Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dex Revers
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
n'ai-b'ai
nici nu stiam ca exista cuvantul asta, ce inseamna? smile.gif

uite alta definitie pentru plural: ansamblu de dispozitive mecanice, electrice sau electromagnetice prin care se realizează efectuarea unor operatii de inzavorire pe liniile de cale ferata

simplu, nu? laugh.gif
nefertiti-old
macaze? unsure.gif unsure.gif
sover
"Macazele" mi se pare ca sunt doar electrice.
nefertiti-old
nici nu stiu daca e macaze sau macazuri laugh.gif , uatevar... poate ne da definitii mai simple, nu din ce in ce mai complicate tongue.gif
n'ai-b'ai
pai da sint destul de dificile, dar daca le poti ghici din prima unde-i farmecul jocului? smile.gif

indiciu: intr-o astfel de stare, relatie se gaseste orice copil fata de parintii lui
nefertiti-old
filiatie?
n'ai-b'ai
nu
sover
dependenta

[edit] cred ca era si mai greu daca trebuia sa ghicim cuvantul inzavorire smile.gif [/edit]
n'ai-b'ai
yeah.gif asta era! yeah.gif

nu stiu daca e vorba de ghicit, ca eu cel putin ma gandesc serios pana sa-l descopar smile.gif
tocmai m-am uitat ce inseamna inzavorare, ieseam linistita la pensie pana sa-mi dau seama laugh.gif
sover
OK. Definitia urmatoare:

A dezlega o ghicitoare.
n'ai-b'ai
eu stiu dar nu zic ca n-am nici o idee ce cuvant sa mai pun si mi-e o leneeeee sa caut in dex .... (de ma doare) rolleyes.gif
sover
laugh.gif

Eu zic ca nu stii smile.gif. Poti lasa pe altcineva sa zica definitia noua.
n'ai-b'ai
ba stiu, uite: a cimilii, de la cimilitura laugh.gif
sover
Mda, si a cimili inseamna asta, dar nu asta era cuvantul smile.gif
Hint: are legatura cu post-ul tau antepenultim.
n'ai-b'ai
a dezavori? ca pensionare sigur nu e smoke.gif
nefertiti-old
a ghici laugh.gif
Dea
a elucida?
sover
a ghici.

nefertiti, "tu esti".
nefertiti-old
dunno.gif nu vreauuu, io particip doar la ghicit. cand imi vine mie randul, ziceti voi definitia, cine vrea sau dati cu banul, nu-mi pasa. da' nu mai asteptati sa dau io definitii. hh.gif
n'ai-b'ai
pun eu o definitie

Discuţie pe baza unor scurte expuneri asupra unei teme literare, filozofice, stiintifice etc. de actualitate, purtate de cativa vorbitori in fata si cu participarea publicului.
Dea
conferinta nu cred ca e .. ah.. si-asa imi sta pe limba..
n'ai-b'ai
insista, esti foarte aproape smile.gif
nefertiti-old
colocviu unsure.gif
n'ai-b'ai
din ce in ce mai aproape, dar nu smile.gif
nefertiti-old
simpozion
n'ai-b'ai
corect! hai pune si tu o definitie, nu conteaza care, ia primul cuvant care-ti vine in minte mwah1.gif
nefertiti-old
chhhhhhhh


factor nociv care modifica personalitatea cuiva, provocandu-i emotii foarte puternice
n'ai-b'ai
perturbare
nefertiti-old
'ntz
n'ai-b'ai
nebunie?
mai pune o definitie, ceva de ajutor
nefertiti-old
nu

emotie violenta care te sensibilizeaza la alte emotii de acelasi fel, astfel incat nu mai reactionezi normal
n'ai-b'ai
a, de ce nu zici asa? stres trebuie sa fie
nefertiti-old
nuu laugh.gif
ceva mai grav
n'ai-b'ai
sigur nu-i stresul?

trauma huh.gif
nefertiti-old
daaa, trauma! smile.gif
Dea
definitie: (subst) Fâşie compactă dintr-o materie, aflată în interiorul unei mase de natură diferită.
ypsilonalpha
Enclavă?!?
n'ai-b'ai
strat
Dea
da, sstrat smile.gif
n'ai-b'ai
smile.gif
urmatoarea definitie:
unitate a vocabularului, care reprezintă asocierea unui sens sau a unui complex de sensuri si a unui complex sonor
nefertiti-old
cuvant?
Dea
onomatopee? smile.gif
n'ai-b'ai
raspuns corect: cuvant
nefertiti-old
strat protector care acopera un cablu electric
n'ai-b'ai
manta?
ypsilonalpha
Izolator
Tyra
cauciuc
nefertiti-old
nu
nu
nu
Kitty
electroizolant?
nefertiti-old
no
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.