Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dex Revers
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Dea
da thumb_yello.gif spoton.gif jamie.gif
nefertiti-old
Corabie de tonaj mic, ceva mai mare decit bricul.
passenger
corveta?
nefertiti-old
Da.
passenger
Definitie: Linia care uneste intre ele punctele cele mai adanci ale albiei unei ape curgatoare sau ale unei vai uscate
exergy33
Cred ca este vorba despre talveg (cuvint de origine germana) . smile.gif
passenger
asa este thumb_yello.gif

Kristin
Putin offtopic: eu sunt VATAF. Ce inseamna ?

Ca la mine toate "sinonimele" astea inseamna la fel. laugh.gif
Tyra
VĂTĮF, vătafi, s.m. 1. (Īn evul mediu, īn Ţara Romānească şi Moldova) Supraveghetor al slugilor de la curtea unui boier sau de la o mănăstire; logofăt. 2. Conducător al unui anumit grup de curteni, de slujbaşi sau de oşteni ai domniei. ◊ Vătaful divanului = boier īnsărcinat cu convocarea divanului. Vătaf de agie = şeful poliţiei. Vătaf de plai = şef al plăieşilor care păzeau un plai sau o trecătoare. Vătaf de hotar = şef de străjeri, de grăniceri. Vătaf de plasă = funcţionar administrativ care conducea o plasă. 3. P. gener. Persoană avānd sub ordinele sale un anumit număr de oameni; conducător, şef. ♦ Spec. Conducător al unei bresle, al unui grup de meşteşugari. ♦ Spec. Căpetenie a căluşarilor, a colindătorilor etc.; persoană care conduce alaiul unei nunţi. [Var.: (reg.) vătįş, vătįv s.m.] – Cf. ucr. v a t a h a, pol. w a t a h a, bg. v a t a h.


sursa: dexonline.ro

Deci esti un fel de sefa tongue.gif

exergy, asteptam definitia biggrin.gif

edit: la definitie te refereai Kristin, sau ce inseamna titlul de "Vataf" pt Han? rolleyes.gif
Kristin
Tyra, ma refeream la amandoua. Deci logofat sau vataf e acelasi lucru. Bun.

Da, e perfect, ma simt bine cand sunt sefa laugh.gif

Mama, da“ce de-a subordonati am !!

Deci e clar: cand aveti o nunta, sau cand aveti probleme cu politia, sau cand aveti probleme cu slugile, stiti unde sa veniti da ? rofl.gif
exergy33
Boală mintală care se caracterizeaza prin destrămarea progresivă a funcţiilor psihice si prin slabirea , iar in final pierderea contactului cu realitatea.
Boala are caracter cronic .
alysoft2003
Alzheimer ?
Schizofrenia?
exergy33
Trebuie sa alegi un singur raspuns . smile.gif
Kristin
Alzheimer ?
exergy33
Din pacate , nu . smile.gif
nefertiti-old
Schizofrenia.
exergy33
Corect.
nefertiti-old
Tub metalic care se foloseste pentru a fixa capsa unui fitil. laugh.gif
nefertiti-old
Nimeni?
contraste
Eu!

vergea
nefertiti-old
Nuuu! E o chestie tehnica. Se foloseste si la altceva, nu doar la ce am spus.
n'ai-b'ai
piulita?
nefertiti-old
Nope.
exergy33
Daca te referi la capsele pirotehnice , atunci cred ca obiectul in cauza se numeste amorsa .
nefertiti-old
Nuuu, tocmai am spus ca se foloseste si la altceva. Prin casa, la diverse cabluri, de exemplu.
exergy33
atunci e vorba de cleste . smile.gif
nefertiti-old
Nici. smile.gif
nefertiti-old
Hmmm, hai sa-i zic altfel: tub foarte scurt folosit la imbinarea cablurilor.
ypsilonalpha
Cartuş? blink.gif
nefertiti-old
Nooooo!

Altfel: partea lărgită de la capătul unui tub care serveşte la īmbinarea acestuia cu alt tub.

Acum tre' să ştii!
contraste
manşon?
nefertiti-old
Nu.
passenger
Mufa?!
nefertiti-old
Daaaa!
passenger
Definitie: sunete caracteristice scoase de unele pasari, mai ales de porumbei si de turturele
nefertiti-old
Uguiri. Ma rog, asta ar fi substantivul.
passenger
ntz
nefertiti-old
Gīngurit? unsure.gif
passenger
nu...esti cumva pe aproape... e un termen anume pentru sunetul lor (al porumbeilor in special)
nefertiti-old
Help me... ca nu stiu altele. E un fel de boncaluit al lor or what? laugh.gif
passenger
boncaluit ? rofl.gif imi imaginez o combinatie intre cerb si porumbel rofl.gif sa fie cerb cu aripi sau porumbel cu coarne? rofl.gif

nus' cum sa te ajut mai mult... incearca sa-ti aduci aminte cum suna "vorbele" lor wink.gif
nefertiti-old
laugh.gif

Gurluit?
passenger
daaaaaa thumb_yello.gif
nefertiti-old
(Despre) obiecte care nu au ornamente multe, nu le au in plus, adica. Au doar strictul necesar.
Titus Herbert
decorative
nefertiti-old
Nope.
ypsilonalpha
Fruste?
nefertiti-old
Nuuu.
ypsilonalpha
Minimaliste?
nefertiti-old
Nuu, bre, e ceva mai simplu, mai frecvent folosit.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.