Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Viitorul Primar General Al Capitalei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
March
Bun. Sa fac o adaugire la intrebarea mea anterioara. Ce pozitii ocupa in acest moment Murgeanu si Orban ? Si cine este primul inlocuitor al P.G. in caz ca acesta lipseste din motive de forta majora ( boala, etc) ?
nefertiti-old
Sunt viceprimari. Nu stiu daca e musai sa ii tina locul vreunul, ca nu lipseste el atata. Drept de contrasemnatura cred ca au amandoi, desi isi cam impart din start treburile, iar primul dupa el ar fi, probabil, Murgeanu, ca ii e coleg de partid.
abis
In principiu, cred ca isi deleaga el atributiile viceprimarilor cum vrea.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 1 Apr 2005, 07:35 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 31 Mar 2005, 07:50 PM)
Si cifra de afaceri a firmelor din Bucuresti nu inseamna cumva venitul Bucurestiului?

Nu tocmai...

Eu zic sa te mai documentezi. wink.gif

Scuze ca iti raspund asa tarziu, dar am fost putin plecat zilele astea. Acum vad ca a iesit idolul tau la carma capitalei, deci sper ca te-ai mai calmat si nu mai tii cu tot dinadinsul sa ai dreptate: venitul Bucurestiului este in mare parte reprezentat de veniturile intreprinderilor. Gandeste-te putin: in veniturile intreprinderilor regasim toti banii pentru salarii, taxe, impozite, etc. Majoritatea banilor care ruleaza in Bucuresti reprezinta venituriule unor intreprinderi. Gandeste macro, nu te limita la salarii!

@Fboji,
QUOTE
Off topic dar strict necesar pentru a intelege de ce la primarie se pricep toti:
Bine ca nu ai pe mana, marius, bugetul unei microintreprinderi cu venituri de 100.000 euro pe an! Pentru ca la sfarsit patronul ti-ar cere dividendele de 98,5% din aceasta cifra ( 1,5% reprezinta impozitul pe venit microintreprindere datorat statului). Si nu stiu cum ai putea sa faci abstractie de cheltuielile firmei ( salarii, costul marfii vandute, utilitati, s. a. devil.gif ).

tot off-topic, din ciclul "De ce se pricep romanii la toate! spoton.gif ". Pentru cultura ta generala, sa poti combate pe viitor, dividendele se dau din o anumita cota a profitului, repartizata prin hotararea adunarii generala a asociatilor, si nu au legatura cu venitul. Nu imi e prea clar ce ai vrut tu sa spui acolo, si ca tot veni vorba, am pe mana veniturile unui imeme cu ceva mai mult decat ai spus tu acolo venituri.
abis
QUOTE (mariusc2 @ 6 Apr 2005, 09:57 AM)
Acum vad ca a iesit idolul tau la carma capitalei, deci sper ca te-ai mai calmat si nu mai tii cu tot dinadinsul sa ai dreptate: venitul Bucurestiului este in mare parte reprezentat de veniturile intreprinderilor.

Videanu nu e idolul meu! rofl.gif Dupa mine, e un tip cam prostut. Singurul lui mare atu: Vanghelie!
Ia vezi, l-am ridicat cumva in slavi pana acum?

Problema mea cu venitul despre care vorbesti este faptul ca faci confuzie intre venit si cifra de afaceri a unei firme. Nu-i acelasi lucru! Poate ca cifra de afaceri a firmelor din Bucuresti o avea valoarea pe care ai spus-o tu, se poate; insa nu venitul!
Cucu Mucu
sorry.gif @abis, o intrebare, te rog: ai studii economice, sau macar notiuni? Daca da, da-mi si mie definitia la cifra de afaceri... rofl.gif Ce spune de venituri in notiunea aia? rofl.gif
Edit: e, scuze pentru "idolul", dar nu am gasit rapid un cuvant pentru a-l desemna pe cel pe care l-ai sustinut la primarie.
dead-cat
QUOTE

venitul Bucurestiului este in mare parte reprezentat de veniturile intreprinderilor. Gandeste-te putin: in veniturile intreprinderilor regasim toti banii pentru salarii, taxe, impozite, etc. Majoritatea banilor care ruleaza in Bucuresti reprezinta venituriule unor intreprinderi. Gandeste macro, nu te limita la salarii!

turnoverul acela reprezinta suma tuturor baniilor incasati de firme cu sediul in bucuresti. care nu spune nimic despre unde au fost realizati. o firma poate avea sediul in bucuresti (plateste taxe in bucuresti) dar poate face afaceri in alta parte. e bonusul de capitala.
a se vedea exemplul Luxemburg (sau Frankfurt), unde datorita banciilor prezente cifra de afaceri este gigantica. aia nu inseamna ca locuitorul are vreun avantaj special si nici nu spune extraordinar de mult despre climatul de afaceri.
indicatorul iti spune citi bani au intrat in conturile firmelor cu sediul in bucuresti si nimic mai mult.

interesant este media venitului pe locuitor, care nicidecum nu se deduce din suma tuturor veniturilor firmelor din bucuresti, impartit la numarul locuitoriilor acelui oras.
March
QUOTE (mariusc2 @ 6 Apr 2005, 11:16 AM)
sorry.gif @abis, o intrebare, te rog: ai studii economice, sau macar notiuni? Daca da, da-mi si mie definitia la cifra de afaceri... rofl.gif Ce spune de venituri in notiunea aia? rofl.gif
Edit: e, scuze pentru "idolul", dar nu am gasit rapid un cuvant pentru a-l desemna pe cel pe care l-ai sustinut la primarie.

Ia zi-ne tu mai Marius, ca sa mai invatam si noi cate ceva rolleyes.gif
nefertiti-old
QUOTE
venitul Bucurestiului este in mare parte reprezentat de veniturile intreprinderilor.
ohmy.gif de unde pana unde ideea asta?

documenteaza-te un pic cu privire la formarea bugetului local. thumb_yello.gif
Cucu Mucu
@dead-cat
QUOTE
turnoverul acela reprezinta suma tuturor baniilor incasati de firme cu sediul in bucuresti. care nu spune nimic despre unde au fost realizati. o firma poate avea sediul in bucuresti (plateste taxe in bucuresti)
.
Asta era aspectul care ne interesa in discutie: suma de bani pentru care se platesc taxe in localitatea respectiva, in cazul nostru Bucurestiul. Care este algoritmul de calcul a venitului unui oras/cap de locuitor?
@abis
Definitie:
Cifra de afaceri - indicator de baza al unei intreprinderi, care rezulta din insumarea veniturilor rezultate din vanzarile de bunuri, executarea de lucrari, prestarile de servicii si alte venituri din exploatare. ( sursa, stiu ca m-ai intreba de ea: Compendiu de macroeconomie, ed. Economica, , autori: Marius Bacescu, Angelica Bacescu-Carbunaru)

Edit:
@nefertiti
Nu m-am referit la venitul bugetului local, ci la venitul Bucurestiului, venit din care merg catre bugetul local o serie de taxe si impozite, care sunt la dispozitia primariei ca ordonator principal de credite.
nefertiti-old
Si ce inseamna 'venitul Bucurestiului'? unsure.gif
dead-cat
QUOTE

Asta era aspectul care ne interesa in discutie: suma de bani pentru care se platesc taxe in localitatea respectiva, in cazul nostru Bucurestiul. Care este algoritmul de calcul a venitului unui oras/cap de locuitor?

suma tuturor veniturilor declarate a tuturor locuitoriilor orasului pe un an, impartit la numarul lor (locuitoriilor).

nu se ia venitul pentru a calcula taxarea, deoarece platesti printre altele taxe de exemplu pe profit etc. care n-au legatura cu veniturile.

daca vrei sa stii taxele te uiti la in primul rind la indicatori ca EBITDA care tin cont si de cheltuieli. bineinteles ca sunt si taxe care se aplica pe venit (TVA? si altele) dar daca iei turnoverul asa cum e si aplici nivelul de taxare (cit o fi) iti iese o suma stufos prea mare, care nu tine cont de scutiri etc.

QUOTE

Nu m-am referit la venitul bugetului local, ci la venitul Bucurestiului,

ala nu-i venitul bucurestiului. n-are nimic de-aface cu bucurestiul in sine. e venitul firmelor cu sediul in bucuresti. singura relevanta pt. bucuresti e, daca orasul percepe vreo taxa directa pe venit.
dead-cat
oh, and btw. banii collectati la buget (din taxe etc.) pe tot bucurestiul (inclusiv locuitorii) era, IIRC, pe 2004 de 200 000 milliarde. care, pe cap de locuitor, e undeva pe la 2500€/an.
nefertiti-old
mda, cred ca marius nu stie ce vorbeste. formularea 'venitul Bucurestiului' e un non-sens, nu exista asa ceva. se poate vorbi doar de bugetul Bucurestiului, care are si un capitol separat de venituri proprii, dar acela nu are nici o legatura cu veniturile firmelor din Bucuresti. hh.gif
FBOJI
@mariusc2
Am studii superioare economice suficiente ( si nu confund veniturile cu cheltuielile, taxele cu impozitele, ori fondurile de asigurari sociale cu fiscalitatea excesiva; in materie de procente la salarii ai ramas un pic in urma).

Veniturile primariei sunt destul de mari dar au prea putina legatura cu veniturile firmelor bucurestene.
Si cu asta am incheiat off-topicu' asta. Am vazut ca forumistii n-au fost impresionati de calculele, inutile, cu multe zerouri.
March
Asta-i pune capac oalei pline cu rahat laugh.gif

Vanghelie, acuzat de furt intelectual

Dupa ce a pierdut batalia pentru Capitala, Marian Vanghelie risca acum sa fie si cercetat penal. El este acuzat de furt intelectual deoarece din megafoanele masinilor utilizate pentru a-i indemna pe alegatori sa-l voteze s-au auzit si fragmente din piesele “Conquest of Paradise”, interpretata de trupa Vanghelis, si “The Final Countdown”, piesa celor de la Europe(...)
Cucu Mucu
Daca e intelectual furtul, nu e vina lu' marean.Cred ca a avut om! rofl.gif
nefertiti-old
S-a terminat circoteca, putem inchide si topicul asta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.