Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dex Revers
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
ypsilonalpha
Receptor, cred ... dar parcă nu se pupă cu Aparat, instalaţie, maşină, dispozitiv destinate să primească energie de o anumită formă şi să o transforme īn energie utilă
Dea
da, da, receptor thumb_yello.gif


toate definitiile sunt luate de pe dexonline. de-aia le-am si pus.. nici mie nu-mi pareau ca se pupa.. biggrin.gif
ypsilonalpha
(Adjectiv) Care dispune de un strat protector metalic (format de obicei din plăci de metal).
Dea
complicat... imi vine sa zic solzos.. dar in mod sigur nu este.. hmm.. ma mai gandesc..
ypsilonalpha
Pentru acelaşi cuvīnt, o altă definiţie.

(Subst.) Unitate militară care dispune de un astfel de strat protector; tanc.
Dea
blindat? smile.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Chiar blindat este.
Dea
o definitie simpla, dar care pe mine m-a amuzat smile.gif

(subst) Scaun lung pentru două sau mai multe persoane.
n'ai-b'ai
banca? smile.gif
Dea
thumb_yello.gif da
n'ai-b'ai
smile.gif

spaţiu geografic romānesc al cărui relief ondulat cu munţi şi văi este prielnic păstoritului
Dea
pasune
n'ai-b'ai
nu chiar smile.gif

e un adjectiv
nefertiti-old
deluros
n'ai-b'ai
nici deluros

alta definitie: univers spiritual specific romānesc a cărui matrice o reprezintă spaţiul geografic romānesc
nefertiti-old
mioritic laugh.gif
n'ai-b'ai
ohyeah.gif

tu urmezi smile.gif
nefertiti-old
iti cedez dreptul asta tie sau cui vrea, ca mi-e lene sa ma gandesc ohyeah.gif
n'ai-b'ai
eu nu pot, ca nu-s permise doua postari consecutive, dar daca vrei iti soptesc unul pe PM
nefertiti-old
ooof, regulile astea... ok laugh.gif


asaa, asta chiar imi place laugh.gif

Legătura, raportul dintre (două) organe simetrice, care face ca atunci cānd unul este atins să sufere şi celălalt.
Dea
simpatie? smile.gif
nefertiti-old
da smile.gif
Dea
(subst) Ansamblu de teorii, idei, opinii care īşi găsesc un număr mare de adepţi.
nefertiti-old
doctrina?
Dea
nu smile.gif
ypsilonalpha
Ideologie?
Dea
nici.. dar sunteti foarte aproape..
Michelle
politica? tongue.gif
Dea
nu. dar mai dau un indiciu:

unul dintre sensurile aceluiasi cuvant, pe post de adjectiv: Curgător, uşor, fluent.


sau: ca subst: mişcare artistică sau literară care reuneşte un număr de scriitori sau de artişti īn baza unui program estetic şi a unor īnclinaţii (relativ) comune.
nefertiti-old
curent
Dea
da yay.gif
nefertiti-old
nu asteptati dupa mine cu definitia, dati voi
n'ai-b'ai
definitie: Fenomen care depinde de alt fenomen şi care se modifică īn măsura modificării acestuia din urmă ...
Dea
efect?
ypsilonalpha
Reacţie?
n'ai-b'ai
nici, nici smile.gif

imediat mai pun inca o definitie ajutatoare, numai sa-mi amintesc ce cuvant era unsure.gif

marime variabila, care depinde de una sau mai multe variabile
sover
functie

[edit]pusesem aici definitia, dar o sa fac un alt post, ca sa se vada mai bine[/edit]
Dea
relatie
n'ai-b'ai
functie era

sover, iti predau stafeta
sover
"corp" stralucitor, compus din gaze, avand temperatura inalta, care, din cauza cresterii peste masura a masei, nu se mai poate comprima, in asa fel incat explodeaza, luminand mai puternic decat sistemul din care face parte.

smile.gif
ypsilonalpha
Asta sună a stea ... smile.gif
n'ai-b'ai
nova
sover
Pe-aproape
n'ai-b'ai
supernova? smile.gif
Dea
daca nu e supernova.. (desi cred ca e).. poate e cometa?
sover
E supernova smile.gif

randul tau
n'ai-b'ai
ok smile.gif

faptul că diferitelor valori ale unei variabile le corespund anumite valori ale altei variabile
sover
lege? smile.gif
n'ai-b'ai
nope tongue.gif
sover
sau bijectivitate
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.