Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele 10 Porunci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
abis
QUOTE (SolaScriptura @ 20 Oct 2004, 11:03 AM)
Porunca a-8-a condamna o fapta savarsita, adica furtul. Porunca a-7-a condamna iarasi o fapta deja savarsita, adica preacurvia.

Conform Deuteronomului (capitolul 5), poruncile 7, 8 si 10 sunt:
7. Sa nu preacurvesti
8. Sa nu furi
10. Sa nu poftesti la....
Deci, toate poruncile se refera la viitor, nicidecum la trecut. De altfel, este un nonsens notiunea de porunca pentru trecut... Porunca nu condamna, ci iti da indicatii asupra modului de comportament din viitor. Mentionarea pedepsei pentru incalcarea poruncii nu se refera la faptele trecute, ci la posibilele consecinte ale incalcarii respectivei porunci in viitor.
QUOTE
Daca nu ar exista porunca a-10-a, eu as putea sa poftesc la bunurile aproapelui meu

Indiscutabil. Totusi, eu vorbeam despre inutilitatea poruncii a opta, nu a ultimei porunci. Daca nu poftesti bunurile aproapelui tau, deci daca respecti porunca a zecea, porunca a opta devine caduca: nu poti fura, daca nu poftesti ce nu-i al tau...
QUOTE
Daca ar fi doar porunca a-10-a, as putea curvi cu nevasta aproapelui meu. Fapta ar putea fi dovedita,preacurvia, dar as putea sustine ca de fapt motivatia faptei nu a fost pofta. Si as fi nevinovat, pentru ca fapta poate fi dovedita dar nu ar fi condamnata, iar motivatia nu poate fi dovedita.

Eu inteleg ca nerespectarea poruncilor este pedepsita de catre divinitate, nu de catre oameni. Si in acest caz cum ai putea sustine ca fapta pe care ai savarsit-o cu sotia altuia a avut alte motivatii decat cele reale? Nu poti minti in fata Judecatii. Si apoi, cum poti face sex cu o femeie pe care nu o "poftesti"? Pe de alta parte, daca respectiva nu este maritata, si tu "poftesti" la ea, nu incalci porunca a zecea... Si nu mi se pare corect nici faptul ca porunca a zecea imi interzice mie sa "poftesc" la nevasta altuia, dar nevestei mele nu-i interzice nici un fel de "pofta"...

Actionmedia a ridicat mai devreme problema inutilitatii ultimei porunci, din moment ce pofta este o senzatie care apare indiferent de vointa proprie, la fel ca foamea sau ca setea. Adica, poti pofti la sotia altuia, este un sentiment a carui aparitie nu o poti impiedica, dar important este sa nu te lasi dominat de aceasta "pofta" si sa-ti continui viata in mod decent... Sau poti pofti la masina altuia, dar asta nu inseamna sa i-o furi in prima noapte, ci este o motivatie pentru a munci mai mult ca sa-ti poti cumpara una asemanatoare...
thunder
QUOTE (abis @ 19 Oct 2004, 11:46 AM)
Actionmedia,
Dupa parerea mea porunca a opta devine inutila in momentul in care respecti porunca a zecea. Din moment ce nu ravnesti bunul altuia, nu se mai pune problema furtului.
Deci, erau suficiente noua porunci. Nu inteleg de ce trebuie sa fie neaparat zece.

- poti sa furi fara sa rivnesti, doar asa, de placere. ohmy.gif

- pofta este o atitudine mentala, furtul este o atitudine fizica concreta. Poti sa poftesti chiar fara sa vrei sa furi, iar aceasta "pofta" e o actiune care "ucide" sufletul si departeaza fiinta de starea de trezire spirituala, ancorindu-l in lumea materiala (la care poftele si dorintele sint o modalitate eficienta de ancorare).

- nu sint suficiente 9 sau 10 "porunci", ci mult mai multe. Vezi codul penal, legislatia actuala .. etc. smile.gif ... vezi alte "porunci" specifice altor religii si cai spirituale.
thunder
QUOTE (abis @ 20 Oct 2004, 12:37 PM)
QUOTE (SolaScriptura @ 20 Oct 2004, 11:03 AM)
Porunca a-8-a condamna o fapta savarsita, adica furtul. Porunca a-7-a condamna iarasi o fapta deja savarsita, adica preacurvia.

Conform Deuteronomului (capitolul 5), poruncile 7, 8 si 10 sunt:
7. Sa nu preacurvesti
8. Sa nu furi
10. Sa nu poftesti la....
Deci, toate poruncile se refera la viitor, nicidecum la trecut.

- aceste asa zise porunci nu sint pt. trecut, prezent sau viitor, ci sint prezentarea unor principii divine care trebuie urmate in special de fiintele care cauta trezirea spirituala.

- aceste coduri sint prezentate nu numai pt. a te avertiza, ci in special pt. a te invata, sa-ti poti analiza faptele din prezent sau posibilele fapte din viitor, insa si cele din trecut, pt. a stii unde ai gresit cindva, si, de ce nu, sa poti sa indrepti lucrurile cit se poate. Prin faptele gresite comise in trecut ai "semanat" niste seminte, care mai tirziu te vor "hrani". Semintele bune vor genera plante placute la gust, semintele rele vor genera plante rele la gust. Aceste seminte pot fi partial sau total eliminate, arse sau "sterilizate", daca stii cum si cu ce "instrumente" sa operezi.

QUOTE
De altfel, este un nonsens notiunea de porunca pentru trecut... Porunca nu condamna, ci iti da indicatii asupra modului de comportament din viitor. Mentionarea pedepsei pentru incalcarea poruncii nu se refera la faptele trecute, ci la posibilele consecinte ale incalcarii respectivei porunci in viitor.

- vezi mai sus

QUOTE
QUOTE
Daca nu ar exista porunca a-10-a, eu as putea sa poftesc la bunurile aproapelui meu

Indiscutabil. Totusi, eu vorbeam despre inutilitatea poruncii a opta, nu a ultimei porunci. Daca nu poftesti bunurile aproapelui tau, deci daca respecti porunca a zecea, porunca a opta devine caduca: nu poti fura, daca nu poftesti ce nu-i al tau...

- vezi mesajul meu anterior. Poti fura fara sa poftesti, si sa poftesti fara sa furi. Si una si celalta actiune sint generatoare de "seminte rele", ucigatoare de suflet.

QUOTE
QUOTE
Daca ar fi doar porunca a-10-a, as putea curvi cu nevasta aproapelui meu. Fapta ar putea fi dovedita,preacurvia, dar as putea sustine ca de fapt motivatia faptei nu a fost pofta. Si as fi nevinovat, pentru ca fapta poate fi dovedita dar nu ar fi condamnata, iar motivatia nu poate fi dovedita.

Eu inteleg ca nerespectarea poruncilor este pedepsita de catre divinitate, nu de catre oameni.

- divinitatea actioneaza prin oameni, mai mult sau mai putin constienti de starea lor de intermediari. Sa nu crezi ca ucigasul unei persoane este constient de aceasta intermediere divina, insa un avatar divin, un Fiu al lui Dumnezeu este f. constient de ceea ce face si mai ales ca el este un intermediar al lui Dumenzeu. Intre cele doua stari, exista si altele intermediare. Cu toate acestea, cu totii primim EXACT ce meritam si ce am facut la rindul nostru altora.

- Dumnezeu exista intr-un plan transcendent, insa si in cel imanent, insa natura Sa reala este cea transcendenta. Intreaga Manifestare poate sa dispara, si chiar dispare in mod ciclic (vezi Ziua si Noaptea lui Brahma - Dumnezeu), dar Dumnzeu ramine si este etern, deci dincolo de creatia imanenta. Pt. ca El sa vina sa "pedepseasca", asa cum spui tu, ar trebui sa se materializeze de ex. in lumea fizica, sa ia biciul si sabia si sa tai in stinga si in dreapta, asta intr-o forma generalizata de pedeapsa. Insa mai sint si pedepse de genul personalizat, ca de ex. boli, suferinte, accidente, lipsuri etc. De ex., daca furi, ti se va fura si tie cindva, dar greseala principala este aceea ca actiunea in sine produce o "mutilare" si o anentizare si "mutilare" a sufletului. Deci adevaratul pacat pe care il comiti nu este atit catre cel pe care il furi (pt. ca si el primeste prin tine ceea ce a merita, adica i s-a furat cum si el a furat alta data), ci aceasta "mutilare" a sufletului tau prin aceasta actiune. In mod asemanator se petrece si la alte asa zise porunci. Putem sa discutam la fiecare in parte cum si de ce actioneaza aceasta mutilare asupra sufletului, dci sa intram in resorturi mult mai intime si mai complexe si profunde la nivel subtil si spiritual. smile.gif Totul e sa fie cerere si interes in aceasta directie.

QUOTE
Si in acest caz cum ai putea sustine ca fapta pe care ai savarsit-o cu sotia altuia a avut alte motivatii decat cele reale? Nu poti minti in fata Judecatii. Si apoi, cum poti face sex cu o femeie pe care nu o "poftesti"? Pe de alta parte, daca respectiva nu este maritata, si tu "poftesti" la ea, nu incalci porunca a zecea... Si nu mi se pare corect nici faptul ca porunca a zecea imi interzice mie sa "poftesc" la nevasta altuia, dar nevestei mele nu-i interzice nici un fel de "pofta"...

- mai, nu trebuie interpretata mot a mot, ci ca principiu. Evident, si sotia trebuie sa faca ca si sotul. Dar aici intervine o alta "necunoscuta" omului profan. Cine pacatuieste cu adevarat, sotia care s-a casatorit din interes cu barbatul si face cu el sex din obligatie, sau femeia, indiferent ca e casatorita sau nu, care face amor cu multa dragoste fata de barbatul cu care face amor ? Lucrurile nu sint atit de simple cum par la prima vedere. Aceste 10 porunci sint date pt. omul de rind, caruia ii lipsesc cunostinte ezoterice si caruia nu ii poti explica legile si principiile divine, asa ca ii dai "porunci" si el se conformeaza ca un "animal" mai putin ginditor, ca un "servitor". In ziua de azi, nivelul de intelegere al umanitatii, imn general, este mult mai ridicat ca in acele momente in care s-au oferit cele 10 porunci, deci sint necesare interpretarea lor initiatica si chiar adugarea/stergerea si/sau "up date"-area acestora.

- eu zic ca mai mult curveste sotul sau sotia care face sex cu sotia sau sotul din "obligatia" maritala ... fata de doua fiinte de sex opus care se iubesc intens, chiar fara sa fie casatoriti.

QUOTE
Actionmedia a ridicat mai devreme problema inutilitatii ultimei porunci, din moment ce pofta este o senzatie care apare indiferent de vointa proprie, la fel ca foamea sau ca setea.

- este vorba de o alta pofta, la un alt nivel interactional. Ce ne-am face daca am renunta de ex. la pofta de viata, sau la pofta (apetitul, libidoul) sexual ? Aceasta "pofta" trebuie mai degraba controlata si folosita in folosul nostru si nu sa te controleze ea pe tine. Asta e adevaratul inteles initiatit al non-poftirii si al acestei porunci.

QUOTE
Adica, poti pofti la sotia altuia, este un sentiment a carui aparitie nu o poti impiedica, dar important este sa nu te lasi dominat de aceasta "pofta" si sa-ti continui viata in mod decent...

- poti controla sentimentele si poftele daca esti "antrenat" si constient (lucid). Eu zic ca iti poti continua viata la fel de decent chiar daca ti se trezesc poftele, dar le controlezi.

- eu zic ca legea iubirii este mult superioara altor legi, asa ca multe aspecte pronuntate de anumite legi, principii si "porunci" pot fi eludate in cazul manifestarii iubiri si legii iubirii.
SolaScriptura
Poruncil sunt la prezent si la viitor... nici azi nu ai voie sa le calci...dar nici maine...deci sa nu furi
Abis, poti sa furi si fara premeditare... adica fara a pofti.
Daca citesti Deuteronomul, ai sa vezi ca , cel SFANT poate pune in aplicare si pedeapsa aferenta incalcarii poruncii. Cel sfant putea sa fie poporul Israel, daca ramanea SFANT. De altfel Isus, cand a fost adusa femeia prinsa in preacurvie nu a socotit-o nevinovata, ci doar a aratat cine poate aplica Legea. Cel fara de pacat...
Nevestei tale ii suna la fel porunca a-10-a. Sunt doar cateva exemple urmate de nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tau. . Daca sotiile nu sunt vizate de porunca a-10-a atunci si eu pot sa-ti fur computerul ca nu ma condamna legea wink.gif
abis
SolaScriptura,
Nu poti sa-mi furi computerul, ca incalci porunca a opta. Iar sotiile nu sunt vizate de porunca a zecea daca poftesc la sotul alteia. Este clar ca porunca se adreseaza doar barbatilor:
QUOTE
Sa nu poftesti nevasta aproapelui tau; sa nu poftesti casa aproapelui tau, nici ogorul lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau

Tu ai spus ca poruncile condamna o fapta deja savarsita... Ceea ce nu-i tocmai corect. Poruncile sunt ca legile: dispun pentru viitor.
Tu zici ca legea poate fi aplicata numai de catre Dumnezeu, deoarece numai el este fara pacat, oamenii, chiar si cei mai credincisi, tot mai au unele pacate. Te referi la toate legile? Adica, daca ai furat, ai ucis, ai inselat - trebuie ca oamenii sa te lase doar in seama judecatii divine? Sa inteleg de aici ca politia, tribunalele, inchisorile ar trebui desfiintate?
actionmedia
QUOTE (SolaScriptura @ 20 Oct 2004, 03:35 PM)
Abis, poti sa furi si fara premeditare... adica fara a pofti.

De cand si pana unde fara premeditare = fara a pofti? blink.gif
Daca eu vad un mar, intind mana, il iau, mananc si merg mai departe, nu a fost nimic premeditat, am actionat sub un impuls. Totusi nu era marul meu, de fapt nici nu stiu al cui era marul. Totusi l-am furat, pentru ca mi-era pofta. Prin urmare mi-am urmat pofta si am comis un furt fara macar sa ma gandesc ca fur. Acesta este doar un exemplu teoretic, in realitate nu imi place sa fur mere din pomii oamenilor tongue.gif
SolaScriptura
abis, si daca nu nu era porunca a-8-a? Puteam sa-ti fur PC-ul?
Ma refer la aplicarea legilor divine, adica sa omori pe cel rau din mijlocul tau... de restul lasa ca se ocupa PNA-ul si se ocupa bineeeeee. Si o intrebare, Ahab si Izabela ce lege au incalcat cu via lui Nabot?
actionmedia, sa culegi acel mar nu este furt. Biblia specifica clar acest lucru. Doar un site, .ro de pe internet, in care niste atei se considera intelepti il acuzau pe Isus si pe ucenicii lui de furt din lanurile de grau. Dar daca se aplecau si asupra unor carti ar fi vazut ca acela nici nu se putea numi furt...
Dar daca eu iau o masina aflata cu cheile in contact, fara acceptul proprietarului, este furt, chiar daca nici nu m-am gandit vreodata la acest lucru, si nici nu este marca mea preferata. SI nici un om nu poate dovedi ca eu m poftit la masina aia, dar poate dovedi ca am furat-o...
abis
SolaScriptura,
Ai evitat esentialul... Daca nu poate pedepsi decat "cel fara de pacat", atunci ce rost au politia, justitia, procuratura? Conform pildei, ar trebui desfiintate.
Tu ce zici, daca nu era porunca a opta, puteai sa-mi furi PC-ul? Chiar si fara sa poftesti la el...
QUOTE
un site, .ro de pe internet, in care niste atei se considera intelepti il acuzau pe Isus si pe ucenicii lui de furt din lanurile de grau

Daca tu culegi grau din lanurile altuia, cum se cheama?
actionmedia
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 08:40 AM)
SI nici un om nu poate dovedi ca eu m poftit la masina aia, dar poate dovedi ca am furat-o...

Pai tocmai asta incerc sa-ti spun. Schimba marul cu masina in exemplul meu si obtii furt fara premeditare dar sub impulsul dorintei. Daca nu ti-ai dori masina ai trece nepasator. Ideea era ca nu trebuie nici un om sa dovedeasca faptul ca tu ai avut sau nu pofta de bunul respectiv, pentru ca noi nu discutam de judecata oamenilor ci de judecata lui Dumnezeu ca doar cele 10 porunci se presupune ca ar fi de origine divina, prin urmare, nu cred ca vrea nimeni sa se amestece in treaba lui Dumnezeu. Daca tu spui ca Dumnezeu nu poate stii despre motivatia ta sau ca este mai importanta judecata oamenilor, atunci eu trag concluzia ca sunt niste obisnuite legi umane ridicate la rang de legi divine. Q.E.D.

QUOTE
Daca tu culegi grau din lanurile altuia, cum se cheama?


Abis tot ce a facut Iisus este sfant. Indiferent daca el a furat sau a jignit unii oameni numindu-i porci, este bine. Pentru ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, ba unii spun ca este isusi Dumnezeu si atunci totul ii este permis, asa sunt toti sefii, despotii, abuzeaza de putere, ce poti sa faci? spoton.gif
Legile sunt facute doar pentru noi oamenii de rand, pentru Iisus functioneaza alte legi
SolaScriptura
abis, autoritatile au rolul lor, si trebuie sa ne supunem lor, atata timp cat nu trec peste legea suprema a lui Dumnezeu. Daca un crestin va fi pedepsit pentru incalcarea programului de liniste intr-un bloc, este o pedeapsa meritata. Si da, autoritatile sunt ingaduite de Dumnezeu pentru a aplica legea, asa stramba si bolnava cum o vedem in tribunalele noastre.
Cine trebuia sa vegheze la aplicarea celor 10 porunci? A se citi cu atentie Pentateuhul...
Abis si Actionmedia, va suna cunoscut pasajul acesta? daca nu, mai cititi pentru ca, cunostinta da putere...
24. Daca intri in via aproapelui tau, vei putea sa maninci struguri, dupa plac, pina te vei satura; dar in vas sa nu iei.
25. Daca intri in holdele aproapelui tau, vei putea sa culegi spice cu mina, dar secerea in holdele aproapelui tau, sa n'o pui.


Aceasta este legea, si va intreb pe voi, si pe cei care au scos perla cu furtul ucenicilor, chiar au furat?
Actionmedia, in tot ce facut Isus Hristos a fost sfant, si degeaba incerca unii sa-i gaseasca un pacat ca nu fac altceva decat sa-si dovedeasca cunostintele superficiale acumulate intr-o viata traita superficial.
actionmedia
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 11:26 AM)
Cine trebuia sa vegheze la aplicarea celor 10 porunci? A se citi cu atentie Pentateuhul...

Mi-e teama ca Pentateuhul este foarte stufos si mi-ar lua timp sa il parcurg si sa caut acolo "cine trebuia sa vegheze la aplicarea celor 10 porunci". Ce ar fi sa ne luminezi tu?

QUOTE
Abis si Actionmedia, va suna cunoscut pasajul acesta? daca nu, mai cititi pentru ca, cunostinta da putere...
24. Daca intri in via aproapelui tau, vei putea sa maninci struguri, dupa plac, pina te vei satura; dar in vas sa nu iei.
25. Daca intri in holdele aproapelui tau, vei putea sa culegi spice cu mina, dar secerea in holdele aproapelui tau, sa n'o pui.


Recunosc faptul ca nu imi erau cunoscute aceste pasaje. Pe de alta parte am inteles de la bun inceput punctul tau de vedere. Dar ne indepartam de la ideea principala. Uite schimb datele problemei, trec pe langa un mar cu multe mere mari si frumoase. Marul se afla in gradina vecinului. Nu am vas la mine pentru ca nu am venit sa fur mere (nu am premeditat) dar nu rezist tentatiei, imi dau jos camasa si o umplu cu mere apoi plec acasa si manac din ele 3 zile. Se cheama furt sau nu?

Si acum referitor la cele doua pasaje spuse de tine. Sunt ele vorbele lui Iisus? Pentru ca daca este asa, pot sa-ti dau si eu un exemplu:
Intra seful in birou si spune, "sa nu intarzii!" "Cine intarzie la servici, amenda 200.000 lei. Dupa vreo 2-3 luni chiar seful intarzie 10 minute. Atunci seful revine si spune: "cine intarzie mai putin de 15 minute si justifica intarzierea atunci este iertat"
Daca ai mintea deschisa intelegi ce am vrut sa spun. Daca nu atunci ma vei acuza de blasfemie.
sorin666
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 10:26 AM)
24. Daca intri in via aproapelui tau, vei putea sa maninci struguri, dupa plac, pina te vei satura; dar in vas sa nu iei.
25. Daca intri in holdele aproapelui tau, vei putea sa culegi spice cu mina, dar secerea in holdele aproapelui tau, sa n'o pui.

Completez...
2657: Daca iti vei gasi aproapele in vie mancand din struguri, la caini vei da drumul, dar pusca nu o vei lua...

rolleyes.gif
gypsyhart
@actionmedia

QUOTE
Abis tot ce a facut Iisus este sfant. Indiferent daca el a furat sau a jignit unii oameni numindu-i porci, este bine. Pentru ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, ba unii spun ca este isusi Dumnezeu si atunci totul ii este permis, asa sunt toti sefii, despotii, abuzeaza de putere, ce poti sa faci? 


CE bine ar fi sa avem sefi care sa fie dispusi sa ne spele picioarele sau sa se lase batuti in cuie pentru noi.....
Pe de alta parte, cei care l'au asezat pe Isus undeva unde sa nu poata fi atins de "muritorii de rand" sunt niste impostori.
Aceasi impostori care l'au acuzat ca huleste in vremea lui.....
Eu consider ca fiecare om are posibilitatea de fi sfant, de fi Christos, de a fi "una cu Tatal". Inclusiv tu action...

abis
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 11:26 AM)
autoritatile au rolul lor, si trebuie sa ne supunem lor, atata timp cat nu trec peste legea suprema a lui Dumnezeu

Si autoritatile, cand decid sa pedepseasca infractorii, nu incalca legea lui Dumnezeu? Politistii, procurorii, judecatorii, gardienii nu sunt oameni fara pacate ca sa poata ei "arunca piatra".
Tematica pedepsei nu este prea indepartata de cele zece porunci, asa ca nu cred ca suntem tocmai off-topic discutand despre Ioan 8:1-11. Observam in primul rand, din textul asta, ca in acele vremuri legea condamna la moarte prin lovire cu pietre femeile care savarseau adulter. In al doilea rand, este evident ca femeia in cauza a incalcat aceasta lege. Nu este nici un dubiu, din moment ce a fost surprinsa asupra faptului. Inca ceva important, respectiva femeie nu era cu nimic iesita din comun, nu era o ucenica a lui Isus, ci era o femeie ca oricare alta. Biblia se refera la ea pur si simplu ca la o persoana oarecare, care a incalcat o lege. Deci, ceea ce Isus a spus cu privire la ea poate fi aplicat in toate cazurile femeilor si barbatilor care incalca legea.
Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".
Aceasta actiune pare a sugera ca nimeni nu are dreptul sa condamne pe altcineva pentru incalcarea legilor, deoarce conform bibliei toti suntem pacatosi. Isus nu i-a oprit pe acei oameni explicandu-le de exemplu ca legea care cerea o astfel de pedeapsa pentru adulter este nedreapta si exagerata, ceea ce inseamna ca era de acord cu ea.
Isus a dorit probabil sa spuna ca, din moment ce cu totii suntem pacatosi, trebuie sa reflectam la propriile noastre greseli inainte de a-i acuza pe altii. Insa femeia a incalcat, indiscutabil, legea. Pedeapsa pentru fapta ei era clara si bine-cunoscuta. In aceasta situatie, de ce ar trebui ca persoanele care doreau s-o pedepseasca sa inceapa sa-si analizeze propriile greseli, asa cum a sugerat Isus? Daca stim ca X a incalcat legea, si suntem de acord cu respectiva lege (iar Isus niciodata nu a afirmat ca legea ar fi gresita), trebuie sa-l pedepsim pe X, conform legii. Reflectia asupra naturii noastre pacatoase nu are nimic de-a face cu pedepsirea delicventilor.
SolaScriptura
Abis,in ipoteza in care ar exista societatea perfecta, orice calcare de lege ar duce la inlaturarea elementului negativ din acea societate, tocmai pentru a pastra aceasta societate perfecta. Exact ca si merele puse la iernat. Daca unul incepe sa putrezasca, este aruncat afara, pentru ca degeaba ar ramane intre cele bune, el nu s-ar vindeca, ci ar strica si restul merelor. Nici nu conteaza daca este puted mai bine de jumatate sau este doar punctat de putregai.
In Pentateuh, se explica si de ce este necesara inlaturarea unui pacatos dintr-un popor considerat sfant. "sa scoateti astfel raul din mijlocul vostru".
Dar daca toate elementele dintr-o societate sunt la fel de "pacatoase", am eu dreptul, ca pacatos sa elimin pe un altul, la fel de pacatos? Am eu dreptul, ca un mar putred, sa elimin celelalte mere putrede? Cel care nu este putred, sa elimine merele putrede, pentru ca are acest drept.
Luate doar cele 10 porunci separat, nu ajungem departe. Dar daca citim si Epistola lui Pavel catre Romani, si vedem ce este Legea, de ce este Legea si ce este Harul, ochii ni se deschid...
In aparenta, exista o contradictie intre uciderea unei precurve si porunca a-6-a. Dar nu este deloc asa, in contextul unui popor sfant, cum o sa fie cei care o sa traiasca vesnic cu Dumnezeu.
Te miri ca nimeni nu poate respecta cele 10 porunci? Eu nu ma mir... doar ii multumesc lui Dumnezeu ca a trimis pe Fiul sau sa implineasca Legea pentru noi, sa satisfaca dreptatea lui Dumnezeu, si eu, pacatosul, facandu-ma una cu Hristos, sa pot fi considerat nevinovat fata de Lege, prin credinta... Acesta este darul lui Dumnezeu...
Despre autoritatile zilelor noastre, ele sunt ingaduite de Dumnezeu pana la o vreme, dar nu sunt autoritatile lui Dumnezeu. Altfel, crezi ca ar mai fi legalizata prostitutia si homosexualitatea? Judecatile lor, stim cu totii, sunt imperfecte. Asta este lumea in care traim... o nedreptate.
Actionmedia, am inteles ce vrei sa zici. Ca Isus ar fi schimbat legea sa-si acopere greselile lui, asa cum fac oamenii. Dar Dumnezeu este credincios lui insisi, nu este ca omul sa-si traga vorba inapoi si asta este nadejdea copiilor lui. Acele pasaje sunt din Deuteronom cap 23. O lege la fel de valabila si in ziua de azi....desi a fost scrisa cu peste 1500 de ani inainte de episodul cu ucenicii si spicele in ziua Sabatului.
abis
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 02:30 PM)
in ipoteza in care ar exista societatea perfecta, orice calcare de lege ar duce la inlaturarea elementului negativ din acea societate, tocmai pentru a pastra aceasta societate perfecta.

Mi se face pielea de gaina numai gandindu-ma la implicatiile acestei teorii...
QUOTE
In aparenta, exista o contradictie intre uciderea unei precurve si porunca a-6-a. Dar nu este deloc asa, in contextul unui popor sfant, cum o sa fie cei care o sa traiasca vesnic cu Dumnezeu.

Adica un popor sfant nu trebuie sa respecte porunca a sasea? Nu inteleg, explica-mi te rog mai detaliat.
QUOTE
Te miri ca nimeni nu poate respecta cele 10 porunci?

Nu mi-am exprimat o astfel de mirare. Am spus doar ca aplicand principiul "cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra", ar insemna ca trebuie sa renuntam la Justitie. Nu mi-ai explicat de ce pedepsirea infractorilor nu incalca acest principiu.
gypsyhart
@abis

QUOTE
Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".
Aceasta actiune pare a sugera ca nimeni nu are dreptul sa condamne pe altcineva pentru incalcarea legilor, deoarce conform bibliei toti suntem pacatosi. Isus nu i-a oprit pe acei oameni explicandu-le de exemplu ca legea care cerea o astfel de pedeapsa pentru adulter este nedreapta si exagerata, ceea ce inseamna ca era de acord cu ea.


Pai daca era de acord cu acea lege atunci de ce nu i'a aplicat femeii pedeapsa dupa ce au plecat toti parasii?

Isus nu a pedepsit'o pentru ca nu o considera vinovata. In esenta nu a considerat'o vinovata. CEi care doreau sa o omoare o considerau vinovata. Probabil si ea se considera vinovata. DE asta i'a si spus "mergi si nu mai pacatui"...adica "daca tu crezi ca ai facut ceva gresit nu mai face in continuare".

QUOTE
Am spus doar ca aplicand principiul "cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra", ar insemna ca trebuie sa renuntam la Justitie. Nu mi-ai explicat de ce pedepsirea infractorilor nu incalca acest principiu.


O pedeapsa care vine din ura va naste tot ura. O pedeapsa care vine din frica va naste frica. La acest gen de pedepse "trebuie" sa renuntam....In ce masura pedepsele justitiei romanesti sau din alte parti provin din iubirea fata de semeni poate aprecia fiecare....
abis
QUOTE (gypsyhart @ 21 Oct 2004, 03:53 PM)
Pai daca era de acord cu acea lege atunci de ce nu i'a aplicat femeii pedeapsa dupa ce au plecat toti parasii?

Deci tu spui ca Isus nu era de acord cu legea care pedepsea adulterul cu moartea? unsure.gif
QUOTE
Isus nu a pedepsit'o pentru ca nu o considera vinovata. In esenta nu a considerat'o vinovata.

De unde rezulta asta? Doar incalcase legea. Isus nu spune nicaieri ca legea respectiva ar fi fost nedreapta.
QUOTE
In ce masura pedepsele justitiei romanesti sau din alte parti provin din iubirea fata de semeni poate aprecia fiecare....

Eu pot aprecia asta chiar de la sursa. laugh.gif Pedepsele date de justitie nu provin nici din iubire, nici din ura, ci din aplicarea legilor.
O judecatoare mi-a spus odata ca ea nu poate face dreptate in lume, ci doar sa aplice legile...
SolaScriptura
Abis, nu are de ca sa ti se faca pielea gaina. Tu cum procedezi cu merele care putrezesc? Le lasi in continuare in ladita cu cele bune? Nici Dumnezeu nu are cum sa ierte pacatul celui rau... pentru ca el oricum un s-ar indrepta...
Cum sa nu se respecte porunca a-6-a? Plata pacatului este moartea. Asta este legea care tine inca universul acesta in miscare. Si legea asta este din vesnicii in vesnicii. Calcarea poruncii a-6-a duce la moarte... si la fel si a poruncii 1... pana la 10. Singura nelamurire pe care o ai tu este cine poate pune in aplicare aceasta lege... si raspunsul este Cel Sfant, adica cel fara de pacat. Daca un popor este fara pacat, atunci are tot dreptul sa elimine raul din mijlocul lui. Dar daca tot poporul este pacatos, atunci acel popor este condamnat la disparitie. Daca toate merele sunt putrede, mai pastrezi ceva?
Tu, daca esti mai putin putred, ai vre-un drept sa ma elimini pe mine care sunt in totalitate putred? Sau ar trebui sa fim eliminati amandoi, dar de cineva care nu este atins de putregai? Judeca dupa dreptate...
actionmedia
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 04:36 PM)
Nici Dumnezeu nu are cum sa ierte pacatul celui rau... pentru ca el oricum un s-ar indrepta(...)Plata pacatului este moartea. (...) Singura nelamurire pe care o ai tu este cine poate pune in aplicare aceasta lege... si raspunsul este Cel Sfant, adica cel fara de pacat.


Bun. Avem urmatoarele idei:
1. Separam merele stricate de cele bune
2. Pedeapsa pentru pacat este moarte.
3. Avem un set de legi care definesc pacatul
4. Cel care este sfant (fara de pacat) poate aplica legea.

Presupunand ca tu esti sfant si eu sunt pacatos. Tu ai dreptul sa ma ucizi? In momentul in care ma ucizi nu se cheama ca faci un pacat? Incalci porunca "Sa nu ucizi"?

Daca porunca se refera la toate actiunile (trecute, prezente si viitoare) atunci se cheama ca nu esti sfant daca intentionezi sa ma ucizi? In cazul acesta mai poti aplica legea? rolleyes.gif
abis
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 04:36 PM)
Daca un popor este fara pacat, atunci are tot dreptul sa elimine raul din mijlocul lui.

Dar cum toti avem pacate, inseamna ca nimeni nu are dreptul sa-i pedepseasca pe cei care gresesc (de ex. pe infractori). Eu asa inteleg, te rog sa-mi explici de ce este gresit.
gypsyhart
@abis

QUOTE
Deci tu spui ca Isus nu era de acord cu legea care pedepsea adulterul cu moartea? 


La modul in care apare in acea povestire (a ucide cu pietre) da, spun ca nu era de acord.

QUOTE
De unde rezulta [ca nu era vinovata]? Doar incalcase legea. Isus nu spune nicaieri ca legea respectiva ar fi fost nedreapta.


Dar cand spune "mergi in pace, nici eu nu te osandesc?" tu ce intelegi de aici?

QUOTE
Pedepsele date de justitie nu provin nici din iubire, nici din ura, ci din aplicarea legilor.


De parca legile si pedepsele aferente sistemului de justitie ar veni de la roboti......



abis
QUOTE (gypsyhart @ 21 Oct 2004, 05:17 PM)
La modul in care apare in acea povestire (a ucide cu pietre) da, spun ca nu era de acord.

Inseamna ca nu era de acord cu ce poruncise anterior Dumnezeu-tatal (Leviticul 20:10):
QUOTE
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Ma intrebi
QUOTE
Dar cand spune "mergi in pace, nici eu nu te osandesc?" tu ce intelegi de aici?

Eu nu inteleg, asta-i si problema... Daca Isus ar fi spus ceva de genul "legea veche este prea cruda si nedreapta" ar fi fost limpede.
QUOTE
De parca legile si pedepsele aferente sistemului de justitie ar veni de la roboti...

La modul ideal asa ar trebui. Ai furat un ou, judecatorul se uita in cod si spune: de data asta ai un avertisment, dar dai un ou inapoi in locul celui furat. Ai furat o gaina, judecatorul se uita in cod si spune: doi ani inchisoare. Ai furat o ferma, judecatorul se uita in cod si spune: 10 ani...
IO
gypsyhart, o referinta comuna a noastra este Osho. smile.gif In "Eu insa va zic voua...", el explica minunat atitudinea lui Iisus in fata femeii adulterine.

Iisus, dupa cum El insusi a afirmat, nu a venit sa schimbe Vechea Lege ci sa o aduca pe cea Noua. Legea Vechiului Testament este corecta si azi. Este Legea Karmei. Actioneaza la nivelul intregului univers, iar multi dintre oameni traiesc inca in ea. Noua Lege adusa de Iisus, Legea Iubirii, reprezinta alternativa de urmat; add-on si upgrade destinat celor care detin potentele spirituale necesare pentru a o aplica.

Prin tot ce a facut si a spus, Iisus s-a straduit sa explice oamenilor, in termeni cat mai simpli, ca mantuirea lor consta in iesirea din legea karmei si intrarea in legea iubirii: prin iubire si iertare. E corect sa-l pedepsesti pe cel ce a gresit - ochi pt. ochi, dinte pt. dinte - in legea karmei. Dar nu te vei mantui nici tu, nici el. E dumnezeiesc sa-l ierti pe cel ce a gresit, pentru ca si tie ti se vor ierta greselile si va veti mantui amandoi - in legea iubirii. Pentru ca justitia divina este perfecta.
Cea omeneasca este doar corecta. Si karmica.
SolaScriptura
QUOTE (actionmedia @ 21 Oct 2004, 05:43 PM)
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 04:36 PM)
Nici Dumnezeu nu are cum sa ierte pacatul celui rau... pentru ca el oricum un s-ar indrepta(...)Plata pacatului este moartea. (...) Singura nelamurire pe care o ai tu este cine poate pune in aplicare aceasta lege... si raspunsul este Cel Sfant, adica cel fara de pacat.


Bun. Avem urmatoarele idei:
1. Separam merele stricate de cele bune
2. Pedeapsa pentru pacat este moarte.
3. Avem un set de legi care definesc pacatul
4. Cel care este sfant (fara de pacat) poate aplica legea.

Presupunand ca tu esti sfant si eu sunt pacatos. Tu ai dreptul sa ma ucizi? In momentul in care ma ucizi nu se cheama ca faci un pacat? Incalci porunca "Sa nu ucizi"?

Daca porunca se refera la toate actiunile (trecute, prezente si viitoare) atunci se cheama ca nu esti sfant daca intentionezi sa ma ucizi? In cazul acesta mai poti aplica legea? rolleyes.gif


1. Lipsirea de libertate este o infractiune si este pedepsita ca atare de codul penal al unei tari.
2. Violul este o infractiune si se pedepseste cu inchisoare de pana ala 7 ani.
2. Un cetatean este dovedit de instanta, si recunoaste ca a comis un viol.Este vinovat.
3. Politistul il inchide in inchisoare pentru 7 ani.

Este politistul vinovat in fata legii? Savarseste politistul infractiunea de lipsire de libertate? Daca da, atunci si acela care elimina merele putrede este vinovat de calcarea poruncii. Altfel, NU este vinovat.
Eu zic ca nu este vinovat, nici politistul, nici cel care sorteaza merele. Tu ce zici?
SolaScriptura
QUOTE (abis @ 21 Oct 2004, 05:45 PM)
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 04:36 PM)
Daca un popor este fara pacat, atunci are tot dreptul sa elimine raul din mijlocul lui.

Dar cum toti avem pacate, inseamna ca nimeni nu are dreptul sa-i pedepseasca pe cei care gresesc (de ex. pe infractori). Eu asa inteleg, te rog sa-mi explici de ce este gresit.

Plata pacatului este moartea. Cel fara de pacat va putea pedepsi pacatul. Daca judeci, vei fi judecat. Si daca vei fi gasit vinovat, vei avea soarta celui pe care l-ai judecat. Asta in Legea lui Dumnezeu, adica legea impotriva pacatului.
Traim intr-o societate, si aceasta societate are autoritatile ei ingaduite de Dumnezeu, cu legile lor. Dau de exemplu, pastrarea orarului de liniste intr-un bloc. Daca nu pastrezi acest orar, autoritatile au tot dreptul sa te pedepseasca.
Sa nu confundam Legea lui Dumnezeu, care poate fi pusa in aplicare de cel care a dat legea, si de cei care sunt ca si el, adica fara pacat, si legea autoritatlor pamantesti, care poate fi pusa in aplicare de cel care a dat legea, si de cei care sunt la fel ca si ei.
Cunosti pilda cu birul Cezarului. Isus a zis, dati Cezarului ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu.
Daca autoritatile au impus o taxa, un impozit, eu trebuie sa il platesc, altfel pot sa fiu condamnat de cel care a instituit acest bir. Chiar daca el are pacate.
Daca autoritatile dau o lege care obliga la idolatrie sau homosexualitate, pedeapsa pentru nerespectarea acestei legi fiind cuptorul cu foc, se naste intrebarea daca mai trebuie sa ascult de legea autoritatilor. Si atata timp cat legea data de autoritati nu contravine Legii lui Dumnezeu, sunt obligat sa ascult de aceea lege. Altfel, trebuie sa ma gandesc autoritatile ma judeca si ma pedepsesc pe mine dupa legea lor, dar la urma, autoritatile o sa fie judecate si ele dupa Legea lui Dumnezeu. Si atunci, trebuie sa ma tem mai mult de oameni decat de Dumnezeu?
gypsyhart
@abis

QUOTE
Inseamna ca nu era de acord cu ce poruncise anterior Dumnezeu-tatal (Leviticul 20:10):

Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.


Sincer sa fiu ma indoiesc ca aceasta "porunca" vine de la Dzeu Tatal....
Daca este asa nu inteleg care este echivalenta. (precum se spune in legea karmei: "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"). Intelegeam daca era vorba de cineva care a ucis sa fie ucis, dar asa?
Daca imi poate cineva explica, il rog sa o faca......

QUOTE
Eu nu inteleg, asta-i si problema... Daca Isus ar fi spus ceva de genul "legea veche este prea cruda si nedreapta" ar fi fost limpede.


Cum a spus si IO Isus nu putea spune asa ceva.
Eu cred insa ca evreii nici macar legea cea veche nu o respectau. DE fapt ajunsesera sa o "aranjeze" in asa fel incat sa se potriveasca cu interesele lor.
DEci ISus a facut doua lucruri: le'a reamintit legea cea veche (legea karmei) si le'a adus si legea noua (legea iubirii)

@IO
Nu am obiectii la ce ai scris.
abis
QUOTE (gypsyhart @ 22 Oct 2004, 10:11 AM)
Sincer sa fiu ma indoiesc ca aceasta "porunca" vine de la Dzeu Tatal....

Pai vezi in Levitic 20:10 si in Deuteronom 22:22. De la cine vine porunca?
sorin666
QUOTE (abis @ 22 Oct 2004, 09:50 AM)
QUOTE (gypsyhart @ 22 Oct 2004, 10:11 AM)
Sincer sa fiu ma indoiesc ca aceasta "porunca" vine de la Dzeu Tatal....

Pai vezi in Levitic 20:10 si in Deuteronom 22:22. De la cine vine porunca?

Dovedeste autenticitatea sursei... devil.gif
gypsyhart
abis, pentru mine nu este suficient ca scrie in Biblie "Dzeu a zis". Daca nivelul meu de intelegere imi spune "fals" ma incred in el. Cel putin asa voi sti cine este "vinovat" in caz ca gresesc. Daca nu am incredere in mine nu fac decat sa dau vina pe altii pentru propriile greseli.
Alte surse posibile pentru porunca aceea? Oamenii normal.


Inorog
QUOTE
Pai vezi in Levitic 20:10 si in Deuteronom 22:22. De la cine vine porunca?


Poruncile numite mai sus vin de la Moise. Acesta a fost profet, conducator si judecator al poporului sau. In momente grave ale istoriei se pot lua masuri grave. Tin minte ca in timpul cutremurului erau executati pe loc hotii care furau dintre daramaturi. Si nimeni din Romania nu s-a impotrivit. Tuturor li se parea o decizie corecta.

Si totusi cum se impaca acestea cu porunca data de Dumnezeu, sa nu ucizi ? Desigur ca nu se impaca. Judecatorul care condamna la moarte face un pacat. Cum isi va ispasi pacatul, numai Bunul Dumnezeu poate sa spuna. Dar sunt convins ca se va tine cont de imprejurari.

actionmedia
QUOTE (SolaScriptura @ 22 Oct 2004, 09:56 AM)
Este politistul vinovat in fata legii? Savarseste politistul infractiunea de lipsire de libertate? Daca da, atunci si acela care elimina merele putrede este vinovat de calcarea poruncii. Altfel, NU este vinovat.
Eu zic ca nu este vinovat, nici politistul, nici cel care sorteaza merele. Tu ce zici?

Ori nu ai inteles intrebarile mele ori te faci ca nu intelegi.
Eu vorbeam de legile presupuse a fi divine adica de la Dumnezeu. Nu de legile umane.
De asemenea tu ne-ai indicat (conform scripturii) cine poate aplica legile lui Dumnezeu - "cel fara de pacat".
Eu am intrebat. "In momentul in care cel fara de pacat aplica legea, mai este fara de pacat?"
Raspunsul meu este nu, pentru ca incalca porunca sa nu ucizi. Atunci el se afla in imposibilitatea de a aplica legea, chiar daca este pana atunci fara de pacat. Deci pana la urma Dumnezeu a dat niste legi care nu pot fi aplicate!

QUOTE
Plata pacatului este moartea. Cel fara de pacat va putea pedepsi pacatul. Daca judeci, vei fi judecat. Si daca vei fi gasit vinovat, vei avea soarta celui pe care l-ai judecat. Asta in Legea lui Dumnezeu, adica legea impotriva pacatului.

Pai asta spuneam si eu, daca judeci vei fi judecat. Daca aplici legea, judeci si condamni pe cineva, ajungi sa fii si tu judecat. Daca un singur om greseste, iar toti ceilalti sunt curati, in final toti vor fi pacatosi, daca aplica legea.

Inorog, tu spui mai intai:
QUOTE
Poruncile numite mai sus vin de la Moise. Acesta a fost profet, conducator si judecator al poporului sau. In momente grave ale istoriei se pot lua masuri grave. Tin minte ca in timpul cutremurului erau executati pe loc hotii care furau dintre daramaturi. Si nimeni din Romania nu s-a impotrivit. Tuturor li se parea o decizie corecta.

Si iti dau dreptate, mie mi se pare evident ca Moise avea nevoie de un set de legi cu ajutorul carora sa-si conduca poporul intr-o situatie exrema. Dupa care spui:
QUOTE
Si totusi cum se impaca acestea cu porunca data de Dumnezeu, sa nu ucizi ?

Aici nu inteleg eu cum faci tu deosebirea intre legile nascocite de Moise si cele cu adevarat Divine? De unde stii care legi vin de la Dumnezeu si care sunt rodul mintii lui Moise?


gheorghe dinica
QUOTE (SolaScriptura @ 21 Oct 2004, 04:36 PM)
Tu cum procedezi cu merele care putrezesc? Le lasi in continuare in ladita cu cele bune? Nici Dumnezeu nu are cum sa ierte pacatul celui rau... pentru ca el oricum un s-ar indrepta...
Cum sa nu se respecte porunca a-6-a? Plata pacatului este moartea. Asta este legea care tine inca universul acesta in miscare. Si legea asta este din vesnicii in vesnicii. Calcarea poruncii a-6-a duce la moarte... si la fel si a poruncii 1... pana la 10. Singura nelamurire pe care o ai tu este cine poate pune in aplicare aceasta lege... si raspunsul este Cel Sfant, adica cel fara de pacat. Daca un popor este fara pacat, atunci are tot dreptul sa elimine raul din mijlocul lui. Dar daca tot poporul este pacatos, atunci acel popor este condamnat la disparitie. Daca toate merele sunt putrede, mai pastrezi ceva?
Tu, daca esti mai putin putred, ai vre-un drept sa ma elimini pe mine care sunt in totalitate putred? Sau ar trebui sa fim eliminati amandoi, dar de cineva care nu este atins de putregai? Judeca dupa dreptate...

Distractiva conversatia! devil.gif Omul ucide in fiecare zi milioane de vietati,in fiecare an zeci de specii sunt condamnate la extinctie de modul de viata al omului,planeta pe care omul o domina de maxim 5000 de ani moare cate putin in fiecare zi din cauza poluarii. devil.gif Iar voi vorbiti de dreptul omului de a se folosi de 'o lege arhaica' pentru a lua viata unei alte fiinte.Purtati o discutie egoista,specifica speciei noastre,va impiedicati in traditii si uitati sa priviti prezentul ca motor al viitorului.Folositi cuvinte ca dreptate,pacat,putreziciune ca masura a unui subiectivism exclusiv religios dar limitati intelepciunea spiritului universal-Dumnezeu la trebuinte,necesitati ale supravietuirii umane.Omul a interpretat,adaptat darurile spirituale primite de la Dumnezeu functie de necesitatile subiective ale unei societati construite pe 'evolutionism'.Noi suntem cei care prin puterea mintii dominam,totul ne apartine,dreptul intaiului nascut este al nostru.Este poate pacatul suprem,aroganta de care dam dovada cu siguranta intr-un posibil viitor incert se va transforma intr-o fatalitate.Biblia si textele acesteia sunt masura unui echilibru intre vointa lui Dumnezeu si necesitatile omului.Omul primitiv a cautat de la inceput o legatura cu Dumnezeu insa explorarea universului imediat a limitat acest drum la 'totemuri' ,'arhetipuri' conjuncturale,expresia unui inceput timid al unei spiritualitati incipiente.Cand omul l-a gasit pe Dumnezeu ,a uitat de legile pamantului peste care stramosii lui calcasera,a ridicat privirea catre cer si a gasit o scuza pentru limitele fizice.Incuviintarea de a stapani acest pamant a devenit legea supravietuirii fara remuscari.Suntem copii lui Dumnezeu si avem dreptul intaiului nascut de a stapani,ucide,schimba,interpreta legile dupa cum vrem noi.Vorbim despre iubirea cuvantului lui Isus de parca ar fi un produs pe care doar noi oamenii il stapanim.La nivel semantic-lingvistic subiectiv probabil ca avem dreptate,dar simbolul iubirii este insasi definitia universala a motorului care misca universul, pe Dumnezeu si in acest univers mai exista si alte fiinte care poseda acest dar.Oare noi in mod egoist,limitam dreptul la iubire celorlalte vietuitoare,ucidem mirajul unui Dumnezeu-iubire a carui semnificatie am ratacit-o undeva intre interesele subiectiv-subversive si sentimentul vinei cu care ne confruntam in viata cotidiana. devil.gif Crestinismul actual seamana cu pictura unei biserici pe care o admiram,insa uitam sa privim dincolo de culoare in cautarea adevaratului sens.Dumnezeu. devil.gif
Inorog
QUOTE
Aici nu inteleg eu cum faci tu deosebirea intre legile nascocite de Moise si cele cu adevarat Divine? De unde stii care legi vin de la Dumnezeu si care sunt rodul mintii lui Moise?


Cele 10 legi aduse pe tablita de pe munte sunt legile date de Dumnezeu - "Cele zece porunci"
Toate celelalte legi sunt nascocite de oameni. Atat timp cat acestea respecta legile divine, e in regula. Daca legile umane incalca vreuna dintre poruncile divine, atunci avem o problema.
actionmedia
Maestre dinica spoton.gif , toata stima si aprecierea mea. Le zici bine, din suflet. Nu am inteles eu prea bine ideea ta dar mi-au captat atentia propozitiile in care vorbesti de legea straveche a pamantului, distrugerea acestei planete cu fiecare zi care trece, despre natura, despre celelalte fiinte. Imi place atitudinea ta. Numai ca aici suntem la Universul Credintei si pe topicul "cele 10 porunci" despre asta vorbim.

Edit:
Inorog:
QUOTE
Cele 10 legi aduse pe tablita de pe munte sunt legile date de Dumnezeu - "Cele zece porunci"
Toate celelalte legi sunt nascocite de oameni. Atat timp cat acestea respecta legile divine, e in regula. Daca legile umane incalca vreuna dintre poruncile divine, atunci avem o problema.


1. Pai parca nu erau 10 porunci ci erau 15.
2. De ce esti atat de sigur ca acele 10 legi erau de la Dumnezeu si nu erau inventate de Moise?
Inorog
QUOTE
1. Pai parca nu erau 10 porunci ci erau 15.


Nu dragul meu, sunt numai 10.

QUOTE
2. De ce esti atat de sigur ca acele 10 legi erau de la Dumnezeu si nu erau inventate de Moise?


Pentru ca daca nu erau de la Dumnezeu inseamna ca Moise a mintit. Ar fi incalcat el legea pe care tocmai a dat-o ?
Pe de alta parte, din faptul ca poruncile isi pastreaza actualitatea dupa atatea mii de ani reiese caracterul lor divin.

Eu am experimentat singur si ii indemn si pe altii sa o faca (bineinteles prima parte, cea cu bold). Am respectat poruncile, mi-a mers bine; nu le-am respectat, nu mi-a mers bine deloc.
IO
Pentru ca am observat ca unora li se par restrictive tongue.gif cele 10 porunci, redau mai jos un pasaj (scuze celora carora li se pare exagerat de lung) din "Evanghelia eseniana a pacii", din care se poate observa o posibila explicatie a procesului de invatare prin care s-a ajuns de la "Fa asa!" la "Fa ce vrei, dar nu fa aia si ailalta!"...

QUOTE
EXTRAS DIN CARTEA ESENIANA A LUI MOISE

Cele 10 porunci


Muntele Sinai era inecat in fum, caci Domnul coborise in-
conjurat de flacari, si fumul se ridica cum ar iesi dintr-un fur-
nal.
Intregul munte tremura, tulburat. Din culmea Muntelui, Domnul il
chema pe Moise sa se apropie. Si Moise merse la El.
Si Domnul ii zise:
"Vino. Iti voi da Legea pentru poporul tau, Lege care va servi ca
alianta copiilor luminii."
Moise merse la Dumnezeu si El pronunta aceste cuvinte:
"Eu sint Legea, Dumnezeul tau care te-a eliberat din tenebre si
sclavie.
Nu vei avea alta lege decit a Mea.
Nu vei fabrica nici o reprezentare a legii nici in cer nici pe
pamint.
Eu sint Legea invincibila care n-are nici inceput nici sfirsit.
Nu vei stabili alte legi decit Legea unica. Daca te vei in-
toarce de la Mine spita ta va patimi din generatie in generatie.
Daca te vei supune poruncilor Mele vei cunoaste paradisul unde,
in mijlocul oceanului cosmic se afla arborele vietii.
Nu vei calca Legea, Legea este Dumnezeul tau care va judeca
pentru greselile tale.
Slaveste Mama ta Paminteasca pentru ca zilele sa-ti fie lungite
si slaveste-L pe Tatal Ceresc pentru ca viata eterna sa-ti apartina
in ceruri caci pamintul si cerurile iti sint date prin Lege si Legea
e Dumnezeu.
Vei saluta Mama ta Paminteasca in dimineata de Sabat.
Vei saluta Ingerul pamintului in cea de a doua dimineata.
Vei saluta Ingerul vietii in cea de a treia dimineata.
Vei saluta Ingerul bucuriei in cea de a patra dimineata.
Vei saluta Ingerul soarelui in cea de a cincea dimineata.
Vei saluta Ingerul apei in cea de a sasea dimineata.
Vei saluta Ingerul aerului in cea de a saptea dimineata.
Vei saluta toti Ingerii Mamei Terestre si te vei consacra lor,
pentru ca sa ai acces in paradis,unde se afla Arborele Vietii.
Vei adora Tatal tau Creresc in seara de Sabat.
Vei fi in comuniune cu Ingerul vietii eterne in cea de a doua seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul muncii in cea de a treia seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul pacii in cea de a patra seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul puterii in cea de a cincea sea-
ra.
Vei fi in comuniune cu Ingerul dragostei in cea de a sasea sea-
ra.
Vei fi in comuniune cu Ingerul intelepciunii in cea de a saptea
seara.
Vei fi in comuniune cu toti Ingerii Tatalui Ceresc pentru ca
sufletul tau sa se imbaieze in sursa de lumina si sa patrunda in
oceanul cosmic.
Cea de a saptea zi e ziua de odihna; nu uita sa o sfintesti. v
Este Ziua Luminii Legii, Dumnezeul tau. In acea zi te vei abtine
de la orice activitate pentru a te consacra cautarii luminii si
Regatului lui Dumnezeu; toate rugile tale vor fi indeplinite.
Caci sa stii ca timp de sase zile tu muncesti cu ingerii, dar
in cea de a saptea locuiesti in Lumina Domnului, care e Sfinta
Lege.
Tu nu vei atenta la viata nici unei fiinte vii, caci ea e un
dar al lui Dumnezeu. El singur o da - El singur o poate lua.
Tu nu vei murdari dragostea caci ea e un cadou sacru al Tatalui
Ceresc.
Tu nu-ti vei vinde sufletul, cadou inestimabil al lui Dumnezeu,
pentru a obtine bogatiile acestei lumi.
Ca si grinele semanate intr-un sol plin de pietre, ele nu au
radacini si nu dureaza mai mult de o clipa.
Nu vei folosi denaturat Legea, intorcind-o contra fratelui
tau; doar Dumnezeu cunoaste inceputul si sfirsitul tuturor lu-
crurilor, caci privirea Sa imbratiseaza Universul.
Nu vei rivni la binele aproapelui tau. Daca tu urmezi porun-
cile lui Dumnezeu, Legea te va umple de daruri mult mai mari
dindu-ti chiar paminturile si cerurile."

Moise auzi vocea Domnului si el pecetlui in el alianta dintre
Domnul si copiii luminii.
El cobori de pe munte tinind in miinile sale cele doua Table
ale Legii, facute si scrise de catre Dumnezeu.

Nestiind ce i se intimplase lui Moise, poporul se adunase si
oamenii topisera toti cerceii lor pentru a fabrica un vitel de aur
si-l adorau ca idol prezentindu-i ofrande purificate in foc.
Mincind, bind si dansind in fata vitelului de aur se dedau la
coruptie si la rau in fata Domnului.
Apropiindu-se de cimp, Moise vazu vitelul de aur, dansurile si
spiritul raului lucrind in poporul sau; atunci minia sa se dezlan-
tui; el arunca Tablele Legii care se sparsera la picioarele Munte-
lui.
A doua zi Moise se adresa poporului: "Voi ati comis un foarte
mare pacat, voi v-ati renegat Creatorul. Ma voi intoarce la Domnul
si-i voi cere iertare pentru greselile voastre."

Si Moise se duse din nou linga Domnul si ii zise :"Doamne, ai
vazut cum Sfinta Lege a fost profanata. Copiii Tai au pierdut cre-
dinta si s-au prosternat in fata tenebrelor: si-au fabricat un vi-
tel de aur. Iarta-i caci ei sint orbi in plina lumina."

Domnul ii raspunse: "In zorii timpului, Domnul si omul erau
uniti printr-o alianta si Sfinta Flacara a Creatorului a patruns
in om care a devenit fiul lui Dumnezeu. El a primit ca misiune sa
pastreze mostenirea sa ca prim-nascut si sa faca sa fructifice
fructul sacru al Tatalui sau. Cel care se indeparteaza de Creator
isi nesocoteste dreptul sau din nastere si comite pacatul cel mai
grav care exista in fata ochilor lui Dumnezeu.
Si Domnul adauga:
"Doar copiii luminii pot urma poruncile Legii. Asculta cuvin-
tele Mele: Tablele pe care le-ai spart nu vor mai fi niciodata
scrise in limba oamenilor. Odata ce tu le-ai dat pamintului si
focului ele vor trai invizibile in inima celor care sint capa-
bili sa urmeze Legea. Poporului tau putin credincios care a pa-
catuit impotriva Creatorului atunci cind tu ai venit pe solul sa-
cru, in fata Dumnezeului tau, ii voi da o alta lege. Va fi o lege
austera intr-adevar, care-i va inlantui, caci ei nu cunosc inca
Regetul Luminii."
Atunci Moise ascunse Legea invizibila in inima sa pastrind-o
pentru copiii luminii. Dumnezeu i-a dat o alta lege si el a cobo-
ritd in nou catre poporul sau. Cu tristete s-a adresat lui spu-
nind:

Nu vei avea alt Dumnezeu decit pe Mine.
Nu vei fabrica nici un idol.
Nu vei invoca numele Domnului Dumnezeului tau in van.
Iti vei aminti de Sabat si vei face din el o zi sfinta.
Vei venera pe tatal si mama ta.
Nu vei omori.
Nu vei comite adulter.
Nu vei fura.
Nu vei da marturie falsa asupra aproapelui tau.
Nu vei jindui nici la casa vecinului tau, nici la femeia
lui, nici la celelalte bunuri ale sale."

O zi a fost acordata penitentei si pocaintei pentru marele
pacat comis impotriva Creatorului. Tablele sacre ale Legii invizi-
bile au ramas ascunse in inima lui Moise pina in ziua in care co-
piii luminii au aparut in desert si ingerii au coborit pe pamint.
sorin666
QUOTE (gypsyhart @ 22 Oct 2004, 10:17 AM)
abis, pentru mine nu este suficient ca scrie in Biblie "Dzeu a zis". Daca nivelul meu de intelegere imi spune "fals" ma incred in el. Cel putin asa voi sti cine este "vinovat" in caz ca gresesc. Daca nu am incredere in mine nu fac decat sa dau vina pe altii pentru propriile greseli.
Alte surse posibile pentru porunca aceea? Oamenii normal.

Si/sau bisericile si clericii, care au avut tot interesul sa rescrie textul in favoarea lor... laugh.gif
abis
QUOTE (gypsyhart @ 22 Oct 2004, 11:17 AM)
abis, pentru mine nu este suficient ca scrie in Biblie "Dzeu a zis". Daca nivelul meu de intelegere imi spune "fals" ma incred in el.

Din punctul asta de vedere gandim amandoi la fel. Probabil ca nivelul meu de intelegere semnalizeaza "fals" mai des decat in cazul altora.

Inorog:
QUOTE
Pentru ca daca nu erau de la Dumnezeu inseamna ca Moise a mintit. Ar fi incalcat el legea pe care tocmai a dat-o ?

Pai cam oricine detine puterea face asta... Uita-te oriunde, nu doar la Romania...
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 22 Oct 2004, 12:50 PM)
Pentru ca daca nu erau de la Dumnezeu inseamna ca Moise a mintit. Ar fi incalcat el legea pe care tocmai a dat-o ?

Abis a dat o explicatie logica. Presupunand ca Moise a mintit, motivul pentru care a facut-o era intemeiat. Trebuia sa-si conduca poporul prin desert.
Dar nu este obligatoriu ca minciuna sa fi fost constienta.
Acum ceva timp am vazut un documentar pe Discovery care incerca sa explice stiintific "minunile" din timpul exodului. S-a vehiculat in acel documentar posibilitatea ca multe din acele minuni, inclusiv despartirea apelor sa fi fost rezultatul unei eruptii vulcanice.
Acum presupunand ca Moise era un credincios fanatic in Dumnezeul lui, este usor de imaginat ca ar fi putut avea halucinatii cum ca Dumnezeu i-a spus ce i-a spus. Prin urmare el nu a mintit constient. Subconstientul lui "i-a spus" care sunt legile, iar el a crezut ca a fost Dumnezeu. Prin urmare le-a prezentat ca pe niste legi divine. Este un scenariu posibil si probabil.

IO in fragmentul prezentat de tine sunt niste erori sau poate eu nu am inteles corect, dar acolo se spune asa
QUOTE
Vei saluta Mama ta Paminteasca in dimineata de Sabat.
Vei saluta Ingerul pamintului in cea de a doua dimineata.
(... )
Vei saluta Ingerul apei in cea de a sasea dimineata.
Vei saluta Ingerul aerului in cea de a saptea dimineata.
(...)
Vei adora Tatal tau Creresc in seara de Sabat.
Vei fi in comuniune cu Ingerul vietii eterne in cea de a doua seara.
(...)
Vei fi in comuniune cu Ingerul dragostei in cea de a sasea seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul intelepciunii in cea de a sapteaseara.
(...)
Cea de a saptea zi e ziua de odihna; nu uita sa o sfintesti.
(...)
Iti vei aminti de Sabat si vei face din el o zi sfinta.


Ceea ce mi se pare mie neclar:
Este Sabatul sau nu este ziua de odihna?
Daca nu este ziua de odihna atunci este o alta zi sfanta? Deci sunt 2 zile sfine, una de odihna si una pentru ce?
In cele zece porunci nu este prinsa a 7 zi ca zi de odihna, mai este valabila porunca cu ziua de odihna?


IO
QUOTE (actionmedia)
In cele zece porunci nu este prinsa a 7 zi ca zi de odihna, mai este valabila porunca cu ziua de odihna?

Da.
actionmedia
QUOTE (IO @ 22 Oct 2004, 03:38 PM)
QUOTE (actionmedia)
In cele zece porunci nu este prinsa a 7 zi ca zi de odihna, mai este valabila porunca cu ziua de odihna?

Da.

asta ridica numarul poruncilor la 11
mărăcine
QUOTE (Evanghelia dupa Matei @ XII, 1-13)
In vremea aceea, intr-o zi de Sabat, Iisus trecea impreuna cu ucenicii Sai printre lanurile de grau. Ucenicii erau flamanzi, asa ca au inceput sa culeaga spice de grau si sa le manince boabele. I-au vazut insa fariseii, care I-au zis atunci lui Iisus: "Ceea ce fac ucenicii Tai nu este permis in ziua de Sabat!" Iisus le-a raspuns: "N-ati citit ce a facut David atunci cand el si cei care erau impreuna cu el au flamanzit? Au intrat in Casa lui Dumnezeu si au mancat painea inchinata lui Dumnezeu, paine pe care nici el si nici cei care erau cu el nu aveau voie s-o manance, ci doar preotii. Si n-ati citit in Lege ca in ziua de Sabat preotii incalca Sabatul in Templu, si totusi nu sunt vinovati? Iar Eu va spun ca aici se gaseste Cineva mai mare decat Templul! Daca ati fi stiut ce inseamna: "Nu va cer sa aduceti jertfe, ci sa aveti indurare unii fata de altii!", n-ati fi condamnat niste oameni nevinovati! Fiul Omului este Domn si peste Sabat!"
A intrat in sinagoga lor si acolo a vazut un om care avea o mana deformata si paralizata. Atunci ei, pentru ca vroiau sa-L acuze, L-au intrebat: "Este permis sa vindeci in ziua de Sabat?" Insa Iisus le-a raspuns: "Exista printre voi vreun om care, daca-i cade intr-o groapa in ziua de Sabat singura oaie pe care o are, n-o va scoate afara? Si cu cat este mai de valoare un om decat o oaie! Asa ca este permis sa faci bine in ziua de Sabat!" Apoi a zis acelui om: "Intinde-ti mana!" - si mana lui a devenit la fel de sanatoasa ca si cealalta.

Impresia mea este ca discutia asta de mult nu isi mai are rostul. De cautat nod in papura, asta o putem face oriunde, nu e nevoie topic-uri pe teme de religie pentru asa ceva.
bdl
l. "De se va ridica in mijlocul tau prooroc sau vazator de vise si va face inaintea ta semn si minune,
2. Si se va implini semnul sau minunea aceea, de care ti-a grait el, si-ti va zice atunci: Sa mergem dupa alti dumnezei, pe care tu nu-i stii si sa le slujim acelora,
3. Sa nu asculti cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui vazator de vise, ca prin aceasta va ispiteste Domnul Dumnezeul vostru, ca sa afle de iubiti pe Domnul Dumnezeul vostru din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.
4. Domnului Dumnezeului vostru sa-I urmati si de El sa va temeti; sa paziti poruncile Lui si glasul Lui sa-l ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va lipiti.
5. Iar pe proorocul acela sau pe vazatorul acela de vise sa-l dati mortii, pentru ca v-a sfatuit sa va abateti de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pamantul Egiptului si v-a izbavit din casa robiei, dorind sa te abata de la calea pe care ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa mergi; pierde dar raul din mijlocul tau.
6. De te va indemna in taina fratele tau, fiul tatalui tau, sau fiul mamei tale, sau fiul tau, sau fiica ta, sau femeia de la sanul tau, sau prietenul tau care este pentru tine ca sufletul tau, zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care tu si parintii tai nu i-ati stiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc imprejurul tau, aproape sau departe de tine, de la un capat pana la celalalt al pamantului,
8. Sa nu te invoiesti cu ei, nici sa-i asculti; sa nu-i crute ochii tai, sa nu-ti fie mila de ei, nici sa-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i ucida, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul.
10. Sa-i ucizi cu pietre pana la moarte, ca au incercat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta si se va teme si nu se vor mai apuca pe viitor sa mai faca in mijlocul tau asemenea rau.
12. De vei auzi de vreuna din cetatile tale, pe care Domnul Dumnezeul tau ti le da ca sa locuiesti,
13. Ca s-au ivit in ea oameni necredinciosi dintre ai tai si au smintit pe locuitorii cetatii lor, zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-ati stiut,
14. Cauta, cerceteaza si intreaba bine, si de va fi adevarat ca s-a intamplat uraciunea aceasta in mijlocul tau,
15. Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutisul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei.
16. Iar prazile ei sa le aduni toate in mijlocul pietii ei si sa arzi cu foc cetatea si toata prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tau; sa fie ea pe vecie daramata si niciodata sa nu se mai zideasca.
17. Nimic din cele blestemate sa nu se lipeasca de mana ta, ca sa-Si potoleasca Domnul iutimea maniei Sale si sa-ti dea mila si indurare, si sa te inmulteasca, cum ti-a grait si tie si cum S-a jurat parintilor tai,
18. De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tau, pazind toate poruncile Lui pe care ti le dau acum si facand cele bune si placute inaintea ochilor Domnului Dumnezeului tau".

Lectura placuta..... wink.gif
Inorog
QUOTE
Pai cam oricine detine puterea face asta... Uita-te oriunde, nu doar la Romania...


Sunt oameni pe care puterea ii lasa rece. Moise de pilda. Tocmai a invins cea mai puternica armata din lume la ora aceea. Ar fi putut sa aiba tot ce-si dorea. Si totusi nu s-a pus pe sine mai presus de Dumnezeu.

thunder
QUOTE (actionmedia @ 22 Oct 2004, 03:03 PM)
Acum presupunand ca Moise era un credincios fanatic in Dumnezeul lui, este usor de imaginat ca ar fi putut avea halucinatii cum ca Dumnezeu i-a spus ce i-a spus. Prin urmare el nu a mintit constient. Subconstientul lui "i-a spus" care sunt legile, iar el a crezut ca a fost Dumnezeu. Prin urmare le-a prezentat ca pe niste legi divine. Este un scenariu posibil si probabil.

- (iar) te bagi in directii pe care nu le stapinesti, anume domeniul ocult ezoteric, pe care crezi ca mintea ta il cuprinde si le poate gasi hibe. Hibele astea sint doar in mintea ta materialist - atee, care nu poate prelua nimic din cea ce este diferite de materie. Logica de tip materialist este si la la fel de ingusta si limitata si inadecvata studiului tarimului ocult ezoteric. De ce se chinuiesc unii orbi sa demostreze vazatorilor ca acestia (vazatorii) nu vad bine, sau ca spiritualitatea este la indemina oricarui neavenit care se baga si el in seama ? In cazul in care nu ai inteles sau te faci ca nu intelegi, sa stii ca si forumul Universul credintei tot un forum cu tematica spirituala este. yikes.gif

- la ce aberatii pot ajunge mintile constiintelor inguste. sad.gif

- Dumnezeu nu exista, Iisus era un om, Moise era un fanatic, bolnav de "halucinatie" ... ma intreb, lui Petru nu-i gasesti nimic ?

QUOTE
IO in fragmentul prezentat de tine sunt niste erori sau poate eu nu am inteles corect, dar acolo se spune asa
Ceea ce mi se pare mie neclar:
Este Sabatul sau nu este ziua de odihna?
Daca nu este ziua de odihna atunci este o alta zi sfanta? Deci sunt 2 zile sfine, una de odihna si una pentru ce?
In cele zece porunci nu este prinsa a 7 zi ca zi de odihna, mai este valabila porunca cu ziua de odihna?


- acolo este o insiruire de actiuni pe care e bine (trebuie) sa le faci pt. a fi in armonie cu anumite cicluri cosmice divine si sint date tipurile de actiuni potrivite fiecarei zile de dimineata si de seara. Aceasta insiruire dovedeste celor initiati ca Moise avea cunostinte initiatice vis a vis de ciclicitatea momentelor cu diferite incarcaturi si rezonante specifice si special indica anumite tipuri de actiuni in acele momente, actiuni cu o vibratie subtila specifica acelei zile, acelui moment al zilei.

QUOTE
Vei saluta Mama ta Paminteasca in dimineata de Sabat.

- Duminica e zii sfinta, sau Sabatul, pe care insa evreii il considera a fi Simbata. Eu perosnbal, si nu numai eu, consideram asta o eroare, intrucit energiile fiecarei zile sint in conexiune cu anumiti astri ceresti si neintimplator Duminica este ziua Soarelui (SUNday). Simbata e ziua lui Satun (Saturday). Lumina vine de la Soare, iar Soarele este astrul principal al galaxiei si dpdv fizic, ci spiritual, ca Lumina Spirituala. Dar ... asta e o alta mincare de peste ...

- luind in mod generic in discutie ziua Sabatului ca find Duminica, continui "comentariul".

- in ziua de Duminica dimineata se face raportarea la realitatea specifica "mamei", sau Mama Divina. Aceasta referire este una generala, dupa care urmeaza insiruirea de actiuni specifice (in legatura) cu anumiti ingeri, 7 la numar. Nu este o a 8 zi, ci o referire suplimentara.

QUOTE
Vei saluta Ingerul pamintului in cea de a doua dimineata.

- lunea de dimineata este rezervata energiilor telurice sau ale elementului subtil numit PRITIVI (PAMINT).

QUOTE
Vei saluta Ingerul vietii in cea de a treia dimineata.
Vei saluta Ingerul bucuriei in cea de a patra dimineata.
Vei saluta Ingerul soarelui in cea de a cincea dimineata.
Vei saluta Ingerul apei in cea de a sasea dimineata.

- si tot asa in restul de zile ale saptaminii

QUOTE
Vei saluta Ingerul aerului in cea de a saptea dimineata.
Vei saluta toti Ingerii Mamei Terestre si te vei consacra lor,
pentru ca sa ai acces in paradis,unde se afla Arborele Vietii.
Vei adora Tatal tau Creresc in seara de Sabat.

- pe linga referirea specifica ingerilor, pt. ziua de Duminica, se fac referiri suplimentare importante, dupa care urmeaza referile la actiunilor care se fac seara, tot 7 la numar, pt. fiecare dintre cei 7 ingeri specifici.

QUOTE
Vei fi in comuniune cu Ingerul vietii eterne in cea de a doua seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul muncii in cea de a treia seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul pacii in cea de a patra seara.
Vei fi in comuniune cu Ingerul puterii in cea de a cincea sea-
ra.
Vei fi in comuniune cu Ingerul dragostei in cea de a sasea sea-
ra.
Vei fi in comuniune cu Ingerul intelepciunii in cea de a saptea
seara.

- aici se termina referirile la cei 7 ingeri, dupa care urmeaza referirile "generale" la cea de a 7-a zi si actiuni specifice ei.

QUOTE
Vei fi in comuniune cu toti Ingerii Tatalui Ceresc pentru ca
sufletul tau sa se imbaieze in sursa de lumina si sa patrunda in
oceanul cosmic.
Cea de a saptea zi e ziua de odihna; nu uita sa o sfintesti. v
Este Ziua Luminii Legii, Dumnezeul tau. In acea zi te vei abtine
de la orice activitate pentru a te consacra cautarii luminii si
Regatului lui Dumnezeu; toate rugile tale vor fi indeplinite.
Caci sa stii ca timp de sase zile tu muncesti cu ingerii, dar
in cea de a saptea locuiesti in Lumina Domnului, care e Sfinta
Lege.

- odihna se refera la activitatile lumesti, nu la cele spirituale. Duminica este prin excelenta ziua activitatilor preponderent spirituale, datorita rezonantelor (vibratiilor) specifice zilei de Duminica, ziua lui Dumnezeu. In aceasta zi energiile subtile sint favorabile comunicarii si deschiderii fata de Dumnezeu ei realitatile subtile elevate, divine, motiv pt. care sint indicate astfel de actiuni spirituale. In aceasta zi actiunile de tip materialist sint intr-o mare masura sortite esecului, pt. ca rezonanta subtila nu este favorabila acestor tipuri de actiuni. Neintimplator se vorbeste de "ceasul bun" - sa fie intr-un ceas bun - pt. ca initiatii stiu ca exista un ciclu de momente temporale cu incarcaturi energetice vibrationale specifice unor anumite tipuri de actiuni si nu altora. Daca incepi o actiune intr-un moment nepotrivit acea actiune este sortita esecului, din start ! Cei initiati stiu f. bine la ce ma refer ... cu acest moment potrivit si aceasta ciclicitate ...

- intelege cine poate ...
sorin666
QUOTE (Inorog @ 23 Oct 2004, 01:42 PM)
Sunt oameni pe care puterea ii lasa rece. Moise de pilda. Tocmai a invins cea mai puternica armata din lume la ora aceea. Ar fi putut sa aiba tot ce-si dorea. Si totusi nu s-a pus pe sine mai presus de Dumnezeu.

Asta o spune traditia, realitatea istorica cine stie care o fi... rolleyes.gif
Inorog
Am inteles ca in SUA se doreste daramarea tablelor cu cele "10 porunci", adevarate opere sculpturale care strajuiau anumite orase nord-americane. Sa nu mai vorbesc ca in tarile din vechiul bloc comunist nici nu au fost afisate Poruncile. Oare omenirea isi asuma responsabilitatea de a nu le mai transmite generatiilor urmatoare ?
Vom accepta sa avem niste nepoti si stranepoti mincinosi, hoti sau chiar mai rau ?
axel
Incepe si SUA sa fie in rand cu lumea si sa mai dea jos din simbolurile religioase, ca deh, asa scrie in constitutie. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
actionmedia
QUOTE (thunder @ 24 Oct 2004, 01:31 AM)
(iar) te bagi in directii pe care nu le stapinesti, anume domeniul ocult ezoteric, pe care crezi ca mintea ta il cuprinde si le poate gasi hibe. Hibele astea sint doar in mintea ta materialist - atee, care nu poate prelua nimic din cea ce este diferite de materie. Logica de tip materialist este si la la fel de ingusta si limitata si inadecvata studiului tarimului ocult ezoteric......

Este ultima interventie offtopic la care raspund tot offtopic, pentru a te ruga in mod civilizat ca atunci cand duci lipsa de argumente sa nu mai faci presupuneri "spiritual-ezoterice" tongue.gif vis-a-vis de ce cunosc sau nu cunosc eu, ce cred sau nu cred eu s.a.m.d. Iti propun sa discutam strict pe subiect. Bine?
Referitor la afirmatia mea vis-a-vis de Moise, imi mentin aceasta afirmatie si precizez inca o data faptul ca era vorba de un scenariu posibil, daca am avea rabdare, am mai nascoci inca 1000 de astfel de scenarii. Nu am afirmat ca exact asa a fost asa cum fac proorocii sau sustinatorii unei credinte care spun ca exact asa s-a intamplat si nu poate fi altfel. Ba uite ca ar fi putut fi si altfel. De fapt, esential este ca nu stim exact ce s-a intamplat acolo. Putem sa facem doar presupuneri. Unii oameni aleg sa creada, altii nu. Si probabil daca nu ar fi atat de multi sustinatori ai credintei care sa propovaduiasca cu tarie si convingere anumite fapte ca fiind intocmai cu realitatea, daca nu ar fi atata agresivitate in promovarea credintei, nici necredinciosii nu ar cauta atatea argumente si nu ar chestiona atat de mult validitatea acelor relatari. Ce ziceai de legea cauza-efect? Daca tu incerci sa ma convingi cu forta ca este asa cum spui si nu altfel, este normal sa opun rezistenta, cu cat forta este mai mare, cu atat rezistenta este mai mare. Legea echilibrului functioneaza si in acest caz. Aici am incheiat offtopicul.

QUOTE
odihna se refera la activitatile lumesti, nu la cele spirituale. Duminica este prin excelenta ziua activitatilor preponderent spirituale, datorita rezonantelor (vibratiilor) specifice zilei de Duminica, ziua lui Dumnezeu.


Multumesc pentru explicatii. Eu semnalam altceva. Faptul ca odata se spune "In a 7-a zi sa te odihnesti" in timp ce Sabatul este in prima zi. Asta se vede foarte clar, iar in cele 10 porunci se spune "Sa iti amintesti ziua de Sabat si sa faci din el o zi sfanta". Am observat ca acea zi de Sabat este considerata zi de odihna. Dar Sabatul este prima zi, iar ziua de odihna trebuia sa fie a 7-a zi. Pana la urma care este ziua de odihna? Sau Moise in "betia" lui a incurcat zilele? unsure.gif tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.