Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Viitorul Primar General Al Capitalei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
nefertiti-old
Daa, ce sa spun! Ca banii scosi de Vanghelica din Cooperatie or fi fost chiar cinstiti. Presupun ca stii ce insemna sa lucrezi in Coop. candva. Daca nu, documenteaza-te un pic si mai vorbim.
abis
QUOTE (actionmedia @ 11 Mar 2005, 02:02 PM)
Macar la Piedone nu mai sunt (deocamdata) interese de partid.

Acum sunt si de-astea! S-a inscris in partidul sindicalistilor (aia care au intrat in parlament pe listele PRM).
nefertiti-old
Am vazut aseara o parte din emisiunea lui Tuca, unde erau invitati aia doi, Lolek si Bolek, respectiv Marean si Adriean... laugh.gif si zau daca nu imi vine sa initiez o campanie de neprezentare la vot. Astia sunt buni de dus la circ, amandoi, nu la primarie.
simonsays
aseara, la Carcotasi, alde Tristoiu a ales intre marean si videanu pe ... MAREEAAAAAN !!!! ; ctp-ul a luat-o pe departe, cu "intre VID si VAN aleg...", ma rog, oboseli de-ale lui... rofl.gif

Tristoiuleeee... fi-ne-ar scarba de tineeeee .... ohyeah.gif
March
Mai,
Interviul ala de la Carcotasi cu CTP "Chelbosul cel fioros" si Tristoiu... rofl.gif

Cine l-a vazut , ce note le-ati da celor doi, pe o scara de la 1 la 10 43.gif
Cucu Mucu
@March,
Bre, da' zgracit mai esti! De ce nu ai inceput si matale cu -1, sa putem vota la adevarata valoare?
@nefertiti
Chiar Lolek si Bolek astia doi! Nu fac altceva decat sa se faca prosti,mai mult sau mai putin voalat. Daca la marean sunt interzisi cei sapte ani de-acasa, macar videanu sa fi aratat ca are ceva, asa, vre-o doi, trei, dar nu, nenica, nesimtiti amandoi, parca pe saracii bucuresteni ii interesa care e mai agramat, nu cine le va rezolva problemele.
nefertiti-old
Iar pe Videanu l-am vazut aseara pe undeva, la Nasul, parca, nu mai sunt sigura, ca ma uit la toate tampeniile biggrin.gif ... si pe mine ma enerveaza crunt omul asta pentru simplul fapt ca tine mortis sa faca pe intelectualul rasat. Pai, mai, nene, daca vrea sa fie primar al tuturor bucurestenilor, sa mai coboare la limbajul comun, ca nu toti pricep mesajul lui voalat. Ca sa nu mai spun ca are numai idei d'astea pe masura limbajului folosit: parc tehnologic, polivalenta cat un stadion si altele asemenea. Pai cata vreme canalizarea e la pamant, abia se mai circula, strazile pline cu gropi, mizerie cat incape samd, nu vii sa promiti ceva ce nu intereseaza pe nimeni. Ba, pardon, poate pe prietenii lui de afaceri. Sigur, acum o sa sara unii sa imi spuna ca, deh, avem nevoie si de chestii finute si avansate. Da, corect, dar asta abia dupa ce parcurgi niste etape obligatorii de civilizare a urbei, ca nu poti sari peste ele.
Superunknown
QUOTE
si zau daca nu imi vine sa initiez o campanie de neprezentare la vot.


Nefertiti, sint alaturi de tine 100% wink.gif Clasa politica romaneasca a demonstrat ca a ajuns la fundul sacului, daca principalele partide din Romania au ajuns sa propuna asemenea rebuturi umane...
abis
QUOTE (Superunknown @ 18 Mar 2005, 03:12 PM)
Clasa politica romaneasca a demonstrat ca a ajuns la fundul sacului

Si, evident, solutia este....?

Daca nu te prezinti la vot, nu-i nici o paguba. Alegerile sunt valabile si cu o prezenta de 10%...
Superunknown
QUOTE
Si, evident, solutia este....?


... inc-o revolutzie! spoton.gif

QUOTE
Daca nu te prezinti la vot, nu-i nici o paguba. Alegerile sunt valabile si cu o prezenta de 10%...


Cu atit mai bine, inseamna ca n-o sa-mi simta nimeni lipsa laugh.gif
abis
QUOTE (Superunknown @ 18 Mar 2005, 04:31 PM)
QUOTE
Si, evident, solutia este....?


... inc-o revolutzie!

Serios vorbind, ce solutii vezi pentru cresterea nivelului clasei politice?
zar
acordata o sansa tinerilor: ce parere aveti de candidatul ppcd?
mutulica
de ce nu votati mai pe Dinu. elegant, stilat, se pricepe si la fotbal
Cucu Mucu
Sau pe cantaretul ala mesereas, nustiucumilcheama, alias fizz2, care vrea sa faca formula 1 in capitala!!! Ori p-ala care vrea sa legalizeze drogurile spoton.gif . Si eu care eram nemultumit de primarele nostru!!! ohyeah.gif
Vadim asta i-a infestat pe toti. Apare ca cerinta obligatorie trecerea unui test psiho inainte de a putea sa isi depuna catindatura... rofl.gif
nefertiti-old
Daa, numai F1 mai lipsea din Bucurestiul asta, ca in rest de toate sunt. biggrin.gif
Cucu Mucu
@nefertiti
Sa nu ne grabim cu judecata. Omu' e mai subtil decat credem noi: la gropile din Buucresti intr-adevar iti trebuie indemanarea unui pilot de curse sa iesi cu masina intreaga.
March
QUOTE (nefertiti @ 18 Mar 2005, 04:00 PM)
Iar pe Videanu l-am vazut aseara  ... si pe mine ma enerveaza crunt omul asta pentru simplul fapt ca tine mortis sa faca pe intelectualul rasat. Pai, mai, nene, daca vrea sa fie primar al tuturor bucurestenilor, sa mai coboare la limbajul comun, ca nu toti pricep mesajul lui voalat.

Asa e ! Prea sta teapan si vorbeste din varful buzelor ! Un fel de Bombonel II ! tongue.gif
nefertiti-old
Mult prea subtil, de asta nici n-o sa-l voteze nimeni. laugh.gif

Asta cred ca e tembelul ala care si-a anuntat candidatura la o conferinta de presa in elicopter, parca.

Cica, in total, sunt 18 candidati. hh.gif
Cucu Mucu
Nu stiu care cum sunt. P-asta l-am vazut odata la o vorbaria lui Mariu Stiuca Sou. Si pe-ala cu drogurile l-am vazut la stiri, cand spunea cu convingere ca el vrea legalizarea, ce, tutunul si alcoolul cum "e legalizate"?!
18 catindati??? Mamaaa, pai voi cand va duceti la vot parca cititi Sogunul, nu alta, pe buletinele alea.
nefertiti-old
Ce Shogun, ca astia nu sunt buni decat de benzi desenate! rofl.gif
March
Eu daca as fi bucurestean as vota-o pe doamna sau domnisoara Anca Petrescu. Poate mai tranteste o "Casa" dar de data asta sa depaseasca Pentagonul tongue.gif
abis
QUOTE (zar @ 19 Mar 2005, 12:19 PM)
acordata o sansa tinerilor: ce parere aveti de candidatul ppcd?

Cine e? Si cu ce se ocupa?
abis
Ultimul sondaj:

Videanu 52,8 %, Vanghelie 21,5%, Piedone 14,5%.

Sondajul a fost publicat de Jurnalul National, care (banuiesc!) nu are motive sa-i umfle artificial procentele lui Videanu...
Superunknown
QUOTE (abis @ 18 Mar 2005, 05:33 PM)
Serios vorbind, ce solutii vezi pentru cresterea nivelului clasei politice?

Citeva idei asa, in fuga: adoptarea unui Cod Moral al Politicianului, blocajul mediatic impotriva politicienilor care incalca acest Cod, cresterea constiintei civice a oamenilor (prin brosuri, programe TV, cursuri si concursuri pentru elevi si studenti).
abis
Superunknown:
Cine vrei sa adopte Codul Moral, politicienii? Iar celelalte masuri pe care le propui cad - toate - in sarcina presei (si blocajul mediatic, si concursurile, si programele TV). Presa, care este o afacere pana la urma, ce interes are pentru asa ceva? Presa trebuie sa vanda...
Ma tem ca nu-i o solutie tocmai realista...
Superunknown
Evident ca nu politicienii, ca doar n-or sa-si reglementeze singuri statutul. Asta ar cadea in sarcina societatii civile, dar cind spun societatea civila nu ma refer la acele citeva ONG-uri abonate din oficiu la fonduri externe, ci la toti cetatenii care se implica in mod constient in viata publica.

De altfel, cred ca doua din motivele pentru care avem o clasa politica deplorabila sint presa si societatea civila, care au abdicat de la rolul lor de "ciini de paza" ai sistemului, si au devenit actori interesati. Asa ca, o data cu reforma clasei politice ar trebui sa vina si reforma presei si a societatii civile.
Marian M
QUOTE (abis @ 21 Mar 2005, 09:02 AM)
QUOTE (zar @ 19 Mar 2005, 12:19 PM)
acordata o sansa tinerilor: ce parere aveti de candidatul ppcd?

Cine e? Si cu ce se ocupa?

QUOTE (zar @ 19 Mar 2005, 12:19 PM)
acordata o sansa tinerilor: ce parere aveti de candidatul ppcd?

Cine e? Si cu ce se ocupa?

In lipsa lui zar iti raspund eu.
http://www.radumunteanu.ro
abis
QUOTE (Marian M @ 21 Mar 2005, 06:46 PM)
In lipsa lui zar iti raspund eu.
http://www.radumunteanu.ro

QUOTE
Not Found

The requested URL /tmp\menu.php was not found on this server.
Apache/2.0.52 (Fedora) Server at www.radumunteanu.ro Port 80
Marian M
http://www.radumunteanu.ro/tmp/menu.php?cp=0
http://www.ppcd.ro/index.php?option=conten...sk=view&id=7295


La mine merge.
Sper sa nu fi incalcat regurile cu trimiterea la situl ppcd.
abis
Apropo de Radu Munteanu - descrierea pe care i-a facut-o ieri presedintele organizatiei de Bucuresti, Serban Bubenek:

QUOTE
"Bucurestenii sunt oameni pretentiosi. Trebuie convinsi sa voteze un om care sa actioneze cu cerbicia lui Traian Basescu si seriozitatea lui Gheorghe Ciuhandu. Acesta este Radu Munteanu"

wink.gif
March
Incep sa se limpezeasca apele ?!

Adriean Videanu ar putea castiga din primul tur

Biroul de Cercetari Sociale a dat ieri publicitatii un sondaj realizat printre bucuresteni privind preferintele acestora la inceput de campanie electorala pentru Primaria Generala. Potrivit analizei sociologice, 61,4% dintre intervievati au afirmat ca se vor prezenta la vot in data de 3 aprilie pentru alegerea primarului general al Capitalei, iar dintre acestia 51,2% vor vota cu Adriean Videanu (1), candidatul Aliantei D.A., 25,5% cu Marian Daniel Vanghelie (2), candidatul PSD si 13,3% cu Cristian Popescu, din partea Blocului National Democrat. Practic, bucurestenii par dispusi sa isi aleaga primarul din primul tur. Chestionarul a mai cuprins si o intrebare legata de aspectul fizic al candidatilor si impactul acestuia asupra bucurestenilor. Intervievatii sunt de parere ca Adriean Videanu este frumos, cu farmec personal (30,8%), in timp ce numai 4,1% il considera lipsit de charisma.
( "Libertatea")
abis
Vanghelie citeste mai bine decat scrie!

Marean Vanghelie s-a inscris in cursa pentru Primaria Capitalei. Pentru asta, a avut de facut doua lucruri extrem de grele: primul, sa mearga pana la Biroul Electoral Municipal; al doilea, sa scrie cu mana lui o declaratie.

Daca de prima incercare a trecut cu bine, fiindca a mai intrebat in stanga si-n dreapta unde-i BEM, la a doua proba n-a mai avut cine sa-i sufle.

Daca vreti sa vedeti cum arata declaratia scrisa de mana lui Vanghelie:

user posted image

Pentru traducerea textului de mai sus au trudit trei grafologi:

"Declaratie de acceptare a candidaturii

Subsemnatul Daniel Marian Vanghelie, domiciliat in Bucuresti, B-dul Dacia nr. 72, et. 1, ap. 1, sector 2, de profesie tehnician, avind ocupatia de primar sector 5, membru al Partidului Social Democrat membru al Partidului Social Democrat, accept sa candidez pentru functia de primar general al municipiului Bucuresti.
Cu adeverinta din 03.04.2005, declar pe propria raspundere ca intrunesc conditiile prevazute de lege pentru a candida".
Cucu Mucu
Iti dai seama ce inseamna pentru functionarii aia de la 5 cand da asta un ordin scris. ohmy.gif ohmy.gif
Superunknown
Nu e "Cu adeverinta din 03.04.2005" ci "la alegerile din 03.04.2005". Nu era nevoie ca grafologii sa se chinuie atit, pentru ca textul e standard (asa ca a avut si cine sa-i sufle). In plus, declaratia trebuie scrisa de nustiucite ori (vreo patru), asa ca il inteleg pe Vanghelie daca a scris mai urit, si eu m-as plictisi daca ar trebui sa scriu acelasi text de patru ori.

Oricum, se face atita tam-tam pe analfabetismul lui Vanghelie incit asta o sa-i sporeasca popularitatea. La urma urmei, tot mai multi bucuresteni incep sa-i semene: paraleli cu scoala, examene promovate prin frauda, actualmente imbecilizati cu manele si telenovele, inclinati spre ciupeala si combinatii la limita legii.

Eu v-am propus sa dam dreptul de vot numai celor care-au absolvit 10 clase, dar nu m-ati ascultat biggrin.gif
helpthegrass
QUOTE (March @ 23 Mar 2005, 11:21 AM)
[i]Adriean Videanu ar putea castiga din primul tur

Biroul de Cercetari Sociale a dat ieri publicitatii un sondaj realizat printre bucuresteni privind preferintele acestora la inceput de campanie electorala pentru Primaria Generala. ( "Libertatea")

Sa te lamuresc un pic. Articolul din care citez este din data de 2005-03-22, ora 17:20:00 . " Cercetarea sociologică cu tema „Care este problema?", desfăşurată în prezent de Biroul de Cercetări Sociale în rîndul populaţiei din Bucureşti vă arată astăzi:
După primele trei zile de sondare a opiniei publice (19-21 martie 2005) în cadrul cercetării sociologice „Care este problema?", desfaşurată pe un eşantion de 1678 persoane."
Mai departe scrie in carte. tongue.gif .
Nu consider insa relevante aceste sondaje. Oricum votul este cel mai important.

Si daca se voteaza pe partid si de data asta am pus-o, parerea me. Videanu NU este Basescu (cel mult umbra lui). Orban promitea, dar se pare ca cine poate oase roade ( si aici la Videnu ma refer), asa ca datorita domnului Basescu a fost ales IN URMA HOTARIRI POLITICE DIN CADRUL ALIANTEI ( sa ne amintim de prefectul de cinci zile, Silvian Ionescu care şi-a dat demisia în urma declaraţiilor preşedintelui Traian Băsescu, care şi-a manifestat nemulţumirea cu privire la numirea acestuia)Vanghelie are problemele lui dar cel putin s-a ridicat pe puterile lui, a facut ceva in sectorul 5 lucru demonstrat, zic eu, de realegerea lui(din cei trei primari alesi de 2 ori, el este unul dintre ei).
Am inteles ca dl Videanu a mai detinut un mandat in Consiliul Local, primit daca nu ma insel de la locuitorii Bucurestiului, la care insa a renuntat pt a continua afacerile sale. Misto, oare sa il votez si a doua oara, acum pentru functia de primar general hmm.gif whistling.gif.
Cine vorbeste de anchetarea lui Vanghelie sa isi aduca aminte de nea primarul taranist de la sectorul 4 care a fost anchetat si condamnat chiar de ai lui colegi, pe cand pe PSD istul de Vanghelie nici ai lui nici A.D.A nu l-au gasit cu nimic.
Acum dupa cum stim bucuresteanul are gusturi ciudate. Sa vedem cine iese.
abis
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 11:24 AM)
Am inteles ca dl Videanu a mai detinut un mandat in Consiliul Local, primit daca nu ma insel de la locuitorii Bucurestiului, la care insa a renuntat pt a continua afacerile sale.

Eronat. Videanu a demisionat din parlament, nu din Coniliul Local, dupa ce legea a interzis parlamentarilor sa se ocupe de afaceri. Atunci acestia au trebuit sa aleaga: afacerile sau parlamentul. Videanu a ales afacerile, in acel moment. Gestul de a demisiona a fost unul legal si corect.
QUOTE
PSD istul de Vanghelie nici ai lui nici A.D.A nu l-au gasit cu nimic

Alianta D.A. nu este procuratura. Cum sa-l "gaseasca cu ceva"? Infractiunile sunt cercetate de Parchet sau de PNA, care sunt conduse de oamenii PSD-ului. Vezi bine cat de greu se dau dusi atat Botos, cat si Amarie din scaunele caldute pe care le ocupa cam de pomana... Vezi aici cum a prapadit PNA-ul banii publici pentru a mima lupta cu coruptia....
QUOTE
Acum dupa cum stim bucuresteanul are gusturi ciudate. Sa vedem cine iese.

Daca nu a castigat PSD-ul Primaria Bucurestiului in 2000, cand era pe val, nu o va castiga tocmai acum... E clar, iese candidatul Aliantei. Singura necunoscuta este daca va castiga din primul tur sau nu.
March
Mai Helpthegrass,

Drept multumire ca m-ai lamurit rolleyes.gif uite postez chestiile astea :

"A.C." : Bula demnitarului

Categoria Agramemnon Dandanache :

Marian Vanghelie ( primarul sectorului 5) : Si mai mult de atita , sint un om sincer care ceea ce am sa spun am sa ma tin de cuvant

Categoria Emil Bobu :

Marian Vanghelie (candidat la Primaria Capitalei ) : Sint sigur ca ceea ce o sa le propun bucurestenilor o sa aiba incredere in mine .

Cu ocazia saptaminii Zilei Femeii, permiteti-mi sa va ofer cate un buchet de flori.



Daca nu stii cine a fost Bobu intreaba-ma tongue.gif

Si ca sa nu zica lumea ca nu sunt echidistant dau si asta in continuare :


Categoria Marian Vanghelie :

Adrian Videanu ( candidat la primaria Capitalei ) : Calitatile domnului Radu Opaina este ca este un om pregatit



Te astept cu o noua analiza privind sondajele viitoare tongue.gif
abis
"Perla" asta a lui Vanghelie mi se pare edificatoare asupra personajului:

QUOTE
"In Romania, daca n-ai un dram de putere si putina bagabonteala, nu rezolvi nimic!"

thumb_yello.gif
helpthegrass
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 11:34 AM)
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 11:24 AM)
Am inteles ca dl Videanu a mai detinut un mandat in Consiliul Local, primit daca nu ma insel de la locuitorii Bucurestiului, la care insa a renuntat pt a continua afacerile sale.

Eronat. Videanu a demisionat din parlament, nu din Coniliul Local, dupa ce legea a interzis parlamentarilor sa se ocupe de afaceri. Atunci acestia au trebuit sa aleaga: afacerile sau parlamentul. Videanu a ales afacerile, in acel moment. Gestul de a demisiona a fost unul legal si corect.
QUOTE
PSD istul de Vanghelie nici ai lui nici A.D.A nu l-au gasit cu nimic

Alianta D.A. nu este procuratura. Cum sa-l "gaseasca cu ceva"? Infractiunile sunt cercetate de Parchet sau de PNA, care sunt conduse de oamenii PSD-ului. Vezi bine cat de greu se dau dusi atat Botos, cat si Amarie din scaunele caldute pe care le ocupa cam de pomana... Vezi aici cum a prapadit PNA-ul banii publici pentru a mima lupta cu coruptia....
QUOTE
Acum dupa cum stim bucuresteanul are gusturi ciudate. Sa vedem cine iese.

Daca nu a castigat PSD-ul Primaria Bucurestiului in 2000, cand era pe val, nu o va castiga tocmai acum... E clar, iese candidatul Aliantei. Singura necunoscuta este daca va castiga din primul tur sau nu.

http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.de...=2&par=AV&idl=1
Dar ca sa il gasesti vezi: thumb_yello.gif http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...&cam=2&leg=1996
Cel putin in 96 - 2000 nu a demisionat.
Din pacate, este adevarat nu m-am documentat, am spus ce am auzit.
Nu pot sustine demisia din consiliu local deoarece nu au o pagina cu fostii consilieri, doar cu actualul consiliu.
Voi sapa promit.
Este adevarat ca institutile statului nu apartin partidului de la putere (cel putin la nivel declarativ) laugh.gif laugh.gif laugh.gif , dar sa urmarim procesele care vor veni de pe la PNA & Co.
abis
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 11:58 AM)
Cel putin in 96 - 2000 nu a demisionat.

Atunci legea nu prevedea respectiva incompatibilitate.

A demisionat in 2003.


Confuzia ta provine probabil de la faptul ca in 2002 PD a solicitat membrilor sai sa respecte acele prevederi ale legii care aminteau de incompatibilitatea alesilor locali. La nivelul intregii tari PD a pierdut cu acea ocazie 186 de consilieri locali, un viceprimar (cel de la Sibiu), dar a facut un gest politic extrem de important, neurmat de gesturi similare din partea partidului care se afla atunci la putere si neobservat (se stie cine controla mass-media si informatiile care ajungeau la marele public pana in 2004), din pacate, de catre societatea romaneasca.
helpthegrass
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 12:05 PM)
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 11:58 AM)
Cel putin in 96 - 2000 nu a demisionat.

Atunci legea nu prevedea respectiva incompatibilitate.

A demisionat in 2003.

Ai dreptate. nu il gasisem pe pagina camerei.

Dar am gasit un articol referitor la asta.


"Vicepremierul Adriean Videanu şi-a anunţat, marţi, demisia din funcţia de deputat.

Videanu a arătat că funcţia pe care o deţine în executiv nu îi permite se se mai ocupe cum trebuie şi de treburile legislativului. În plus, el a spus că preluarea funcţiei de preşedinte interimar al organizaţiei PD Bucureşti şi implicarea sa în cursa pentru Primăria Capitalei îl împiedică să mai reprezinte intereselor teleormănenilor care l-au votat. În locul său, la Cameră va veni următorul pe listă, Alexandru Mocanu, iar funcţia din Biroul Permanent a fost preluată de democratul Gheorghe Albu.

De altfel, Adriean Videanu este la a doua demisie din Camera Deputaţilor, primul astfel gest de făcându-l în 2004, ca urmare a incompatibilităţii dintre statutul de parlamentar şi cel de om de afaceri."

Cam nehotarat omul asta. ohyeah.gif

Dar cum poate un care i-a reprezentat pe teleormaneni, acum sa candideze la Primari Bucurestiului? Doar numirea in functia de preşedinte interimar al organizaţiei PD Bucureşti ii da dreptul de a candida la primarie. Bine, bine si faptul ca are o locuinta in Bucuresti.
abis
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 12:20 PM)
Cam nehotarat omul asta.

Nu cred. Banuiesc ca activitatea de la guvern este suficient de cronofaga pentru a permite prezenta la lucrarile Camerei.
QUOTE
Dar cum poate un care i-a reprezentat pe teleormaneni, acum sa candideze la Primari Bucurestiului?

Care-i problema? E vreo incompatibilitate pe care eu nu o stiu?
Doar l-am votat pe Basescu primar, si el nici macar nu era bucurestean... Si in parlament, intre 1996 si 2000, a fost deputat de Vaslui...
helpthegrass
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 12:05 PM)
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 11:58 AM)
Cel putin in 96 - 2000 nu a demisionat.

Atunci legea nu prevedea respectiva incompatibilitate.

A demisionat in 2003.


Confuzia ta provine probabil de la faptul ca in 2002 PD a solicitat membrilor sai sa respecte acele prevederi ale legii care aminteau de incompatibilitatea alesilor locali. La nivelul intregii tari PD a pierdut cu acea ocazie 186 de consilieri locali, un viceprimar (cel de la Sibiu), dar a facut un gest politic extrem de important, neurmat de gesturi similare din partea partidului care se afla atunci la putere si neobservat (se stie cine controla mass-media si informatiile care ajungeau la marele public pana in 2004), din pacate, de catre societatea romaneasca.

"Democratul Adriean Videanu este primul deputat care a ales afacerile in locul politicii. El spune ca a plecat din Camera Deputatilor pentru
a respecta prevederile Legii anticoruptie. Adriean Videanu este presedintele Consiliului de Administratie al societatii Marmosim SA Simeria, firma ce se ocupa cu extragerea si prelucrarea marmurei si a rocilor decorative. Firma nu are nici o afacere cu statul."

Dar ramane intrebarea. Daca in 2003 demisioneaza pe aceasta problema cum ramane cu candidatura din 2004, acum nu mai este nici un incovenient? Si-a rezolvat intre timp statutul......... Am inteles ca ceva afaceri cu statul, mai ales cu Ministerul Transporturilor a avut, mai ales cand a fost ministru colegul si viitorul lui sef de partid. O ajutoare frateasca? Totusi mai existau si alte firme in domeniu. El sa fi fost alesul???
abis
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 12:27 PM)
Daca in 2003 demisioneaza pe aceasta problema cum ramane cu candidatura din 2004, acum nu mai este nici un incovenient? Si-a rezolvat intre timp statutul...

Da, l-a rezolvat.
QUOTE
Am inteles ca ceva afaceri cu statul, mai ales cu Ministerul Transporturilor a avut, mai ales cand a fost ministru colegul si viitorul lui sef de partid

Ai inteles, de unde?
Eu nu stiu sa fi avut afaceri cu Ministerul Transporturilor. Daca tu stii mai multe, da detalii. Din cate stiu, firmele lui Videanu lucreaza in special pentru export.

Tu ai mai scris pe formul asta? Imi aduci aminte de cineva care semna lwind...
helpthegrass
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 12:32 PM)
QUOTE (helpthegrass @ 24 Mar 2005, 12:27 PM)
Daca in 2003 demisioneaza pe aceasta problema cum ramane cu candidatura din 2004, acum nu mai este nici un incovenient? Si-a rezolvat intre timp statutul...

Da, l-a rezolvat.
QUOTE
Am inteles ca ceva afaceri cu statul, mai ales cu Ministerul Transporturilor a avut, mai ales cand a fost ministru colegul si viitorul lui sef de partid

Ai inteles, de unde?
Eu nu stiu sa fi avut afaceri cu Ministerul Transporturilor. Daca tu stii mai multe, da detalii. Din cate stiu, firmele lui Videanu lucreaza in special pentru export.

Tu ai mai scris pe formul asta? Imi aduci aminte de cineva care semna lwind...

Statie Metrou - 1 MAI
furnizare de material si montaj (aproximativ 3000 mp)
Statie Metrou - BASARAB 2
furnizare de material (aproximativ 4000 mp)
Statie Metrou - GARA DE NORD 2
furnizare de material (aproximativ 7000 mp)
Statie Metrou - GRIVITA
furnizare de material (aproximativ 3000 mp)
Statie Metrou - GORJULUI 2
furnizare materiale si montaj (aproximativ 4.200 mp)
Mai multe pe http://www.titanmar.ro/ro/index.php?action=Proiecte

Acum nu ca am ceva cu vre unul dintre ei (a se citi Basescu si Videanu) dar totusi sunt niste banii acolo.
Despre celelalte proiecte nu mai de bine, dar astea cu Metrou cam miros. Din cate imi aduc aminte GARA DE NORD 2 a fost inaugurata de Basescu, celelalte nu stiu deoarece nu exista postata si data cand a fost efectuata lucrarea.

Nu am mai scris pana acum. Dar voi scrie de acum inainte.
abis
Poate ma insel eu, dar metroul nu tine de Ministerul Transporturilor.

Ai spus ca a facut "afaceri cu statul, mai ales cu Ministerul Transporturilor, cand a fost ministru Basescu". Acum zici ca nu stii cand au fost facute proiectele respective... Mda... Interesant...

Daca esti asa bine informat, spune-mi si la cine te-ai referit cand ai spus ca "totusi mai existau si alte firme in domeniu"... Aceste "alte firme" au avut oferte mai bune?
helpthegrass
Ca sa ma citez : "Din cate imi aduc aminte GARA DE NORD 2 a fost inaugurata de Basescu, celelalte nu stiu deoarece nu exista postata si data cand a fost efectuata lucrarea".

Sa vedem: Unitatile care functioneaza sub autoritatea M.T.C.T. a 6.ea este...................... S.C. "METROREX" - S.A.


cat despre Gara de nord sa vedem siteul METROREX : 1 Martie 2000 Gara de Nord 2-1 Mai, 3.6 km cu 4 statii.
Tot de l-a METROREX citire: Reteaua de metrou este organizata pe 4 linii principale cu o lungime operationala de 62.23 km si 45 de statii deschise pentru accesul si deservirea calatorilor. "S.C. Metrorex S.A." functiioneaza in cadrul Ministerului T.C.T.
Pt verificari: http://www.mt.ro/, care nu au istoric.
1996–2000 Ministru, Ministerul Transporturilor în guvernele V.Ciorbea, R.Vasile si M.Isarescu
Nu iti pot spune mai multe pt ca pe pagina PMB unde ar trebui sa fie o lista cu totii primari Bucurestiului, cu datele de incepere a mandatelor, etc troneaza o mare pagina cu Basescu citez "PRIMARUL INCEPUTULUI DE MILENIU".


Cat despre celelalte firme.... hh.gif sa fim seriosi ar fi prima licitatie "trantita". Dar cum nu exista un istoric...... sa spunem ca a avut ceea mai buna oferta. Pt ca altfel................
"Acum zici ca nu stii cand au fost facute proiectele respective". Demonstreaza-mi ca nu exista un anumit dubiu. Eu imi sustin afirmatile (sau cel putin incerc). Ca discutia sa fie mai atractiva...................
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 11:45 AM)
"Perla" asta a lui Vanghelie mi se pare edificatoare asupra personajului:

QUOTE
"In Romania, daca n-ai un dram de putere si putina bagabonteala, nu rezolvi nimic!"

thumb_yello.gif

Desi e trist e cat se poate de adevarat: perla asta este edificatoare asupra situatiei Romaniei. Sa ne uitam putin la politicienii nostri si o sa ne convingem ca functioneaza perfect.
abis
Metroul credeam ca se subordoneaza, la fel ca RATB-ul, Primariei. Se pare ca m-am inselat.

Nu-ti pot demonstra ca "nu exista un anumit dubiu". Dubii poate avea oricine la orice...

Asa ca daca tu ai dubii cu privire la contractele dintre firma lui Videanu si Metrorex, eu cu ce te pot ajuta? In ceea ce ma priveste, si eu am o multime de dubii cu privire o gramada de lucruri, cum ar fi privatizarea magazinului Bucuresti, de pilda. Si? Nu-mi aduc aminte ca vreodata Videanu sa fi dat cu subsemnatul pe la PNA, cu toata obedienta lui Amarie fata de PSD...

Asa ca tu voteaza-l pe [i]Marean[], eu il votez pe Videanu si traim toti fericiti...
helpthegrass
Nu aveam nimic cu dl Videanu, nici nu auzisem de el. Dar la el se aplica ceea ce a spus Vanghelie. Cu o proptea de la Sefu' (a se citi Basescu) a devenit candidat in locul dl Orban, care are legatura cu administratia locala (in prezent chiar vice primar). Ast fel ne pomenim cu un deputata care in activitatea lui din 2000 pana in 19 mai 2003 a activat in felul urmator (permiteti-ti sa citez http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...&cam=2&leg=2000

Activitatea parlamentară în cifre:

Luări de cuvânt în plen: 6 şedinţe

Propuneri legislative iniţiate: 3

Membru în: 24 comisii de mediere ( a se vedea http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...dl=1&prn=0&par= )

Întrebări şi interpelări: 7

Semnatar a: 8 moţiuni


Pentru 1996- 2000 http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...996&pag=1&idl=1

Citez
Luări de cuvânt în plen: 5 şedinţe
Propuneri legislative iniţiate: 1

Sa continuam....... 1992-1996 pt confirmare http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...992&pag=1&idl=1

Activitate
Luări de cuvânt în plen: 1 şedinţă

In final.... http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp...990&pag=1&idl=1

Sinteza activităţii parlamentare în legislatura 1990-1992

Hmmmmmmmm........................... nimic??????????????????
Las ca nu este primul.
Oricum a evoluat in Bine. Sa nu zici ca cine nu persevereaza nu castiga spoton.gif

Eu personal nu am de gand sa ii votez pe nici unul . Preferam pe Orban. Bad luck, may be next time.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.