze pe mare.

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.

- mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.

QUOTE (abis @ 4 Apr 2005, 02:23 PM)
Inorog,
Ai dreptate: daca cineva are insusirea de a putea levita, nu are nici un motiv sa se ascunda de altii. Demonstrandu-si aceasta capacitate nu ar face altceva decat sa "deschida ochii" celor mai neincrezatori. SI astfel i-ar ajuta sa inteleaga lucruri pe care altfel nu le-ar intelege.

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.

- e o vreme pt. toate ...

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate, atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala. Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.
abis
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 01:54 PM)
exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor

Cam asa zic si eu: aceia care doresc sa trezeasca semenilor interesul pentru "cele nevazute" ar trebui sa fie primii care sa popularizeze astfel de fenomene... Asa le-ar destepta interesul pentru toate cele spirituale...
Inteleg ca nimeni nu-si doreste iluminarea propriilor semeni. Trist... cry.gif
Catalin
QUOTE

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.


Altfel spus, se manifesta la cei care nu tin sa arate si celorlalti...

QUOTE

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.


Si cine sunt aceste grupuri de interese? pe-aici vad ca tu esti singurul care ascunde ceva. Toti suntem nerabdatori sa iasa la iveala aceste capacitati si ca umanitatea sa se deschida spiritual!

QUOTE

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.

- e o vreme pt. toate ...


Era si o vorba:

Trecutul glorios,
Viitorul luminos...
Cu prezentul stam mai prost.


QUOTE

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate,


Cu ce autoritate dai tu astfel de sfaturi? lasa-i pe cei care pot sa leviteze sa dea sfaturi in privinta levitatiei...

QUOTE

atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala.


Vorbesti din proprie experienta?

QUOTE

Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.


Ahaaa, levitatia apare spontan, deci... pai nu prea ne ajuta asta! Tie ti s-a intamplat in periplul tau spiritual sa levitezi din intamplare fara sa cauti neaparat lucrul asta? sau ne povestesti ce ti-au zis altii care au auzit si ei de la altii inaintea lor?
Inorog
thunder:
QUOTE
mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.


Chiar daca difera, eu m-as multumi si sa vad pe cineva mergand pe apa.

Ca o divagatie de la subiect, se pare ca mersul pe ape ar fi posibil din punct de vedere al fizicii clasice (de liceu). Este nevoie insa de intrunirea mai multor factori: Apa sa fie de un grad extrem de puritate. Sa nu fie nici o urma de val. Pantofii subiectului sa fie perfect plani. In acest caz, datorita tensiunii superficiale a apei omul ar sta la suprafata. wink.gif
Catalin
Ti-ar trebui niste pantofi foarte lati ca sa se intample asa ceva. smile.gif

Editat: de fapt nu neaparat lati ei ci cred ca ar fi suficient daca ar avea marginile in forma extrem de concava
(trebuie sa maximizezi perimetrul).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.