Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Viitorul Primar General Al Capitalei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
nefertiti-old
Da, am vazut ca se cam lucreaza in TM si inca zdravan. Am trecut prin cateva locuri (nu stiu cum se cheama zonele) unde se inlocuiau conducte si se repara o linie de tramvai si nu semana deloc a carpeala, cum se face aici, in Bucuresti. Oricum, atmosfera generala din TM nu se compara cu a noastra Capitala, e mult mai civilizata.
Cat despre Bucuresti, acum vreo doi ani, parca, au peticit marile bulevarde si atat, dar nu stiu cat o sa tina ce au facut. In rest, strazile sunt 'pavate' cu gropi si se pare ca pe nici un edil nu il intereseaza sa faca treaba de calitate.
March
Cica la ora 17:00 votasera vreo 15 % si ceva ! Iar in Sectorul 5 s-au ingramadit sa-l voteze pe cel mai iubit primar Marean, numai 15 % ! Pai daca tiganii reprezinta 15 % din tot Bucurestiul , " Care este " s-ar putea sa iasa primar general laugh.gif

Ce spune legea in caz ca procentul prezentei la vot va fi sa zicem numai 25-30 % pina la inchiderea urnelor ?

Chiar acum am auzit ca votul va fi validat indiferent de prezenta la vot. Trist !
March
Cica un candidat si formatia care il sustine au facut o reclamatie contra postului Realitatea Tv ,la Biroul municipal , pentru propaganda sau propaganda negativa sau cam asa ceva. Biroul municipal de circumscriptie si-a declinat competenta si a pasat-o CNA-ului. Sa fi reclamat Marean faptul ca Tatulici si-a pus masa aia in strada din mahalaua Giulesti tongue.gif si a transmis problemele din acel sector al urbei ?
mutulica
psd a reclamat... deci poate fi mina lui marean
axel
QUOTE (SeverDudau @ 3 Apr 2005, 05:52 PM)
Se pare că şi Ev. Zilei este de acord cu mine că Radu Munteanu (PPCD) este cel mai bun:

http://www.evenimentulzilei.ro/politica/?news_id=183116

Da, ai dreptate. Spune ca este cel mai bun la categoria "Altii".


QUOTE
... si altii

Pe locul trei in sondaje, dar fara sanse sa prinda macar un tur doi se afla candidatul BND, Cristian Popescu. Mai cunoscut bucurestenilor sub numele “de scena” Piedone, Popescu a fost inspector la Primaria Sectorului 6. Inainte sa intre in campania electorala si-a dat demisia din PSD, anuntind ca incearca sa cucereasca Primaria Generala ca independent. La nici o saptamina, a cazut in mrejele sindicalistilor, acceptind o candidatura din partea partidului infiintat de sindicate.
Alti candidati cu relativa notorietate, dar cu procente mici in preferintele electoratului sint Anca Petrescu (PRM) si Radu Opaina (PUR). Un candidat care ar fi meritat poate o soarta mai buna este cel al PPCD, Radu Munteanu. El a fost unul dintre putinii care au gindit inainte sa deschida gura, a fost spontan, precis si pregatit pentru aceasta competitie. Despre restul candidatilor, nimic de remarcat... (Victor Bratu)

Superunknown
QUOTE
hai ca e tare... pai scumpirile vin by default odata la 5-6 luni, indiferent de guvernare.

Pai, mutulica, ideea era sa votam "schimbarea" ca sa nu mai vina scumpiri o data la sase luni. Cel putin asa ne-au promis maimutoii astia de la putere.

QUOTE
Se pare că şi Ev. Zilei este de acord cu mine că Radu Munteanu (PPCD) este cel mai bun

Bravo, Sever Dudau, asta inseamna ca sintetzi doi care credetzi in el! rofl.gif

QUOTE
Ideal ar fi fost sa mearga si in cartierele de nivel mediu, care nu sunt foarte departe, din anumite privinte, de mahalelele alea.

Nefertiti, bine ai revenit printre noi, muritorii, ne-a fost dor de tine (cel putin mie). Ai mare dreptate cu cartierele alea mizerabile. Nici unul din sectoarele bucurestene n-are fatza de capitala europeana. Nici pesedistii Vanghelie si Ontzanu, nici liberalo-pedistii astia noi n-au facut nimic in lunile de cind s-au ales.
nefertiti-old
QUOTE
Nefertiti, bine ai revenit printre noi, muritorii, ne-a fost dor de tine (cel putin mie). Ai mare dreptate cu cartierele alea mizerabile. Nici unul din sectoarele bucurestene n-are fatza de capitala europeana. Nici pesedistii Vanghelie si Ontzanu, nici liberalo-pedistii astia noi n-au facut nimic in lunile de cind s-au ales.


Multam de urare. smile.gif

Daca Vanghelica iese primar jeneral, io ma mut din Bucuresti mai repede decat intentionam. laugh.gif

March
Din tabara lui Videanu se afirma ca acesta a castigat cu 56 % contra 26 % Marean. Pe cand Oprescu spune ca Videan a luat cc 47 % iar Marean cca 37 % .

Rezultatele finale peste vreo 1/2 ora
March
Rezultatele partiale anuntate de Biroul Electoral : Primarul General al Capitalei in acest moment este Videanu cu 53 % . Marean a luat 29,56 % , Piedone 8.97 % .
indubitabil
URAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!
abis
Ma intreb ce a fost in capul pesedeilor de s-au apucat sa trambiteze procente ametitoare (36%...!) pentru Marean... Deh, nu se dezbara de vechile obiceiuri...
Sunt curios daca DIP se va tine de cuvant si va demisiona, avand in vedere ca a promis ca asa va face daca Marean va lua mai putine voturi decat Geoana...
mutulica
oricum o dai a cistigat videanu... pare ca din doua rele s-a ales ala mai putin rau. bun si asa

superunknown - intimplarea face sa stiu destul de mult despre cum functioneaza economia, care sunt legile ce o guverneaza, si cum interactioneaza cu politicul, socialul, etc...
din aceasta cauza ar insemna sa ma imbat cu apa minerala daca m-as gindi ca "am votat, si PAC peste noapte problemele s-au rezolvat". multi din cei ce au votat schimbarea s-au rasculat a doua zi cind unele din masurile luate s-au dovedit a fi impotriva intereselor lor. Sa luam cazul cluburilor de fotbal, care au fost fortate sa isi plateasca datoriile... cum a aparut legea, cum au aparut si presiunile politice si de media...

e simplu, conteaza ca cel ce guverneaza sa aibe ceva in cap, dar la fel de mul tconteaza ca cei ce voteaza sa fie in stare sa accepte - macar - un program de guvernare, de preferat fiind sa puna umarul la treaba.

sa stai pe gard si sa croncani la tot ce nu-ti convine e simplu - si asta pare acum sport national daca ma uit prin ziare, mai greu e sa pui mina si sa faci ceva aducator de valoare

bunicu'Gilbert
QUOTE (nefertiti @ 3 Apr 2005, 11:06 PM)
Daca Vanghelica iese primar jeneral, io ma mut din Bucuresti mai repede decat intentionam.  laugh.gif

Nu cred ca mai este cazul.
Alaturi de tine ar fi trebuit sa se afle prea multi romani, printre care si eu.
March
Poate pina la rezultatul final al numaratorii or mai fi sanse pentru Vanghelie astfel ca sa fie un tur 2 ?! ? Si-ar mai spala obrazul DIP-ul tongue.gif
nefertiti-old
Din cate spun aia de la BEM, care au numarat cam 90 la suta din voturi, pare sa fi castigat Videanu.
abis
Sunt curios daca mai apare helpthegrass pe aici sau daca dispare cum au disparut si altii (ca lwind)...
March
@ Abis
Da, Lwind si mai era unul care au disparut dupa alegerile generale...

@ Neffe
Da, cred ca asa e ptr. ca pesedeii au anuntat mare sedinta de analiza rolleyes.gif la org. din Bucuresti. S-ar putea ca DIP-ul s-o ia in bot de la "tovarasii" lui. Poate le-o veni mintea la cap si l-or alege pe Oprescu ca Presedinte la Bucuresti.

nefertiti-old
Se pare ca a castigat Videanu, cu 53 la suta.
March
Acum e sigur ca a castigat Videanu pentru ca DIP-ul a recunoscut asta in conferinta de presa ce este in plina desfasurare. Si cica el isi va depune mandatul pentru a fi analizat de Org. Bucuresti ! Smecherii pesediste laugh.gif

abis
Mda... Analizat, mangaiat pe crestet, reconfirmat...

Pana la urma, decat sa-l schimbe cu vreunul competent, mai bine sa si-l pastreze pe DIP...
Achernar
Mentalitate de doi bani. Si se mai mira unii de ce Rromanika e unde e.
March
QUOTE (March @ 29 Mar 2005, 04:34 PM)
In atentia vanghelusilor :

Videanu are 21 de procente peste Vanghelie

Candidatul Aliantei PNL-PD la Primaria Capitalei, Adriean Videanu, conduce in topul preferintelor electoratului cu 48,6%, urmat de candidatul PSD, Marian Vanghelie, cu 27,7 de procente. Pe locul trei se situeaza candidatul Blocului National Democrat, Cristian Popescu (Piedone), cu 14,1% (...)

QUOTE (Superunknown @ 29 Mar 2005, 04:46 PM)
Hai mai March, nu mai umbla cu "sondaje" masluite. O fi Videanu al tau in fruntea tuturor, dar nici chiar asa.


Alo... ! Sondajul arata un avans pentru Videanu de 21 % , dar el a castigat cu o diferenta de 23,46 % . Se aude ?!? laugh.gif
Michelle
QUOTE
Pana la urma, decat sa-l schimbe cu vreunul competent, mai bine sa si-l pastreze pe DIP...


Competent?...la ce ? la shmenuri si trafic de influenta poate !
La ei unu competent nu rezista nici 5 minute ca-l maninca sacalii ! cry.gif
abis
QUOTE (Achernar @ 4 Apr 2005, 12:31 PM)
Mentalitate de doi bani. Si se mai mira unii de ce Rromanika e unde e.

Pai ce, eu le aleg liderii in partid?!

Crezi ca nu m-as bucura daca PSD-ul ar deveni un partid social-democrat adevarat? Dar daca ei nu vor, atunci ce sa le fac? Cand le-a venit "stralucita" idee cu Marean candidat, la ce se asteptau? Oprescu ar fi fost mult mai credibil si, mai stii, poate chiar intra in turul doi...
nefertiti-old
paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa spoton.gif
helpthegrass
QUOTE (nefertiti @ 4 Apr 2005, 02:02 PM)
paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  spoton.gif

Imi pare rau ca gandesti asa.... Banuiesc faptul ca si cu tine s-au purtat altii la fel. Altfel nu inteleg reactia ta.
March
Helpthegrass,
Nu pleca. Stai pe aici si va antrenament pentru anticipate. biggrin.gif Daca va fi cazul... tongue.gif
helpthegrass
QUOTE (March @ 4 Apr 2005, 04:32 PM)
Helpthegrass,
Nu pleca. Stai pe aici si va antrenament pentru anticipate. biggrin.gif Daca va fi cazul... tongue.gif

Imi place cum gandesti. Dar nu imi place ce gandesti mad.gif . Am inteles "finul" apropo. Promit sa ma inscriu la respectivul pertid. Cel putin sa aveti un temei. biggrin.gif Si uitye cum ai racolat un nou membru........... spoton.gif
mutulica
ai grija la catalog. daca ai note peste 6 s-ar putea sa nu te primeasca
abis
QUOTE (helpthegrass @ 30 Mar 2005, 10:22 AM)
Cat despre faptul daca va pierde sau nu ........... Vom vedea.
Punem pariu pe o bere (Ursus sau Silva) pe cine castiga?

CASA SE VA INCHIDE PE 2. Ca sa fie mai distractiv primi trei (in ordinea nr de pe tricouri sau nu, cum doriti)

Se pare ca ai de dat niste bere...
helpthegrass
QUOTE (abis @ 4 Apr 2005, 04:51 PM)
QUOTE (helpthegrass @ 30 Mar 2005, 10:22 AM)
Cat despre faptul daca va pierde sau nu ........... Vom vedea.
Punem pariu pe o bere (Ursus sau Silva) pe cine castiga?

CASA SE VA INCHIDE PE 2. Ca sa fie mai distractiv primi trei (in ordinea nr de pe tricouri sau nu, cum doriti)

Se pare ca ai de dat niste bere...

Un pariu trebuie onorat. Data, locul si ora, pls. Motivul este acela ca nu am apucat sa pariez la timp. Bine si eu tot pe Videanu mergeam, Dar nu din primul tur. Poate din al doilea.
nefertiti-old
QUOTE (helpthegrass @ 4 Apr 2005, 04:17 PM)
QUOTE (nefertiti @ 4 Apr 2005, 02:02 PM)
paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  spoton.gif

Imi pare rau ca gandesti asa.... Banuiesc faptul ca si cu tine s-au purtat altii la fel. Altfel nu inteleg reactia ta.

Ce te sifonezi asa, ca era o gluma. ohyeah.gif
dyno
QUOTE (mutulica @ 4 Apr 2005, 04:43 PM)
ai grija la catalog. daca ai note peste 6 s-ar putea sa nu te primeasca

SALUT!
Mi-a plaut remarca, am ras chiar.Trebuie sa recunosti ca singra conditie pe care trebuie s-o indeplinesti pentru a reusi in politica este sa n-ai scrupule ,restu vine de la sine...
abis
QUOTE (helpthegrass @ 4 Apr 2005, 05:22 PM)
Data, locul si ora, pls.

Data primei intalniri forumistice la care luam amandoi parte. Dai o Silva neagra? jamie.gif



Edit: Marean....


user posted image
mutulica
l-am vazut ieri pe videanu la nasu' si sincer mi-a placut stilul.
daca ce a spus el acolo despre management si comunicare este ceea ce si aplica, inseamna ca bucurestiul are un primar bun

daca ar fi spus aceleasi lucruri in campanie, m-ar fi convins sa il votez fara dubiu. din nefericire pt el nu sunt bucurestean.
e un tip scolit dar care stie si valoarea muncii si a banilor
nefertiti-old
Impresii din astea artistice am mai vazut si la altii. Dar, daca dupa 6 luni, sa zicem, nu se vede nici o schimbare in scarba asta de Bucuresti, fac ceva pe stilul lui. hh.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 5 Apr 2005, 10:56 AM)
Impresii din astea artistice am mai vazut si la altii. Dar, daca dupa 6 luni, sa zicem, nu se vede nici o schimbare in scarba asta de Bucuresti, fac ceva pe stilul lui.  hh.gif

Mai exact. Ce te astepti tu sa se schimbe in 6 luni?
March
Apropos de foto de mai sus hh.gif rofl.gif

Sa facem o mica analiza cum l-au votat bucurestenii din Sectorul 5 pe iubitul lor primar , candidat la Primaria Generala :

Totalul alegatorilor este in jur de 210.00 . Procentul celor prezenti la vot a fost de 25 % adica vreo 53.000 . Considerand ca toti acestia l-au votat pe Marean ( ceea ce ma indoiesc, da' , ma rog ) vedeti si Dv. cat de popular este Vanghelache in chiar sectorul lui laugh.gif

Da' tot a invatat ceva de la putanele pesediste cel ce va intra in istoria postrevolutionara a Bucurestilor sub nick-ul de " Care este " ! Si anume ca trebuie sa tragi lovituri sub centura celor care nu sunt in gratiile momentului si sa dai cu tamaie in directia de unde bate vantul. Ieri, mai negru la fata ca deobicei, a inceput sa-i atace pe Oprea, Bejenariu, Tanasescu, Diaconescu... oamenii lui Nastase! Adica taica ILICI nu ma uita chiar daca am pierdut aceste alegeri tongue.gif



@Abis
Cam ieftin scapa amicul cu Silva neagra. Pentru asa pierdere ar trebui sa dea un Guinness ! biggrin.gif
nefertiti-old
Sa inceapa sa faca tot ce au promis in campanie si el si trupa de soc de la sectoare, ca n-au miscat o hartie de pe jos pana acum. Macar atat, nu mai vorbesc de alte chestii cu adevarat marete.
Curatenie, reparat drumuri, canalizare etc. etc. etc.
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 5 Apr 2005, 10:58 AM)
Sa inceapa sa faca tot ce au promis in campanie

E posibil sa fi inceput deja dar sa nu se vada.

QUOTE
ca n-au miscat o hartie de pe jos pana acum.

Pai asta e treaba firmelor de salubritate si mai tine si de educatia cetateanului

QUOTE
Curatenie, reparat drumuri, canalizare


Curatenia am zis cine trebuie sa o faca.

Reparatia drumurilor nu se putea face iarna. Anul trecut s-a tot facut

Canalizarea (reparatiile si intretinerea) e treaba lu' Apa Nova. Sau poate te referi la extinderea magistralei (investitii), eh asta dureaza mai mult de 6 luni chiar si pentru demararea unor lucrari. Mai intai se fac proiecte, se obtin finantari, etc.

Am facut precizarile astea pentru ca multa lume se asteapta ca primaria sa le ia gunoiu din curte, sa le gaseasca servici, sa le dea locuinta.

Eu zic ca in primul rand ar trebui sa inlocuiasca dinozaurii aia care se ocupa cu birocatia si spaga din Primarie. Treaba cu reparatia strazilor si a canalizarii sunt treburi curente si de durata.
Aglomeratia va fi o problema pentru mult timp, la fel si poluarea.
March
Obraz pesedist din piele de toval :

Dan Ioan Popescu a declarat ca el a afirmat ca isi va da demisia in cazul in care Vanghelie va obtine un scor mai mic decat Geoana ! Si cum Marean a obtinut 29.55 % iar Geoana numai 29,70 % !! .... el isi va depune numai mandatul la Org. Bucuresti care sa fie analizat,etc.,etc., da' ca n-ar fi cazul ca tocmai acum sa fie dezorganizata conducerea.... tongue.gif
Poti sa-i bati obrazul unui asemena individ cu un pietroi ca el tot nu simte laugh.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 5 Apr 2005, 11:57 AM)
QUOTE (nefertiti @ 5 Apr 2005, 10:56 AM)
Impresii din astea artistice am mai vazut si la altii. Dar, daca dupa 6 luni, sa zicem, nu se vede nici o schimbare in scarba asta de Bucuresti, fac ceva pe stilul lui.  hh.gif

Mai exact. Ce te astepti tu sa se schimbe in 6 luni?

Pai in primul rand sa tranteasca niste scari de marmura la Primaria Generala. biggrin.gif

Acum sa lasam gluma. Cine numeste/alege Primarul General adjunct ( sau cum i-o spune) : Primarul General sau Consiliul General ?
nefertiti-old
Se cheama viceprimar si la noi se 'alege' dupa criteriul cunoscut sub denumirea 'mica intelegere' sau 'algoritm politic' spoton.gif .

Actionmedia, tu insiri niste chestii doar de dragul de a-i apara pe cei pe care i-ai ales. Nu au inceput sa faca nimic, pentru ca nu se vede, nici macar proiecte. Firmele de salubrizare, ApaNova samd au contracte incheiate cu primariile, care le dau bani fara sa faca nimic. De ce nu ii pun la treaba sau de ce nu reziliaza contractele, ca orasul asta arata ca un ghetou?! Asta pentru inceput. Da, sunt unele lucruri pentru care trebuie timp, dar lasa-ma cu bullshiturile cum ca pentru un studiu de fezabilitate sau alte asemenea le trebuie un cincinal. Studiile alea s-au mai facut de n ori, trebuie doar puse in practica. Cat despre drumuri si strazi: unde s-a reparat si de ce nu se vede? unsure.gif
March
Bre Neffe,
Acorda-i si tu o perioada de gratie de 2-3 luni si pe urma pe el cu tunul sau cu flori... biggrin.gif
nefertiti-old
Pai eu am zis 6 luni, da' actionmedia zice ca e putin, bre, ca e grele treburile la primarie.

Iar acum vorbeam de primarii de sectoare, care deja au niste luni de cand stau confortabil pe fotolii, degeaba.
Michelle
Din punctul meu de vedere si eu as fi reziliat contractul cu Apa Nova demult ,dar din pacate nu ma lasa astia sa-mi fac un putz in fatza blocurilor ca le iau din locurile de parcare !
De locuit am placerea a locui in sect 2, unde se pare ca se vede cite ceva in ceea ce priveste gunoiul de pa strada !Ceva de bine.De lucrat tot in sectorul 2 lucrez .Acolo insa murdaria e la ea acasa! hh.gif In concluzie ,sunt dezorientata ! Pe cine as putea sa dau vina ? Sa fie oare si dragii mei concetateni de vina ? rofl.gif
Michelle
QUOTE
pe urma pe el cu tunul sau cu flori...


...sau mai bine cu furtunu'! tongue.gif
Felina
QUOTE (Michelle @ 5 Apr 2005, 11:41 AM)

Sa fie oare si dragii mei concetateni de vina ? rofl.gif


Doamne fereste blink.gif ! E vorba doar de con, cetatenii n-au nici o vina, parol jamie.gif .
helpthegrass
QUOTE (nefertiti @ 5 Apr 2005, 11:22 AM)
Se cheama viceprimar si la noi se 'alege' dupa criteriul cunoscut sub denumirea 'mica intelegere' sau 'algoritm politic' spoton.gif .


Cum deja exista vice primarii nu cred sa ii schimbe. Doar sunt conform algoritmului politic. Vice primari primesc anumite atributi din partea primarului general. Primarul general isi deroga din atributile lui (ca sa fiu mai clar) vice primarilor.
nefertiti-old
M-a intrebat doar cum se procedeaza, n-am zis ca o sa ii schimbe.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.