Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele 10 Porunci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
flori
Pt. ATEI
"Daca sunteti asa de siguri ca Dumnezeu nu exista, de ce va pierdeti atata timp si va consumati atata energie pentru a demonstra ca ceva nu exista? Cu ce va deranjeaza ceva ce nu exista?"

Iata o gluma care consider ca se potriveste bina aici!

"Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"
Un student a raspuns ferm: "Da!"
Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu e cel rau?
Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, lasand profesorul sa concluzioneze ca el a "demonstrat" ca "credinta in Dumnezeu" este o poveste pentru copii, deci prea putin credibila.
Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare.
Studentul s-a ridicat in picioare si a intrebat: "D-le Profesor, starea de frig exista?"
"Bininteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta?", a continuat profesorul... Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
Proaspatul student raspunse: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."
Si, continua studentul, "intunericul exista"? "Bineinteles!" raspunse profesorul. De aceasta data studentul zise: "Va inselati din nou, domnule Profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina.
Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.
In sfarsit studentul il intreba pe profesor, Domnule Profesor, exista raul absolut?" profesorul ii raspunde "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei, vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."
Studentul raspunse " Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului.
Dupa toate acestea, profesorul isi dadu jos palaria si nu mai spuse nimic. "


bdl
"Daca sunteti asa de siguri ca Dumnezeu nu exista, de ce va pierdeti atata timp si va consumati atata energie pentru a demonstra ca ceva nu exista? Cu ce va deranjeaza ceva ce nu exista?"
Flori,
Nu asta e problema care ii deranjeaza pe atei... eu accept credinta altora.... dar cind eu sint "pacatos" din capul locului pt simplul fapt ca nu cred, cind sint judecat si catalogat nu dupa faptele si viata mea, ci dupa simplul fapt ca nu cred, nu ti se pare un pic discriminatorie faza asta?

Iar "gluma" aia e .....hai sa zicem ca in lipsa unei glume adevarate , se poate numi anecdota...
ueit
Pt. Flori
QUOTE
Daca sunteti asa de siguri ca Dumnezeu nu exista, de ce va pierdeti atata timp si va consumati atata energie pentru a demonstra ca ceva nu exista? Cu ce va deranjeaza ceva ce nu exista?


De ce credinciosii nu ne pot explica de ce ei cred ca Dumnezeu exista? Sunt contrariat de faptul ca avand aceleasi informatii oamenii pot ajunge la concluzii atat de diferite. Se prea poate ca eu sa gresesc, dar vreau sa vad daca cineva imi poate explica de ce.

Cat despre gluma ta ea nu are nici o tangenta cu realitatea. Prezenta raului ca entitate independenta este recunoscuta de crestinism. Iisus insusi scoate demoni din bolnavii psihic si este "testat" de catre diavol. Poti puncta un fragment din Biblie in care raul este definit ca simpla lipsa a lui Dumnezeu?
flori
Cine te-a judecat sau catalogat dupa lipsa de credinta? Arata pe cel care a ridicat piatra sa arunce in tine!
Eu una nu-mi asum riscul sa judec pe nimeni pt. ca ma consider destul de pacatoasa pentru a face asta dar nici sa accept principiile ateilor nu pot!
Si acuma cu riscul de a fi of topic : care este diferenta dintre gluma si anecdota? Ce am scris mai sus este o gluma sau anecdota daca vrei tu asa ( poate nu chiar pe gustul tau) care se potriveste aici daca vrei sa citesti altceva sint alte topicuri!
flori
QUOTE (ueit @ 30 Oct 2004, 04:02 PM)


De ce credinciosii nu ne pot explica de ce ei cred ca Dumnezeu exista?

Eu cred ca Dumnezeu exista pt. ca eu exist !
Tu de ce crezi ca nu exista?
ueit
Pt Flori

QUOTE
Eu cred ca Dumnezeu exista pt. ca eu exist !


Eu cred ca existenta le-o datorezi parintilor tai, iar ei parintilor lor si tot asa. Nu vad necesitatea lui Dumnezeu aici.

QUOTE
Tu de ce crezi ca nu exista?


Mai corect ar fi sa spun ca nu cred ca exista. Din acelasi motiv pentru care nu cred ca exista Mos Craciun sau ca extraterestrii ne viziteaza. Lipsa de probe credibile.
bdl
Am zis gluma in ideea ca o gluma te face sa rizi... ce ai pus tu acolo e un fel de ...pilda, de-aia i-am zis anecdota, anecdotele mai au si invataminte prin ele... oricum, nu e o diferenta extraordinara intre ele, asa ca poate nu am fost eu prea explicit in exprimare....

Cine te-a judecat sau catalogat dupa lipsa de credinta? Credinciosii, prin faptul ca ma numesc pacatos... si biblia, prinfaptul ca pe mine ma asteapta iadul.... sint lupul cel rau din start....
tu cu cele 10 porunci, ai spus clar ca eu nu le pot respecta pe primele 3 sau 4 pt ca nu sint credincios....deci automat nu voi avea acelasi statut in ochii tai ca unul care crede....
flori
QUOTE (ueit @ 30 Oct 2004, 04:53 PM)
Pt Flori

QUOTE
Eu cred ca Dumnezeu exista pt. ca eu exist !


Eu cred ca existenta le-o datorezi parintilor tai, iar ei parintilor lor si tot asa. Nu vad necesitatea lui Dumnezeu aici.

QUOTE
Tu de ce crezi ca nu exista?


Mai corect ar fi sa spun ca nu cred ca exista. Din acelasi motiv pentru care nu cred ca exista Mos Craciun sau ca extraterestrii ne viziteaza. Lipsa de probe credibile.

Vezi ,asta e diferenta dintre noi ! Eu cred ca exista Dumnezeu si-i datorez Lui existenta mea,a parintilor mei a stamosilor mei, si a tot ce exista pentru ca asa simt eu cu toata fiinta mea. Si cred chiar si in mos craciun pt ca l-am vazut , extraterestri nu am vazut dar prefer sa cred ca exista pt. ca n-as vrea sa fim singuri in univers! Tu preferi sa nu crezi desi nu ai certitudinea ca exista sau nu ! Pe mos craciun nu l-ai vazut niciodata? Eu am vazut sute!
thunder
QUOTE (ueit @ 30 Oct 2004, 05:53 PM)
Pt Flori

QUOTE
Eu cred ca Dumnezeu exista pt. ca eu exist !


Eu cred ca existenta le-o datorezi parintilor tai, iar ei parintilor lor si tot asa. Nu vad necesitatea lui Dumnezeu aici.

- tot mergind pe fir ajungem la primul om aparut. Pe el cine l-a facut ?

- nu vezi pt. ca nu ai ochi de vazut

QUOTE
QUOTE
Tu de ce crezi ca nu exista?

Mai corect ar fi sa spun ca nu cred ca exista. Din acelasi motiv pentru care nu cred ca exista Mos Craciun sau ca extraterestrii ne viziteaza. Lipsa de probe credibile.

- nici undele radio nu se vad si nu s-au vazut nici acum 2000 de ani, cu toate acestea ele exista. Asa cum pt. acum 2000 de ani nu existau "probe credibile" pt. dovedirea undelor radio pt. "orbii" de atunci, la fel nici acum "orbilor" de acum nu li se pot prezenta probe. Cum sa aduci probe credibile vis a vid de manifestarea luminii si culorilor unor orbi ? Ele sint niste realitati pe care neputina lor nu le poate atinge, asa ca ... fiecre sa orbecaoasca in propria sa "orbire".

- apropos, exista si extraterestri, chiar mai multe civilizatii ... si exista si dovezi ... dar la care nu ai ajuns tu. Tu ramii "inert" pina cind il vei vedea cu ochii tai pe extraterestru. smile.gif
ueit
QUOTE
Vezi ,asta e diferenta dintre noi ! Eu cred ca exista Dumnezeu si-i datorez Lui existenta mea,a parintilor mei a stamosilor mei, si a tot ce exista pentru ca asa simt eu cu toata fiinta mea.


Ce te convinge ca aceasta "simtire in toata fiinta" nu se datoreaza mediului in care traiesti ci unei realitati transcedente? Cum iti explici ca diferiti oameni in diferite zone geografice "simt" diferit? Indienii de pilda "simt" ca se reincarneaza, japonezii nu. In orice caz, o incredere prea mare in intuitie este daunatoare. Cine s-ar fi gandit de pilda ca pamantul orbiteaza in jurul soarelui cu 25Km/s? Pare intuitiv? Am putea jura ca sta pe loc si totusi nu este asa. Pe de alta parte, admitand ca-l poti "simti" pe Dumnezeu, de unde restul detaliilor? De unde sti ca El te-a creat? De unde poti sti ca este acelasi cu Dumnezeul biblic si nu un spirit oarecare, un extraterestru sau un fenomen natural necunoscut? Parerea mea este ca daca vrem sincer sa aflam adevarul trebuie sa incercam sa fim obiectivi. Un argument solid impotriva acestor trairi mistice l-a reprezentat identificarea unor substante care introduse in creier reproduc aceasta senzatie. Se poate deci ca ceea ce simti tu sa fie doar un produs al propriei constiinte.

QUOTE
Si cred chiar si in mos craciun pt ca l-am vazut

QUOTE
Pe mos craciun nu l-ai vazut niciodata? Eu am vazut sute!


I-ai surprins si intrand pe cos?

QUOTE
extraterestri nu am vazut dar prefer sa cred ca exista pt. ca n-as vrea sa fim singuri in univers! Tu preferi sa nu crezi desi nu ai certitudinea ca exista sau nu !


Rational este sa crezi in ceva daca ai argumente pentru aceasta, cu atat mai mult cu cat viata ta este direct implicata. Eu nu "prefer" sa nu cred in extraterestri. Ar fi interesant sa existe. Dar ceea ce doresc eu are prea putina importanta. Intr-o vreme toti oamenii credeau ca pamantul e plat dar asta nu inseamna ca era plat. Pentru a afla adevarul trebuie sa lasam la o parte sperantele noastre si sa analizam obiectiv datele. Exista probe credibile pentru existenta extraterestrilor? Nu. Prin urmare nu cred in existenta lor. Cand astfel de probe vor aparea voi crede.

Sa comparam pozitia noastra cu cea a apostolilor lui Iisus. Ei au trait langa El, au vorbit cu El, au fost martori la nenumarate minuni, au fost avertizati de catre El insusi ca va invia. Dar ei nu l-au crezut, iar Toma nu l-a crezut nici cand L-a vazut. Erau oare apostolii niste retardati? Nu cred. Ei nu L-au crezut pe Iisus pentru ca ce le zicea nu era de crezut. Atitudinea lor era perfect rationala si Iisus a inteles acest lucru si i-a iertat. Acum te intreb:

Suntem noi, la mai bine de 2000 de ani distanta mai indreptatiti in a crede decat apostolii?

Eu nu am vazut minuni, nici pe Iisus si nici pe o alta zeitate. Tot ce am este o carte, Biblia, despre care nu se stie cine, cand si unde a scris-o. Este oare rational sa cred ca ce scrie acolo este adevarat?
ueit
Pt. thunder

QUOTE
- tot mergind pe fir ajungem la primul om aparut. Pe el cine l-a facut ?


Oamenii au aparut probabil ca si celelalte animale prin evolutie. Universul in sine a aparut probabil ca urmare a unui proces spontan de tip cuantic. Se pare ca energia totala a universului este 0, deci legile fizicii nu sunt calcate. Cu siguranta nu putem sti, cel putin deocamdata, insa pot sa te intreb si eu:

Pe Dumnezeu cine l-a facut?

QUOTE
- nici undele radio nu se vad si nu s-au vazut nici acum 2000 de ani, cu toate acestea ele exista. Asa cum pt. acum 2000 de ani nu existau "probe credibile" pt. dovedirea undelor radio pt. "orbii" de atunci, la fel nici acum "orbilor" de acum nu li se pot prezenta probe.


Conceptul de unde radio era inexistent acum 2000 de ani, deci analogia ta este irelevanta. De altfel se puteau si atunci oferi "probe credibile", experimentele care au dus la descoperirea acestora puteau fi facute si atunci. Conceptul de Dumnezeu exista de mii de ani si totusi nimeni nu a putut produce un argument solid pentru existenta lui. Rational este sa crezi ceva daca ai argumente. Tu crezi intr-un anume Dumnezeu, dar sunt mii de religii. Diferenta dintre noi este ca eu nu cred intr-o religie in plus.

QUOTE
Cum sa aduci probe credibile vis a vid de manifestarea luminii si culorilor unor orbi ?


Senzatia de culoare este produsa de un impuls electric in creier care se poate masura. Chiar daca nu-i poti explica unui orb senzatia de culoare poti sa-i explici lumina ca un ansamblu de fotoni. Greseala ta este ca noi stim deja ca lumina exista. Despre Dumnezeu nu putem afirma acest lucru. Daca tu zici ca stii astept sa-ti vad argumentele.

QUOTE
- apropos, exista si extraterestri, chiar mai multe civilizatii ... si exista si dovezi ... dar la care nu ai ajuns tu. Tu ramii "inert" pina cind il vei vedea cu ochii tai pe extraterestru.


Poti sa-mi spui in ce revista stiintifica ai gasit acesta informatie? (Sper ca nu in Paranormal)
flori
Ce vrei tu sa demonstrezi cu aceste "argumente"? Ca apostolii au fost niste "atei rationali"? Si eu am Biblia, dar spre deosebire de tine am citit-o Si nu numai! Am recitit-o si am meditat mult la ce scrie acolo, si inca sint multe lucruri pe care nu le inteleg, de aceea continui sa o studiez si lucru uimitor: am constatat ca asta ma ajuta sa inteleg lucruri care se intimpla in era noastra in viata de toate zilele ,si apropo Biblia sau Cartea Cartilor cum mai este numita a fost scrisa de-a lungul timpului incepind cu ca. 5000 de ani in urma de catre cei mai luminati oameni din acele timpuri iar daca o s-o citesti o sa descoperi si cine a scris-o! Tu vorbesti aici despre Biblie, ca militianul care a fost intrebat cine a scris "Scrisoarea a III-a" si a raspuns ca nu stie dar daca-l prinde beciul securitatii il maninca!
bdl
am constatat ca asta ma ajuta sa inteleg lucruri care se intimpla in era noastra in viata de toate zilele
Poti sa dai un exemplu concret in sensul asta?
axel
QUOTE (flori @ 29 Oct 2004, 07:04 PM)
O persoana care nu crede in Dumnezeu nu respecta primele 3 porunci! Aici este eroarea! Dar cine stie poate el crede in Dumnezeu si este inconstient de asta! Atunci nu mai este eroare,e altceva!

Fals!!! Cele 10 porunci nu-ti impun sa crezi in Dumnezeu, ci sa nu crezi intr-un alt Dumnezeu.:
1. Eu sint Domnul, Dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sint sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
3. Sa nu iei in desert Numele Domnului, Dumnezeul tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele lui.
...


Cu alte cuvinte, daca esti ateu si nu-ti bati joc de conceptul de Dumnezeu, indeplinesti fara nici un fel de problema primele 3 porunci.
ueit
Pt. Flori

QUOTE
Ce vrei tu sa demonstrezi cu aceste "argumente"? Ca apostolii au fost niste "atei rationali"?


Nu am spus ca erau atei. Am vrut sa spun doar ca daca lor le-a fost greu sa creada ATUNCI cu atat mai greu este sa crezi ACUM. Baza rationala pentru credinta e mult mai slaba acum decat atunci. Repet, spre deosebire de apostoli noi avem in fata doar o carte cu autori necunoscuti.

QUOTE
Biblia sau Cartea Cartilor cum mai este numita a fost scrisa de-a lungul timpului incepind cu ca. 5000 de ani in urma de catre cei mai luminati oameni din acele timpuri iar daca o s-o citesti o sa descoperi si cine a scris-o!


Poti sa-mi spui de unde stii ca a fost scrisa "incepind cu ca. 5000 de ani in urma"? Luminati sau nu, problema este ca nu stim cine a scris-o. Si Homer a fost genial dar asta nu inseamna ca trebuie sa credem in ce a scris. Sunt extrem de multe argumente solide ca Biblia nu a fost scrisa de cei ale caror nume sunt prezente in titlurile capitolelor. Moise nu avea cum sa scrie Pentateuhul, Joshua nu putea scrie cartea ce-i poarta numele, Matei nu putea scrie evanghelia lui Matei. Daca te intereseaza sa afli care sunt unele din aceste argumente iti recomand "Age of Reason" de Thomas Paine:

http://www.infidels.org/library/historical...ine/index.shtml

Thomas Paine nu a fost ateu ci deist asa ca ai un motiv in plus sa-l citesti.

Daca nu vrei sa citesti incearca macar sa parcurgi cu atentie evangheliile Matei si Marcu. Vei vedea ca Matei copiaza din Marcu pasaje intregi cuvant cu cuvant. Putea oare un martor ocular sa faca acest lucru? Compara genealogiile lui Iisus din Matei si Luca si vei vedea ce mult difera. Marturiile privitoare la invierea lui Iisus sunt atat de contradictorii incat exista un premiu de 2000 de dolari pentru cel care reuseste sa le armonizeze. Evanghelistii nu se pun de acord in ceea ce priveste cine a mers la mormant, cand, ce a gasit acolo, unde l-au intalnit pe Iisus dupa inviere, etc.

In VT citeste primele doua capitole din Geneza sa vezi cum se bat cap in cap. Citeste Isaia 7 (considerata de crestini ca o profetie a lui Iisus) si vei vedea ca nu este vorba de asa ceva.

Toate aceste contradictii sunt usor de identificat, totul e sa citesti cu atentie si fara a pleca de la convingerea deja formata ca ai in fata cuvantul lui Dumnezeu.

Sincer vorbind, chiar gasesti Vechiul Testament atat de genial? Sunt capitole atat de incalcite incat fiecare poate intelege ce vrea. Zeci de pagini sunt alocate descrierii sacrificiilor de animale sau ridicarii cortului. Chiar crezi ca Creatorul acestui univers poate fi atat de interesat de aceste detalii?

QUOTE
Tu vorbesti aici despre Biblie, ca militianul care a fost intrebat cine a scris "Scrisoarea a III-a" si a raspuns ca nu stie dar daca-l prinde beciul securitatii il maninca!


Deosebirea este ca stim cine a scris "Scrisoarea a III-a", dar nu stim cine a scris Biblia. Cum pot sa cred ca o carte este cuvantul lui Dumnezeu daca nu stiu cine, unde si cand a scris-o? Cum am mai spus, faptul ca este un text plin de invataminte nu implica originea divina.
bdl
Un ghid sexual aprobat de Vatican incurajeaza credinciosii sa faca dragoste mai des, intr-un efort de a combate “impotenta si frigiditatea” si de a linisti ingrijorarea papala privind declinul ratei natalitatii in rindul romano-catolicilor italieni, scrie “The Sunday Telegraph”. Controversata carte, intitulata “E pacat sa nu o faci”, este scrisa de doi teologi - Roberto Beretta si Elisabetta Broli - care promit sa dea raspunsuri la “tot ce vrei sa stii despre sex, dar Biserica (aproape) niciodata nu a indraznit sa-ti spuna”. Cartea contine si un interviu deschis cu cardinalul Ersilio Tonini, care sustine ca Vaticanul a aparat intotdeauna “nobilitatea sexualitatii”, care este considerata de Biserica drept o “comoara” a umanitatii. Aceasta, in pofida faptului ca acum 40 de ani tot Vaticanul publicase un ghid de conduita sexuala care interzicea chiar si sarutul inainte de casatorie. Autorii au mai inclus si citate din discursuri papale pe tema sexualitatii, precum si declaratii ale altor inalte fete bisericesti, care iau partea “materialismului catolic sanatos” privind sexul marital. In plus, lucrarea contine si capitole foarte indraznete, cum ar fi invocarea unor justificari teologice ale masturbarii postcoitale la femeile care nu reusesc sa aiba orgasm in timpul actului sexual normal.

http://www.expres.ro/externe/?news_id=170506

spoton.gif
actionmedia
QUOTE (flori @ 30 Oct 2004, 02:59 PM)
Pt. ATEI
"Daca sunteti asa de siguri ca Dumnezeu nu exista, de ce va pierdeti atata timp si va consumati atata energie pentru a demonstra ca ceva nu exista? Cu ce va deranjeaza ceva ce nu exista?"

O convingere gresita a multor credinciosi pe care trebuie sa o explicam mereu, iar ei tot nu o inteleg. Diferenta dintre un credincios si un necredincios este ca primul crede, iar al doilea nu crede in existenta lui Dumnezeu.
Faptul ca eu nu cred in Dumnezeu nu este echivalet cu a crede ca nu exista.
Ca idee nu ma deranjeaza conceptul de Dumnezeu, nici credinta celorlalti, deranjante este atuci cand se fac afirmatii de genul: "exact asa este pentru ca asa a spus Dumnezeu". Eh, imi este foarte greu sa cred ca Dumnezeu a spus cutare si cutare din moment ce nu cred in Dumnezeu. Mie imi este mult mai usor sa accept ca acele invataminte apartin unor oameni inteligenti si luminati.
abis
QUOTE (flori @ 30 Oct 2004, 04:20 PM)
Cine te-a judecat sau catalogat dupa lipsa de credinta? Arata pe cel care a ridicat piatra sa arunce in tine!

Pe forumul asta sau in viata de zi cu zi?
Inorog
ueit, imi cer scuze ca revin atat de tarziu. Nu am putut posta zilele trecute. Voiam sa-ti arat cateva citate din Biblie (Vechiul testament) din care rezulta ca poruncile primite de Moise sunt cele 10 pe care le propovaduieste biserica. Mai exact:

DEUTERONOMUL Cap 5

1. În vremea aceea a chemat Moise tot Israelul şi le-a zis: "Ascultă, Israele, poruncile şi legile pe care le voi rosti eu astăzi în auzul urechilor voastre: învăţaţi-le şi siliţi-vă să le pliniţi.
2. Domnul Dumnezeul vostru a încheiat cu voi legământ în Horeb.
3. Legământul acesta nu 1-a încheiat Domnul cu părinţii noştri, ci cu noi, cei ce suntem astăzi cu toţii vii aici.
4. Faţă către faţă a grăit Domnul cu voi din mijlocul focului de pe munte;
5. Iar eu am stat în vremea aceea între Domnul şi între voi, ca să vă spun Cuvântul Domnului, căci voi v-aţi temut de foc şi nu v-aţi suit în munte,
şi a zis Domnul:
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
7. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
8. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă şi sub pământ.
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepseşte vina părinţilor în copii până la al treilea şi al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.
10. Şi Mă milostivesc până la a! miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
11. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert, că nu va lăsa Domnul Dumnezeul tău nepedepsit pe cel ce ia numele Lui în deşert.
12. Păzeşte ziua odihnei, ca să o ţii cu sfinţenie, cum ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău.
13. Şase zile lucrează şi-ţi fă toate treburile tale;
14. Ziua a şaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău şi roaba ta cum te odihneşti şi tu.
15. Adu-ţi aminte că ai fost rob în pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ înalt şi de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie.
16. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ţa, cum ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău, ca să trăieşti ani mulţi şi să-ţi fie bine în pământul acela, pe care Domnul Dumnezeul tău ţi-l dă ţie.
17. Să nu ucizi!
18. Să nu fii desfrânat!
19. Să nu furi!
20. Să nu dai mărturii mincinoase asupra aproapelui tău!
21. Să nu pofteşti femeia aproapelui tău şi să nu doreşti casa aproapelui tău, nici ţarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!
22. Cuvintele acestea le-a grăit Domnul către toată adunarea voastră, pe munte, din mijlocul focului, al norului, al întunericului şi al furtunii, cu glas de tunet şi altceva n-a mai grăit şi le-a scris pe două lespezi de piatră şi mi le-a dat mie.
23. Şi când aţi auzit glasul din mijlocul întunericului şi muntele ardea, v-aţi apropiat de mine toate căpeteniile seminţiilor voastre cu bătrânii voştri
24. Şi aţi zis: "Iată, Domnul Dumnezeul nostru ne-a arătat slava Sa şi măreţia Sa şi glasul Lui l-am auzit din mijlocul focului. Astăzi. am văzut că Dumnezeu grăieşte cu omul şi acesta rămâne viu.

DEUTERONOMUL Cap 10

l. "Atunci mi-a zis Domnul: Ciopleşte-ţi două table de piatră, ca şi cele dintâi, şi suie-te la Mine în munte şi-ţi fă un chivot de lemn;
2. Că Eu am să scriu pe tablele acelea cuvintele ce au fost pe tablele cele dintâi, pe care le-ai sfărâmat, iar tu să le pui în chivot.
3. Am făcut atunci un chivot din lemn de salcâm, am cioplit două table de piatră, ca şi cele dintâi, şi m-am suit în munte cu cele două table în mâinile mele.
4. Iar El a scris pe table, cum fusese scris şi pe cele dintâi, cele zece porunci pe care vi le spusese Domnul pe munte din mijlocul focului, în ziua adunării, şi mi le-a dat Domnul mie;
5. Iar eu m-am întors şi m-am pogorât din munte şi am pus tablele în chivotul pe care-l făcusem, ca să stea acolo, cum îmi poruncise Domnul.


ueit
Pt inorog

Eu stiu ca in Deut. 10:4 se spune ca pe al doilea rand de table sunt scrise ACELEASI porunci. Problema este ca NU sunt aceleasi. Nu este singura contradictie pe care o intalnim in Biblie.

Si in Ex. 34 Dumnezeu spune ca va scrie aceleasi porunci ca si prima oara:

QUOTE
1. Zis-a Domnul catre Moise: "Ciopleste doua table de piatra, ca cele dintai, si suie-te la Mine in munte si voi scrie pe aceste table cuvintele care au fost scrise pe tablele cele dintai, pe care le-ai sfaramat. 
2. Sa fii gata dis-de-dimineata si dimineata sa te sui in Muntele Sinai si sa stai inaintea Mea acolo pe varful muntelui. 
3. Dar nimeni sa nu se suie cu tine, nici sa se arate in tot muntele: nici oi, nici vite mari sa nu pasca imprejurul acestui munte". 
4. Deci a cioplit Moise doua table de piatra, asemenea cu cele dintai, si, sculandu-se dis-de-dimineata, a luat Moise in maini cele doua table de piatra si s-a suit in Muntele Sinai, cum ii poruncise Domnul. 
5. Atunci S-a pogorat Domnul in nor, a stat acolo si a rostit numele lui Iahve. 
6. Si Domnul, trecand pe dinaintea lui, a zis: "Iahve, Iahve, Dumnezeu, iubitor da oameni, milostiv, indelung-rabdator, plin de indurare si de dreptate, 
7. Care pazeste adevarul si arata mila la mii de neamuri; Care iarta vina si razvratirea si pacatul, dar nu lasa nepedepsit pe cel ce pacatuieste; Care pentru pacatele parintilor pedepseste pe copii si pe copiii copiilor pana la al treilea si al patrulea neam!" 
8. Atunci a cazut Moise indata la pamant si s-a inchinat lui Dumnezeu, 
9. Zicand: "De am aflat bunavointa in ochii Tai, Stapane, sa mearga Stapanul in mijlocul nostru, caci poporul acesta e indaratnic; dar, iarta nelegiuirile noastre si pacatele si ne fa mostenirea Ta!" 
10. Domnul insa a zis catre Moise: "Iata, Eu inchei legamant inaintea a tot poporul tau: Voi face lucruri slavite, cum n-au fost in tot pamantul si la toate popoarele; si tot poporul in mijlocul caruia te vei afla tu, va vedea lucrurile Domnului, caci infricosator va fi ceea ce voi face pentru tine.


In continuare este prezentat legamantul:

QUOTE
11. Pastreaza ceea ce iti poruncesc Eu acum: Iata Eu voi izgoni de la fata ta pe Amorei, pe Canaanei, pe Hetei, pe Ferezei, pe Hevei, pe Gherghesei si pe Iebusei. 
12. Fereste-te sa intri in legatura cu locuitorii tarii aceleia, in care ai sa intri, ca sa nu fie ei o cursa intre voi. 
13. Jertfelnicele lor sa le stricati, stalpii lor sa-i sfaramati; sa taiati dumbravile lor cele sfintite si dumnezeii lor cei ciopliti sa-i ardeti in foc, 
14. Caci tu nu trebuie sa te inchini la alt dumnezeu, fara numai Domnului Dumnezeu, pentru ca numele Lui este "Zelosul"; Dumnezeu este zelos. 
15. Nu cumva sa intri in legatura cu locuitorii tarii aceleia, pentru ca ei, urmand dupa dumnezeii lor si aducand jertfe dumnezeilor lor, te vor pofti si pe tine sa gusti din jertfa lor. 
16. Si vei lua fetele lor sotii pentru fiii tai si fetele tale le vei marita dupa feciorii lor; si vor merge fetele tale dupa dumnezeii lor si fiii tai vor merge dupa dumnezeii lor. 
17. Sa nu-ti faci dumnezei turnati. 
18. Sarbatoarea azimelor sa o pazesti: sapte zile, cum ti-am poruncit Eu, sa mananci azime, la vremea randuita in luna Aviv, caci in luna Aviv ai iesit tu din Egipt. 
19. Tot intaiul nascut de parte barbateasca este al Meu; asemenea si tot intaiul nascut al vacii si tot intaiul nascut al oii. 
20. Iar intaiul nascut al asinei sa-l rascumperi cu un miel, iar de nu-l vei rascumpara, sa-i frangi gatul. Toti intaii nascuti din fiii tai sa-i rascumperi si nimeni sa nu se infatiseze inaintea Mea cu mana goala. 
21. Sase zile lucreaza, iar in ziua a saptea sa te odihnesti; chiar in vremea semanatului si a secerisului sa te odihnesti. 
22. Sa tii si sarbatoarea saptamanilor, sarbatoarea pargei, la secerisul graului, si sarbatoarea strangerii roadelor, la sfarsitul toamnei. 
23. De trei ori pe an sa se infatiseze inaintea Domnului Dumnezeului lui Israel toti cei de parte barbateasca ai tai, 
24. Caci cand voi goni popoarele de la fata ta si voi largi hotarele tale, nimeni nu va pofti ogorul tau, de te vei sui sa te infatisezi inaintea Domnului Dumnezeului tau de trei ori pe an. 
25. Sa nu torni sangele jertfei Mele pe paine dospita si jertfa de la sarbatoarea Pastilor sa nu ramana pana a doua zi. 
26. Cele dintai roade ale tarinii tale sa le aduci in casa Domnului Dumnezeului tau. Sa nu fierbi iedul in laptele mamei sale".


Dumnezeu ii cere apoi lui Moise sa scrie legamantul:

QUOTE
27. Si a mai zis Domnul catre Moise: "Scrie-ti cuvintele acestea, caci pe cuvintele acestea inchei Eu legamant cu tine si cu Israel!"


Moise il scrie si il numeste EXPLICIT "cele zece porunci"

QUOTE
28. Moise a stat acolo la Domnul patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si nici paine n-a mancat, nici apa n-a baut. Si a scris Moise pe table cuvintele legamantului: cele zece porunci.


Acum sta la libera alegere a fiecaruia sa stabileasca "adevaratele" zece porunci.
Inorog
ueit:

Este o mica deosebire daca Dumnezeu iti spune la amiaza "du-te si bea apa !" sau iti va spune in fata multimii :" sa nu furi !". Bineinteles ca vei asculta ambele indemne. Dar daca urmasii tai vor bea apa in fiecare zi la ora 12, eu m-as indoi de intelepciunea lor, insa daca nu vor mai fura niciodata, le voi aprecia intelepciunea.

QUOTE
Acum sta la libera alegere a fiecaruia sa stabileasca "adevaratele" zece porunci.


Foarte adevarat, liberul arbitru exista si chiar functioneaza. Asa ca esti liber sa alegi sa nu te mai casatoresti cu fetele Amoreilor sau sa alegi sa nu te casatoresti cu femeia aproapelui tau.


actionmedia
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 10:03 AM)
Foarte adevarat, liberul arbitru exista si chiar functioneaza.

Fals! Liberul Arbitru este doar o iluzie. Virtual ai libertatea de alegere. In realitate decizia ta are la baza influente ale mediului extern. De la locul in care te-ai nascut, conditiile climatice, abundenta sau lipsa hranei, educatia primita, cunostintele pe care le ai, etc. In nici un moment nu alegi liber. Alegerea ta este o consecinta a unor evenimente trecute si prezente.
Pentru mai multe detalii despre Liber Arbitru si Destin, viziteaza si acest topic. Partea interesanta este catre sfarsit.
Inorog
Fals! Liberul Arbitru este doar o iluzie.

yikes.gif Inseamna ca iese Nastase ?
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 11:30 AM)
Fals! Liberul Arbitru este doar o iluzie.

yikes.gif Inseamna ca iese Nastase ?

Daca Liberul Arbitru ar functiona ar putea foarte bine sa iasa si Inorog.

Foarte probabil sa iasa Nastase daca ideile preconcepute a majoritatii converg catre Nastase, la fel cum daca opiniile sunt divergente s-ar putea sa se ajunga in turul 2. Ceea ce am subliniat eu este ca indiferent de alegerea pe care o faci, ea este consecinta unor evenimente anterioare care ti-au modelat personalitatea si constiinta. Daca Nastase este suficient de abil sa manipuleze cat mai multi oameni, iar acesti oameni sunt suficient de maleabili poate sa iasa Nastase.
Inorog
QUOTE
Daca Liberul Arbitru ar functiona ar putea foarte bine sa iasa si Inorog.


Dar tu spui ca liberul arbitru nu functioneaza, asadar nu am nici o sansa sad.gif

Desi discutia este off topic s-a atins un subiect interesant. Eu spun ca omul nu
ar mai fi om daca nu ar fi inzestrat cu liberul arbitru. Dar se putea ca un ateu sa
fie de aceeasi parere cu mine ?! Sunt destul de trist, caci pe zi ce trece observ
ca ateismul nu inseamna a fi neutru in problema credintei. Ateismul inseamna o
credinta chiar puternica, dar nu in Bine.
abis
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 12:09 PM)
pe zi ce trece observ ca ateismul nu inseamna a fi neutru in problema credintei. Ateismul inseamna o credinta chiar puternica, dar nu in Bine.

Cum adica "neutru"? Ateul este, prin definitie, omul lipsit de credinta. Cel care are o credinta puternica in Rau este, pana la urma, tot credincios...
Iar in privinta liberului arbitru (de ce cu litere mari?!) parerile sunt impartite, nu toti ateii nu au aceleasi opinii. Cum nu le au, banuiesc, nici toti credinciosii.
IO
QUOTE
Sunt destul de trist, caci pe zi ce trece observ
ca ateismul nu inseamna a fi neutru in problema credintei. Ateismul inseamna o
credinta chiar puternica, dar nu in Bine.

Exact de aceea s-a spus "Cine nu e cu Mine, este impotriva Mea".
Si tot de aceea treptele care duc la satanism sunt: ateismul pasiv si ateismul activ.
Stiu, rational e greu de acceptat... uitati-va insa la ce se ajunge invariabil prin aceste discutii. La exprimarea unor pareri jignitoare despre Divinitate. Nu asta ar face si mikidutza?
gypsyhart
@IO

QUOTE
Exact de aceea s-a spus "Cine nu e cu Mine, este impotriva Mea".


Ce spui de urmatorul citat: "Tocmai pentru ca nu lupta, apa este fara de pacat"?
rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 12:09 PM)
QUOTE
Daca Liberul Arbitru ar functiona ar putea foarte bine sa iasa si Inorog.


Dar tu spui ca liberul arbitru nu functioneaza, asadar nu am nici o sansa sad.gif

Pai liberul arbitru in sens absolut nu functioneaza, dar functioneaza unul virtual. Asa ca daca esti suficient de abil sa le dai oameniulor senzatia ca ei sunt cei care au luat deciazia, si au luat-o in mod liber, s-ar putea sa ai ceva sanse biggrin.gif

QUOTE
Ateismul inseamna o credinta chiar puternica, dar nu in Bine.


Ce ai zice daca ti-as spune ca nici "Ateismul" nu exista, si nu este nevoie sa fie scris cu litera mare decat la inceputul propozitiei. Ateismul este o notiune abstracta care defineste un mod de gandire a unor oameni care nu cred in divinitate. Fiecare dintre noi crede ce vrea. S-ar putea sa fie atei care sa nu imi impartaseasca opiniile. Nu avem biserici, nu avem ideologii scrise, nu avem biblii sau alte mijolace de propaganda. Fiecare dintre noi isi exprima liber opiniile si ii asculta pe ceilalti. Nu de putine ori mi-am schimbat opinia proprie daca cel din fata mea a venit cu argumente solide. Tu pe ce te bazezi cand sustii ca ateismul este o credinta?
Poate ar fi interesant sa discutam asta intr-un topic separat.
Inorog
abis:
QUOTE
Cum adica "neutru"? Ateul este, prin definitie, omul lipsit de credinta


Da, asta am vrut sa spun si eu prin neutru - lipsa credintei, in afara credintei. Eu credeam ca se poate sa
existe asa ceva. Dar ii dau tot mai mare dreptate bunicului meu, care imi spunea in copilarie ca
fiecare om crede in ceva.

QUOTE
Iar in privinta liberului arbitru (de ce cu litere mari?!)


Am tot cautat, inclusiv cu functia "find" si nu am gasit sa fi scris liber arbitru cu litere mari. Dar daca totusi am facut pe alte topicuri greseala ortografica, scuze!

IO:
QUOTE
Exact de aceea s-a spus "Cine nu e cu Mine, este impotriva Mea".


Ai dreptate. Mie nu-mi placea citatul caci a fost demonetizat de comunisti. Insa e adevarat, ca tot ceea ce a spus Mantuitorul, de altfel.
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 01:48 PM)
Dar ii dau tot mai mare dreptate bunicului meu, care imi spunea in copilarie ca fiecare om crede in ceva.

Bunicul tau avea dreptate, fiecare om crede mai mult sau mai putin in ceva. Nu cred ca exita ateu pur asa cum nu cred ca exista nici credincios pur. Dar de aici si pana a defini "ateismul" ca o credinta in ceva care nu e bun e cale lunga. Mai gandestete.
Inorog
QUOTE
Dar de aici si pana a defini "ateismul" ca o credinta in ceva care nu e bun e cale lunga. Mai gandestete.


Premisa de la care porneam eu era tocmai ca nu vedeam posibil ca ateul sa creada in ceva rau. Dar asa cum am scris un pic inainte ma intristez pe zi ce trece. Cred ca in curand imi voi lua un scurt concediu de pe "Universul Credintei".
abis
Actionmedia,
Este adevarat ca fiecare om are un set de lucruri in care crede. Poate cineva crede in cinste, in onoare, in perfectionism, in dreptate, in ratiune... Ateul este omul lipsit de credinte religioase. Chiar intotdeuna trebuie precizat lucrul asta? Credeam ca este evident.
Nu poti pune pe acelasi plan credinta cuiva in Vishnu (sa nu mai zic Dumnezeu, ca sa nu se simta colegii de forum atacati personal) cu credinta altcuiva in puterea dragostei...
Daca spun "cred ca Nastase nu va castiga alegerile" inseamna ca nu mai sunt ateu? Ca am inceput sa cred in ceva?

Inorog:
QUOTE
asta am vrut sa spun si eu prin neutru - lipsa credintei, in afara credintei. Eu credeam ca se poate sa
existe asa ceva

De ce crezi ca nu exista? Care iti imaginezi ca este credinta mea ori a lui Actionmedia?
Inorog
QUOTE
QUOTE 
QUOTE
asta am vrut sa spun si eu prin neutru - lipsa credintei, in afara credintei. Eu credeam ca se poate sa
existe asa ceva


De ce crezi ca nu exista? Care iti imaginezi ca este credinta mea ori a lui Actionmedia ?


Am spus ca eu credeam ca exista oameni fara nici o credinta, dar incep sa cred ca nu exista.
Banuiesc cam care e credinta unui ateu, dar deja este destul cu off topicuri, hai sa ne intoarcem la
cele 10 porunci.
abis
QUOTE (Inorog @ 3 Nov 2004, 02:31 PM)
Banuiesc cam care e credinta unui ateu, dar deja este destul cu off topicuri

Eu cred ca un off-topic in care sa spui care ne este "credinta" ti se va ierta... Dar daca nu vrei aici, spune-o la "Ce ofera ateismul" sau in alta parte. Te rog, nu ne lasa in ceata!
ueit
Pt. Inorog

QUOTE
Este o mica deosebire daca Dumnezeu iti spune la amiaza "du-te si bea apa !" sau iti va spune in fata multimii :" sa nu furi !".


Nu vad nici o legatura intre "pilda" ta si exemplul celor 10 porunci. Ambele seturi de porunci sunt incredintate de Dumnezeu lui Moise ca pe ceva foarte important. Ai remarcat probabil si ca primele porunci sunt comune celor doua seturi, astfel ca alegerea celor neimportante este dificila.

QUOTE
Foarte adevarat, liberul arbitru exista si chiar functioneaza. Asa ca esti liber sa alegi sa nu te mai casatoresti cu fetele Amoreilor sau sa alegi sa nu te casatoresti cu femeia aproapelui tau.


Sunt de acord cu tine ca un om rational va respecta acele reguli morale care au un efect pozitiv in societatea lui. Problema este ca in acest caz teistii trebuie sa renunte la ideea de morala divina absoluta. Ori respecta exact ce scrie acolo, ori nu. De ce crezi ca esti capabil sa judeci legea lui Dumnezeu? Poate ca fiertul iedului in laptele caprei are o gravitate similara cu a uciderii. Tot in Biblie se spune ca un om care aduna bete simbata trebuie ucis cu pietre, iata cum un pacat aparent neansemnat se dovedeste a fi foarte grav in fata lui Dumnezeu. Eu, ca ateu, nu am problema asta, dar pentru un crestin e greu.

QUOTE
Da, asta am vrut sa spun si eu prin neutru - lipsa credintei, in afara credintei. Eu credeam ca se poate sa existe asa ceva. Dar ii dau tot mai mare dreptate bunicului meu, care imi spunea in copilarie ca fiecare om crede in ceva.


Un ateu nu crede in zeitati. Poate sa creada in alte lucruri, chiar aberante. Cunosc pe cineva care, desi ateu, crede cu tarie ca oamenii au fost "plantati" pe Pamant de extraterestri. Asta nu inseamna ca e mai putin ateu.

Pentru IO

QUOTE
Si tot de aceea treptele care duc la satanism sunt: ateismul pasiv si ateismul activ.


-Grai IO cu glas tunator.

Poti sa indici studiile statistice din care reiese acest lucru?

QUOTE
Stiu, rational e greu de acceptat... uitati-va insa la ce se ajunge invariabil prin aceste discutii. La exprimarea unor pareri jignitoare despre Divinitate.


Si cum vezi tu parerile jignitoare despre o divinitate inexistenta transformandu-se in adoratie pentru drac?

QUOTE
Nu asta ar face si mikidutza?


Habar n-am. Din pacate nu avem decat punctul de vedere al partii adverse. Stii tu mai bine?
Inorog
ueit:
QUOTE
Ori respecta exact ce scrie acolo, ori nu. De ce crezi ca esti capabil sa judeci legea lui Dumnezeu? Poate ca fiertul iedului in laptele caprei are o gravitate similara cu a uciderii.


De ce incerci sa ma convingi de ceva ce m-ai convins deja ? Respecta omule poruncile ! si nu te va acuza nimeni ca ai procedat astfel. Asadar nu mai fierbe iedul in laptele caprei !

Nu uita insa sa respecti in primul rand legile, asa cum sunt expuse in Noul Testament: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, din tot sufletul tau, din toata puterea ta si din tot cugetul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti.

(Ev. Luca 10)

Succes !

ueit
Pt. Inorog
QUOTE
De ce incerci sa ma convingi de ceva ce m-ai convins deja ? Respecta omule poruncile ! si nu te va acuza nimeni ca ai procedat astfel. Asadar nu mai fierbe iedul in laptele caprei !


OK, dar cu altele e mai greu. Uite, o sa-ti dau un numar de cont sa-mi transferi in el toti banii pe care-i castigi. Asta o sa te ajute si la respectarea unei alte invataturi de a Pastorului, de a nu-ti face griji pentru ziua de maine. A, si ca sa ne arati ca esti cu adevarat crestin am pentru tine niste cianura. O simpla formalitate, evident.

Succes asisderea!
IO
QUOTE (ueit)
Stii tu mai bine?

Da.

QUOTE
A, si ca sa ne arati ca esti cu adevarat crestin am pentru tine niste cianura.

A, si ca sa ne arati ca esti cu adevarat ateu incalci regulamentul forumului "Universul Credintei"? yikes.gif
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

QUOTE (gypsyhart)
Ce spui de urmatorul citat: "Tocmai pentru ca nu lupta, apa este fara de pacat"?

E vreo legatura intre lupta si pacat? Sf. Gheorghe a pacatuit ca a luptat cu balaurul? Dar Arhanghelul Mihail ca l-a batut mar pe Satan?
In rest, metafora e mistocuta, nimic de zis... wink.gif
ueit
Pt. IO

QUOTE
QUOTE (ueit)
Stii tu mai bine?

Da.


Argumentatia asta "solida" gen Petre Tutea nu face decat sa-ti sublinieze lipsa de informare

QUOTE
Si tot de aceea treptele care duc la satanism sunt: ateismul pasiv si ateismul activ.


Cu afirmatia asta te cam faci ca ploua. Prezinta sursele pe care te bazezi sau retrage-ti afirmatia.

QUOTE
A, si ca sa ne arati ca esti cu adevarat ateu incalci regulamentul forumului "Universul Credintei"?


In tot ce am zis m-am bazat pe Biblie. Daca nu ai citit-o inca o sa-ti prezint pasajele care-mi sustin pozitia. Asa ca nu-mi spune mie ca denigrez, spune-le evanghelistilor. Vad ca teistii fac mare caz de moralitatea "absoluta" din Biblie. Nu le cer decat sa-si asume acest lucru. Cat despre caracterul ateist al mesajelor este de discutat. Au fost oameni care au baut realmente cianura si erau religiosi. Eu vreau doar sa subliniez absurditatea unor "invataturi" biblice
gypsyhart
@IO
QUOTE
E vreo legatura intre lupta si pacat?


Este. Pentru cei care NU SUNT SFINTI.
CAt despre sfinti....ei sunt precum apa...inving desi nu "lupta".....
Imi amintesc despre finalul "luptei" din "MAtrix Revolutions": cand Neo renunta la lupta.....si culmea invinge:)
IO
QUOTE (ueit)
Eu vreau doar sa subliniez absurditatea unor "invataturi" biblice

Tipic ateismului activ. Fa-o pe alt subforum, aici incalci regulamentul.
Iar altceva n-ai ce discuta cu mine.

QUOTE (gypsyhart)
CAt despre sfinti....ei sunt precum apa...inving desi nu "lupta".....

Desi inteleg perfect de bine ce vrei sa spui (si intr-un anumit sens ai dreptate: in sensul non-combatului pentru valori trecatoare, "lumesti"), cred ca pornesti de la o premiza falsa - si anume ca un Sfant nu lupta. Ori, exista numeroase exemple in cartile sfinte (nu doar in Biblie) de Sfinti care lupta. Ideea este insa sa nu te lupti cu oamenii ci, asa cum spune Apostolul Pavel, "razboiul nostru este impotriva stapanitorilor vazduhului". wink.gif
gypsyhart
@IO
DEsi nu sunt sfant, eu cred ca lupta de care vorbesti tu este doar in aparenta. Cum ar putea sa lupte cel care nu are nimic de pierdut? Daca vrei este ca atunci cand urmaresti doua ganduri (dorinte) care se opun. Poate ca exista un gand "bun" si unul "rau", insa fara un punct 0 acestea nu ar putea exista......Si un sfant (cel putin din punctul meu de vedere) este cel care nu paraseste nici o clipa acel "punct 0"....
ueit
IO,

Daca nu esti capabil sa raspunzi nu te mai baga in discutia altora si nu mai umple forumul cu offtopicuri.
IO
QUOTE (gypsyhart)
Cum ar putea sa lupte cel care nu are nimic de pierdut?

Parerea mea e ca oricine are ceva de pierdut... din care evident viata nu este nici pe departe cel mai important lucru. wink.gif Ca sa ne intoarcem la exemplele date, ce parere ai, Arhanghelul Mihail avea ceva de pierdut in lupta contra lui Satan si a celorlalti ingeri razvratiti? Dupa tine, era mai bine sa ramana in punctul 0 si sa astepte "whatever's next"?

ueit, mai adreseaza-mi-te o singura data. ph34r.gif
gypsyhart
@IO
Nu pot sa ma pronunt asupra Arhanghelului MIhail, care este un inger din cate stiu.....
Insa m'ai inteles gresit. Acel "punct 0" este ceva interior. Si nu exclude pozitivul si negativul deci lupta. INsa nu exista identificare cu acestea din urma. Si daca nu exista identificare cum poti pierde?
Ne'am cam indepartat de topic...
Inorog
QUOTE
OK, dar cu altele e mai greu. Uite, o sa-ti dau un numar de cont sa-mi transferi in el toti banii pe care-i castigi
.

S-ar putea sa transfer salariul meu pe o luna cuiva care are nevoie. Dar tu ce-ai patit, ce suferinta ai ?

QUOTE
Asta o sa te ajute si la respectarea unei alte invataturi de a Pastorului, de a nu-ti face griji pentru ziua de maine. A, si ca sa ne arati ca esti cu adevarat crestin am pentru tine niste cianura.


ohmy.gif Nu inteleg ce este cu cianura. Si mai precis nu inteleg de ce te-ai inversunat atat de tare incat sa ajungi la cianura. Sinucidrerea este o alta forma de ucidere, condamnata vehement de crestini. Spune-mi asadar unde vrei sa ajungi, ca nu inteleg.

QUOTE
O simpla formalitate, evident.


Ce formalitate ?

QUOTE
Succes asisderea!


Nu poate fi asisderea, eu iti dorisem succes cu inima deschisa (fara cianura) sad.gif
ueit
Inorog,

QUOTE
Nu inteleg ce este cu cianura. Si mai precis nu inteleg de ce te-ai inversunat atat de tare incat sa ajungi la cianura. Sinucidrerea este o alta forma de ucidere, condamnata vehement de crestini. Spune-mi asadar unde vrei sa ajungi, ca nu inteleg.


Trebuie sa recunosc ca de mult nu am mai ras asa cu spor, mai ales cand am citit chestia cu inversunarea. Imi inchipui stupoarea cu care ai citit interventia mea, probabil ai zis ca n-oi fi in toate mintile. Daca te uiti insa in evanghelia lui Marcu, la 16: 15-18 vei gasi:

QUOTE
15. Si le-a zis: Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la toata faptura. 
16. Cel ce va crede si se va boteza se va mantui; iar cel ce nu va crede se va osandi. 
17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: in numele Meu, demoni vor izgoni, in limbi noi vor grai, 
18. Serpi vor lua in mana si chiar ceva datator de moarte de vor bea nu-i va vatama, peste cei bolnavi isi vor pune mainile si se vor face sanatosi.


Citind cu atentie vezi ca Iisus se refera aici la toti credinciosii crestini, nu doar la profeti. Daca tu esti credincios, aceste "semne" te vor urma. Este prin urmare nimica toata sa tragi niste cianura, de aici si "simpla formalitate". De ce sa nu produci o dovada imbatabila ca religia ta este cea adevarata? Lasand gluma la o parte, realitatea tragica este ca au fost oameni care au baut realmente otrava si au murit din cauza religiei lor.

QUOTE
S-ar putea sa transfer salariul meu pe o luna cuiva care are nevoie. Dar tu ce-ai patit, ce suferinta ai ?


Matei 5:

QUOTE
42. Celui care cere de la tine, da-i; si de la cel ce voieste sa se imprumute de la tine, nu intoarce fata ta.


Luca 6:

QUOTE
30. Oricui iti cere, da-i; si de la cel care ia lucrurile tale, nu cere inapoi.


Iisus nu spune sa-i dai celui care are nevoie ci celui care iti cere. Nu sunt puse nici un fel de conditii. Nu-mi fac prea mari iluzii ca o sa respecti porunca asta, da mai sti de unde sare iepurele? Oricum ar fi tot ies in castig.

QUOTE
Nu poate fi asisderea, eu iti dorisem succes cu inima deschisa (fara cianura)


Cred ca ai inteles acum ce e cu cianura asa ca nu mi-o lua in nume de rau. Nu sunt nici invesunat, nici pe cale spre a deveni satanist, cum un ilustru comesean afirma mai devreme. Ceea ce vreau este sa-mi argumentez opinia ca Biblia este departe de a reprezenta o sursa absoluta de moralitate si ca dorinta unora de a planta peste tot invataturile ei este lipsita de temei. Fara indoiala, din Biblie nu lipsesc invataturile de valoare, dar pana la urma tot oamenii trebuie sa le aleaga. In final societatea insasi este cea care-si alege moralitatea.

Sincer, numai bine!
Inorog
ueit:
QUOTE
Sincer, numai bine!


Daca e cu sinceritate, atunci primesc urarea, de asemenea si tie !

Cat despre cianura, mare atentie, ia-o mai incet cu ispitirea, caci :

Ev. Matei cap. 4

5. Atunci diavolul L-a dus pe aripa în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului,
6. Şi I-a zis: Dacă Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine şi Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbeşti de piatră piciorul Tău".
7. Iisus i-a răspuns: Iarăşi este scris: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău".


Cat despre apostolatul ucenicilor:

Ev. Marcu cap 6:

12. Şi ieşind, ei propovăduiau să se pocăiască.
13. Şi scoteau mulţi demoni şi ungeau cu untdelemn pe mulţi bolnavi şi-i vindecau.


Acesta a fost spiritul apostolatului si ajutorul pe care il dadeau ei celorlalti oameni. Isus nu
a trimis in lume niste fachiri care sa se laude cu puterile lor.
Iar ceea ce ai citit tu aici:

Ev Marcu cap 16

17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.

trebuie interpretat astfel. Chiar in cazul in care li se va da ceva datator de moarte sa bea, aceasta nu-i va vatama. In nici un caz apostolii nu l-ar fi ispitit pe Dumnezeu.

Acest dar de a face sa se transforme bautura sau mancarea l-au avut multi sfinti. Mentionez cazul sfantului Anton. Acesta a fost ispitit de gazdele la care a ramas sa manance punandu-i carne in farfurie. Sfantul a mancat in liniste. Spre stupoarea lor, cand s-au uitat in farfuria sa, comesenii au constatat ca acea bucata de carne s-a transformat in mancare de post.

Toate cele bune !

ueit
Inorog,

QUOTE
Cat despre cianura, mare atentie, ia-o mai incet cu ispitirea, caci :

Ev. Matei cap. 4

5. Atunci diavolul L-a dus pe aripa în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului,
6. Şi I-a zis: Dacă Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine şi Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbeşti de piatră piciorul Tău".
7. Iisus i-a răspuns: Iarăşi este scris: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău".


Da modest mai esti frate! Oi fi tu "Domnul Dumnezeul meu"? Eu nu-l ispitesc pe Dumnezeu. Iisus spune in ce mod ii putem recunoaste pe cei care cred:

QUOTE
17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne:


Intrebarea este daca pe tine, ca om credincios, te urmeaza aceste semne. Daca nu, de ce nu?

QUOTE
Iar ceea ce ai citit tu aici:

Ev Marcu cap 16

17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.

trebuie interpretat astfel. Chiar in cazul in care li se va da ceva datator de moarte sa bea, aceasta nu-i va vatama. In nici un caz apostolii nu l-ar fi ispitit pe Dumnezeu.


Aici ajungem la vesnicele interpretari teologice. Nu scrie ce scrie ci scrie ce vrei tu sa crezi ca scrie. Unde spune Iisus ca credinciosii nu au voie sa produca aceste semne? Ce rost avea sa le spuna ca pot vindeca bolnavi daca nu aveau voie sa se foloseasca de acest dar? Corelarea pe care o faci intre ispita Satanei si aceste semne e cel putin dubioasa.

QUOTE
Cat despre apostolatul ucenicilor:

Ev. Marcu cap 6:

12. Şi ieşind, ei propovăduiau să se pocăiască.
13. Şi scoteau mulţi demoni şi ungeau cu untdelemn pe mulţi bolnavi şi-i vindecau.

Acesta a fost spiritul apostolatului si ajutorul pe care il dadeau ei celorlalti oameni.


Repet, Iisus nu vorbeste in Marcu 16 de ucenici, ci de credinciosi in general, fara conditii suplimentare, fara limita de timp.

QUOTE
Isus nu a trimis in lume niste fachiri care sa se laude cu puterile lor


Eu nu vreau sa te lauzi, vreau doar sa vad daca prezinti caracteristicile credinciosului asa cum au fost ele stipulate de Iisus.

QUOTE
Acest dar de a face sa se transforme bautura sau mancarea l-au avut multi sfinti. Mentionez cazul sfantului Anton. Acesta a fost ispitit de gazdele la care a ramas sa manance punandu-i carne in farfurie. Sfantul a mancat in liniste. Spre stupoarea lor, cand s-au uitat in farfuria sa, comesenii au constatat ca acea bucata de carne s-a transformat in mancare de post.


De unde ai aceasta informatie?

Sa sti ca nu te-am uitat cu poruncile lui Iisus:

QUOTE
42. Celui care cere de la tine, da-i; si de la cel ce voieste sa se imprumute de la tine, nu intoarce fata ta.

QUOTE
30. Oricui iti cere, da-i; si de la cel care ia lucrurile tale, nu cere inapoi.


Crezi ca ele trebuie respectate? Daca da, nu uita ca eu ti-am cerut deja. Daca nu, de ce nu?

Numai bine!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.