Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mi-e Pofta De...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
Zed
De zacusca de vinete drool.gif
padak
...ce ziceti de-o placinta Dobrogeana , sub statuia lui Ovidiu...
in principiu se serveste cu braga (dar dupa asta nu ma dau in vint !)
Rikita
BBQ
YoyoMan
Serenity - thumb_yello.gif wink.gif M-am spart de ras cand am citit subiectul Mi-e pofta de.... rofl.gif

Ok - hai sa zic de ce mi-e pofta! Paine de-aia buna de casa cu untura si cu ceapa wink.gif
mutulica
Acum am o pofta nebuna de clatite
chatonel
QUOTE (mutulica @ 18 Jul 2004, 01:30 PM)
Acum am o pofta nebuna de clatite

exact asta vroiam si eu sa scriu biggrin.gif
mutulica
Ma credeti sau nu, dar mi-am facut clatite!
si acuma am chef de un vin amar...
Serenity
rofl.gif Yoyo, chiar acum ma duc sa-mi fac vreo doua felii.. Asa te urasc cate-odata.. wink.gif mwah1.gif Pont: Pune si putina boia pe untura, sa vezi ce bun e licklips.gif drool.gif rofl.gif Am mancat si raffaello (2 cutii sorry.gif) si bas nu-mi mai era pofta de nimic pan` sa citesc postul lui Yoyo.. tongue.gif Si poate de putina fanta de portocale.. rolleyes.gif
YoyoMan
Stiam faza cu boia (cu accent pe O cum imi place mie sa zic laugh.gif), dar nu strica niciodata un sfat de la amici - nu de alta da sigur as fi uitat! Multzam fain wink.gif mwah1.gif
Olaf
Hai ca bag si eu ceva: mi s-a facut o pofta nebuna de branza de capra! Si culmea e ca am in frigider.
Ce ar merge langa ea?
Diana-Maria
Ar merge un vin rosu ... si o salata de cruditati... Zic eu...
Olaf
Cu salata ma descurc, da' vin nu mai gasesc la ora asta. sad.gif
YoyoMan
Gasesti la o benzinarie daca magazin deschis nu ai prin preajma wink.gif
Serenity
Mor dupa o felie (macar) de paine cu Nutella cry.gif cry.gif I wonder why.. hmm.gif rofl.gif
rossi
Mi`e pofta de un Jack D cu redbull si ceva sarat, alune din alea bune miam!
Si ciocolata rolleyes.gif
YoyoMan
Daaaa - de bomboane de ciocolata cu rom spoton.gif
liliana_caracas
daaa!bomboanae de ciocolata cu cocos si rom... drool.gif
Si salata de vinete cu o salata mare de rosii si cu ardei copti thumb_yello.gif
Diana-Maria
Va rog, va implor, nu mai vorbiti de ciocolata, ca eu nu am gasit nici o marca ca sa ma innebuneasca cu adevarat.
Mor dupa Toblerone, dar nu am gasit nicaieri in apropiere! sad.gif


Later Edit : M-am ,,consolat'' cu o portie babana de ''Nirvana choco choco chip'' , de la Delta... are mai multa ciocolata decit va puteti inchipui... Miam... tare buunaaa !
Serenity
Si eu le-am spus ca sunt sadici, dar n-au vrut sa ma creada..

Uite, ca sa nu fi suparata pe noi, eu si baietii ne-am gandit sa-ti oferim o bucatica dintr-o ciocolata care cu siguranta te va innebuni.. Lui Clarence trebuie sa-i multumesti, apropo. wink.gif Ce zici.. indraznesti? hh.gif ohyeah.gif

user posted image

Cla
Serenity, prea modesta esti. Doar tu ai facut-o, si dupa reteta cui? wink.gif Eu doar am fotografiat-o... tongue.gif
rossi
Vreau inghetata din aia ieftina cu gust de fructe sintetice biggrin.gif
liliana_caracas
cry.gif da' eu vreau un profiterol!!
punctt
Vreau ciocolata "LAURA". licklips.gif
YoyoMan
QUOTE (liliana_caracas @ 21 Jul 2004, 03:42 PM)
cry.gif da' eu vreau un profiterol!!

Pe mine totdeauna m-a distrat cum suna preajitura aia - PROFITEROL - ma gandesc la revista Capital cand aud de ea biggrin.gif laugh.gif
liliana_caracas
yoyoMan! thumb_yello.gif
Cla
Acum asa as avea o pofta de o franzela cu paine... si dup-aia clatite cu mujdei de usturoi... licklips.gif hh.gif rofl.gif
SORIN
Si io am crezut ca vrei doar ciocolata Leule hh.gif hh.gif thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif
rossi
Fructe de mare smile.gif
Cla
QUOTE (SORIN @ 22 Jul 2004, 11:14 PM)
Si io am crezut ca vrei doar ciocolata Leule hh.gif hh.gif thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif

Sorine, ciocolata ca desert... cu ardei iute rofl.gif
Serenity
Bai, ia va rog frumos putina seriozitate rofl.gif Eu vreau niste lapte cu lapte praf.. si nu glumesc, e al dracului de bun devil.gif ohyeah.gif
Cla
Na, nici asta nu-i rea biggrin.gif Si eu vreau o gagica cu inca una, na!! drool.gif rofl.gif
Hai serios, o spuma de visine n-am mai mancat de mult... licklips.gif si ce ma doare cel mai mult este ca n-am mai vazut o duda de nu stiu cati ani... cry.gif
Serenity
user posted image

Io-te-acilea biggrin.gif
Eu am mancat dude anul asta.. Sa ne fi vazut atarnand de cate o creanga, chinuindu-ne sa apucam macar una.. tongue.gif N-am inteles de ce se zgaia lumea, da in fine... blink.gif
Scarlett
vreau niste inghetata ..linga care sunt aruncate'n "scarba" niste bucatele de pepene galben glazurate cu ciocolata

drool.gif
Cla
Serenity, mersi licklips.gif Cand eram copii si mergeam cu bicicletele de la Tim. la Sag (la Timis la baie) era plin de duzi la marginea soselei... iti dai seama cum aratam cand ajungeam acasa... ce bucurie pe capul mamelor noastre... hh.gif biggrin.gif
mutulica
QUOTE (Clarence @ 23 Jul 2004, 01:44 AM)

Sorine, ciocolata ca desert... cu ardei iute rofl.gif

Rizi tu, dar am primit din Mexic bomboane si ciocolata cu ardei. Dulci si iuti ca draqu

ca veni vorba, mi-a fost pofta de brinza cu mamaliga, si de vreo 2 zile ma desfat. Ce bine e la tara, mai ales ca mi-am tras si internet smile.gif
Cla
QUOTE (mutulica @ 24 Jul 2004, 09:31 AM)
Rizi tu, dar am primit din Mexic bomboane si ciocolata cu ardei. Dulci si iuti ca draqu


Te cred mutulica, stiu ca este, si cu piper si alte nazbatii... Aztecii amestecau si ei "chocolatl" cu chili, pasta de rosii si alte chestii. N-am gustat inca dar nu cred sa fie rau la gust, poate doar ciudat, neobisnuit...
punctt
QUOTE
... bomboane si ciocolata cu ardei.
rolleyes.gif yikes.gif
Nu am auzit de asa ceva. Nici nu mi-e pofta... rofl.gif

Mi-e pofta de clatiteeeeeeee!
YoyoMan
Eu as manca cioco din aceea cu iute - si inca cum - adica as vrea sa vad cum e si sunt curios!
Am auzit ca unele gusturi de papi merg impreuna f bine: de exemplu gustul de ciocolata si gustul de branza sarata (nush ce am azi da' deja am mai evitat doua rime in doua posturi - vorbesc rimat mai - Dracia dracului! rofl.gif) de aceea exista retete frantuzesti de prajituri cu ciocolata si branza si zahar ars sau caramel - cica sunt nebunie. Si probabil ca si cioco cu ardei iute merge bine. Who knows? wink.gif
Cla
Yoyo, pai daca merge foarte bine sunca de Parma cu pepene sau cascaval cu struguri, vodca cu piper sau suc de rosii, de ce sa nu fie ciocolata iute buna? Trebuie sa caut, vreau si eu sa incerc licklips.gif

Edit: am citit ceva:

"Ciocolata e considerata unul dintre cel mai teribil afrodisiace. Mai ales ciocolate cu crema de ardei iute, piper si chimen care e cunoscuta inca din 1500 si ceva. Din cate stiu eu la noi pe piata(si din cate am gustat) exista Ambasador de la Kandia cu acest tip ciudat de combinatie."

de pe http://www.fanclub.ro/archive/index.php/t-9349.html
YoyoMan
Exact - thumb_yello.gif - exista pe piata cioco din aceea cu iute wink.gif
Luni caut la supermarket si imi iau smile.gif

Absolut demential - cascaval cu struguri! E superbeton! Merita toti banii!

Si o alta chestie faina faina de tot - gem de capsuni cu branza telemea sarata. E absolut excelenta chiar daca pare aiureala! drool.gif
punctt
hmm.gif

Mi-e pofta de... ciocolata Ambasador... wink.gif
mutulica
QUOTE (Clarence @ 24 Jul 2004, 08:39 PM)
Aztecii amestecau si ei "chocolatl" cu chili, pasta de rosii si alte chestii. N-am gustat inca dar nu cred sa fie rau la gust, poate doar ciudat, neobisnuit...

Ciocolata e destul de ok, dar dropsurile si lolipop-urile (celebra kogeak) sunt nasoale rau. Tot lingi la ele si ardeie din ce in ce mai tare.
Cla
QUOTE (^mami^ @ 24 Jul 2004, 10:46 PM)
hmm.gif Mi-e pofta de... ciocolata Ambasador...  wink.gif

spoton.gif M-am prins, mami... wink.gif Iti doresc ciocolata la "pofta" biggrin.gif
aurasupacurasu
Mei fratilor stau si io paci prin frantia de vreo 4-5 ani dar n-am vazut si n-am auzit pina acum de asa "delicatesuri" cum zici tu Yoyo prajitura cu ciocolata si brinza s-au caramel cu brinza.......... ohmy.gif
In schimb ei maninca bine friptura de porc la cuptor cu prune ,stafide si caise ,da asta se maninca pe aici ce-i drept mai mult la sarbatori mari Craciun in general ,si mai este acel vestit Jambon de Bayonne nambon crud care se maninca in tranche fine rulate puse in pepene galben si se maninca decupind pepenele si gustind din amindoua in acelas timp! este chiar un "antré" select foarte intilnit la mese de petrecere de asemenea !
aurasupacurasu
Am uitat sa spun despre "foie gras"de asta cred ca stiti ca este mindria francezilor si ajunge la 130-150 de euro kg!
in fine sint sigura ca stiti ce este dar nu sint asa sigura ca stiti si cum se face acest "foie gras"
Foie gras este ficatul de rata bolnav de ciroza!!!!!! ohmy.gif ohmy.gif
Se administreaza o doza zilnica(nu stiu exact ) de boabe de porumb pe gitul bietelor rate astfel incit intr-un timp foarte scurt ficatul lor ajunge la o greutate intre 1,50-2,00kg !!!!!!!!!atunci sint taiate si se recupereaza ficatul .............
Ei bine aceasta delicatese este foarte apreciata de francezi si mindria lor!
Ce sa va spun eu abia ma indur sa cumpar 200 de grame de Craciun caci nu-mi permit din cauza pretului...........
Cla
Ficat de rata, dar si de gasca-i asta, Aura. Si intr-adevar, se "indoapa" animalele in asa fel incat ficatul are prea mult de lucru si nemaifacand fata se imbolnaveste, se mareste... saracele animale cry.gif [grr]Pofta buna[/grr] fiecaruia "gourmet" 50.gif
Ei bine, am gustat si eu. La fel ca picioare de broasca, melci si alte "specialitati"... licklips.gif biggrin.gif
Georgia
As avea mai multe pofte dar ramin la cea mai mare" pere de la casa parinteasca"
liliana_caracas
salata de ciuperci drool.gif Da' mi-e lene sa ma apuc sa o fac acum sad.gif Si vreau si eu mamaliguta cu de toate licklips.gif
mutulica
vreau o swaorma... acum!
Cla
Ce-i aia, mutulica? O sarma mexicana?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.